Begfrafenis vazi Ds. D. ¥aii Leeuwen te Sint Philipsland CONSTANT Ringen r Buitenland 10 pCt. kottimg. Plaatselijk Menws GESLOTEN RO Ki Vervolg Raad Nieuwe Tonge Overweldigende belangstelling Fa. HARTOGS - MIPDELHARNIS DAMES- en :-Ms:'iA 'M HERENCONFEGTIEk Flanellen lakens 7.93-8.15 Rode en blauwe geblokte Keukendoeken 68 x 68 gezoomd en gëïii^t 69 et. VARKENS en BIGGEN ■"A '1 GebrJ Biz. 2 .JIILAlTDBif-NIBUWS'' Zaterdag 20 December 1952 De Voorz.: Dan is U toch een goede Hollander! De heer Tijl: De lokalen van de O.L. School worden ook gebruikt! De Voorz.. Dat is zo, al ligt dat an ders. B. en W. zullen zien het zo goed mogelijk op te lossen. Spr. merkte nog op dat het beter was voor het verhuren van lokalen van de school B. en W. te machtigen. Dhr. Huysen vond het absurd, wan neer de Oudercommissie cadeautjes in de school moest inpakken, dat men dan nog 2.huur moest betalen. De Voorz.: Dan moet de oudercom missie ontheffing vragen en verzoeken of B. en W. bemiddeling verleend. De school is nu eenmaal niet van de ouder commissie! Weth. Opstelten kan zich indenken in de bezwaren die v. Zielst en Huysen had. De wijze van werken deugde z.i. niet. Spr. wilde de Stichting buiten de verhuring van de kleuterschool houden. Het onderwijs hebben we in de eerste plaats te bevorderen. Als in de kleuter school tot diep in de nacht wordt ge rookt,, het naar drank ruikt enz. kan spr. begrijpen, dat de ouders hun kin deren niet in die sfeer willen hebben. De Voorz. vond dat Weth. Opstelten een suggestie deed die niet juist was. ;Weth. Opstelten wist uit ervaring dat het zo was. Uit artikel 2 maakte hij op dat het anders kon worden geregeld en lichtte dit nader toe. De Voorz.: In die zin heb ik het in B. en W. toegelicht. Het prae-advies is door allen goedgevonden. Weth. Opstelten: De regeling moet in handen blijven van het gemeentebestuur. We zitten er mee, maar spr. vond dat het gem.-bestuur baas moet blijven óver de kleuterschool. Het voorstel werd daarna goedge keurd. GeUed en dankgebed in de Raad. Aan de orde kwam vaststelling regle ment van orde voor de vergadering van de Raad. De heer Tijl was er tegen dat de raads zittingen geopend werden met gebed. Het gebed was z.i. heilig; bovendien is het niet een gebed, het wordt voorgele zen van een briefje. Br staat nu ook in ,,dat het een aan. het andere hangt" en dat er ook een dankgebed moet komen. Daarom is hij er helemaal tegen. Het bidden in de raad had z.i. geen zin en het danken helemaal niet. Vooral als men soms eindigt met een verwarde discussie. Dhr. Huysen had geen bezwaar tegen de gewoonte van het gewone gebed, maar wel tegen het dankgebed. Voorts had hij een verzoek dat de fractie-part ners naast elkaar kwamen te zitten. Het was een oude gewoonte, dat te Nieuwe Tonge de raadstafel ingedeeld is naar de leeftijd van de leden, maar spr. wilde dit anders zien. Ook wenste spr. dat ieder raadslid van een verorde ning in bezit zou worden gesteld. De heer Kieviet zeide zich goed te kunnen verenigen met openen en sluiten met gebed. Dhr. V. d.Doel zeide er voor te zijn, dat de vergadering geopend werd met gebed, maar verklaarde zich tegen het dankgebed. De Voorz.: Het prae-advies luidt, dat B. en W. art. zeven moet handhaven, ondanks de mening van de commissie. Wat de vraag van dhr. Huysen be trof, zeide spr. voortaan gelegenheid te geven te gaan zitten waar men wilde. Volgens het reglement bepaalt de voor zitter in overleg met de raad de rang orde om de raadstafel. De heer Tijl vroeg artikelsgewijze stemming en stemde tegen art. 7 (ope nen en sluiten met gebed). Spr. vroeg hierover hoofdelijke stemming. Tegen waren v. d. Doel, Tijl en Huysen, Aldus met 43 stemmen a.angenomen. (Slot in volgend nummer) Zuid-Slavië Maarschalk Tito heeft de betrekkin gen van zijn land met het Vaticaan verbroken. Mgr. Stepinac, de Aartsbis schop van Zagreb, is een paar weken geleden tot kardinaal verheven. Tussen- de Maarschalk en de Aartsbis schop botert het niet. Tito schijnt het met Stepinacs houding gedurende de oorlog niet eens te zijn geweest. Hij noemt hem een oorlogsmisdadiger. Dat nu deze man tot zo'n hoog ker kelijk ambt bevorderd wordt, waardoor zijn aanzien onder de katholieken stijgt acht Tito een belediging voor zijn re^ ,giem.-KaMdaar dat de nieuwe minister van buitenlandse zaken verzocht heeft om terugroeping van de pauselijke nun tius bij het Vaticaan. Zuid-Slavië is het enige land achter het ijzeren gordijn, dat nog in contact staat met het Vaticaan. Alle andere communistische landen hebben dit con tact verbroken. Uit dien hoof de is het nog niet be kend, wat er nu gebeuren gaat. Gaat mgT. Stepinao- naar Rome toe om de kardinaalshoed in ontvangst te nemen, dan zal henf waarschijnlijk geweigerd worden terug te keren Hijzelf wil hever bij zijn gelovigen, waaraan hij zeer verbonden is, blijven. De Engelse Katholieken hebben reeds bij de regering protest aangetekend te gen Tito's komst in het voorjaar. Tito is dit bekend en hij heeft er op geant woord, dat wanneer de helft van het Engelse volk uit Kathoheken bestond, hij er niet aan zou denken zijn aange kondigde bezoek te volbrengen. Thans echter laat hij zich door het protest niet afschrikken. Tsjecho-Slowakijë Minster-president Zapotocky heeft bekend gemaakt, dat als gevolg van de schaarste aan brandstof en voedsel er in het gehele land ontevredenheid en zelfs rebellie is ontstaan. Dit is het tweede communistische land, dat een dergelijke bekendmaking beeft moeten doen. Eerst was het Oost Duitsland en thans is het Tsjecho-S'lo- wakijë. De president Gottwald heeft mede- gedeeld, dat de productie van melk, bo ter, eieren en meel momenteel lager lag dan voor dat de communisten aan de macht kwamen. In het mijnwerkers- district Knadnow heeft Zapotocky een rede gehouden, waarin hij mededeelde, dat de mensen ontevreden waren óver hun kolen en rantsoen voedsel. De win ter is vroeg ingevallen en het weer is vrij koud. Het industriële plan, dat de regering heeft opgezet, is zeer urgent, vandaar dat de fabrieken, die reeds al honderden tonnen kolen tekort komen, niet kunnen worden uitgeschakeld. Hoe wel hij de nood van de bevolking ten volle erkende, vroeg hij om medewer king. Zodra de fabrieken voldoende be voorraad waren, zou meteen ook een groot gedeelte der ontevredenheid on der het volk kunnen worden weggeno men. Opzienbarend was zijn uitlating over een klacht van de werkmensen. Hij zei dat veel arbeiders klaagden, dat voor heen de winsten die werden gemaakt, ten goede kwamen aan de kapitalisten. Thans gaat diezelfde winst naar de staat. De menselijke werkkracht wordt geëxploiteerd. Zij vragen, wat er nu ver anderd is. Omdat zij niet het grote ide aal van het communisme voor ogen heb ben zetten zij niet al hun krachten in, ja verzetten zichzelf tegen de nieuwe Rus sische werkmethoden. Wanneer dergelijke berichten van ach ter het IJzeren Gordijn worden vrijge geven, kunnen wij er zeker van zijn, dat de toestand ernstiger is, dan zij wor#t geschetst. Dr Karl Hamann en zijn secretaris Rudolf Albrecht zijn ontslagen. Dr Ha mann was in Oost-Duitsland minister van bevoorrading. Hij en zijn secreta ris worden ten laste gelegd, dat zij we gens een tekort aan organisatievermo gen oorzaak zjgn van de grote voed- selschaarste. Duitsland In het conflict van Dr Adenauer met het gerechtshof te Karlsruhe is nog geen wijziging gekomen. Dr Adenauer bevindt zich in een moeilijke impasse, In een onderhoud, dat hij heeft gehad met eén medewerker van het blad ,,Le Figaro", stelde Ade nauer voor een conferentie van minis ter-presidenten te beleggen van de zes landen, die de.' Europese Defensie-Ge meenschap zouden moeten oprichten. Hij wilde minister Winston Churchill trachten te bewegen ook aan deze con ferentie deel te nemen. Dergelijke conferenties zouden regel matig op vastgestelde tijden moeten worden gehouden. Dr Adenauer zeide, dat dit voorstel geen verband hield met de moeilijkheden, waarin de regering zich bevond. Al heeft hij het niet direct gezegd, toch liet hij doorschemeren, dat op der gelijke conferenties de verschillende moeilijkheden beter konden worden besproken en gemeenschappelijk ge tracht een oplossing te vinden. Alleen al het feit, dat er pogingen worden aan gewend om de verdragen te herzien, zal bij het Duijse vóJk grote ingang hebben Hier komt nog bij, dat Adenauer hier mede tevens in de Franse lijn komt. Frankrijk sympathiseert niet met het feit, dat! jaan de militaire leiders zulk een groot zeggenschap wordt toege kend. Het voelt ook veel meer voor een orgakn dat boven de militairen staat omdat Frankrijk no.g altijd schuw is van het' Duitse militairisme. Of het plan van Dr Adenauer kans van slagen zal hebben, durven wij niet te voorspellen. Zeker is echter, dat hij er een goede beurt mee gemaakt heeft in eigen la.nd. Gewezen wordt op het feit, dat de Sociaal-Democraten felle tegenstanders waren van het plan Schuman. Nu ech ter de verdragen zijn aangenomen en ook de Sociaal-Democraten hun afge vaardigden naar de verschillende in stanties mogen zenden, hoort men van geen bezwaren. Amerika Generaal Eisenhower is uit Korea te^ ruggekeerd. Woensdag j.l. heeft hij een onderhoud gehad met Mac Arthur, die tot voor kort opperbevelhebber der "Vjerbonden strijdkrachten in Korea was. '''De bespreking heeft plaats gehad ten huize van John Poster Dulles, de toe komstige minister van buitenlandse za ken. Na afloop heeft generaal Eisenhower een verklaring afgelegd, dat het onder houd zeer nuttig is geweest en dat hij blij was met Mac Arthur gesproken te hebben. Verder deelde hij mede, dat hij thans met verschillende vooraanstaan de republikeinen zou spreken over de ■grote problemen, waarvoor hij straks zal worden gesteld. Hieronder noemde hij ook maatregelen om inflatie van de dollar te voorkomen. Atlantische Kaad De veertien landen van de Atlanti sche Raad zijn te Parijs bijeen gev/eest Dinsdag is eindelijk het pleit beslecht over het bevel ter zee. Lord Louis Mountbatten is' benoemd tot opperbe velhebber in de Middellandse Zee. Tus sen Engeland en Amerika is over dit commando een hele strijd gevoerd. Uit eindelijk is deze oplossing gevonden. Mountbatten. krijgt: nu het bevel over Britse, Franse en Italiaanse vloten in de Middellandse Zee. De zesde [Ameri kaanse vloot, die ook de Middellandse Zee tot gebied heeft, blijft echter onder a!dmiraal Carny.- Dit steekt de Engel sen zeer. Zij worden gedwongen hun schepen op de Atlantische Oceaan te 'stellen onder het commando van een A- merikaan, doch de Amerikanen in de Middellandse Zee willen niet onder een Engelsman staan. Men heeft zich bij het geval neer gelegd, omdat er uiteindelijk een oplos sing gevonden moet worden. Frankrijk heeft nogmaals een ernstig beroep ge daan op grotere steun voor haar strijd in Indo-China. Donderdagmiddag is onder overgrote belangstelling het stoffelijk overschot van Ds van Leeuwen, in leven predikant der Oud Geref. Gemeente, die zoals we in ons vorig nummer berichten op zo plotselinge vnjse te Loe- nen a.d. Vecht overleed, te St. Philipsland ter aarde besteld. Vooraf werd een kerkdienst gehouden, waarin behalve de gemeenteleden, vele belangstellenden kerkeraden en vrienden uit andere gemeenten v/aren saamgekomen. Het kerk gebouw was tot in alle hoeken gevuld; velen m.oesten zelfs met een staan plaats genoegen nemen. Er waren ook tal van predikantenwe bemerkten o.m. Ds Mieras (die de leiding had) Ds W. Blaak; Ds E. du Marchie van Voorthuyzen; Ds de Jong; Ds Wiltinck; Ds IJsselstein; oefenaar Kamp; Ds v. Dijk; Ds Smits (van de Chr. Geref. Kerk); Ds de Lint predt. b.d. plaatselijke Ned. Herv. Kerk; Ouderling van Hekken was er als representant van de Ger. Gemeente; voorts Dr Menger, Burgemeester de Jonge en de beide Wet houders; diverse kerkeraden o.m. ook die van Loenen a.d. Vecht, van welke plaats ook vele vrienden aanwezig waren. Meerdere sprekers voerden het v/oord waarvan we uiteraard deels door plaats- en tijdgebrek slechts kort verslag kunnen geven. Het is niet de eerste maal dat de oude Ledeboeriaanse gemeente van St. Philipsland een geliefde predikant moest uitdragen. Op het kerkhof rust Ds Pieter van Dijke, die 3 Maart 1883 en Ds L. Boone die 30 April 1935 over leed en thans, op 18 December 1952 werd Ds van Leeuwen ter aarde be steld. Zoals boven reeds gezegd, was er grote belangstelling het was merk baar, dat de overledene algemeen was geacht en bemind. Toen allen gezeten waren en ook de weduwe met de familieleden hun plaats hadden ingenomen, werd gezongen Ps. 89 19 en las de voorlezer 2 Samuel 1 vanaf vs. 17 tot het einde. Ds Mieras ging daarna voor in ge bed en zeide de gemeente kort te zullen bepalen bij 2 Samuel 1 26: „Ik ben benauwd om uwentwil mijn broeder Jo nathan! Gij waart mij zeer liefelijk; uwe liefde was mij wonderlijker dan liefde der vrouwen." Achtereenvolgens zou hij stilstaan bij. 1. een verpletteren de tijding; 2. een diepgaande smart; 3. een eeuwigdurende band. Vóór Ds Mie ras deze punten ontvouwde werd eerst nog gezongen Ps. 42 3. I. In 2 Sam. 1 worden wij stil ge zet bij een pijnlijk diepgaand ogenblik uit het leven van David. Israël leverde slag tegen de Filistijnen op het geberg te Gilboa, waarvan de H. Schrift leert, dat Saul zijn eigen hand aan het Jeven sloeg en Jonathan als een eervol 'strij der op het slagveld viel. Als David deze tijding geboodschapt wordt, laat hij een klaagzang horen en roept uit: Ik" ben benauwd om uwentwil, mijn broeder Jonathan! Het was voor David een ver pletterende tijding. Spr. deed een greep terug, en jiette uiteen, waarom deze boodschap Öavid zo trof. Die twee waren één, omdat ze beiden een plaats hadden in het eeuwig welbehagen Gods, in het eeuwige zoen en zoutverbond. Hun zielen vlóeidpn in een; ze hadden elkaar gekregen sfls uit de hand des Heeren. Uit tweeëerlei huis. Jonathan was uit het huis Saul maar gebonden door de band van het' welbehagen Gods. Nu komt er een boodschapper met de verpletterende tijding dat zijn vriend en wapenbroeder Jonathan in de strijd is gebleven. Zijn strijd uitgestreden, zijn loop geëindigd. Hij, boven de aardse strijd verheven David achtergeble ven in de woeste, huilende wildernis. Spr. trok een parallel met de tijding die St. Philipsland Zondag jl. 'kreeg, toen de boodschappers kwamen, dat die Strijder, die straks ten grave wordt ge dragen, het strijdperk van dit aardse leven te boven is. Een verpletterende tijding voor haar die met hem leefde, voor zijn gemeente, zijn vrienden over al in het land. II. Dit veroorzaakt diepgaande smart. Bij David sloeg het in, dat hij hèt uit- kreet: Ik ben benauwd om uwentwil! Zijn innige vrienden kon hij niet bij dozijnen tellen. David, die gejaagd werd als een steenbok op de hoge plaatsen, was zijn zielsvriend kwijt. Het maakt onderscheid wie men kwijt raakt zei spr. Er zijn vrienden,, maaj ook harte-vrienden. Jonathan was er zo een. Wat heeft hij zich eeenzaam gevoeld! Het kan met het volk Gods ook zo zijn, dat ze bij het verliezen van de nauwste banden denken, dat ze alles kwijt zijn. Sion is zo dun geworden! Ben bidder min op aard! die de noden der kerk mocht meenemxcn voor öods Aangezicht vne zou niet wenen! David gunde Jonathan de rust wel, hij twijfelde niet aan zijn gelukzalige staat, maar hij moest de ledige plaats uitleven in het gemis. Ook hier wordt niet getreurd als degenen die geen hoop hebben zei spr., maar het gemis moet worden doorleefd. David schreeuwt het uit, niet dat hij tv/ijfelde waar hij was, maar vanuit het gemis. III. Een eeuwigdurende band. Er zijn veel banden zei spr., breekbare en i'ek- bare, maar hier lag een band, die nooit breken kon, gesmeed uit het welbehagen Gods, in de liefde des Zoons en getui genis gevend door Gods Geest. Ezeohiël spreekt van: Ik zal U brengen onder dé band des Verbonds. Dat was zo met David en Jonathan. De laatste was uit het vervloekte huis van Saul, maar een vat der eeuwige barmhartigheid; waar in de Heere behagen had. Alle banden kunnen breken, zelfs de huwelijksband, maar deze band niet. Laat breken wat breekt, vallen wat valt, sterven wat sterft riep spr. uit, de band door God geleg^die zal, ,die kan niet breken! De triuh3|)herende Kerk is er mee gebon-' den aan de strijdende, de strijdende imet de triumpherende. De Kerk GodS van de aarde is met de henuel en de hemel met de aarde verbonden! Dat geeft troost in smart. Er zou een ogen blik komen, dat David Jonathan zou weerzien. De liefste tussen David en Jonathan was v/onderlijker dan liefde der vrou wen. Hij zegt niet: ,,méér liefde, maar „wonderlijker." Niet door het vlees, maar door de geest, de liefde die voort vloeit uit het Verbond. De Apostel spre kend over geloof, hoop en liefde, zegt dat de meeste van die, de liefde is. D© liefde vergaat nimmer meer. Spr. wenste de weduwe toe, dat zij zó oo1e> ip, het graf van haar. man zou mogefi''zien. 'Dan valt dë kilte van de dood j.wegv Het graf is voor Gods volk geeh^kiiré"''plaats, omdat Hij Christus ei in gelegen heeft. Spr. bad de we duwe sterkte en steun toe bij de ,zware gang die zij'te-maken had. De genieente, toesprekend, wees spr. er op, hoè de mond die nu gesloten is, bij voórtdu'ur het Woord had uitgedra- gen,'{dè, zegen en de vloek. Er mocht een' sprake van uitgaan spr. wees op de noodzaak "der waarachtige bekering opdat het niet eens zal tegen hen zou getuigen. De plaatselijke en andere kerkeraden, de vele vrienden uit het land, het Hoofd der burgerlijke gemeente enz. werd daarna toegesproken, hen toewensend dat het bij hen mocht zijn als bij David. Ik ben benauwd om Uwentwil mijn broeder Jonathan, uwe liefde is mij wonderlijker dan liefde der vrouv^én. Spr.- besloot met de woorden: uit Open baringen: Zalig zijn de doden die in den Heere sterven, van nu aan. Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid; en hunne werken volgen mét hen. Ds Mieras eindigde met dankgebed ten liet zingen Ps. 103 9. Daarna werd de begrafenisstoet geformeerd. Op dé begraafplaats Het was een onafzienbare rij men sen, die de geliefde predikant de laatste eer bewezen. Buiten het kerkgebouw stonden de schoolkinderen van de Chr. School waarvan de overledene voor zitter was opgesteld, die mede lie pen in de stoet. En vele burgers, vrien den uit andere plaatsen (die de kerk nu eenmaal niet kon bergen) sloten zich aan. De gehele dag had het hard gere gend, maar juist op het uur van de ter- aardebestelling was het droog. Op de begTaa,f plaats aangekomen schaarde men zich rondom het geopende graf het was een ontroerend mom_ent, toen de kist in de groeve zonk. Velen lieten hun tranen de vrije loop, een vrouw moest v/egens overstelpende droefheid worden weggedragen. Ds W. Blaak De vroegere voorganger van St. Phi lipsland, Ds W. Blaak in ambtscos- tuum met steek en korte broek was de eerste die het woord voerde. Hij wees op de grote belangstelling die er was, maar zei er bij, dat men niet op het graf stond tot eer van God. Plet was ornj onze schuld, dat we de dood moes ten aandoen. Door onzen diepen val, door de zonde is de dood, die tot alle mensen komt. We zien het allen, zei spr., we worden er allen door aange sproken. Spreker kwam dan met de ge wichtige vraag: hoe zullen wij de dood aandoen en schetste het onderscheid in sterven van de wedergeborenen en de onbekeerden. Hij vermaande jong en oud den Heere te zoeken terwijl het nog vindigstijd is, want in het graf is geen verzinnig meer. Vele malen had hij zelf op de begraafplaats gestaan: drie le raars liggen er nu begraven, dat hij er nog was, was door Gods genade. Hij bemoedigde Gods volk, en wenste hen toe, dat ze eens over de dood zouden mogen heenzien. Tot mevrouw van Leeuwen zei spr. dat ze nu haar steun kwijt was. De Heere geeft geen rekenschap van Zijn daden. Er is een scheur gescheurd, die niet meer te hélen is in dit leven. Spr. sprak haar troostend toe en zei dat échte weduwen zich op den Heere ver laten. De verzuchtingen van uw man in huis zullen worden gemist, maar de Heere mocht de ledige plaats vervul len met Zichzelf. Tot de kerkeraad zei spr., dat het nu de tweede keer was, dat ze een Le raar begroeven. Hij bad hun sterkte toe in die weg en hoopte dat de ledige plaats mocht worden aangevuld. Hij eindigde met een vermanend woord aan jong en oud. Het wel en wee was hun aangezegd, het lag voor hun rekening. Ds van Leeuwen was de strijd te boven, hij had de goede strijd gestre den en het geloof behouden, voorts was hem weggelegd, de kroon der heerlijk heid.. ^i Burgemeester L. de Jonge zeide dat de grote schare bewijs was, dat een man van betekenis van hen en van mevr. van Leeuwen was heenge gaan. Ds van Leeuwen had veel voor de gemeente gedaan het college van B. en W. had vaak in goede verstand houding met hem saamgewerkt. Spreker zou zeer veel goede hoedanigheden van Ds van Leeuwen naar voren kunnen brengen, maar daarmee zou hij niet in de geest van de overledene handelen. Gedachtig aan het woord van Paulus valt niet anders te roemen dan in het kruis van Christus. Sprekende tot de weduwe mevr. van Leeuwen haalde hij aan, hoe kort gele den de 40-jarige echtvereniging was ge vierd. Die band is nu verbroken. Maar er is een andere band waarover in de kerk gesproken was die nooit verbroken zal worden. Spr. wenste haar toe, dat die band mocht worden ge voeld en wanneer ze zich eenzaam zou gevoelen, dat ze dan troost mocht vin den bij Hem, bij Wien alleen troost te vinden is. Spr. eindigde met de woor den. Ds van Leeuwen, rust in vrede. De oudste ambtsdrager. Ouderling M. den Braber sprak daarna nog een kort woord. Hij releveerde hoe hij met Dr Menger Zon^ cMllsen by de bet&re '^uwelisra zijn de -^ verkr^gbaeir. dagmorgen de droeve boodschap had gebracht van het overlijden van hun leraar, die nu in de groeve der verte ring was gezonken. Spr. wilde niet aan st&fvergoding doen maar vermeldde tot Gods eer, dat Ds van Leeuwen een man was, die midden uit de zonde was getrokken, en met medeweten mocht getu%en kennis te hebben gekregen aan die gezegende Tweede Persoon. Met ^5ele gaven was hij toegerust, .die hij had mogen gebrui ken in de dienst des Hesren ten nutte voor anderen. Zegen en vloek, leven en dood mocht hij verkondigen; spr. had hem vaak bewonderd dkt hij rijk noch arm ontzag' e'n als een getrouwe getui ge mocht warschuv/en. Bijna drie jar lang mocht hij.de gemeente dienen met hart en ziel. Spr. wees op de verant woordelijkheid die er nu lag voor de gemeente, voor de jeugd, de catechi- santen, de Meisjesvereen. en de kinde ren van de Chr. School en 'bad hun toe, dat het hun uit mocht drijven naar de troon der genade. Kerkeraad en ge meente gevoelen zich nu als wezen Spr. hoopte dat de Heere de ledige plaats mocht vervullen, v/ant zijn pre diking zullen we missen zei spr. Ook,in maatschappelijke zaken had hij grote kennis en bleef bij dit alles voor eigen hart een eenvoudig man. Mevr. van Leeuwen sprak hij troost woorden toe; huis en fiart staat vooi- U open zei spr. De ;\|erzuchting van Gods kinderen mochten haar betref fen, zij mocht plaats vinden in het ge zegende hart van de INfiddelaar. Tot de schare zei spr.. dat de dag van onze dood, en ook de iflaats is bepaald. Ds van Leeuwen had eigenlijk a.s. Zon dag te Loenen moeten:, voorgaan, door invallende Kerstdagen .was dit een week vervroegd. En ziedaar,God heeft hem aldaar binnengehaald. Spr. besloot met een dankwoord voor de bewezen eer, ook aan de Lerareii, en hij wenste dat de roepstem aan de ziel geheiligd mocht worden orn geborgen te worden in de Middelaar Gods en der mensen. Diep ontroerd verlieten de velen de dodenakker, om hun plaats in de kerk. weer in te nemen. Ds E. du Marchie ,s»an Voortltuijsen van Leersurn, kort geleden uit de Chr. Ger. Kerk tot de Oud Geref. Gemeente overgekomen, heropende deze samen komst met het laten zingen van Ps. 42 1 en sprak daarna een slotwoord dat culmuneerde in de woorden uit Openbaringen 7: En God zal alle tranen van hun ogen afwissen; Het was een troostwoord. Ds van Le'euwen was weg genomen opdat alle tranen door God zou worden weggewist. Spr. hoopte dat er uit dit sterven, trs-nen zouden ge boren worden, die in Gods flessen .zou den worden bewaard. Hij beëindigde zijn toespraak inet een ernstig verrrianend woord tot de gemeente.; De weduwe toesprekend zei hij, dat ze vrolijk zou kunnen zijn. IJw man i:- gestorven, maar God leeft! Christus leeftDie levende. God' mocht de smart met Zijn gunst vervullen. Hij beval de gemeente Gode en Zijn genade. Tenslotte herinnerde spr. hoe hij de overledene 10 jaar geleden (11 Dec. 1942) als voorga,nger te. Loenen had in geleid, met de v/oordeh: Zou Uw aan gezicht raede optrekken enz. Bij die ge legenheid liet Ds van. Leeuwen tc-f zingen Ps. 118 12: ,,Dit is de dag, de roem der dagen." Dat was nu vervuld: de dag der heerlijkheid was voor hem aangebroken. Spr. verzocht dit de ge meente te zingen als sjotzang en sloot met dankgebed. Het was een ontroer'^ïidé dag Voor de gemeente St. Philipsland, die niet licht vergeten zal worden. Alles ging zeer stichtelijk en met bijzondere orde toe. n:-\ J aw MIDDELHARNIS =J TÊU 1^ •■-( MÏDDELHAK.NIS flïisère met de B.T.M. Heden Vrij dag liep het met de Ipersonen-vèrvoer via de R.T.M, weer hel^ma.al in de war. De nieqwe diesel, die' kort; geleden op dit traject is ingelast, was stuk. zo dat de tram die vijf over zeven viur, uit Middelharriis vertrekt 'eerst tegen Iteif 9 te Ouddorp was. Gevolg was, dat al les in de war liep en de passagiers, schoollieden, vaklieden enz. uren.moes ten wachten. - Tenslotte zijn 2 bussfen ingelast, die de passagiers 1% xmi^''té laat f^'Mid- delharnis brachten. Hoe lang nog óp dafee '#ijze'?" Gevonden voorwerpen. 1 dekzeil 1 bruine herenportemonnaie, 1 blauwe alpino, 1 bos sleuteltjes, 1 munt van .f 1 1 glacé herenhandschoen, 1 stallantadin gebogen kop, 1 lederen riem, 1 paar donkerrode kinderwantjes, 1 glacé handschoen, 1 paar gymschoentjes. Beroepen. Ds H. Goedhart al'nier heeft een toezegging van beroep naar de Plerv. Gemeente te Ede. Oudste inwoonster overleden. Don- derdag overleed alhier de oudste in- woonster van Middelharnis, Mej. 'V.'ed, V,. Dongen, Visserstraat die ruim jaar oud is geworden. DIBKSLAND Ds de Bruin van IJsselmuiden heeft voor het beroep van de Herv. Kerk be dankt. De Kerstfeestviering van de kinde- .ren der Zondagsschool zal D.V. gehou- den worden op 2e Kerstdag sav. 6 uur onder leiding van Ouderling Jansen. Ouders en belangstellenden zijn har telijk v/elkom. - HERKÏNIGEN Gevonden voorwerpen. 1 paar ge breide kinderwanten blauw grijs, een parapluie, een parelsnoertje, Inlichtin gen bij de Postcommandant dhr Hoek. Dé Kerstsamenkomst met de kin deren van de Chr. School zal gehouden worden D.V. Maandag a.s. des sav. 6 uur in het kerkgebomv der Ger. Ge meente. Ieder is welkom. De laatste suikerbieten in de afge lopen campagne, zijn aan de kaai aan gevoerd door de landbouwer C. J. Kar- dux. De vrachtrijder J. de Geus, had het ongeluk met zijn tractor achteruit van de afrit bij Wisse te rijden. Met g'eringe materiele sciiade aan tractor, alsook aan kippenren bij W. hep dit ongeluk zonder persoonlijk letsel goed af. MELISSANT Dezer dagen was het 10 jaar gele den dat dhr. J. de Keizer bij het vrij willig brandweercorps dienst nam. GOEBEREEDE. De heer A. van der V/ende heeft een woonhuis in de Pieterstraat aange kocht van de heer W. K. Roos alhier, Van hier is een scheepslading aard appelen vertrokken naar 's-Gravenhage. ■^- Het nieuwe Verenigingsgebouw te Goedereede. Gisteravond vond te Goedereede de officiële opening plaats van het nieuwe verenigingsgebouw. Voor Goedereede Vi^as dit een gebeurte nis van uitnemend belang en uiteraard was de belangstelling groot. Een en an der werd geleid door burgemeester Ba ron van Knobelsdorffterwijl ook de burgemeesters Kleijnenberg van Hofwe- gen enKruijff blijk van belangstelling g-aven. De gemeenteraad vi'oonde de plechtigheid eveneens bij, evenals het bestuur van de Stichting Verenigings- gebouv/. De eigenlijke opening geschied de door de directeur van de Stichting Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, Mr Fukkink, die een wel zeer treffende rede heeft gehouden. Natuurlijk waren er bloemen en de nodige mondelinge en schriftelijke gelukwensen. Het ge schenk ontbrak ook niet. Goedereede is een fraai gebouw rijk gev/orden, dat keurig onderdak zal ge ven aan de culturele verenigingen. Met name de muziekvereniging Apollo en Goeree's Gemengd Koor zullen er van kunnen genieten. Deze zullen.in het ge bouw ook hun repetitie houden. Op de openingsavond hebben beide geconcer teerd, Apollo onder leiding van Willem Vernooijs, G.G.K., gedirigeerd door de heer J. van den Heuvel, Het koor kwam niet alleen met de oudere zangeressen en zangers, maar ook met de beide jeugdkoren. De zaal bidet plaats aan plm. 200 personen, is sober maar stijlvol inge richt, met goede, rustige verlichting, electrische verwarming, ruim toneel, buffetje, keurige stoelen, filmcabine enz Het geboyvf werd ontworpen en uit gevoerd onder toezicht van gemeente architect Labee. De collecte voor de vluchtelingen hulp heeft opgebracht 193. 31. die roestig of stijf zijn, knappen direct op met Yarkenspoeder uit Wed. Kuryinks Drogisterij. NIEUWE TONGE Opbrengst collecte. De maandelijkse collecte in de Ned. Herv. Kerk geho'ii- den bracht 93.op. Ingang over de brug. In verband met de koude in de Vv-'inter zal de in gang over de dam naar de kerk Zon dags gesloten zijn, zodat alleen de in gang over de brug geopend Is. Nagixten. Als nagiften voor de oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerlt werd nóg gecollecteerd 43.50. Postzegels. Iedereen ontvangt met Nieuwjaar correspondentie. Gooi de ou de postzegels niet weg. Mej. N. de ■Wachterverzamelt deze voor liefdadig- héidsdoeléinden. Ook zilverpapier is welkom. Evenals vorige jaren zal het kan toor van de Boerenleenbank en i^an de Coöp. Dorpslandbouwver- eaigtF.g tijdens de jaarwisseling zijn en wel van Maandag 39 De cember t/m Vrijdag 2 Januari. OUDE TONGE De aandacht wordt er op gevestigd dat de winkels en kapperszaken volgens de Winkelsluitingswet van 20 tot en met 24 December en op 31 December steed,s tot 21 uur geopend zijn. Ook de halve dagsluiting voor de kappers komt in de weken voor Kerst en Nieuwjaar te ver vallen. ACHTHtJlZEN Rijkspolitie. De wachtmeester der Rijkspolitie de heer Chr. v. d. Linden te Klaaswaal zal worden overgeplaatst naar de post Achthuizen. IViiddel Tijdelij rnelsdij D Voor d belangs ons bu- jlervon namens ze hart Melissa Lage Xe koo en ge Aan- e Weesp Te koo z.g.a.n. Maat 3 Koning Prima Prima Mooie Goede Wegen woordi; een nel Niet oi| 3è Telefool Nuttig^ Kersi- Alle sd pa, leq schoenc Doosjes georget doeken. Zelfbini- sen. I Nylonkf m.erk onderjx:^ Sokke: ken, Jopper; zonder Pracht kinderb Overhe: met lo.' Walett nachth Extra Prima 1.29 1 Handsc gebreid zwart I 20 proi H Ged Rijkspd Bilthov^l keerspd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2