WM 5 Plaatselijk Nieuws Schrammetje Marktberichten Centrale Veiling Middelharnis Rectitszaken Kerknieuws '^randj Ier de Gods Wei dieni in hei gemeenielijk beleid ie worden gehandhaafd. Plaaisjes volgens de Landarbeiderswei Oplossing voor de zwemmers '^^raa^t en draag GLADDE RINGEN De Vogelvereniging vergaderde Verwachting van de show verre overtroffen schrijft RecLtLank Rolterdam [gcembeJifoensdag 17 December „BIL A N DB N-NIEUWS" BU. 8 ?oed mal te tre, 1*6 hu te kun; [t het be. nieuw( [en de ly fractii ■ar geziej. de Bur; ''aar, ko; wordinJ Jarticulied verkrgJ hiervooii de toe. Illege vi |zijn mei J openban lend werl lering vai ^rbeteren. wordei 'ekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 et. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. pong spr. }d. Bij D. ph te veel het ar. I enige af. ■te oever-l |d haaldi Fing vanl Tweeede] jpsprekin; P en aan. p belang-. feese mo- jimerleden) Et welzijn! brug dej tóze BUg. pen. betrof! J daverend! l-oting '53J j.en al I moest hijj eigenlijk |v. de ha- gewonel J de haven Inkomstenj J)rden ge- Invoorzienl Ingen van] len, vroegi naar Èn ander-l |st zijn inj ging oml burgers, I hg precies! |de finan- Rijk en| alle aan-J tpr. vroeg I I bevolking j het col-j Jtionneren- j I bevolking j Iden. llacht, datj In de ge- j ferde. Niet] jet de taaki I dokteren. ie kerken! Vat er aanl Ide kracht I "an genade I froeg spr. 1 van het] ziegen isj pijn dienst! zijn. Metj allen die jiocht rus- (P.v.d.A.) Iverzichte- Voting. Hij I bij de be- pmerkten, [igunstiger door het Iterwyi de i llljke tred >nte-f onds zoals de Jkan mee- |e het spr. was. Het lissie liet j waarvan 1 Imers niet lo andere 1 dat jullie! Jn spreken] voorlopig! bhten," in-1 I vrouwtje. dam spoe-1 bn, ook al pen ik na-1 geschik- bt speciaal j |n begrijpt j kan zichj |het juiste j dat kan( |n niet al- ns inziens I Ir het oogi lm is nietl ftegendeel. 1 Ie dunkt,! feens moetl Izeker vanj te, ja, nie-l Ir je kuntl Idat Steen j Ie trouwen I zegt me- Voed kent. fervolgd) joren, kon zijn fractie niet delen. Als de handelsbalans een overschot aanwijst ,an 1 milliard gulden, was dit een be- ivijs van een steeds steviger wordende het met dit beleid eens, wat zich af- finanoieële positie. Vele kiezers waren liet met dit beleid eens, wat zich afte kende in de laatste verkiezingen, waar- Hj de P.v.d.A. niet alleen landelijk, maar ook plaatselijk een beduidende stem menwinst boekte. Helaas had de P.v.d.A. in het besturende colege nog steeds geen stem verkregen. Komende op het verkeer, vroeg spr. opniiming- van het verkeersobstakel aan de Stenenweg. Van de verkeersweg rond de gemeente, dacht spr. dat dit de Mid denstand schade zou brengen, waardoor de middenstands-activiteit die wordt ontplooid volkomen teniet zal worden gedaan. Hij noemde het een „doodmaken van de gemeente." Spr. laakte de uitvoering van de R. T.M.-dienSten met name het ontvallen van de bussen en drong aan, dat er een protest van de zijde van het gemeente bestuur zou komen. Bij het punt Volkshuisvesting ver heugde spr. zich in de gezonde krot-op ruiming en drong aan, dat bij het ver laten van een slechte woning door de huurder, der aad onmiddellijk tot onbe woonbaar-verklaring zou overgaan. Ook hij noemde de woningnood zorg wekkend, hoewel het aspect was gewij zigd en zich vast zet op de huren. Hij deed een suggestie aan B. en W. om trent het huurprobleem een herhaalde voorlichting te geven met het oog op de a.s. huurverhoging. Een badhuis achtte spr. noodzakelijk alsook stichting van een Verenigingsgebouw. In de suggestie van B. en W. om in de toekomist het onderwijs te splitsen door schoolstichting in een buitenwijk der gemeente vond bij spr. onoverkome lijke bezwaren. Groei van de totale be volking was er niet, zodat een tweede school splitsing en onnodige uitgaven zou brengen. Zorg voor het kleuteron derwijs achtte hij primair. Zoals nu de toestand was, was goed onderwijs geven onmogelijk, waarvoor gelden dienden be schikbaar te komen. De opdracht aan de Fl. Gemeenschap gedaan om de mogelijkheden na te gaan tot stichting van een Middelbare Land bouwschool gaf z.i. een duidelijk beeld van de uitermate slechte samenwerking tussen de gemeente-besturen. Spr. verheugde zich, dat de stichting Maatschapp. werk kon overgaan tot het aanstellen van een jeugdleider. Hiermee kon njogelijk ook het Westdijk-probleem worden opgelost. Hij wenste hem succes en zeide steun toe. De vermakelijksheidbelasting vond spr. voor vele vereen, te zwaar, ook voor zg. culturele avonden met films e.d. Hij vroeg B. en W. het verschil tussen het culturele en algemene te willen bezien. Opnieuw vroeg spr. aandacht om voor de jeugd een zwemgelegenheid te schep pen en drong aan, de bouw van een bad te bevorderen. Voorts vroeg spr. herziening van de normen voor Maatschappelijke Zorg. Naar hem ter ore kwam, is de invloed van B. en W. in het college van Regen ten in de afgelopen periode van dusda nige aard geweest, dat het schijn wekt van willekeur. Het ontslag, verleend aan de wnd. voorz. van genoemd colle ge mocht niet door B. en W. maar wel door de raad gegeven worden en was in strijd met de bepalingen van het regle ment. Verder achtte spr. het niet juist dat de sociale werkster op zoveel ter rein drie gemeenten had te verzorgen. Hij verzocht het college maatregelen te treffen hierin verandering te brengen Bij uitvoering openbare werken deed spr. de suggestie tot demping van de Kaai en dit te laten uitvoeren in D.U. W,-werk, waarbij de werklozen zouden kunnen worden betrokken. Tenslotte vroeg spreker om uit voering van de noodzakelijke, verbete ring van de Vissersstraat en Vissers- dijk, opdat de bewoners niet het gevoel zouden hebben, niet tot de gemeente te behoren. De heer Beversluis (S.G.P.) wees bij zijn beschouwingen op het grote verschil bij het sluitend maken van de begroting met vorig jaar. De raming onvoorziene in 1952 was 20.000.nu 11.000.Het uitgaven-peil is tot gro te hoogte gestegen zei spr, en het wel vaartspeil gaat achteruit. Spr. maande tot grote voorzichtigheid bij de uitga ven. Een ongunstig beeld was ook, dat door minder te ontvangen sluis en kaai- gelden (door sluiting van de haven) de post onvoorziene geheel zou wegvallen. Komende tot enige onderdelen in de begroting verheugde het spr. dat B. en W. de woningbouw en ook hetbouwrijp maken van gronden krachtig had aan gepakt, al hoopte hij, dat in de toekomst meer beperkende bepalingen zouden worden afgegeven. De stijgende werkloosheid verdiende alle aandacht; hij hoopte op uitvoering van de diverse plannen, o.m. het Ha- venplan, waardoor werkgelegenheid zou vvorden geschapen. De Stichting Maatschappelijk werk achtte hij een noodzakelijke instelling, de taak van de maatschappelijke werk ster was echter z.i. te zwaar voor haar alleen, waarom hij aanstelling van een tweede nodig achtte. Spr. drong aan het plan Gemeente- tuin in het belang van de ingezetenen uit te voeren, zulks met arbeiders uit eigen gemeente onder goede leiding. Het kleuteronderwijs diende noodza kelijk betere huisvesting te verkrijgen. Dringend noodzakelijk was dit ter hand te nemen. Spr. vroeg bij vernieuwing aandacht voor het probleem Westdijk-Zandpad 's Zaterdags en 's Zondags was de bal dadigheid en onzedelijkheid groot. Al was spr. overtuigd, dat het meest jon gelieden betrof uit de naburige gemeen ten die hier de straat bevolkten, hij drong aan op meer politie-toezicht. Op de toepassing van de bouw-veror dening had spr. aanmerkingen, betref fende het niet toestaan van het bouwen van houten schuurtjes achter woningen. Het wordt geweigerd met het oog op brandgevaar er wordt echter zelden in gestookt en bovendien staan de schuurtjes op een afstand van de wo ning. Het had spr. gefrappeerd, dat bij de 26 woningen wel toestemming was verleend. Spr. vroeg verzoeken voort aan in te willigen. Van de materiële ging spr. over op de principiële zijde. Toenemende werk loosheid, verarming, e.d. zijn tekenen, dat de slaande hajid Gods over ons is. De nationale zowel als de internatia- nale toestand was donker, wat spr. weet aan het afwijken van Gods Woord Hij stelde daartegenover de 17e eeuw, die wel de Gouden Eeuw genoemd werd de eeuw, waarin door ons volk de gan gen en wegen naar Gods Wet en inzet tingen waren gericht. Bewaarheid werd „wie zijn weg wel aanstelt, die zal Ik Mijn heil doen zien." Spr. wees op de schrikkelijke onthei liging van Gods dag in het algemeen en ook plaatselijk. Meerdere malen had spr. dit aangevoerd, waarvoor hij zelfs de spot van de jeugd moest ontvangen. Dit deerde hem echter niet en ware het mogelijk, dan zou hij thans met voor stellen komen om het voetballen op Zon dag te verbieden. Er zijn echter zoveel mazen in de wet zei spr., die hiervoor geen kans van slagen was. Spr. zeide, vast overtuigd te zijn, indien naar de re gel van Gods Woord zou worden ge leefd, dat Hij Zijn zegen niet zou ont houden. Nu kan men zeggen, aldus spr. er is een ander deel van de mensen, die daar anders over denkt. Aan de Wet Gods zijn wij allen gebonden; er is alleen vrij heid en gebondenheid aan Gods Woord. De Overheid is Gods dienaresse en de Wet Gods dient niet zoveel mogelijk, maar geheel en al te worden nageleefd. Gaat men toch door, dan staat er een rechtvaardig oordeel te wachten. Zijn dit nu zaken, om aan te voeren bij de algemene beschouwingen, vroeg spr.? Het wat zijn vaste overtuiging, dat de oplossing van de maatschappe lijke problemen daarmee ten nauwste samenhangt. Indien naar 's Heeren in zettingen werd gewandeld, zou dit zijn terugslag vinden in de gemeente. In het houden van Gods geboden ligt grote loon zei spr., maar wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen. Tenslotte wenste spr, het college van B. en W. 's Heeren zegen op hun moeilijke ar beid. de heer de Blok sprak namens de fractie Herv. A.R. en uitte een woord van dank aan B. en W. en secretarie-personeel voor de overzich telijke samenstelling van de begroting, waarvan hij moest constateren, dat de uitgaven stijgen en de inkomsten ver minderden. Hij juichte het plan van omleggen verkeersweg buiten de kom van de ge meente zeer toe. In het opruimen van krotwoningen verheugde hij zich al maande hij aan dat ze bij het leegkomen direct zouden worden dichtgespijkerd. Spr. betreurde dat aan de uitvoering Landarbeiderswet tot verkrijging van plaatsjes geen g'evolg kon worden ge geven. Helaas was het te verstrekken voorschot van Rijkswege niet verhoogd. De oplossing in het zg. „Knorren- burg juichte hij toe, al vroeg hij aan dacht voor een goede afrastering. Het onderwijs staat in de gemeente op hoog peil zei spr.; al was hij geen be wonderaar van het 8e leerjaar vroeg hij voor dit onderwijs de volle steun van B. en W. Spr. stelde de vraag of de rijksrege ling voor kleding-toelage voor beide partijen bevredigend was. In grote lijnen kon zijn fractie zich met het beleid van B. en W. verenigen, die hij Gods zegen op hun werkzaam heden toebad. De heer Boomsma zei de plannen van B. en W. voor 1953 uiterst belangrijk te vinden. Dat de ha ven eindelijk hersteld zal worden is een gelukkig feit, dat de havenplannen ont wikkeld moeten worden is logisch en dat rondom Middelharnis een weg aan gelegd naoet worden zullen velen doch niet allen toejuichen. De ne ringdoenden menen dat zij door het zware verkeer door de gemeentekom gediend zijn en dat omlegging hen klan ten zal kosten. Spr. meende echter, dat èn gemeente èn wegverkeer bij de om legging gebaat zullen zijn, want wie aan Kade, Voorstraat of Ring woont vindt dat zware vervoer van 's Maan dags 4 uur tot 's Zaterdags 12 uur niets prettig, waarbij komt dat vele automobilisten, tegen het verbod in, 's morgens 4 uur al laten horen, dat zij zo vroeg door Middelharnis rijden. De huizen zijn er niet op berekend de tril lingen te weerstaan. De omlegging zal verlossen van kostbare doorbraken. Mocht men geen rondweg willen, dan moet noodzakelijkerwijs de Nieuwstraat verbreed. Die zou geheel onteigend moe ten worden. Verder zou men de Kaai moeten dempen en de weg naar het Hoofd projecteren. De kosten zijn zeer hoog en de weg heeft voor Middelhar nis niet meer nut dan de rondweg, die een afdoende oplossing betekent. Als de Middenstand schade vreest dan zijn er plannen te maken om deze groep te helpen. Daar de brug ook tot een na bije mogelijkheid behoort en er dan een snelle verbinding zal zijn met Rotter dam, bestaat er een zekere angst dat zij klanten gaan verliezen. Spr. lan ceerde het voorstel om voortaan in voor en najaar winkelweek te organiseren, van B. en W. met als slagzin koopt in Middelharnis" en waarbij de winkeliers moeten tonen, dat het niet nodig is naar de stad te trekken en dat men zijn bus- of autogeld kan sparen door hier te kopen. Een triestig punt dat volgens dhr Boomsma de aandacht moet hebben is het zwemmen. Hierover zette spr. een buitengewoon uitvoerig betoog op, waar in hij er aan herinnerde dat hij P.C.Z. hielp oprichten. Dit jaar heeft de club haar zwem,water verloren. Men vraagt zich af, wat er nu van de zwemmerij moet terecht komen. Alvorens een op lossing aan de hand te doen, wilde spr. eerst wijzen op gemaakte fouten. Na 1945 heeft men zich niet gehouden aan de voorwaarden van Waterstaat uit het water als de boot er is en niet in zwempak bij de aanlegplaats. De geste van Waterstaat om direct een bordje te plaatsen toen aanleg van nieuwe stei gers bekend was kon spr. echter ook niet bewonderen. Als naen ziet hoe slecht de havenwerken opschieten dan valt te denken over de toevalligheid om juist de steigerbouw te begiimen met Mei en niet met September. Het is op recht jammer, dat de ingenieurs van Waterstaat met hun kinderen niet in Middelharnis wonen om te weten welk een ramp zij brachten over onze jonge ren," aldus ongeveer spr., die verder wees op de prachtige vrijetijdsbesteding welke het zwemmen biedt. Thans is op dracht gegeven voor ontwerp van een zwembad. De kosten zullen 70.000 zijn Spr. rekende uitvoerig uit, welk een zware last dit op club en de gemeenten zal leggen. Hij rekende op een jaarlijks tekort van minstens 4500.De vrees is, dat de gemeenten het geld niet kun nen voteren en dat Ged. Staten het niet zouden goedkeuren. De heer Booms ma acht het beter en logischer een an dere oplossing te zoeken. Hij herinnerde zich de mededeling van de voorzitter, dat het oude steiger met ponton van de R.T.M, zal vervallen. Daar kan de zwem club, net als voorheen een pierebak voor de kinderen maken, op de oude ponton kan een springton gemaakt met trapjes enz. „Aan deze mogelijkheid heeft tot mijn verbazing niemand ge dacht!" aldus spr., die verder betoogde dat Rijkswaterstaat de zwemmers niet uit het water mag houden en die er op wees, hoe gezond juist het buitenwater is. Een zwembad zal er nooit bij kun nen halen. Spr. meende dat men een ernstig beroep zal moeten doen op de menselijke gevoelens en het geweten bij waterstaat, dat thans met een pen- nestreek de bevolking ernstig dupeerde. „De ingenieurs gaan naar Schevenin- gen als zij het warm hebben, hier moet men nu in een poldersloot kruipen met kans op de ziekte van Weil. Wat men gedaan heeft, was Middeleeuws, thans wordt begrip gevraagd. Na zeer uitvoe rig op een en ander te zijn ingegaan, ver zocht de heer Boomsma aan .de voorzit ter om contact op te nemen met Rijks waterstaat. Jeugdprobleem Als laatste punt behandelde spr. het jeugdprobleem. De jeugd van heden zal over 20 jaar de gemeente moeten be sturen. Dat moet men de jeugd laten wéten en spr. achtte het goed de jonge ren te betrekken bij het gemeentebe stuur. Zou het niet een goede gedachte zijn, een „jongerenraad" in het leven te roepen, die dezelfde problemen behan delt als de ouderen? Dat men hen eens vertelt over de havenplannen en over de wijze, waarop men nu denkt Middel harnis tot bloei te brengen. Spr. wilde deze jongerenraad zien uit vertegen woordigers van de bestaande politieke partijen, ,uit iedere partij een viertal waarbij de raadsleden als luisteraars komen. „W5 moeten de jongeren op wekken mee te werken aan de bloei van onze gemeente, dat het lid zijn van de raad een taak is en soms een plicht, waar men meer dan eens zijn persoon lijke belangen, voor opzij moet zetten!" aldus sloot de heer Boomsma zijn alge mene beschouwingen. (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom) MIDDELHARNIS Weeshuisjongen uit Middelharnis wordt dominee De heer W. v. d. Zwaan te Middel burg slaagde op 35-jarig6 leeftijd voor het candidaatsexamen theologie aan de V.XJ. en ziet nu een sedert jaren' ge koesterde wens om predikant te worden in vervulling gaan. De heer Zwaan was eerst werkzaam als huisschilder en ar beidt nu als ambtenaar van de Prot. Chr. reclasseringsvereniging. De heer v. de Zwaan, die als wees in het Geref. weeshuis te Middelharnis zijn opvoe ding ontving, nam in de bezettingsjaren de studie voor het staatsexamen ter hand, terwijl zijn vrouw als naaister de kost verdiende. In 1950 slaagde hij voor dat examen en thans staat de weg naar de kansel als predikant in de Geref. Kerk voor hem open. CtOEDEREEDE De los werkman Pr van der Wende had het ongeluk bij zijn werk in de ha ven te vallen. Hij kwam er met deschrik en een nat pais; af. Het woonhuis van de erven Lodder, staande' aan de Z.Z.Haven, is onders- hands verkocht aan de heren Kr. Roos en J. Redert. Het bestuur van de Stichting Ver- Woensdagavond vergaderde de vogel vereniging in hotel Zaaijer. Wegens de weersgesteldheid hadden vele leden vooral uit de buitengemeenten ver stek laten gaan, wat echter geen af breuk deed aan de geanimeerde bespre kingen. Voorzitter Kruik sprak een openings woord, waarin hij ook de nieuwe leden welkom heette en gaf na het lezen van de notulen door secretaris Bolle een verslag van het verloop van de onlangs gehouden show. Deze show heeft de verwachtingen, die men er van koester de, verre overtroffen. Het aantal bezoe kers was geweldig meegevallen en geen enkele wanklank werd gehoord. Ondanks de drukte op sommige uren had de bezichtiging een vlot verloop. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, wat echter een jonge vereniging, zonder practische ervaring op dit gebied, niet euvel te duiden is. Men heeft van deze tentoonstelling veel geleerd, wat bij een volgende show benut kan worden. De voorzitter bracht een woord van dank aan allen die tot het slagen mee werkten, inzonderheid ook de firma Bestman te Dirksland, die door de be schikbaarstelling van bloemen en plan ten voor een passende entourage zorg droeg. Ook de plaatselijke pers werd lof toegezwaaid voor de wijze, waarop zij deze show bij het publiek heeft ge ïntroduceerd en de belangstelling voor de vereniging gewekt. Gezien het resultaat waren enkele le den van mening dat in de toekomst naar een grotere ruimte moet worden omgezien, waarmee het bestuur reke ning zal houden. Besloten werd zich met B. en W. te verstaan over betaling vermakelijk- heidsbelasting. Het is onbegrijpelijk dat men een show als deze onder „verma kelijkheid" rangschikt en er belasting voor heft. Een der leden merkte op, dat men opdit punt te Sommelsdijk soepeler is dan te Middelharnis, wat hij met een voorbeeld illustreerde. De voorzitter deelde mede, dat dhr. Makkenze, die zeer veel voor de vereni ging gedaan had, als bestuurslid was afgetreden. Hij heeft evenwel toegezegd de vereniging nog te zullen steunen en zo nodig van adviezen te dienen. In zijn plaats werd als bestuurslid benoemd de heer J, Kruider, Getracht zal worden bij voldoende deelname op 8 Januari a.s. de internationale vogeltentoonstelling te Bergen op Zoom te bezoeken, waar voor de leden ongetwijfeld veel te zien en te leren zal vallen. Staande de ver gadering gaf zich reeds een aantal le den voor deze excursie op. In de rondvraag stelde mevr. Jessu- run voor, wat meer te weten te komen van de teelt der kleurkanaries en spoor de de leden aan zich ook op dit terrein kennis te verwerven en in praotijk te brengen. Er ontspon zich daarna nog een geanimeerde discussie over diverse vogelsoorten, kooien en andere voor de vogelliefjjebbers interessante dingen, zodat het ongemerkt bij elf uur was eer de voorzitter de vergadering sloot. Wij willen van deze plaats nogmaals de vogelliefhebbers opwekken, zich bij deze vereniging aan te sluiten, of met het houden van vogels te begiimen. Een mooie volière met dartele vogels is een lust voor het oog en de kosten vallen heus wel mee! enigitigsgebouw maakt bekend, dat zij zal trachten het buffet van het vereni gingsgebouw te verpachten voor het komende jaar. Inschrijvingsbiljetten dienen vóór Za terdag 20 December a.s. te worden in geleverd bij de penningmeester der stichting, de heer D. Luime. De biljet ten zijn vanaf heden aldaar verkrijg baar. OUDE TONGE Verzilvering vacantie-bonnen kan Woensdag 17 Dec. geschieden (voor de Kerstmis en Nieuwjaar) ten huize van Th. de Pender, Molenweg 4, alhier. De heer N. v. d. Vin slaagde te TJ- trecht voor het examen doet. Veeartse- nijkunde. Collecte, Zaterdag 20 Dec. houdt de afdeling van de vereniging tot steun aan Rheumatiekbestrijding in deze ge meente een huis-aan-huis collecte, die warm in ieders aandacht wordt aanbe volen. Jubilerende vereniging. Deze maand is het 20 jaar geleden, dat in deze ge meente een vereniging van Konijnenfok kers werd opgericht onder denaam V. O.V., „Van Ongenoegen Vrij". Van het begin af aan werd er een flinke acti viteit aan de dag gelegd en maakte men veel werk van de jaarlijkse tentoon- stelingen om daarmee de liefhebberij voor het kweken van konijnen populair te maken. V.O.V. mag zich ook ver heugen over vele getrouwe leden, waar van enkele reeds vanaf de oprichting lid zijn. Ter viering van dit vierde lus trum is ook dit jaar weer een tentoon stelling georganiseerd en wel op Don derdag 18 en Vrijdag 19 December a.s. Vanzelfsprekend zal deze expositie veel moois voor de liefhebbers van deze sport te zien geven, doch ongetwijfeld zal deze ook voor de minder ervaren bezoekers de moeite van een bezoek meer dan waard zijn. Er is reeds voor ver over de honderd inschrijvingen geboekt, ook door konijnenfokkers van buiten het ei land want de tentoonstelling is natio naal. Ze wordt gehouden in het vereni gingsgebouw waar Donderdagavond te 7 uur ook de officiële opening zal plaats hebben. Vrijdag is het gebouw reeds des middags om 2 uur geopend. Als keurmeester zal optreden de heer Jac. van Kooten te Rotterdam. OOLTGENSPLAAT I Scheepvaart. In de week van 8 tot 13 Deo. zijn aan de haven geladen: 6 schepen consumptie-aardappelen en 1 schip voeraardappelen. Galathese haven geen. Er is in de laatste weken weer heel wat rumoer over de brug. Men heeft niet stil gezeten' en" er is blijkbaar op alle mogelijke manieren tam-tam ge maakt, zodat ook de Tweede Kamerle den zich verleden week met dit Flak- keese probleem hebben beziggehouden en bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat de vaste oeververbinding van ons eiland ter tafel hebben gebracht. Verschillende Kamer leden schijnen er toch langzamerhand van doordrongen te zijn dat de verkeers toestand op Plakkee zo dit thans is, niet langer betstendigd kan blijven. Ook de minister beschouwde de isolatie van ons eiland zeer ongewenst en hij is zelfs voornemens zich persoonlijk ter plaatse op de hoogte te komen stellen. Schram metje vindt het jammer, dat Zijne Ex cellentie een der laatste maanden de toestand niet in ogenschouw heeft ge nomen. De beste indruk krijgt men in de tijd, dat de landbouwproducten van het eiland worden vervoerd. Dan is de stagnatie op z'n hevigst en zou minis ter Algera met de chauffeurs van de lange files wachtende wagens eens een praatje kunnen maken. Dan kon hij per soonlijk de klachten over het verkeer van en naar het eiland uit de mond ho ren van hen, die er dagelijks mee te ma ken hebben. Hij zou dan horen van de vele wachturen, die hun reeds vele dui zenden guldens winst deden derven en de moeite die er meestal met laden en lossen gepaard gaat. Komt de minister in het voorjaar kijken, wanneer het gro te vervoer aan de kant is, dan krijgt men meer de indruk, dat het erger ge maakt wordt, dan het in werkelijkheid is. Al met al is evenwel de belangstel ling voor de vaste oeververbinding ge wekt, al leest Schrammetje tussen de regels van de verslagen door, dat de he le zaak nog lang niet in kannen en kruiken is. Er zal nog heel wat water door het Haringvliet en het Vuile Gat stromen eer de eerste pijlers voor de brug geslagen zullen worden. Het aan bod van de N.V. Brugverbinding om zelf voor dertien millioen gulden te zorgen zal ook wel gewicht in deschaal leggen om de zaak te bespoedigen. Alleen is Schram er bang voor, dat de plannen nog wel eens gedwarsboomd kunnen worden door de voorstanders van de af- damming der eilanden. Al werd hier over door de minister niet gesproken, in zrjn antwoord aan de Kamerleden, daarmee is dit plan evenwel niet van de baan. Derhalve ben ik er nog niet zo zeker van, dat alles zo vlot zal ver lopen als het zich thans laat aanzien. Zaak is, dat de brugbelangen steeds naar voren worden gebracht en men Den Haag niet met rust laat. Het aan bod van de N.V. om zelf voor de duiten te zorgen is inderdaad prachtig, maar anderzijds is het voor Schrammetje persoonlijk de vraag, of deze last voor het eiland niet te zwaar zal blijken te zijn. Mijns inziens behoorde de brug in zijn geheel een Rijkszaak te zijn. We moesten een brug hebben, waarover we zonder verdere kosten het vaste land kunnen bereiken. Br moet thans jaar lijks 800.000 aan bruggeld binnen ko men. Dat mag dan wat lager hggen dan de huidige veergelden, die er worden be taald maar in elk geval blijft dit nog een enorme last. En wie zal zeggen, hoe zich in de toekomst de toestand in de land bouwbedrijven etc. ontwikkelen zal? Er kon wel eens een tijd konien dat de landbouwproducten, waarvan ons eiland het toch in hoofdzaak hebben moet, niet meer die bedragen opbrengen, zo dit thans het geval is. Dan ligt de brug er ook en moeten de lasten worden betaald Die dertien millioen konden dan voor ons eiland nog wel eens een strop om de hals worden. Is de brug een Rijks- kwestie. dan kunnen de lasten gemak kelijker over 10 millioen mensen gedra gen worden, dan over dertigduizend, die ons eiland telt. We betalen nu toch ook mee aan wegen en bruggen, waar op we nooit geen voet zetten? Waarom moeten we dan nu eigenlijk zelf de con tanten voor een brug bij elkaar schar relen Voor het Rijk is een dergelijk be drag 'n peuleschilletje. Maar voor een N.V. is het een heel kapitaal. Krijgen we op deze voorwaarden een brug, dan zijn we nog niet van de lasten af, die uiteindelijk toch nog weer het product duurder maken. Ook al zou het eiland door een brugverbinding industrie kun nen aantrekken, dan vormt het tolgeld een niet te onderschatten bedrag, dat de productiekosten verhoogt. Dat Ireeft men b.v. in de Hoekse Waard en Voor- ne en Putten niet. Daar rijdt men gratis over de Barendrechtse en Spijkenisse brug. Zo zou het op Plakkee ook moeten worden. Enfin, als de brug er eenmaal is, zien we maar weer. Dan gaan we weer een ac tie voeren om van het tolgeld af te ko men. Gaat de N.V. failliet, dan ligt de brug er toch nog. Die stort niet door een faillissement in elkaar. En wie dan leeft, wie dan zorgt, nietwaar? SCHRAMMETJE ETTENSE VEEMARKT Etten en Leur, 10 Dec. Op de vee markt werden aangevoerd 51 runderen. De aanvoer was voor de tijd van het jaar ruim te noemen, de handel was le vendig en de prijzen aan de hoge kant. De belangstelling was groot mede doordat de nxarktboekjes werden uitge- Prljzen: Kalf koeien 650—1025; Kalf- vaarzen 500—875; Pinken 300—575; Guste koelen 500—775;Graskalveren 100—200; Paarden 400—750; Vette koe'ien 2.50 tot 3.per kilo geslacht. tlienveiling van Vrijdag 13 Dec. 1952. Grove uien 18.71 —1 18.79; Middel uien 19.07 19.40; Drielingen 28.39; Picklers 34.96; Stekuien 8.01 3.50; Middenprijs veldgewas 19.67. Aanvoer 117.000 kg. iGevaarlijke grappenmakerij „Dat was geen kwajongensvverk, dat dreigen met een mes. Van dreigen zou doen kunnen komen, dat moet u wel be grijpen." Zo sprak de Rotterdamse po litierechter bij de behandeling van de zaak tegen de 19-jarige S. T. K. uit Sommelsdijk, die Vrijdag j.l. heeft te- récht gestaan wegens dreiging tot zwa re mishandeling, gericht tegen de 17-ja- rige G. Mastenbroek te Middelharnis. Het was in de avond van Zaterdag 20 September, dat Mastenbroek te Middel harnis door een slopje kwam, waar meer dere jonge kerels rondhingen. Er ont stond een duwpartij, K, greep Masten broek beet en terwijl hij deze met een ze met een zijner armen vasthield, hij met een knipmes, dat hij in zijn an- zijner armen vasthield, zwaaide hij de- dere hand hield, rond en naaakte ste kende en snijdende bewegingen in de richting van het lichaam, gezicht en hals van Mastennbroek, onder het uiten van de woorden: „Ik steek je hardstlk- ke dood, want ik ben er een van Simon Bril en die ken je wel." „Ja" zei de politierechter, ,,hier in Holland spreekt men over Jan van Schaffelaar als een nationale held en komt men in Spanje, dan is Don Qui- chotte de man. Maar in Middelharnis daar hebben ze Sifton de Bril als de held. U bent een kleinzoon van die Si mon de Bril?" vroeg de politierechter aan K. Deze knikte toestemmend. De officier van Justitie was van oor deel, dat hetgeen K, had gedaan niet met een geldboete kon worden goed gemaakt. „Het was een aanslag, gericht tegen het leven," zei de officier en hij eiste tegen K. veertien d'agen gevange nisstraf. Bij het horen van deze eis, werd K. merkbaar stil en hij stamelde ez iets van, dat hij graag een voor waardelijke veroordeling zou willen heb ben. „Zeven gulden." luidde het antwoord „Ik heb al reeds gezegd, dat hetgeen u hebt gedaan geen kwajongensstreek was. Maar ik wil u toch nog een kans geven en veroordeel u tot vijfentwintig gulden boete, subsidiair tien dagen hech tenis." besliste de politierechter. K. ging met dit vonnis accoord, maar de officier zei, dat hij het nog even in beraad wilde houden. Na deze zaak was voor de politierech ter gedagvaard de 20-jarige landarbei der K. R. uit Sommelsdijk, die bij het zelfde relletje Gerrit Mastenbroek met een zijner tot vuisten gebalde handen een stomp in diens gezicht had gegeven. R. was evenwel niet verschenen en dus werd de zaak bij verstek behandeld. Mastenbroek verklaarde, als getuige gehoord, dat R. hem een harde stomp in het gezicht had gegeven. ,,Deed het pijn?" informeerde de poli tierechter. ,,Erg" antwoordde M. en ik had er ook een zware bloedneus van," De officier van Justitie eiste tegen R. dertig gulden boete, of vijftien dagen brommen. D^ïpolitierechter huldigde in dit geval de opvatting: „gelijke monni ken, gelijke kappen," en veroordeelde R. evenals zijn voorganger, tot vijfen twintig gulden boete, subsidiair tien da gen hechtenis. Oud-liGeref. Oemeenten Ds 3. V. Wier te Rijssen hoopt 18 December de dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in zijnambt bevestigd werd ,in zijn tegenwoordige gemeente Tevoren stond hij 7 jaar te Schevenin- gen. Ds van Wier is reeds 81 jaar. Karakteristiek over de vrqgemaakten In „de Christen", het weekblad van de Unie van Bapt. gemeenten in Neder land, geeft (Ds) J. R(eiling) in zijn kro niek de volgende karakteristiek: ,,De „synodale" Gereformeerden vor men een veel bontere groep. De unifor miteit, die het Geref. volksdeel vroeger kende is de laatste decennia verdwenen wat misschien wel mee geleid heeft tot de kerkscheuring van 1944. Met name bestaat er in de Geref. kringen geen eenstemmigheid over de strekking en de grenzen van het beginsel der antithese: De Geref. kerken kunnen moeilijk berus ten in de verdeeldheid onder de Geref. belijders. Maar de „vrijgemaakten" be geren nog niet eens een gesprek. Zij wil len bekering wat neer komt op een her stel van de uniformiteit van vroeger en van de onbeperkte geldigheid van het beginsel der antithese. En- de ontwikke ling binnen de Geref. kerken is al te ver voortgeschreden, dan dat zij ooit weer aan deze condities kunnen beant woorden. De kans op hereniging van „Rotterdam en Berkel" is praotisch ni hil."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 3