Haven en Schutsluis te Middelharnis Sanapirin Rechtszak szaken Leestafel Snuif en wrijf Super Constellations voor de K.LM. kmóeRhoekje Gebrs. de Waal Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel Kosten herstel Schutsluis omgeslagen over Rijk, Provincie en beide gemeenten Verlenging pacht bij verkoop van bedrijf Herziening Varkensprijs Middelharnis St. Telef. 19 Maartensdijk Telef. 59 Land en Tuinbouw Adverteer in „EILANDEN-NIEUWS" IviMt U blussen in een paar minuten, :i)<jt één of twee Rennies. Deze smalce- lijite tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen zonder water of wat ook. VERVOLG LANDBOUWSCHOOL, deze is altijd betrekkelijk. Vandaar dat alle jongens naast hun eigen rapport een blaadje meekrijgen, waarop alle cijfers voor alle vakken, die in hun klaa zijn gegeven, staan vermeld. Vooral die jongens, wier cijfers onder het gemid delde liggen en die voor hun ijver niet hoog zijn gewaardeerd, hebben nodig, dat hun ouders zich extra met hun werk bemoeien en er zeker toezicht op hou den, dat ze voldoende tijd aan hun huis werk besteden. Het zou zeker wenselijk zijn, indien we tijd en gelegenheid had den, verschillende ouders te bezoeken. Dit bleek ons, toen we dezer dagen met een ouderpaar in contact kwamen en in tegenwoordigheid van hun zoon, hen er op konden wijzen, dat zoonlief Vi\e laatste tijd op school lang niet dat- ^gene presteerde, waartoe hij in staat e.was. Het positief resultaat van dit ge- tr^prek bleek reeds op de daarop volgen- i.rie schooldag. Hetzelfde resultaat kan (^mgetwijfeld ook worden bereikt, indien de vader even op de landbouwschool aanwipt, liefst op de dag, dat zijn zoon op school aanwezig is. Elke ouder even wel, die thuis het doen en laten van zijn kinderen pleegt na te gaan, kan ook zelf wel concluderen, hoe het met zijn zoon op de landbouwschool gesteld is. Meerdere avonden in de week van huis is voor het werk op de school fu nest. Vooral de leerlingen in de 4e klas moeten zeker iedere avond een paar uur studeren. Doen ze dit niet, dan zal het eind de lasten dragen. Wanneer naar de cijfers der laatste rapporten beslist had moeten worden, welke jongens voor een diploma in aan merking kwamen, zouden zes van de twintig leerlingen afgewezen zijn, een percentage dus van 30%. Een gewaar schuwd man telt voor twee. We kunnen niet nalaten de leerlingen der derde klasse op deze plaats een pluim op de hoed te steken. In deze klas iieerst een goede werkgeest, geen enke le leerling had ook maar één onvol- I doende. t Deze jongens pardon er zit ook een meisje in deze klas verdienen het a.s. feestavondje met alle leerlingen onzer school, ten volle. Dit avondje, dat de leerlingen nog te goed hebben, vanwege het 25-jarig jubileum onzer school, zal plaats hebben op Dinsdagavond, 16 De cember half acht in Hotel Spee te Som- melsdijk. We hebben er op gerekend, dat de verst wonende leerlingen, 's av. half elf door de vaders, die een auto bezitten zullen worden gehaald, terwijl we ook een beroep hopen te doen, op enkele bestuursleden en leden van de commissie van toezicht, die ongetwij- j-, vld allen de avond met de leerlingen '„'.gallen wensen mee te maken, en 's av. ,-J'jij het naar huis gaan wel bereid zullen "zijn enkele leerlingen in hun auto mee te nemen. We hopen dit te voren te or- ganiseren en twijfelen er niet aan, of alle jongens, voor wie het fietsen 's avonds te ver is, vinden een gelegenheid om thuis te komen. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Ja, de eerste vrouwelijke leerling heeft op onze school sinds een maand of vier plaats genomen en we kunnen niet an ders verklaren, dan dat we blij zijn, on der alle jongens op school één meisje te hebben. Ze is in het bezit van het U.L.O.-diploma en aangezien ze veel voor de landbouw voelt haar vader is landbouwer wil ze trachten in het bezit te komen van het diploma onzer school. Br is inderdaad een zekere moed voor nodig, als meisje plaats te nemen i-n een klas met uitsluitend jongens. Onze leerlinge weet evenwel haar hou ding juist te bepalen, terwijl haar aan wezigheid in de klas een veredelende invloed heeft op het doen en laten van haar klassegenoten. Geen hunner wil blijkbaar een minder goede indruk ma ken en daardoor verbetert de geest in de klas. De jongens zijn hoffelijker en beleefder geworden. Daarbij komt zeker eerbied voor haar prestatie in de klas. Jan Ligthart vertelt in Jeugdherinne ringen over de invloed van meisjes in een klas: Ik had het geluk een tijdlang vlak achter de meisjes te zitten. Dit verhin derde mij niet, hard te werken. Integen deel ik deed mijn best in haar oog een mooi figuur te maken. Een pluimpje van de meester wapperde veel sierlijker onder het welgevallig en bewonderend oog der meisjes. Ze behoefden m'ijnent- wege niet goed te kunnen rekenen. Als ze maar haar lieftallige en gratievolle bewondering aan onze ovenvinningen konden schenken. ledere moeilijke som, door ons als een machtig vijand versla gen, riep haar strelende eerbied op." Zoals reeds gezegd, onze leerlinge staat in haar prestatie boven het ge middelde en vele jongens zullen daar in hun hart zeker eerbied voor hebben. Als leraar aan de Landbouwhuishoud- school geven we wekelijks een paar uur les aan plm. 50 meisjes en ervaren we iedere keer, dat meisjes in zeer veel opzichten anders zijn dan jongens. We kunnen het zeker eens zijn met een uitspraak van Ida Kooistra in haar Zedelijke Opvoeding: „Wie zijn kind wil opvoeden tot een deugdzaam mens, moet het trachten te vormen tot een harmonisch geheel van vrouwelijk gevoel en mannelijke kracht." Voor Uw Familie-berichten „EILANDEN-NIEUWS" Bij besluit van 3 Juli 1951 werden Gedeputeerde Staten gemachtigd over te gaan tot vernieuwing c.q. tot het definitieve herstel van de schutsluis in de haven van Middelharnis, zulks in afwachting van het resultaat van de onder handelingen met het Rijk over een bijdrage in de kosten en de wijze van uit voering van dit werk. Omtrent de verdeling van de kosten over het Rijk, de Provincie en de Gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk is door Ged. Staten aan de Prov. Staten een voorstel gedaan, dat in de e.k. tweede gewone zitting van de Staten zal worden behandeld. Dit voorstel luidt als volgt: Het overleg tussen Prov. Waterstaat en de Rijkswaterstaat heeft meer tijd gevorderd dan aanvankelijk verwacht werd, zodat wij eerst thans het in uit zicht gestelde nadere voorstel kunnen doen. Dit overleg heeft ertoe geleid, dat van het maken van een geheel nieuwe sluis is afgezien en dat een plan is op gemaakt volgens hetwelk het binnen- sluishoofd zal worden hersteld en het buitenhoofd, waarop het als waterke ring vootal aankomt, geheel zal worden vernieuwd. De raming van deze werken bedraagt 400.000, dus 100.000 min der dan het oorspronkelijke plan. De Minister van Verkeer en Water staat heeft er zijn goedkeuring aan ge hecht en onder voorbehoud van de goedkeuring van de wetgevende macht in de kosten een bijdrage toegezegd van 1/3 tot een maximum van f 133.350. Hierbij is evenwel de voorwaarde ge steld, dat van de aanspraak op vergoe ding van oorlogsschade met betrekking tot de uit te voeren werken wordt af gezien. De aanspraak op vergoeding van oor logsschade komt volgens artikel 7 van de Wet Financiering Wederopbouw Pu bliekrechtelijke Lichamen toe aan het publiekrechtelijk lichaam, aan hetwelk de getroffen goederen toebehoren. Daar de schutsluis in de haven van Middelharnis aan deze gemeente toebe hoort, zal het bestuur dezer gemeente uiteindelijk omtrent deze door het Rijk gestelde voorwaarde hebben te beslis sen. Krachtens artikel 4 van genoemde wet wordt een vergoeding niet toege kend ingeval de oorlogsschade op ande re wijze is goedgemaakt of de benadeel de op andere wijze voor de schade ver goeding heeft verkregen. Bovendien zou het thans uit te voeren herstel van de oude sluis, ook indien het bombarde ment in 1945 niet zou hebben plaats ge vonden, in gelijke omvang nodig zijn geweest. Hoewel een juiste schatting van de vergoeding wegens oorlogsscha de moeilijk te geven is, mag worden aangenomen, dat die vergoeding aan zienlijk lager zou zijn dan het toege zegde Rijkssubsidie. Aanvaarding van de door de Minister gestelde voorwaarde komt ons dan ook, mede ter vermijding van verder oponthoud, gewenst voor. Wij hebben deze opvatting aan het gemeentebestuur kenbaar gemaakt en hebben grond voor de verwachting, dat dit bestuur zich met onze zienswijze zal verenigen. Zoals wij in onze voordracht no. 55 der eerste gewone zitting 1951 hebben medegedeeld, hebben de Raden der ge meenten Middelharnis en Sommelsdijk zich reeds in beginsel bereid verklaard tot deelneming in de kosten op dezelfde voet als waarop zij dit bij de bouw van de sluis in 1864 hebben gedaan, d.i. ten opzichte van de Provincie in de verhou ding van rond 60 30 10. Wij stellen mitsdien voor, de kosten als volgt over de deelnemenden om te slaan: Het Rijk 1/3 der werkelijke kosten In de loop van 1953 zal een nieuw vliegtuig zijn intrede in de burger luchtvaart doen. Het is de reusachtige Super Constellation met vier compound- motoren van ieder 3250 PK. Bij deze motoren worden de uitlaatgassen benut, doordat zij turbines in beweging bren gen en zo extra vermogen opleveren. De eerste Super Constellations met dit nieuwe systeem zijn bestemd voor de K.L.M., die 13 van deze ruim 34% m. (113 voet 7 inch) lange vliegtuigen, die een snelheid van 550 tot 600 km (340 mijl tot 375 mijl) per uur ontwikkelen op een aantal grote lijnen van haar 200.000 km lange luchtnet zal gebrui ken. Opmerkelijk bij dit vliegtuig is o.m. het feit, dat het een zeer grote lading over bijzonder grote afstanden zonder tussenlanding kan vervoeren. Het toe stel is ontwikkeld uit de al vele jaren in gebruik zijnde Constellations, die al meer dan 1.500.000.000 vlieguren en 30.000 oceaanoversteken op hun naam hebben staan. De Super Constellations kunnen 35% meer passagiers en 65% meer vracht vervoeren en hebben een startgewicht van plm. 60 ton. Ten behoeve van het interieur zijn vele nieuwigheden toegepast, het is ont- Vv'orpen door de Amerikaanse kunste naar Henry Dreyfuss. Door de K.L.M, zijn ook enkele Nederlandse kunstenaars ingeschakeld. Zij zullen met decoratief werk bijdragen tot de verfraaiing van de cabine van een aantal der bestelde machines. Het vliegtuig is evenals de moderne Super DO6B verdeeld in verschillende compartimenten. Het heeft stoelen, die op rails verplaatsbaar zijn, zodat de machines in korte tijd voor verschillen de soorten vervoer (luxe-, standaard-, toeristen-, emigranten- en vrachtver voer) kunnen worden ingericht. Extra grote vensters bieden de passa giers een prachtig uitzicht en ook bij dit vliegtuig zorgt een vernuftige air conditioning- en verwarmingsinstallatie voor een ideaal comfort, zelfs op 7% km (25.000 voet hoogte). Reeds hebben 14 luchtvaartmaatschap pijen een bestelling gedaan op deze hy permoderne vliegtuigen, die samen met de Douglassen en Convairs met grote snelheid en reikwijdte de wereld op nieuw een stukje kleiner zullen maken. tot een maximum van 133.350. De Provincie en de gemeenten Mid delharnis en Sommelsdijk achtereenvol gens 60 30-% en 10 van de wer kelijke kosten na aftrek van de Rijks bijdrage. Voor de Prov. bedraagt dit 160.000; voor Middelharnis 80.000 en voor Som melsdijk 26.650. De gemeenten hebben verzocht, hun aandeel in de kosten in de vorm van jaarlijkse bijdragen te mogen voldoen, aangezien de financiering hun op deze wijze gemakkelijker valt. Wij menen, dat tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar behoeft te bestaan, mits over het nog niet terugbetaalde gedeel te der bijdrage jaarlijks een rente wordt vergoed, berekend naar het percentage van de lening, welke de Provincie tot dekking van de bouwkosten zal moeten sluiten en met dien verstande, dat het aandeel der gemeenten wordt verhoogd met een evenredig deel van de kosten, verbonden aan het opnemen van de le ning. De, betaling zal in 40 termijnen moeten geschieden. De bestaande regeling tussen de Pro vincie en de gemeente Middelharnis be treffende het onderhoud van de binnen haven m.et sluis, welke regeling de laat ste jaren telkens voor slechts één jaar is verlengd met het oog op de vernieu wing van de sluis, ware ook thans we der met één jaar te verlengen. Zodra de werken aan de sluis zijn uit gevoerd en de regeling omtrent de om slag der kosten definitief tot stand is gekomen zal een verlenging voor lan gere duur kunnen worden ovei'wogen. Op grond van het vorenstaande me nen Ged. Staten in overv/eging te moe ten geven zich te verenigen met de voorgestelde verdeling der kosten van herstel van de schutsluis en voorts te besluiten tot verlenging van de rege ling met de gemeente Middelharnis be treffende het onderhoud van de haven, voorzover niet in onderhoud bij het rijk tot 1 Januari 1954 onder voorwaarde, dat de gemeente in de kosten van dit onderhoud over 1953 weder 5.000. bijdraagt. De commissie, die deze voordracht van Ged. Staten heeft onderzocht kon zich met de voorgestelde verdeling van de kosten verenigen. Eén der leden stel de daarbij de vraag, waarom de ge meenten Middelharnis en Sommelsdijk haar bijdrage niet zelf financieren, nu zij toch rente en kosten aan de Provin cie moeten betalen. Met het voorstel om de regeling tus sen de Provincie en de gemeente Mid delharnis omtrent het onderhouden van de haven tot 1 Januari 1954 te verlen gen, kan de commissie zich eveneens verenigen. Op de vraag van het commissielid hebben de Gedep. Staten als volgt ge antwoord: De gemeenten Middelharnis en Som- mtelsdijk hebben het verzoek, om hun aandeel in de kosten van herstel van de sluis in de vorm van jaarlijkse bijdra gen te mogen voldoen, gedaan met het oog op de moeilijlcheid om voor dit doel een vaste lening te sluiten. Hoewel sindsdien wel verbetering in dit opzicht is ingetreden, blijven de gemeenten toch prijs stellen op inwilliging van hun ver zoek, opdat zij de geldmiddelen welke zij op lange termijn kunnen aantrekken zo veel mogelijk kunnen benutten voor de woningbouw. Bovendien komen de kosten van een betrekkelijk kleine geld lening vanwege de gemeenten zelf ho ger dan die, welke de Provincie voor haar leningen betaalt en ook aan de gemeenten in rekening brengt. tegen kou - koorts griep ^W Koker 50 tabletten 60 et 29 tabletten 45 et In afwachting van de totstandkoming der nieuwe pachtwet hebben de minis ters Donker en Mansholt aan de Twee de Karner voorgesteld het pachtbesluit op twee punten te wijzigen. Wanneer een verpachte landerij bin nen de laatste vier jaar van de pacht- termijn aan een ander wordt overgedra gen (b.v. verkocht) moet volgens de ministers de pachtovereenkomst wor den verlengd tot vier jaar na het einde van het jaar, waarin de overdracht ge beurt. Dit betekent, dat de pachter niet direct op straat komt te staan. Deze bepaling geldt echter niet, als de ver pachte landerij wordt overgedragen aan (al dan niet aangetrouwde) kinderen, kleinkinderen of achterkleinkinderen van de verpachter. De tweede verandering die de minis ters voorstellen, houdt in, dat beroep tegen een beslissing van de grondkamer of de centrale grondkamer mogelijk zal zijn, indien de pachtprijs met 10 pCt of meer wordt verlaagd. Tot nu toe was dit 15 pCt. Op de eerstgenoemde wijziging is aan gedrongen door de Stichting van de Landbouw in overeenstemming met het voorontwerp van de staatscomnaissie- Van den Bergh. Minister Mansholt voert met het agra risch bedrijfsleven besprekingen in verband met de moeilijkheden bij de af zet van varkensvlees. Er bestaat in principe overeenstemming over de in stelling van een varkensfonds, dat hand having van de gegarandeerde prijs voor baconvarkens tot taak zal hebben. Na overleg met de Stichting voor de Land bouw, welk overleg nog op enkele aan vullende punten moet worden voortge zet, heeft Minister Mansholt besloten met ingang van 8 Deo. 1952 de speling in de gegarandeerde prijs voor bacon varkens, die tot nu toe 5 cent naar be neden en naar boven bedroeg, op 10 et te brengen. De Minister heeft voorts besloten de prijs voor baconvarkens in Januari 1953 te verlagen als gevolg van de gedaalde voederprijzen op de wereldmarkt. Reclitljank Rotterdam Badiotoestel was een strop. Verdacht van het plegen van bedrog, heeft Vrijdag j.l. voor de politierechter te Rotterdam terecht gestaan de 38-ja- rige radio-handelaar W.O. uit Ooltgens- plaat. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 9 October j.l. te Ooltgensplaat aan T. C. Goemaat een radiotoestel had verkocht voor 77.^mee tegen inruil van een ander toestel, en in strijd met de waarheid het deed voorkomen, dat het een nieuw toestel was. Het toestel was van 1950. ,,Was het een toestel van 1951?" vroeg de politierechter. „Ik dacht van 19501951" antwoord de O. ,,U bent radiohandelaar en wist u dat dan niet zeker? Onzin", meende de po litierechter. ,,U moet kennis hebben van de waren die u verkoopt. U kende het toestel en wist dus heel goed, dat het van het jaar 1950 was. Dat geknoei en gedraai O. gaf toe, twee jaar met het bewxiste toestel te hebben getobt. „Ik was blij er af te zijn", gaf hij toe, „toen ik de kans kreeg om er geen strop aan te 'nebben." ,,Is het waar," vroeg de politierech ter, „dat u het bewuste toestel reeds twee jaar kende en bij verschillende mensen hebt laten spelen, die het niet beviel omdat het niet puntgaaf was?" O. antwoordde toestemmend. Nadat de klacht van Goemaat bij de politie was ingekomen, was het toestel in beslag genomen. Op de vraag van de politierechter, of de zaak met Goemaat intussen was ge regeld, antwoordde O. ontkennend. Nadat Goemaat zijn lezing van de ruil en het toestel had gegeven, was het woord aan de officier van Justitie. De ze achtte O. schuldig aan het hem ten laste gelegde. ,,Hij geeft toe dat hij de koper heeft verteld, dat het radiotoestel nieuw was, terwijl dit niet het geval was. Dit is een geval van bedriegelijke verkoop en dient gestraft". De officier eiste tegen O. een boete van 150.. subsidiair 4 weken hechtenis. De raadsman van O., mr. L. J. den Hollander, zag weinig bedrog in deze zaak. Het toestel was van 1950, dus viel onder het seizoen 1950-1951. Ook al was het toestel' bij enkele kopers even in huis geweest, het was nieuw. ,,Er is hier geen sprake van bedrog" zei de raadsman, „de koper heeft het gezien, voor hij het kocht en betaalde". De raadsman achtte zijn cliënt niet schuldig aan het hem ten laste gelegde. De politierechter was echter niet de mening van de raadsman toegedaan. ,,Ik acht het ten laste gelegde bewe zen", zei de politierechter. ,,Er is in dit geval wel degelijk bedrog gepleegd, met de bedoeling de strop, die O. zich aan het toestel had gekocht, 'op een ander af te wentelen. Ik veroordeel O. dan ook tot een boete van 150.-. subs. 25 dagen hechtenis, bij niet betaling." „iGesprek in de nacht", door M. A. Rénes-Boldingli. Horizonreeks, deel VI. Uitg. La Bivière Voorhoeve, Zwolle. In de Horizonreeks is weer een nieuw boek verschenen. Een boek dat speelt in twee werelden: in dat van de tegen woordige tijd met vaoantie-trektochten en hotel-accomodatie, en in een wereld uit een ver verleden, waar we binnen worden gevoerd in het oude klooster van Ter Apel, vier eeuwen her, toen Jan van Emmen er prior was. En die twee werelden raken elkaar in de hoofdfiguur Lucia Wolda, het fijn besnaarde meisje, de vreemde vogel, zo als ze zichzelf half schertsend, half weemioedig noemt. Lucia beleeft in het kloosterhotel een droomnacht, een droom, die ons bij het lezen, de geheimenissen van het kloos ter en haar bewoners onthullen. Een droom, die het onbegrepen vogeltje, Lu cia de lichtdraagster, voeren naar het licht en het geluk. De prijs van dit boek is 4.90. Vermelden we nog dat in de Horizon reeks oorspronkelijke romans verschij nen van bekende auteurs. Elk boek is uit deze serie apart verkrijgbaar, zon der verhoogde prijs. Intekening op de hele serie is dus geen voorwaarde. De Horizonreeks bevat goede boeken voor een lage prijs. Licht en schaduw op het ziekbed, door J. H. O. V. d. Mey en Ab Spaar garen. Uitgave La Kivière Voor hoeve, Zwolle. Met dit boek zullen vele zieken blij zijn. En ook gezonden zullen, door dit boek aan zieken present te geven, er vreugde van beleven. Want ze brengen door dit boek in handen van de zieke te geven een lichtstraal in hun misschien donker bestaan. Licht en Schaduw wil een gids zijn, een eenvoudige poging, om mensen, die de eerste onzekere stappen op de weg Beste jongens en meisjes! Deze week, jongelui, schrijf ik eerst voor jullie op het 2e DECEMBEBRAADSEL: Er worden 25 woorden gevraagd; elk woord bestaat uit 5 letters, en de be ginletters vormen 3 woorden die in ver band staan met het a.s. Peest in deze maand. 1. Verspieder; 2. Profeet die ijzer op het water deed drijven; 3. Zoon van Ja cob; 4. Lederbereider waar Petrus in trek nam (Handel.)5. Zoon van Ja- feth (Gen. 10); 6. Zo werden de konin gen van Egypte genoemd; 7. Stad der Filistijnen; 8. Vriend van Job; 9. Broe der van David; 10. Persoon waaraan Paulus een brief schreef (Bijbelboek) 11. Aartsvader (wordt verschillend ge schreven) 12. Berg Gods (denk aan Wetgeving)13. Paulus zei, dat ze van niet moesten afvaren (Handel. 27) 14. Broeder van Abram; 15. Uitverko rene in de Heere (Romeinen 16)16. Held van David (denk aan Davids vlucht voor Absalom)17. Vloekte David op diens vlucht; 18. Plaats waar Paulus zijn reismantel had gelaten (2 Tim.) 19. Koning van Juda die melaats werd; 20. Vrouw vaji Abram; 21. Rivier in de hof van Eden; 22. Richter; 23. Man, door Petrus gezond gemaakt (Handel.); 24. Woonplaats van Lot; 25 Het zal en Sidon verdragelijker zijn in de dag des oordeels dan ulieden. Dit raadsel werd ingezonden door: Teunie Meyer, Nieuwe Tonge, en gemaakt door Tante Krijntje. CORRESPONDENTIE Marletje B. St. Philipsland. Ja, voor kinderen is het erg, wanneer er zand op die heerlijke sneeuw wordt gestrooid maar voor het verkeerMarietje-lief denk daar toch ook eens aan; er ge beuren al zoveel ongelukken! Vind je 't jammer dat de meester vertrekt? Maartje H. Ouddorp. Zouden alleen kinderen ondeugend zijn, of zouden we dat van grote mensen ook kunnen zeg gen? Als die eerlijk zijn, zouden ze wel „ja" moeten antwoorden. Hoe zou het komen, Maartje: niet ondeugend willen zijn en het tóch zijn? Jaap H. Stellendam. In het g^rootste deel van ons land lag sneeuw. Ja Jaap, we zitten nu midden in de winter. IJs en sneeuw staan ons nu te wachten, of we het fijn vinden of niet. Moet je veel leren voor de catechisatie? Kun je het altijd goed? Drieske ken je ook wel, hè? Rien D. Herkingen. Je brief ziet er weer netjes uit. 't Is heel duidelijk. Schrijf je op school ook zo mooi? Het doet me genoegen dat je met de prijs zo in je schik bent. Kun je toch schuin schrift lezen? Er zijn kinderen die daar last mee hebben. Bram H. Ouddorp. Gelukkig dat nu de prijs in orde is gekomen. De bof is een pijnlijke ziekte. Ben je er nog ver schoond van gebleven? Het zou heel goed zijn, als al de kinderen om acht uur naar bed gingen. De ouders geloven allemaal niet dat nachtrust van zo'n van het langdurig ziek-zijn, te helpen dit onbekende gebied te verkennen. Zo leiden de schrijver en de schrijfster Ab Spaargaren, de bekende verzorger van het radio-programma voor de zie ken en mej. v. d. Mey, bekend door veel andere werken het voor de zieken in. Beide auteurs kennen het leven van de zieken van nabij en trachten met dit boek een vriend en raadgeefster te zijn. Het is ingedeeld in 48 hoofdstukken, verdeeld over 12 maanden van het jaar, zodat men het boek dus van maand tot maand kan gebruiken. Er wordt een schat van raadgevingen in gegeven en tal van vragen worden er in behandeld. Hier volgen enkele titels van de hoofd stukken: Dokter en patiënt Dominee en pa tiënt Zuster en patiënt Is 't een saaie boel in een ziekenvertrek Zie kenbezoek Postzegels verzamelen Iets over kanaries Ideeën voor rus tige uurtjes Onze lectuur Mistige dagen in volle zomer Nu bid ik maar niet meer, want God verhoort mij toch niet Een lust en een last Dokter, mag ik u iets vraigen? Ideeën voor het Kerstfeest, enz. enz. En nog meer onderwerpen, teveel om op te noemen. Keurig uitgevoerd, sterke linnen band, prijs 4.95 geb. Zeer aanbevolen, Doe er de zieken een pleizier mee! Vijf jongens op een vlot, door J. Valkhof. Uitgave N.V. De Banier, Utrecht. De N.V. De Banier legt zich tegen woordig ook toe op de uitgave van goe de kinderlectuur. Het boekje „Vijf jon gens op een vlot" is er een van; een spannend verhaal van vijf jongens, die grappen uithalen met een vlot op het meer, waarvan Dries van Doorn en zijn hond de dupe wordt. Het verhaal dat boeiend is geschreven, heeft een happy end. Mooi geïllustreerd. Aanbevolen. groot belang is voor de gezondheid. Koos van H. Scherpenisse. Dat was een ernstig ongeval. Gelukkig (j^t j? man ongedeerd is gebleven. Een mj^ gaat een paard vèr te boven, nietwaar» Is het familie van je, waar het vorifl week zilveren bruiloft was? Beppie D. Herkingen. Jij kan al een aardige brief schrijven, Beppie. 't j leuk verteld. Wat is die Emmie al vroeg tante! Nog eerder dan jij. Wat zal ze netjes zijn met dat mocie manteltje en mutsje! En dan nog dat mooie bont. j» gaat er bepaald graag mee wandelen Hans de B. Heemstede. Jammer dat het bedtijd was, anders was je verhaal nog langer geworden. Je was juist zo goed op gang. Of je die morgen nog ge- geten hebt, staat er niet bij. Ik vrees er voor. Maar weet je wat ik heel ge. vaarlijk vind? Dat die grote jongens zich door een auto lieten meetrekken Gelukkig dat jij dat niet deed. Denk er om Hans, je hebt maar één leven, hoor Jan N. Sommelsdijk. Kwam de prijs juist goed van pas? Dat mag ik wei horen! Jammer, dat Janneke een foutje had in de fouten-wedstrijd. Maar ze heeft toch nog wat gekregen. Het is voor mij moeilijk om enkel v^n de be schrijving te zeggen hoe die vogel heet. Het was toch geen wielewaal of goud- merel? Vraag het eens aan de meester. Je hebt weer leuk getekend. Jan! Aria V. Middelharnis. Wist je .üet dat er zulke mooie prijzen waren? En kon je tante het ha,ast niet geloven? Nou, nou! Daar ben ik blij om. Je hebt nu weer met nieuwe moed je werk ge- daan. Je werk ziet er tenminste weer keurig uit. Nellie !G. Ouddorp. Hartelijk gefelici teerd met je verjaardag, Nellie! Ben je nu goed beter, en Pauwtje ook? Een keelaandoening kan heel pijnlijk zijn. Ben je er op berekend, dat er bij jou ,,lof" op je diploma zal komen? Of is dat te hoog gegrepen? Jan van W. Stellendam. Dat was em koopje, zeg, die balpen! En je hebt w mooi mee geschreven, 't Is wel eens minder geweest. Jan. Ja, vroeger hsa ik nog wel eens meer Stellendamme;- tjes. Zoiets gaat op en neer. Aat G. Ouddorp. Heb jij de bof ook niet gekregen? Duurt dat drie wel^e; eer je weer naar buiten mag? Dat'i; lang, hoor! In de zomer is dat wel eej beetje anders. En hoe gaat het nu mei je moeder? Jammer dat je vader zv weinig thuis kan zijn. Je ziet hem niet veel door de week. Bram V. Sommelsdijk. Neen, veel wili? zit er dan niet; dat hoor ik al: vij! stuks in een hele middag! En wat kreeg je voor de hulp? Een vette patrijs? Is het nog gelukt met het schetsboek? Ja? Dan weet ik zeker dat er al iets in staat getekend. Joke W. Den Bommel. De oplossing van het laatste raadsel heb je toch goed kunnen krijgen, hé Wel een mooie opgave, vond je niet? Ja, het vooruit zicht op de vacantie is soms even aan genaam als de vacantie zelf. Teunie M. Nieuwe Tonge. Ja, dat was een hele drukte. Volgende keer hoop ik wel te vernemen, wat die drukte om 't lijf heeft gehad. Toch werd het nog een aardig briefje, enniet te vergeten, nog een raadsel. Nog bedankt, hoor! Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO, „Geen andere goden", door C. M. v. d. Sluis. Uitgave De Banier N.V. Utrecht. Dit boekje behelst een spannend ver haal van een pleegdochter, die de rech te weg verlaat en de kromme wegen der v/ereld bewandelt. Ze komt in Ame rika terecht, trouwt, is rijk, maar haar man sterft. Met haar kind trekt ze naar Holland en bij een schipbreuk valt haar kind in zee. Ze denkt dat het verdron ken is het wordt echter door een vis ser gered. De moeder weet dit eerst na twaalf jaar. Op een gezelschap van Gods Volk, wordt ze met haar kind ver enigd. Spannend beschreven. Zeer aan bevolen. ZOMERGERST. Het areaal zomergerst in Nederland is gemiddeld een 50000 a 60000 ha., waarvan practisch de helft voorkomt in het Zuidwesten van het land. Juist in dit gebied teelt men ^'oor een groot gedeelte brouwgerst. Uitbrei ding van de teelt van zomergerst is ze ker wenselijk, omdat behoorlijke op brengsten kunnen worden verkregen en gerst een zeer goed voedermiddel is. In verschillende gebieden werd uit breiding van de teelt geremd, doordat men niet de beschikking had over een gerst met voldoende lang en stevig stro. In de Rassenlijst 1953 wordt opgeno men een nieuw gerstras „Prisia", welk ras in een behoefte voorziet. In de eer ste plaats is vanzelfsprekend van bete kenis een gerstras te hebben met een hoog productievermogen. Op de proef velden en op talrijke practijkpercelen op diverse grondsoorten is duidelijk ge bleken, dat dit ras zeer hoge opbreng sten kan geven. „Frisia" is een vierrijige zomergerst met behoorlijk lang en stevig stro. Op vallend is het zeer brede blad en de vlugge grondbedekking in het voorjaar. Het ras is practisch roest- en meel- dauw-resistent, welke eigenschappen een meer oogstzeker g'ewas geven. Een voordeel van de teelt van Zomer gerst is niet alleen het winnen van een behoorlijke hoeveelheid veevoeder, in zo mergerst hebben we tevens een gewas, dat vroeg het veld ruimt, waardoor de stoppel zeer geschikt is voor een na- teelt. In het bijzonder denken we hier bij aan de teelt van stoppellupinen. Zal de productie aan groene massa bij stop pellupinen hoog zijn, dan dient tijdig te worden gezaaid en dit kan na gerst uitstekend. Opbrengsten van 40000 tot 50000 kg groene lupinenmassa zijn ze ker mogelijk. Het meest gelezen blad ia dit rayon 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 6