EIIAIIDEn-IHEmi/S N.V. Brugverbinding ver klaart zich bereid en in staat tot bouw van de Flakkeebrug Begroting 1953 te Stellendam had een tekort van f 10.000.-- jjGebroken trots" 2e Blad Zaterdag 13 December 1952 No. 2173 loch zijn groie verbeieringen nodig die ondanks da iekori moeien worden uiigevoerd. Ook de bouw van een nieuw raadhuis is noodzakelijk. Gemeeniebegroiing 1953 Hei Urgeniie-program Bliü niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts.. Contact opgenomen met Verkeerscommissie Tweede Kamer, Prov. Staten, Hoofdbesturen der Vakbonden Landbouw- en Verkeersorganisaties Buitenlandse firma deed reeds aanbieding voor de bouw van de brug. (Het betreffende land zorgt voor deviezencompensatie De brug kost ISmillioen gulden N.V. SLAVENBURG'S BANK 't Hangt niet van Flakkee af! Ook Nederlandse Indu strie heeft beiangsteüing Onbetwist de beste tandpasta Rondom de Landbouwschool VERVOLGVERHAAL De raad der gemeente Stellendam kwam Woensdagavond bijeen. Afwezig was (Je heer Rlemens wegens ziekte. Op deze vergadering werd de gemeente begroting behandeld, die met een tekort sloot op de gewone dienst van bijna 10.000 gulden. Zouden de allernoodzakelijkste verbeteringen aan wegen en stra ten enz. gebeuren, zou dit tekort stijgen tot ongeveer 30.000.De post straten-onderhoud is jaarlijks abnormaal hoog, doordat er te Stellendam eigen lijk meer „wegen" dan „straten" zijn, zodat men ondanks het tekort besloot jot bestrating van de onverharde gedeelten over te gaan. Ook werd besloten eea post te reserveren om te komen tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. Het bestaande raadhuis is versleten en beantwoord niet meer aan het doel. Dat er wat moet gebeuren werd voor ons als verslaggever duidelijk gedemon streerd, want toen wij ons naar de perstafel begaven, Zakten wij door de vloer! De burgemeester had hetzelfde pretje in een andere hoek van de raadszaal ge had! Verondersteld dat bij een huwelijksvoltrekkmg het complete gezelschap door de vloer gaat! Dat zou een slecht voorteken zijn! De Voorzitter burgemeester van Kno- belsdorf opende de vergadering met ge- led, waarna secr. Jongkoen de notulen as, die ongewijzigd werden vastgesteld. Ónder de ingekomen stukken waren eaige goedgekeurde raadsbesluiten; be- poting Bescherming Bevolking 1953; (zonder enige bespreking goedgekeurd) bericht van de gemeente Dirksland hou dende wijziging instructie keurmgsvee- arts; verzoek om donatie Nederl. Ge- sprekscentrum (werd afgewezen); ver zoek om subsidie van de Prov. Centr. Vereen, ter bestrijding van t.b.c, waar toe op voorstel van B. en W. werd be sloten 20.te voteren. Aan de heer Geerts werd eervol ont- ilig verleend als onderwijzer aan de O.L. School op een nader te bepalen datum, wegens zijn benoeming te Oolt- Aan de orde werd gesteld benoeming van een nieuwe onderwijzer, waartoe dhr. A. J. Rus van Edam, die aldaar tijdeUjk onderwijzer is, als enigste can- didaat op de voordracht werd gesteld. Bij stemming werd hij m.a.s. benoemd met ingang van 1 Jan. a.s. Voorstel tot het verlenen van een renteloos voorschot aan dhr. van Ours (visser) waarover men in besloten zit ting ging. Na heropening werd dit toe gestaan, waarbij de voorz. zijn erkente lijkheid uitsprak voor hetgeen het Dept. V. Maatschappelijke Zorg voor deze oorlogs-invalide had gedaan. Besloten werd tqt verlenging der ge- meentegelden tot 31 Dec. 1953. De begroting Burgerlijk Armbestuur kwam in behandeling waarvan de com missie bij monde van dhr. Keijzer zei, dat ze deze niet onder het oog hadden gehad. Wel had de begroting bij de stukken gelegen en de voorz. zei, dat er weinig aan na te zien was. De bijdrage van de gemeente beliep 3800. Dhr. Verbiest informeerde of bij inge bruikname van het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk e.v. armlastigen zouden worden opgenomen, waarop de voorz. antwoordde dat geen aanvragen Vfaren binnen gekomen. iDhr. Brinkman vroeg of de onder steuning voldoende was in deze dure tijd, waarop werd geantwoord dat dit kort geleden nog was onderzocht. De begroting werd daarna vastgesteld. De voorz. gaf vooraf een toelichting op de begroting en merkte allereerst op, dat op de gewone dienst een tekort is geraamd groot 9924.32. Bij het op maken van deze begroting, die met de grootst mogelijke zuinigheid is opgezet is uitgegaan van de huidige finantiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten; zou deze worden zoals deze bij de nieu we overeenkomst wordt gedacht, dan zou deze begroting sluitend kunnen wor den gemaakt. Op verlerlei gebied zijn er te Stellen dam dringende verbeteringen nodig, in finantieel opzicht verkeert de gemeen te daarom in een noodtoestand. Spr. achtte het nodig dat de raad dit terdege zou beseffen, waarom B. en W. de leden een urgentie-programma had aangeboden. Hierin zijn opgenomen de kapitaals-investeringen, welkeop korte termijn moeten plaats hebben. Uit dit overzicht kwam vast te staan dat de begroting van de gewone dienst eigenlijk een tekort heeft van 29.375,51. Aan deze toestand was weinig te ver anderen, men is hierbij geheel afhanke lijk van hogerhand. Wanneer de begroting dpor de leden was vastgesteld, zou B. en' W. omtrent de bestaande noodtoestand, in overleg treden met het college van Ged. Staten der provincie. Spr. stelde voor eerst de begroting af te handelen om daarna direct met een begrotingswijziging te kom^n, inzake de noodzakelijke verbeteringen van we gen, straten, enz. Dhr. Keyzer bracht namens de com missie verslag uit over de begroting. Hij memoreerde allereerst dat voor ver betering van wegen en straten, waar van de noodzaak niet werd ontkend een groot bedrag was opgebracht. De nood zaak van een ijsbaan en een sportterrem in de gemeente werd ingezien maar zou, gezien de financiële toestand, moeilijk zijn te verwezenlijken. De inkomsten van de Vismijn vond de commissie aan de hoge kant geraamd en ook de personele belasting. De commissie vroeg zich af waar dat vandaan moest komen, moge lijk uit de hogere huurwaarden. Ook had de commissie afwijkende cijfers ge vonden over klok en toren. Voorts kon de commissie de begroting goedkeuren onder dank voor het werk dat er aan was verricht. De Voorz. beantwoordend zeide be treffende de personele belasting, dat er een opgave was van de belastingen, waarnaar deze post was geraamd. Op wegen en straten kwam men straks terug. Dhr. Brinkman stelde nog een vraag om bij uitvoering van een project als de Voorstraat, dit openbaar te laten aan besteden. Als de gemeente-werklieden dit moeten doen, duurde dit z.i. te lang. De Voorstraat zou daardoor te lang bui ten gebruik zijn voor een vlot verkeer. De Voorz. antwoordde dat de gemeen te werklieden meest met de klemere werken werden belast, grote karweien zouden te lang duren. Mogelijk kon echter het werk zo wor den verdeeld, dat ze er toch hun portie aan werken konden, wat nader zou wor den bezien. De gemeente-begroting werd daarna zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Direct na de aanname van deze be groting werd een begrotings-wijziging voorgesteld, waarin de kapitaals-inves tering, nodig voor de uit te voeren wer ken op het urgentie-programma ver meld, waren begrepen. De Voorz. lichtte toe, dat nog slechts weinig jaren geleden de Voorstraat de enige straat was met bestrating. Alle overige „wegen" biimen de bebouwde kom waren onverhard. In 1949 is de Meidoornstraat beklinkerd en thans is de Mr. Im,an Caustraat in uitvoering. In de kom zijn dus eigenlijk maar drie straten, de rest is onverhard en is in de winter een modderpoel en in de zo mer een bron van stof. In het urgentie plan is daarom opgenomen: 1. de bestrating van de Brug. Charbon- straat, Nieuweweg, 2 verbindings straten tussen de Voorstraat en Mr. Iman Caustraat en het trottoir langs de Eendrachtsweg; 2. het teren van de Molenkade en 3. herziening van de afschrijvingster mijn van de bestrating der Mr. Iman Caustraat. Door de uitvoering hiervan zal op de gewone dienst jaarlijks een last van rente en afschrijving groot 11.890,76 drukken. Het bedrag in totaal jaarlijks nodig op de gewone dienst voor onder houd van straten beliep 23.102,26. Gememoreerd werd dat dit bedrag uit zonderlijk hoog is voor een gemeente van 2000 zielen. Niemand zal echter kunnen beweren dat het overbodige luxe is en na de uitvoering van deze plannen blijven er nog een behoorlijk aantal we gen binnen de bebouwde kom onverhard die geleidelijk ook aangepakt zullen moeten worden. Naar de mening van B. en W. zou daarom, te begiimen op de dienst 1953, op de post „onderhoud stra ten" een bedrag van 5000.geraamd moeten worden voor de bestaande be stratingen en voor het bestraten van de, na de uitvoering van het urgentie-pro gram, nog onverharde wegen binnen de bebouwde kom. Op de ontwerp begro ting is daarom reeds een bedrag van 4850.geraamd voor verbetering van de Voorstraat. De Voorz. gaf verder een toelichting op de verschillende te verbeteren stra ten. De Burg. Charbonstraat wordt veel belopen naar de Herv. Kerk en de O.L. School. Twee goede verbindingen tussen de Iman Caustraat en de Voorstraat zijn noodzakelijk. De Nieuweweg moet nood zakelijk verhard en is bovendien te smal. Deze weg is eigendom van de Generale Dijkagie en gedeeltelijk van de omwo nenden. De gemeente dient het eigsn- domsrecht over te nemen, waarvan men zich voorstelt, dat die om niets kan plaats vinden. Voor de verbreding zal een strook grond moeten worden aan gekocht waarvan men hoopt dat de be woners bereid zijn deze voor een billij ke prijs te verkopen. De brug over de polderwatering Nieu we weg en Eendrachtsweg is ongeschikt voor het zware verkeer. Bij de herzie ning van het uitbreidingsplan zal deze kwestie moeten worden bezien. De Molenkade dient in profiel te wor den gebracht en geteerd. Brandweer. Voor de brandweer dient volgens rap port van de Prov. Brandweerbond 600 meter slang te worden aangeschaft, een trekker voor de brandspuit alsmede te worden overgegaan tot de bouw van een nieuwe brandweergarage. De 10 oude woningwetwoningen ge bouwd in 1918/19 dienen te worden ver nieuwd. De muren regenen door en scheuren. Er zullen spouv^-muren moe ten komen met verplaatsing van goten en buiten-kozijnen, de dakkapellen wor den hersteld en in elke woning 3 slaap vertrekken worden aangebracht. Hier voor zal 60.000.moeten worden ge ïnvesteerd, waarover met het ministerie van Volkshuisvesting in overleg zal worden getreden om een rijksbijdrage te verkrijgen. Aangenomen wordt dat de helft der kosten ten laste der ge meente blijft. (Lasten over 30 jaar 1734,90 p. j. volgens de raming), De gemeente zal ook moeten zorgen dat er voldoende bouwgrond is voor particuliere bouw. Het urgentie-program J bevat aankoop van grond voor 20 wo ningen. Voor aankoop en bouwrijp ma ken is geraamd 4800 ca grond k f 3.50 of 16.800.—. Het gemeentehuis, gevestigd in een gebouw dat in 1887 als school is ont ruimd, is versleten. Binnen niet al te lange tijd zal tot stichting van een nieuw gemeentehuis moeten worden overge gaan, waarvoor jaarlijks een bedrag dient te worden gereserveerd. Kosten geraamd op 50.000. Een nieuwe vuilniswagen voor paar- dentractie dient te worden aangeschaft, daar de oude is versleten. Het plein van de Openb. L. School dient noodzakelijk betegeld te worden. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd ên. zuiver gehouden, en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Er is momenteel veel nieuws rond de vaste oeververbinding voor Flakkee! In de Tweede Kamer zijn bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat door sprekers uit alle fracties opmerkingen gemaakt en vragen gesteld omtrent het Flakkeese verkeersprobleem en van alle kanten is er by de minister op aangedrongen, dat er spoed betracht wordt met deze zaak: Flakkee kan geen twee jaar meer wachten op een goede verbinding, zo is er gezegd en Woensdagavond heeft minister Algera op de opmerkingen en vra gen van antwoord gediend. Inmiddels heeft de N.V. Brugverbinding Goeree-Overflakkee en Hoeksohe Waard ook niet stil gezeten. Er is contact opgenomen naar alle kanten, men doet de regering een voorstel, waarbij de N.V. aanbiedt om zeU de bouw van de brug voor haar rekening te nemen, verkeers-, landbouw- en vakbondorga nisaties is op de belangrijkheid van het object gewezen en als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat men reeds een offerte voor bouw van de brug heeft gekregen van een buitenlands bedrijf met wereldnaam. Na de constituëring van de raad van commissarissen der N.V. Brugverbin ding is, in overleg en tesamen met en kele gemeentebestuurders en bestuurs leden van de Flakkeese Gemeenschap contact opgenomen met de verkeers commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze commissie heeft met grote be langstelling de vertogen van het N.V.- bestuur aangehoord, dat met name heeft aangevoerd, dat tot heden beslissingen inzake de vaste oeververbinding veel te veel hangende zijn gebleven tussen Rijk en Provincie, dat verbetering van de veerdiensten teveel is opgehangen aan studie van de mogelijkheden ener brug verbinding en een brug op zijn beurt aan afdamming. Het gevolg is geweest aldus heeft men de verkeerscommis sie van de Tweede Kamer onder het oog gebracht dat Flakkee tussen wal en schip terecht komt. De besprekingen met deze commissie zijn „in de volle breedte" gevoerd en daarbij is primair gesteld de brug, se cundair veerverbetering. Behalve deze besprekingen is ook contact opgenomen met de besturen en deskundigen van de A.N.W.B., van de K.N.A.C, de E.V.O. en andere vervoers organisaties. Deze hebben allen en ieder voor zich hun medewerking toegezegd voor het verkrijgen van een vaste oever verbinding. Verder is in een vergadering van af gevaardigden en commissarissen der N.V. Brugverbinding besloten om de re gering aan te bieden, dat de N.V. zelf de zorg voor de onder- en bovenbouw van de brug het stalen project van de Dienst Bruggenbouw van Rijkswa terstaat op zich neemt, met het ver zoek, dat Provincie en Rijk voor de aansluitende wegen en dammen enz. zul len zorgen. Met de bouw van pijlers en stalen overspanningen zal een bedrag van plm. 131/2 millioen gld. gemoeid zijn en het is gebleken, dat de N.V. op de kapitaalsmarkt dit geld kan aantrek ken, tegen acceptabele voorwaarden. Om een en ander aan te kunnen zal er jaarlijks plm. 800.000 gulden aan bruggeld binnen moeten komen. (De veren vergen thans 9 k Sy^ ton per jaar). De inkomsten zullen bepaald moeten worden door een „eenvoudig tolgeld", dat belangrijk lager zal kun nen liggen dan het huidige veergeld. Het contact met de vakbonden is op genomen om deze onder de aandacht te AUe Bank- en Effectenzaken KANTOREN: Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Amersfoort, Dord recht, Schiedam, Vlaardingen. Maas sluis. IJsselmonde, Zevenbergen. Middelhamis, Voorstraat 7, Tel. 3138 brengen van welk een betekenis eei vaste oeververbinding zal zijn voor de bestrijding van de werkloosheid op Goe ree-Overflakkee. (Als voorbeeld kon men daarbij o.a. aanvoeren, dat Eoek- sche Waard thans dagelijks plm. 70 landarbeiders van Flakkee zou kunnen gebruiken, doch dat passende vervoers- mogelijkheid voor de mensen ontbreekt) Voorts kunnen wij nog vermelden, dat in een Woensdagmorgen te Middelhar- nis gehouden vergadering van vertegen woordigers van bij het bruggenplan be trokken N.V.-conunissarissen enz., de N.V. Brugverbinding zich bereid en in staat verklaard heeft om de bouw van de brug voor haar rekening te nemen. Hiermede is het accent er op gelegd dat het realiseren van de plannen voor een vaste oeververbinding nu zeker niet meer van Flakkee afhangt! Intussen bereikte de N.V. Brugver binding reeds van een grote buitenland se firma een offerte voor de bouw van volgens het plan van de Dienst Brup genbouw van Rijkswaterstaat. Hierby was tevens gevoegd een devit zencompèusatie van de betreffende mo gendheid! Bovendien is al gebleken, dat de Ne derlandse industrie niet minder belang stelling van het project heeft en dat de brug heel goed door Nederlandse bedrij ven gemaakt kan worden, waarbij de onderdelen over de diverse industrieën gespreid kunnen worden! We willen deze keer begiimen met de hoop uit 'te spreken, dat alle ouders van onze ruim 80 leerlingen, goede nota hebben genomen van de rapporten, die de jongens enkele weken geleden naar huis hebben meegekregen. Dit nota ne men bestaat niet alleen in het voor ge zien tekenen van het rapport, doch ook in het vergelijken der cijfers voor dé verschillende vakken met het gemiddel de, dat alle leerlingen in de klas voor ieder vak hebben behaald. Rapportcij fers hebben nooit absolute waarde, doch (Vervolg z.o.z.) DOOR HERMAK^ NOORMAN 21.) Als Abel de volgende middag punctu- ««1 op tijd over het erf fietst, ziet hij niet een enkele glimp van Kea, noch van de boerin. De boer komt hem bij de zij- aeur tegemoet. Zonder de hand uit te strekken, zegt hij, dat de bezoeker hem Volgen kan. De ontvangst is reeds een ontnuchtering voor Abel, die het ant woord nu al weet. De blik, die Steendam op hem werpt, spreekt Isovendien ook boekdelen. De boer wijst hem een stoel: ,,U hebt te spreken gevraagd voor een be langrijke zaak. Voor mij is die zaak be- 'angrrjk, misschien voor u ook. Ik ben geheel op de hoogte, want mijn dochter heeft er mij over gesproken en zij weet jjmn antwoord reeds. Dat is kort en Krachtig, neen! Jongeman, je kunt een Soed onderwijzer zijn, en dat bèn je ook, "'aar dit g'eval heb je toch verkeerd be keken. De emge dochter van Arend isteendam trouwt niet met een school- ttieester of met wie anders ook, maar niet een goeie boer. Dat staat als een paal boven water. Verder behoeven we er niet over te praten. Steek een sigaar op. Bevalt het je overigens nog goed in Noordam?" Abel zit er onthutst bij. De sigaar neemt hij niet. Op zulk een ontvangst had hij geen ogenblik gerekend. Dat had de boer hem even goed kunnen schrij ven! Verbaasd toch staart hij naar het als uit marmer gehouwen gelaat van de stevige boer, die bedaard aan zijn pijp zit te trekken. I Maar Steendam, begint hij dan aar zelend, ik mag toch mijn belangen en die van Kea wel bepleiten? Uw belangen wel. Die van Kea, daar zorgt haar vader wel voor. Laat horen, al heeft het eigenlijk geen zin om te praten. Mijn besluit staat vast. Niet om dat je Lasterie bent. Man, ik heb niets tegen je persoon. Ook niet, omdat je schoolmeester bent. Die moeten- er ook zijn, dat heb je zelf mij eens toege voegd, op de ouderavond, misschien weet je het nog. Maar ik weiger je mijn dochter, omdat je geen boer bent, al leen daarom. Dat had Kea dienen te bedenken alvorens zich met je in te laten. Maar Steendam, als er nu toch liefde in het spel is! We hebben elkaar lief, zoals twee jonge mensen elkaar lief kunnen hebben. Dat liedje heb ik Kea ook al horen zingen, zegt de boer grof. Je verdient er niets mee. Van liefde alleen kun je niet leven. Daar komt nog bij, of er werkelijk liefde in het spel is, jonge man. Ieder weet, dat mijn dochter de erfgename is, in elk geval van de on- bezwaarde, grote boerderij en Abel is opgesprongen en merkt met hese stem op: Steendam, u moogt van mij denken, wat u wilt, maar u hebt niet het recht, achter mijn reine bedoe lingen met Kea bijoogmerken te zoe ken. Ik heb er geen moment aan ge dacht, dat Kea geld te wachten heeft. Wat mij en Kea betreft, onterft u haar. Daar wordt voor ons de zaak niet an ders van. Hm, zegt Steendam, wat milder ge stemd, dan wil ik die woorden wel te rugnemen, hoewel je er geen enkel be wijs voor geven kunt. Dat kan ook niet, ik weet het wel. Dus dat neem ik aan. Maar de rest blijft: je bent geen boer. En mijn dochter blijft hier op de boer derij van haar vader met mijn schoon zoon. Van boeren heb je geen verstand. Dus moet ik je weigeren. Er helpt geen praten tegen, jonge man. Je weet mijn standpunt. Kea wist het ook. Nog niet zo heel lang geleden heeft haar moeder haar op de hoogte gebracht en gewaar schuwd. Het is dom van haar, om tóch door te zetten. Nu berokkent zij zich veel moeilijkheden en zal zij moeten in zien de waarheid van: wie niet horen wil, moet voelen. Maar Kea mag toch een eigen oor deel hebben. Ik Dat mag zij hebben en heeft zrj ook. Je moet niet denken, dat ik mijn doch ter geen vrijheid geef. Ik ben geen ti ran. Maar in deze ernstige zaak heeft zij te luisteren naar haar vader, die het goed met haar meent. Kea kan alleen tieren en gelukkig zgn, als ze blijft in de omgeving, waarin ze geboren en ge togen is, dat is hier op de boerderij. Ze heeft te gehoorzamen. Ik dacht, dat een Christelijk onderwijzer dat wel wist, voegt hij er smalend bij. Een toornig rood vliegt Abel naar het gelaat. Maar hij beheerst zich vol- komjen. Voor mij is het de grote vraag, zegt hij kalm, of een vader van zijn dochter eisen mag, dat zij trouwt met wie hij wil. Me dunkt, dat het hart van het meisje allereerst in aanmerking komt, als er verder geen bezwaren zijn behal ve die u noemt. Arend Steendam staat op. Hij verliest zijn zelfbeheersing, blijk van ongelijk. Ja, je kunt mooi praten en bent niet eens vrij van brutaliteit, wat je niet fraai staat, man. Tenslotte ben je een ondergeschikte en niet een eigengeërf- de boer, vergeet dat niet Ook een eigengeërfde boer moet met geleend goed werken. Steendam, zoals alle schepselen. Dat wordt ons in de Bij bel gezegd. Steendam negeert deze opmerking. U kunt gaan, zegt hij. Wij zijn uit gepraat. Je kent nu mijn standpunt en je zult het beste doen, Kea te vergeten. Of je moet boer vrillen worden, glim lacht hij. Lasterie grijpt naar de knop van de deur. Kea en ik zijn het met uw stand punt niet eens. Steendam. U gaat te ver in het eisen van gehoorzaamheid. Het spijt mij, dat ik het zeggen moet tegen een verstandige boer, die veel invloed heeft in de omgeving. Ik verwacht van je, als man van eer, dat jullie niet achter mijn rug om een verhouding zult hebben. Dat zou je positie geen goed doen, Lasterie, dreigt Steendam. Over mijn verdere houding moet ik mij nu nog beraden. Er i.s maar één houding mogelijk: die van een Christen. Het kruis dragen, dat God je oplegt, zegt de boer. Maar de vraag blijft, of u een stand punt mag innemen, zoals u inneemt. Dat is mijn zaak. U kunt vertrek ken. Ik heb niets meer te zeggen. Lasterie vertrekt zonder te groeten. Hij is tot berstens toe vol en heeft alle moeite om die taaie grove boer niet het jak uit te vegen. Evenwel begrijpt hij, dat hij dan de zaak, die toch vrijwel hopeloos is, er niet beter op maakt. Dus fietst hij weg, nog even omziend, zonder evenwel Kea te ontdekken. Hij zal moeten wachten tot Vrijdag avond, zoals afgesproken is. Maar als hij die avond om negen uur in dé buurt van het lokaal zwerft om Kea op te vangen, verschijnt zij niet. Hij wacht een kwartier, en gaat dan neerslachtig naar huis. Hij gaat vermoeden het ver moeden is juist dat haar vader haar verboden heeft er heen te gaan. Om hem niet te ontmoeten. i Maar zó gaat het niet. Arend Steen dam, mompelt hij, woest van binnen. Wat ik moet doen, weet ik nog niet, maar praten moeten Kea en ik. Om on ze gedragslijn vast te stellen. HOOFDSTUK XII. Ben je nu weer direct aan.de stu dio getrokken? vraagt Bet Haverman, als Abel de school binnenstapt en haar in de corridor ontmoet. Hoe zo?, vraagt hij, inderdaad niet begrijpend. Nu, waar zat je dan gisteravond? O, bedoel je dat? Ik had niet veel trek. Mm. Wel vreemd, dat Kea er ook niet was. Wat een toevallig .samentref- fen! De onderwijzeres glimlacht guitig. Dan gaat Abel lont ruiken en vraagt voorzichtig: „Wat bedoel je nou?" Man,- je weet toch wel, dat je op een dorp niet geheimziimig handelen kunt! Ontken eens, dat je deze week, Maandag geloof ik, met Kea bent we zen fietsen? Daar zoeken zij, die jullie gezien hebben, natuurlijk iets achter. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 5