PUROL WASSEN I r GOUDSTROOn"^ Buitenland txca>6£ahtCa/ V^Kio^t U dit eMaKcL uit ^Ipi êy^daKS- gje.sc^U.de.¥i,U WM 5 Ui kt Plaatselijk Nieuws Hel Motorpaleis lenmar ^oudót •j' Aandrang uit de Tweede Kamer op spoed met vaste oeververbinding Onverantwoord isolement Verios dit eiland Werk ^^oekt ^i erkverruiming ^''Ijraa^t en draagt GLADDE RINGEN Binnenweg 25^ Dorpsweg hoek Kalendrechlse Lagedijk. Wetenschappeiyke voorlichting voor de visserij Zondagsdiensten Artsen. Verband- en Verplegingsartikelen room een meesterlijk bereide Advocaat N.V. WED. C. KOLFF ZOON Korea. Generaal Eisenhower heeft zijn voor genomen bezoek aan Korea afgelegd. Hij is momenteel op de terugreis en heeft vier van zijn a.s. -ministers bij zich, waarmee hij besprekingen voert en de toestand overweegt. De vroegere opperbevelhebber, gene raal Mac Arthur, heeft laten weten, dat hij een plan heeft waardoor mogelijk de oorlog in Korea beëindigd zou kunnen worden. Generaal Eisenhower heeft zijn ambtgenoot reeds laten weten, dat hij bij zijn terugkomst Mac Arthur gaarne spoedig wil ontmoeten om te vernemen welke voorstellen de oud-opperbevel- hebber van Korea heeft. In de pers worden voel gissingen ge maakt. President Truman heeft reeds duidelijk te vei'staan gegeven, dat Mac Arthur verplicht is aan hem elk eervol en redelijk plan ter beëindiging van de oorlog voor te leggen. Wanneer het plan van de generaal werkelijk kans van slagen heeft, is dit in het belang van het gehele Ameri kaanse volk en bovendien van de we reld. Het mag derhalve niet worden be trokken in de politieke sfeer en uitge buit ten gunste van een of andere partij. Daarom gelooft men niet dat Mac Arthur een speciaal plan heeft, maar wel een strategie op het oog heeft, die met het nemen van enkele risico's mo gelijk een eind aan de strijd zouden kunnen maken. Mac Arthur gelooft niet dat Rusland op het ogenblik een derde wereldoorlog aandurft. Daarom rnoet ^ïoord-Korea worden bevrijd met behulp van de troe pen van Tsjang Kai Sjek. Het is voor China veel te riskant om een oorlog tegen Amerika te ontkete nen, wanneer Rusland niet meedoet. Zowel voor president Truman als voor de commissies in Amerika, heeft Mac Arthur deze zienswijze bepleit. Verwacht wordt nu dat mogelijk hier of daar wat gewijzigd, Mac Arthur het zelfde plan zal voorleggen en zal trach ten generaal Eisenhower ervan te over tuigen, dat in de eerste plaats het com munisme in Azië moet worden tegen gehouden. Mac Arthur onderschat Europa niet, doch is er van overtuigd, dat Europa pas op de tweede plaats komt. Wanneer het grote voormalige Brits- Indische rijk en Indonesië in handen van het communism-e vallen, is geheel Azië verloren en krijgt het Westen er geen voet meer aan de grond. Azië vormt dan zo'n geweldige be dreiging voor Amerika, dat Europa er bij in het niet zinkt. Blijft daarentegen Azië behouden, dan profiteert Europa daar indirect van en staat ook strate gisch veel sterker. Mac Arthur erkent, dat er enige risi co's in zitten, doch hij durft deze thans veel liever te nemen, dan over een of meerdere jaren, wanneer het naar zijn oordeel, absoluut te laat is. Dan zijn er geen risico's meer te nemen, maar heeft Ainerika en het Westen slechts de sla gen te incasseren. Mocht de oorlog in Korea beëindigd worden, dan is ook de strijd in Indo- China beslecht en de toestand in Azië heel wat verbeterd. De grote staatslieden zijn het met de politieke zienswijze van Mac Arthur ge heel eens, doch durven het militaire ri sico dat er aan vastzit niet te nemen. Daarorn is men zeer nieuwsgierig wat Eisenhower zal doen. De nieuwe presi dent kent als generaal de toestanden in Europa buitengewoon goed. Van zijn opvolger generaal Ridgway heeft hij vernomen hoe deze over Korea denkt, terwijl hij met de huidige oppei'bevel- hebber, generaal Von Fleet gesproken en het oorlogsfront in ogenschouw ge nomen heeft.' De vraag zal nu zijn of Mac Arthur de nieuwe president, die met zo'n practi- sche kennis is toegerust, voor zijn denk beelden zal kunnen winnen. Aan het front heerste betrekkelijke rust. Amerika gaat voort met het bom barderen van voorraadplaatsen, spoor weg - emplacementen en belangrijke steunpunten Duitsland. Vanuit Bonn kwamen de laatste da gen zeer sombere berichten. Dr. Adenauer had gaarne nog dit jaar de verdragen, die hij met het Westen wilde sluiten en de daarmede verband houdende herbewapening van Duitsland behandeld gezien. De West-Duitse president Dr. Heuss heeft enkele maanden geleden aan het Hooggerechtshof te Karlsruhe gevraagd om advies, of het Europees legerverdrag in strijd was met de grondv/et, ja of neen. Is het verdrag in strijd met de grondwet, dan kan deze worden gewij zigd, doch daarvoor beiaaalt Dr. Ade nauer niet het vereiste aantal stemm.en. De beraadslagingen over het leger verdrag werden vorige week geschorst. De regering wenste eerst een uitspraak van de tweede Senaat, omdat men ver wachtte, dat deze een beslissing zou nemen in de lijn der regering. Verder oordeelde de regering dat een uitspraak een verdere strekking had dan een advies. Er is namelijk uitg'e- lekt, dat het advies niet ten gunste van de regering zou zijn. Het Gerechtshof heeft nu deze week een besluit genomen, waarki het uit sprak, dat wanneer het Hof 'een advies verstrekte, dit bindend was voor de Pre sident en dat zowel de eerste als de tweede Senaat zich aan dit advies moesten onderwerpen. Of in dit besluit de politiek is binnen- gehapJd, durven wij niet zeggen, omdat wij da,ajttoe, niet bevoegd zijn. De partij van Dr. Adenauer beschul digt de rechters dat zij het recht heb ben misbruikt, om zodoende hun poli tieke zienswijze kracht bij te zetten. Dr. Adenauer heeft zich daarom tot tweemaal'toe tot de bondspresident Dr. Heuss gewend. Hij schijnt de president te hebben kunnen overtuigen, dat het Hof in de ze buiten haar bevoegdheid is gegaan en het advies daarom veel van zijn waarde heeft verloren. Bovendien zou aan de verdragen met de andere Europese staten en voorna melijk met de bezetters grote schade worden gedaan. Daarom heeft hij de president verzocht zijn verzoek om een advies in te trekken. Volgens de laatste berichten moet Dinsdag en VVoensdagavond heeft de Tweede Kamer der Staten Generaal de begroting van verkeer en waterstaat behandeld en daarby z^jn minister Algera uit alle fracties vragen gesteld terzake de Flakkeese verlangens naar een vas te oeververbinding, betreffende de plannen tot afdamming van het Haringvliet en de noodzaak, dat onze bevolking ten spoedigste uit de veermisère wordt geholpen. Alle sprekers stemden er in overeen, dat er ten spoedigste wat moet gebeuren. „Flakkee kan geen twee jaar meer wachten op goede verbindingen" zo zei men en de minister werd met klem verzocht om vaart te zetten achter het opstellen en liever nóg achter het uitvoeren van plannen. (Wij verwijzen onze lezers ook naar hetgeen elders in ons blad omtrent brug en brugplannen wordt gemeld.) Eerste spreker in de Tweede Kamer was de heer Posthumus (Arb.) die ver klaarde met blijdschap kennis genomen te hebben van de plannen van de mi nister betreffende de bestrijding van de verzilting in Zuid-Holland. Maar ander zijds betreurde hij het, dat er ten aan zien van het Zuidelijk deel van de pro vincie de eilanden dus nog niets in studie was genomen. Het Vijf-Eilan- denplan en met name de afsluiting van het Haringvliet zijn van zeer grote im portantie. Er dient spoed mede betracht te worden en spr. bracht een en ander in verband met de drooglegging van de Biesbos en met de vaste oeververbin ding voor Flakkee. De heer Posthumus maakte de mi nister attent op het onverantwoord zijn van laten voortbestaan van het isole ment van het eiland! Een vaste oever verbinding is absolute noodzaak en spr. vertrouwde er op, dat men van het Vijf- Eilandenplan .g'een kapstok gaat maken waaraan men de vaste oeververbinding- ophangt. En in ieder geval achtte spr. het wenselijk, dat voor de tijd dat er nog geen vaste oeververbinding is er aandacht geschonken zal worden aan verbetering van de veerdiensten. Ds. C. van der Zaal (A.R.) betoogde, dat studie van het Vijf-Eilandenplan geweldige conseqenties heeft. Studie is goed, maar kan gevaarlijk zijn als Flak kee er door belemmerd wordt in zijn ontplooiing en zijn verlangen naar een vaste oeververbinding. De heer De Ruijter (C.H.U.) gewaag de met vreugde over de geslaagde af damming van de Brielse Maas. Studie van afdamming van het Haringvliet achtte ook deze spr. van groot belang, maar meer belangstellend nog was hij naar de resultaten van die studie en hij bracht een en ander in verband met de Biesbosplannen. Een vaste oeververbin ding is een hartewens van de localiteit en spr. vroeg de aandacht van de mi nister voor het zojuist verschenen brug- rapport. „Excellentie, dit eiland heeft een dringende behoefte aan een sneller verbinding!" aldus spr. „verlost U dit eiland van de lijdensgeschiedenis van het urenlang wachten". Deze spr. was het voorts opgevallen, dat de R.T.M., sinds enige tijd, door overheidsmaatre gelen, het monopolie heeft gekregen van het vervoer op Goeree-Overflakkee, het geen bij de bevolking allesbehalve in goede aarde is gevallen! Baron van der Felz (C.H.) vond de studie van de minister wel aardig, maar als Zeeuw moest hij er op aandringen dat het Drie-Eilandenplan (Schouwen Noord- en Zuid-Beveland verbonden) op de voorgrond gezet wordt en het Ha ringvliet hangt daarmede samen. de beste jas bij het slechtste weer voor de laagste pr^js dan naar DE LEDERSPECIALIST Schepenstraat 111-115, tel. 83950 ROTTERDAM-BLIJDORP president Heuss aan dit verzoek gevolg hebben gegeven. De politieke strijd zal daardoor in Duitsland heel ernstig op laaien, want was de verhouding voor heen scherp, deze dreigt nu onverdraag lijk te worden. Het is te hopen, dat beide partijen de ernst van de toestand mogen inzien en tot overeenstemming geraken. Hoe meer de burgerlijke partijen el kander bestrijden, hoe liever de commu nisten het hebben. Men speelt daardoor de linkse partijen in de kaart, terwijl deze rustig doorgaan met hun eigen plannen en zich hoe langer hoe meer versterken. Frankrijk. De Franse regering maakt in tweeër lei opzicht een moeilijke tijd door. Op het ogenblik is de regering bezig met de behandeling van de begroting. Reeds een paar maal heeft minister Pi- nay de vertrouwenskwestie gesteld. Met de" hakken over de sloot verkreeg hij iedere keer het vereiste aantal stem men. De laatste maal 300. tegen 291. Of dit zo zal blijven durft niemand voorspellen. Een andere regering kan op het ogenblik niet gevormd worden, an ders zou de oppositie Pinay weer naar huis sturen. Temidden van deze onprettige dagen heeft de regering haar handen vol met de onlusten in Tunis en in Marokko en de behandeling van deze kwesties voor de Verenigde Naties. Gisteren heeft Pakistan een voorstel ingediend om een vertegenwoordiger van de Bey van Tunis uit te nodigen om bij het debat over Tunesië aanwezig te zijn. Dit voorstel werd verworpen met 24 stemmen voor en 26 stemmen tegen, terwijl er 7 onthoudingen waren. Te Casablanca hebben deze week ern stige ongeregeldheden plaats gehad, waarbij 51 mensen zijn gedood. Men neemt aan, dat de communisten deze relletjes vei'oorzaken door de opstande lingen er op te wijzen, dat zij hun zaak voor de Verenigde Naties kracht bij zet ten, als zij op een duidelijke wijze uiting geven aan hun volkswil. Het zijn voor Frankrijk moeilijke tij den, waarvan het einde nog niet in het zicht is. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) zag in de verschillende waterstaatswer- ken, die de minister in portefeuille heeft, prachtige objecten voor werkver- ruiming. Daartoe rekende hij ook de brug. Een vaste oeververbinding zal vestiging van industrie op het eiland mogelijk maken en/of de gelegenheid bieden aan werklozen om buiten het eiland arbeid te vinden. De heer Van den Heuvel (K.V.P.) was Dinsdagavond de laatste spreker. Deze hoopte dat de plannen tot afdamming de vaste oeververbinding voor Goeree- Overflakkee niet naar een verre toe komst zouden verschuiven. Aandacht vroeg hij voor de voorstellen, die vanuit de streek zelf gedaan worden terzake de bouw van een brug. Export. In de maand November 1952 werden de volgende hoeveelheden uien geëxpor teerd: Duitsland 13.601.698 kg Engeland 8.217.856 België 1.275.760 Frankrijk 666.223 West Indië 405.270 Zweden 289.575 Engels leger 197.645 Midden Amerika 115.975 Afrika 96.475 Zwitserland 66.500 Noord-Amerika 62.100 Italië 10.500 Nieuw Guinea 6.500 Oostenrijk 5.425 Noorwegen 2.750 Totaal 25.020.252 kg Recapitulatie. Juli 10.968.111 kg Augustus 7.963.269 September 20.222.065 October 4.993.286 November 25.020.252 Totaal 69.166.983 Prijsverloop. Uit bovenstaande cijfers ziet men, dat er gedurende de maand November heel wat uien verzonden zijn. De Duitse grens werd in November weer openge steld, terwijl ook Engeland een week vroeger openging dan was verwacht Zowel de markt in Duitsland als in Engeland is niet willig. Zij nemen wel is waar grote hoeveelheden op, doch blijken verzadigd te zijn. Na de eerste grote levering aan Duitsland was er bij na geen vraag naar uien. Er zijn een paar weken voorbij gegaan, dat er prac- tisch niets werd gekocht. Toch was dit het eigenaardige, dat de markt niet in zakte. De prijs, die eerst 20 cent bedroeg, daalde naar 18 cent en bleef daarop hangen. De telers waren niet van plan tegen lagere prijs af te leveren. Toen het bericht doorkwam, dat de invoer per 24 November in Engeland was toegelaten, liep de prijs weer op tot 20 cent, om na verloop van een week weer terug te zakken op 18 cent. Het schijnt, dat de leveringen aan Duitsland, België en Frankrijk een prijs van 18 cent of soms hoger toelaten. Op de Engelse markt wordt thans echter niet meer gemaakt dan 15 16 cent per kg en dan nog zeer traag. Gedurende de eerste maand worden er altijd heel wat contract-uien gele verd, vandaar dat er moeilijk een peil te trekken is op de prijs. In de tweede helft van December zijn deze contracten grotendeels aangele verd. Dan zal het blijken of Engeland bereid is ook de marktprijs te betalen. Gedurende de laatste jaren lag de En gelse markt altijd lager dan de andere landen en moesten exporteurs die vrij wel niet anders dan naar Engeland ex porteerden, met verlies werken. De inzet van dit seizoen gaf weer het zelfde beeld te zien. De algemene verwachting is, dat wan neer de iets te grote voorraden op de verschillende markten zijn geruimd, de Engelse en de Duitse markt iets wiUi- ger zullen worden en de prijzen daar door iets zullen aantrekken. Een sterke stijging valt voorlopig niet te verwachten, omdat de voorraad uien nog vrij groot is en bij een normale vraag de behoefte voor een groot ge deelte zal dekken. Anders wordt het wanneer door gro te koude er een tekort aan groenten ontstaat en de vraag naar uien het nor male gaat overtreffen. Zo men uit de cijfers ziet, streeft Duitsland Engelan.d ver voorbij en zfln België en Frankrijk regelmatig aan de markt. Ook blijkt Amerika wat meer belangstelling voor onze uien te hebben evenals Zweden. Met belangstelling zien wij het ver dere verloop tegemoet. Meestal is de maand December een rustige maand, terwijl November en Januari tot de top- nxaanden behoren. Breekpeen. Verzonden: Engeland 1.070.070 kg Zwitserland 597.620 Duitsland 416.950 Oostenrijk 77.800 Engels leger 65.345 West Indië 26.450 België 9.080 Noord Amerika 8.125 Italië 4.600 Totaal 2.276.040 kg Wat betreft de prijs van de peen is er weinig te vermelden. Vrijwel alle peen was gecontracteerd en wordt nu successievelijk aangeleverd. Er is geen markt, omdat er practisc'h geen aan bod is. Winterhanden Wintervoeten Wi n te reren MIDDELHABNIS De heer J. Verbeek, leraar Fraiis M.O. te Veenendaal is benoemd aan de Ch. U.L.O. School te MiddeUiarnis. Op Dinsdag 23 Dec. a.s. hoopt de Chr. Gemengde Zangvereniging „Jubi late Deo" een Kerstzangavond te ge ven in de Ned. Herv. Kerk te Middel- hamis met miedewerking van dhr. Aris Keijzer, organist te dezer plaatse. Woonruimte-Commissie. Op Woens^ dag 17 Dec. a.s. 's avonds 7 uur houdt de Woonruimte-commissie een openbare vergadering in het zaaltje naast het Raadhuis. ledere woningzoekende kan tijdens deze vergadering zijn belangen komen bepleiten. Men wordt verzocht niet na 8 uur op de vergadering te verschijnen. De laatste tijd komt het herhaaldelijk voor, dat woningzoekenden zich aan het woonhuis van de leden van de Woon ruimte-Commissie of de Secretaris voe gen. Men wordt dringend verzocht dit in het vervolg achterwege te laten. Bietenvervoer in eigen hand. Voor het eerst in de geschiedenis heeft de landbouwer de heer M. K. van Eek, al hier, zijn bieten rechtstreeks per as van zijn bedrijf naar de suikerfabriek Din- teloord vervoerd. Dit heeft ondanks de hoge vervoerskosten, de landbouwer voordeel opgebracht en het was zeer tot tevredenheid van de fabriek. Ds H. Goedhart alhier heeft een be roep ontvangen naar de Herv. Gemeente van Huizen (N.H.) in de vacature Ds Zwijnenburg. Op Zaterdag 27 December a.s. zal de gemeente-secretarie van Middelharnls slechts geopend zijn van 11.30 tot 12 uur, en uitsluitend voor aangelegenhe den de Burg. Stand betreffende. Donderdagavond 18 Dec. a.s. hoopt in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoflaan in dienst des Woords voor te gaan Ds P. de Smit van Zeist. De dienst vangt aan om 7 uur. 0IBKSLAND Bedankt. De bij de Ned. Her'/. Kerk alhier beroepen predikant Ds W. de Bruijn te Usselmuiden heeft voor dit beroep bedankt. Ringvergadering J.V. Ger. Gem. Woensdagavond a.s. zal er inhetzaaltje van de Ger. Gemeente, achter het kerk gebouw Ringvergadering gehouden wor den, waarbö de. heer B. Roest van Scher penzeel zal refereren, op welk onder werp een bespreking zal volgen. De J. V.'s en M.V.'s uit de andere gemeenten worden uitgenodigd tegenwoordig te zfln Vanzelfsprekend Is verder ieder welkom PRIJZEN WINKELWEEK Onderstaande prijzen werden nog niet afgehaald op de nummers: 327 school- etui; 360 lamp; 1470 pop; 2421 zelfstrik ker; 2437 rijwiel; 8689 hangklokje; 13617 3 theedoeken; 14493 shawl; 15537 bed- stel; 20610 tafelkleed. De prijzen kunnen worden afgehaald bij P. v. d. Velde, Zo merstraat A 140 Dirksland ^De oogstcollecte in de Ned. Herv. K. heeft opgebracht 2956.72. HERKINGEN ^De oogstcollecte in de Ned. Herv. K. tijdens dankdag gehouden, heeft opge bracht de som van 1050.en in de Ger. Gemeente 750. ^De collecte voor de Kerstfeestviering van de leeriingen der Ned. Herv. Zon dagsschool heeft opgebracht 221.7Ó MELISSANT Gevonden voorwerpen: 1 lap z^jde. Terug te bekomen bij de postcomman- dant Rijkspolitie. Burgerlljks Stand. Geboren: Ate d.v. A. de Boer en G. Postma; Jacob, z.v. A. L. van Es en K. van Huizen (geb. te Dirksland); Hendrik Jan z.v. A. C. v. Rossum en A. v. d. Sluijs; Pieter z.v. M. Sieling en M. v. Rossum. Huwelijksaangifte door: Jan van Wa- geningen, 26 jaar, melkcontroleur, te Herkingen en Maria Neels, 25 jaar. al hier. Overleden; Cornelia Johanna van der Klooster, 78 jaar, ongehuwd. Vertrokken: E. J. Vroege naar Rot- ter 'am; P. Neels naar Delft; T. L. Mans echtgenote van A. Meerwijk, en kind naar Zeist. DEHK AAN UW GEZONDHEID! Middelen, zowel ter bestrijding als ter behandeUng van Verkoudheid, Hoest, Griep, enz. in talrijke ver trouwde merken ruim voorradig. DROGISTERIJ VAN SETERS w.n.: J. V.S., Ass. apotheker. Stellendam Telefoon 30 Zaterdagavond een belangrijke avond voor de vissers te Goedereede. - Op verzoek van de 3 Vissers-vereni gingen, resp. te Ouddorp, Goedereede en Stellendam, zal de Visserij-inspectie uit dit district in Hotel ,De Gouden Leeuw' te Goedereede Zaterdagavond 13 Dec. a.s. een voorlichtingsavond geven op visserij-technisch en biologisch gebied. Van 7 tot 9 uur zullen allerlei instru menten gedemonstreerd worden, waarbij de nodige uitleg zal worden gegeven. Van 9.30 tot 10.30 uur zullen enkele visserij-films getoond worden. Dit kan een zeer leerzame avond wor den. Geen enkele visser die ,,bij" wil blü'ven, moet deze bijeenkomst verzui men. OUDDORP -"■ De woonruimtecommissie vergadert Van Zaterdag 13 December v.m. 12 nnr t.m. Maandag 15 December v.m. 9 uur. Middelharnis-Sommelsdijk Afwezig de artsen C. F. Arends, P. Knöps en Tj. Kuipers. Voor spoedge vallen J. J. Wieringa, arts, telef. 2090 Middelharnls. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig de arts G. Huisman eu dr P. Boot. Voor spoedgevallen B. EIvé, arts, telef. 01877-262. Oost Flakkee Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers enP. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen P. J. de Man, arts, telef. 20, Nieuwe Tonge enG. J. Buth, arts, telef. 6, Den Bommel. warmwaterzakken, bedzeil, onder steken, urineflessen, gummivingers, kniestukken en kousen, irrigatoren, injectienaalden en spuiten, verband- trommels. Vraagt eens in Wed. Kurvinks Drogisterij. Vrijdagavond a.s. half 8. Belanghebben den kunnen kwart voor 8 komen. De heer J. Ruyter onderwijzer aan de Chr. School is benoemd naar een Bijz. School te Eederveen op de Veluwe. Maandag 15 December ouderavond in de Chr. School. Inleiders zijn de on derwijzers Kleijn en van Lente. VEBKBIJGBAAR BIJ TELEFOON 2012 MIDDELHABNIS OPGERICHT 1768

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2