De tractor en zijn brandstof Plaatselijk Nieuws Schrammetje Leestafel Een leerzame en aangename Esso-avond georganiseerd door fa. De Korte Zn. met PLEEGZÜSTER BLOEDWIJN schrijft GOEDEREEDE ;i)easdag 10 December 1952. „B1LANDB3N-NIEÜWS" Bis. S Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 et. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. jntwoordde dat er met kracht aan ge- ,trkt werd. Hij lichtte dit punt nader (ie. Er zullen heel wat vrijwilligers uit Je gemeente nodig zijn voor brandweer, uedisch team, enz. Dhr. De Bonte zeide geen critiek te jilleti uitoefenen op de brandweer, maar vond het een dure post voor de ge meente. Hij maande, tot een goed ge- imk van het materiaal. 0e Voorz. kon deze vraag begrijpen, (en goed uitgeruste brandweer kost veel maar het heeft de voortdurende van B. en W. en de comman- Dhr. V. Prooijen vond dat het presen tiegeld voor de raad aan de lage kant Een verhoging van 1.per zit ting vond hij wel nodig. De Voorz.: Ged. Staten zullen 5. per vergadering ongetwijfeld goedkeu ren. Dhr. D. Poortvliet steunde dit voor stel. Er zijn mensen die het nodig heb ben, vooral als ze moeten verletten en ook, om zich litteratuur e.d. aan te schaffen. Het voorstel werd door B. en W. over genomen, die het verder zal uitvoeren. Dhr. V, Prooijen vond een verhoging ïoor de leden van het stembureau voor ie economisch zwakken ook nodig. De Voora. zei, dat verlet vergoed werd. Dhr. Poortvliet vond als men geen verlet had, dat men het dan wel gratis kon doen. Men besloot het memorie te laten. De auto van de architect. Bij de post openbare werken merkte dhr. V. Prooijen op bij de post motor toelage gemeente-architect, dat voor Dirksland de opzichter geen auto nodig had. We gaan aan het afglijden, het wordt al maar meer. Met die randge meenten hebben wij niets te maken, zei spreker. De Voorz. lichtte toe, dat de opzich ter eerst een. motor had, later heeft hij een klein autootje gekocht, maar de vergoeding blijft op de basis van een motorrijwiel. In de vergoeding wordt bij|-edragen door 3 gemeenten; B. en W. achtten thans een hogere vergoeding nodig. Dhr. v. Prooyen zag niet in, dat er een auto nodig was voor Dirksland al leen. De Voorz.: Dat heeft hij wel. Hij moet zich tussentijds kunnen verplaatsen naar een andere gemeente. Spr. noemde ver schillende voorbeelden uit de practijk. Als spr. zelf in een van zijn gemeenten is en hij heeft op een moment de op zichter nodig, belt hij hem op en hij is er zo. In andere plaatsen van het eiland doet men het op dezelfde wijze. Dhr. Albregts was ook overtuigd dat men hier aan het afglijden ging. Spr. betwistte niet dat de opzichter een auto nodig had. Zelf had hij er ook een, maar niemand betaalde voor hem. Hij moet de consequentie maar nemen, dat hij op zichter is in 3 gemeenten, betoogde spr. De Voorz.: Dat geldt voor mij ook!" Dhr, Albregts: Dat doet'het! Spr. vond het niet juist, het ging bij hem om het principe. De Voorz.: Hij moet zich verplaatsen en de kosten zijn gebaseerd op een mo torrijwiel. Dat is indertijd al besloten. Dhr. Albregts: Op de duur heeft hij helemaal een auto van de gemeente! De Voorz.: Voorheen was hij op be paalde dagen in de gemeente. Nu is hij er wanneer en waar hij nodig is. Meer opzichters hebben een dergelijke ver goeding. Dhr. Albregts: Het laatste heb ik wel eens anders horen beweren! Dhr. V. Prooyen vroeg stenyning. Kan liet niet met zitten en opstaan? „Oat staat niet in de verordening" zei de voorzitter laconiek. Dhr. S. V. Prooijen stemde voor, met dien verstande, 4at het nu aan een eind was. Spr. wist zelf, wat het autorijden kost. Weth. Zoeteman: We zijn toch eens, dat de opzichter een vervoermiddel no dig heeft? En alles is toch duurder? Dhr. Grootenboer: Ik ben er voor op dezelfde voorwaarde als dhr. S. Poort vliet. De heren D. Poortvliet, De Bonte, Roon V. Prooijen en Albregts waren tegen. Aangenomen met 65 stemmen. Sneeuwruimen. Dhr. Bestman stelde een vraag over het sneeuwruimen, waarop de voorz. zei dat een sneeuw-machine was aange schaft. Dhr. De Bonte: De mensen willen nog geen schop of een bezem nemen om hun stoep schoon te maken. Dhr. Bestman vond de geraamde 75 gW. te laag. Dhr. Albregts: Die zandstrooier is een mooi ding, maar de auto rijdt te hard. Dhr. V. Es wilde dat E. en W. er de ïiemeentenaren op wees, dat ze zelf de sneeuw voor hun woning moesten rui- nien. De Voori.: B. en W. zal hier aandacht aan schenken. Openbare weg geen stapelplaats. Dhr. Albregts wees op het euvel, dat er zoveel uien aan de kaai op de Ach terweg enz. op stapel liggen, waarvoor geen kade-geld wordt betaald. Men maakt maar gebruik van de openbare weg ea hindert een ander. De Voorz. vond dit een leemte in de. pi belastingverordening. Hij zegde toe, dat B. en W. dit zouden bezien. Bij de post reinigingsdienst refereer de de Voorz. aan de voorstellen van B.- en W. om verphchte uniforme bussen in te voeren. Bij de heffing van een jaar lijkse vergoeding daarvoor a 2,per emmer zullen de kosten, daaruit voort vloeiende, worden gedekt. Het voorstel zal echter verder gaan en een heffing van 3.50 per emmer wordt voorge steld. Van deze 3.50 zal dan 1.50 p. jaar worden gereserveerd voor het in voeren van verbeteringen bij de reini gingsdienst, met name voor de aan schaffing van een vuilnisauto over b.v. een vijftal jaren. Hiervoor zal de vast stelling van een verordening voor het heffen van reinigingsrechten nodig zijn. In de gemeente-begroting 1953 is de ze aangelegenheid nog niet verwerkt. Het is de bedoeling dit bij wijzigingsbe- sluiten toe te voegen. Verder lichtte de Voorz. toe wat dhr. V. Dongen rekende voor het ophalen van huisvuil. Het bedrag daarvoor is te laag. Hij vroeg een verhoging van 1. per uur. Daarvoor zou hij echter een bovenbouw op de huisvuilwagen aan brengen. De Voorz. vond dit niet overdreven, maar de kosten worden voor de ge meente plm. 1000 per jaar hoger. Overwogen diende te worden of aan schaf van een eigen vuilnis-auto niet voordeliger was. Spr. wilde zich in deze vergadering alleen bepalen tot invoeren van uniforme vuilnisbussen. Dhr. D© Bonte juichte het plan toe. De slijtage zal bij de een vier jaar en bij de ander tien jaar duren. Hoe doen we dat, vroeg spr. Ze koken er misschien poters in voor 't varken! „De bussen zijn van prima kwaliteit ze duren wel 8 jaar" zei de voorz.,' al thans als men er geen poters in kookt! Dhr. v. Es vroeg of na 8 jaar de be woner een nieuwe bus kreeg, wat de voorz. beaamde. Dhr. V. Prooijen vroeg hoe de bussen gemerkt werden, waarop de voorz. zei, dat daar een aparte administratie voor kwam. Dhr. Bestman informeerde of grote gezinnen twee bussen konden krijgen, wat mogelijk bleek, als men dubbel be taalde. In principe werd besloten tot ver plichte invoering van uniforme huisvuil- bussen. Dhr. Poortvliet vroeg of de post ge meente-geneesheer niet kon vervallen, als dr. Boot onverwachts uitviel. De Voorz. antwoordde dat dit t.z.t. kon bezien worden. Af damming of een brug? Dhr. v. Prooijen merkte bij wijze van intermezzo op, dat al het geld voor da N.V. De Brug was weggegooid. Êr komt toch een afdamming volgens een artikel,in het Vrije Volk. De Voorz. wilde daar straks op terug komen. „Laten we daar straks nog eens over teuten" schertste dhr. v. Prooijen. Dhr. De Bonte stelde de vermakelijk- heidsbelasting aan de orde. Binnenkort wordt er door de vakbond een toneel avond gegeven en daarvoor moet 35 vermakelijkheidsbelasting worden be taald. „'twintig procent" corrigeerde de voorzitter. Dat valt weer mee! Dhr. De Bonte maande toch aan tot voorzichtigheid. Als er een verzetje is moet men het de exploitanten-ook mo gelijk maken. De Voorz. merkte op dat B. en W. voor culturele aangelegenheden soepel is b.v. zangverenigingen enz. Dhr. Albregts: Hoe gaat het dan met afgestempelde kaarten van kunstlieven- de leden die niet gebruikt worden? Dhr. De Bonte: Dat is hun eigen schuld! Dan moeten ze maar aan de zaal hun kaart in ontvangst nemen en laten stempelen. De begroting werd daarna z.h.s. goed gevonden. Besluit tot de bouw Repetitie lokaal. Nu het lokaal in de O.L. School, dat sedert de laatste jaren voor het houden van repetities door de Verenigingen als leslokaal is ingericht niet meer door de plaatselijke verenigingen kan worden gebruikt, doet zich het gemis van een dergelijk lokaal meer en meer gevoelen. De verenigingen zijn thans aangewezen op particuliere lokalen vallende onder de Drankwet of op andere schoollokalen met de daaraan voor de school verbon den bezwaren. Aan de gemeente-opzichter is daarom opdracht gegeven een plan op te maken voor de bouw van een repetitielokaal in de tuin bij de O.L. School en uitkomen de op de verlengde Julianalaan. De kos ten van de bouw van een dergelijk lo kaal, waarvan de opzet dan zo eenvou dig mogelijk zal zijn, worden geraamd op 25.000. Deze kosten als volgt af te schrijven: 10.000 van de reserve we gens uitkeringen uit het gemeentefonds betreffende de uitkeringsjaren 1948, 1949 en 1950 en de rest, zijnde 15.000 af te schrijven in 25 jaren. B. en W. vragen hierbij de Raad het gevraagde crediet van 25.000 voor de bouw van het lokaal beschikbaar te stellen en het aanhangig te maken btj Ged. Staten om later de Raad opnieuw te laten beslissen. Het gebouwtje zal een goed verzorg de gevel krijgen, waarvoor de heer Bolt, die ook het gemeentehuis heeft geres taureerd, zou worden ingeschakeld. Over de indeling zei spr. dat er 120 plaatsen in zouden komen, met een ruim podium, kleedkamers, toiletten, garde robe, thee-keukentje enz., waarvan spr. een tekening toonde. Dhr. Poortvliet was er dankbaar voor maar vond het een lapmiddel. Hij re kende voor, dat er 5 avonden per week bezet zouden zijn. Voor particuliere verenigingen zou er weinig gelegenheid over blijven. De Voora. merkte op dat het lokaal in tweeën verdeeld kan worden. Er kon den dus 2 verenigingen gelijk vergade ren. Dhr. De Bonte maande tot voorzich tigheid, dat er geen twisten uit zouden voortvloeien. Als voorbeeld" noemde hij Goedereede. Vooraf wilde hij een goede opzet tussen de verenigingen. „Odeon" vond hij een onding, hij zou de dag prij zen als het afbrandde! De repetities zijn voor de verenigingen de grondslag; het mocht wel goed geregeld worden. Hij was er blij mee, dat het gebouwtje kwam, maar het wordt half vis, half mens. Spr. wilde opnieuw contact opne- Op ons landbouwend eiland bestaat uiteraard altijd grote belangstelling voor zaken, die betrekking hebben op de me chanisatie in de agrarische sector en als men in dezen over mechanisatie spreekt dan denkt men allereerst aan de tractor, de thans belangrijkste en meest gebruik te machine op onze akkers. De belang stelling van degenen, die gelukkige be zitter van een tractor zijn richt zich ove rigens niet alleen op de machine zonder meer, maar bovenal ook op de bediening onderhoud enbrandstof, alle van uitnemende betekenis voor behoorlijke levensduur en een gebruik zonder ha peringen. Wie hierover iets meer wilde weten kreeg Donderdagavond j.l. volop gelegenheid om zijn kennis te verrijken op de avond in Hotel Spee te Sommels- dijk, die werd georganiseerd door Gebr. De Korte te Oude-Tonge, in samenwer king met Esso-Nederland N.V. Men hield een echte, bovendien gezellige en vooral leerzame voorlichtingsavond, waarin een deskundige, Ir Sloos van Esso uiteengezet heeft hoe men het langst plezier van de tractor kan heb ben, terwijl het gesproken woord met instructieve films werd aangevuld en verduidelijkt. De zaal was zeer goed bezet toen de heer J. de Korte, namens zijn firma en namens Esso-Nederland het welkomst woord sprak. De causerie van Ir Sloos werd met grote interesse gevolgd. De spreker bleek de kunst te verstaan om zijri ge hoor, niettegenstaande het. technische van het onderwerp, geboeid te houden. Hoezeer een en ander de aandacht had bleek met name uit de vragen, die op de lezing volgden en die hoe kon het anders met kennis van zaken beant- wooord werden. Het was een leerzame causerie en wij twijfelen er niet aan of de vele aanwezige traotorgebruikers hebben er flink wat van opgestoken, met name terzake een juiste keus en goed gebruik van tractorbrandstoffen en smeermiddelen. Na een gezellige pauze dank zij de organisatoren ontbrak het niemand'aan iets vertoonde de heer Verheijdt een drietal films, de eerste over de Diesel Tractor en zijn werking, zeer leerzaam ook terzake het brandstof gebruik, dan een prachtige film over New York city en staat, in kleuren, en tenslotte een echte Esso-film over het transport van aardolie, de raffinaderij te Pernis, de distributie enz. enz., machtig interes sant. Het was ongemerkt twaalf uur ge worden toen de districtschef van Esso de heer S. Meuleman met een hartelijk woord van dank voor de belangstelling de avond sloot. Alles bijeen was het een zeer geslaag de avond, waarvan vooral de indirecte wijze van reclame voor het Esso-product te loven valt. men met de Stichting Verenigingsge bouw, om samen wat te doen. De Voorz.: Als we het plan uitbrei den b.v. voor 200 personen wordt het een kapitaal van 60.000 en wordt de exploitatie te duur. Op bepaalde dagen zal de muziek en zang moeten worden opgevangen samen vergaderen gaat niet de andere verenigingen,' zoals Steun Wettig Gezag enz. moet dan op andere dagen. Spr. wilde gaarne met de verenigingen vooraf contact opne- enm.. Polder-vergaderingen, Landbouw- verenigingen, enz. kunnen er ook des middags in vergaderen. Dhr. Bestman vroeg of het nodig was architect Bolt in de schakelen, waarop de voorz. zei. dat hij respect had voor het werk van de opzichter, maar het moest geheel architectonisch verant woord zijn. Dhr. Bolt zou alleen advies worden gevraagd voor de tekening. Dhr. D. Poortvliet vond het een prach tig ontwerp. De raad stelde het crediet z.h.s. be schikbaar. Begrotingswijziging 1953. De volgende wijziging werd voorge steld: De vergoeding aan de Burgemeester voor het gebruik van een eigen auto voor deze gemeente te verhogen van 800 op 1000. Voor de drie gemeen ten wordt dit dan verhoogd van 1600 op 2000. Dhr. Boon vroeg waarom dit in een aparte begrotingswijziging werd behan deld en niet bij de begroting. ,,Dat is op mijn eigen verzoek" aldus de voorzitter. Weth. Zoeteman schetste het werk van de burgemeester en de noodzaak van de auto. Gezien het aantal k.m. was deze vergoeding aan de schrale kant. Dhr. D. Poortvliet: Als U burge meester was van Dirksland alleen, is de vraag of een auto nodig was. De bur gemeesters hebben vrij vervoer op de tram, al gaf hij toe, dat dit lang duurt. Weth. Zoeteman: Dat is hetzelfde punt als voor de opzichter. Maar dan was de burgemeester halve dagen hier en halve dagen in een andere plaats. Nu is hij ieder ogenblik ter beschikking. Dhr. D. Poortvliet had geen critiek, maar wilde toch wel eens weten hoe het zat. Dhr. Zoeteman: Volgens de Rijksver- goeding zou de auto voor de burge meester 2500.kosten. De Voorz.: Voor de dienst is 18.000 km. gereden. Het is het prettige dat men niet op een km. behoeft te zien voor de practijk. Dhr. Albregts was overtuigd van de noodzaak, maar principieel vond hij het niet juist. „We mógen wel eens meerijden met de burgemeester" zei dhr, D. Poortvliet. „dat is ook wat waard!" Dhr. Albregts wenste stemming welk voorstel niet werd gesteund. Het voorstel werd aangenomen met de stem van dhr. Albregts tegen. Het gaat wel met een bloedend hart zei dhr. De Bonte, maar het kan niet anders. Begrotingswijziging 1952. Dit betrof behalve enkele administra tieve wijzigingen ook een verhoging van de voorschotten aan de Woningbouw vereniging „Dirksland" voor de bouw van de 26 woningwetwoningen, wegens toepassing van de correctie-factor. Oor spronkelijk was deze door het Bureau Documentatie Bouwwezen vastgesteld op 15.4 van de aanemingssom. Na verschillende besprekingen en onder handelingen met de aannemer is deze, na onderling overleg, bepaald op .10 van de aannemingssom, wordt dus 10 procent van 179.010,— 17901,— plus kosten berekening door het bureau Documentatie Bouwwezen 149.30 is totaal 18050.30. De huur die voorheen 6.20 was zal tot. 6.85 moeten worden verhoogd. Dhr. Albregts sprak van een correc tie-factor van 3 en 4 inplaats van 10 waarop de voorz. zei dat het er aan lag in welke periode was gebouwd. Dhr. v. Es vond dat het moeilijk was te constateren en na te gaan, meestal legt het in het bestek vast. De Voorz. zei dat men er moeilijk bui ten zou kunnen waarom hiertoe werd besloten. Uit de aanbiedingsbrief vermelden wij nog het volgende: Nieuwe weg tussen Emmalaan en Oranjelaan. Aan de directie van de D.U.W .is ge vraagd om deze weg in D.TJ.W.-verband te mogen uitvoeren. Blijkens mededeling van de Inspecteur zal vermoedelijk niet op inwilliging van dit verzoek mogen worden gerekend, daar dit werk een zuiver civiel-technisch karakter draagt. Zou inderdaad een afwijzende beschik king worden ontvangen, dan zal het college een plan ontwerpen, dat via een openbare aanbesteding tot uitvoering kan worden gebracht. Alhoewel het col lege zich niet ontveinst, dat deze wijze van uitvoering belangrijk meer zal kos ten, zal met het oog op verdere woning bouw, welke wij uiteraard gaarne krachtig bevorderen, toch tot spoedige aanleg van de weg moeten worden over gegaan. Kerkgracht. Het plan voor verbetering van de Kerk gracht is nog steeds in behandeling. Het Instituut Stad en LandscTiap van Zuid-Holland en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg hebben bezwaar tegen het door de gemeente-opzichter ontwor pen plan. Beide instellingen prefereren een gemetselde kademuur boven een ta lud. Dit zal echter belangrijk meer kos ten. Het is de bedoeling een bespreking met de deskundigen daarover te houden waarbij dan ook de Heren Raadsleden zullen worden uitgenodigd. Uitbreidingsplan. Binnenkort zullen aan de Raad voor stellen worden gedaan omtrent wijzi ging en aanvulling van het uitbreidings plan der gemeente, waarbij ook reke ning zal worden gehouden met de aanleg van een speelweide. Het ontwerp is momenteel in voorbereiding bij het In stituut Stad en Landschap en zal bin nen enkele weken zijn beslag hebben gekregen. Eerst om 12 uur 's nachts werd de vergadering gesloten en ging men nog over in besloten zitting. Verzamel Uw krachten MIDDELHABNIS Rectificatie. In de vorige week ge plaatste mededeling over de geslaagden voor het diploma Kruideniersbedrijf is een zetfout geslopen in de puntenopga- ve. Mevr. Verbrugge-Born behaalde 22 punten, mevr. Visser-Luflendijk 21% en de heer Koning 191,4 punt. De gemeenteraad hoopt Vrijdag 12 December a.s. te 2 uur bijeen te komen ter behandeling van de begroting. SOMMELSDIJK Burgerlijke Stand over Nov. 1952. Geboorten: Pieter z.y. P. Wielhouwer en A. Jongejan; Willem, z.v. S. Mulder en W. Groenendijk; Gerrit z.v. L. Fun en W. Boshoven; Hester, d.v. J. Vis en D. A. J. van As. Huwelijken: Christiaan de Geus, 23 jaar, metselaar wonende te Herkingen en Suzanna Kieviet, 20 jaar zonder be roep, alhier; Abraham van Dam, 30 j. tuinman te Dirksland en Suzaima Jon gejan, 27 jaar, zonder beroep, alhier. Overlijden: Lourus Edewaard, 81 jaar zonder beroep, wonende alhier, echtge noot van Jaimëtje Cornelia Breur; Trijntje den Braber, 78 jaar, zonder be roep alhier, wed. van Simon van Eek. HEBKEMOEN Predikbeurt. Woensdagavond 7 uur hoopt in de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds. G. Zwerus van Middelhar- nis. MELISSAJVT Huwelijksbevestiging. Woensdag middag 3 uur zal in de Ger. Gemeente alhier een huwelijk worden bevestigd door Ds. G. Zwerus van Middelhamis. Zondag a.s. zal Ds. Zwerus in deze ge meente voorgaan. STELLENDAM Waarschuwing. Van 13 tot en met 22 December a.s. zullen op de vuilnis stortplaats nabij de haven in de gemeen te Stellendam 'bestrijdingsmiddelen te gen ratten worden uitgelegd. Deze bestrijdingsmiddelen worden on der omgekeerde kisten aangebracht en zijn dodelijk voor mens en dier. Houdt kinderen en dieren van dit ter rein gedurende genoemd tijdvak. Men zij gewarschuwd. De Burgemeester van Stellendam. Vorige week wekte ik tJ aan het slot van mijn stukje op, om de vogels in 't barre wintergetij wat voedsel te geven. Toen ik even later de krant las, zag ik in het verslag van het kantongerecht, dat er weer enkele veroordelingen nodig geweest zijn voor dierenmishandeling. Dat is nooit zo fraai. Het getuigt niet van liefde voor de dieren, waarvan men bezitter of verzorger is. Er zijn nog maar al te veel mensen, die een dier als iets minderwaardigs beschouwen en er geen rekening mee houden, dat het ook een schepsel Gods is. Het is voor hun slechts een artikel waar wat aan te verdienen valt-en daarmee af. Schrammetje heeft wel eens konijnen en kippen zó naar de markt zien ver voeren, dat de arme beesten zo opeen verpakt waren dat ze zich niet verroe ren konden. De eigenaar, daarop door een dierenliefhebber opmerkzaam ge maakt, zei heel laconiek: ,yWat geeft dat noe, ze motte toch doad!" Men kan geloven, dat zulke mensen gevoel voor hun dieren hebben! Het is maar goed, dat de wet ook de dieren in bescher ming neemt, anders hadden ze nog veel meer te verduren van zulke bazen. Wellicht hebben deze in hun jeugd ook graag dieren geplaagd. Want reeds bij het kind komt de liefde voor het dier openbaar. Er zijn kinderen die niet kun nen nalaten, elke hond of kat te sarren, maar er zijn er gelukkig ook nog wel, die ze tegen deze plagers of plaagsters in bescherming nemen. Natuurlijk worden alleen door de jeugd die dieren geplaagd, waarvan ze weten dat ze bang voor hen zijn. Ze zullen het wel laten om een bouvier of bulldog aan te klampen. Dat is juist het minderwaardige van het geval. Het is precies eender als met een grote jon gen die zich niet met maats van zijn gelijke durft te meten, maar wel een jaren jonger kind met zijn plagerijen lastig valt. Gelukkig wordt op de scho len de liefde voor het dier aangekweekt, doch er zijn altijd typen, op wie dit niet de minste invloed heeft. Wij moeten het dier een zodanige behandeling ge ven, dat we er ons geweten niet mee bezwaren, ook al moet dat dier straks naar de slachtbank. En denk niet dat het redeloze vee een vriendelijk woord van de mens niet op prijs stelt. Ik zag eens een karrevoerder zijn paard afranselen, toen het arme beest een voor hem in feite te zware vracht niet tegen een oprit kon trekken. Hij vloekte en schold en sloeg van je welste maar het slot was, dat het paard zelfs niet meer poogde om nog een poot te verzetten. Toen kwam er een oude man aan, die de voerman de zweep uit de handen trok en het scheelde niet veel of hij had de onverlaat er zelf mee ge slagen. De oude baas ging toen naar het paard en klopte het dier vertrouwe lijk op de hals, streek eens over zijn kop en sprak hem bemoedigende woorden toe. Na enkele minuten zei hij; kom, ouwe jongen, nu zullen we het samen nog eens prolseren. En wonder, het oude paard trok de vracht onder vriendelijk praten van de dierenvriend tegen de oprit. Zo ziet men hoe gevoelig een dier is voor een goed woord van zijn baas. De rechtvaardige kent het leven van zijn beesten, staat er in de Schrift. Hij weet wat zijn vee toekomt. En een spreekwoord uit onze dagen zegt: Het oog des meesters maakt het paard vet. Schrammetje heeft een oude vriend, die ook een stal met beesten heeft. Het is een lust om te zien, hoe hij zijn vee verzorgt. Hij kan uren in de stal ver toeven en zich met zijn beesten bezig houden. Het is dan ook aan de dieren te zien, dat hun verzorging af is. Hij zou er niet aan denken om z.g. kistkalve ren te mesten, want de behandeling van zo'n schepsel zou hem tegen de borst stuiten. De dierenbescherming ageert ook tegen het mesten van deze kalve ren, die naar hun mening slachtoffer zijn van de overdreven eisen der lekker bekken. Zij verlangen mals, volkomen wit kalfsvlees, maar weten misschien zelf niet welke wijze van mesten er nodig is om dit vlees te verkrijgen. Het is niet ondienstig om de lezers eens in te lichten hoe die mesting in z'n werk gaat. Het pasgeboren kalf wordt in een hokje geplaatst, waarin het net staan en liggen kan, meer niet. De eerste dagen krijgt het de moe dermelk (biest) en daarna uitsluitend volle melk. De hoeveelheid melk wordt zo hoog opgevoerd, dat een snelle groei volgt, doch het mag ook weer niet zo veel zijn, dat het kalf ziek wordt. Na enige weken krijgt het kalf on geveer 10 liter volle melk daags, wat 10 12 weken wordt volgehouden. Er zit in dat fokken vrij veel risico, omdat de dieren weinig weerstandsvermogen heb ben en zeer gevoelig zijn voor allerlei ziekten. Melk bevat echter geen ijzer, dat ëèn onontbeerlijk element is voor de bloedvorming. De eerste 6 8 weken leeft het kalf op de meegegeven bloedreserve, doch dan is het op en begint een periode van bloedarmoede, waaraan het dier op de duur te gronde zou gaan. Deze bloed armoede is juist wat de mester wenst, want daardoor krijgt het vlees de ge wenste eigenschappen. Het kalf krijgt geen sprietje hooi of stroo, ja, mag zelfs niet op stro liggen, doch op de planken vloer. Verder wordt de kist zo veel mogelijk in het donker geplaatst. Daardoor wordt er geen vitamine D ge vormd, nodig voor de normale been- groei en is rachitis het gevolg. Het gehele proces komt dus hierop neer, dat het die onder abnormale en onpsychologische omstandigheden ge bracht wordt, waarvan bloedarmoede, vette degeneratie en rachitis het gevolg zijn. En dat alles om zuiver blank vlees te krijgen, teneinde de smuUers te be vredigen. Is dit nu mishandeling Dat kan men niet zeggen, want het dier krijgt meer dan voldoend voedsel. Wel is het dieren kwelling, waar de rechter niets tegen kan doen. De enige oplossing om hier aan een eind te maken is volgens de mening van de dierenbescherming, als het publiek zou weigeren het dure blan ke vlees te betalen en genoegen zou ne men met het iets rood gekleurde vlees van op normale wijze opgefokte kal veren. Schrammetje weet niet of deze mesterij op onze eilanden wordt toegepast. Zou dit zo zijn, dan kan ik er geen bewon- ring voor hebben. Het gaat niet aan om een pasgeboren dier drie maanden cellulaire straf te geven en dan af te maken, alleen terwille van de smaak van een verwend publiek. Jammer, dat de wet hierin niet voor ziet. Als men weet onder welke om standigheden het witte kalfsvlees ver kregen moet worden, moest niemand het meer kopen. In geen geval mensen, die voorgeven de dierenbescherming voor te staan! SCHRAMMETJE. BurgerKjke Stand over Nov. 1952. Geboren: Jan Cornells z.v. W. Flohil en L, Pijl; Neeltje d.v. O. Soeteman en C. van Erkelens; Grietje d.v. Jac. de Ronde en J. van Splunder. Overleden: Johanna van der Wal, 83 jaar, wed. van Joh. Overbeeke. Huwelijken: geen. Ingekomen. Simon Kieviets van Nieu we Tonge; Aaltje Veldhoen van Ridder kerk. Vertrokken: J. van der Wende naar Rotterdam. NIEUWE TONGE De collecte voor geallieerde oorlogs graven heeft in deze gemeente opge bracht 85.10. OUDE TONGE A.s. Donderdagmiddag half drie en 's avonds half zeven hoopt Ds. Zwerus in de Geref. Gemeente een dankstond voor 't gewas te houden. „Christus de geneesheer", door E. Howard Cobb, - Uitgeverij W, ten Have N.V., Amsterdam. „Het voornaamste doel van dit boek is te trachten aan te tonen, dat de ge nezing van lichaam en geest door Gods genade in overeenstemming is met wat de Heilige Schrift leert en even werke lijk is als in de dagen, dat onze Heer Zijn werk deed op aarde", aldus staat er in de voorrede van dit werkje dat 140 blz. groot is. Nu de gebeds-gene- zings-samenkomsten in ons land, door het optreden van Hermann Zaiss in het middelpunt staan, is dit boekje wel zeer actueel. De vraag wordt gesteld en be antwoord: behoort de gebeds-genezing alleen tot de apostolische eeuw? De op merkzame lezer zal weten, dat in meer dere artikelen in ons blad daarover onze mening op grond van de H. Schrift is weergegeven. Wij verschillen aanmerkelijk van ziens wijze met de schrijver, maar hebben het toch met veel interesse gelezen. In En geland, waar deze beweging grote op gang maakt, verscheen reeds de zesde druk van dit boek. De oorspronkelijke titel was „Christ Healing". Het is met grote ernst en overtuiging geschreven. „Pippi Langkous gaat aan boord", door Astrid Lindgren. Uitgave Bom N.V., Assen. Van Pippi is nu het tweede deeltje in het Hollands verschenen. Lindgren is een Zweedse schrijfster, die eens wat anders geeft op kinderboekengebied dan gewoon. Pippi mag alles, kan alles en valt van de ene grappige dwaasheid in de andere. Ze sleept mee in haar fantas tische plannen; de grote mensen" spe len slechts een bijkomstige rol. In dit verhaal komt kapitein Efraïm, haar vader, die negerkoning is gewor den, haar halen om negerprinses te wor den. Eerst wilde ze wel, maar op het laaste moment echter kan zij het ver driet van haar vriendjes Anneke en Tonny niet meer aanzien en besloot zij naar villa Kakelbont terug te keren. Kinderlectuur van het soort, dat in Nederland tot nog toe niet voorkwam. De vertaling is van Lisbeth Borgesius- Wildschut, illustraties van J. Huizinga. Dr. G. Brlllenburg Wurth, Kente ring in de Vrijzinnigheid. Uitgave Kok N.V., Kampen. In dit werkje zet de geleerde schrij ver de hedendaagse vrijzinnigheid in het volle licht en stelt daar onze positieve Schriftuurlijke houding tegenover. Ook het z.g. mildere modernisme, dat onder andere vorm optreedt dan vroeger, wordt door hem weerlegd. Hij heft de waarschuwende vinger op, om ons daar van te distanciëren. Leidinggevende personen en allen die van de problemen van onze tijd op de hoogte willen blij ven moeten dit goed gedocumenteerde geschrift aanschaffen. „De Gereformeerde Gemeenten in Groot Rotterdam". Kerkhistorisch overzicht door H. M. Stoppelenburg. Uitgave „Gomarus", Loenenstraat 70, 's-Gravenhage. Met veel belangstelling hebben wij dit mooie boekje gelezen. De samensteller heeft gevorst in de notulenboeken van de Ger. Gemeenten onder het Kruis te Rotterdam die berusten bij de Dr. Abra ham Kuyper Stichting, in gegevens uit het Rijksarchief en meer andere werken. Hij begint bij de Afscheiding, toen ver schillende lidmaten zich met de gang van zaken in de Herv. Kerk niet kon den verenigen. Als eerste voorganger wordt Ds. Corn. v. d. Oever getekend, wiens portret in het boekje is opgeno men. Korte biographieën worden voorts ge- geen van Ds. H. v. d. Oever, Ds, D, B. V. Smalen, Ds. C. Pieneman, Ds. G. H. Kersten, Ds. J. Fraanje, Ds. D. C. Over- duin. Ds. J. Overduin, Ds. C. Steenblok en Ds. M. Blok. Dit betreft de predikan ten uit Rotterdam-Centrum. Ds. H. Ligtenberg wordt geschetst als eerste predikant van de gemeente Rotterdam-West, Ds. J. R. v. Oordt als predt. van Charlois, Ds. W. C. Lamain en Ds. A. de Blois als predikanten van Rotterdam-Zuid en Ds. Hagestein als predt van IJsselmonde. Zeer veel interessante gegevens staan er in, die dit boekje blijvende waarde zullen doen hebben. Achterin komt een predikatie voor van Ds. A. de Blois over Hand. 9 31: „De stichting der Ge meenten". Zeer aanbevolen. Prijs 0.90 franco per post.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 3