BEGROTINGSBEHANDELING 1953 TE DIRKSLAND r--------------- Begroting was sluitend maar met gebruik van reserves „Gebroken trots" ,J Tal van zaken passeerden de revue. Algemene Beschouwingen Antwoord van de Voorzitter Geruisloos 'mm VEEVOLGVEEHAAL Biz. 2 „11 li A k b Üt - NIB U W S" iWoensdag 10 December 1952 De raad der gemeente kwam Donderdag 4 December 1952 bijeen ter behande ling van de begroting. Om half acht begonnen was men eerst te 12 uur mid dernacht gereed. Tal van zaken vroegen de aandacht en er vielen ook nog belangrijke besluiten o.m. de bouw van een repetitielokaal.. Algemene beschou wingen werden slechts door 2 leden gehouden; de inhoud was pover. Er heerste een goede stemming in de raad; er was bovendien nog een jubilaris en aan het gemeentebestuur werd door een onbekende een fraai kussen met het wapen van Dirksland aangeboden. De voorz. Burgemeester van Heyst opende de vergadering met gebed. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was de mededehng, dat dhr. Julius zijn benoe ming tot onderwijzer O.L. School aan vaardde. Voorts bericht van het Centr. Verificatie-bureau dat kas en boeken der gemeente e.a. instellingen waren nagezien en accoord bevonden. Een aan tal goedgekeurde raadsbesluiten pas seerde de revue; de begroting Drinkwa terleiding 1953, het jaarverslag 1951 van het Alg. Ziekenfonds „West. Zuid-Holl. Eilanden" te Brielle en de begroting Kringraad Bescherming Bevolking 1953. Verzoek van P. van Berkel e.a. om de zandbak aan de Oranjelaan te ver wijderen. Dit was inmiddels geschied. Goedkeuring rekening Alg. Armbestuur 1951. Dhr. Grootenboer adviseerde na mens de commissie tot goedkeuring, waarmee de Raad instemde. De rekening van het Alg. Armbestuur over 1951 sluit in de gewone dienst met een totale ontvang van 8802,20 en met een totale uitgaaf van 8802.20. Saldo nihil: In 1951 heeft het Armbestuur een subsidie uit de gemeentekas ontvangen van 6165.99. Voorlopige vaststelling rekening Gas bedrijf 1951. Deze sloot in de gewone dienst met een ontvang en uitgaaf van 71053,53. Saldo nihil. In de kapitaal- dienst met een inkomst van 11654,12 en met een uitgaaf van 69021,00%. Nadelig saldo 57366.881/2. Voorlopige vaststelling gemeentereke ning 1951. De gemeenterekening 1951 sluit in de gewone dienst met een: totale ontvang van totale uitgaaf van Batig saldo 341.197,76 321.055,43 20.142,33 Kapitaaldienst totale ontvang totale uitgaaf Nadelig saldo 930.129,39 1.173.729,31 243.599,92 De raadscommissie adviseerde bij mon de van dhr. Grootenboer tot goedkeu ring, waartoe werd besloten. Bij raadsbesluit van 13 Febr. 1951, werd aan de Kunstmesthandel v.h. Koo- man Co. van 1 April 19511 April 1954 de voormalige gasfabriek met ko- lenloods en een gedeelte terrein ver huurd voor 800 gld. per jaar. In verband met het vrijgeven van andere pakhuis ruimte heeft de N.V. reeds nu verlen ging van huur gevraagd. Voorgesteld werd de huur te verlengen tot 1 April 1964 tegen een huurprijs van 800 gld.^ per jaar. Werd goedgevonden. Geldlening Woningbouw. Van de Bank voor Nederlandse Ge meenten is bericht ontvangen, dat, na overleg met het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting, een geld lening kan worden verstrekt ten behoe ve van de financiering van de woning bouw. Bedrag: 33.000; Koers 100%; Loop tijd: 25 jaar; Rente: 4% per jaar; Af lossing: in 25 jaarlijks annuïteiten ad 2122,39, voor het eerst op 1 Juni '54; Extra-aflossing: Zal niet zijn toegestaan Kosten: 49.50; Opneming: 1 Juni '53. Voorgesteld wordt deze geldlening op de gestelde voorwaarden te aanvaarden waarmee de Raad accoord ging. Voorstel om aan de Woningbouwver eniging Dirksland" te Dirksland een voorschot van 14.203 te verlenen voor de afkoop van het erfpachtsrecht van de grond waarop de 54 woningwetwo ningen der Vereniging zijn gesticht en om aan het rijk eenzelfde voorschot te vragen. De erven van wijlen Mej. Werner zijn bereid het erfpachtsrecht, rustende op de 54 woningwetwoningen aan de Wer- nerlaan, door de Woningbouwvereniging te doen afkopen tegen pening 20, dus in totaal voor 20 x 700 (de jaarlijkse erfpacht) 14.000.De kosten van de notariële akte zullen 203,bedra gen. De Woningbouwveeniging heeft gevraagd deze bedragen, dus in totaal 14.203.aan voorscchotten te mogen ontvangen. Op dit punt zei dhr. D. Poortvliet bij de behandeling van de begroting hierop terug te zullen komen. De heer Albregts vond het een zeer voordelige koop. De Voorz. beaamde dit en lichtte toe, dat deze transactie belangrijk was voor de Woningbouw-vereniging. Een vinger in de pap? Voorstel tot goedkeuring balans, winst en verliesrekening van de Woningbouw vereniging „Dirksland" over het boek jaar 1951/1952. De heer Albregts merkte op, dat de Woningbouwvereniging zachtjesaan een millioenen-zaak wordt en hij vond het niet juist, dat de raad er totaal niets in te zeggen had. Totaal niets is te kras" zei de voor zitter. Alle leningen gaan via het ge meentebestuur; de dagelijkse gang van zaken heeft het Bestuur. De vereniging is indertijd door de gemeente zelf opge richt. Spr. vond dat het beste was, dat dhr. Albregts er bij zijn beschouwingen op terug kwam. De heer 0e Bonte: De Vereniging is opgericht om de volkshuisvesting te be vorderen. Men doet het werk pro deo. Bij de oprichting is de koe bij de horens gevat en hij vond dat men die mensen nu geen trap mocht achterna geven. Dhr. Albregts zei dat hij geen trap wenste te gven, maar hij vond, wanneer de gemeente voor de gelden moest zor gen, dat de gemeente ook wel een vin ger in de pap mocht hebben. De Voorz.: Indertijd is deze wens al meer naar voren gekomen, met gevolg, dat raadsleden in het Bestuur zijn be noemd. Nu zitten er nog 3 in. Dhr. Albregts: Er is de laatste tijd 4 ton geïnvesteerd en nu komt er weer en kapitaal bij. Het is nu 1952, het is nu anders dan vroeger. Dhr. v. Prooijen vond dat dhr. Al bregts een andere grammatica had moe ten gebruiken; niet de raad een vinger meer in de pap, maar de gemeenschap. De Voorz. liet het aan de heren, om er straks op terug te komen. De begroting Algemeen Armbestuur 1953 werd na advies van de commissie vastgesteld. Besloten werd 8000 bij te dragen als gemeentelijke subsidie. Vaststelling begroting Gasbedrijf 1953. Hierbij werd opgemerkt, dat de aanslui- tingskosten 20 et. per maand, die als tijdelijke maatregel werden geheven, niet meer zijn geraamd en per 1 Jan. a.s. komen te vervallen. Het gasver- bruik is in stijgende lijn. De begroting werd z.h.s. vastgesteld. Men was nu aan de behandeling van de gemeente-begroting toe, doch daar de heer Roon (die juist vandaag zijn 25- jarig huwelijk herdacht) nog niet aan wezig was, behandelde men eerst enige andere punten. Vastgesteld werd het bedrag per leer ling van de openbare school over 1953 (art. 55 bis) in verband met het aan de bijzondere school te verlenen voorschot, op 31.79 per leerling. Aan de Woningbouwvereen. Dirks land" werd voor 1953 een renteloze kas geldlening groot 14.000 toegezegd. Opnieuw werd verhuurd het perceel tje grond van het legaat naai- en brei- school, aan het Van Weel-Ziekenhuis ad 10.per jaar. Voorstel tot demping en riolering van een gedeelte sloot aan de Geldersedijk. Dit betreft een voorstel tot demping en riolering van een gedeelte sloot ach ter de woningen aan de Geldersedijk A 604616, over een lengte van ongeveer 90 meter. De kosten hiervan worden ge raamd op 3500. Het is de bedoeling deze kosten af te schrijven in 5 jaar. Dhr. Van Es verheugde zich het zo ver was, het is hard nodig. Ook voor het tweede deel, dat in een zeer desolate toestand is. Mogelijk had het voordeli ger geweest alles gelijk te doen. De prijs was hem echter meegevallen, hij had het hoger gedacht. Spr. vroeg of de mensen ook aangesloten werden op de riolering, wat de voorz. beaamde. Voorstel tot demping van de sloot langs de Tramweg en tot verbreding van de Tramweg. Dit voorstel betrof de demping van de sloot tussen het emplacement van de R.T.M, en de Tramweg over een lengte van 130 meter. De weg zal wor den verbeterd volgens het door de ge meente-opzichter ontworpen plan. Het trottoir, de grint- en keiverharding zal worden opgebroken, de bomen en haag gerooid en de sloot gedempt, met grond te ontgraven uit het cunet van het trot toir en van het trambaan-terrein. Langs de zuidzijde van de nieuwe te maken weg wordt een trottoir gemaakt, afgezet met trottoirbanden en afgedekt met grint. De nieuwe weg krijgt een breedte van 8 nieter, de ingestrate go ten en klinkers inbegrepen. De Ned. Heide Mij. heeft over dit werk een begroting van kosten opgemaakt om het als D.UJW.-werk uit te laten voe ren. Geraamd wordt voor arbeidsloon 11598,72 en voor andere kosten 7416. Totaal 12014,72. Aan de Directie van de D.U.W. is verzocht het werk in D. U.W.-verband te mogen uitvoeren. Dhr. Poortvliet vroeg of het object in zijn geheel op dezelfde wijze werd uit gevoerd als de aan te sluiten weg, waar op de voorzitter bevestigend antwoord de. Het wordt een prachtverbetering, zei spr. Tijdens de raadszitting werd door onbekende geefsters een fraai kus sen aangeboden, keurig gebor duurd met het wapen van Dirks land, en bestemd om in de burge meesterszetel te worden geplaatst. Dit fraaie geschenk werd zeer geapprecieerd en er werd door de Voorzitter hartelijk dank voor ge bracht. Dhr. Grootenboer wees er op dat de cijfers arbeidsloon bij elkaar opgeteld, niet klopten, wat de yoorz, toeUchtte, Als alles goed gaat kan er dit voorjaar aan worden begonnen. Het voorstel werd z.h.s. goedgevonden. De vergadering werd een ogenblik ge schorst, omdat het raadslid dhr. Roon binnenkwam, die juist deze dag 25 jaar was gehuwd. De Voorz. sprak de heer Roon hartelijk toe en complimenteerde hem mede namens de Raad met dit ju bileum. In zijn huwelijksleven heeft dhr. Roon veel tijd voor het raadslidmaat schap afgestaan, ook nog als Wethou der. Spr. wenste hem toe dat Gods zegen op zijn verder huwelijksleven mocht rusten. Namens de raad bood de voorz. de jubilaris een prachtig bloemstuk aan. De heer Boon dankte hartelijk voor deze felicitatie en zeide zeer vereerd te zijn voor het fraaie bloemstuk, waar voor hij de leden van de Raad hartelijk dank bracht. Hij hoopte dat hij nog vele jaren met de Raad prettig zou mogen samenwerken. Dan kwam aan de orde de behande ling van de gemeente-begroting 1953. Slechts twee leden namen vooraf deel aan de algemene beschouwingen. Dhr. D, Poortvliet (P.v.d.A.) dankte de secretaris en het secretarie-personeel voor de samenstelling van de begroting waarin zich het wel en wee van de ge meente aftekent. Liever had hij gezien dat de raadsverg. 14 dagen vroeger was gehouden, wat voor de secretaris ook prettiger was geweest. De eindcijfers van de begroting be ziende was er wel een aardig bedrag over, maar langzamerhand gleed men af naar de noodlijdendheid, meende spr. De verhouding in de raad prees hij als goed, wel gaf de opgraving op de be graafplaats enige deining, hoewel ieder daar zijn eigen mening bepaalde. Spr. greep terug op de wethouders verkiezing, waarbij de zetels uitsluitend door de chr. partijen werden bezet. Hij beschouwde het als beslist oneerlijk, dat de P.v.d.A. als grootste partij buiten in vloed van het gem. bestuursapparaat was gesloten. De woningnood schetsend, zei spr. dat de aandacht aan opruiming krotwonin gen diende te blijven besteed. Het dem pen van sloten had zijn waardering, spe ciaal vestigde hij de aandacht op de moddersloot voor het Ziekenhuis, wat een poel van ongerechtigheid is. De Stichting Verenigingsgebouw is ter ziele, de geldschieters wilden zich veilig stellen, het lapmiddel dat nu de gemeente doet, wilde hij echter gaarne aanvaarden. Spr. was verheugd, dat er speelweiden waren geprojecteerd, dat de modernise ring van de Kleuterschool plaats vond, maar vroeg voor de schoonhoudster een stofzuiger aan te schaffen. Spr. drong aan dat de Personele Be lastingen van de 7e naar de 6e klasse zou komen. Een verlaging was beslist noodzakelijk, de aanslag moest z.i. bij hogere huren beginnen. In het z.g.n. Egypte, waar veel oudere mensen wonen met lage inkomens, zou dit van beteke nis zijn. De gemeente-financiën kwamen misschien hierdoor in 't gedrang, maar her-taxatie van woningen zou z.i. dit weer opvangen. De subsidie voor het Groene Kruis vond spr. te laag, vooral wanneer er een nieuw Wijkgebouw komt. Van de Woningbouwvereniging wilde spr. inplaats van een gesloten, een open vereniging maken. Er is veel critiek, al of niet gerechtvaardigd. Spr. vroeg B. en W. om hierin verandering te brengen. Tenslotte vroeg spr. voor de raads zaal een nieuwe lamp aan te brengen en de pers ook een betere verlichting te geven. De heer Bestman (A.R.) bracht aller eerst zijn dank over aan de secretaris en het college van B. en W, voor de sa menstelling van de begroting, waarvan hij de soberheid prees, omdat geen bui tengewone uitgaven worden begroot. Wel was het zo, dat de begroting klop pend moest worden gemaakt van vorige saldi, wat op de duur niet vol te houden zou zijn. Hij kon zich overigens vereni gen met de plannen van B. en W., waarvan hij noemde de huisnummering, woningverbetering waardoor het huizen bezit op een behoorlijk peil kwam, teren van grintwegen en de plannen voor de reiniginsdienst, al maande hij tot voor zichtigheid wat betrof aanschaf nieuwe auto. Bij alle waardering had hij toch enige critiek, n.l. dat de wijzerborden van de toren, ondanks de toezegging van B. en W„ nog niet waren verlicht. Ook hoopte hij dat de Kerkgracht a.s. jaar zou wor den opgeknapt. Hij besloqt met de wens dat God zijn zegen zou gebieden over de besluiten van de raad, tot welzijn der gehele gemeente, De Voorz,, de sprekers beantwoordend, merkte op t.a.v, dhr. Poortvliet, die de raadszitting een 14-tal dagen eer had willen houden, dat het in de bedoeling lag alle zaken- gelijk te behandelen. Daarom was even gewacht. Spr. dankte voor de waarderemde woorden aan de Secretaris en het colle ge van B. en W, gericht. De woningbouw heeft de aandacht; het toegekende bouwvolume is uitgeput, er bestaat in de kring van particulieren veel vraag naar nieuwbouw, waaraan het gehele bouwvolume zou kunnen wor den gesleten. De restauratie Kleuter school vindt voortgang; de wens voor een stofzuiger zal bij B. en W. onder het oog worden gezien. Wat het punt pers. belasting betreft zei spr. dat het terugvallen tot een la gere klasse finantiële consequenties meebrengt voor de gemeente, Spr. ver wacht ook niet veel kans op succes. Vv^at de ernstige ontstemming betreft van dhr. Poortvliet over de subsidie Groene Kruis ad 400 per jaar: wan neer het Wijkgebouw klaar is vond spr. dat het mooier zou zijn als men zich kon bedruipen; als de financiering ge heel van de Gemeente uitgaat, wordt het een Overheidszaak. Tot dusver heeft B. en W. nimmer een aanvrage bereikt om in de kosten van de exploitatie bij te dragen. Met het toegezegde bedrag van 400 was het bestuur zeer inge nomen. Om van de Woningbouwvereniging een open vereniging te maken, vond de voorz. dat er ook schaduwzijden aan Onbeperkte garantie Warm o"" vering ftToensdag 10 FOBD-CTJMMY. I Er is een man in het Ford Laborato rium te Dearborn, die, hoewel hij niet leeft, toch een zeer belangrijke plaats inneemt. Hij wordt de gemiddelde man" genoemd; is geheel uit plastic vervaardigd en is gedoemd zijn leven lang te zitten. De uitdrukking gemid delde man" is afkomstig uit de statis tieken van de Amerikaanse Jeger-ge- zondheidsdienst, waar men aan de hand van verzamelde cijfers heeft vastgesteld, dat het gewicht van een gemiddelde Amerikaanse man 75 kg bedraagt, bij een lengte van 1.75 meter. Deze cijfers zullen nu bij Ford dienen bij het ontwerpen en beproeven van nieuwe wagens en aan de hand daarvan zal men kunnen komen tot de gewenste ruimte voor hoofd en benen in de pro ducten, de juiste vorm voor armsteunen en wat dies meer zij. De .dummy" be staat uit 18 afzonderlijke stukken, zoals armen, benen, hoofd, romp etc. en elk lichaamsdeel is precies als bij het men selijk lichaam met gewrichten bevestigd. Het gemiddelde gewicht is nauwkeurig verdeeld over het vleeskleurig plastic lichaam, zodat de voeten, armen, benen en romp wegen wat zij normaal moeten wegen. Door zijn beweegbare gewrich ten kan de gemiddelde man" in elke gewenste zittende houding worden neer gezet, zelfs niet zijn handen rustend op het stuurwiel. Het hoofd van de man is een waterpashoofd", d.w.z. dat twee waterpasbellen, één in zijn voorhoofd en de andere in zijn slaap, de constructeurs moeten aangeven, wat de juiste zitstand in eeji auto is. Een kleine koperen knoop bovenop zijn hoofd geeft het punt aan, van waaruit de inwendige 'ruimten van de toeliomstige Ford-modellen kunnen worden vastgesteld. De dummy" werd ontworpen door Parke Hanner, de chef klei-modelleur van het Ford Laboratorium te Dear born en het boetseren ervan duurde 3 maanden. De heer Hanner liet zich ge durende het boetseerwerk leiden door medische boeken en leger-specificaties. Zelfs het gezicht werd naar de werlte- lijkheid gemaakt, want een 21-jarige klei-modeleur moest daarvoor poseren. De Ford technici wijzen erop, dat de af metingen en de gewichten van het men selijk lichaam, de belangrijkste factor zijn bij het nauwkeurig bepalen van de inwendige ruimte van een personen auto, waren. Spr. lichtte een en ander toe, hij wilde de vraag van dhr. Poortvliet wel aan het Bestuur doorgeven. Dhr. Roon (voorz, v. d- Vereen.) zei dat het Bestuur dit zou afwachten. Wat betrof de vraag om een lamp in de raadszaal zei de voorz, dat het raad huis inwendig zou moeten worden ge restaureerd. Het plan was nog niet ge heel rijp, maar er was wel een voorlo pig idee wat de voorz. in comité wenste te bespreken. Op de vraag van dhr. Bestman be treffende de verlichting van de wijzer platen van de toren erkende de voorz. dat dit was verwaarloosd. Wel was een en ander meermalen in B. en W. beke ken; spr. zegde toe, dat deze zaak in 1953 zijn beslag zou krijgen. Dhr. Poortvliet replicerend zei dat bij het komen in een andere klasse van de pers. belasting, de woningen opnieuw zouden moeten worden getaxeerd. Wat de subsidie Groene Kruis betrof, bleef spr. er bij dat deze aan de lage kant was. ,,Maar het Groene Kruis heeft nooit een verzoek tot B. en W. gericht", zei de Voorzitter. ,,Dat zal eerstdaags wel komen" op perde dhr., Poortvliet. Hij achtte het niet juist de contributie te verhogen, om tot een sluitend geheel te komen. Ten nadele van het bestuur van de Woningbouw-vereniging wilde dhr. D. Poortvliet voorts niets zeggen, maar die critiek hadden moesten het nu maar eens zelf doen. Het diende z.i. een open instelling te zijn. Dhr. Roon kwam neer op het gezegde van dhr. Poortvliet dat de mensen die zwak geld gegeven hadden aan het Vereen.-gebouw er goed belegd geld van wilden maken. Spr. achtte dit in de openbare raad een misplaatste beschul diging. De Voorz. vond het ook wel kras. Het is geen zaak die in de raad hoort, zei spreker. Dhr. Poortvliet wilde ze allen niet over één kam scheren, maar er waren er bij die dit beoogden. De Voorz. sneed dit punt af. Dhr. Grootenboer adviseerde namens de commissie tot goedkeuring van de begroting. De begroting werd daarna hoofdstulis- gewijze behandeld. Uit de beschrijvingsbrief behorende IMj de begroting, bleek het volgende: Oeze begroting is opgezet met een tekort van 25.000.Over dit bedrag is beschikt uit de post „batige saldi van vroegere dienstjaren". Deze post was groot tot en met de dienst 1950 ,f 40125,IT Hierbij komt het batig slot van de dienst 1951 ,f 20142,33 In totaal is dus het batige saldo tot en met 1951 ,f' 60267,50 Hiervan is reeds beschikt voor het sluitend maken van de dienst '52 een bedrag van 21.000,- Restant 39267,50 DOOR HERMAN NOORMAN 20) Ik zou niet weten, wat. Alleen, hij is geen boer. En ik heb je duidelijk ge zegd, hoe vader er over denkt. Ik wil mijn best voor je doen, je kunt er op rekenen, maar reken er niet op, dat vader toegeeft. Moeder. Kea wordt hartstochtelijk en in haar stem komt opstand, „mag een vader dat nu doen? Als ik Abel toch van harte liefheb! Mag vader dan mijn geluk tegenstaan? - Stil kind, het is je vader. En die heb je te eren en te gehoorzamen! Moet de gehoorzaamheid nu zover gaan, moeder? Ik geloof het wel, Kea. En ik kan het niet geloven, moeder. Ik heb gedacht eens met dominee er over te gaan spreken. Haal er nu niet anderen in, kind. Het is al erg genoeg, dat hier herrie komt. Anderen komen er toch achter moe der. En het gaat om mijn geluk. Als het mij duidelijk gemaakt kan worden, dat ik te gehoorzamen heb, dan zal ik Abel zeggen, dat hij mij vergeten moet, al zal ik hem nooit vergeten. Maar het is mij niet duidelijk, moeder. Maar je wilt toch eerst met vader spreken Natuurlijk, dat zal Kea doen. En rond uit ook. Zij hoopt dat vader het been niet strak zal houden. Misschien kan Abel ook iets ten gunste doen. Die zal belet vragen tegen Woensdagmiddag. Wil moeder dan een goed woordje spre ken? Ja kind, ik heb geen bezwaar, als het om je geluk gaat. Alleen weet ik natuurlijk niet, of het je geluk is. Weet je dat zelf wel? Je kent Lasterie nau welijks. Ik ken hem al zo goed, moeder, om te weten, dat ik hem liefheb en hij mij. Hoe ik de zaak ook bekijk, ik geloof, dat vader die eis niet stellen mag. Bidt om inzicht, kind. Ik zal het ook doen. Wat weten we ervan, of we in Gods weg zijn? Maar is vader dan in Gods weg? De boerin zucht. De logica van Kea kan zij niet ontkennen; haar man kan ook verkeerd zien. De andere dag, na de middagmaal tijd, -^ de post heeft een briefje van Lasterie gebracht, die, zonder tegenbe richt, er op rekent, dat de boer hem te woord kan staan over een belangrijke zaak begint Kea er over. Ik weet van die brief van Lasterie af, vader. Abel heeft mij gisteren ge vraagd zijn vrouw te willen worden en ik heb toegestemd. Hij komt de toe stemming van u en van moeder vragen. Even stomverbaasd rijst Steendam half van zijn stoel op, om dan weer te gaan zitten. Hij behoeft hier niet te komen, want natuurlijk krijgt hij die toestemming niet, zegt hij met keiharde stem. Wat een brutaliteit! Zo'n schoolmeester en dan mijn dochter! Hoe ter wereld kom je er bij om ja te zeggen? Boos kijkt hij Kea aan. Maar die slaat haar ogen niet neer. Omdat ik hem liefheb, vader! Och wat! Liefhebben! Je mag niet kijken naar zo een! Je weet toch zeker wel, dat het mijn wens is, dat je met een boerenzoon trouwt? Wat moet er anders van de boerderij terecht komen Gaat de boerderij dan boven mijn geluk, vader? Dat mag u toch niet ver langen I Och wat, bazel niet van geluk! Je kunt met een flinke boerenzoon toch ze ker ook gelukkig zijn? En nu pap je aan met zo'n schoolmeester! 'k Wou dat ik die vent nooit gezien had! En nu heb ik hem nog wel gestemd ook! Dan kijkt de boer zijn vrouw aan, die angstig luistert. Jij had haar toch ook wel aan het verstand kunnen brengen, dat zij bezig is gek te doen? En dat zij tegen mijn mening ingaat? Of zit je soms in het complot Arend, ik was even verrast als jij, al had ik wel een vermoeden. Daarom heb ik Kea een week of zes geleden ge waarschuwd en gezegd, Jioe jij over haar toekomst denkt. Over Lasterie hebben we toen niet gepraat, omdat er geen reden voor was. Je hebt zelf van Kea gehoord, dat Lasterie haar gistermiddag heeft gevraagd. O, dat verandert. Jij gaat niet aan de kant van Kea staan, hoor. dreigt hij. Zij is jong en onervaren en heeft ons te gehoorzamen. De eerste de beste die op haar afstevent, geeft zij haar jawoord! Wie heeft ooit zoiets krankzinnigs ge zien! En dan nota bene een onderwijzer! 't Is te gek' om alleen te lopen. Een onderwijzer is ook een mens. Arend, merkt de boerin zacht op. En als Kea hem nu liefheeft en Zie je wel, dat je in het complot zit! barst Steendam los. Ik dacht het wel. Van een complot is geen sprake, dat heb ik al gezegd. Je moet mij ge loven. Arend. Je hebt niet het recht te denken, dat ik zit te liegen. Maar nu het eenmaal zover is, en Kea zeker weet, dat zij Lasterie liefheeft Och, wat een onzin, zegt de boer geërgerd. Je kunt van liefde alleen niet leven. Kea had haar verstand moeten gebruiken. Abel heeft toch een behoorlijk sa laris, vader, meent Kea. Een onderwijzer met hoofdacte en drie taalactes heeft toch een behoorlijk bestaan We kunnen er ruim van leven. Och wat, zeur niet meid. Je hebt niet te trouwen met een onderwijzer of welke burger dan ook. Je hebt verplich tingen tegenover de boerderij van je va der, die niet in andere handen komen mag. Mijn aanstaande schoonzoon komt hier op de boerderij en staat niet voor een klas kinderen. Laat je dit nu dui delijk gezegd zijn. En verder praten we er niet over. Verstoord staat Arend Steendam op en verlaat met veel lawaai de kamer, de deur achter zich dichtsmijtend. Ik heb je tijdig gewaarschuwd, kind. Vader is niet te vermurwen. Vader mag dat niet van mij verlan gen. Dat doet een liefhebbend vader niet, zegt Kea fel. Als Abel ongelovig was of een deugniet of wat dan ook, dan zou ik anders spreken moeder, maar vader heeft een vooropgezette mening, en dat mag niet. Vind je het dan niet verschrikke lijk, als later ,,Westhove" in vreemde handen komt? Dat alleen zit vader dwars kind. Niet jouw geluk. Hij wil jouw geluk ook. Dat kan toch wel sa mengaan Mijn geluk is aan de zijde van Abel, meent Kea resoluut. Ik heb hem mijn jawoord gegeven, omdat ik er van over tuigd ben, dat ik met Abel gelukkig zal zijn. We hebben elkaar lief, moeder. Is dat niet iets geweldigs? En de boerderij dan? Van dit bedrag wordt dus deze 25.000 gld. afgenomen om de dienst 1953 slui tende te krijgen. Aan het voorschrift, welke aan art 43a der Rekeningsvoorschriften ten grondslag ligt, n.l. dat de inkomsten en uitgaven van het dienstjaar waarvoor de begroting geldt in evenwicht belio- ren te zijn, kan dus ook voor 1953 niet worden voldaan. De oorzaak hiervan is dat de inkomsten bijna niet hoger wor den, terwijl de uitgaven steeds stijgen. De post onvoorziene uitgaven" volg- nr. 410, is geraamd op 5430,48. Dit bedrag is zeker nodig, ook al omdat de posten ,,vacantietoeslagen" en genees kundige verzorging gemeentepersoneel" voor memorie zijn geraamd aangezien deze regelingen voor 1953 nog niet be kend zijn. De heer Bestman vroeg wanneer de ambtswoning van de burgemeester in gebruik kon worden genomen, waarop de voorz. antwoordde, dat hij zijn tijd zou moeten afwachten, wat hem wel speet. De termijn duurt nog twee jaar. Bij de post Bescherming Bevolliing vroeg dhr. De Bonte of het geld nu wel verantwoord was, waarop de voorzitter Maar moeder, hoor nu toch eens: moet ik er de dupe van worden, dat va-1 der geen zoon heeft De naam Steen dam blijft niet meer verbonden aan deze boerderij, al zou ik met een boer trou wen. Over veertig, vijftig jaar kent nie- mand die naam meer in Noordam. Tegen de scherpzinnigheid van haar dochter, die blijkt nagedacht te hebben, is de boerin niet opge-vvassen. Zij moet 1 het meisje eigenlijk gelijk geven. Maar ja, ze zit tussen twee vuren: ze wil Kea 1 helpen en zij wenst haar man niet af te vallen De gehele verdere dag heerst er een gespannen atmosfeer op ,,Westhove", een voorproefje, begrijpt de boerin, van 1 de tijd, die komen gaat, als haar man bij zijn weigering blijft, waarop zij vast rekent. 's Avonds zegt Steendam tot Kea: .,K heb er eerst over gedacht die school meester een briefje te schrijven, dat Wj I wel weg kan blijven, maar het is nog beter, dat hij hier komt. Dan zal ik hem wel gauw aan het verstand brengen, dat hij op een onjuist paard heeft ge- wed. De dochter van ,,Westhove" trouwt niet met een schoolmeester. Als jij niet ziet, dat het onverstandig is, dan zal il> het zien en dan zul je dat moeten leren"- Voor de boer van ,,Westhove" is (ie zaak afgelopen, schijnbaar. ve sm arc vai KINGFAB antwoordde werkt werd. toe. Er zullei [Ie gemeente medisch tean phr. De B' willen uitoefe vond het ee nieente. Hij bruik van he pe Voorz. een goed uitj geld, maar aandacht va dant. phr. v. Pr tiegeld voor ^vas. Een ve ting vond hi pe Voorz. per vergadf ren. Dhr. D. I stel. Er zijn ben, vooral ook, om zlc schaffen. Het voors genomen, d Dhr. V. I voor de led de économi De Voor*. Phr. Poo verlet had, kon doen. Men besli Bij de p- dhr. V. Pr. toelage ge Dirksland had. We wordt al i meenten h spreker. De VooJ ter eerst i een klein vergoedinf motorrijwi taijgedrage achtten t! nodig. Dhr. V. een auto leen. De Voo. zich tusse een andei schillende Als spr. is en hij zichter n er zo. In doet men Dhr. A men hiei betwistte nodig hai niemand conseque 'zichter ii De Vo Dhr. Alt het niet principe. De Vo en de ki torrijwie Dhr. helemaa De V. paalde er wam opzichte goedin: Dhr. eens a; Dhr. Iret nie „Dat de voo: Dhr. dien ve was. S; kost. Wett dat de dig het Dhr. dezelfd vliet. De her v. Pro Aan I O- 1 (Wordt vervolgd) Dhr. het sn dat schaft Dhr geen stoep Dhï gld. t Dhi mooi Dhi geme( sneeu men. De aan s Dh| er zo terwd geen] maal* weg De

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2