Bebossing van de duinen te Ouddorp Centrale Veiling Middelharnis Onderhoud haven van Stellendam Vaste verbinding met Flakkee Burgemeesters gaan in Sint-Nicolaas in België Sinterklaasversjes zingen Weer zilver geld loen Middelharnis nog twee predikanten had Minister Mansholi over de melkprijs 25ste Jaargang Woensdag 10 December 1952 No. 2172 CHR. WEEKBLAD OP GEKEFOKMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Emigratie-blunder Kapperszaken spoedig ioi half zeven open Mooie werkgelegenheid 'i zicht in De inirekking van hei bankbiljet van 25 gulden Afsluiiing van zeegaten Kersi' en Nieuwjaars- gesprekken mei Indonesië Middenstandsexamen '53 Minisieriële noia over middenstand KedactiebureauPr, HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VeTschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: t 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Btl contract speciaal tarief. Een Koninkiyk Besluit. „Tot in het jaar 1825 was hier slechts één Predikant in bediening; daar echter de talrijkheid der gemeente de behoef te aan eenen tweeden Leeraaar levendig deed gevoelen, werd haar die toegestaan, terwijl zij alstoen tot eersten tweeden Predikant bekwam den Proponent Christiaan Gerrit Montijn, die in 1828 naar IJgselmonde vertrok." Dit citaat is uit het Aardijkskundig Woordenboek van A. J. van der Aa; het komt voor in de in 1846 samengestel de beschrijving van Middelharnis in dat Woordenboek. Hoewel de „talrijkheid der gemeen te", waarvan in het bovenstaande wordt gewaagd, in 1828 niet was afgenomen, heeft het er toch wel even om gespan nen of de 2e predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gemeente te Middelharnis gehandhaafd zou blijven. Zeker heeft ook de vraag een rol gespeeld wie het recht van beroeping in deze vacature zou hebben. ©it blijkt uit een Koninklijk Besluit van 23 Maart 1829, waarbij Z.M. Ko ning Willem I bepaalde, dat in de 2e predikantsplaats een vrij beroep uitge bracht mocht worden. De Ie predikants plaats bleef een collatie. Hierin had dus de ambachtsheer van Middelharnis een beslissende stem. De kerkeraad kon, nadat dit Konin klijk Besluit gevallen was, zijn gang gaan. Hij kwam voor de beroeping van een predikant in de vacature van Ds. C. G. Montijn op 9 Juni 1829 bijeen. Twaalf namen. In die tijd was het gewoonte om niet minder dan twaalf predikanten op de voordracht te zetten. Althans in de gro tere gemeenten. En Middelharnis re kende zich natuurlijk tot de groteren. Voor de curiositeit vermelden we hier het twaalftal. Het waren de predikan ten C. J. M, van den Broek te Etten en De Hoeven, I. Hooykaas te Klaaswaal, H. Bron te 't Woudt, J. A. Coenen te Wadenoyen, C. J. Welle te 's Graven- moer, S. S. Tromp te Stellendam, R. W. van Rossum te Nieuwenhoorn, dr C. H. van Herwerden te Poederoyen en Loevestein, P. J. Koolhaas te Waarden burg en Neerijnen, J. Gerritzen te Zoe ten, S. J. Hoest te Ottoland en Neder-, blokland en W. P. C. van Laar te Vught. Op het zestal werden geplaatst de predikanten Van den Broek, Hooykaas, Bron, Coenen, Welle en Tromp. De eer ste drie hiervan kwamen op het drietal voor. Uit dit trio beriep men tenslotte ds Van den Broek. Ook te Nieuwe Tonge was in die tijd een vacature en ra&n beriep daar even eens ds Van den Broek. Men kent het gezegde van de twee hondeh, die om een been vechten. Dat ging hier op! Want ds Van den Broek bedankte zowel voor Middelharnis als voor Nieuwe Tonge. De derde, die met hem heenging, was Geertruidenberg. Later zou ds Van den Broek 45 jaar in Breda staan. Andere pogingen. Op 10 Augustus 1829 ondernam de kerkeraad een tweede poging. Hij stelde een zestal, te weten, ds J. P. Niermeyer te Jutphaas, dr T. P. Bergsma te Bun- nik, ds D. H. Horst te Gendringen en voorts de predikanten Hooykaas, Coe- De Stichting Landverhuizing Neder land heeft de afgelopen week zeer ern stige fouten gemaakt bij het verlenen van passage voor het naar Australië vertrekkende emigrantenschip „Fairsea" door meer emigranten te boeken dan er op het schip plaats was, lazen we in „Vrijheid en Democratie". Veelal op het laatste ogenblik wer den de passagiers ervan in kennis ge steld, dat hun inschrijving op een mis verstand berustte met al de rampzalige gevolgen van dien. Het woord ramp zalig mag in dit verband zeker niet overdreven worden genoemd, omdat de meeste emigranten huis en haard reeds hadden verlaten en hun bezittingen had den verkocht. Behalve, dat deze mensen op een zeer ernstige wijze werden gedupeerd, wórdt ook de gemeenschap extrabelast, die zeker tot taak heeft deze slachtoffers te huisvesten en van voedsel te voor zien. iWij kunnen deze ernstige fouten door een emigratie-apparaat van de overheid niet ernstig genoeg laken. Verwacht mag dan ook worden, dat er een ernstig onderzoek wordt inge steld, wie voor deze fouten verantwoor delijk zijn en eveneens mag worden ver wacht, dat er onverwijld maatregelen worden genomen, opdat dergelijke ern stige misgrepen zich nimmer meer her halen. Een behoorlijke reorganisatie van dit falende overheidsapparaat is zeker dringend gewenst. Veiling van Vrijdag 5 December 1952. Jonathan 3—11; Cox Orange 11^32; Goudreinet 15—17; Prinses Nobel 12; Gieser Wildeman 8^10; Spruiten 33 34; Boerekool 10—11; Rode kool 6; Gele Savoye 5.50—6; Witlof 50—61. nen en Van Laar, die ook de vorige keer genoemd waren. Ds Niermeyer kreeg het beroep maar bedankte. Nieuwe Tonge beriep weder om op dezelfde tijd maar bepaalde haar keus op ds Coenen. Opnieuw werden beide gemeenten te leurgesteld. VVat zij toen (Jeden, is stel- Ug uniek. Op 11 September maakte men een nieuw zestal in Middelharnis, waarop uitsluitend dominé's voorkwa men, wier namen al eerder waren ge noemd. Het beroep ging naar ds I. Hooykaas te Klaaswaal, die het aan nam. Hij werd op 1 November 1829 te Middelharnis bevestigd door zijn broe der ds J. Hooykaas te Westmaas. Wat deed nu Nieuwe Tonge? Zij be riep ds J. Hooykaas, die begin 1830 te Nieuwe Tonge bevestigd werd door zijn broeder uit Middelharnis! Zo werden dus twee broeders kort na elkander in naburige gemeenten bevestigd. Een tragische bijkomstigheid was dat ds H. J. Schippers, de andere voorgan ger van Middelharnis, die het beroe- pingswerk geleid had, op 13 September dus twee dagen nadat het beroep op ds Hooykaas was uitgebracht plotse ling stierf. Ds Schippers bereikte de leeftijd van 38 jaar; hij liet een weduwe en vier omnondige kinderen achter. Nu moest ook weer voorzien worden in de vacante Ie predikantsplaats. Deze plaats werd in 1830 bezet door ds 'B. Boers, overgekomen van Renswoude, de latere geschiedschrijver van het eiland, Isaac Hooykaas en Benjamin Boers hebben veertig jaar naast elkander dienst gedaan te Middelharnis. Ds Hooy kaas kreeg emeritaat in 1870, ds Boers in 1872. Respectievelijk in 1866 en 1867 vierden zij onder grote belangstelling hun veertigjarig ambtsjubileum. Na het vertrek van ds Hooykaas is de 2e predikantsplaats, die 45 jaar had bestaan, niet meer vervuld. Zij werd in 1872 opgeheven en sedert heeft Middel harnis het weer met één predikant moe ten doen. Vis- en sigarenwinkels zullen waai-schijnlijk volgen. Het ligt in de bedoeling het verplich te sluitingsuur voor kapperszaken, vis- winkels en sigarenwinkels later te stel len dan het in de winkelsluitingswet voor alle winkels bepaalde tijdstip van 6 uur. Naar de staatssecretaris voor de midden stand dezer dagen in de Tweede Kamer mededeelde zal de algemene maatregel van bestuur, -waarin aan kapperszaken wordt toegestaan tot half zeven geo pend te zfln, één dezer dagen worden afgekondigd. Voor de vis- en sigaren winkels zal het besluit nog even op zich laten wachten, aangezien met de be trokken organisaties nog geen overeen stemming is bereikt. Bij besluit van 23 Dec. 1949 door de Provinciale Staten van Zuid-Holland, werden Gedeputeerde Staten gemachtigd tot voorbereiding van recreatie en landschapzorg, en uitgenodigd, concrete plannen voor te leggen, ook van be- plaiitihgêtt en bössages,'langs de binnenkant van 'de duinen. 'Bebossing van duinen betekent niet alleen het productief maken van vrijwel waardeloze grond maar is tevens een geschikte vorm van werkverruiming. Niet alleen tijdens de aanleg, doch de bosbouw kan, juist in de winter, wanneer seizoenwerkloosheid in de landbouw bestaat, blijvende werkgelegenheid bieden. In verband met de belangrijke werkloosheid op het eiland Goeree-Overflakkee is in het bijzonder nagegaan, de mogelijkheid om een gedeelte van de duinen bij Ouddorp te doen bebossen. Hierover hebben Ged. Staten een voordracht aan de Staten der pro vincie Zuid-Holland gezonden, waarover in de e.v. zitting, in verband met de urgentie, een besluit wordt gevraagd. Met name is daarbij gedacht aan de duinen van de polder Het West Nieuw- land. Een belangrijk gedeelte van deze gronden heeft een slecht ontwikkelde duinvegetatie; zij kurmen derhalve in aanmerking worden gebracht voor be bossing. Voorlopige studies hebben tot de slot som geleid, dat het van betekenis zou zijn, waimeer langs de duinzoom plaat selijk „mantelingen" van opgaand hout zouden worden aangebracht. Jlet land- schapsschoon zou hierdoor stelUg aan merkelijk winnen, waardoor tevens de aantrekkelijkheid van deze streek voor hen, die een rustig recreatieverblijf zoe ken, vergroot wordt. Behalve het fraaie effect van bemanteling van de duin- zoom, zal ook het achterliggende land schap beschermd worden tegen de in vloed van de zeewind. Ook in dit op zicht is bebossing van de duinen in de polder Het West Nieuwlarid aantrekke lijk. De terreinen in kwestie strekken zich over een lengte van ongeveer 3:5 km in de westhoek van de kop van Goeree uit. (De duinen, welke voor be bossing in aanmerking komen, zijn op een bij deze voordracht gevoegd kaartje aangegeven). De duinen nabij de zee- reep zouden, evenals twee grote weiden, buiten de bebossing kunnen worden ge houden. De functie van de hier bedoelde duinen als waterkering vormt een be zwaar tegen uitvoering van beplantings- werken, terwijl de weiden door de om liggende landbouwbedrijven moeihjk kunnen worden gemist; de laatste zul len bovendien een aantrekkelijke onder breking vormen van het bos. De laag gelegen terreingedeelten zou den kunnen worden beplant met loof- houtsoorten; voor de hoger gelegen gronden moet naaldhout worden ge bruikt. De te bebossen oppervlakte bedraagt ca. 33 ha, waarvan 1/3 gedeelte ge schikt is voor beplanting met loofhout; het overblijvende zal met naaldhout moeten worden beplant, De fe bebossen oppervlakte kan nog iets worden uitge breid door langs de gehele duinzoom een aaneengesloten „manteling" te ma ken, In dat geval zou de totale opper vlakte te bebossen gebied ca. 45 ha bedragen. Volgens een door dè betrok ken houtvester van het Staatsbosbeheer opgestelde begroting zullen de kosten van deze bebossing pei? ha bedragen: voor loofhout; - 4000.arbeidsloon, exclusief soci ale lasten; 2000,aan materiaal. voor naaldhout; 3500.arbeidsloon, exclusief soci ale lasten; 600.aan materiaal. De totale kosten komen dan voor een te bebossen oppervlakte van 33 ha op 121.000.aan lonen exclusief sociale lasten en 35.200,aan materialen. Voor een te bebossen oppervlakte van 45 ha op 165.000,aan lonen exclu sief sociale lasten en 48.000,aan materialen. Het werk zal een werkgelegenheid op leveren van 3000 manwejfén bij bebos sing van 33 ha en van ca. 4000 man- weken bij bebossing van 45 ha. Het is mogelijk dit werk ovei; enkele jaren te verdelen. Omtrent de uit dit werk voortvloeien de kosten wordt door Ged. Staten nog het volgende medegedeeld. Nu dit werk dienstbaar wordt ge maakt aan de werkverruiming, mag er op worden gerekend, dat van Rijkswege de uitgaven wegens arbeidslonen en SO' ciale lasten zullen worden vergoed, zo dat slechts de kosten van de materialen ten laste van de provincie blijven. Het bestuur van de polder Het West Nieuwland heeft zich reeds schriftelijk bereid verklaard, een gedeelte van de nodige gronden ter beschikking te stel len; er bestaat grond voor de verwach ting, dat dit ook met het resterend ge deelte zal geschieden. Het gemeente bestuur van Ouddorp is bereid gebleken "•het onderhoud van de beplanting na 3 'jaar over te nemen. Ged. Staten menen, 'dat fde locaiiteit op deze wijze een be hoorlijk aandeel neemt in dit werk, en dat van haar geen verder gaande tege moetkomingen mogen worden verlangd. De beschikbaarstelling van gronden en overneming van het onderhoud zullen nog nader in overeenkomsten moeten worden geregeld. Het bedrag dat uiteindelijk ten laste van de provincie komt, zal dus naar raming bedragen 35.200,bij een be bossing van 33 ha en 48.000,bij een bebossing van 45 ha. Ged. Staten stellen voor, in te stem men met de aanleg van een bebossing ter oppervlakte van 45 ha, mits de ge meente Ouddorp genoemd onderhoud op zich neemt, en de benodigde grond door het bestuur van de polder Het West Nieuwland ter beschikking wordt ge steld. Wordt die grond niet in zijn ge heel beschikbaar gesteld, dan zal de te bebossen oppervlakte dienovereen komstig worden verminderd. De kosten van dit werk zullen ten laste van de voor-dit doel op de kapi- taaldienst geraamde post recreatie en landschapszorg worden gebracht. Teneinde te bewerkstelligen dat op korte termijn met de werkzaamheden begonnen wordt, hetgeen met het oog Betreffende het onderhoud van de haven van Stellendam is door Ged. Sta ten van Zuid-Holland voor de tweede gewone zitting van 1952 van de Prov. Staten, de volgende voordracht aan de leden gezonden: Volgens een Sedert 1883 bestaaMe, periodiek verlengde regelihg onderhoudt de. Provincie de haven van Stellenddm met dien verstande, dat de gemeente van de kosten van dit onderhoud jaar lijks 2500.terugbetaalt, terwijl' van het dan overblijvende de helft door het Rijk wordt gedragen. Bedoelde regeling is laatstelijk bij be sluit van 20 Dec. 1949, tot 1 Mei 1953 verlengd. Sindsdien is in de betekenis van deze haven geen wijziging geko men. Voor de eerstvolgende drie jaren kunnen de onderhoudskosten gemiddeld op 17.000.per jaar worden gesteld. Voorgesteld wordt, de' regeling, voor wat de Provincie aangaat, opnieuw met 3 jaren, dus tot 1 Mei 1956 te yerlen- gen op dezelfde voet als hierboven is vermeld. De bedrage van de gemeente Stellen dam kan naar onze mening, gezien het verloop van de inkomsten en uitga,yen der gemeente betreffende de haven ge durende de afgelopen jaren, ongewijzigd blijven. De Commissie, in wier handen deze voordracht is gesteld, heeft tegen de door Gedeputeerde Staten voorgestelde verlenging van de regeling betreffende het onderhoud van de haven van Stel lendam geen bezwaar. Enkele leden zouden gaarne verne men, hoe het staat met de plannen tot inpoldering van Scheelhoek en welke gevolgen dit zal hebben voor de haven van Stellendam. Het antwoord van Ged. Staten hierop is als volgt: Naar aanleiding van de in de boezem der Commissie gerezen vraag, hoe het staat met de plannen tot inpoldering van Scheelhoek en welke gevolgen deze inpoldering zal hebben voor de haven van Stellendam, merken'wij op, dat de ze plannen nog geen definitieve vorm hebben aangenomen. Het lijkt ons dan ook voorbarig reeds thans voorspellin gen, te doen ten aanzien van de gevol gen, die deze inpoldering op de haven van Stellendam zal hebben. Met betrek king tot ons voorstel spelen bedoelde plannen in elk geval nog geen rol. De Verkeerscommissie heeft dezer dagen haar vergadering gehouden. Vele leden spraken er hun blijdschap over uit dat het rapport va,n de Com missie inzake onderzoek vast verbin ding Goeree-Overflakkee met het vaste land van Zuid-Holland is verschenen. Deze leden zouden gaarne van Ged. Staten vernemen welke stappen zij thans voornemens zijn te doen. Zij zou den het op prijs stellen, wanneer de hui dige stand van zaken met betrekking tot verbetering van de onhoudbare ver- keerstoestand van en naar Flakkee in een nota aan de Staten zou worden medegedeeld. Enkele leden wezen er op, dat een brug zeker tot gevolg zou hebben dat de werkloosheid op Goeree en Overf lak- kee zal worden opgeheven. Andere leden zouden gaarne verne men, wat er juist is van de mededeling, dat een N.V. in oprichting bereid is zelf voor de totstandkoming van de brug te zorgen, indien Rijk en Provin cie de kosten van de totstandkoming van dammen en wegen voor hun reke ning zouden nemen. Naar het oordeel van deze leden zou op korte termijn door een bespreking van Ged. Staten met de Regering moeten blgken, of de ten behoeve van de vaste verbinding op te richten N.V. met steun van Rijk en Provincie tot de bouw van de brug kan overgaan. In dit verband werd nog de vraag gesteld of Ged. Staten spoedig gebruik zullen maken van het bepaalde in art. 8 der Statuten van bedoelde N.V. tot be noeming van een commissaris namens de Provincie. De Nederlandsche Bank brengt nog maals onder de algemene aandacht, dat de gelegenheid tot verwisseling van d[e opgeroepen bankbiljetten van 25, mo del 1945, bij haar bijbank, agentschap pen en correspondentsohappen op 1 Fe bruari 1953 wordt gesloten. Van ge noemde datum af zullen deze biljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Am sterdam kunnen worden ingewisseld. In herinnering wordt gebracht, dat op geroepen zijn: de bankbiljetten van 25, gedateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde bedrukt met een meisjeskopje. op de behoefte aan werkverruiming ter plaatse zeer urgent is, stellen Ged. Sta ten voor, in afwijking van de gewoonte in de e.v. zitting een besluit te nemen. Het is toch een merkwaardige, tijd die we beleven. Enerzijds de geweldige spanning waarin we leven, de zich voor de strijd gereedmakende twee wereld- kampen en anderzijds het leven van alle dag dat voortgaat zonder zich reken schap te geven van de ernst der tijden. Daar lazen we in de kranten, dat de burgemeesters van elf „Sint-gemeenten" hun opwachting zouden gaan. maken te Sint-Nicolaas waarvan St. Nicolaas de schutsheilige heet te zijn. We dachten dat zal licht wel een aardigheidje zijn van burgemeesters uit Brabant of Limburg, maar toen we de namen van de zgn. „Sint-gemeenten" eens gingen bij elkaar zoeken, vonden we er ook die bij uit onze omgeving. Sint-Aimaland, Sint Filipsland en Sint Maartensdijk. Gemeenten met een aller grootste meerderheid van Protestanten. Dies geloofden we van het gehele ge rucht niets meer. Maar het is niet bij een gerucht ge bleven. We hebben in het Dagblad „Trouw" het verslag van die audiëntie te Sint-Nicolaas in België gelezen. Uit dat verslag hebben we niet op kunnen maicen- of die elf burgemeesters zich ook als „Sinterklaas" hebben gekleed. Me dunkt, het hoorde er eigenlijk wel bij. Het zou er iets meer cachet aan ge geven hebben. Uit het verslag van Trouw hebben we wel vernomen dat de elf burgemeesters dus ook die van Sint-Aimaland, Sint Fi lipsland en Sint Maartensdijk een Sin terklaaslied hebben gezongen. En nog wel spontaan, omdat ze, we citeren „Trouw", ontroerd en dankbaar dat zij wel de koek maar niet de gard kregen, hieven ze een Sinterklaaslied aan". Im mers ze hadden elk haast een levens grote speculaaspop gekregen. En dan nog een theelepeltje van zilver. Genoeg van zo'n zotte comedie. Als grote men sen zich flauw en belachelijk willen aanstellen, dat moeten ze tenslotte zelf weten. Als ze het maar niet doen in hun kwaliteit van eerste magistraat van hun gemeente. Een Sinterklaas- liedje zingende burgemeesters van, we bepalen ons tot het eiland Tholen, van de burgemeesters van drie overwegende Protestantse gemeenten, zie dat is be neden de waardigheid van de burge meester. Wie er lacht Rome lacht en vermaakt er zich in dat de Protestan ten zo gemakkelijk een Rooms gebruik sanctionneren. Een goede Roomse bis schop immers. En zo gaat men zo ge makkelijk de Roomse bijgelovigheden er bij het volk indruppelen. We vinden het allereerst een flauwe comedie. Niet passend voor grote mensen. Zeker niet voor de eerste magistraat van de gemeente. En in het geheel niet passend voor de burgemeesters van die drie zo over wegende Protestantse gemeenten. Willen ze zich flauw en belachelijk aanstellen als privé persoon, moeten ze zelf weten, maar ik vind er machtig veel tegen, dat de burgemeester van mgn dorp, waar geen Roomsen wonen, naar Sint-Nicolaas in België trekt om daar voor een „Sinterklaas" Sinter klaasversjes te gaan zingen. Willen ze flauw doen, best, willen ze Rome in 't gevlei komen moeten ze zelf wetéta. Maar niet als burgemeester van ons dorp. Als ze gaan willen laten ze gaan als mijnheermaar niet in hun kwali teit als burgemeester vaji ons dorp. Zo oordelen de Protestantse Thole- naars over zulk soort comedie, waar mee de gemeente in geen enkel opzicht is gediend. Bijz. Th. Medew.) De afsluiting van de zeegaten langs vrijwel de gehele kust is in studie bij rijkswaterstaat.' Ook het Haringfvliet is daar nu bij betrokken. Voorts heeft minister Algera opdracht gegeven de mogelijkheid tot afsluiting van de zeearm tussen Overflakkee en. Schouwen en die vati de Oosterschelde te bestuderen. Tevens zgn er plannen tot inpoldering van delen van de Wad denzee en het afsluiten van de zeegaten in dit gebied. De Lauwerszee is nu al zover opge- slibd, dat rijkswaterstaat een gedeelte lijke bedijking overweegt. Van 15 t/m 20, 22 t/m 24, 27, 29 t/m 31 December 1952 en op 2 en 3 Januari 1953 zijn Kerst- Nieuwjaarsge- sprekken (familiegesprekken) met een maximale duur van drie minuten tegen verlaaagd tarief toegelaten over de rechtstreekse radiotelefoonverbindingen met Indonesië. Aanvragen die op 3 Januari 1953 bij het sluiten van de dienst nog niet zijn afgedaan zullen op volgende dagen wor den afgewikkeld. Aanvragen voor Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken kunnen van 8 December a.s. af worden ingediend bij de telefoon kantoren. Gesprekken tegen vol tarief zijn in genoemd tijdvak eveneens toege laten. Deze genieten uiteraard voorrang boven de Kerst- en Nieuwjaarsgesprek- ken. In het verkeer met Suriname, Cura- gao, Aruba en Nederlands Nieuw Gui nea zijn permanent familiegesprekken toegelaten. Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer enige vragen beantwoord van de heren A. W. Biewenga Wz. (AR) en dr. ir. A. Vondeling (Arb.) over het melkprijsbeleid. De minister verklaarde, dat de ga rantieprijs niet geldt voor de individuele boer, doch voor de melkprijs in zijn ge heel. Indien b.v. vijf milliard liter melk wordt geproduceerd, dan moeten de boeren tezamen een milliard gulden ont vangen. De garantieprijs moet derhalve los worden gezien van de verrekenprijs. Over deze verrekenprijs zal de minister in een nota nadere verduidelijking ge ven. Woensdag j.l. is, aldus de minister, overleg met de georganiseerde land bouw over de melkprijs na 18 April 1953 begonnen. Dan immers zal de consump- tiemelk tegen vaste prtjzen geleverd moeten worden, terwijl de bestemming van de melk vrij zal zijn. Nadat is overlegd over de principiële vraag op welk niveau de verrekenprijs dan zal moeten liggen, zal een besluit worden genomen. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister Van de Kieft medege deeld, dat het voornemen bestaat om binnen afzienbare tijd een begin te ma ken met de vervanging vaji de munt- biljetten, door zilveren guldens en rijks daalders. Dit bericht doet ons veel genoegen, daar het papiergeld van kleine coupure nu eenjnaal de eigenschap mist om het publiek ervan te overtuigen, dat het geld werkelijk „waarde" heeft. De spaarzin zal er mogelijk mede door worden bevorderd. Het 19e examen voor het Midden standsdiploma Algemene Handelskeimis wordt, voor wat het schriftelijk gedeel te betreft, afgenomen op Donderdag 28 Mei en Vrijdag 29 Mei 1953 en voor wat het mondelinge gedeelte aangaat in de periode van 20 Juli tot 8 Augustus 1953. De inschrijving sluit onherroepe lijk 17 Januari 1953. Inschrijvingsfor mulieren (met examen-voorwaarden, -eisen, en extract-reglement) gratis ver krijgbaar bij: Bureau Stichting Middenstandsexa men, L. V. Meerdervoort 96a, Den Haag of bij één der volgende organisaties te Den Haag: Centrale voor Katholiek Handelson- derwijs. Jan van Nassaustraat 7, Insti tuut voor Middenstandsontwikkeling, Zwarteweg 22 en Centrale voor Chris telijk Handelsonderwijs, De Ruyter- straat 74. Inschrijvingsformulieren dienen uit sluitend per briefkaart te worden aan gevraagd. Formulieren van vorige exa mens zijn niet geldig. Over te late aanmeldingen kan niet worden gecorrespondeerd. WEER DRUKTE IN ENGELSE WOLINDUSTBIE. Volgens het statistiekburéau van de Britse wolnijverheid is gedurende Sep- tembei: de werkgelegenheid, de produc tie en de aflevering in de Britse wolnij verheid verder gestegen. Het aantal arbeiders in de wolindus trie nam met 2267 toe, bijna tweemaal zoveel als vorige maand. Minister Zijstra zal een nota samen stellen over de problematiek van de middenstand als grondslag voor een diepgaand debat over de middenstands- politiek. Niet alleen de middenstands vraagstukken van het ogenblik, maar ook de vooruitzichten voor een structu rele middenstandspolitiek op lange ter mijn zullen worden behandeld. Ook zal aandacht worden geschonken aan de fiscale en credietmaatregelen. In verband met de noodzaak van een dergelijke voorbereiding kan de minis ter niet toezeggen, dat de nota op korte termijn aan de Kamer kan worden over gelegd. Wanneer echter blijkt, dat on verwijld ingrijpen nodig is, zal niet op de nota worden gewacht,- maar zullen reeds eerder voorstellen worden gedaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1