PUROL r „De Fruitcentrale" De Waterstofbom Centrale Veiling Middelharnis Beschrijvingstrief over de Gemeente-Legroting 1955 te Middelharnis 25ste Jaargang CHE. WEEKBLAD OP GEEEFORMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE „Wat zult ge met Jezus doen?" Winterhanden Wintervoeten Winteroren B. V. d. VEER SOEPGBOENTE *^it ket enat 1 ef^ Kerknieuws V Hoe het vroeger was PLAGGENHUT In de Scheerhoek te Ouddorp V.. Begrotingsbeeld ongunstiger dan over 1952 Toch nog een goed saldo van ruim f 11000.- Zaterdag 6 December 1952 No. 2171 RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschtjnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Elke oorlog heeft zijn eigen karakter, jjt grotendeels afhankelijk is van de jjrcl der wapens, die gebruikt worden jo derhalve van de stand der technische j( chemische wetenschap. Zo werd de tweede wereldoorlog op heel andere wij- je gevoerd dan de eerste en zal een eventuele derde in belangrijke mate ver schillen van de jongste wereldbrand. Er lieeft op hét gebied van de oorlogvoering een revolutie plaats gehad door de uit vinding der atoomwapens. Van deze ver andering kunnen wij ons momenteel nog geen goede voorstelling vormen, omdat ije fabricage en de uitwerking van deze u-apens met zulk een grote geheimzin nigheid wordt verborgen gehouden, dat jien er slechts naar gissen kan. Wat de atoombom betreft, die in 1945 voor het eerst werd gebruikt tegen de Japanse steden Hiroshima en. Nagasaki, jiet staat wel vast, dat deze sedert dat jaar nog meer is geperfecüomieerd en dat de explosieve kracht ervan vele ma len is verhoogd, zodat de werking af grijselijk moet zijn als men weet, dat de éne bom op Hiroshima 100.000 mensen doodde en er 200.000 verminkte. Het atoomonderzoek wordt de laatste 10 jaar met enorme energie en ontzaglijke fi nanciële offers in ijltempo voortgezet en het zijn vooral Amerika en Rusland, die elkaar op dit terrein de loef proberen af te steken. Niemand weet het zeker, maar momenteel hebben naar schatting de Amerikanen enkele duizenden en de Russen enkele honderden gewone urani- um-atoombommen. Intussen is men in Amerika alweer een stap verder, doordat zeer waarschijnlijk dit land der onbegrensde mogelijkheden thans ook in het bezit is van de water stofbom, ook wel genoemd de H-bom (H is de scheikundige afkorting van de naam hydrogenium waterstof) Op 1 November j.l., des morgens om streeks 7 uur plaatselijke tijd, is door de Amerikaanse technici ergens in de Marshall-archipel (in de Grote Oceaan) een nieuw type atoombon tot ontplof fing gebracht. Het communiqué, dat daaromtrent werd gepubliceerd. Vermeld de niet duidelijk, welk soort bom het geweest is, maar het is wel waarschijn lijk, dat het een waterstofbom is ge weest. Uit de bijzonderheden, die on danks alle geheimhouding bekend zijn geworden, is wel gebleken, dat er in elk geval een proef genomen is met een wa pen, dat verschrikkelijker is dan elk an der wapen, dat ooit door mensen ver vaardigd is. Dit geheimzinnig projectiel werd in San Francisco aan boord gebracht van een Amerikaans oorlogsschip; het werd daar in een speciale hut geplaatst waar van de deur werd dichtgelast. Vervol gens werd het gebracht naar een koraal eiland (atol) in de Stille Zuidzee, een eilandje van 5 bij 1 kilometer. Op het moment der ontploffing waren de dichtstbijzijnde schepen op 50 km af stand. De mannen aan boord hadden be schermende kleren aan, moesten met hun rug naar de explosie toe gaan staan donkere brillen opzetten, hun ogen slui ten en hun armen voor de ogen houden. Niettegenstaande zagen allen een licht flits „tien keer sterker dan het licht van de zon" en hun rug werd getroffen door een golf hete lucht. Toen ze om keken, schoot een vlam van 3 kilometer breedte 8 km de lucht in. Duizenden tonnen steen en aarde werden recht om hoog geworpen. Het eiland begon te branden en werd helder rood. Het brandde 6 uur lang en werd steeds kleiner. Uit deze beschrijving blijkt, dat de Amerikanen een wapen bezitten, waar mee zij in één seconde een hele wereld stad van de aardbodem kunnen wegva gen, waarbij letterlijk alles, mens, dier en gebouwen, wordt vernietigd. Daarbij zijn de vreselijke bombardementen uit de laatste oorlog, zoals die van Ham burg, Dresden, Berlijn en Tokio slechts kinderspel geweest. Dat waren slechts „gewone" bombardementen! Welk een gruwel van ellende en verwoesting zal dan het gevolg zijn van het afwerpen van zulke monster-projectielen als waar over thans Amerika beschikt, We moeten zeggen, dat het menselijk vernuft het wel ver gebracht Jieeft! De atoomgeleerden zijn in staat een mon strueus vernietigingsapparaat te con strueren, dat een steekvlam doet op schieten met ,een licht, zo fel, dat het op een afstand als van Den Haag naar Amsterdam door armen, donkere brille glazen en gesloten oogleden heen in af- g;ewende ogen schijnt met de kracht van tien zonnen. Nude natuurkundigen de geheimen der atomen ontraadselen, staat de mensheid aan het begin van een nieuwe periode in de wereldgeschiedenis: het atoomtijdperk. Wat dit ons brengen zal, ligt in de duistere schoot der toe komst, maar zeker is, dat -deze titani sche atoomkrachten in de hand van de oorlogvoerende grootmachten dezer aar de een onheil verwekken kunnen, waar bij al wat de historie heeft opgeleverd, in het niet verzinkt. En dan moeten wij daarbij nog bedenken, dat deze weten schappelijke ontwikkeling eigenlijk nog slechts tien jaar aan de gang is. Men huivert, als men bedenkt, wat de toe komst brengen kan aan massale vernie tiging. Ontegenzeggelijk gaat er van de voor sprong der Amerikanen op atoomgebied ten opzichte van de Sovjet-Unie een gro te preventieve werking uit. Het is zeer Waarschijnlijk, dat Churchill enkele ja ren geleden de waarheid uitsprak, toen hij meende, dat het slechts de atoombom was, die de Russen weerhield van onmid dellijke agressie. De vraag is echter of dit zo blijft. Wij geloven zeer beslist, dat Stalin veel liever door economische middelen het Westen wil sovjetiseren Wat zoekt gij Waar woont gij (Ev. v, Johannes 1 :39) We zijn thans met onze gedachten in Beth-Abara, in 't Overjordaanse. Een schare volks trekt onze aandacht. Wat gebeurt daar Hoort, een machtige stem bereikt ons oor. 't Is de stem van Jo hannes de Doper, die staat te getuigen van Hem, die na hem komen zal en wie hij niet waard is de schoenriem te ont binden. Terwijl hij staat te prediken valt zijn oog op een gestalte onder zijn hoor ders. DS.t is Hij! Reeds beloofd aan de balling van Edens hof. En, vol ontroe ring, met trillende stem, roept hij 't de schare toe, terwijl zijn vinger heenwijst naar Hem: „Zie het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegneemt." De schare gaat straks heen. De één is ontroerd, de ander gesticht, de derde ont stemd. Morgen zullen ze terug komen. Althans de meesten. Het is toch zo'n goede dominé. Buitengewoon. En bijna niemand heeft zijn preek begrepen. Ben kerk volen geen resultaat. Neen? Twee mensen zijn onrustig thuis ge komen. Het gesproken woord heeft post bij hen gevat. Ze overdenken het. De H. Geest ontdekt hen aan hun gemis. Het Lam Gods wordt ook voor hen noodza kelijk, gepast en dierbaar. Ze kunnen 't niet meer uithouden. De volgende mor gen, heel vroeg, zijn ze alweer op pad. Ze willen méér horen en als Johannes Hem- nogmaals aan zou wijzen, dan v/e ten ze wat hun te doen staat. Zo komen Johannes' discipelen bij hun Meester. Ze zijn de eersten. En wéér staat daar die vreemdeling. En wéér zegt Joharmes 't: „Zie het Lam Gods". En dan keren ze zich om. Ze verlaten Johannes en vol gen Jezus. Is dèt vrucht op de predi king? Ja, mijn lezer, dat is de grootste beloning voor Gods dienstknechten, als de hoorders van volgelingen der predi kers, discipelen van de Heere Jezus worden. Hij moet wassen en wij minder worden. Dan wordt de echte blijdschap vervuld. Ze komen bij de Zoon des mensen. jJWat zoekt gij?" Met deze ontdekkende vraag treedt Jezus hen tegemoet. Hij vraagt niet wie zoekt gij. Hij wil a.h.w. zeggen: Ja, degene die ge zoekt, hebt ge nu gevonden, maar weet ge nu ook, wat ge met Hem moet doen Wat denkt u in Hem en bij Hem te vinden? Eer? Rijkdom? Een positie? Is 't de opwel ling van een ogenblik? Dat vraagt Hij vandag ook aan u en mij. Wat zoekt ge in uw godsdienst, in uw kerkgang, in uw vroomheid, in uw verenigingsleven? Wat wilt ge met Je zus doen? Met deze vraag worden we tot ernstig zelfonderzoek gedrongen. Gelukkig de mens, die dit onderzoek mag doen met de bede in de ziel: Doorgrond en ken mijn hart, o Heer Is 't geen ik denk niet tot Uw eer. Beproef m' en zie of mijn gemoed Iets kwaads iets onbehoorlijks voedt. „Waar woont Gij?" Ziedaar 't ant woord. Het ahtwoord is een vragende vorm. Het wil a.h.w. zeggen: Neen, Heere, we zoeken geen eer, geen genot, geen rijkdom. We zoeken niet het Uwe, maar U! Zeg ons waar Gij woont, opdat wij altoos bij U kunnen blijven. Opdat we naar Uw woorden mogen luisteren, want dat zijn woorden des eeuwigen le vens. Bij U, die 't Lam Gods zijt, ook voor onze zonden zo bitter nodig. Bij U, mijn Koning en ijaijn God, verwacht mijn ziel een heilrijk lot. „Heere, waar woont Gij?" Kent u óók dat antwoord? Is 't u in de Heere Jezus om een Borg voor uw schuld te doen? Wilt u bij Hem zijn, juist omdat Hij 't Lam Gods is? O, de Heere Jezus stelt 't niet mooier voor als 't is. „Kom en zie", zo is Zijn antwoord. De vogelen des hemels hebben nesten, de vossen hebben holen, maar de Zoon des mensen heeft niet, waar Hij 't hoofd op nederlegt. Wilt ge nu nog? De kruis- en druk- weg op achter Hem aan? Daar leeft Hij! Daar woont Hij! Dat zal, als volge ling van Hem ook uw lot zijn. Anderzijds is 't zo'n heerlijke weg. Dë,ar wil Ik wonen, zegt de Heere, bij die, die nederig van hart en verslagen van geest is. Hij daalde in, in de armoe de der wereld, om ze rijk te maken met de volheid van Zijn ontferming. Daarom, die ondanks alles tot Hem blijft komen, ondanks alles bij Hem wil wonen en Hem volgen, ontidat ze 't bij 't licht des H. Geestes leerden verstaan, dat alleen Hij, maar Hij dan ook vol komen de woorden des eeuwigen levens heeft, dezulken zal Hij geenszins uit werpen. Aan dezulken schenkt Hij ook uit Zijn volheid genade voor genade. En zijzij volgen het Lam, wé.ar Hij ook heengaat; over hoogten en door diepten, door vreugd en door smart. Hoort hun vraag, telkens weer: Waar woont Gij? Daar wil ik óók wonen. Als ik maar dicht bij de Heere ben, dan is alles goed. Ik zal gedurig bij U zijn. In al mijn noden, angst en pijn. U al mijn liefde waardig schatten. Wijl Gij mijn rechter hand woudt vatten. Gij zult mij leiden door Uw raad. O God, mijn heil, mijn toeverlaat. En mij hiertoe door U be reid. Opnemen in Uw heerlijkheid. Dan wonen we eeuwig bij Hem! M'harnis. C. J. Kesting. Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHARNIS DE SPECIAALZAAK voor GROENTEN, FBTJIT en DELICATESSEN. Keurig opgemaakte Fmitmanden en Frultschaaltjes. Vraagt onze geurige vers gesnedien Alle ingrediënten voor een Bijsttafel. dan door een oorlog, maar het grote ge vaar dreigt, dat in de steeds feller wor dende militaire wedloop op een gegeven moment de leiding uit handen der machthebbers glipt en de catastrophe losbreekt. In hoeverre atoom- en waterstofbom men een toekomstige oorlog kunnen be korten, is nog een open vraag. Men ver- gete niet, dat het gebruik ervan beperkt is tot speciale doelen. Zij zullen moeten dienen ten eerste om, de oorlogsindustrie van de vijand lam te leggen en ten twee de om de bevolking zodanig te demora liseren, dat de geestelijke kracht om oorlog te voeren, verloren gaat. Wij we ten niet, in welke mate dit alles geluk ken zal. De oorlogsindustrieën worden opzettelijk zeer verspreid opgebouwd en een volk kan heel veel rampen onder gaan zonder moreel te breken. Dat heb ben zowel de Engelsen als de Duitsers te zien gegeven. Daarbij komt, dat het betrekkelijk beperkte aantal dier bom men en hun grote kostbaarheid reden zullen zijn ze alleen aan te wenden op doelen, die de moeite waard zijn. In de gewone oorlogvoering te land bij strategische bombardementen natuurlijk wel is de atoombom onbruikbaar. Dan zijn andere wapens nodig. Naar ver luidt, hebben de Amerikanen nu echter ook atomische kanonnen. Welke presta ties deze kunnen leveren op het gebied der tactische oorlogvoering is ons niet bekend. Dit schijnt nog te verkeren^in het stadium der experimenten. Maar in dien het hun mocht gelukken, artillerie uit te vinden, welker granaten een uit werking hebben, die zwaar vernietigend en radio-actief inwerkt op aanstormen de tanks en infanterie, zou het gevaar voor Nederland van de zijde der enorme Russische landlegers bezworen zijn. Intussen tasten wij omtrent dit alles nog in het duister. Het is te hopen, dat de atoomwapens wederzijds zulk een af schrikwekkende werking zullen uitoefe nen, dat de beide wereldmachten Ame rika en Rusland uit vrees voor algehele zelfvernietiging zullen afzien van een nieuwe oorlog. Indien met name de Sov- jet-macht erdoor in toom gehouden werd, zou de atoombom toch nog iets goeds verrichten. Veiling van Dinsdag 2 December 1952. Witlof 48—57; Gieser Wildeman 9—20; Comtesse de Paris 3^4; Lauwtjesperen 3^7; Campagners 515; Bramly Seed ling 7ilO; Goudreinetten 6—(27; Arm- gard 25; Boerekool 1215; Gele kool '910; Groene kool 18—19. Nogmaals over de gebeds-genezing. Een waarschuwing uit Wupper- tal. Niet genezen, gebrek aan geloof In een van onze vorige nummers heb ben wij over de gebeds-genezings-samen- komsten van de Duitse prediker Her mann Zaiss geschreven. Er is over die opwekkings-samenkomsten veel te doen geweest. Nu lazen wij in een kerkelijk blad een waarschuwende stem van de GerefKerk te Wuppertal-Elberfeld,de omgeving waar de heer Zaiss ook is opgetreden. De kerkeraad aldaar besloot tot een kanselafkondiging, dat het optreden van Zaiss niet in overeenstemming is met de leer der H. Schrift. We laten dit be richt hieronder in zijn geheel volgen. ,,Ds. W. Bickerich, predikant van de Gereformeerde gemeente te Wuppertal- Elberfeld heeft ons het volgende oog- getuigenbericht gezonden. Wij publice ren dit, om langs deze weg predikanten en gemeenten voor het optreden van en de samenwerking met deze beweging, die in de laatste tijd voortgang vindt, te waarschuwen. Op vele plaatsen in het Wuppertal hoort men tegenwoordig van z.g. wondergene- zingen door een evangelisatie-actie, wier leidende mensen een scheermessen- fabrikant Zaiss uit Solingen-Ohlings en een vroegere vliegtuigfabrikant Espen- laub zijn. In Maart 1949 werd mij meegedeeld, dat een kind uit mijn gemeente een kind dat van de geboorte af kreupel was bij een Zweedse genezingspredi ker Foszgren gebracht was. Dit meisje leefde tot nu toe in de zekerheid van het evangelie, dat God ook in haar ziek te als een barmhartige Vader met haar bezig was. Tijdens de evangelisatie-be weging hadden anderen bij haar de hoop gewekt, dat ze misschien hier genezing vinden kon. Het kind werd naar haar geloof gevraagd en de geest van de ziek te werd uitgedreven. Toen de genezing echter niet gebeurde, werd aan het meisje kort en bondig meegedeeld, dat gebrek aan geloof de oorzaak van deze mislukking was. Ook kon het ongeloof van omstanders en familieleden daaraan schuldig zijn. Daardoor werd dit meisje niet alleen van de troost des geloofs be roofd, maar ook werd de verdenking gericht op familieleden, wier ongeloof mee de schuld kon wezen. Het is met dit meisje tot nu toe niet goed gekomen. Toen ben ik zelf op 16 Maart 1949 naar de samenkomst gegaan. De Zweed was er niet meer, maar Zaiss zeide dat hij het volkomen met hem eens was en precies zo handelde. Een vrouw in een rolstoel werd gebracht en ze werd naar haar geloof gevraagd. Toen zeide Zaiss tot haar: „In de naam van Jezus Chris tus, de Zoon des levenden Gods, gebied ik u, geesten der ziekte, het lichaam van haar te verlaten, het lichaam dat een tempel van de Heilige Geest is en eigendom van Christus Jezus, de Zoon van God. In de naam van Jezus Christus de Zoon van God: wees genezen! Sta op uit uw rolstoel en wandel!" Er gebeurde niets, de vrouw bleef even ziek als ze was. Toen werd in een lang gesprek haar geloof haar betwist. Maar zij volhardde trouw en verheugd bij haar geloof en getuigde: „God laat zich niet dwingen. Als Zijn tijd er is, kan Hij mij genezen". Zaiss stelde daar tegenover: ,,Het is al- tgd Gods tijd. God wil altijd genezen. Hij wil geen ziekte". Aan het eind van het gesprek had hij zelfs de vermetel heid te beweren: „De volgende Maandag met Espenlaub zullen we de naam des Heeren aanroepen, en zo waar als ik hier sta, zieken zullen gezond worden." Ik heb voor de gehele samenkomst de heer Zaiss deze godslastering verweten en hem gezegd, dat hij verantwoordelijk was voor de zielen van allen van wie hij het geloof in twijfel trok, wie hij het ge loof ontzegde. Toen kreeg ik natuurlijk de schuld van het mislukken van de ge nezingen. Het is mij eveneens bekend, dat het spreken van vele broeders met Zaiss tevergeefs is geweest. Hij gaat door met het houden van zijn samen komsten. De kerkeraad van de Gereformeerde gemeente Elberfeld heeft zich daarna bezig gehouden met het optreden van de heer Zaiss en zijn vrienden. Besloten werd tot de volgende kansel afkondiging: De kerkeraad, als wachter van leer en belijdenis geroepen, heeft op grond van het oordeel van verscheidene broeders zich bezig gehouden met de bijeenkom sten van de vrije evangelist Zaiss. De kerkeraad stelt vast, dat Zaiss in ver schillende hoofdpunten een verkondiging drijft, die niet in overeenstemming met de Heilige Schrift is: 1. Zaiss hangt de wederdoop aan en verricht die. 2. Hij zweert dat het op door hem genoemde plaatsen en op door hem ge noemde tijdstippen tot genezingen ko men zal. 3. Hij ontzegt openlijk aan kinderen Gods, die onder zijn handoplegging geen genezing ondervinden, het geloof. .4. Hij erkent niet, dat Gods vader lijke leiding aan Zijn kinderen ook in ziekte ten deel valt. De kerkeraad ziet dit met droefheid, en verzoekt de gemeente zich des te trouwer aan Woord en Sacrament te houden en zich voor alle dweperij in acht te nemen." Tot zover deze waarschuwing, die we onze lezers niet willen onthouden. Onze catechismus Zondag 10 leert: ,,dat loof en gras, regen en droogte, vruchtbare en onvruchtbare jaren, spijze en drank, gezondheid en krankheid, rijk dom en armoede en alle dingen, niet bij geval, maar van zijn vaderlijke hand ons toekomen. Daarmee houden we het liever, dan met de leer en de beweging van Her mann Zaiss. WAARNEMER,. Ds. J. VAN DER POEL Ds. J. van der Poel, predikant van de Oud Geref. Gemeente te Giessendam zal op nieuw enige tijd verhinderd zijn zijn arbeid in eigen gemeente en de vacante gemeenten der Oud Geref. Gem. te verrichten, omdat hij weer een ope ratie moet ondergaan. Dinsdag 2 De cember j.l. is de predikant opgenomen in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam. ZAAK Ds. A. A. LEENHOUTS Naar wij vernemen heeft de classjs Amersfoort der Geref. Kerken zich in haar vergadering van deze week Dins dag weer bezig gehouden met de be handeling van het op 11 Juli j.l. geno men besluit tot schorsing van Ds. A. A. Leenhouts te Soest. De besprekingen over deze zaak zullen door de classis op de vergadering van volgende week Donderdag worden voortgezet. De heer .T. Hekman te Ouderkerk a. d. Amstel, die een fraaie verzame ling oude foto's van Ouddorp heeft, was zo welwillend daarvan enige ter reproductie in ons blad af te staain. Een heel interessante kiek is onderstaande Dergelijke verblijven vond men in vroeger tijden veel te Ouddorp, voor al op de Horrelshoogten. Dit is een van de laatste. Men kan duidelijk zien, dat de woning geheel van plaggen is opgebouwd. Plaggen zijn een soort doorwortel- de zoden, die uit de grond werden gestoken en op elkaar werden getast. Waren er nog kieren, werden deze met leemaarde dichtgemaakt.- Men kan goed zien dat het een eigen bouwsel is, een architect, zelfs geen ambachtsman kwam er aan te pas! Tin deze plaggen vestigden zich vaak krekels zodat men 's avonds de mooi ste muziek kreeg te horen! Deze plaggenhut is nog een van de fraaiste; de gevel aan de ene kant was hier van steen. De hut bevatte één vertrek met eigengemaakte bed steden en een tamelijk groot raam met blinden. Voor dit raam is de witte kap van de petroleumlamp te zien. Er woonde een groot gezin in van de heer Willem van Huizen (ge boren 27 Jan. 1877) die 4 Maart 1927 naar Den Bommel vertrok. Later woonde er de familie C. van der Lin de. De plaggenhut is ongeveer 40 jaar geleden afgebrand. Men zou deze woningen thans be titelen met „krotwoningen". Maar toch gaven ze aan Ouddorp een ka rakteristiek beeld. Op de foto ziet men nog een deel van het mooie na tuurschoon. De hoge heg is voor het raam een beetje gekort, om zicht op de weg te hebben. En het zicht was goed gordijnen hield men er niet op na. Een mooi stukje schoon van Ouddorp, dat te loor is gegaan. Had men er maar één laten staan! Men zou er een kunnen nabouwen, wat zeker voor de vreemdelingen die des zomers Ouddorp bezoeken, een aan- trekkingspunt zou zijn. Zoals uit het verslag van de laatste gemeenteraadsvergadering te Middelhar nis is gebleken, is aan de raadsleden de Gemeentebegroting 1953 aangeboden. B. en W. hebben daarop een beschrijvingsbrief laten volgen, die aan de raads leden is gezonden. Wij laten uit deze beschrijvingsbrief een en ander volgen. „Het ontwerp, dat U thans aangebo den wordt, biedt financieel een heel wat ongunstiger beeld dan de oorspronkelij ke begroting over 1952. Dat dit feit zich voordoet, is niet te verwonderen en is gemakkelijk verklaarbaar. Het uitga- venpeil van de gemeente beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Hoe zeer het beleid ook op de uiterste zuinigheid gericht is, het is niet te voorkomen, dat de uitgaven toenemen. Dit is een om standigheid, die niet alleen bij deze ge meente voorkomt, doch vrijwel bij iedere gemeente in het land wordt waargeno men. Ook de Rijksbegroting geeft ten opzichte van 1952 een verhoging van het uitgavenpeil te zien. Met de inkomsten staat het anders. Zoals U bekend is, is de werking van de Noodvoorziening Gemeentefinanciën be perkt tot en met 1952. Voor 1953 en volgende jaren is op het terrein van de financj|le verhouding nog geen regeling getroffin. Welke regeling er zal komen is niet bekend. Vermoedelijk zal de be staande noodvoorziening in gewijzigde vorm verlengd worden. Bij het ontwerp, dat U thans aangeboden wordt, is re kening gehouden met gelijke -uitkerin gen uit het gemeentefonds als over 1952. Dit is geschied naar aanleiding van een hieromtrent van de Minister van Binnen landse Zaken ontvangen bericht. Dat er een dalende lijn zit in de fi nanciële positie van vrijwel iedere ge meente in ons land is o.i. een gevolg van het stelsel van vaststelling van de uitkeringen uit het gemeentefonds. Hoe- wel de Noodvoorziening Gemeentefinan ciën over het algemeen guhstig heeft gewerkt, kan toch vastgesteld worden, dat het stelsel van uitkeringen het in- komstenpeil van de gemeente verstard heeft. De inkomsten hebben geen gelijke tred gehouden met de stijging van de uitgaven. Hierdoor is, naarmate het uit gavenpeil steeg, een steeds slechter wor dende financiële toestand van de ge meente veroorzaakt. Hier komt nog bij en dit geldt ook voor de andere ge meenten in ons land dat de eigen in komstenbronnen de laatste jaren even eens een vermindering ondergaan. Dit geldt vooral voor de opbrengst van het schoolgeld en de vermakelijkheidsbelas- ting. Voor 1953 is de raming voor deze beide belastingen belangrijk minder dan in 1952 het geval was. In de begroting, zoals die thans aan U wordt aangeboden, is een bedrag voor onvoorziene uitgaven opgenomen van 11.200.Bij het beoordelen van dit bedrag moet in aanmerking worden ge nomen, dat bij de raming geen rekening is gehouden met de grote waarschijnlijk heid, dat in 1953 de sluis vernieuwd zal worden. Tijdens deze vernieuwing zal de haven afgesloten worden. Gerekend moet dan worden op het niet-ontvangen van het grootste deel van de geraamde schut- of sluisgelden en kadegelden. Voorts is niet in de begroting opgeno men het bedrag, dat jaarlijks op de ten laste van de gemeente blijvende kosten van vernieuwing van de sluis moet wor den afgeschreven. Nemen wij dit in acht, e dan kan aangenomen worden, dat er in de begroting geen enkele ruimte aanwe zig is. Daar in de loop van het jaar bestaande posten zullen moeten worden verhoogd en nieuwe zullen moeten wor den ingevoegd, zal, tenzij de op handen zijnde herziene regeling van de financi ële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten betere uitkomsten biedt, in de loop van het jaar verder beschikt moeten worden over de saldi-reserve van de gemeente. De raming voor onvoorziene uitgaven in de oorspronkelijke begroting over 1952 beliep 21.700. Idem over 1953 11.200. Nadelig verschil van 1953 10.500. (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1