GEMEENTERAAD SOMMELSDIJK |mnlaii9 voor Algemene beschouwingen Leestafel -^ Behandeling van de gemeente-begroting -^ Belangrijk tekort op de gewone dienst Algemene Beschouwingen, waarbij vooral het woningtekort ter sprake werd gebracht Woensdag 3 December 1952. „KILANDKN-NIEUWS" Bis. 8 Afwezig waren de heren Edewaard, Hoogmoed en Grootenboer, eerstgenoemde in verband met overlijden van zijn vader. Opening geschiedde met gebed. De notulen werden vastgesteld. Een groot aan tal ingekomen stukken nam men voor voor kennnisgeving aan. Naar aajnleiding van vragen, in vorige vergadering door de heer Knape gesteld, antwoordden B. en W. thans, dat de wet het niet toestaat om bij overtreding van de winkelsluitingswet niet alleen de winkelier, maar ook de koper straf baar te stellen. De raad is niet bevoegd zo'n strafbepaling in de winkelsluitings of politieverordening op te nemen, zoaJs in 's-Hertogenbosch is gebleken. Op verzoek van gebruikers van het Consultatiebureau aan de Voorstraat stelden B. en W. voor enige voorzieningen aan het interieur aan te brengen, witten^en schilderen van de dokterskamer, behangen van de achterkamer, voorzieningen voor de vloer van de wachtkamer enz. in totaal voor 195. Werd goedgekeurd. Verhoging werd voorgesteld van de bijdrage Bescherming Bevolking en wel van 20 op 40 et, per inwoner. Ishet voor een vrouwgeen ^eluk, wanneer zij de be schikking heeft over zo'n moderne, geruisloze en snelle Pfaff-naaimachine? Mannen, laat deze Sint Nicolaas voor uw vrouw het begin van dat geluk zijn! Vrouwen, Iaat uw man deze advertentie le zen! Ieder Pfaff-naaima- chinehuis levert U tegen eerste betaling van slechts f 25.-terstond zo'n schitte rende Pfaff. Ue verdere betalingen worden z«J geschikt, dat U zich geen zorgen behoeft te maken. Laat U de Pfaff-machi- nes (er is een rijke keus in typen en mooie, moderne kasten en koffers) zo gauw mogelijk eens demon streren! De afleverlugkan zó worden geregeld, dat de machine op Sinterklaas avond bij U wordt thuis bezorgd. moest gesteund. Dhr. Kanters wist dat het voornemen was, het op dezelfde wijze als te Nieuwe Tonge te doen. Als De Bilt vriezen op geeft, wordt het pas onder water gezet. Voor dhr. De Vin stond vast dat die zaak mislukt. Met het technische heb ben wij niets te maken meende spr. De Voorz.: Elk initiatief moet B. en W. steunen wat dhr. de Vin beaamde. Het mislukt, zei de laatste, maar daar hebben wij niets mee te maken. Dhr. Fase had een ander bezwaar. Vo rige keer had hij tegen gestemd toen iiet sportterrein werd, wegens gebruik op Zondag. Nu is hij er op principiële gronden ook tegen. In uw ambtsgebed is aangehaald, aldus spr., dat de ge meente geregeerd wordt naar Gods Wet; als er geen bepaling bij komt, dat het op Zondag gesloten is, bleef hij er op tegen. Spr. stelde Gods Woord hoger dan de culturele waairde die er in zit. Er kun nen ook nog wel wedstrijden komen op Zondag. Die zijn er nooit geweest op Zondag, zei dhr. de Vin. En die komen er niet. Dhr. Hagens had ook principiële be zwaren tegen wedstrijden op Zondag. Voorts vond hij het niet zo erg als men particulier schaats reed op Zondag, want (iie schaaitsen rijdt op Zondag, doet het tocli. Spr. meende echter dat de struc tuur van de grond voor goed bedorven zou worden, wanneer men er een ijs baan van maakte. De voorz. wilde deze vereniging toch eens kans geven. Dlir. Both zou geen bezwaar hebben als het voor de jongens niet voor voet balveld gebruikt werd, Weth, Gebraad meende dat er wel een betere afvoer kan plaats hebben. Hij meende dat de structuur niet bedorven zou worden. Al wordt het niet verhuurd, kan het voor Mei toch niet gebruikt worden. Dhr. Kanters maakte er een voorstel van het voor 2 maanden te verhuren, met de inachtneming dat het niet onder water komt voor het vriest en 's Zon dags gesloten is. De Voorz.: Om op Zondag de baan niet open te stellen, grijpt in. Een groot volksdeel denkt daar anders over. Dhr. De Vin wist, dat de ijsclub in baar statuten had staan: ,,niet op Zon dag open". De Vooi'z.: Dan kunnen wij de baan wèl open stellen op Zondag. Dus dan moeten de sohaatsenrijders Zondags naar een andere baan? vroeg dhr. Both. Weth. Van Vugt: „Die gaan dan een borreltje drinken." Dhr. Fase: Dat ligt anders als U meent, heer v. Vugt! Het is hier de Overheid die bij de gratie Gods re geert die op Zondag een terrein be- schiltbaar stelt. Het ligt dus principieel anders, dan U meent. Gediscussieerd werd wat er nu eerst in stemming moest Itomen. Er waren leden voor, er waren er tegen eI^er wa ren er tegen, dat het op Zondag open zou zijn. De Voorz.: De Vereniging had moeten zeggen, wij willen er op Zondag geen gebruik van maken, als dit in hun sta tuten staat. Dat was eenvoudiger ge weest. Spr. bracht eerst de principiële uit spraak in stemming om het terrein, al dan niet op Zondag in gebruik te geven. {Het voorstel Fase werd gesteund door Kanters en Hagens). Dhr. de Vin, Gebraad, v. Vugt, Both en Moerenhout tegen. Rest voor. Met 5 tegen 4 verworpen. Dan kwam het voorstel van B. en W. 'n stemming. Tegen Hagens, Fase, Kan ters en'Both, rest voor. Aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. De gemeentebegroting dienstjar 1952 onderging een wijziging; een commissie werd aangewezen tot onderzoek van de gemeenterekening 1951, rekennig Burg. Armbestuur 1951 en gemeentebegroting 1953. Credieten werden verleend voor de bouw van 10 woningen in de Juliana- ^t'T'flflt Goedgevonden werd de toepassings verklaring van het verhogingsbesluit met ev. pensioen-aanspraken. In de garantie-stelling (lening 2500 gld.) Stichting Ontwikkeling en Ont spanning werd een verandering aange bracht betreffende de te naamstelling. Z.h.s. werd goedgevonden de instelling van een oudercommissie voor de ge meentelijke Kleuterschool. De verordening regelende de benoe ming en bezoldiging van de ambtenaren ter secretarie, werd vastgesteld. Besloten werd een verzoek te richten aan Ged. Staten tot intrekking van de vergoeding voor kantoorruimte gemeen te-ontvanger. De njeuwe functionaris zal op het Raadhuis zetelen. Geldlening voor woningbouw. Een geldlening groot 100.000 moest worden aangegaan bij de Bank van Ned. Gemeenten voor de bouw van 10 wonin gen. Eerst is gepoogd met kasgeld te financieren en bij voltooiing een lening aan te gaan. Ged. Staten geven echter alleen een verklaring af tot de bouw als de lening is gesloten. Dhr. De Vin vond het eigenaardig, dat die geldlening nu al moest worden ge sloten, terwijl de huizen nog niet eens zijn aanbesteed. Het is toch 4000. rente per jaar dat we er door verliezen zei spr. De Voorz.: Geld hebben we ook niet nodig, we hebben nog voldoende kas geld. Als we de lening niet sluiten, mo gen we echter niet aanbesteden. Dhr. De Vin: Kunnen wij'dus als we niet besluiten tot die lening die huizen niet bouwen? De Voorz.: Neen. Ged. Staten kunnen niet begrijpen, dat die bouw een vol jaar duurt. Het is ook ongehoord. Als we in Januari aanbesteden, dienden ze in Juli te worden bewoond. In de stad kan dat. Dat zou 2000 schelen aan rente. An derzijds kan spr. begrijpen, dat Ged. St. dekking wil als er gebouwd wordt. Dhr. De Vin: Ondertussen kost het ons 4000. „Reëel maar 2000.zei de voorz. De bouw duurt te lang! Spr. begreep voorts niet dat er nu zoveel kapitaal op de markt was. 't Is net of men wil spuien, de Bank biedt thans aan. Dhr. De Vin: Er is weinig keuze. We zitten aan die verklaring vast. De Voorz.: We zouden het aanhangig kunnen maken bij Ged. Staten, mis schien nemen ze over enige maanden een ander standpunt in. Maar we moe ten nu een verlies nemen, om te kunnen bouwen. Dat verlies kunnen we op de begroting 1953 moeilijk hebben. We moesten zelfs een rioolbelasting, die maar 200 opbrengt, voor invoeren. „Dat is kruidenierspolitiek", zei dhr. De Vin. Het voorstel werd aangenomen z.h.s. Geprobeerd zou worden door onderling overleg met Ged. Staten tot een andere overeenkomst te komen. Rondvraag. De heer De Vin vroeg naar de stag natie van de huizenbouw Julianastraat, waarop de voorz. antwoordde, dat er te weinig mensen aan 't werk zijn. De ar chitect heeft daar al brieven over ge schreven aan de aannemers. In Decem ber moesten ze al bewoond zijn. Dhr. Kanters vroeg aandacht inzake parkeren en passage voor auto's op een bepaalde plaats in het dorp, waarop de voorz. zeide te zullen toezien. Dhr. Moerenhout vroeg waarom Dins dags niet meer mocht worden geslacht, zoals voorheen. De Voorz. antwoordde dat dit volgens schema van de keuringsdienst.was. Als het niet te druk is, doet men het ook op Dinsdag. In de maand November gaat dat moeilijk, zei spr. De hulp-keurmees ter is soepel en wil de inensen gaarne tegemoetkomen. Dit waardeerde spr. zeer. Dhr, Moerenhout vroeg verder of de Weegbrug -No. II wel goed was, waarop de voorz. zeide te menen van wel. Per gram gaat het niet. Dhr. Moerenhout wist verschillen van 800 kg bij wagens met bieten! Dhr. Fase: Dat is 14 dagen geleden ontdekt; door het rijden met auto's over de brug is deze uit zijn nokken ge schokt, 't Is gelukkig spoedig ontdekt. De Voorz. wist dit niet en zeide toe een onderzoek te zullen instellen. Dan sluiting. „Dossier 833" door B. Nijenhuis. Uitgave J. H. Kok te Kampen. (V.C.L. serie) Nijenhuis biedt ons hier zijn eerste boek, dat we met veel belangstelUng hebben gelezen. Maar het was zeer ver moeiend, daar hij een groot aantal per sonen en feiten te berde brengt. Een beetje op de Charles Dickens-manier, telkens weer komen we in dit boek an dere situaties tegen. Het rhoet gezegd: dit mat enigszins af. Het is eigenlijk een verzetsboek. Ste ven Verhulst, de verzetstrijder in Havel- donck wordt verraden en gefusileerd. In de proloog is daar al sprake van. Maar dan krijgen we plotseling te doen met dominé Wierewaaij en zijn vrouw, met het leven in de kerkelijke gemeente, waarbij we ons afvragen, wat heeft dat er nu eigenlijk mee te maken. De ver dere hoofdstukken lijken zo'n beetje een detective-verhaal, die dan eindelijk weer wel met de kwestie Steven Verhulst in verband worden gebracht. Op zichzelf zijn de hoofdstukken goed geschreven, maar er is hier sprake van te weinig verband. Toch geeft de schrij ver blijk van zijn kunnen, hij heeft een goede uitbeeldings-gave en is niet van humor ontbloot. Volgende keer beter! zouden we willen zeggen. Ondanks deze opmerkingen kunnen we dit werk als een goed christelijk boek aanbevelen. Wij delen nog mede, dat geabonneer- den op de V.O.L.-serie van Kok, alle boeken uit het programma voor de helft van de prijs ontvangen. De heer Peekstok herinnerde er aan, dat men in de vorige oorlog een geheel vrijwillige organisatie op touw zette voor de luchtbescherming en hij vergeleek dat met deze overheidsdienst. Er zijn toen wel fouten gemaakt, maar spr. laakte het dat men nu grote geheimzin nigheid betracht met de B.B. Hij noemde dat een gevolg van de politiek „van bo venaf". Maar daardoor wordt het initia tief en de zelfwerkzaamheid der bevol king gefnuikt. Spr. verzocht overleg ging van de jaarrekening. De Voorz. antwoordde, dat deze aan gelegenheid er een is van de Volksver tegenwoordiging. Het is in de- Kamer behandeld en bij de Wet vastgelegd. De luchtbescherming was verre van gratis. Thans heeft men geen plaatselijke dienst zoals toen, maar een regionale. De kos ten worden gedragen door de gemeen ten van de kring. Er is één commando. Spr. onderscheidde twee organisaties: een van de overheid en een van de par ticulieren. Deze heeft de minister zojuist aangekondigd voor 1953. De particulie ren zullen daarbij in grote mate betrok ken zijn. De moderne oorlog eist een ge heel nieuvire opzet voor bescherming van de bevolking. Dit is een zaak niet eens van alleen Nederland, maar van geheel West-Europa. Primair zijn de kosten van commando en opleiding. Die vragen hier 9000 gld. De rijksbijdrage is nog niet bekend. Spr. verzekerde dat de be groting sober gehouden is en dat de re kening niet aan de raad voorbij zal gaan. ,,Die organisatie schijnt heel ingewik keld", merkte de heer Mijs op, ,,de zaak gaat óver ons heen, maar wel moet de raad de gelden veteren. Natuurlijk mag men niet stil blijven staan. Maar er zijn al grote uitgaven gedaan, voor brand spuiten enz. Dergelijke instituten doen spr. denken aan de oprichting van de Dijkring. Er waren veel mensen, maar bij stormvloed had je er niets aaai. Het dijkleger werd ingesteld, maar toen hoog water dreigde kwam niet het Ie-, ger, maar de boeren en burgers enz. grepen zelf toe. Toen is de organisatie maar afgeschaft. Spr. kon zich maar niet ineens met verdubbeling verenigen. ,,Deze 40 et. is nOg maar een fractie van wat we krijgen!" antwoordde de voorz. ,De storm, die dreigt is veel ver schrikkelijker dan die waarvan de heer Mijs vertelt. Ma,g ik herinneren aan de uitleg, die de heer Doornbos aan de raadsleden heeft gegeven. En in Januari wordt een beroep gedaan op de bevol king. Er moeten 180 vrijwilligers komen. Het stuit ons allen tegen de borst maar het kan rüet anders!" zo vervolgde de voorz., die het afkeurde dat de heer Mijs in het licht der omstandigheden zo'n op merking en vergelijking wilde maken. De heer Blok wilde wel weten wat men voor het geld krijgt. Nu gaat het meeste geld weg aan opleiding directeu ren enz. „Er moet personeel opgeleid worden! Mijnheer Kuiper alhier, doet niet anders dan brandweerlieden opleiden. Er moet verlet betaald worden, men moet mate riaal kopen enz. enz. Het is bij de wet geregeld. Critiek behoort niet in de raad, maar in de Kamer. En Nederland is maar een deel van het geheel!" aldus de voorz. „Budgetair is het bij de raad, die ook de rekening krijgt, maar men vormt deel van een totaal Nederlands geheel." ,,Maar we moeten nu verdubbelen vond de heer Peekstok. ,,Dat is zuinigheid geweest, want wij hadden ook direct met 40 et kunnen be ginnen!" deelde de voorz. mee. De heer Mijs zei alleen te hebben wil len aangeven hoe moeilijk het is om een organisatie op te zetten die niet faalt als puntje bij paaltje komt. Deze spr. achtte het overigens beter om de post maar over te geven. „Neen, neen, de raad heeft ook ver antwoordelijkheid!" vond de voorz. Het voorgestelde werd aangenomen. Flikkerlichten aan de Langeweg. B. en W. deelden de Raad mede, dat het nodig is om bij de tramweg-over gang aan de Langeweg flikkerlichten te doen aanbrengen. De kosten daarvan bedragen 625. Aangezien de Langeweg de scheiding is van Middelharnis en Sommelsdljk is aan B. en W. van Middelharnis gevraagd om de helft der kosten voor haar reke ning te nemen. B. en (W. stelden de Raad voor om een bedrag van 315.— te voteren. Opgemerkt wordt, dat de R.T.M, niet kan worden verplicht tot het aanbren gen van een andere aanduiding dan een eenvoudig waarschuwingsbord. Dit wordt in verband met de intensi teit van het verkeer aldaar niet vol doende geacht. De heer Knape gaf de voorkeur aan borden als op de Dirkslandse dijk. „Als daar electriciteit gemakkelijk voorhanden was geweest, zouden daar ook flikkerlichten zijn gekomen!" ver telde de voorz. De A.N.W.B. heeft er ook toe geadviseerd. De heer Mijs zei altijd zenuwachtig te worden, als hij bij het flikkerlicht aan de Steeneweg komt. De heer Knape wenste dat het licht a;ileen aan zou gaan, als er een tram aankomt. „Dan kost het 10.000.per instal latie!" deelde de voorz. mede, waarna ook dit voorstel werd aangenomen. B. en W. deelden mede, dat het solis- tenconcours van ,,Ons Koor" een nadelig saldo van 146.50 heeft opgeleverd. Er is 47.30 vermakelijkheidsbelasting be taald. B. en W. achtten zo'n concours van grote betekenis voor het verenigings leven van het eiland en- stelden voor het koor een subsidie van 50.te verle nen. Werd goedgekeurd. Haven wordt uitgebaggerd. B. en W. achtten het nodig de haven te laten uitbaggeren. Er is prijs ge vraagd en de laagste inschrijver gaf op 1.76 per ms. Er zal phn. 6000 m» ver wijderd moeten worden, kosten plm. f 11.000. De polders moeten hierin, vol gens overeenkomst bijdragen en bespre kingen daarover zijn geopend. Onder zocht wordt nog of het aanzetten van modder uit oorlogsschade voortvloeit en in hoever dit het Rijk in rekening kan worden gebracht. „Is er sprake van uitdoen van de hele haven?" vroeg de heer Mijs, hetgeen de voorz. beaamde. De heer Blok besprak daarop de om standigheid, dat men niet zal kunnen baggeren als de sluis hersteld wordt. De voorz. deelde mede dat B. en W. zich voorlopig tot baggeren van de kom willen beperken. De heer Blok wilde een en ander gaarne in geheime zitting bespreken, waarop de voorz. dit punt aanhield. In de begroting Armbestuur 1952 bracht men een wijziging aan, terwijl men de begroting van deze instelling voor 1953 vaststelde. De heer Van Zielst rapporteerde om trent de begroting. De commissie wen ste enige inlichtingen omtrent de Stich ting Maatsch. werk. De voorz. beloofde die bij behandeling van de gemeente-be groting gaarne te zullen geven. De heer M. v. d. Doel werd herkozen als regent van het Burgerlijk Armbe- •stuur. Particuliere bouw. B. en W. deelden mede, dat Ged. Sta ten hebben medegedeeld, dat de goed keuring van de met toepassing van de Voorschotregeling voor de bouw van particuliere woningen genomen raadsbe sluiten bij hen op bezwaren zal stuiten, omdat de voorschotten naar hun mening niet renteloos, doch rentedragend beho ren te zijn. De rente dient niet lager te zijn dan die, welke de gemeente voor de door haar ter zake op te nemen gelden moet betalen. B. en W. stelden de Raad voor om de Verordening in die zin te wijzigen, dat de bezwa,ren van Ged. Staten worden opgeheven. De heren Blok en Van Zielst vrees den dat de lasten voor gegadigden nu hoger zullen worden. De voorz. deelde mede dat het op nieuw met hen moet worden opgenomen. Erandweerkazerns tevens voor B. B. B. en W. stelden de Raad voor om de nieuwe Brandweerkazerne aan de Kring- raad Bescherming Burgerbevolking in gebruik te geven als Kringcommando post. De oorspronkelijke doelstelling van het gebouw als brandweerkazerne blijft volledig behouden. In vredestijd zal het gehele gebouw geheel kunnen blijven be antwoorden aan de aan een brandweer kazerne te stellen eisen. Voor de oefeningen zal gemakkelijk samenwerking kunnen worden verkre gen met het Brandweerkorps doordat het voornemen bestaat, om een of meer leden van het korps aan te werven voor de Bescheming Burgerbevolking. Aan deze leden van het Brajidweerkorps zou dan kunnen worden opgedragen om toezicht te houden op gebouw en brand weermateriaal. Teneinde het gebouw voor de Kring commandopost geschikt te maken zijn diverse voorzieningen nodig. De kosten van de voorzieningen wor den geraamd op 2500.Deze komen ten laste van de Kringraad Bescherming Bevolking Goeree en Overflakkee. B. en W. steil ende Raad voor de be treffende uitgaafpost voor de bouw van de Brandweerkazerne met 2500.te verhogen en een ontvangpost daartegen over te stellen tot gelijk bedrag. De heer Blok had bezwaar. Het ge bouw is nog niet eens klaar en nu gaiat men de bestemming al veranderen. Het gebouw zal wel ondergeschikt worden aan B.B. De voorz. verduidelijkte dat men tele foon enz. moet aanbrengen centraal inoorlogstijd. In vredestijd is het een normaal gebouw en de brandweer zal er altijd helemaal onderdak vinden. „We moeten er toch onkosten voor maken?" vond de heer Knape. „Die betaalt de Kring!" verzekerde de voorz. De heer Knape wilde geen twee kapi teins op één schip. De voorz. stemde daar geheel mede in. Werd dan zonder verdere discussie aangenomen. Goedgekeurd werd ook de begroting van de Waterleiding. Onbewoonbaarverklaring geschiedde van het perceel Wevershoek 14. Bij openbare verkoop had Notaris Mr. Hempenius de percelen Kerkstraat 7 en 8 voor de gemeente aangekocht voor resp. 700 en 900 gld. De raad keurde de koop goed. Afschrijving geschiedt in 4 jaar. De woningen zullen worden ver bouwd tot Streekmuseum. Aan de heer Bobijn verleende men eerval ontslag als controleur sociale za ken. De politieverordening vulde men aan op het stuk van de z.g. Zwarte Daarna kwam aan de orde de behan deling der Gemeentebegroting 1953. De voorzitter gaf vooraf gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen. De heer Blok, P. v. d. A., de eerste, die algemene beschouwingen hield, noemde de omvang van de begroting zo groot, dat men alleen de belangrijkste zaken kon bespreken. Bovendien is er aan de bedragen der in- en uitgaven weinig te veranderen. Toch vond spr. het noodzakelijk om de gelegenheid te krij gen om te zeggen wat op het hart ligt. In de eerste plaats wilde spr. waar dering uitspreken voor de wijze waarop de begroting en memorie van toelich ting de raad werden aangeboden. Ook de raadsvergaderingen worden, behou dens enkele uitzonderingen, goed voor bereid. Spr. betuigde B. en W. hiervoor zijn waardering. De heer Blok kwam dan op de samen stelling van het college van B. en W., dit naar aanleiding van de laatste ver kiezingen voor de Staten-Generaal. Wanneer men die uitslag beziet, blijkt de samenstelling van het het college geen afspiegeling van de verhoudingen in de raad en van de groeperingen onder de bevolking. Van het aantal stemmen, dat op de in de raad vertegenwoordigde partijen werd uitgebracht verkreeg de P.v.d.A. 671 stemmen, A.R. 560, S.G.P. 486 en V.V.D. 246. Hieruit blijkt, dat de P.v.d. Arb. de grootste aanhang heeft, maar dit kan men niet terug vinden in de verhoudingen in B. en W. en in de sleu telposities bij de nutsbedrijven. De uit slag is voor ons verheugend, aldus spr., omdat de groei van de P.v.d.A. onafge broken aanhoudt, wat tot gevolg kan hebben, dat bij de raadsverkiezingen van a.s. zomer de A.R. voor de conseqenties kunnen komen van de de door hen ge volgde tactiek ten opzichte van de P.v. d.A, Ten tweede verheugt ons deze uit slag, zo vervolgde de heer Blok, omdat er uit blijkt, dat de doorbraak zich ge leidelijk voltrekt en dat de chr. georiën teerde kiezers de P.v.d.A. verkiezen, omdat zij menen dat hun streven naar sociale gerechtigheid daardoor het best gediend wordt. De financiële aspecten noemde de heer Blok voor de gemeente niet rooskleurig. Het stijgen van het nadelig slot van 15.000 tot 30.000 gld. is niet bepaald gunstig. Of door het gemeentebestuur de waarschuwing van de heer Edewaard bij de behandeling van de begroting '52 geuit, ter harte is genomen blijkt niet zonder meer! Spr. behandelde vervolgens het pro bleem van de volkshuisvesting. Kan men bij de financiën nog een lichtpunt be speuren, inzake het woningvraagstuk niet. B. en W. constateren het, maar ge ven geen richting voor oplossing aan, waarvan spr. het college overigens geen verwijt wilde maken. Ook hij ziet geen mogelijkheid om met het toegestane bouwvolume ooit uit de moeilijkheden te komen. Dat volume houdt alleen ver band met het arbeidsoverschot, maar het zou berekend moeten worden naar het aantal krotwoningen. Met de plannen tot straatverbetering kon spr. zich in zoverre verenigen, dat de Nieuwstraat niet wordt voorzien van grinttrottoirs. Dat komt niet te pas, daar men overal tegels heeft! De plannen zijn er om in 1953 de ha- vensluis te vernieuwen. De haven zal dan plm. 8 maanden gesloten zijn. Kun nen B. en W. mededelen, op welk peil het water in de haven zal staan? Als het laag is, zal dat zeer hinderlijk en ongezond voor de omwonenden zijn. Dat de haven niet meer voldoet aan .de eisen die de landbouwproducten verwerkende kleinindustrie stelt, kon spr. niet onder schrijven. De verzending van landbouw producten gebeurt anders dan voorheen en de exporteurs stellen ook andere eisen. Vroeger werd alles per schip ver zonden, nu gaat veel per auto recht streeks naar Rotterdam of per kust- vaarder naar Engeland. Spr. wilde er zich niet over uitlaten of het op de weg der gemeente ligt om een machinale los- en laadplaats te plaatsen. Die zou alleen gebruikt kunnen worden voor suiker bieten. De opruiming van modder uit de Kaai wacht op de bereidheid van de polder om haar contractuele verplichtingen na te komen. Intussen hoopt het vuil zich op, tot last der omwonenden en van de schippers, die op de „koeken" niet kun nen meren. Terzake de speelweide had de heer Blok verwacht, dat die al in gebruik ge nomen had kunnen worden, maar men blijkt daaraan nog niet toe. Spr. kon niet zeggen dat B. en W. in dezen over haast te werk gaan. Het Maatschappelijk Werk heeft de sympathie van spr.'s fractie^ maar de raad heeft van het werk als zodanig nog niet veel kennis kunnen nemen. „Ik zou zeggen: wij mogen toch wel eens wat meer weten?" Waaruit de arbeid van de jeugdleider zal betsaan zei spr. niet te weten en hij vroeg B. en W. de raad eens wat meer op de hoogte te houden. Spr. hoopte dat B. en W. en Raad er in zullen slagen het begrotingstekort weg te werken, niet door bezuinigen op noodzakelijke uitgaven, maar op die uit gaven waarop men zonder al te grote schade enige versobering kan nastreven. De heer Van Zielst (S.G.P.)de twee de spreker, erkende gaarne dat de be groting een duidelijk beeld geeft van de financiële toestand der gemeente. Een woord van waardering is zeer op z'n plaats. De wnd. secretaris past een woord van dank voor de juiste en uit gebreide toelichting aan de commissie tot onderzoek. Het begin van deze inleiding op de be groting is somber, aldus spr. en geeft aanleiding tot bezorgdheid. Het tekort is gestegen tot 30.000 gld. (vorig jaar Lijst en het gymlokaal der o.l.s. ver huurde men op voorwaarden aan andere onderwijsinstellingen en gjrmverenigin- gen. Een lokaal derzefde school werd in gebruik gegeven aan de Stichting Prop. Centrum Onderwijs en Cultuur. De cursus wordt gevolgd door 20 a 25 leerlingen, cursusleider is het hoofd der school. De raad stelde voorts de ver goedingen vast voor het bijzonder on derwijs. de helft!) Een zuinig beheer blijft der halve geboden. Wat zeer met zorg tegemoet kan wor den gezien is de volkshuisvesting. On danks de bouw van 16 woningen is het aantal woningzoekenden nog met twee gestegen tot 176. ledere vergadering van de woonruimte-commissie worden nieuwe aanvragen behandeld en aan de lijst toegevoegd, terwijl er bijna geen woningen beschikbaar komen. Daar komt nog bij het probleem van de vele krotwoningen, die moeten worden ont ruimd. Wie zich deze toestand indenkt, kan de moeilijke positie van de woon ruimtecommissie en van B. en W. wel begrijpen. De verstandhouding tussen deze beide stemt tot tevredenheid. Cri tiek kan met volle vrijmoedigheid als niet gerechtvaardigd beschouwd worden. Spr. betuigde B. en W. dank voor hun activiteit terzake de bouw van de 16 woningen en hij hoopte dat begin 1953 de 8 andere aanbesteed kunnen worden. Hij hoopte dat B. en W. alles in het werk zullen stellen om tot meer bouwen te geraken, ook terzake particuliere bouw. Gaarne zou spr. meer aanvragen darvoor zien en hij gaf jonge mensen, die over enig kapitaal beschikken, in overweging om zich op te geven ten einde in het bezit van een eigen woning te komen. Verbeteringen aan riolen en straten in het afgelopen jaar vond spr. tot te vredenheid stemmen. De reorganisatie van de technische dienst heeft volgens B. en W. verbtering opgeleverd; spr. wilde met de beoordeling nog voorzich tig zijn. Hij hoopte, als voorstemmer, niet teleurgesteld te worden in dezen. Bij onderzoek is hem gebleken dat de herwaardering van de jaarwedden van het personeel van de dienst geen ver band houdt met de reorganisatie. Gezien de vele plannen voor riolering en straten vreesde spr., dat deze in 1953 niet alle uitgevoerd zullen kunnen wor den, maar in het bijzonder drong hjj nog eens aan op de bestrating van de Van Gorcumstraat. Tegen planten van bomen in de Van Aerssenstraat is geen bezwaar mits het verkeer het toelaat. Indertijd is de dubbele rij bomen wegge nomen voor het verkeer! De commissie van onderzoek der be groting maakte de aanmerking, dat de bouwverordening wel eens te formeel wordt toegepast, in het bijzonder t.a.v. stenen schuurtjes bij huurwoningen. Die zijn bij huurwoningen, waar de huurders ze zelf moeten bekostigen, volgens spr. onuitvoerbaar. Een stenen schuurtje brengt bij ev. verhuizing of sterfgeval vele bezwaren met zich. Als een volgen de huurder niet wil overnemen wordt men genoodzaakt af te breken. Dit, ter wijl een houten bergplaats gemakkelijk te verplaatsen is. Spr. drong óp soepel heid aan. Overigens had het zijn instem ming dat zonder vergunning geen ver bouwingen of vernieuwingen mogen wor den uitgevoerd. Het antwoord noemde de heer Van Zielst nog niet gegeven op de vraag naar wat de oorzaken zijn van het teruglopen van de inkomsten uit de haven, evenmin als op de opmerkingen over het ontbre ken van een mechanische los- en laad plaats, die 2 jaar geleden ai door B. en W. is toegezegd. Dat de haven niet meer voldoet aan de eisen des tijds kan niet tegengesproken worden. Het plan van B. en W. om de oude te dempen en een nieuwe te graven, die uitkomt achter de industrieterreinen van Middelharnis, is voorzeker wel de beste oplossing. Vele moeilijkheden zullen hier overwonnen moeten worden, maar spr. hoopte dat B. en W. ip hun plannen zullen slagen en hij zei gaarne zijn medewerking te zul len geven. ,,Ik hoop dat Gods zegen op U>w arbeid mag rusten" aldus richtte de heer Van Zielst zich tot het college, willen wij echter die zegen verwachten, dan zullen wij rekening moeten houden met Zijn wil en ordonnantiën, geopen baard in Zijn dierbaar Woord. Rekening houdend met Zijn geboden mogen wij verwachten, dat het Woord des Heeren zal bewaarheid worden: Die zijn weg wel aanstelt, die zal' Ik mij heil doen zien Dat geldt niet alleen voor ons persoon lijk leven, maar ook bij het besturen van de gemeente. Hij, de Almachtige, laat Zichzelve niet uitschakelen, maar is een jaloers God op Zijn eer!" aldus vermaan de de heer Van Zielst tot slot van zijn algemene beschouwingen. De heer Knape (A.R.), derde en laatste spreker op het gebied der algemene be schouwingen, bracht evenzeer dank aan het college voor de overzichtelijke be groting en de duidelijke memorie. Hier tegenover moest spr. een minder aange naam geluid laten horen terzake de financiën. Door afschaffing van de plaatselijke belastingen zijn de gemeen ten in moeilijkheden gekomen. In de der tiger jaren vervielen al de plaatselijke inkomstenbelasting en kwam de finan ciële gelijkstelling van alle gemeenten, maar tijdens de bezetting trok het Rijk alle inkomsten aan zich en gaf daarvoor de nu gelukkig afgeschafte onderne mingsbelasting terug. Grote bedragen daaruit zijn maar zeer traag aan de ge meenten uitbetaald en nu heeft men een noodvoorziening. Met dit alles zitten de gemeenten in de hoek, waarin de finan ciële slagen vallen. Er zal alleen afdoen de geholpen worden als de gemeenten weer een eigen belastinggebied krijgen. Thans heeft het Rijk grote bedragen van de gemeente onder zijn berusting, welke maar niet uitbetaald worden. Spr. verzocht het college deze zaak ern stig te bestuderen en voor verbetering te ijveren. Ook de rijksbijdrage laat veel te wensen over. Deze uitkeringen, naar oude maatstaven, zijn ontoereikend. Bo vendien worden de kleine gemeenten zeer schraal bedeeld in verhouding tot de grote! Spr. geloofde dat getracht moet wor den een hogere bijdrage van het Rijk te krijgen ter dekking van het tekort. Voor (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 3