Voor GERO Beroep op ofiervaardigheid en burgerzin '"-^ei/^; Gemeenteraad Oude Tonge Lezers aan't woord: Nederland weer linnenland H^hJking.aH> ko^dkt ai ¥>aêt gho^KcL De brandspuit is niet best! Hoe zal men een nieuwe betalen? -bed is ook voot U ideaial! Gebroken trots" naar J. KEUVELAAR Debat ovex schaatsenrijden op Zondag Lekker warm en volkomen géruisjoze vering. VERVOLG VEEHAAL Biz. 2 „BILAXDlÜf-NrBUWS" Woensdag 3 December I952 En de boot voer weg Dat we op, van en naar ons eiland een verouderd en mank type vervoer hebben weten we zachtjesaan wel. Tot in den treure is daar al over gesproken en geschreven. En het heeft allemaal nog niets mogen baten. Het is vechten tegen de bierkaai. Maar dezer dagen namen we kennis van een voorval (R.T.M.-service) dat we de lezers nog wel even willen vertel len. Dit is het verhaal. Een vrouw uit Middelharnis die tien weken in een Rotterdams ziekenhuis moest worden verpleegd en daarbij een zeer zware operatie had ondergaan, keerde verleden week weer herstellende naar haar woonstede terug. Natuurlijk moest het vervoer, op medisch advies, per luxe auto geschieden en, zoals het met alle ziekenvervoer gaat, onnodig op onthoud worden verm.eden in het belang van de patiënte. Maar dat begreep men blijkbaar niet op de boot, die, toen de auto bij het veer arriveerde, met het laden van de auto's al reeds was begon nen. Er stond nog een vrachtwagen en die kon nog net op het achterdek. Dat was toen vol. De inzittenden van de zie^ kenauto meenden toen op het voordek een plaatsje te krijgen alwaar nog geen voertuig stond geparkeerd. Vanzelf moest de boot hiervoor verhalen". Of d3.t nu de gezagvoerdy; van de boot niet van zins was of dat er andere redenen waren, we kunnen het niet beoordelen, maar de wagen mocht niet op het voor dek parkeren. Een onderhoud dat de chauffeur van deze auto toen had met de kapitein van de boot mocht hierin geen verandering brengen. De boot voer weg met een leeg voordek, de patiënte achterlatende. Nu zou het nog kunnen zijn dat deze, de betreffende boot, om een of and.ere reden geen auto's mag plaatsen op het voordek. We weten het niet, maar als het zo is, dan dunkt ons toch dat op het achterdek van iedere R.T.M.-boot zie kenvervoer voorrang moet hebben voor een lege vrachtwagen. Herkingen. J. v. P. Naschrift van de redactie. We weten dat de boten zoveel moge lijk op tijd moeten varen. Het iszeer aangemeten met de tijd, zodat de .Mi nister v. d. Sleyden" niet nog eens een kwartier extra blijft liggen, om het voor dek te laden. Wel zijn we met de schrij ver eens, dat zieken voorrang moeten hebben. Dat moest een onbeschreven wet zijn. CASSETTE'S uit voorraad van 37.20 tot 1251.85 De Ned. Federatie van Vlassersvere nigingen heeft een congres gehouden te Breda om het linnenverbruik in de lande te stimuleren. Nederland weer linnen- land" luidde het motto. De voorzitter hield een warm plei dooi voor de adel van het product en richtte een verwijt tot de aanwezigen, in de vorm van de vraag, wat de vlas sers zelf aan 't lichaam dragen of in hun bedrijf gebruiken van het eigen product. Hij adviseerde in dit verband de 15000 tot 20000 ton zaad, die werd geëxpor teerd, voortaan in linnen zakken te ver pakken. ,,Wij moeten geen katoen im porteren met dollars, die wij niet bezit ten", aldus spreker. Een opv/ekking werd tot de vrouw gericht om weer een echte linnenkast te maken. Tevens werd een tentoonstel ling geopend. ----------O---------- BRABA3»fTSE INDUSTRIE HERSTELDE ZICH Blijkens een overzicht van het Econo- misch-Technologisch Instituut te Til burg, is de depressie, waarin de textiel industrie van Noord-Brabant sedert het voorjaar van 1951 verkeerde, beëindigd. Deze ontwikkeling is in de hand ge- Werkt door de scherpe prijsdalingen van textielgoederen, waardoor de proothan- delsprijzen van afgev/erkte producten weer het peil, dat medio 1950 bestond, hebben bereikt. De werkloosheid in de Brabantse textielindustrie, welke voor ruim de helft uit wolvijverheid bestaat, is sedert Mei j.l. met bijna de helft (van 1043 tot 540) gedaald. Werving van vrijwilligers voor Be scherming Bevolking begint over twee maanden. CiT Op 19 Januari 1953 zal begonnen wor den met de werving van de 200.000 vrij willigers mannen en vrouwen die nodig zijn voor de organisatie van de Bescherming Bevolking. Dit is door de minister van Binnenlandse Zaken, Z.Ex. rof. dr L. J. M. Beel Vrijdag j.l. in Den Hag medegedeeld in een bijzondere ver gadering van de Raad van Bestuur van de stichting Bevordering Bescherming Bevolking". De voorzitter van deze raad van bestuur, dr. ir. Ch. Th. Groothoff, voegde aan deze mededeling nog toe, dat met de werving begonnen zal wor den in die gemeenten en streken van ons land, waar de voorbereiding van de op bouw der plaatselijke organisatie gereed of vrijwel gereed is. Verwacht wordt, dat in de Zuidelijke provincies zal wor den begonnen en dat binnen 3 a 4 maan den ook de andere delen van het land zullen volgen. Materiaal in overvloed. In de voorbereiding aldus minister Beel is thans een hoogtepunt bereikt. De materiaalvoorziening is fors aange pakt. Honderden brandspuiten zijn vrij wel gereed om de fabrieken te verlaten. Er wordt reeds lange tijd gewerkt aan de vervaardiging van een paar honderd duizend uniforme overalls en in maga zijnen liggen reeds enorme voorraden moderne gereedschappen opgeslagen, klaar voor de verzending naar alle delen van het land. In de Stafschool te Barneveld is een groot aantal leidinggevende functiona rissen en instructeurs opgeleid, die hun kennis over het gehele land zullen uit dragen. Binnenkort is de afkondiging te verwachten van een algemene maatregel van Bestuur, waarbij de rechtspositie van de vrijwilligers de beloning zowel als de sociale rechtspositie bij ziekte, ongeval, overlijden, invaliditeit etc. tot in de finesses zal worden geregeld. Ruim 200.000 vrijwilligers nodig. Geld en materiaal en een goed opge zette organisatie zijn echter niet vol doende. De bevolking zelf zal er voor moeten zorgen, dat de organisatie tot leven wordt gebracht. Er zijn ruim 200 duizend Nederlandse mannen en vrou wen nodig om deze organisatie te ma ken tot een organisme, dat met succes de strijd tegen de gevolgen van lucht aanvallen in een eventuele oorlog kan aanbinden. Een ieder hoopt van harte, dat de vrede bewaard zal blijven, maar het zou struisvogelpolitiek zijn, indien daarop vast zou worden gerekend. Werving in de gemeenten, De werving van de ,,noodwachters" zoals de vrijwilligers voor de B.B, wor den genoemd is in de eerste plaats een taak van de gemeentelijke overheid, omdat de bescherming bevolking haar basis vindt in de gemeentelijke organi satie, onder verantwoordelijkheid van de burgemeester. De stichting d.i. een organisatie van particulier initiatief zal bij de wervingsactie steun bieden o.m. door het verstrekken van propa- ganda-materiaal. Beroep ou burgerzin en offervaardigheid. De werkzaamheid van de organisatie van de B.B. zal in geen enkel opzicht een militair karakter dragen. Het deel nemen aan deze organisatie is zoals Prof. Beel zeide niet alleen een uiting van naastenliefde, van burenhulp en van offervaardigheid, doch ook een uiting ■van burgerzin en burgerplicht. Het Ne derlandse volk houdt niet van ijdel ver toon. Het wil vrede, maar als deze niet kan bewaard blijven, aanvaardt het wat de noodzaak gebiedt. Daarom zien de Redering en de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking de resultaten van de wervingsactie met groot vertrou wen tegemoet. Tijdens de voorbereiding van de organisattie der B.B. is immers duidelijk gebleken, dat men in brede la gen van de bevolking de noodzaa.k van deze organisatie inziet en bereid is zich voor het welslagen van het doel der B.B. in te zetten. Vrijdag 28 November kwam de raad dezer gemeente bijeen. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter opende de vergadering met gebed en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder wet houder Witvliet, die door een val zijn voet ernstig heeft bezeerd. Spr. wenste hem spoedig volledig herstel toe, en dat hij geen nadelige gevolgen daarvan zal ondervinden. De navolgende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. .1. Schrijven van Ged. Staten dezer pro vincie waarin deze mede namens de mi nister van binnenlandse zaken berichten dat geen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit tot wijziging van de tijde lijke ziektekostenregeling. 2. Goedkeuring van Ged. Staten op het radsbesluit inzake schenking grond deel uitmakende van de oprit van de Nieuw straat. 3. Goedkeuring op het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening van 12.000 gld. met de Vereniging tot ver strekking van chr. onderwijs op Geref. grondslag te Herkingen voor de restau ratie van de school en de aanschaffing van nieuwe banken. 4. Goedkeuring van het raadsbesluit tot verlenging van de kasgeldlening a 35000 gld. bij. de Rijkspostspaarbank te Am sterdam. 5. Goedkeuring van het besluit tot wij ziging van de getroffen regeling ter uit voering van de vleeskeuringswet met de aangesloten gemeenten. 6. Goedkeuring van de 6e begrotingswij ziging, dienst 1952. 7. Mededeling inzake vaststelling van de gemeenterekening over het dienst jaar 1950. 8. Mededeling door het Centraal bureau voor Verificatie en financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse ge meenten te 's-Gravenhage van diverse kasopnamen op 22 September 1952. Kas en boeken werden in orde bevonden. 9. Begroting 1953 der stichting ,,De drinkwaterleiding Goeree-O verf lakkee' te Middelharnis. 10. Jaarverslag 1951 van het Algemeen Ziekenfonds Westelijke Zuid-Hollandse eilanden" te Briëlle. Bij de ingekomen stukken werd behan deld het schrijven van de Provinciale Zuidhollandse vereniging tot bestrijding der Tuberculose. De voorz. deelde mede, dat zoals wel bekend zal zijn deze ver eniging zich tot taak heeft gesteld de tuberculose als volksziekte te bestrijden en voorts worden door haar de bekende consultatiebureaux in stand gehouden. De vereniging vroeg donateur te worden waarvan de kosten tenminste 20.be dragen. In verband met het goede doel hebben B. en W. de vrijheid gevonden de raad voor te stellen hiertoe te be sluiten. De heer De Geus vroeg of het voor iedere gemeente 20.bedraagt. De Voorz, zeide dat dit ter beoorde ling is van de raad. De minimum, bij drage is 20.Met algemene stemmen wordt besloten m.i.v. 1 Januari a.s. do nateur te worden. De voorzitter deed mededeling van een schrijven van Ged. Staten waarin mede op verzoek van de minister van binnen landse zaken werd verzocht de verorde ning op de heffing en invordering van haven- en kaaigeld te wijzigen voor wat betreft de omschrijving van het begrip geldige meetbrief voor zeeschepen". Al hoewel nog nimmer een kustvaarder de ze gemeente aandeed werd voorgesteld overeenkomstig het verlangen de veror dening te wijzigen. Aldus werd besloten. Volgde vaststelling van de verorde ningen ingevolge de Winkelsluitingswet 1951. De voorz. deelde mede, dat in de vorige vergadering een beetje haastig deze aangelegenheid is behandeld en stelde voor het toen genomen besluit in te trekken daar inmiddels een verzoek van de middenstand is ingekomen. Hier toe werd besloten. Thans werd voorgesteld, na overleg met de betrokken Kamer van Koophan del een middagsluiting in te voeren en wel Dinsdagmiddags behalve voor de groenten- en fruitwinkels alsmede om voor de zomermaanden het sluitingsuur voor alle winkels te bepalen op 19 uur. De raad verenigde zich hiermede. Bo vendien werd z.h.s. de koopavond vast gesteld op Vrijdag tot 20 uur. Op verzoek van de heer G. Huisman, arts te Melissant, werd aan deze eervol ontslag verleend met ingang van 1 De cember 1952 wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, uit zijn functie van gemeentegeneesheer. In verband met het feit, dat Dr. Huisman nog practisch werkzaam blijft werd hij in tijdelijke dienst benoemd als zodanig voor de duur van een jaar op een jaarwedde van 150 gulden. Grondaankoop. B. en W. stelden vervolgens voor om van de heer P, Snijder en Mevr. Huizer- den Rooijen een perceel grond aan te kopen. De voorzitter deelde mede, dat het de grond betreft waarover reeds in een vo rige vergadering is gesproken, nl. die aan de Grevelingenweg en daarachter ge legen. Het prijzenbureau voor onroeren de zaken gaat met de gevraagde prijs van 1.75 en 1.25 per m2 accoord. Aanvankelijk was deze prijs te hoog, doch bij een persoonlijk bezoek van het hoofd van dat bureau kon deze er zich toch mede verenigen. Door deze aan koop krijgt de gemeente de beschikking over bouwgrond en er moet een moge lijkheid geschapen worden om hierin te voorzien. Met algemene stemmen wordt besloten bedoelde grond aan te kopen. B. en W. leggen tevens over een schets- plan voor verkaveling van de aarige- kochte grond in volkstuintjes zolang er niet gebouwd wordt. Besloten werd zo veel mogelijk rekening te houden met de huidige huurders va.n de grond bij de uitgifte daarvan. De voorz. zeide, dat in de vorige ver gadering reeds in principe besloten was tot de bouw van een ambtswoning voor de secretaris, Ged. Staten kunnen zich hiermede verenigen en door de aankoop van de grond is men weer een stapje verder gekomen. B. en W. vroegen daar om een crediet van de raad van 14.000 gld. om verdere stappen te kumien on dernemen. Hiertegen bestonden geen be zwaren. In aansluiting hierop deelde de voorz. mede, dat de N.V. Bank voor Neder landse gemeenten te 's-Gravenhage een geldlening werd aangeboden van 11.000 gld. met een looptijd van 25 jaar. Voor gesteld werd slechts een bedrag van 5000 gld. te aanvaarden, daar de ge meente dan over voldoende financiën be schikt om de grond aan te kopen en voor de bouw van een ambtswoning. Met algemene stemmen werd hiertoe be sloten. Kwam in behandeling de vaststelling van de hei-ziening van het plan van uit breiding. Het plan heeft ter visie ge legen en er zijn geen bezwaren inge bracht. De raad besloot tot vaststelling. Z.h.s. werd daarna de 8e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1952 vastgesteld. B. en W. van Dirksland deelden mede, dat Ged. Staten het gewenst achten, dat de instructie van de keuringsveearts in dien zin wordt gewijzigd, dat daaruit wordt geschrapt de inning van keurlo nen door de veearts. Deze keurlonen worden thans door een ambtenar geïnd, die daarmede speciaal belast is. Tevens zou de autovergoeding in de Instructie moeten worden vastgelegd. De raad be sloot hiertoe. Verbetering woning. Tenslotte deele de voorz. mede, dat mej. de Klerk, die in de gemeentewoning aan de Scharloodijk v/oonde, onlangs is overleden en dat nu deze woning leeg De gemeenteraad kwam Vrijdagavond 7 uur bijeen. Afwezig waren de, heien Kaufman en Groenendijk. Er was een lange agenda af te wikkelen, die echter vrij vlug werd afgewerkt. Men stroopte een poos bij het in gebruik geven van het gemeentelijk sportterrein voor een ijsbaan, omdat daarbij de Zondag in het geding kwam. Belangrijk was ook, dat nu reeds 100.000.moest geleend voor woningen, die eerst binnen een jaar zullen zijn gebouwd. De Voorz. opende inet gebed. De no tulen werden vastgesteld. Bij de lijst van ingekomen stukken was o.m. een rapport van de Rijkspolitie, inzake orde verstoring op Zondag 14 Sept. j.l. De rekening Bouw- en Woningtoezicht 1951 werd goedgekeurd. Vervolgens wa ren er een aantal goedgekeurde raads besluiten, begroting Drinkwaterleiding 1953 en begroting 1953 voor Bescher ming Bevolking. Van de fa. P. de Korte Zn., was een verzoek tot plaatsing van een straat lantaarn, waarop B. en W. voorstelden deze aan te brengen boven aan de He- rendijk. Over een lichtpunt aan de haven werd door de heer Kanters gesproken en de heer Haagens had het over een donkere hoek in een bepaalde straat. De Voorz. zou een en ander bezien. Aan de Molendijk staan veel lantaarns; dan zou er daar een weg moeten. Dhi'. Both wilde op de Molendijk lan taarns met 2 armen en de lantaarns on deraan laten vervallen. Een en ander zou worden bekeken. Het verzoek v/erd Ingewilligd. Besloten werd aan de Prov. Z.H. Ver eniging tot bestrijding der Tuberculose 20.subsidie te verlenen. Eveneens aan de Kath. school voor Land- en Tuin bouw en Landbouwhuishoud-onderwijs te Voorhout, nl. 50.per jaar. Dhr. Fase vond, gezien deze school maar door één leerling wordt bezocht, dit bedrag te hoog. De Voorz. vond van niet. De school heeft g'een bijdragen van het Rijk; de school kan het onderwijs zelf niet be kostigen. Dhr. ,Faso: Te Dordrecht bestaat er een Landbouw-winterschool die door méér leerlingen v/ordt bezocht; spr. dacht dat er een precedent zou worden geschapen. De Voorz. antwoordde dat dit een ge- staat.B. en W. achtten het echter niet verantwoord de woning zo te verhuren. Er is geen keuken, geen W.C. Bedste den zijn er nog in, enz. De gedachte rees om te trachten met behulp van rijkspre- mie deze woning te verbeteren. Door de opzichter is een plan opgesteld en de kosten daarvan bedragen rond 5600 gld. Van de directie van de wederopbouw is reecis bericht ontvangen, dat met de verbetering wordt accoord gegaan en dat de subsidie zal bedragen 50% van 2800 gld. of 1400 gld., waarvan 1/3 gedeelte voor rekening van de gemeente blijft, alsmede een D.U.W.-subsidie van 1/6 van de totale kosten. Voor de gemeente blijft dan te betalen ongeveer 3700 gld. Hiervoor heeft de gemeente dan echter een zo goed als nieuwe woning. De huur kan natuurlijk naar evenredigheid wor den berekend. B. en W. stelden voor hiertoe te besluiten, de opzichter op dracht te geven deze zaak besteksklaar te maken, opdat begin Janviari aanbe steed zal kunnen worden daar het werk vóór 1 April 1953 gereed moet zijn om in aanmerking te kunnen komen voor de D.U.W.-premie. Aldus werd besloten. Brandspuit niet best. In de rondvraag informeerde de heer J, C. iSalle naar de toestand van de brandspuit. De voorz. deelde mede, dat deze niet best is. Zij is wel bedrijfsklaar en is in staat om de eerste kiap bij een brand op te vangen. De brandweren van Dirksland en Melissant worden direct bij een eventuele brand gewaarschuv/d. Een nieuv/e brandspuit zou minstens 20.000 gld. kosten. De heer De Geus deelde mede, dat de open plek op de Molendijk waar de schuur va,n C. Melissant heeft gestaan steeds m_inder van aanzicht wordt. De muur zakt steeds verder weg en in het trottoir komen verzakkingen. De voor zitter zeide toe deze aangelegenheid nogmaals met de eigenaar te zullen op nemen. Hierna volgde sluiting. heel andere school was. Hier is het een school met een bepaalde levensbeschou- wing. „Kan de bezoeker zelf niet meer be talen?" vroeg de heer Kanters. De Voorz. meende dat dit particulier v/as en niet als maatstaf kan worden gesteld. De school heeft jaarlijks 7O00 gld. tekort. Spr. vond het bedrag niet te hoog. De heer Fase vond 25.voldoende. Op de vraag van dhr. Prince als meer leerlingen kwamen of dan meer subsidie zou worden verstrekt, meende de voorz. van niet. De Voorz. vroeg of dhr. Fase tegen subsidiëring was, waarop hij antwoord de van niet; alleen was z.i. de subsidie te hoog. Het voorstel Fase kwam in stemming. Alleen Fase en Kanters tegen. Het voorstel B. en W. was hiermee aange nomen. De Konijnenfokvereniging ,,Van On genoegen Vrij" werd voor eenmaal 10 subsidie toegewezen, wegens haar 20- jarig bestaan, voor de aankoop van een medaille. De heer De Vin wilde de gemeente zelf een medaille laten kopen en geen subsidie geven. Dan is de gemeente goedkoper uit, zei de heer Kanters. De heer Hagens deelde het gevoeles van dhr. de Vin. Dan komt de medaille van de gemeente! Werd besloten f 10 te veteren waar voor de gemeente zelf een medaille zou aankopen. Vastgesteld werd de verordening op de straatbelasting en een verordening op de heffing en invordering van een rioolbe lasting. De toestand van de gemeente- financiën maakt deze belasting noodza kelijk, die echter maar 232 opbrengt, Vastgesteld werd een verordening op de gemeentelijke archieven. Opnieuv,- werd verhuurd het pand Nieuwstraat 110 aan de kantoorhouder der P.T.T. Even eens het olie-opslag-plaatsje op het han- delsterrein aan de heer W. H. Bezemer. De vergoeding aan de Bijz. Scholen over 1951 (de z.g. 5-jaarl. afrekening) werd vastgesteld. Voorstel tot vaststelling van de huren van 27 woningwetwoningen in de Juli- anastraat. De huurprijzen van de 12 en 15 woningen resp. 3.25 en 3.05 wer den vastgesteld op 3.17 en 2.95 per week; m.et dien verstande dat de v/ater- leiding voor eig-en rekening l^omt. De heer De Vm: De ene groep krijgt 8.per jaar reductie en moeten .f 12 waterleiding betalen. Bij de andere groep is er een gulden verschil. Hoe komt dat, vroeg spr. De Voorz.: Dit vindt zijn grondslag in de brief van de minister. Het is maar een verschil van één gulden. ,,A1 was het een dubbeltje" zei dhr. de Vin. Het is onbillijk. ,,We kunnen daar niets aan doen", zei de Voorz. „Waarom brengt U het dan in de Raad?" vroeg dhr. de Vin. Ik stel voor het gelijk te maken. De Waterleiding is gelijk, maai' voor de ene groep is het 1 gulden meer. De Voorz.: Het zijn complexen met een verschillende huur- en waterprijs. De waterprijs is berekend naar het aantal kamers. De heer De Vin rekende het na en moest dat toegeven. Toch dacht hij dat er gezanik door zou komen. Het voorstel werd z.h.s. goedgevonden. Schaatsenrijden op Zondag. Dan kwam een voorstel tot het in ge bruik geven van het gemeentelijk sport terrein voor ijsbaan aan de ijsclub ,,De Schaats", gedurende de maanden Janu ari en Februari 1953. De heer Both vroeg of het niet lastig is om het onder water te zetten. De schooljeugd voetbalt er op onder leiding van de onderwijzers. De Voora.: Ze kunnen er nu ook niet op. In April zal het water wel zijn weg gezakt. De heer Both vroeg verder waar het water moest gehaald, waarop de voor,^ dacht vanuit een kreek. Een ander geval was of da.ar de brandspuit voor zal kun nen gebruikt. Met de waterleiding zou het niet zijn te betalen. Dat kost een paar duizend gulden, meende dhr. De Vin. Niet onaardig! De Voorz.: Het kan een prima ijsbaan worden. Spr. meende dat het initiatief 99 DOOR HERMAN NOORMAN 18.) Maar er komen er meer, moeder. Van de zangclub. Als er alleen onder wijzers waren, zou ik niet gaan. Vindt moeder het niet goed? Och goed. Ik gun het je van harte. Maar ik ben bang, nu ja, je weet, hoe vader is. Hij heeft nu eenmaal liever, dat je met boerenzoons en -dochters om gaat, dan met burgerjongelui. En nu komt me daar Kea Steendam binnenrollen, welkom. De thee is gezet, 'k Heb ze nog niet gedronken. Je kunt me nu prachtig bedienen van thee. Mis schien kun je in het een of ander trom meltje nog wel iets vinden, dat ons niet onwelkom is. Ben... je... alleen... thuis? vraagt Kea benepen. Maar dan kom ik niet binnen... Dat is In andere omstandigheden zou dat allicht ongepast zijn, Kea, zegt Abel plotseling ernstig, maar nu niet. Want ik moet eens met je praten. Dat had ik vóór de vacantie al willen doen, maar toen zag ik er geen kans toe. En nu kom je me daar geheel onverwachts binnenvallen Maar, maar... ik ga niet mee naar binnen, Lasterie, zegt Kea nog ontdaan. Dat doe je wel, Kea. Trek je man teltje uit. Daar is de kapstok. We drin ken een kop thee en praten wat. Hoe staan de zaken op het dorp? Niets bij zonders 't Is of ik een eeuw ben weg geweest. Wil je wel geloven, dat ik smartelijk naar hier verlangde Mis schien ben ik daarom wel vroeger ge komen, want, eerlijk gezegd, iets te doen heb ik hier niet vóór Woensdag. Onder zijn opgewekt spreken is Kea wat kalmer geworden. De kleur is op haar wangen teruggekeerd. Feitelijk ge dachteloos trekt zij haar manteltje uit en iets later zitten ze tegenover elkaar in de voorsuite, waar het vrij koel is, omdat het scherm de warme zonnestra len tegenhoudt. Abel wacht het antwoord op zijn vraag niet af. Dat kan hem niets schelen. Hij beseft, dat nu zijn ogenblik gekomen is. Dat is een onverwachte ontmoeting Kea, zegt hij Ik had gedacht je Vrijdag op de re petitie te zullen ontmoeten en dan, dat was mijn bedoeling, zou ik de gelegen heid hebben gezocht, je even apart- te spreken, om af te spreken waar en wan neer wij elkander eens konden ontmoe ten. Die gelegenheid zoek ik -al lang, Kea. Geloof je dat? Ik heb geen reden om aan je woor den te twijfelen, glimlacht zij, het hoofd gebogen. Ik had al veel eerder willen komen, maar mijn studie hield mij tegen. En... ja, ik wist niet... ik had niet de minste zekerheid... je moet eerst eens uitkij- ke-n, hè... je begrijpt wel Nu hij op het punt staat, zijn verkla ring af te leggen, is de anders niet om woorden verlegen Lasterie in de war. Het kan ook zijn, omdat de ontmoeting zo onverwachts is. Heb je dan nu wel zekerheid? vraagt Kea, hem aanziende voor het eerst, deze middag met klare blik. Ik geloof, dat ik die zekerheid de laatste maanden gekregen heb. Zeker heid omtrent mij zelf en ook omtrent jou gevoelens. Of... Kea... vergis ik mij heel erg, als ik geloof, dat je mijn vrouw wilt worden? Ik heb je van ganser har te lief, kind. God is mijn getuige. Niet zonder gebed doe ik deze stap, die zo gewichtig is. Weer met gebogen hoofd zwijgt Kea. Intussen is Abel opgestaan en bevindt zich thans bij haar. Heb ik mij vergist, Kea? Nu kijkt zij hem open aan en haar stralende blik is reeds voldoende ant woord. „Neen, Abel..." Aarzelend spreekt zij voor 't eerst zijn voornaam uit. ,,Neen, je hebt je niet vergist. Ik heb op dit ogenblik gewacht en wist dat 't komen zou. Maar als ik geweten had, dat jij hier vanmiddag, en dan nog wel alleen Zij kan niet verder spreken want hij sluit haar mond met een. kus, die zij schoorvoetend aanvaardt. Het is alles zo vreemd Dat behoeft je me niet te vertellen, kind. Ik weet wel, dat jij er niet een bent, die een verklaring zou uitlokken. Het is zuiver toeval, tenminste zoals wij dat zien en zeggen, dat je hier kwam en dat ik juist hier gekomen was, tegen de verwachting van mevr. Offenbach in. Dus daar praten we niet meer over. Wil je mijn vrouv/ -\vorden, Kea? Als het kan en mogelijk is, héél graag. Abel. En dan is God-mijn getui ge, dat ik het oprecht meen. Ik houd al lang van jou, al heel lang, ik Weet niet van wanneer. Misschien wel van het eerste ogenblik, dat ik je zag. Dat was in deze zelfde kamer, weet je het nog? Zij glimlacht vrolijk. Of ik het weet! Maar, Abel, jongen, nu moet je eens luisteren. Ik ben zo gelukkig met dit ogenblik, maardat geluk, zal het blijven Waarom niet, als we elkaar lief hebben? Dan kunnen we, met God, alles dragen. Hij trekt haar naar zich toe en zij laat' hem stil begaan. Haar hoofdje leunt tegen zijn schouder en als hij haar weer kust, geeft zij schuchter haar eer ste kus. Zo ligt zij geruime tijd tegen hem aangevleid, gelukkig. Maar dan zegt Kea opeens: Hoor eens jongen, 't is misschien wel zakelijk, maar ik moet je de waar heid vertellen vóór je er op minder prettige wijze achter komt. Ik zei zo even: als het kan en mogelijk is, V'/il ik graag je vrouw worden, maar ik ben bang, héél bang, dat het niet gaat en... Je bedoelt je vader? Hoe weet je dat? I Ik zal het je volkomen openhartig zeggen. Weet je nog wel, dat ik op Za terdagmiddag, ik was nog maar even hier, met Petersen voorbij jullie boerde rij fietste en jij juist aankwam en met ons meereed een eindje? Of ik dat nog weet! Nou, toen je weg was, praatte Pe tersen over jou en je vader, die ik niet kende. Ik wist toen niet eens dat hij lid van het schoolbestuur v/as. Toe'n heeft Petersen mij gezegd, dat jij trouwen zou met een boer, of je wilde of niet. En toen heb ik je een beklagenswaardig meisje genoemd. Jij moest, zo zeide ik hem, altijd met de gedachte rondlopen, dat iemand om je hand kwam, omdat je de erfgename bent van een grote boer derij. Hoe kun je nu weten, dus rede neerde ik toen, dat iemand alleen uit liefde tot je kwam, zonder bijgedachten? Daarom noemde ik je beklagensv/aardig. En dat je vader wil, dat je trouwt met een boerenzoon, of jij dat wilt of niet, dat vond ik verschrikkelijk. Alleen heb ik toen tegen Petersen gezegd: Als zij een meisje van karakter is, dan doet zij dat niet. Ik kende je toen nog niet. Ge leidelijk is mijn liefde gekomen en die is thans zo vast als een berg, je kunt er op aan. Of ben je soms van mening, dat ik met een bijgedachte tot je ben geko men? Dat Daarover niet verder spreken, Abel. Je doet mij er pijn mee. Ik wéét, dat dat niet zo is. Hoe ik dat weet Ja, dat kan ik niet zeggen. Dat voel ik. Dank je kind. Zó is het en niet an ders. Je bent voor mij precies gelijk of je een boerendochter bent of het kind van een landarbeider. Ik heb je lief, zonder meer. Dus dat is tussen ons bei den geen vraag meer. De zaak is nu, d.at ik m-oet gaan vechten, dat we allebei moeten gaan vechten. Met je vader. Met je moeder ook? Kea vertelt dan eerlijk het gesprek, dat zij met haar moeder heeft gehad. die Zondag vóór het gezellige Woens dagavondje. Misschien vermoedde moe der ook wel iets, ik weet het niet, ik durfde er niet naar vragen natuurlijk. wa,nt ik wist niets van jou, tenminste met zekerheid", voegt zij er glimlachend aan toe. ,,Op moeders vraag kon ik toen gerust en naar wa.arheid antwoorden, dat er niets bestond, met niemand. Nu zou ik dat niet kumien zeggen. Maai'. Abel, jongen, ik vrees, dat vechten met vader niet helpt. Vader is op dat punt niet te vermurwen, ik ben er haast ze ker van. Ik zal mijn best wel doen en dat zul jij ook., ik v/eet het, maar dat helpt niets. Vader heeft zich dat nu eenmaal in het hoofd gezet en je krijgt het er niet uit. 't Is zo moeilijk voor mij-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2