r Gemeenteraad Middelharnis In ons isolement ligt verlies „De Fruitcentrale" PUROL GENEEST w w w w m^...^. Fraai dorpsbeeld te Middelharnis uit de vorige eeuw 258te Jaargang Zaterdag 29 November 1952 No. 2169 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE HEFZIBAH ruwe huid, ruwe hamien. ruwe tippen Stop dat branden op üw maag! Neem 'n paar Rennies. Hiit ket ^Cykv&nAt Hoe het vroeger was Molen op de Westdiyk, in 1898 afgebroken. 0 Bespreking over de Huisvuil-ophaaldienst 0 Men wilde zelfs de reinigingsrechten afschaffen Gexneente-finantiën staan er goed voor. B. V. d. VEER SOEPGKOENTE RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerschQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfl contract speciaal tarief. Deze week is de hoogste autoriteit In de landbouw, Z.Ex. Minister Mansholt voor de Bedrijfsvoorlichting Goeree en Overflakkee, te Middelhamis opgetre den. Hij heeft voor de landbouwers een zeer leerzame rede gehouden en een toe komstbeeld geschetst, wat er voor de afzet van de producten te doen staat. Het was merkbaar in die redevoering dat zijn blik verder dan onze landsgnen- zen reikt en dat door zijn ministerie de landen van Europa en ook andere we relddelen worden afgetast, om bij voort- duur afzet en een redelijke marktprijs te verkrijgen. Vandar ook zijn pleidooi voor integra tie, de samenwerking tussen verschillen de landen, waartoe reeds de eersts stap pen zijn ondernomen. Voor de boeren was het van het grootste belang daar naar te luisteren, omdat zij bij deze ver- (vjkkelingen zeer nauw betrokken zijn. De afzet van de landbouwproducten werd hier in wijder verband voor hen geopend. Maar ook werd gewezen op de nood zaak om de landbouwproductie tot het hoogste peil op te voeren. Inzonderheid is dit nodig, om zo weinig mogelijk vee voeder te moeten importeren. Om de concurrentie het hoofd te kunnen bie den is het noodzakelijk dat de Neder landse boeren er zich op moeten toeleg gen, dat t.o. van de voederbasis zo wei nig mogelijk invoer nodig is. Op de kleinste dingen moet daarbij gelet, want het spreekwoord zegt: vele kleintjes maken één grote. Het verwonderde ons dan ook niet, dat de heer J. A. van Nieuwenhuyzen te Ooltgensplaat de Minister voorlegde, dat er op Goeree-Overflakkee verbazend veel vee-voer, dat nuttig zou kunnen worden gebruikt, verloren gaat. Voor duizenden en nog eens duizenden gul dens aan bietenblad en koppen een prima veevoer wordt jaarlijks onder- geploegd. Een van de redenen hiervan is, zoals ook werd aangevoerd, het dure vervoer. Was er een verbinding met de vaste wal, zou zeer zeker het bietenblad van ons eiland naar de weidestreken in Zuid-Holland worden vervoerd. In het rapport van de commissie, in zake onderzoek vaste verbinding Goe ree-Overflakkee naar het vasteland van Zuid-Holland, dat juist dezer dagen is verschenen, -wordt óók op dit punt ge wezen. Het is een zeer aanmerkelijk bedrag aan veevoer, dat hier jaarlijks teloor gaat. ,Wij citeren hieronder de be treffende aanhaling uit het rapport: „Belangrijker moet echter nog het bezwaar geacht worden, dat als ge volg van het ontbreken van een snelle en verzekerde verbinding, koppen en blad van de bieten niet naar het wei degebied van Zuid-Holland vervoerd kunnen worden en noodgedwongen worden ondergeploegd, waardoor zij als waardevol veevoeder verloren gaan. Aangenomen, dat nog V* ter plaatse geconsumeerd wordt, gaat jaarlijks 43.500 ton goed veevoer ver loren bij een opbrengst van 25 ton kopen en blad per ha. Een dergelijke hoeveelheid komt in voederwaarde overeen met 43.500 ton voederbieten, vermeerderd met 391.500 kg zuiver verteerbaar ruw eiwit. Bij een prijs van 16.per ton voederboeten en 0.75 per kg eiwit is de derving aan voedermiddelen derhalve te stellen op bijna 1.000.000 's jaars. Hiertegen over staat, dat de bietenkoppen en blad een zekere bemestingswaarde vertegenwoordigen, die op 3.— per ton gesteld kan worden. Niettemin is er ook dan nog sprake van een netto verlies van 860.000.per jaar." Toen wij dit gedeelte in het rapport lazen, stonden we verbaasd over het ho ge bedrag aan zeer geschikt veevoer dat jaarlijks door verrotting te loor gaat. En dat terwijl het zo goed kan worden gebruikt! Wat een geweldige tegemoetkoming zou dit niet zijn aan onze deviezenkas! De Minister attendeert er op, dat de bedrijven zich moeten instellen om zo veel mogelijk veevoeder te produceren en hier moet jaarlijks voor tonnen gelds onder de grond worden gestopt. EigenUjk is dit een aanfluiting. De boeren willen wel, maar de rem is het isolement. Wij mogen toch aannemen dat de be rekening in het rapport door deskundi gen is geschiedt en daarom juist is. 860.000 gulden per jaar verlies, enkel op bietenblad is toch geen kleinigheid. Als men dit gaat verkapitaliseren, zou er alleen al een brug van betaald kun nen worden! Een reden te meer dat de Overheid aan ons eiland meer aandacht schenkt inzake onze verbindingen. Wij hebben er allen, maar zeker de landbouwers, het hoogste belang bij. En de staat zelf zou er ook mee gebaat zijn. In ons isolement ligt veel verlies. E3TXENSE VEEMARKT. Etten en Leur 26 Nov. 1952. Op de veemarkt werden aangevoerd 58 runde den. De aanvoer was iets minder met ievendige handel en de prijzen aan de iioge kant. De belangstelling was groot. Prijzen: Kalf koeien 650—1000; Kalfvaarzen 500 --825; Pinken 300—550; Guste koeien 500—750{ Graskalveren 100—200; Paar den 400—750. Vette koeien 2.50—3.— per kilo geslacht. Woensdag 3 Dec. St. Nicolaas-m^arkt. „Gij zult genoemd worden: Mijn lust is aan haar." (Jesaja 62 4.) II. Wij zouden nu bezien, de koninklijke waardigheid, waarin Gods Kerk uit blinkt. Exodus 19 6 getuigt er van: ,,Gij zult mij een Priesterlijk Koninkrijk zgn." Wat zou dan aan deze Hefzibah, de beminde Gods kunnen ontbreken? In bewustzijn van de liefde Gods, ge openbaard door 's Heeren Geest, om helst door het geloof, gaat de Kerk des Heeren temidden van de verdrukkingen voort. Verdrukkingen zullen er blijven, zo lang de Kerk des Heeren hier beneden in dit tranendal vertoeft. Zij maken hun bezwaren en noden den Heere bekend, wanneer het hen bang is. Zij beoefenen met de dichter uit Ps. 106: Gedenk mijner o Heere, naar het welbehagen tot Uw volk, bezoek mij met Uw heil, opdat ik aanschouwe het goede Uwer uitverkorenen." Dan mag de vijand, die deze bekommeringen nooit heeft inge leefd en de zwartheid der zonde niet kent, vrij woeden! De Heere staat er voorin: ,,Mijn lust is aan haar", wat verklaard ligt in de gerechtigheid van de Zone Gods. Die gunst Gods mo gen ze proeven en smaken; die sterkt meer dan de uitgezochtste spijzen. Met de Bruid getuigen ze er van: Zulk een is mijn liefste, zulk een is mijn vriend, o dochters van Jeruzalem! Dan wordt wederliefde goapenbaard in de practijk van het leven en dadelijk ingeleefd, dat de Heere lust heeft aan haar, lust heeft naar waarheid in het binnenste. Dan wordt de bede levendig: Laat oprecht heid en vroomheid mij behoeden. Met Ruth roepen ze uit: Uw volk is mijn volk. Uw God, mijn God. En ze zeggen uit de grond van hun hart: Ik ben een vriend, ik ben een metgezel, van allen, die Uw Naam ootmoedig vrezen. Neen, bij zulken wordt geen handha ving gevonden van zichzelf, geen lust gevonden tot zichzelf, of aanbidding of bewondering van mensen, maar: op rechtheid, liefde, blijdschap, bewonde ring en aanbidding in de wegen des Heeren, die Hfl met een in zichzlf zwar te zondaar of zondares wil houden. Al zien ze zichzelf walgelijk, zij mogen toch bij ogenbUkken getuigen: Hij had lust in mij, en dat alleen in het volmaakte of fer van Jesjoed van Jezus, Zaligma ker, die r^ijn volk zalig maakt van al hunne zonden. Lezer of lezeres, hoe staat het er mee, op weg en reis naar de eeuwigheid? Kent ge daar wat van? Het leven is zo kort en de dood wenkt ieder uur. Wat zal het de mens baten, als hij de Heere tracht te bewegen lust in hem te hebben Wat kan hij er toe bijbrengen Wat baat zijn bidden, lezen e.d., als hij ...kout V Uw Trouw de mooiste Sinterklaas van haar leven bereiden. U kunt haar zo'n snelle en geruis» loze Pfaff-uaaimacliine ge> ven» die moderne machine, waar iedere rechtgeaarde vrouw naar verlangt. Na de eerste betaling van f 25.« wordt de Pfaff bij U thuis gebracht. De verdere be« talingen kunt U dan z<S regelen, dat z^ O geen last veroorzaken. Gaat U eens praten in het dichtatbij* zijnde ffaff'-naaimacliine-' huis. VEEHOGING KINDERBUSLAG ZELFSTANDIGEN In de Tweede Kamer is op 11 Nov. j.l. een wetsontwerp aanvaard, dat tot doel heeft de kinderbijslag voor kleine zelf standigen te verhogen, nl. voor het der de kind van 25 et. op 28 et. per dag en voor het vierde en volgende kind van 30 et. tot 34 et. per dag. Bij amende ment werden de inkomensgrenzen van 2400-^800 verhoogd tot 2800—3200. nooit eigen onwaardigheid heeft leren kennen? De Heere heeft geen lust in iets dat van ons is, met eerbied uitge drukt, de Heere kan niets van ons ge bruiken. Alle eigen werk is waardeloos voor God. Hij heeft alleen lust in u, door Hem, Wiens werk volkomen is. Die Hefzibah's hebben koninklijke waardigheid, dat is het koninklijke Priesterdom, die priesters en priesteres sen mogen in deze waardigheid de deug den Gods verkondigen, n.l. dat Hij lust aan haar had, door souvereine vrije ge nade en eeuwige ontferming. Het bedrukte volk, dat het zich niet toe-eigenen kan mag hier hoop uit scheppen, dat Zijn lust aan haar is, niet om wat van haar is, maar alleen door de bediening van Hem, die het getuigd heeft: „Ik heb lust o God, om al uw welbehagen te doen." Middelharnis. Ds. G. Zwerus Met een pak Rennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Reimies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. nUsbruik van Gods heilige Naam Basterdvloeken Stopwoorden en krachttermen Toorn Gods over die zonden. Van onze Nederlandse natie is wel eens gezegd, dat het een vloekende na tie is. In geen land ter wereld wordt Gods Naam meer misbruikt dan bij ons. Dat is voor een land, dat zich nog Christelijk noemt, een schande! Wij zijn geschapen om God te eren, om Zijn Naam te loven en te prijzen, en als wij vloeken, doen wij het omge keerde. Wie vloekt, eert God niet, maar ver acht Hem. Wie vloekt prijst God niet, maar mis prijst Hem en smaadt de Heilige! En pf men dat nu verzacht, verkapt of verbasterd doet het Is en blijft een vloek! Ik wil het deze keer eens hebben over basterdvloeken. Er is verschil in vloe ken, maar dit verschil is slechts gra dueel. Elke basterdvloek is ook een vloek, misbruik van Gods Heilige Naam. Dit verbasteren wordt vooral toege past op de namen God, Heere, Jezus en Christus. Het is niet nodig dat ik al die basterdvloeken noem, de lezer weet wel wat ik bedoel. En het is volstrekt geen verontschuldiging dat men het niet zo bedoelt of dat het een gewoonte of een stopwoord is, het blijft een vloek. Het gebmik van basterdvloeken is eigenlijk een nationale zonde geworden. Het stompt het geweten af en het kan er toe leiden, dat men overgaat tot de zonde van het gewone vloeken. Ook ver- ruwt het de taal en ons gesprek. Er wordt onder ons volk veel en er gerlijk gevloekt, maar de basterdvloe ken verergeren het kwaad. Hoe licht heeft men de woorden in de mond: O Jée, och Get, Chö, Jasses en dergelijke! Men denkt er niet bij door, men gebruikt die woorden klakkeloos, maar het is een schenden van Gods hei lige Naam. Ik denk hierbij ook aan verwensingen die zo vaak in onze omgangstaal Wor den gebruikt niet zozeer die, waarbij de verdoemenis over eigen of andermans hoofd worden ingeroepen maar aan vele uitdrukkingen zoals verdelen, loop naar deenzovoort. Dat past toch in onze mond niet! In ons taalgebruik dienen ook woor den als donder en bliksem wanneer ze als krachtterm worden gebruikt geweerd te worden. Ze wijzen op ver schijnselen van bovennatuurlijke aard, die ons met ontzetting moesten vervullen voor Gods majesteit. Waarom vloeken de mensen, waarom misbruiken zij Gods heilige Naam? Waarom begrgpen zij in hun termen de krachten der natuur? Weet ge waar om? Omdat z^ in feite vijand zijn van de openbaring Gods, omdat zij zouden willen dat God de Verborgene bleef. Dan zouden zij niet met Hem te rekenen hebben. De Heere zal niet onschuldig houden, die Z^n Naam ijdellijk gebruikt. Dat mocht in ons land meer gevoeld en be leefd worden. En het mocht, als we ho ren vloeken, gepaste vrijmoedigheid ge ven, er tegen te waarschuwen. Niet in die zin van: ik ben heiliger dan gij, maar uit de vreze Gods. Als men niet waarschuwt, is mien mede schuldig. Vloeken is de magerste zonde die men denken kan. Met andere zonden kan men zijn verdorven vlees voeden, maar wat heeft de vloeker? Niet, dat andere zonden minder zijn, maar er is geen zonde, waarover God Zich meer ver- toomt, dan over het onteren van Zijn Naam. Schamen we ons niet om voor Gods heilige Naam op te komen. In bedrijf, op het land, op kantoor, of in militaire dienst, waar dikwijls zo schandelijk ge vloekt wordt. We zullen er de goedkeu ring Gods op ontvangen, want: Die Mij eren zal Ik eren, en die Mij versmaden, zullen licht geacht worden. WAARNEMER. Wij hebben onlangs een foto gepu bliceerd van de molen op de Westdijk te Middelharnis, die in 1898 afgebro ken is. Kort geleden ontvingen wij een oude, veel fraaier kiek van de andere zijde van de Westdijk geno men. Wij hebben deze vergeelde foto laten retoucheren en een prachtig resultaat gekregen. Deze zeer inte ressante foto, die ongeveer 60 jaar oud is, wilden wij onze lezers niet onthouden. Zoals wij tevoren al heb ben gemeld is deze molen afgebroken in het jaar 1898. De Westdijk Is hier nog een antieke straat, met mooie topgeveltjes. Sindsdien is het wel veel veranderd nu is er het win kelcentrum geves tigd. In het eerste huis links, waar de vrouw het hoofd uit de deur steekt woonde vroeger de heer T. v. Dongen (Vis en kaashan- del). Nu is het de showroom van Keuvelaar. Het 2e huis links is een groentenwinkeltje. Men ziet de bak ken met groente aan de muur uit gestald. Later was dit een snoepwin- keltje van Wed. v. d. Vliet. Nadien was het pakhuis van het Sigaren- magazijn Verbrugge en thans is het In verbouwing voor een manufactu- renzaak van de heer KI. Groen. In het derde huis links werden vroe ger appels en peren verkocht. Het Is nog intact. Het wordt al bijna 35 jaar bewoond door dhr. P. Vijfhuize. Er Is een kleermakerij in gevestigd. Het 4e huls, V.h. pakhuis fa. Vroeg- indeweij is afgebroken en opnieuw herbouwd. Elr is een moderne zaak gevestigd van de Gez. van Putten. De uitbouw die men vóór de molen ziet is het z.g.n. Molénliuis. Daar woonde de molenaar; de laatste mo lenaars waren Johan en Lambertus Vink. Wijlen de heer Beschler Vroeg- indeweij was de laatste molenaars knecht die ruim 15 jaar in dit be drijf heeft gewerkt. Het eerste huis rechts (met zonne scherm) is de huidige zaak van dhr. Keuvelaar, in goud en zilver. Voor heen was er een winkel van Albert Heijn, nadien de apotheek van Roos. Daarnaast is de woning van Rood- zant, vervolgens woonde in het huis met blind boven wijlen dhr. A. Vo gelaar, thans is er de viszaak van fa. Langbroek. De vierde woning werd bewoond door schoenmaker Wlel- houwer, thans sigarenzaak fa. Ver brugge. Het huis met dakgoot aan de voorzijde v.h. bewoond door schip per Wurste, Is thans de zaak van Gez. V. Putten. Het huis met donker raam is de huidige zaak van de fa. Vroegindeweij. De molen domineert hier zeer sterk en geeft een zeer fraai dorpsbeeld. De personen zijn niet te onderken nen; men ziet twee mannen met zij den petten op en vrouwen met lange schorten en met veldhoeden gedekt, van het werk op 't land terugkeren. De gemeenteraad kwam Woensdagavond bijeen Wethouder Vroegindeweij was wegens ziekte nog afwezig, ofschoon hij herstellend is. De agenda werd weer in een vlug tempo afgewerkt. Voorschotten werden verleend voor woningbouw, zodat hierin enige tekening komt. Over de hulsvuilophaaldienst ontspon'zich een geanimeerd debat; er kwam zelfs een voorstel tot afschaffing. De gemeen tebegroting 1953 werd aangeboden; er was een batig saldo op de gewone dienst, van ruim 11.000. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en deelde mede dat Weth. Vroegindeweij wegens ziekte nog niet aanwezig kon zijn, ofschoon hij gelukkig herstellende is. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken kwam o.m. ter tafel de begroting Drinkwaterleiding 1953. B. en W. stelden goedkeuring voor. De heer Koppelaar had het bijbeho rend rapport bestudeerd en gezien, dat er een commissie was ingesteld om de 'waterleidingtarieven opnieuw vast te stellen volgens de nieuwe kostprijsbere kening. Daarbij had hij opgemerkt, dat de vaste lasten verschoven werden naar de toekomst. Dit had spr.'s instemming; hoewel hij het afkeurde dat het salaris van de directeur in de nieuwbouw (be- vloeiïngsvelden) over jaren was uitge smeerd. De huidige jaren worden ontlast en voor de toekomst belast. De Voorz. antwoordde, dat deze com missie \een kostprijsberekening maakt en de moderne prijs-administratie door voert. Er komt bij die berekening een zekere verschuiving, maar het komt aan de andere kant terug. Men moet dat doen, om aan de juiste kostprijs te ko men. Voorts vond hij "de gedachte be- grijpeUjk. De heer Koppelaar wees er op, als er in jaren geen nieuwbouw is, en er is een gedeelte van het salaris in verwerkt, wordt het een dubbele belasting, omdat dit personeel tot de vaste kern behoort. De Voorz.: Dat is nu eenmaal het mo derne systeem. Wanneer het was uitge werkt, zou spr. nader gelegenheid geven om er over te praten. De heer Kr^ügsman: Het kan ook nog de schijn wekken, om het tekort te mi niseren! „Schijn!" aldus de Voorz, Ik veronder stel dat U dwars door de begroting heen kijkt! De begroting werd daarna goedge vonden. Het contract met het Provuiciaal be stuur betreffende het onderhoud van de haven in 1953, werd verlengd. Als de schutsluis klaar is, zal een nieuwe rege ling worden getroffen. De gemee^erekening 1951 kon nog niet worden vastgesteld, omdat de com missie nog niet had vergaderd. Ctoed slot op de begroting 1953. De gemeentebegroting 1953 werd aan geboden. Een beschrijvingsbrief volgt nog. Medegedeeld werd dat de gemeen- tefinanciën er tamelijk goed voor staan. (Het batig slot op de gewone dienst, ge plaatst op onvoorziene, is 11207.87). Tot nazien van de begroting werden aangewezen de heren L. v. d. Waal, C. V. d. Melde en J. H. Koppelaar. B«imgmgsrechten. De verordening op de heffing en in vordering van reinigingsrechten moest opnieuw worden vastgesteld. Er ontspon zich een breedvoerig debat over. De heer Beversluis informeerde of er een verhoging had plaats gehad, waar op de voorz. ontkennend antwoordde. Het meerdere zit in de hogere omslag voor personele belasting. Ook had de heer Beversluis gehoord, dat bij de bedrijven geen vuil meer werd opgehaald. Hij vroeg of daarvoor geen regeling was te treffen. Van de Midden standsvereniging had hij een bezwaar schrift verwacht. De Voorz. zei, dat dit niet was binnen gekomen. De dienst was voor huisvuil; zouden bedrijven er prijs op stellen, zou spr. er een apart ogenblik voor zien te vinden, dat het werd opgehaald. Maar het zou iets meer kosten. De heer Beversluis merkte op, dat zijn buurman v. d. Velde daarvoor gaarne 5.per jaar over had. De heer Boomsma vond het niet pret tig, dat de pers dit eer wist dan de raad. In art. 3 stond: „huisvuil e.d.", dat „en dergelijke" hield z.I. ook in, dat het vuil bij de bedrijven werd opgehaald. „Dan halen we dat „e.d." er uit! Gaat de raad daarmee accoord?" aldus de voorzitter. De heer Boonisma: Neen! Ik heb het idee, dat ze niet alle tuinvuil willen mee nemen. „Als de bedrijven kennis geven, halen we het op een bepaalde tijd weg" ant woordde de voorzitter. De heer Boomsma was niet tevreden. Nu zal de haven met het vuil worden gedempt. De heer Beversluis vroeg: waar ligt het onderscheid tussen huis- en bedrijfs- vuil? Telefoon 2682 Westdijk 36 MIDDELHAKNIS DE SPECIAALZAAK voor GKOENTEN, FRUIT en DELICATESSEN. Keurig opgemaakte Fruitmanden en Fruitschaaltjes. Vraagt onze geurige vers gesneten Alle ingrediënten voor een RÜsttafel. De Voorz.: Als er een cartonnen doos uit de keuken komt. Is dat geen bedrijf s- vull. Bedoeld is het massavuil uit de be drijven. ,,Er mag wel eens een extra dienst je zijn voor de bedrijven" meende de heer Boomsma. We betalen toch al zoveel belasting. ,,Dat is een teken, dat uw zaak goed loopt" aldus de voorzitter. Mevr. v. Groningen wilde de mensen van Drees vrijstellen van die belasting. De Voorz.; Nu komen we tenminste op belastinggebied, waarvoor deze Ver ordening is. Het college behandelt de aanvragen om ontheffing serieus. De heer Koppelaar vroeg of de huur verhoging er ook in doorberekend zou worden, wat de voorz. bevestigde. Het geldt niet alleen de pers. belasting. Ge volg zal zijn dat de categorie voor ont heffingen groter zal worden. De heer v. d. Waal wees op de ver schillende gevallen van inwoning, die dubbel aangeslagen werden. De heer Boomsma had een aanmer king op art. 12 waar van faillissement sprake is en van executoriaal beslagleg ging. Hij vond dat niet juist, dit direct te doen. De Voorz. antwoordde dat niet direct de deurwaarder zou worden gestuurd. Maar het p'a.st In de verordening. De ge meente heeft dezelfde rechten als een particulier als er baten zijn. De heer Krygsman stelde voor, nu er zoveel in de gemeente is gedaan en de begroting er gunstig voor staat, deze belasting af te voeren. De Voorz. zou dit ook graag willen. Eerst diende echter te worden afge wacht, hoe de verhouding Rijk en Pro vincie er uit ziet. Er is een aardige re serve zei spr., maar nu wij niet weten wat er met de ondememingsbelasting gebeurt, moeten we even afwachten. De heer v. d. Waal meende dan toch wel, dat er wat te doen is voor mensen, die moeilijk kunnen betalen. De Voorz. wees op de memorie van toelichting en de soepele toepassing, (art. 13). (Zie voor vervolg pag. 2 Ie koloni)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1