Grote oefening van de Nationale Reserve Schuld en straf Veel belangstelling te Middelharnis en Sommelsdijk Plaatselijk Nieuws Marktberichten Bevestiging en intrede van Cand. L. Loosman in de Geref. Kerk te Stad aan 't Haringvliet Cijfers uit de begroting van Goedereede 25ste Jaargang Voensdag 26 November 1952 No. i2168 ken, ord- oole CHB. WEEKBLAD OP GEEEFOEMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN dat oest eitje: "ngs- d le- niets best ag ik werk e va- toch r mij aan eens n bij Maar derd 'et te 'laag. 1 res- at je "rant, hrflft hel- epeen mees dag? t dus "oken, schil, emen, suk- et de erden et is mooi een s zo- Maar dat Kr.? je be- e hebt mels, g har- Hesje d jul- oeten o laat graag Hes- Wei ehad? d, dat on er Dat Is het n hele moet tegen zal je hebben e prijs e voor s stond e. Aar- jij de u je je kunnen Weer door 'e toch I 'as een g w;^as Dat is Als ik BedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef, K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschyiit tweemaal per week< Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Van schuld wil de moderne mens niet B-eten. Dat is een ouderwets begrip dat niet meer in onze tijd past. Het oude werpen we maar over boord omdat het niet deugde. Die ouderwetse opvoedings methode waarbij er steeds sprake was van verantwoordeiykheid en schuld ligt de verlichte mens'niet. Immers die ma nier van opvoeding heeft gefaald. De mensheid is er niet beter op geworden. Kennis en techniek, ja die zijn met reu- zenschreden vooruitgegaan. Maar de in nerlijke hoedanigheden van de mensen zijn er niet op verbeterd. In een tijd van dertig jaar twee ver schrikkelijke wereldoorlogen en nu weer midden in een koude oorlog, neen, dat moet er wel op wijzen, dat onze ouder wetse opvoeding geheel en al verkeerd was. Die opvoeding met zijn begrippen van schuld en verantwoordelijkheid. De moderne mens wil niet weten van schuld. Ja nog minder van straf om de schuld te boeten. Dat wordt wel on christelijk gescholden. Een nieuw opvoedingssysteem is op gekomen. Wetenschappelijk gefondeeerd op de nieuwe door zeer velen aangebeden wetenschap, de psychologie. Zie dat is een toetere manier van opvoeden. In die oude opvoedingsmethode ging het maar over de ondeugd van luiheid en over het Icwaad van ongehoorzaamheid. Onwil en gemakzucht moesten ijverig door de op voeder worden gecorrigeerd. Dat waren ondeugden die bestreden moesten wor den. Het bezit van die noodzakelijk te corrigeren (verbeteren) eigenschappen stelde bloot aan straf. Zie dat waren zo van die ouderwetse begrippen. Tegenwoordig weten de opvoeders er wel anders over te spreken. Die nieuwe wetenschap, de psychologie, weet dat wel anders te verklaren. Luiheid, onwil, gemakzucht en ongehoorzaamheid, neen dat zijn aftandse begrippen die afgedaan hehben. Tegenwoordig spreekt de mo derne opvoeder op grond van de psycho logie van: remmingen en complexen. Erfelijk belast en minderwaardigheids gevoel zijn zo de termen die ge in de opvoeding en in de rechtszalen hoort. Ja, ook in de rechtszalen. Op grond van dit en dat complex, van die erfe lijkheid en dat minderwaardigheidsge voel mag men de beklaagde niet geheel toerekenbaar achten. Met als gevolg een zeer lichte of in het geheel geen straf. We gaan de richting uit dat vrijwel iedere beklaagde „verminderd toereke ningsvatbaar is", wat onlangs de beken de rechter Mr Zaayer bracht tot de exiimatie: „Men zou de indruk krijgen, dat ons hele leger (de bewuste beklaag de was kapitein in het leger. Red.) ons hele volk uit psychopathen bestaat." Komt iemand voor de rechter, er wordt studie gemaakt, van 's mans geestelijke structuur en van de toestand van zijn zieleleven. Men gaat redeneren en zegt: Op het ogenblik van de misdaad was de dader abnormaal. Op grond van die ab normaliteit kan hem de misdaad niet toegerekend worden. Zeker is hij ver minderd toerekeningsvatbaar. Hij kon het niet helpen. Verzachtende omstan digheden. Neen verder gaat men nog. Men komt tot de redenering dat die misdadiger wel tot zijn daad moest ko men. Ben causaal, oorzakelijk verband, wordt gelegd tussen 's mans psycholo gische toestand en de misdaad. De misdadiger kon niet anders. Door zijn psychische toestand, ond_er die om standigheden en op dat moment moest hij wel tot de daad komen. Als het niet anders kon, als hij wel tot die daad moest komen, dan kan men hem toch geen schuld aanrekenen. En toch zeker geen straf. Van schuld gesproken. Neemt men de mogelijkheid van erfelijk belast zijn in aanmerking, dan heeft hij geen schuld, maar mogelijk zijn vader of grootvader of iemand anders die veel invloed op hem uitgeoefend heeft. Misdadigers of schuldigen zijn er op die manier niet. Hoogstens beklagens waardige slachtoffers. Immers een mens heeft zijn eigen ouders niet gekozen. Evenmin heeft hij zijn eigen opvoedings- milleu gekozen. En dan zijn psychische aanleg? Daar heeft hij toch ook geen invloed op gehad. En daarom niet spre ken van schuldige, maar van slachtoffer. Geen schuld en geen straf, neen, maar ziekte en genezing. Alle misdaad en overtreding wordt op die wijze berede neerd als een gevolg van erfelijk belast zijn, milieu, omstandigheden psychische structuur. Als dat zo is, is alle straf hard en wreed en nutteloos. Tot die conclusie moet men wel komen. En ons volk. Mr. Zaayer zei: „Is ons volk dan een verzameling verminderd toereken bare psychopathen?" Op die wijze komt men er toe om ons volk op te kweken en op te voeden tot een volk van slappelingen met volsla gen gemis aan verantwoordelijkheid. Inplaats van flinkheid krijgt men dan slapheid. Wat zal men er aan doen? De mens is in zijn handelen immers een pro duct van erfelijk-belast zijn en allerlei andere zielkundige complexen. Waaraan hij zelf niets kan doen. Flinkheid, verantwoordelijkheid, karak tervol moéten dan plaats maken voor halfheid, slapheid en vaagheid. Men kan immers niet aiiders. Een somber voor uitzicht voor ons volk als de moderne opvoeding het voor het zeggen heeft. In het belang van onze geestelijke volkskracht doen we er maar het beste aan zulke moderne opvoeders de deur te wijzen. We zien meer heil in de opvoe ding tot persoonlijke verantwoordelijk heid. In de opvoeding die onomwonden spreekt ■en handelt naar de begrippen van schuld en straf. Persoonlijke ver antwoordelijkheid en persoonlijke schuld in de opvoeding kan leiden en voeren tot dergelijke mensen. Het weten wat „BESCHEBMINlG BEVOLKING" „STEUN WETTIG GEZAG" „NATIO NALE RESERVE" en „RESERVE BÖKSPOLITIE" zijn zaken, die in deze da gen, onder de druk der internationale omstandigheden, de aandacht van ons volk en thans zeer speciaal ook van de inwoners van Goeree-Overf lakkee komen vragen. Er was al een zeer druk bezochte en zeer goed geslaagde propaganda- avond van S.W.G. te Ouddorp, vanavond organiseert men een dergelijke bijeen komst in Hotel Meijer te Middelharnis met indrukwekkende films en Zaterdag hebben Nationale Reserve en Reserve-Rijkspolitle op wel zeer spec taculaire wijze de aandacht op zich gevestigd, n.l. met een oefening te Middel harnis en Sommelsdijk, met een mars van de troep, voorafgegaan door de lan delijke Drumband, door deze beide gemeenten en tenslotte met een keurige, taptoe door deze band op het plein der openbare school te Middelharnis; het spreekt vanzelf dat met name deze taptoe een enorme belangstelling trok. Op Zaterdagavond is het altijd al druk in het hartje van Middelharnis, nu hebben een paar duizend mensen deze taptoe beluisterd en gadegeslagen. Beter propar ganda voor S.W.G. en Nat. Res. laat zich moeilijk denken. De plaatselijke com missie S.W.G. heeft hiermede dan ook een zeer goede greep gedaan. Voor de oefening van de Nationale Reserve hadden de op ons eiland aanwe zige troepen versterking gekregen van de overkant. Een peloton uit Rotterdam kwam de gelederen versterken. Er werd een oefe ning gehouden in drie delen: drie aan vallende groepen richtten hun acties op resp. het station van de R.T.M, en op het raadhuis van Sommelsdijk. Helaas waren de aanvallers zeer sterk in de meerderheid en dezen naderden onder allerlei lagen en listen, terwijl de verde digers met maar weinigen links, rechts voor en achter tegelijk hadden te kijken en bovendien op eigen lijfsbehoud be dacht moesten zijn. (Dat waren de toe schouwers, in casu een groot aantal jon gens uit beide gemeenten, niet en voor hen moest de rijkspolitie, gesteund door de reserve-rijkspolitie, wel een oogje in het zeil houden om hen uit de vuurlinie kwijt te raken'.). Het spreekt vanzelf dat de verdedi gers een zwaar karwei hadden, vooral toen vermeende parachutisten het sta tion begonnen aan te vallen. Er werd geretireerd, zij het met een bloedend hart. Maar de terugtrekkende bewegin gen verliepen volkomen volgens de plan nen en de Verliezen waren uiterst gering terwijl de aanvallende vijand veel slacht offers te betreuren kreeg. De defensie-. kring werd allengs nauwer en tenslotte werd deze gevormd door het hek van de fabriek der Gascentrale Flakkee. In de sfeer van de daar veelal hangen de rook en smook bracht men een flinke verheviging an door het laten exploderen van rookbommen; helaas hebben wij niet kunnen nagaan wie deze bommen liet ontploffen, de verdedigers of de aanval lers en in verband met onze zeer be scheiden kennis van oorlogvoering dur ven wij er ook niet naar te gissen. In ieder geval, de rook was er! Ook in de omgeving van het plein der openbare school, waar winkelend Flakkee derhal ve door een dichte mist dwaalde. Maar zowel aan die mist als aan de oefening kwam een einde en in goede kameraad schap zochten vroegere vijanden de gro te legerauto's op, om. zich naar hun haardsteden, in dit geval Hotel Meijer, te laten transporteren, waar een spek- vette erwtensoep met heerlijke broodjes de afgematte soldaten wachtte en hen in ongedacht korte tijd volkomen opkikker de. Zij konden er zich tevens de kruit damp want er is veel van de vuur wapens gebruik gemaakt van het gezicht wassen, Naar deskundigen ons Verzekerden is de oefening prima verlopen. Het com- nxando berustte bij Ie luitenant Van der Meer uit Sommelsdijk. Aanwezig waren, ook majoor Jansen-Maneschijn en Ie lui tenant Dansen. Erwtensoep! In Hotel Meijer zagen we behalve de militairen de Plaatselijke Commissie S. W.G., burgemeester Rijnders eii de wet houders Van Eek, Middelharnis en Dij kers, Sommelsdijk, benevens de leden van de Reserve-Rijkspolitie en de Com mandant der Rijkspolitie, dhr. De Heer. Er höferste een zeer gezellige drukte in het hotel en de soldaten en officieren lieten zich de kwistig en handig rondge- diende erwtensoep en andere waar pri ma smaken. In Hotel Meijer was intussen ook de Drumband gearriveerd. Een keurig uit geruste troep van muzikanten, die zich, evenals de reservisten, geheel vrijwillig voor hun werk geven. De band stond onder commando van serg.-majoor Te- sink. Alle medewerkenden komen uit Den Haag, waar zij meermalen in nau we samenwerking met de Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen optreden; onlangs trokken de band samen met de K.M.K. naar Geneve. De drumband. Te ongeveer 6 uur werd opgesteld voor de mars door de beide gemeenten. De reservisten marcheerden met volle uit rusting en werden geflankeerd door 8 man Reserve-Rijkspolitie. Wachtmeester Boere bepaalde de route en liep aan het hoofd van de colonne, direct gevolgd door de drumband, die met de bewim pelde trommen en trompetten, hun door dringende roffels en hun schetterend ko per de beide gemeenten te hoop deden lopen om het ongewone schouwspel te zien. Men maakte er een fikse mars van; het merendeel der straten uit beide dor pen werd in de route opgenomen. Het eindpunt lag op het plein der openbare school te Middelharnis, waar een dui zendkoppige menigte de taptoe stond af te vvachten. Na ontbinden van de troep begonnen de muzikanten, in het centrum van het schoolplein en beschenen door «en paar grote schijnwerpers, aan de taptoe, die gedurende een half uur of langer, de toehoorders en kijkers zeer aangenaam bezig hield. De drumband speelde voortreffelijk en maakte een keurige indruk. Het publiek beloonde kapelmeester en muzikanten met een hartelijk applaus. En zo kwam er een passend slot aan deze dag, die gestaan had in het teken van onze nationale verdediging. Zondag 23 November 1952 was voor de gemeente van Stad aan 't Haringvliet der Geref, Kerk een blijde dag. Immers, na een vacature van ruim vijf jaar mocht zij in candidat Loosman van ürk haar nieuwe predikant begroeten en ontvan gen. Ook waren vele Urkers (waaron der burgemeester Keizer) voor deze ge legenheid naar Stad gekomen. In de morgendienst werd candidaat Loosman door Ds. Goemans van Schip luiden in zijn ambt bevestigd met als tekst: 1 Samuel 16 13a, Toen nam S'amuël de oliehoorn en zalfde hem in het midden zijner broederen." 's Middags deed de nieuwe pastor zijn intrede. De kerk was tot in alle hoeken gevuld. Onder de aanwezigen waren vele afgevaardigden van zusterkerken op het eiland. Zichtbaar bewogen betrad Ds. Loos man de kansel, liet zingen Ps. 25 2, las daarna de 12 artikelen des geloofs en Ps. 71 en ging de gemeente voor in ge bed en dankzegging, nadat vooraf als inleiding op het gebed gezongen was Ps. 123 1. Na het gemeenschappelijk gebed werd gezongen Ps. 62 1, 4 en 8 terwijl de gemeente haar feestgave offerde voor armen en kerk. Tot tekst voor deze ure koos Ds. Loosman Ps. 71 16: „Ik zal henengaan in de mogendheid des Heeren Heeren, ik zal Uwe ge rechtigheid vermelden, Uwe alleen." Dominee sprak eerst zijn dank uit als leraar en herder der Gemeente Stad, hier te mogen staan: tot de Heere, die zijn gebed en dat der gemeente genadig had verhoord. Hij wees op Gods trouw, die zijn leven zo geleid heeft dat hij als wij willen, die onverzettelijkheid mist ge bij vele opvoeders. Met het gevolg dat de kinderen de toon aangeven, en dat de ouders er nog prat op gaan, dat ze zo modern in de opvoeding zijn, wat eigen lijk neerkomt op zich beroemen op zijn eigen slapheid. Schuld en straf. Afgedane begrippen bij de moderne opvoeding. Och ja, daar toe moet het Humanisme eigenlijk van zelf komen. Gods Woord spreekt een andere taal. Stelt altijd weer de verant woordelijkheid van de mens op de voor grond. Spreekt de eis uit: „Gy zult niet". In de Wet der Tien Geboden. Die eis voor alle mensen, alle eeuwen door. En bij overtreding? Schuld en straf. Maar ook van boete en berouw. En het grootste. Van vergeving. Van uitdelging en kwijtschelding en mitsdien van vrede, heil en zaligheid. Dat is andere taal dan slachtoffer zijn van psychische factoren. De loslating van Gods Wet voert tot allerlei onzinnigheid. Tot verderf van idividu en volk. Dienaar des Woords thans hier staan mocht. Ook op de blijdschap der ge meente en haar hartelijke ontvangst en waar God de toekomst van leraar en gemeente in Zijn hand heeft gaf hij het in de alleen veilige handen des Heeren over. Immers, de mens zegt zo dikwijls: „Ik zal". Wat ik of de gemeente zeg gen met ons „Ik zal" is niet beslissend zei spr., ook al zetten en ze1:gen wij er soms nog vroom D.V. bij. Neen, het is niet altijd het „Ik z^" des geloofs. Daarom bepaalde spr. zijn gehoor voor deze ure bij het „Ik zal des geloofs". Ten eerste: bij het uitgangspunt. Ten tweede: bij het doel. De dichter van Ps. 71, hoewel ons on bekend, was een gelovige in blijde en droeve dagen. Spr. wees op de worste ling des geloofs, op de dreiging der vij anden. Er was nood, lees het maar; God heeft hem verlaten, jaagt na en grijpt hem, want er is geen Verlosser. Spr. kwam daarna op de veiligheid waarmjede de dichter begon. „Op U be trouw ik". Berust hij nu maar lijdelijk in dit alles? Wil hij zich alleen maar vrijwaren voor wanhoop? Neen. Hij ziet de moeilijkheden duidelijk, nochtans ziet hij die door het oog des geloofs. Hij gaat er mede naar de Bron, de Jahwe, de God des Verbonds. Die is, voor hem de sterke Toren, zijn Bolwerk, zijn God geeft hem de wapenen uit Zijn arse naal. Hij ziet terug in het verleden, her inneringen aan gebedsverhoring, aan de daden des Heeren in zijn leven en in de historie. Die daden des Heeren zijn punt van uitgang; hij is mens, God is voor Hem, begenadigde zondaar, zijn Burcht en zijn Steenrots. Staan wij vandaag ook zo in dat ge loof? vroeg spr. Is dit ook, ons „Ik zal? Om de zwaarste van de taken te ver vullen, en de blijdste taak om henen te gaan in de mogendheden des Heeren Heeren, maar bewust van zijn trouw? Dan geven wij samen de toekomst ge rust in Gods handen. In onzekerheid en gevaar ons vastklemmend aan de Heere, Hem in 't geloof vasthouden. Daarmee klemmen wij ons vast aan Gods gerech tigheid. Hij handhaaft Zichzelf in de wereld en in de kerk, ook in ons per- soonlgk leven. God de Heere handhaaft Zich in Zijn Verbond. Eis is: geloof en bekering. Het zijn Zijn weldaden en Zijn gerechtigheden ook aan de dichter geschonken. Uit genade alleen. De dichter zal nu henengaan, actief aan 't werk om Gods gerechtigheden te vertellen, de Zijne alleen. Dan mogen er vele rampen en benauwdheden komen, hij houdt aan Gods daden in het verle den en aan Zijn beloften vast. Zo is onze taak en toekomst niet in eigen kracht en in eigen hand, maar in 's Heeren hand. Terugzien op Gods daden in het verleden geeft ons kracht. Donderdag j.l. hadden wij Dankdag voor,onze stof felijke en geestelijke zaken. Elke dag is boordevol van Zijn genade, onze gezin nen bewaard, de bekroning op onze ar beid. Staan wij nu in de mogendheden des Heeren Heeren? Die ons bewaarde en onze ongelovigheid beschaamde, als ook onze tvrijfel? Hij deed ons niet naar onze zonden. Hij bracht onze wegen samen. Hij geve ons in Hem te rusten, gelovig, met ge vouwen handen. Zo kuimen wij henen gaan in de mogendheden des Heeren, die Zijn kracht in onze zwakheden ver vullen wil. Gods gerechtigheden verkondigen, zie zei spr., dat is het program van de die- haar des Woords, onder de oude dag en veel heerlijker onder de nieuwe dag. Het kruis van Christus op Golgotha geplant, waar Christus aan Gods ge rechtigheid voldeed door Zijn lijden en sterven. Uw gerechtigheid tot heil van zondaren. Voor zondaren een eeuwig wel of eeuwig wee. Christus heeft voldaan, ook voor U? God geve en helpe mij u dit te verkondigen in zijn kracht. Ds. Loosman liet nu zingen Ps. 108 vers 2. Daarna richtte dominee zich met een dankwoord tot zijn bevestiger en bracht deze inzonderheid dank voor de hulp, hem geschonken bij het leren lezen van het Oude Testament in de Hebreeuwse taal. Ook de kerkeraad voor de harte lijke ontvangst en de hulp bij het be woonbaar maken der pastorie. Gemeente, ouden en jongen werden dank gezegd met de wens als het auri- ool rondom de nieuwe leraar ging ver bleken, zij zouden bedenken, dat ook hfl een zondig mens is en hem mochten dragen en verdragen, in liefde om Chris tus' wil. Samen de kruisbanier te mo rgen dragen in Jezus' handen. Daarna dankte dominee Dr. Becker voor alle arbeid als consulent verricht, hem Gods zegen toebiddend ook voor werk in eigen gemeente. Eveneens de afgevaardigden van de Ned. Herv. Kerk, Ds. Los van Stellen- dam, van de burgerlijke gemeente bur gemeester Brinkman, burgemeester Kei zer van Urk en de Urker ouderling en de anderen uit zijn gemeente Urk. Inzonderheid zijn ouders die met hem deze blijde dag mochten beleven. Samen hebben zij God gedankt voor de zegen hun verleend. Als antwoord op de personele toe spraak dankte eerst ouderling Trommel voor zijn komst en hoopte dat dominee tot zegen zou werkzaam, mogen zijn te Stad en liet hem toezingen Gezang 9 het laatste vers. Dr. Becker nam in korte hartelijke woorden afscheid als consulent. Ook de beide burgemeesters voerden nog het woord, alsmede de ambtsdrager van Urk der Geref. Kerk, die de wens te kennen gaf dat de gemeente Stad, dominee nu ook eens een keer voor Urk zou af staan om daar het Woord eens te be dienen. De blijde dag en plechtigheid werd be sloten met het zingen van Gezang 16 vers 2, waarna Ds. Loosman voor het eerst de zegen op de gemeente legde. In de begroting 1953 van Goedereede ramen B. en W. o.a. de navolgende in komsten: secretarieleges 350; keur- en slacht- lonen 1100; rechten warenwet 137; rijksbijdrage in de exploitatie van wo ningwetwoningen 3336.57; (voor 10 woningen); kadegelden 180; begrafe- nisrechten 180; straatbelast. 2623.04; huur van huizen 220; pacht van lande rijen 23.77; opbrengst kappelarij lan den 265; schoolgelden 994.50; rijks- vergoeding art. 56 der l.o.-wet 13.400; subsidie krankzinnigenverpleging 649; rijkssubs. sociale hulpverlening 2968.27; opcenten grondbelasting gebouwd 2400 gld.; i.d. ongebouwd 1800; opcenten personele belasting 3200; uitkering i. verband met afschaffing ondernemers belasting 8805; hondenbelasting 340; (er zijn 34 honden)vermakelijkheden- belasting 50; vergunningsrecht f 375; belastinguitkering gemeentefonds 4600 gld.; garantie uitkering id. 2814.75; algem. uitk. gemeentefonds 7524.28; bijz. uitkering gemeentefonds 15.225. Bij de uitgaven zijn o.a. vermeld: Telefoonkosten 350; kleding en uitrus ting brandweerlieden 100; brandblus- middelen f 1305.50; Burgerlijke Bescher ming 480 (zijnde 40 et. per inwoner bij een totaal van 1200 inw.)straatver lichting 1471; subsidie wijk- en kraam- verpleging 477 (waarvan 60 voor het kraamcentrum); bijdrage schoolartsen- dienst 240 (20 et. per inwoner); wel standstoezicht 48; kosten gemeensch. technische dienst 1209; onderhoud to renklokken en uurwerk 365.kosten begraafplaats 2108.49; onderhoud stra ten 3135.11; onderhoud wegen 849.53 aandeel in onderhoud provinciale en an dere wegen 2503.60 (de gemeente be taalt aan de polders Oud- en Nieuw- Westerloo en de Nieuwe Oostdijk 80 voor de hoofddijk en aan de Polder Rooklaasplaat 65 voor de Galgeweg; onderhoud beplantingen 749.38; onder houd riolen 499.53; kosten havens 492 gld.; gemeentereiniging 2790.27; uit gaven voor de Kappelarijlanden 173.21 (de helft van de opbrengst van de Kappe larijlanden komt jaarlijks ten goede aan de predikant der Ned. Herv. Kerk, vol gens octrooi van de voorn. Staten van Zuid-Holland en West-Friesland van 28 Oct. 1761); bijdrage B.L.O. school 63; bijdrage H.B.S. 660.bijdrage Am- bachtsschool 250; bijdrage landbouw- huishoudschool 170; verenigingsge bouw 664.38 (kapitaalslast) verpleging krankzinnigen 2989.35; subsidie alge meen armbestuur 2250; materiële uit gaven (personeelsuitgaven, kapitaals- lasten, verzekeringen enz.) 18.736.54; onvoorziene uitgaven 2331.48. Voor „Apollo". Onder het hoofd „subsidiën aan schouw burgen of muzielïcorpsen" is in de be groting van Goedereede opgenomen een bedrag van 100 voor „Apollo". De toe lichting hierbij luidt: Op het dit jaar te Zeist gehouden in ternationale concours, georganiseerd door de Federatie van Harmonie- en Panfaregezelschappen in Nederland, be haalde de muziekvereniging „ApoUo" in de Vaandelafdeling een eerste prijs met lof met 116 punten. Het maximaal be reikbaar aantal punten was 120. Behal ve genoemde prijs en het federatievaan del wist de vereniging hiermede beslag te leggen op de door H.M. de Koningin voor de beste prestatie op het concours beschikbaar gestelde gouden medaille. Voor een vereniging, uit een kleine ge meente is dit een uitzonderlijk mooie prestatie. Apollo heeft hiermede betoond te behoren tot de beste amateur-muziek gezelschappen van ons land. Bij besluit van de raad van 3 Dec. 1948 werd aan de vereniging een jaarlijkse subsidie van 50 toegekend, bij besluit van 20 November 1951 werd deze subsidie ver hoogd tot 100, welk bedrag thans ook op de nieuwe begroting staat en door de raad is aangenomen. MIDDELHARNIS De collecte voor het P.I.T. heeft op gebracht 97.49: Alle medewerkenden van harte dank. Herv. Kerk. Ons werd verzocht mede te delen, dat de voorgenomen be zoeken op de Oostdijk alhier, op Don derdag a.s. niet door kunnen gaan. Dit wegens afwezigheid van Ds. Goedhart. Centrale Veiling te Middelharnis. Uienveiling van Dinsdag 25 Nov. 1952. Grove 21.—.; Middel 20.37—20.98; drie- lingen 24.91; Picklers 34.—; Stek 2.39 2.49. Aanvoer 25.000 kg. Zwarte lijst. De raad van de ge meente Middelharnis; gelezen het voor stel van Burgemeester en .Wethouders van 10 October 1952; gelet op artikel 195 van de gemeentewet; besluit vast te stellen de navolgende verordening: Veïordening tot wijziging van de Po litieverordening van de gemeente Mid delharnis, vastgesteld bij Raadsbesluit van 24 November 1925, laatstelijk ge wijzigd 30 Juli 1952: Enig artikel: Artikel 105a wordt gelezen als volgt: 1. Het is verboden in voor het publiek toegankelijke localitèiten, waarvoor krachtens de Drankwet 1931, Staatsblad nummer 476, een vergunning of een ver lof is verleend, toe te laten of te laten verblijven, niet tot het gezin van de hou der van de vergunning of het verlof be horende personen, al dan niet inwoners van de gemeente, die meermalen wegens dronkenschap veroordeeld zfln of van wie zulks ter beoordeling van de bur gemeester bekend is, dat zij misbruik maken van alcoholhoudende drank, of wel van wie bekend is, dat zij na ge bruik van alcoholhoudende drank, ge vaarlijk worden voor de openbare orde of de algemene veiligheid van personen of goederen; 2. De bepalingen van lid 1 zijn alleen van toepassing op hen, wier namen door de Burgemeester zijn geplaatst op een lijst, nadat van de plaatsing daarop door de Burgemeester schriftelijk mede deling is gedaan aan de houder van een inrichting waarvoor krachtens de Drankwet 1931, Staatsblad nummer 476, een vergunning of een verlof is ver leend; 3. Het is aan de in lid 1 bedoelde per sonen, wier namen, krachtens lid 2 op de daar bedoelde lijst zijn geplaatst, verboden de localitèiten, als bedoeld in lid 1, te betreden of aldaar aanwezig te zijn. Van dit verbod kan in bijzondere omstandigheden door de Burgemeester ontheffing worden verleend; 4. Het verbod, bedoeld in lid 3 van dit artikel, gaat ten aanzien van de daarin bedoelde personen, in op het tijd stip, waarop hun is medegedeeld, dat hun namen door de Burgemeester op de in lid 2 bedoelde lijst zijn geplaatst; 5. Het is de houder van een inrichting, waarvoor krachtens de Drankwet 1931, Staatsblad nummer 476, een ver gunning of een verlof is verleend, ver boden, aan personen, wier namen door de Burgemeester op de in Ud 2 bedoelde lijst zijn geplaatst, alcoholhoudende drank te verkopen of aan die personen op enige andere wijze alcoholhoudende drank te verstrekken of te verschaffen. Dit verbod is eveneens van toepassing op degene, die de houder van de inrich ting als hierboven bedoeld, vervangt. Aldus besloten in de openbare verga dering van de Raad van de gemeente Middelharnis van 14 Oct. 1952. Deze verordening is afgekondigd op 17 Nov. 1952 na ontvangst van bericht van goedkeuring door Ged. Staten van Zuid-Holland. SOMMELSDIJK De collecte voor het P.I.T. heeft in deze gemeente opgebracht 82.53. Alle medewerkenden van harte dank. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde de heer C. C. v. d. Heuvel Jz. voor het examen koor-dirigent. De heer v. d. Heuvel is de eerste op ons eiland, die het betreffende diploma behaald heeft. STELLENDAM De heer Geerts, onderwijzer aan de O.L. School is in gelijke betrekking be noemd te Ooltgensplaat. De oogstcollecte in de Herv. Kerk heeft opgebracht de som van 1001.92. OUDDOBP Woensdagavond 6.30 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier voor gaan Ds. Steur. Donderdag a.s. des namiddags 2.30 uur en 's avonds 7 uur hoopt in de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds. Zwe- rus van Middelharnis (dankstond). OUDE TONGE Het comité voor de Ouden van da gen, geeft hedenavond (Dinsdag) te half acht, in het verenigingsgebouw aan de Schoolstraat een filmavond, waaraan de heren Boomsma hun medewerking ver lenen door het vertonen van een pro gramma van hun reizen door Italië en Corsica. Toegangskaarten zijn a 60 cent verkrijgbaar bij de kappers. STAD AAN 'T HARINGVLIET Burg. Stand. Geboren: Jacoba d.v. F. V. d. Valk en D. Dalemans; Hendrina Maatje d.v. E. Arensman en I. Knierum. OOLTGENSPLAAT Scheepvaart. In de week van 17 tot 22November j.l. zijn an de haven gela den: 7 schepen suikerbieten, 6 schepen cpnsumptie-aardappelen en 2 schepen uien. Gelost: 1 schip pulp. Galathesehaven geladen: 4 schepen suikerbieten. Opbrengst Oogstcollecte. De oogst collecte in de Geref. Gemeente heeft op gebracht de som van 760. VEEMARKT Rotterdam, 24 Nov. Aangevoerd 1645 dieren, w.o. 1071 vette koeien en 574 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.70—2.85, 2.45—2.60, 2—2.15; var kens lev. gew. 2.08, 2.04, en 1.95. Aan voer vette koeien als vor. w. met flau we handel en prijzen van vor. w. waren met moeite te handhaven. Varkens gro tere aanvoer, kalme handel en prijzen als vorige week. AABDAPPELMABKX Rotterdam, 24 Nov. Kleiaardappe- len 35 mm opwaarts: eigenheimer 10.50, bintjes 10.25;' bevelanders 10.5011. IJsselster 9.alpha's 8. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: noordeling 9.50; voran 7.50; record 7.50; industrie 7.50; eigenheimers 7.50. Voeraardappelen 4.Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoörwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1