Dr C. W. Kramers, „de Plaatsegenees heer herdenkt met de bevolking zijn 25-Jarig ambtsjubileum Ongedwongen en warme hulde op het statige Raadhuis Marktberichten Uienveiling Cadeaux, fruit, bloemen, telegrammen, brieven, kaarten etc. stroomden binnen Dr Kramers„Ik heb niet anders dan mijn plicht gedaan" 25gte Jaargang CHE. WEEKBLAD OP GEEEFOEMEERDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De Presidentsverkiezing in Amerika Het echtpaar M. Abresch en P. M. Abresch-van den Tol te Oude Tonge in het goud De heer C. P. Kijkuit gaat naar Gouda WoensHag 12 November 1952 No. 2164 BedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentlën uitsluitend Drukkerö Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mra, Bfl contract speciaal tarief. Het was 10 Nov. 1927 in de late avond, dat de nieuwe dokter van Ooltgens- plaat werd geroepen om buiten het dorp zijn eerste verloskundige beliandeling te verlenen.Op de Galathesedijk was het toen niet pluis en aan de verjaardag, die Dr. Kramer juist vierde werd niet meer gedacht. Op een Novembermiddag van hetzelfde jaar gebeurde met de tram een ernstig ongeluk. Op de bieten kade werd stoker v. d. Sluys uit Sommelsdijk een been afgereden. De eerste geneeskundige behandeling van ernstige aard werd door Dr. Kramer, op het natte en modderige grasveld tussen bieten en wagens verleend. „Holland is een waterland is hier van toepassing" zal deze geneesheer wel hebben gedacht. En terecht! Ket deze handelingen werd kennis gemaakt met de streek en werd ook tevens de eerste blijde en droeve gebeurtenis van een loopbaan van 25 jaar in deze gemeente ingeluid. Zaterdagmiddag vond de herdenking op het gemeentehuis van deze 25-jarige loopbaan plaats. De genodigden met echtgenoten werden door Burgemeester Hordijk ontvangen. Van de famiUeleden van Dr. en Mevr. Kramer merkten we o.a. op: de oud-minister Mr. J. A. Jonk man, thans voorzitter van de Eerste Ka mer; Mevr. J. Jonkman-de Bruine, Mevr. Wed. Prof. Dr. J. H. Kramers; Dr. en Mevr. Th. B. Kramers. De oudste tante van de fam. Kramers n.l. Mevr. Breu- kelman-v. d. Schuyt, die hoewel in hoge ouderdom, zo intens met het gebeurde van deze dag meeleefde. Amerika heeft zijn president gekozen. Generaal Eisenhower heeft zijn tegen stander Stevenson glansrijk verslagen. Daarmede zijn de republikeinen aan de regering gekomen. Vanaf 1928 zijn de Democraten aan de regering geweest. Ook in het Congres hebben de Repu blikeinen een kleine meerderheid ver kregen evenals in de Senaat. Met grote belangstelling heeft de ganse wereld deze verkiezing meegeleefd, 't Gaat niet zozeer om de partijen als om de persoon van de president. Republikein of Democraat, het zegt voor de niet-Amerikaan zo weinig. Over de beginselen die aan beide partijen ten grondslag liggen valt het uiterst moei lijk een oordeel te vellen. Dit moeten we wel zeggen dat beide partijformaties niet staan op de grondslag van Gods Woord. Partijformatie op die hechte grondslag kent men in Amerika niet. Het Woord van God moge in het per soonlijke leven van de partijleden invloed hebben, dat is niet het geval met de par tijen. Noch van de ene noch van de andere partij. Voor de wereldpolitiek is deze presi dentsverkiezing van uitermate grote be tekenis. Immers, Amerika is de mach tigste staat van de wereld. De Ameri kaanse politiek beïnvloedt de wereldpo litiek. In dat opzicht is er nu aan de onzekerheid een eind gekomen. Over het algemeen kan gezegd worden dat men buiten Amerika voor de internationale veiligheid en de samenwerking tegen het communistische Rusland liever een overwinning had gezien van Stevenson. Voor de buitenlandse poUtiek had men op het gebied van de samenwerking van Amerika met West-Europa meer ver trouwen in de Democraten dan in de Republikeinen. Samenwerken vooral ook opgevat in de zin van steun. Men is niet vergeten dat in de Republikeinse partij machtige invloeden werkzaam zijn in de richting van het isolationisme, d.w.z. van het voeren van een buitenlandse politiek om zich buiten de algemene staatkunde te houden. Dat Amerika zijn eigen weg zal gaan en zich niet zal bemoeien met het vormen van een gemeenschappelijke politiek tegenover Rusland. Zijn handen zal aftrekken van Europa. Senator Taft e.a. hebben in die richting grote invloed bij de Republikeinen. Toch heeft men van Eisenhower de beste verwachtin gen. Hij kent Europa en zijn noden. Hij kent ook het Russische gevaar en de noodzakelijke middelen om zich daarte gen te stellen. Van de oud-opperbevel- hebber in de Tweede Wereldoorlog en van hem, die tot deze zomer opperbevel hebber was van de strijdkrachten der West-Europese legers mag worden ver wacht, dat hij de zaak van Europa op waardige wijze zal dienen. Ondertussen God regeert. Mensen mo gen schikkingen maken, de Heere re geert. Oök in deze tijden van grote don kerheid. Wie zijn verwachting stelt op mensen zal bedrogen uitkomen. Daarom is het roeping en taak zijn verwachting alleen op de Heere te stellen. Naast nog vele familieleden waren de beide zoons ter weerszijde van de Jubi laris gezeten, n.l. dhr. en nievr. H. A. Kramers-Kenniphaan en het bruidspaar dhr. P. J. H. Kramers en mej. Dr. M. C. H. E. V. Dorpe, de assistente en a.s. schoondochter van Dr. Kramers. Het comité. Wethouders en Raadsle den waren aanwezig met hun echtgeno ten. Vertegenwoordigers van Rode- Kruis, Groene Kruis, Wit-gele Kruis, S. B.Z., E. H. B. O., en Ziekenfonds W.Z.B. Voorts Ds. en Mevr. v. Drenth (Herv. Pred.) en de collega's Dr. en Mevr. Stoel (Chirurg ziekenhuis Dirksland), Dr. en Mevr. de Man (Nieuwe Tonge), Dr. en Mevr. Buth (Den Bommel) en Dr. en Mevr. Kuipers (Sommelsdijk). Ontvangst. Allen verhieven zich van hun plaatsen toen Dr. en Mevr. Kramers, afgehaald van hun woning door de comité-leden Zr. A. Bos en dhr. C. W. Hobbel, de raadszaal werden binnengeleid- In de hal hadden de 5-jarige tweelingzusjes Anneke, en Ineke Braber (van dhr. K. Braber) Mevr. bloemen aangeboden. Rede Burgemeester. Burgemeester Hordijk sprak de vol gende rede uit: Dr., Mevr., familieleden, comité- en raadsleden en allen die hier aanwezig zijn; De gang naar het gemeentehuis door U in het verleden al eens meer gemaakt roept bij U op dit moment wellicht her inneringen op van uw huwelijksdag. Daarbij is dan dit grote verschil dat U toen vóór de groene tafel plaats nam en thans daarachter. De bedoeling van dit laatste is duidelijk. In de rij der po tentiële hoogtijdagen in uw leven zal deze dag een niet onbelangrijke plaats innemen. Vanzelfsprekend zullen er tussen de ze hoogtijdagen graduele verschillen zijn. Uw geboortedag, dokter, en de daar mede corresponderende verjaardagen zullen in zoverre door dit verschil wor den gekenmerkt, dat de eerste bevalling, waarvoor U als practiserend arts op uw verjaardag uit huis werd geroepen, voor U zeker veel belangrijker was dan de herdenking van uw geboortedag zelve. Daarin ligt dan ook een aanknopings punt voor mijn ogeningswoord voor de ze bijeenkomst. Iföt bijzondere karakter van uw plaats in onze dorpsgemeen schap. Dit jubileum is zo geheel anders dan vele zilveren jubilea, die weliswaar wor den gekenmerkt door trouwe dienst en juiste plichtsvervuUing, maar die toch weer anders zijn. De taak als medicus vereist een zware verantwoordelijkheid omdat hij is ge richt op het lichamelijk welzijn van de mensen, hetgeen dikwerf impliceert dat hij dag en nacht moet klaar staan voor ieder, die langer wachten om de medi cus te raadplegen, onverantwoord acht. Als zodanig hebt U in practisch elk gezin uw intrede gedaan. U hebt als medicus en als mens een beeld van alle patiënten, gedekt door uw beroepsge heim. Een sleutel die men in uw handen veilig weet en aan uw beroep een zeer vertrouwelijk karakter geeft. Is dit niet de reden dat een spontane actie is gegroeid in uw practijk om deze dag voor U beiden tot een onvergetelijke te maken. Een spontaniteit die we wel hadden verwacht maar die ons zeer bijzonder heeft getroffen. Hieruit bleek dat er dankbaarheid leeft onder uw patiënten, als ik dat al gemene woord eens mag gebruiken voor het werk dat U deed op vreugdevolle b.v.^bij gezinsuitbreiding en in moeilijke dagen bij ernstige ziekte. Iets er van ervaart U dagelijks aan de kinderen, of het nu jongens zijn of meisjes, 't zijn voor U allemaal „Pie ten", ze zijn over 't algemeen voor de dokter niet bang en fietsend door de dorpsgemeenschap zullen ze U niet voor bij gaan zonder te roepen,, dag dokter." De mensen hier zeggen: „De dokter is erg kinderachtig." Deze taak dokter, brengt mee opoffe ringsgezindheid. Voor U zelf, voor uw vrouw, voor uw gezin; opoffering van veel wat een ander het leven dikwerf veraangenaamt. Rustig huiselijk leven, welverdiende nachtrust, enz. Ik weet bij ervaring, wat dit veelal voor een vrouw betekent,^ als zij haar man maar zelden ongestoord rustig ,tbuis weet. In dit geval komt dit wel sterk naar voren. De bel heeft vaak de huiselijke sfeer onderbroken. De vrouw neemt in dit geheel zo'n uitermate belangrijke plaats in. Niet ieder kan dit verdragen en verwerken. Dit werk van 25 jaar in deze gemeente, dokter, is mede door uw bereidheid mevr. Kramers, als dokters- vrouw mogelijk geworden. Daarom gaat ook onze dankbaarheid uit tot U, die de dokter al deze jaren trouw terzijde heeft gestaan. In dit werk bent U een met de dok ter. Is daarmede de opvoeding van de kinderen niet in het gedrang gekomen? Deze vraag behoeft stellig geen beant woording als wij zien hoe zij de intellec- bljna 3000.—, d.w.z. 1.— per hoofd. Daaruit blijkt dat U het hart van allen voor uw diepe genegenheid inneemt. Ik spreek de wens uit, dat God, die de mens schiep naar Zijn beeld, de mens die U dagelijks in zijn zondig beeld aan getast door ziekte en anderszins, ont moet, U kracht geeft uw taak hierna weer opgewekt voort te zetten tot ze gen van U zelf, uw gezin en onze be volking. Aangaande het aangeboden felicitatie album nog het volgende: In dit album zijn 800 kaartjes geplakt. Van ieder gezin dat heeft bijgedragen één kaar tje waarop al de namen van de gezins leden zijn vermeld. ledere straat, polder of landweg is apart gehouden en in volgorde gerang schikt. Het geheel is uitgevoerd in bruin leder. Bovenop staat met gouden letters gedrukt: Felicitatie-album, aangeboden door uw Patiënten, ter herinne ring aan uw 25-jarig Jubileum als Arts te Ooltgensplaat. 8 November 1952. Diverse sprekers. Zeer interessant is wel het idee van het Comité om het geschenk van de be volking te laten aanbieden door de eerste geborene waarbij Dr. Kramers verloskundige hulp verleende en waar- overj' wij hierboven reeds schreven. Hier voor was uit Halsteren (N.Br.) over gekomen Mevr. Jac. Koetsenruiter-van Vugt. Na een korte speech bood zij na mens de gehele bevolking aan Dr. en Mevr. Kramers aan: Ie. Een televisietoestel; Dr. Kramers dankte door een handreiking in de persoon van Mevr. J. Koetsen ruiter-van Vugt de gehele bevolking voor de fraaie cadeaux, bestaande uit een televisie-toestel, een radiotoestel met pick-up, welke op de foto duidelijk zijn te zien. Rechts van Dr. Kramers mevr. Kramers - de Bruine, daarnaast haar zoon de heer H. A. Kramers, natuurkundige te Leiden, links van Dr. Kra mers zijn jongste zoon de heer P. J. H. Kramers, semi-arts te Rotterdam. tuele voetsporen van de familie volgen, en straks zelfstandig hun plaats inne men in ons maatschappelijk bestel. Dit is juist de reden waarom we ook nu, om de huiselijke sfeer eens goed tot zijn recht te laten komen, de gehele fa milie om de grote tafel hebben gegroe peerd en daarom heen de dorpsgemeen schap. Als ik ook spreek namens het gemeentebestuur, dokter, dan kan ik niet anders zeggen, dan dat uw benoe ming destijds een gelukkige is geweest. Sprak de verhouding gemeente-ge neesheer voorheen duidelijker dan thans, gezien de dynamiek in onze sociale wet geving. Zij is er nog. Ook het gemeentebestuur en het Bur gerlijk Armbestuur wensen U bijzonder geluk met deze 25-jarige ambtsperiode, waarin de prettige samenwerking en niet de ambtsverhoudingen domineerden. Het zij my vergund U namens deze bei de instellingen deze fruitmand te over handigen. (De concierge, dhr Raap, plaatste voor Dr. en Mevr. Kramers een enorme fruitmand waarin heerlijk fruit in een uitgebreid assortiment lag opge stapeld. Verslagg.) Namens het comité, aldus de Burg. tegen Dr. en .Mevr. Kramers, kan ik het nu wel kort maken. Dit feest, zo mag ik het wel noemen, is een uiting van diepgevoelde dank baarheid van de bevolking. Daarbij, en dan begrijpen we elkaar het best, pas sen feitelijk geen woorden omdat ze de ze dankbaarheid maar sober zouden ver tolken. Dit zij wel gezegd, dat de gehele bevolking op deze dag met U meeleeft. U hebt uw krachten voor groot en klein gegeven. Hebben wij teveel daarvan ge vraagd De bevolking is blij iets te mogen doen, niet als tegenprestatie, verre van dat, maar als uiting van medeleven. Helaas is deze zaal qua ruimte be perkt, maar gezien uw ambtelijke ver houding tot de gemeente hebben we ge meend, in deze raadszaal te moeten bijeenkomen en de voortschrijdende techniek is er borg voor dat belangstel lenden in de zaal van Hotel Hobbel hiervan deelgenoot kunnen zijn. (Dhr. Jac. de Vos, handel in radio en electro had een versterker aangebracht vanaf de Raadszaal naar Hotel Hobbel, waar velen het gebeurde in genoemde zaal hebben kunnen volgen. Het gespro kene kwam helder door. Verslagg.) Mag ik namens de bevolking U, bij de ze overhandigen aldus de Burgemeester, een felicitatiealbum of patiëntenboek, vermeldende allen die hebben meege werkt deze dag voor U tot een onver getelijke te maken. Het is wellicht niet gebruikelijk daar bij geldelijke nonnen te gebruiken, maar de gevers, en dat is op een enkele uit zondering na uw gehele practijk en ver schillenden die de gemeente hebben ver laten en daaraan terugdenken, hebben voor dit doel bijeengebracht de som van 2e. Een radio met pick-up; 3e. Een couvert met inhoud om platen e.d. te bekostigen. De heer J. van Ree Jzn. bood namens het Groene Kruis een grote assortiment- kist sigaren aan, Mej. Quispel eveneens namens de afd. Rode Kruis. Dr. Kuipers van Sommelsdijk sprak namens de Kring G. en O. van de Kon. Mij tot bevordering van de geneeskunst. Deze spr. begon met te zeggen, dat Dr. Kramers een hoge opvatting van zijn plicht heeft in de medische geïnterpre teerde maatschappij en problematiek. In het bestuur als Voorz. bleek Uw actieve belangstelling en kenmerkt U zich als een goed collega zei spr. Wij danken de Burgemeester voor zijn uitnodiging om hier te zijn en bieden U namens onze Kring een tweetal boekwerken aan, met de wens, U nog lang in ons midden te mogen hebben. Van Dr. in 't Veld was een telegram van plotseUnge verhindering binnenge komen. Deze Inspecteur van Volksge zondheid had gaarne aanwezig willen zijn. Mr. Jonkman. Mr. Jonkman had met de familie zeer gaarne gebruik gemaakt van de uitnodiging. /Wij van buiten het eiland kunnen nu meemaken hoe of U beiden hier onder en met de mensen leeft. Onze indruk wordt bevestigd van uw grote toewijding en bekwaamheid, gezien de spontaniteit. Wij familie zijn thans ge rustgesteld, daar altijd werd gemeend, „zo ver af te leven" op een afgelegen eiland. Wij van buiten en als lid der Sta ten Generaal en dus tevens vertegen woordiger van ons land hebben weleens geen besef (gezien er geen brug is) wat er leeft in deze bevolking. Maar weest verzekerd, dat nog altijd de kleine gemeenten, zoals de uwe, de grote kracht van ons land is. Niets kan tot stand komen zonder het werkende volk, ook van dat van Ooltgensplaat. U hebt burgemeester ook door de uit muntende leiding hiermede aandeel in. Dat deze souvereiniteit met Gods hulp U en uw gemeente nog in lengte zij ge geven. Wij zijn dankbaar wat wij hier mochten ervaren. Dr. Kramers beantwoordde hierna de diverse sprekers. Het is, aldus spr., of ik vanmiddag voor de rechtbank werd gedaagd. Is die rechtbank wel bevoegd en wel in staat om te oordelen, vroeg spr. Gelukkig bleek in de hal dat alles veilig was voor mij. Bloemen worden op de rechtbank in de regel niet aange boden. Spr. had zich afgevraagd, is dit hier nu alles wel nodig? Wij moeten toch dagelijks onze plicht doen! Ik krijg nu de balans opgemaakt. En dan blijkt dat unaniem allen hebben meegedaan om dit gedenken te vieren. Het is daarom buitengewoon prettig dat de mensen zo over mij denken. Het is overweldigend. Ik geloof niet dat ik de deur meer uit ga (wijzende op de cadeaux). Gelukkig is er nog een assistente (grote vrolijk heid). Dr. sprak hierna over het slechte weer op 10 Nov. 1927 toen Koosje van Vugt werd geboren. Ik stond toen op het gladde pad van Ooltgensplaat. Een hele tegenstelling met Heerde op de Veluwe. Met plezier heb ik hier altijd gewerkt. Er is één geheel ontstaan; wat een verschil is met het eerste jaar dat ik hier was. Toen behandelde ik de patiënten zoals ik gewoon was, maar dat ging niet. Het roer moest om en het ijs was toen gebroken. De verhou ding arts en patiënt is van groot belang. Alleen tegen wat buurvrouw en groot moeder zegt, is weinig te doen. Spre kende over de vele geboorten merkte Dr. Kramers op dat dit altijd nieuw blijft. Je ziet baby opgroeien tot op een zekere leeftijd en dan weet je niet meer wat je aan ze hebt; totdat ze getrouwd zijn en de band weer wordt verstevigd. Vervolgens dankte spr. allen, zowel bevolking, comité, gemeentebestuur en alle afdelingen voor de goede verhouding en voor de buitengewone overweldiging op deze middag. Receptie. Op de receptie die tot 5 uur duurde en hierop volgde, was het eerst aanwe zig om hun gelukwensen aan te bieden het diamanten echtpaar C. Overbeeke- V. d. Meij, beiden in hun traditionele kle derdracht. Vervolgens vyas het de oude heer Koos de Waal uit Achthuizen, die Dr. en Mevr. de hand kwam drukken. In de Plaat was het de geheel middag druk en auto's reden af en aan, die vooral de bewoners van Achthuizen en Langstraat ten gemeentehuize brach ten. Zij hebben daar ook hun dokter niet vergeten. Na een tractatie konden ook de cadeaux worden bezichtigd. Naar schatting zijn ruim 1000 perso nen ter receptie geweest. De zonneschijn verhoogde de gezelligheid en Dr. en Me vrouw werden niet moe de gelukwensen in ontvangst te nemen, waarbij tot ie der een hartelijk woord werd gericht Intieme gezelligheid. Na de receptie kwamen de genodig den nog voor een intiem samenzijn bij een. Dit werd mede verhoogd door de prettige sfeer die er altijd van de prach tige raadszaal uitgaat en die door de concierge dlur. en mevr. L. C. Raap pri ma in orde was gebracht. Hier werd nog het woord gevoerd door Burgem. Hordijk, die een dronk liet uit brengen op de jubilaris; Dr. Stoel die Dr. Kramer schetste als een nauwgezet geneesheer, vooral bij het zenden van patiënten naar het ziekenhuis. De heer P. Bom had de levensloop van Dr. Kra mers in dichtvorm opgesteld. Hieruit bleek dat in ruim 1800 gevallen verlos kundige hulp in deze 25 jaar was ver leend en dat 626 personen in de loop baan van de jubilaris zijn overleden. Een dochter van Mr. Jonkman die door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, wenste toch van haar belangstel ling blijk te geven en deed dit in een zeer sympathiek gedicht dat door Mevr. Jonkman werd voorgelezen. Dankwoord. Tot slot dankte burgemeester Hordijk de aanwezigen voor hun opkomst en merkte op dat een lid van het comité door ernstige ziekte in, het gezin niet aanwezig kon zijn. Reden waarom ook de plaatselijke muziekvereniging geea serenade heeft gebracht. Dr. Kramers sprak namens Mevr. en kinderen zijn oprechte dank uit voor de grote spontaniteit en hulde deze dag ondervonden. In de loop van de middag stroomden telegrammen, brieven, kaarten, e.d. bin nen. Velen hadden ook bloemen gezon den, o.a.. Boerenleenbank, Garage van Dam, e.a. De familie Kramers wensen wij nog lange tijd de geneesheer (en) van Oolt gensplaat. VEEMARKT. ROTTERDAM, 10 Nov. Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1734 dieren, waar onder 1260 vette koeien en 474 varkens. Prijzen per kg: vette koeien 2.65 2.80; 2.45—2.60; 2—2.15; varkens lev. gew. 2.05; 2.—; 1.90. De aanvoer van vette koeien was ruim met kalme handel en de prijzen iets la ger dan vorige week Dinsdag. Enkele prima's boven notering. De aanvoer van varkens was iets gro ter, kalme handel en dalende prijzen. Lichte varkens beneden notering. GBAANBEURS ROTTERDAM, 10 Nov. Bmnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco). Tarwe - zonder vochtcondi- tie - 25.10—26.60, op vochtconditie tot 26.55. Voedergranen, flauw. Zomer- gerst 32.75—33.75. wintergerst 31.75 —32.50, haver 27.50—28.25, rogge 2727.75, mals, geschoond tot 40.— met aflopende markt, ongeschoond tot 36.Peulvruchten: erwten, iets be ter 45—56, schokkers kalm 4562, bruine bonen, kalm tot 69.50. AARDAPPELBEUBS ROTTERDAM, 10 Nov. Aardappel- beurs. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts eigenheimers 1010.50; bintjes 10 10.50; Bevelanders 10.50—11; blauwe eigenheimers 10^10.50; ijsselster 9. Donderdag 13 Nov. hoopt het echtpaar M. Abresch en P. M. Abresch-van den Tol te Oude Tonge, de dag te herden ken, waarop het voor 50 jaar in de echt werd verbonden. Beiden genieten nog een goede gezondheid en genieten na een werkzaam leven van een welverdiende rust. Abresch is 72 jaar, zijn echtgenote 70. Zijn leven lang is Abresch in het smidsvak werkzaam geweest. Geduren de ongeveer 35 jaar dreef hij de beken de smederij aan de Oude Tongse Kerk- ring die thanS reeds 80 jaar in handen is van de familie Abresch. Hij heeft dus de gehele ommekeer in dit bedrijf, van paarden tot mechanisatie meegemaakt. En in deze laatste tak van bedrijf spreekt zijn bedrijf een geducht woordje mee. Ook nu Abresch in de onmiddellij ke omgeving daarvan zijn rust geniet is de zaak nog alles. Men ziet hier het echtpaar in de sneeuw. MIDDELHARNIS. Zoals wij kort geleden hebben meege deeld, is de heer C. P. Kijkuit, Hoofd van de Groen v. Prinstererschool alhier in gelijke betrekking benoemd aan de Prinses Juliana-school te Gouda.- De heer Kijkuit heeft deze benoeming aanvaard en zal per 1 Februari a.s. al daar in functie treden. De Prinses Ju liana-school te Gouda is een Christelijk Nationale School met 12 leerkrachten. De heer Kijkuit werd geboren in 1909, doorliep de Chr. Kweekschool te Dor drecht, waar hij in 1928 zijn diploma haalde. Hij was achtereenvolgens onder wijzer aan de Chr. Nationale School te Bleskensgraaf (19291930), te Ridder kerk (19301931) en te Rotterdam (1931—1934). In 1934 werd hij benoemd tot hoofd van de Chr. School te Bleis- wijk en was toen de jongste hoofdon derwijzer in ons land. Hij kreeg voor het eerste half jaar dispensatie, omdat hij nog geen 25 jaar was, de minimum leeftijd om hoofd te zijn. In 1938 werd de heer Kijkuit benoemd te Middelharnis, waar hij letterlijk met vlag en wimpel werd ingehaald, omdat het juist de verjaardag van Prinses Beatrix was. De heer Kijkuit had gedurende zijn verblijf alhier grote liefde voor de jeugd, hij is o.m. leider van de Knapenvereni- ging Benjamin en voorz. van het Herv. Verenigingsverband. Ook is de heer Kijkuit hoofdbestuurslid van de Bond van Herv. Knapenverenigingen, en nota bel van de Ned. Herv. Kerk. Het streven van de heer Kijkuit is gedurende zijn verblijf te Middelharnis geweest om ook voor het Chr. volks deel van ons eiland gelegenheid te bieden voor-opleiding te geven voor uitgebreid lager onderwijs, terwijl hij hiernaast voor de leerlingen, die niet voor verdere studie geëigend waren, gelegenheid wilde geven voor verantwoord eind-on- derwijs. Dit eind-onderwijs (de z.g.n. V.G.L.O. klassen) wordt in samenwer king met de Chr. School te Sommelsdijk gegeven. Zoals bekend zijn onlangs twee nieuwe lokalen aan de Groen van Prin- sterer School bijgebouwd en in gebruik genomen. Binnenkort zal voor het Huis- houd-onderwijs en de vrouwelijke hand werken de z.g. overdekte speelplaats verbouwd worden tot een naar de eisen des tijds ingerichte keuken en hand- werkschool. Op deze plannen is reeds de Departementale goedkeuring verkre gen. De heer Kijkuit mag met veel ge noegen op zijn arbeid te Middelharnis terugzien. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: Noordeling 9.50; voran 7.85; record 7.85; industrie 7.85; eigenheimers 7.85. Voeraardappelen 44.25. Prijzen per 100 kg op handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto, CENTRAJLE VEILING te Middelharnis Uienveiling van Dinsdag 11 November. Grove 18.88; middel 18.89—19.50;- Dirielingen 22.45; Picklers 30.46-, Stek 1.05. Aanvoer 65.000 kg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1