EEN ONGEWENSTE UITGAVE Kantongerecht Tholen (DE GUBERNATIONE ECCLESIAE) Schrammetje kreoflavöh: Oplichter kwam groeten brengen NIEUWS UIT ZEELAND Subsidie Schilderwerk wintermaanden schrijft Officiële Scfieepvaart- berichten (Slot volgt) voorkómir~ en ieneest: Kuikentoewijzingen worden afgeschaft „Herzlicli gegrüsst" Achthuizen en 1 voor de Langstraat. Dhr. tl. Hokke Czn. vraagt, of dat er tnch liiet teveel op de woningen bezui nigd zal worden, aangezien men niet hoven het gestelde bedrag mag komen woning van bouwkosten, hoewel spr. begrijpt, dat men zich moet aanpassen Ln Dorps- en Wijkgeheel. Volgens deze spr. zijn de B. woningen ilie er nu reeds staan wel goed voorzien n de hoogst nodige eisen, voorname- liik van licht en lucht, maar indien mo- i-eiiik moet men ook rekening houden met de plaatselijke behoeften. Van bestuurszijde wordt aan de bewo ners der nieuwbouw een verzoek gedaan hun kinderen er op te wijzen niet door de beplanting te lopen, daar deze daar door veel te lijden hebben en het aanzien in haar geheel daardoor niet bevorderd wordt. Tevens om de Ugustrum hagen in de voortuinen allen op een halve me ter hoogte te willen houden, daar dat een mooier geheel vormt. Verder of dat de bewoners toch steeds regelmatig de rioleringsputjes willen schoonhouden, daar dat de afvoer van het rioolwater zeer bevordert. Na verder nog enige huishoudelijke aangelegenheden te hebben behandeld werd deze zeer geanimeerde vergadering door de Voorz. gesloten. Aanwezig wa ren 47 leden. OUDE TONGE. In de week van 18 t.m. 24 October ziin ingekomen. 2 schepen met pulp en 1 met kolen. Er vertrokken: 1 schip aard appelen, 1 met witlof, en 12 met suiker- "op de wekelijkse veemarkt werden aangevoerd 4 kalveren en 10 biggen, zulks volgens opgaaf van de markt- en havenmeester. Op de beurs van Vrijdag werden de volgende prijzen genoteerd. Aardappelen 10—11, voerpoters 4 en uien 20 et. per w Peulvruchten: schokkers 50^58, kleine groene erwten 45—53, capucijners 40—48 bruine bonen 50—65. Granen en zaad: 'gerst 28—33, haver 27—29, kar- wiizaad 50—58, maanzaad 90—115. De Groene Kruis-afdeling gaat een drukke week tegemoet. Er staan eiikele gebeurtenissen op de nominatie die ie ders belangstelling verdienen. De eerste is Zaterdag a.s. wanneer men een ohe- boUendag organiseert. Vorige week heeft de jeugd zich al verdienstelijk ge maakt door het inzamelen van ingre diënten hiervoor en Zaterdag zal dus een ieder die het Groene Kruis een goed hart toedraagt, of van dit heerlijke bak sel wil genieten de gelegenheid krijgen zulks te bewijzen. Vanaf 's morgens 8 uur in de Kerkring. En nu iets over de contributie van de ze vereniging. Op de jongste jaarverga deringen is de huidige regeling nogal eens ter sprake gekomen die wegens de halfjaarlijkse inning nogal eens critiek verwekte. Maandag 3 Nov. houdt de af deling een algemene vergadering waarin het bestuur met uitgebreide voorstellen tot wijziging dienaangaande zal komen. Half acht in het nieuwe Verenigingsge bouw. THOIEN Visserij niet lonend. In de week van 20 tot 25 Oct. j.l. waren de besommin- gen van de Thoolse bot- en garnalenvis- sers niet lonend. Ook de vangsten van andere vissoorten waren aan de lage kant. In verband met de mindere afna me van mosselen door Frankrijk is de export van de mosselen gedaald. Nieuw Politievaartuig. Zaterdag 25 Oct. j.l. arriveerde in de haven van Tho- len het nieuwe politievaartuig van het Bestuur van Toezicht der Visserij op de Zeeuwse Stromen. Dit prachtige stalen politievaartuig is gebouwd op de werf van de firma Koenraadt te Dordrecht. Het vaartuig, genaamd „De Raaf", is voorzien van een 100 P.K. Bolnes motor en bemand met drie personen. De heer C. van Gilst, opziener der Visserij te Tholen, krijgt dit vaartuig te zijner be schikking voor de dienst op de Zeeuwse stromen. Brand in garage. Door een tot nog toe onbekende oorzaak is in een cabine van een in de garage staande vracht auto van de expediteur D. Schot te Tho len Donderdagavond 23 Oct. j.l. brand ontstaan. Door de eigenaar werd de brand spoedig ontdekt en met hulp van zijn zoons werd de wagen naar buiten gebracht. Met eigen middelen kon men de brand blussen, zodat de inmiddels op geroepen brandweer geen dienst behoef de te doen. Verzekering dekt de schade. Opbrengst collecte. De collecte voor het Verjaringsfonds der Ned. Herv. Kerk te Tholen heeft 31.25 opgebracht. Dankdag voor het gewas. De jaar lijkse dankdag voor het gewas op het eiland Tholen wordt ditmaal gehouden op Woensdag 5 Nov. a.s. Voor de Ring Tholen der Ned. Herv. Kerk wordt de Dankdag gehouden in alle plaatsen op Tholen en St. Philipsland, doch van de gemeente St. Maartensdijk is hierover nog geen bericht ontvangen. Of in deze plaatsen ook de andere kerkelijke groe pen Woensdag 5 Nov. Dankdag zullen houden is is nog niet bekend. Wel zal getracht worden deze dag ge lijk te houden met die der Ned. Herv. Kerk. Burg. Stand. Geboren: 19 Oct. 1952 Rinus Andreas, z.v. G. Soomers en F. J. Vis. SX. ANNAIAND Opbrengst Oogstcollecte. De te St. Annaland in de Ned. Herv. Kerk gehou den Oogstcollecte heeft totaal 2128,22 opgebracht en wel 1142,25 voor de Di aconie en 985,97 voor de Kerk, terwijl de extra collecte voor de kerk nog op bracht 116,68. ST. MAARTENSDIJK Gouden bruiloft. Het echtpaar S. Polderman en E. K. Polderman-Hartog te St. Maartensdijk hoopt op Donderdag 6 Nov. a.s. zijn 50-jarige echtvereniging te gedenken. Als eerste zaak werd behandeld de kwestie van de timmerman J. v. G. te Scherpenisse, wiens zaak de vorige zit ting werd aangehouden voor een nader onderzoek. J. v. G. had namelijk zijn cir kelzaagmachine niet beveiligd volgens de voorschriften. Bij het onderzoek bleek dat J. V. G. zijn cirkelzaag nog niet had afgeschermd, zodat hij nu veroordeeld werd tot 75.boete subs. 25 d.h. De expediteur P. E. te Tholen, wiens zaak ook bij de vorige zitting werd aan gehouden werd nu tot 3.boete ver oordeeld omdat het werkboekje van zijn bij hem in dienst zijnde chauffeur niet in orde was. W. K. te St. Annaland had op 18 Juli j.l. aardappelen voor derden vervoerd zonder hiervoor vergunning te hebben. Daar dit al meerdere malen was gebeurd werd tegen hem een boete geëist van 80 gld subs. 20 d.h. Bij de uitspraak werd de boete bepaald op 60 subs. 30 d.h. Voor een overtreding van de Leer plichtwet kreeg J. de H. te Tholen een boete van 7,50 subs. 5 d.h. De eis was 10.— subs. 4 d.h. M. H. te St. Annaland had in Juni j.l. de wet op de aardappelmoeheid overtre den. Hij had plm. twee gemeten teveel gepoot. Bij zijn verweer zeide H., dat in 1951 de boeten nogal waren meegeval len en daarom dacht hij dat dit nu weer hef geval zou zijn. De rechter lichtte hem in, dat het vorig jaar de boeten als waarschuwing moesten worden be schouwd en dat hij zich beter aan de voorschriften kon houden. Nu kost het hem plm. 2500.aan schade voor het uittrekken van de aardappelplanten en nog een boete van 50 subs. 20 d.h. M. P. S. te Tholen had ook de Leer plichtwet overtreden. Dit kostte hem 7.50 boete subs. 5 d.h. J. V. N. te Poortvliet had niet op het rijwielpad gereden waarvoor hij een boe te kreeg van 2 subs. 2 d.h. J. K. te Tholen maakte een fout inza ke de Motor- en Rijwielwet. Onder het rijden met een motorrijwiel had hij om gekeken en, een kleine aanrijding ver oorzaakt. Deze fout kostte hem 20.— boete subs. 10 d.h. J. A. H. te Oud-Vossemeer had per auto voor derden aardappelen vervoerd, zonder hiervoor vergunning te hebben. Verdachte, die aanvoerde, dat hij als oud-beurtschipper vast op een vergun ning had gerekend, werd veroordeeld tot 6 X 20 boete of 6 x 8 d.h. Hij. had moeten wachten tot hij de vergunning thuis had en niet zo voorbarig zijn om toch maar te rijden in afwachting van de vergunning. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Nieuwe machine voor schonen van peulvruchten. De fa. P. van Schelven Zn. te Oude Tong,( heeft voor het schonen van peul vruchten enz. een nieuwe machine aan geschaft die door vernuftige constructie en grote capaciteit een aanmerkelijke .verbetering betekent en die daardoor tevens een grote besparing aan tijd en arbeidskrachten meebrengt. Het percen tage kwaad goed in de geschoonde pro ducten is tot een groter minimum terug te brengen dan op welke andere manier ook. De machine bestaat uit een zevental grote tromnjels, waarin de erwten enz. worden geschoond. De as van deze trom mels is aan één zijde iets verhoogd aan gebracht. Aan die zijde worden ook de te schonen producten ingebracht. Door de trommels langzaam te wentelen alles machinaal en door het hellen van de wand, ontstaat een beweging naar de lage zijde. Het schonen ge schiedt nu als volgt: in de trommels be vindt zich op de wand een groot aantal fijne pennetjes ter dikte van een gewone speld. Deze zijn er in een dergelijke hoe veelheid op aangebracht dat de erwten steeds over de penpunten blijven rollen. Alleen de slechte, wormstekige erwten zetten zich op de pennen vast en gaan door de rotatie der trommels mee naar boven waar ze opgevangen worden en in een aparte ruimte terecht komen. Dit gebeurt op een dergelijk efficiënte wijze dat de kans op kwaad tot het meest mogelijke minimum is teruggebracht. Deze machine is van Engelse oor sprong, doch wordt in Nederland onder licentie vjrvaardigd door Ir. De Goeje te Zaandam, die zich specialiseert in dergelijke machines en ook reeds trom mels naar eigen ontwerp vervaardigt. Van de trommels die de fa. van Schelven bezit zijn er 6 naar Engels en l.naar Hollands model vervaardigd. De capaci teit van de machine is plm. 500 kg per uur. Voor de fa. Van Schelven, die in haar bedrijf dagelijks vele tonnen graan en peulvruchten voor export enz. verwerkt betekent deze machine, één van de aller nieuwste snufjes op dit gebied, een be langrijke aanwinst. (1.): Onder de predikanten van de eens zo bloeiende kerk van Veere, neemt ds Gerson Bucerus een bijzondere plaats in. Hij was de derde dominé, die over deze gemeente, nadat ze tot Reformatie was gekomen, de herdersstaf opnam. Het was in Maart 1588. Zijn afkomst is niet met zekerheid bekend. Zijn naam Gerson doet ons vermoeden, dat hij in een vreemd land geboren is. (Om deze reden gaf Mozes deze naam aan zijn zoon. (Exodus II 22).). Van zijn jeugd is heel weinig bekend. Zeker weten we, dat Bucerus hoogst bekwaam was op archaeoldgisch terrein. Ook de oude talen kende hij als bijna geen ander in Zeeland. Hij was de man op het gebied van het Kerkrecht. 't Was ook geen wonder, dat de beroemde Dordtse Sy node hem aanwees, bijbelboeken uit het Hebreeuws over te zetten. De Magistraat van Veere was echter over die eervolle onderscheiding niet erg te spreken. In zijn vergadering van 6 Februari weigerde deze Bu cerus aan de Synode af te staan. De Synode drong er echter bij de Magistraat op aan, om Bucerus vrij te laten, en eindelijk gaf deze toe, op voorwaarde, dat de Synode zou zorgen, dat de Dienst des Woords elke Zondag door zou gaan en dat alle Walcherse dominé's moesten bijspringen voor huis- en ziekenbezoek. De Synode beloofde dit. Op de verschillende Synode's van Zeeland was Bucerus een geziene en invloedrijke figuur. Hij woonde de Synode der Zeeuwse kerken van Teulen (20 Nov. 1602) bij, en was scriba van de Synode van Veere (17 tot 27 Mei 1610), en lid van de Synode van Zierikzee (9—13 October 1618). Op deze laatste Synode moesten de afgevaardigden voor de/Nationale Synode te Dordrecht gekozen worden. Ofschoon het voor allen vaststond, dat ook Bucerus de Bij de Middelburgse drukker Richard Schilder, die men verdacht, dat hij het boek had uitgegeven, werd een inval gedaan. Schilder, die nauw met Bucerus samen werkte, had het echter niet gedrukt. Na langdurig onderzoek werd de drukker gevonden. Tijdens dit onderzoek werd ds Bucerus van Veere in de zaak betrokken. De Gezant rapporteerde, dat men wel de drukker op het spoor was, maar dat deze de auteur niet wilde noe men. Wel werd ds Bucerus van Veere verdacht, maar men kon niet bewijzen, dat hij het boek over de Schotse Kerk had geschreven. Maar wel kon hij zijn Vorst met zekerheid meedelen, dat deze wel de auteur van een an der werk was, van gelijke strekking, als het eerste, dat in Nederland grote opgang maakte. Het was het boek „De Gubernatione Ecclesiae" waarin Bucerus stelling nam tegen een Bisschoppelijke Kerkre- gering. Dit boek over de bestudering der Kerk, was een ver weer legen een leerrede van de beroemde Engelse Predi kant Downon, waarin deze poogde te bewijzen, dat van de aanvang des Christendoms af. Bisschoppen in de Kerk geweest waren, door Christus de „Engelen der Gemeen ten" genoemd. Deze Bisschoppen zouden dan volgens Downon in voorrang en gezag onderscheiden zijn van de ouder lingen. Op deze gronden achtte hij de Bisschoppelijke Kerkregering in Groot Brittannië wettig en Goddelijk. Bucerus greep de pen en schreef een uitvoerige ver handeling om de stellingen van Downon te weerleggen. Hij besprak zijn verweerschrift met verschillende voor aanstaande theologen, die er hun instemming mee be tuigden. De Veerse dominé droeg zijn boek op de vergadering der Classis Walcheren voor. Deze was zo verrukt over de heldere uiteenzetting, dat zij Bucerus verzocht, het boek zo spoedig mogelijk uit te geven. In het begin van 1618 verliet het de pers. Bucerus droeg, als predikant van Veere, zijn boek aan Zeeuwse Kerken te Dordt moest vertegenwoordigen...... p^^^^ Maurits, die Markgraaf van Veere was, op. „Schram, schrijf nog eens over de tram", vragen me enige lezers. Wat zal ik nog over de tram schrijven? De laatste weken zijn er al vele kolom men aan Moortje gewijd. Jeremiades tot in den treure toe. Het zou een groot boekdeel worden, wanneer alle klachten der laatste jaren over de tram in druk verschenen. Die zouden, denk ik, niet eens in één deel gaan. De R.T.M, blijkt echter een bolwerk te zijn, dat zo maar niet één^ twee, drie onder de voet gelo pen wordt. Er is al heel wat kruit op verschoten, maar het staat er nog „rus tig temidden der woelige baren" en me nige papieren aanval is te pletter gelo pen, op de eeuwigdurende concessie, die de toenmaUge regering in een gulle bui aan de maatschappij schonk. Dat is een pantser, waarmee heus niet te spotten valt. Natuurlijk was toen nog niet te voorzien hoe het vervoersprobleem zich in de toekomst zou ontwikkelen, maar toch is er met die concessie plus vier millioen gulden wel wat lichtvaardig omgesprongen. Of ze hebben in Den Haag gedacht dat dit spoortje- voor die boeren voor eeuwen voldoende zou zijn. Ondertussen gaat de R.T.M, zijn gang en ondanks de modernisering met die sels die zo lekker in brand kunnen vlie gen en buffetrijtuigen waarin je nooit in je kopje koffie behoeft te roeren om dat de hobbelende tramlijn het smelt- proces van de suikerklontjes voor zijn rekening neemt, blijft het toch maar klachten regenen. Niet alleen van Flak- kee, maar ook uit andere gebieden, waar de tram de scepter zwaait. Zo heeft verleden week Donderdagavond de Oost- voornse Gemeenteraad zv/aar gediscus sieerd over de tram. De vroede vaderen waren lang niet te spreken over de be diening. De directie, zeiden ze, belooft ons telkens weer koeien met gouden ho rens, waarvan in de practijk niets te recht komt. Enkele personen, die dage lijks van de tram gebruik maken, zijn Haringvliet. Gebleken is, dat de on diepte ten W. de Korendijkse Geul be langrijk om de Z.W. uitwerkt. Op de kaart moet op plm. 51°46°, 3 en 4°—12°—8 dit is 400 a 500 m. N.O. Van de zwarte lichtboei no. 4, omtrent 1"2 mijl Z.O. van Middelharnis liggende, aangebracht worden de noot: Minder water cap. 1952 van het Haringvliet naar het Vuile Gat varend of omgekeerd moet het betonde vaarwater worden ge houden, en moet gevaren worden tussen genoemde lichtboei en de R.Z.H.S. bol- ton met ruit. V.G. H.V. uit zee ko mend de lichtboei dus naar de regel over B.B. passerend de Bolton over S.B. Oost HeUegat. Naar 51407 en 4— 2219 dit is ruim 200 meter om de West N.W. is verlegd de Spitse Kopton no. 1 iets boven de haven van Dirksland. Als minste diepte bij gem. L.L.W.S. wordt in het Oost Hellegat vermeld 24 dm, 15 dm en 15 dm (laatstelijk 2618 en 20) In verband met de achteruitgang in de 2e inloop dient het bevaren van dit gedeelte van het vaarwater met zorg te geschieden. thans bezig statistische gegevens te verzamelen. Hieruit is reeds gebleken, dat er in een dubbele wagon 198 mensen gestuwd vs/orden. Dat op een aohterbal- con 18 personen worden geperst en dat er een groot deel van de reizigers elke dag moet staan. Voor de mensen, die dagelijks op en neer moeten reizen naar hun werk zijn zelden zitplaatsen be schikbaar. Alle klachten hierover wor den genegeerd. De Oostvoornse raads leden waren er wel van overtuigd, dat het personeel hieraan niets kan doen, maar er van maakt, wat er van te maken valt. Ze hadden echter over het beleid bij de R.T.M. geen goed woord te zeg gen. Eén der leden zei zelfs het te be treuren, dat de tram tijdens de oorlog niet helemaal opgedoekt was, went dan was er een ander vervoermiddel voor in de plaats gekomen. Nadat ieder zijn hart had gelucht werd er besloten om uitvoerig documentatie-materiaal te ver zamelen en zich op korte termijn tot alle instanties te wenden, die met het ver voer iets te maken hebben. Klopt men daar aan dovemansdeur, dan zullen de heren zich rechtstreeks tot de minister wenden Zo ziet U, dat Flakkee niet alleen klachten heeft. Herinnert U zich nog de actie van de Schouwen-Duivelanders van verleden jaar? Kranten vol protest, ver- voersboycot, anti-tram-sluitzegels op de brieven, requesten en delegaties naar Den Haagen men hoort er niets meer van. Doodgelopen! Wat heeft Flak kee al niet gedaan en welke povere re sultaten heeft het opgeleverd? Minister Wemmers is er met de haren bijgesleept en bergen auto's hebben hem het ver- keerswee van Flakkee in de oren getoe terd, maar wat heeft het geholpen? Eén stokoude boot zal wat worden opgelapt en daar kunnen de boeren het voorlopig wel weer mee doen. Een radicale oplos sing komt er niet. Het moet er maar op z'n boerenfluitjes naar toe blijven gaan. De kostbare wachturen aan de havens blijven zich opstapelen, boven de dure veergelden en de schrammen, die wagens oplopen. Gaat U 's morgens om half ze ven wel eens met de boot over? Als U dan met de achterste tram van Middel harnis meegaat, is het vrijwel uitgeslo ten, dat U voor uw lieve geld nog een zitplaats op de boot kunt bemachtigen. Dan is elke plaats, zowel de tweede als de eerste klas bezet door arbeiders, die naar hun werk aan de overkant gaan. Zij zitten en U kunt staan. Natuurlijk, het zijn ook mensen die recht op een plaats hebben, maar hier hapert het ook weer aan de accomodatie. Neen, de tram houdt het tempo van de tijd niet bij. Kan dat ook niet, omdat er geen kapitaal voldoende is. Er moet winst gemaakt worden, want de aandeelhou ders willen ook wel eens een paar stui vers zien. Daarom de bussen op Flak kee er ook maar uit. En zo gebeurt het op Flakkee, dat men aimo 1952 vlugger te voet van Herkingen naar Melissant kan gaan dan met de reisgelegenheid die er is. 't Is om er moedeloos onder te worden. Zou er in groot verband niet wat meer te bereiken zijn? Niet in de Rosestraat, maar in Den Haag, bedoel ik. Aanhouden, volhouden! De stage drup holt zelfs de hardste steen! De Minister is een keer bij de Flakr keese auto's wezen kijken, laat nu alle Flakkeese auto's nog eens naar de mi nister gaan. Dat zou een indrukwekken de optocht worden. Wie vat die koe eens bij de horens? SCHRAMMETJE. durfde men hem niet als afgevaardigde naar de Nationale Synode te zenden. Dit had een zeer bijzondere reden. Men wildede Engelse Koning Jacobus niet ont stemmen Wat had Bucerus dan gedaan, dat hij, in Veere geliefd en bij de Zeeuwse kerken hoog aangeschreven, zich het ongenoegen van de Engelse Monarch op de hals had gehaald? De kwestie zat zó! Koning Jacobus was zeer gesteld op een Bisschoppelij ke Kerkregering. Hij dreef deze kerkelijke opvatting van hem zó door, dat ieder, die een andere Kerkregering voorstond, door hem gehaat werd. Er verscheen in Nederland een boek, getiteld „De Re- gimine Ecclesiae Scotianae" (over het bestuur der Schot se Kerk). Eén der exemplaren kwam ju handen van de Engelse Koning. Deze was over de verschijning zeer verstoord. Hij droeg zijn ambassadeur Dedley Carleton op, om te onderzoeken, wie de auteur en drukker waren. Uit de aard van zijn ambt had de Engelse Gezant de volle medewerking der autoriteiten. En natuurlijk ook van de Staten van Zeeland, die o zo gaarne zich met de zaken der Zeeuwse Kerken be moeiden. 't Verscheen prachtig op tijd. De strijd over het bestuur der Kerk was in volle gang. 't Werd een succes! In twee jaren vier drukken! Wel een bewijs, dat het in de smaak viel van hel Theo logiserende volk van Nederland. De Engelse Koning echter was zeer verbolgen. Hij wilde scherpe maatregelen op de auteur toepassen. Dank zij invloedrijke voorspraak bleef deze voorals nog buiten schot. Ook de Synode van Zierikzee (913 Oct. 1618) stond in het teken van dit conflict. De ganse Synode schaarde zich achter de dominé van Veere. In de Resolutie (Art. 4) lezen we: „Is voorgelezen zekere missive van de Classis Walche- „ren aan deze vergadering (overmits onze geliefde en „eerwaarde Broeder Bucerus, tot zijn onschuld, in grote „ongenade is geraakt bij den Koning van Groot Brittan- „nië, over het uitgeven van zijn boek „de Gubernatione „Ecclesiae, dat deze Synode, in gunste, gelieve te schrij- „ven aan Zijne Prinselijke Excellentie, en een getuigenis „geven van zijn onschuld en te verzoeken interesse te „verlenen, opdat Zijne Majesteit onzen waarde broeder „Bucerus in zijn dienst niet store". De Synode vond dit verzoek redelick en billijck". KHRS OP In de afgelopen winter is door de Rijksdienst voor de Uitvoering van ;Wer- ken (D.U.W.) een subsidie beschikbaar gesteld voor degenen, die schilderwerk lieten verrichten in de maanden Febru ari en Maart. Het doel van deze rege- Ung was de werkspreiding in het schil dersbedrijf te bevorderen. De regeling, die het karakter droeg van een proefneming, is geslaagd, zo dat de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waaronder de D.U.^W. thans ressorteert, heeft goedgevonden, dat de regeling ook van kracht zal zijn voor het winterseizoen 1952/'53. De uitvoering van de regeling is even als vorig jaar in handen van de D.IT.W. gesteld, die daarbij samenwerkt met de werkgevers en de werknemers in het schildersbedrijf. Deze samenwerking wordt tot stand gebracht door de Com missie „Mebesal" (Meer en Beter Schil derwerk in Algemeen Belang), Maurits- kade 33 b te 's-Gravenhage, tel. 111712, en de Vakgroep Schildersbedrijf. Het subsidie, dat evenals verleden jaar 20% der totale kosten zal bedragen, wordt gegeven over werk, uitgevoerd tussen 17 November 1952 en 28 Febru ari 1953. De commissie „Mebesal" stelt alle schilderspatroons op de hoogte van de details van de regeling. De aanvrage om subsidie dient gericht te worden tot deze Commissie, op door haar ter be schikking te stellen formulieren. Voor het komende seizoen wordt voor al de nadruk gelegd op het binnenschil- derwerk. Voor het buitenschilderwerk zal slechts subsidie worden verleend voor het afbranden, c.q. afschrappen of afbijten; en het eenmaal gronden en het stoppen der ruiten. Buisje met 10 lobletten het belang worden geacht van de vak kundige pluimveehouders, waartoe de kleine boeren voor een belangrijk deel kunnen worden gerekend. Bij de vaststelling van de voedertoe wijzingen zal rekening worden gehouden met de kuikentoewijzingen van 1952. Regeling heeft aan doel beantwoord. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de Minister zich heeft verenigd met het besluit van het Bestuur van het Be drijfschap voor Pluimvee en Eieren, voor het jaar 1953 over te gaan tot afschaf fing van de kwantitatieve beperking van het aantal uit te broeden kuikens en van de verdelingsregeling van de kuikens, die de afgelopen jaren ten behoeve van desbetreffende bedrijven heeft bestaan. Zoals bekend heeft ook de Stichting voor de Landbouw aan de Minister en aan het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren geadviseerd, deze regelingen op te heffen. tReleidelijke uitbreiding. In de na-oorlogse jaren is het systeem van kuikentoewijzingen toegepast, om dat het in verband met de veevoederpo sitie gewenst werd geacht, de uitbrei ding van de pluimveestapel geleidelijk te doen geschieden. Bovendien heeft de ze regeling het mogelijk gemaakt, de pluimveehouderij speciaal te richten naar de kleinere gemengde landbouw bedrijven. De ervaring heeft geleerd, dat er bij de bestaande omvang van de pluimveestappel minder aandrang be staat tot krachtige uitbreiding van de pluimveestapel over te gaan. Daarenbo ven is mede als gevolg van de onderha vige regelingen een bevredigende basis gevormd voor het nog te verdelen ge- importeerde pluimveevoeder. Verjonging en selectie. In brede kringen van pluimveehouders bestond reeds geruime tijd de mening, dat de toewijzingsregeling voor de kui kens een rem betekende voor een sterke verjonging en een tijdige scherpe selec tie van de pluimveestapel. Aangezien een ruime selectiemogelijkheid de renta biliteit van de pluimveehouderij in be langrijke mate ten goede kan komen, zodat de positie van de Nederlandse pluimveehouderij ten opzichte van het buitenland gunstig zal worden beïnvloed heeft de Minister mede op grond hier van tot opheffing van het systeem van kuikentoewijzingen besloten. Van de zij de van kleine boeren is weliswaar ge pleit voor handhaving van dit stelsel, maar naar de mening van de Minister moet de afschaffing in het bijzonder in DEN HAAG. Allerlei families in Rotterdam, Ctouda, Arnhem, Breda, Utrecht en in verscheidene provincie steden zijn de laatste maanden de dupe geworden van een brutale oplichter. De man, een Rotterdammer van geboorte, die zich onder valse naam voorstelde als een vroeger lid van de Duitse weer- macht, vond gemakkelijk toegang tot de families die in de bezettingsjaren Duits gezind waren geweest en wier dochters tijdens de oorlog relaties hadden aange knoopt met Duitse miUtairen. Deze meisjes hadden veelal niets meer van hun „vrienden" gehoord en zij wa ren dan ook doorgaans een en al oor wanneer de „Duitser"' haar even de groeten kwam overbrengen van Hein- rich, van Adolf of van Peter. Hij vertel de vol ontroering over zijn eigen vrouw en zijn kind die het leven hadden gela ten bij een verschrikkelijk Amerikaans' bombardement. Hij begreep dus best wat het voor zo'n meisje moest betekenen, nooit meer iets te horen, maar hij wist wel zeker dat Heinrich nog leefde. Hij had zelfs opdracht gekregen de hartelij ke groeten over te brengen. Wanneer hij dan tenslotte aan het eind van zo'n verhaal om wat geld vroeg omdat hij zijn portefeuille hier of daar had laten Uggen dan ging de rest van zelf. Vrijwel iedere familie die de groe ten kreeg, was bereid de „Duitser" te helpen. Hij is tenslotte in Den Haag gearresteerd. (Alg. Dagbl.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 3