Voor GERO ^^■Ql Nieuwe aanwinsten Centrale Veiling Middelharnis Mariniers, zo wijd de wereld strekt Uitreiking Veevoederbonnen Plaatselijk Nieuws „Gebroken trots Offi tStreekfnuó&utn (Roeree en 0vierllakkee Grondige oefening op Texel zorgvuldig voorbereid Voor Rundvee 60 pCt. van de toewijzing ineens KERKNIEUWS naar J. KEUVELAAR Land en Tuinbouw PEPKA en GIBBS Ontieperkte garantie Warm p-'de vtRiNo Geruisloos VEEVOLGVERHAAL De fa, pj Cll Biz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" Woensdag 29 October I952 De laatste publicatie die wij over de aanwinsten voor het Streekmuseum Goeree-Overflakkee gegeven hebben, was van 28 Mei 1952. Sindsdien is er weer heel wat voor het Streekmuseum bij het Bestuur binnengekomen. Hieronder volgt een verantwoording: Wanmolen, van A. Rosmoleni te Me lissant; (toegezegd) schoorsteenstuk van Dr Kuipers, Sommelsdijk; Zeeuws jak, van Mevr. Groeneveld, Somm.elsdijk; oud deurslot, 2 oude pijpjes, ijzeren bril, 2 onderscheidingstekenen 18-daagse veld tocht en Citadel v. Antwerpen van Joh. Tieleman, Sommelsdijk; botervorm met lepel (hout) van Joh. Mooyaart, Som melsdijk; 2 botervormen van Peeman, Middelharnis; schoorsteenstuk van G. v. Beek, Middelharnis; Instructie Keur meesters, droogers enz. in fle meesto- ven, lijst van de onderscheiden merken In de meekrap, stichtingsacte meestoof te Stellendam, van D. Goekoop, Goede- reede; aantal munten en bezettingspa pieren van Weth. Dijkers, Sommelsdijk; aantal bezettingspapieren etc. van G. Vreugdenhil te Dirksland; verschillende fossielen en een kreeft, opgevist door A. de Jager te Stellendam; verrekijker, plm. 200 jaar oud, van Weth. Waling te Ooltgensplaat; Verrekijker van Burge meester Kruijff te Den Bommel; 5 munten van onderw. Loogman te Stel lendam; hangijzer, van P. Vos Melissant; plaatstoof, van C. v. d. 'Sluys, den Bom mel; stenen deksel van een kan, opge graven op de Marinewerf te Hellevoet- sluis van M. V. ld. Sluis, Sommelsdijk; 1 bestek, (mes, vork, lepel, kurketrek- ker) in etui van L. v. d. Meer, Lange- weg 40, Middelharnis, blauw bord van M. Otte, Sommelsdijk; suikerpot van L. de Korte, Middelharnis; serie Wintei'- hulpspeldjes, Gemeente-secretaris, Dirks land; vals Duits stempel, Gebr. Booms- ma, Middelharnis; 3 botervormen, J. de Pijper, Middelharnis. Vissersattributen, o.m. 1 reiszak, 2 spleten, waarin beug werd opgehangen, 1 olienaou-w, 2 zeilmakers-priemen en en kele kabeljauwhaken van J. J. Taaie, O. Voorgors, M'harnis; 1 suikerbietenspa; foto's van de kerk te Middelharnis, na de brand in 1903 van Boogerman, Brand steeg', Middelharnis; 1 gehaakte muts. Wed. M. de Ruiter, Ring, Sommelsdijk; meekrap-spa van C. Struijk, Groenewoud Dirksland; m8,ngel en zaademmertje; Wed. v. Es-Joppe, Sommelsdijk; gloei lamp plm. 1930, Bode Jongejan te Mid delharnis; een 10 kg gewicht met op schrift ,,10 Nederl. ponden" van Kr. de Mooij, Sommelsdijk; halsjuk met 'kope ren haken, Wed, Joh. Buth, Oostdijk, Middelharnis; halsjuk, plaatstoof en houten weegschaal waarmee door koop man in de hand kaas werd gewogen van J. Grootenboer, Ring, Sommelsdijk; on derlijfje van visvrouw (geefster wordt niet vermeld) 2 tegels van Troost, Pie terstraat, Goedereede; haardplaat, Am- bachtsschool, Goedereede; koperen strijk ijzer, Hameeteman, Ouddorp; thee-em mer, koperen theelichtje, doofpot met koperen deksel van E. Meyer, Klaren- beekseweg, Ouddorp; zilveren meekrap stempel van A. C. Heyboer, Delft; mee- krapploeg van dhr Goekoop, Goederee de; een kruikje, plm. 1500, uit Ouddorp; herdenkingsplaat Reddingswezen, van H. Sperling, Ouddorp; oud anker en mosselrijf van Bezuijen, Ouddorp; ver kleind model van zeekor, compleet met borden van A. de Jager, Stellendam; paspoort in lijst, 1839 van Piet Tam boer, Middelharnis. Aantal rantsoenbewijzen van de Vei ling te Middelharnis; foto Rijks veerboot (in 1909 buiten gebruik) in bruikleen Gemeente Middelharnis; 2 schelpen van Klaas Gi'inwis, Ouddorp; 2 sierstijlen voor karos, van v. Mierop, Ouddorp; 1 munt 1854 Napoleon, mej. v. d. Poel, Ouddorp; diverse kledingstukken en 2 oude acten, mej. T. Tanis, Ouddorp. Wervel, opgevist uit zee, van A. v. Seters, Stellendam; ingelijst gedicht Goede raad" van v. d. Slik, Ring, Mid delharnis; 1 exempt. ,,De 10-daagse veldtocht" van Mevr. v. Hemert, Som melsdijk. Van dhr A. v. d. Sluijs, Stationsweg te Dirksland een bijbel oude druk en een aantal boeken, bezettingspapieren, enz., 2 boterspaantjes, strijkijzer met 2 bouten, een in 1772 op perkament ge tekende schets van de boerderij (beboerd door vader van de schenker) getekend door landmeter van Weel; voorts een boekje, (getekend door vader van de schenker) van het bij de boerderij be horende land, een gedenkpenning en en kele munten. Meekrapspa, van E. iMeyer, Klare- beekweg Ouddorp; meekrapspa van Joh. Flikweert, Nieuwerkerk (Z.); kameel haren kleed, waarop meekrap werd na- gedroogd van Flikweert, Haven Oud dorp; gehaakt kindermutsje en wollen handbeschermer (welke in 't land ge dragen werd) van mevr. Cath. Bree- man-Bechtum, Dirksland; 1 exempl. nooduitgave „Bilanden-nieuws", Zater dag 28-4-1945 eerste nummer na de be vrijding, van mej. Joha. Koese, Stellen dam. Twee foto's van Gebrs. Boomsma, Middelharnis; 1 grenssteen Holland-Zee land, liggende hoek Heerendijk-West- havendijk, ontvangen door bemiddeling van Ir J. B. Mijs te Sommelsdijk; 1 foto Gasthuis te Sommelsdijk van de pers fotograaf G. V. Eek te Middelharnis; een foto en oude prentbriefkaarten, van mevr. Wed. Wittekoek te Oude Tonge; 1 waterverf schilderij (sloep 2 Cornelis- sen) geschilderd door Prof. J. v. d. Broek, geschonken door Mevr. Witte- rood-Kolff te Den Haag; 1 veldfles, blauwe tegel en een cahier met water verftekeningen, van Mevr. Wittekoek te Oude Tonge. Veiling van Vrijdag 24 October 1952. Doyenne du Cornice 31.St. Remy 57; Beurre Clairgeau 11^15; Con férence 7,Gieser Wildeman 3 15; Cox Orange Pippin 3—29; Gro ninger Kroon 710; Glorie van Hol land 23,—; Alicante I 73—88; id. II 3561; Postelein 21,Andijvie 6—9; Spruiten 33—34; Bloemkool 11—35; Witte Kool 3,50; Rode Kool 8.—. In een paar maanden tijds is er dus weer heel wat geschonken aan het Streekmuseum. Uit bijna alle plaatsen van het eiland zijn inzendingen binnen gekomen, waaruit blijkt dat het medele ven algemeen is. De tentoonstelling te Ouddorp, deze zomer gehouden bracht zoals in boven staande lijst te zien is, van diverse Oud- dorpse families ook aanwinsten en bo vendien zijn er nog enige toezeggingen. Op deze tentoonstelling is echter een belangrijk stuk zoek geraakt, nl. één van de zes kaarten uit de serie van Teixeira de Mattos. (no. 6, kaart situa tie 1937). Mogelijk is deze bij het terug bezorgen van andere bescheiden, zoek geraakt, Het Bestuur van het Streek museum verzocht ons hierop te wijzen; heeft iemand deze kaart in bezit, wordt beleefd verzocht deze terug te zenden aan de secretaris van het museum, de heer W. H. S. Sypkens, Prins Hendrik straat, Middelharnis. .*....v.:.v......^..^....,^.v,■...-..,v^..:................^.,-...v■.-,•.:.:.^..........^^|g TEXEL. Het nachtelijke duister van de Waddenzee, geaccentueerd door het onophoudelijke gieren van de wind en het weerbarstige klotsen der golven, kreeg dezer dagen een zo mogelijk nog grimmiger karakter, toen in de buurt van Gas- boei 13, ter hoogte van Texel's Mokbaai, Hr Ms Onderzeeboot O 21 dreigend de voorsteven opstak en enige ogenblikken later haar gehele romp boven water vertoonde. Voorbode van een realistische amphibische oefening der mariniers. De commandant en andere officieren verschijnen op de commandobrug, enige matrozen klimmen door mangaten aan dek. Twee rubberboten worden snel op geblazen en overboord gezet. Dertien mariniers, die hun gelaat dezelfde kleu ren als hun uitrusting hebben gegeven, laten zich in de boten zakken. Onopge merkt pagaaien zij in de richting van het Amphibisoh Oefenkamp van het Korps Mariniers, dat ongeveer driehon derd meter van hen vei-wijderd ligt. Doodse stilte omringt hen. Gedempte commando's blijven tot een minimum beperkt. Eén, twee, drie De kop van Noord-Holland en de ei landen Texel, Vlieland en Terschelling zijn door middel van verrassende amphi bische operaties door de (denkbeeldige) vijand bezet. In Den Helder worden op geregelde tijden vijandelijke troepen en materiaal ontscheept ter versterking van de troepenmacht, die op het punt staat, in Zuidelijke richting door te stoten. Het is van het allergrootste belang, de haven van Den Helder onder controle te krij gen. De herovering van Texel biedt de beste oplossing. Een radarstation in de duinen op de Zuidelijke punt van het eiland, dat alle scheepsbewegingen ver raadt, staat een goede kans op een ge slaagde landing nog in de weg. De der tien mariniers zullen in alle stilte hun speciale vernietigingsopdracht moeten uitvoeren. Een korte afstand zijn de zwijgzame mariniers nog van het landingsstrand verwijderd. Het laatste stuk zullen zij zwemmen of lopen. Het geluid van rie men zou hen kunnen verraden. Dekking zoekend achter de eerste duinenrij, con troleren zij voor de laatste maal hun positie. Dan gaan zij tot actie over. Een korte, maar felle schermutsehng met de overrompelde bezetting van het radar station. Het aanbrengen van springla dingen en het ontsteken van het vuur- koord zijn het werk van een ogenblik. Terug naar de boten, luidt dan het be vel. WadeUi zwemmen en pagaaien. Op weg naar de O 21, die, „klaar voor on der water", hun terugkeer afwacht, volgt de explosie. De rubberbootactie is geslaagd. Tevredenheid bepaalt de stem ming aan boord van de onderzeeër, die zich, onder water, snel uit het actiege bied verwijdert. Inleidend vuur. De tactische positie van de aanvallers is bij het aanbreken van de dag, dank zij het werk van een kleine groep pio- Op uur U is het eerste versterkte infanterie-peloton mariniers op het Zuidoostelijke strand van Texel aan land gezet. De herovering van bezet gebied is begonnen. niers, aanzienlijk verbeterd. Aan boord van Hr Ms Torpedobootjager ,Banckert', die op veilige afstand van bezet gebied positie heeft gekozen, heerst grote be drijvigheid. Er vormen zich groepen ma riniers, die hun uitrusting aan een laat ste controle onderwerpen. Twee stukken geschut worden in stelling gebracht, aan bakboord bevindt zich het landings strand. Korte bevelen weerklinken, als twee versterkte infanteriepelotons mari niers zich met hun Amerikaanse bewa pening langs landingsnetten aan stuur boord laten zakken in zes van de tien L.C.A.'s (Landing Craft Assault), waar over het oefenkamp ,,De Mok" beschikt. De zes schepen vinden elkaar terug in het rendez-vousgebied, waar men, rond cirkelend, wacht op de dingen die komen gaan. Hallo, Bobtail red, hallo Bobtail blue, this is .Dreamboat, I have a target for you." Bobtail Red en Bobtail Blue zijn de roepnamen van twee formaties Thun- derjet-straaljagers, die tot taak heb ben, het landingsstrand te bombarderen. Dreamboat is de „Technical Air Party", de centraalpost, die hun acties regelt. De jagers hebben hun doel gevonden. Hun inleidende bombardement valt on geveer samen met dat van de „Ban- Nu met de uitgifte van de veevoeder bonnen is begonnen, wijst het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening ei'op, dat, ter vereenvoudi ging van het stelsel, de bonnen voor rundvee in afwijking van de tot dus ver gevolgde methode betrekking hebben op de eerstvolgende vier maan den, te weten de periode van 1 Nov. '52 tot en met Februari 1953. De veehouder ontvangt thans Ineens 60% van de to tale jaartoewijzing; hij moet er daarom rekening mee houden, dat na Februari 1953 nog slechts bonnen voor 2/5 van de thans ter beschikking gestelde hoe veelheid zullen worden uitgegeven. In dit verband zij opgemerkt, dat men de mening kan zijn toegedaan, dat de hoeveelheid voeder, waarvoor thans de bonnen zijn uitgereikt, de behoefte ge durende de eerstvolgende periode over treft, omdat in het voorjaar meer krachtvoeder nodig is. Voor veel bedrijven geldt dit inder daad; niettemin is de behoefte op de be drijven met veel herfstkalvende koeien de zgn. wintermelkbedrijven ge heel anders verdeeld. Teneinde de sprei ding in het verbruik zoveel mogelijk aan de beoordeling van de veehouder over te laten, is tot de thans getroffen regeling, waarbij dus 60% van de totale toewijzing ineens beschikbaar wordt ge steld, overgegaan. Om de aankoop van krachtvoeder zo regelmatig mogelijk te doen geschieden, zijn voor de inlevering van de desbetref fende bonnen twee termijnen vastge steld, n.l. van 115 November 1952 en van 115 Februari 1953. Het verdient aanbeveling, al zijn bonnen niet bij de eerste gelegenheid bij de handel of bij de mengvoederfabrikant in te leveren, maar eerst na te gaan, welke hoeveelheid rundveevoeder men gedurende de maan den November en December wil betrek ken. Voor de varkens en het pluimvee heeft de uitgifte van de voederbonnen zoals gebruikelijk betrekking op de eerstvol gende twee maanden; voor de thans verzonden bonnen derhalve op de toe wijzingen voor November en December 1952. ckert". Het kan niet lang meer duren, of er zullen troepen aan land worden gezet. Uur U is aangebroken. De zes L.C.A.'s varen naar de uit gangslijn, waar vaart wordt geminderd om de boten gelegenheid te geven, posi tie te kiezen. Twee maal drie boten, twee landingsgolven, elk bestaande uit een versterkt infanteriepeloton. De Tweede Luitenant der Mariniers J. Toet uit Scheveningen, geboren en ge togen aan Nederland's Westkust, kijkt op zijn horloge. Hij bevindt zich, als pe lotonscommandant in één der voorste boten. Kort en krachtig is zijn comman do: Uitgangslijn. .Wapens laden. Bajo net op. Uitrusting vastmaken." Dan het teken, de opgeheven arm, die niets aan duidelijkheid te wensen overlaat, die zo veel wil zeggen als: In aanvalsformatie voorwaarts, volle kracht vooruit, in de richting van de kust. Hoog spat het boegwater op. Als de eerste landings- boot het strand raakt is het tijdstip van de aanval, uur U, aangebroken. De ian- dingskleppen gaan neer. Slechts het vlootpersoneel, met de navigatie belast, blijft in de boten achter. Kort daarna landt de tweede golf. Een otaservatieplatform, dat ter bevel- liging tegen luchtaanvallen en ander ge weld omgeven is door witte doeken, biedt plaats aan hoge officieren, die de acties vol interesse gadeslaan. Onder hen bevindt zich de Amerikaanse Gene- raal-Majoor der Mariniers Alfred H. Noble, hoofd van de „Military Assistan ce Advisory Group" (MAAG) in Den Haag, de eerste buitenlandse generaal der mariniers, die, sinds de oprichting van het Amphibisch Oefenkamp in 1949, „De Mok" bezoekt. Onwillekeurig gaan de gedachten uit naar de wapenspreuk van de mariniers. Qua Patet Orbis, zo wijd de wereld strekt, waar ook ter we reld GEREF. GEMEENTEN. Ds. Verhagen herstellende. Uit Kam pen kwam het bericht, dat Ds. Verha gen van zijn ernstige ziekte herstellende is. Hij mocht zelfs verleden week tij delijk naar zijn woning terugkeren. Wel is het zo, dat hij binnen 14 dagen weer in het ziekenhuis te Kampen moet wor den opgenomen om verder behandeld te worden. DE OUDSTE PROTESTANTSE KERK TER WERELD De kerk van St. Magnus te Worms, waarin in 1517 de eerste protestantse godsdienstoefening werd gehouden, zal weer worden opgebouwd. In deze om streeks 800 in Romaanse stijl gebouw de kerk heeft de predikant D. Becker, die met Luther een drukke briefwisse ling voerde, in Februari 1517 voor de eerste maal gepreekt voor een Protes tantse gemeente. Ter gelegenheid van de bijeenkomst van de Rijksdag in April 1521 heeft Luther in deze kerk het woord gericht tot de protestanten van Worms.. De restauratie der kerk zal 240.000 Mark kosten. Een deel van dit bedrag is beschikbaar gesteld door protestan ten uit de Verenigde Staten, Zweden en Zwitserland. CASSETTE'S «it voorraad van 37.30 tot 1251.85 DE HARDE LES VAN HET SPUITSEIZOEN. Een terugblik op het spuitseizoen van dit jaar vestigt weer de aandacht op het tragische feit, dat door velen nog onvoldoende bescherming wordt gezocht bij het spuiten met gevaarlijke bestrij dingsmiddelen, In de kranten Jas men van verschillende gevallen, waarin de gevolgen zeer ernstig, soms zelfs dode lijk waren. Men weet, hoe gevarieerd het aantal bestrijdingsmiddelen is, dat ons ten dienste staat. Dit betekent, naast de mo gelijkheid tot intensieve bestrijding ook, dat de risico's veel groter worden. Zo moet men met het probate, maar uiterst gevaarlijke. Parathion met de grootste voorzichtigheid te werk gaan. Nogmaals willen wij er daarom met klem op wijzen, dat het voor hen, die geregeld bespuitingen uitvoeren, van groot belang is degelijke voorzorgsmaat regelen te treffen. Goede rubber kleding is een eerste vereiste. Volledige hoofdbedekking (b.v. een Zuidwester)handschoenen met kap, laarzen en een goed sluitende jas kun nen hier uitstekende diensten bewijzen. Ook is het gebruik van een mond- en neusbedekkend rubber masker in de meeste gevallen aan te bevelen. De kleding moet onmiddellijk na het gebruik met water grondig afgewassen worden. In het najaar wordt op menig bedrijf het materiaal aan een grondige inspec tie onderworpen. Het spuitseizoen heeft ons de harde les geleerd dat, wanneer dit verwaarloosd werd, de gevaren toe namen. Als men de kleding niet meer nodig heeft, dient men deze in te talken, en dan op een droge, koele en donkere plaats op te bergen. Zodoende gaat de kleding jaren mee. Laat voor degenen, die dit jaar nog zonder beschermende kleding de bespui tingen uitvoerden het spreekwoord voorkomen is beter dan genezen'" een leidraad zijn. De nieuwe chlorophyl tan<'ti)asta ver drijft onaangename geuren uit mond en keel. Vraagt eens in Wed. Kur- vinlcs Drogisterij. MIDDELHARNIS. De heer M. Albregts Rz. Ooster- voorgors, alhier heeft voor de tweede maal aardbeien en frambozen geplukt. HERKINGEN. Door de minister van marine is aan de dienstplichtige van de lichting 1948 M. van der Vliet met ingang van 20 No vember 1952 voorgoed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens persoonlijke onmisbaarheid verleend. Voor de nieuwe cursus Eerste Hulp bij Ongelukken, die in het gemeentelijk verenigingslokaal onder leiding van de schoolarts wordt gehouden, hebben zich 21 cursisten aangemeld. Voor de plaat selijke vereniging is dit een mooi re sultaat. Gevonden een zilveren damesbeursje. Inlichtingen bij de Postcommandant der Rijkspolitie, Ondertrouwd: C, de Geus, 23 jaar, metselaar wonende te Herkingen en S. Kieviet, 20 jaar, zonder besBep, wonende te Sommelsdijk, STELLENDAM 50-jarig bestaan van het Groene Kruis. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Groene Kruis zal op 30, 31 October en 1 November a,s, een bazar worden gehouden in het gymnastieklo kaal. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. NIEUWE TONGE. Ongelukkige val. Een zoontje van A. B. had het ongeluk boven uit de schuur te vallen. Hij brak zijn arm. Me dische hulp was noodzakelijk. i Benzinetank. Door S. v. d. Velde is vergunning gevraagd tot het plaatsen van een benzinetank in zijn perceel Wentinkstraat 11. Koelhuis. [Wij vernemen dat deze week de eerste producten in het nieuwe koelhuis van de Coöp. Dorpslandbouw- vereniging zullen worden opgeslagen. OOLTGENSPLAAT. Ledenvergadering van de Woning bouwvereniging Beter wonen" te Oolt gensplaat op Woensdag 22 Oct. j.l. des n.m.. 7 uur in Hotel Hobbel, eigenaar C. Versendaal. In 1953 woningbouw? Huur 6.40. Voorz. dhr. C. v. Kempen opent met een welkomstwoord de vergadering, waarbij hij opmerkt dat door de weers omstandigheden de opkomst niet groot is, daar de leden uit onze Buurtschap pen door de vallende regen waarschijn lijk waren thuis gebleven. Notulen van de vorige vergadering- worden door Secr, dhr, Luijendijk gele zen, welke onder dankzegging onveran derd werden vastgesteld. Van Bestuurszijde wordt uiteengezet, dat er dit jaar alles weer gedaan is om te komen tot bouw van woningwetwo ningen, doch dat er geen mogelijkheden daarvoor waren, ondanks alle mede werking van B, en W, dezer gemeente. Ten eerste zaten wij met de kapitaals moeilijkheden en toen deze waren opge lost werd geen bouwvolume meer ver strekt voor dit jaar. Voor 1953 zijn er echter wel mogelijk heden om te komen tot bouw van wo ningwetwoningen, kapitaal voor deze bouw is zeer waarschijnlijk te bemach tigen, ten eerste is door de gevoerde actie dér vereniging voor de Nationale geldlening voor de woningbouw ruim 20.000,op voorkeur voor de gemeen te O'plaat gestort, zodat wij daarover alvast kunnen beschikken en de verdere aanvulling daarvoor nodig is wel te be komen. Voorstel van het Bestuur om maatre gelen te treffen om te komen tot bouw wordt met algemene stemmen onder steund. Daar de Gemeente nog beschikt over een bouwrvolume van 7 woningen zal het Bestuur trachten deze volume voor de vereniging te bemachtigen voor 1953. De woningen zullen zeer vermoedelijk wor den éénkamerwoningen, met een klein portaal en een grote doelmatige keuken en boven 3 slaapkamers met een douche cel, daar dit volgens de wet verplicht is. De weekhuur dezer toekomstige wo ningen zal plm. 6,40 zijn, In ieder geval zal van bestuurszijde alles in het werk gesteld worden de woningen zo doelmatig mogelijk zien te krijgen in samenwei'king met de daar voor aangewezen architect. Voor de architectuur zviUen wij pro beren met Bouw- en Woningtoezicht, dit zijn dan de heren architecten Lou- werse en Goudkamp, Voor eventuele nieuwe woningen ga ven zich 24 personen op om in aanmer king te komen, ondanks de hoge week- huurv/aarde, dtis wel een bewijs, dat de woningnood in onze gemeente nog groot is om nog maar niet te spreken van het woningtekort. Deze opgave hield in, 20 personen voor Ooltgensplaat, 3 voor 99 DOOR HERMAN NOORMAN 8.) „Dat heb je goed gehoord, Las- terie. Je moet rekenen, dat de meeste jongelui lid zijn van ,,SuTsum Corda", een uitstekende zangvereniging en dat stimuleert ongetwijfelt de gemeente zang. Onder Kaasmaker worden ze goed geoefend". „Is Kaasmaker de dirigent van dat koor?" vraagt hij verrast, ,,Geen won der, dat er idan iets van gemaakt wordt, Kaasmaker is best. Toch die uit Amers foort?'" „Ja, die is het. Een goed musicus. Hou je van zingen?" ,,Ik ben er dol op, mevrouw, In Utrecht was mijn enige ontspanning lid van het Oratorium", „Dan zou ik hier lid van „Sursum Corda" worden. Ik weet het niet, maar het zal hier wel zijn als overal: manne lijke leden kunnen ze wel gebruiken", „Ik voel er inderdaad veel voor, de traditie van Utrecht voort te zetten en hier lid te worden, voo'ral nu ik hoor, dat Kaasmaker dirigent is. Wacht eens, nu herinner ik mij opeens: verleden jaar heeft het koor van Noordam zulke suc cessen geoogst op het concours in Utrecht, ja, ja, ik weet het al", Kaasmaker moet een plan hebben, Kea Steendam vertelde het mij. Mis schien heb je wel eens gehoord van de Wognummers? Neen, dat zal wel niet. Het is al jaren geleden. Jongelui uit Wognum, die met elkaar een schitterend koortje vormden, dat overal in het land beroemd was, Kaasmaker wil nu de bes te van „Sursum Corda" uitkiezen, om iets dergelijks tot stand,te brengen", „De Noordammers", lacht Laste- rie. „Niet onaardig. Maar dan moet het heel wat zijn. Daar kom ik wel niet bij, als ik lid wordt, want dat zal ettelijke malen per week repeteren zijn, wat er niet af kan. De tijd is kort". Mevrouw Offenbach is op de hoogte van zijn plannen. Haar man is onderwij zer geweest, dus weet ze er alles van. Ze heeft respect voor zijn werkkracht. Voor twee actes tegelijk opgaan, dat komt niet veel voor, Bijna zat ik hier niet aan de kof fie", zegt hij dan, „Bij de kerk kwam een dame op mij afstevenen, die me vrouw Piccardt bleek te zijn. Zij invi teerde mij een kop koffie te gaan mee drinken, maar dat vond ik tegenover u niet aardig, dus heb ik het voor vandaag afgeslagen. Maar toen zat ik vast op vanavond, op de thee. Dus u weet het vast; vanavond verdwijn ik. Niet pret tig, vindt u wel, de eerste avond? Maar ja, ik kon moeilijk weigeren. Eigenlijk: vóór ik bepaald toezegging had gedaan, hield nievrouw Piccardt het al voor af gesproken". Zijn hospita lacht vrolijk: „Ja, bij mevrouw Piccardt moet je vlug zijn, anders is zij je de baas". I,,Die Indruk maakt zij op mij ook. Wat doet die mijnheer Piccardt?" Eerste ambtenaar op de secreta rie hier". „O, thuis is hij vast niet de eerste ambtenaar!" ,,Je kunt wel eens gelijk hebben. Och, mevrouw is een best mens, hoor. Aardig en lief. Je zou zeggen: te lief, maar dat valt wat mee, vind ik. Zij méént het goed. Maar ik kan niet ont kennen, dat de vrouw er de baas is in huis". Haar ogen pretlachen, maar waarom zegt hij niet. Want ook mevrouw Offen bach denkt evenals dominee Vervoorn op de bestuursvergadering, aan de bei de dochters Piccardt, die maar niet ,,aan de man" kunnen komen, terwijl de moeder dat zo graag zou zien. Zij ver telt dat evenwel niet aan Lasterie, 't Is ook niet nodig, want die heeft al duide lijk blijk gegeven, zélf uit zijn ogen te kunnen kijken, 's Avonds stapt Laste rie er op af. De Kerkstraat is midden in het dorp en nummer twintig is gauw gevonden. Het is een groot huis van slechts één verdieping; deur in het mid den, aan weerskanten twee grote ramen. Een echt oud huis, maar gemoderni seerd. Zelfs voorzien van centrale ver warming. Er is geen bezoek, zoals gezegd was. Dat moet ook niet, vindt mevrouw al gauw, 't Is leuker om met 't eigen club je te zijn. Nu, dat is in orde. Mijnheer is er en mevrouw en de beide dochters Jeannette en Marie, die ruim een jaar in leeftijd verschillen, Jeanette is vier en twintig. Marie moet straks drie en twintig worden. Zo en passant weet mevrouw dit de gast mee te delen. De meisjes zijn niet onaardig, moet Laste rie bekennen, maar als hij een vergelij king maakt met dat meisje, dat hij slechts even ontmoet heeft bij mevrouw Offenbach en die morgen bij de kerk deze avond heeft hij haar trouwens weer gezien dan valt die niet uit in het voordeel van de dames Piccardt, Overi gens bart de vergelijking hem weinig zorg. Hij praat met alle leden van het gezin, het meest met mevrouw, die daartoe aanleiding geeft, Lasterie is nauwelijks drie kwartier gezeten, of hij kent, bij wijze van spreken, de gehele afstam ming van de Piccardts en van mevrouws familie incluis. Het blijkt zelfs och, och, hoe is het mogelijk, kirt mevrouw, je kunt toch 2ien, dat we in een klein landje leven! dat Lasterie nog een stukje familie heeft, die warempel ook tot de familie van mevrouw behoort, nu ja, ver weg, hoor, maar uit te zoeken is het wel. Nu, aan die uitzoekerij begint Abel niet; het laat hem tamelijk koud. Sursum Corda" komt ter sprake en Abel her haalt wat hij bij de koffie mevrouw Of fenbach heeft gezegd. ,,Dat moet u doen", vat Marie, die nog heel weinig gezegd heeft, opeens vlam, ,,We hebben gebrek aan goede te noren, Kaasmaker zal in zijn schik zijn, als u lid wordt!" „U moet nog afwachten, of ik een goede tenor ben", lacht Abel, „Dat zal wel wat meevallen", meent Marie, Zij is geheel ontdooid. Abel vermoedt, dat zij veel van zingen houdt, misschien wel goed is", „Leg vast de proef af", lacht me vrouw ,,kom, Jeanette, jij voor het or gel en mijnheer en Marie zingen", Lasterie wil nog protesteren, maar het baat hem niet. Mevrouw is reeds op gestaan en even later bevinden zij zich in de achterkamer suites heeft dit oude huis niet waar een groot instru ment zich bevindt, dat een uitstekende klank heeft. Het blijkt hem weldra, dat Jeanette niet onverdienstelijk speelt. Zij is ook de organiste van de kerk, weet mevrouw hem nog toe te vertrouwen, ,,Wat zal het zijn?" vraagt Marie wijzend op de vele muziek in de stan derd, „Mag ik even?" Lasterie bladert en wijst een stuk aan. Hij weet, de tenorpartij er van goed te kennen. „Zou dit gaan?" „Het zal wel lukken", meent het meisje. Na het praeludium vallen sopraan en tenor in. En onmiddellijk zijn ze er in ook, ,,Ik maak u mijn comi^liment", zegt Abel oprecht gemeend, ,,u zingt uit stekend". Dan wendt Jeanette zich om: „En ik maak u mijn compliment. Ik zou op Sursum Corda" niet één tenor kennen, die zó geschoold is", ^-^ ,,Ho, ho, u maakt mij verlegen. Ik ben heus niet zo goed. Op het Oratorium in Utrecht zijn heel wat betere krach ten", ,,Dat kan ik niet beoordelen, maar voor Noordam spant u de kroon. U moet vast lid worden, ook van het apar te koortje". „Dan mag je mijnheer Lasterie wel eens vertellen, wat je daarmee be doelt", vindt mevrouw. Zij heeft stil zit ten luisteren en onderwijl een blik van triomf op haar man geslagen, die zeg gen moet, is hij niet een aardige vent? De meisjes kunnen ook goed met heni opschieten. Die moet hier meer komen. Abel veinst niets te weten, als hij luis tert naar de uiteenzettingen van Jeanet te over het plan van Kaasmaker, dat lüj die morgen al van mevrouw Offenbach heeft gehoord, (Wordt vervolgd.) ■Woensdag' Achthuizen Dhr. L. II toch niet té pjgd zal wj boven het g" per v/oning begrijpt, dal aan Dorps- l Volgens dl die er nu rel van de hoof lijk, van licli gelijk moeti met de plaa" Van bestu ners der niel hun kinder^ de beplantiri door veel te in haar geh wordt, Teve in de voortu ter hoogte een mooier Verder of c' regelmatig schoonhouda het rioolwatL jSTa verdel aangelegenhT werd deze zJ door de VoJ ren 47 lede! In de zijn ingekon met kolen, appelen, 1 bieten, Op de aangevoerd I zulks volgeJ liavenmeest^ Op de volgende pri 1011, voel kg, Peulvit kleine groed 4048, bruil zaad: gerstl wijzaad 50—T De GrJ drukke weel gebeurtenis! ders belangl is Zaterdagl boUendag f heeft de jeij maakt doo:| cliënten hie een ieder dil hart toedraf sel wil gen] zulks te be uur in de En nu ietl ze verenigiif deringen isl eens ter spf halfjaarlijk^ verwekte, deling een het bestuur tot wijziginl Half acht if bouw. VAN ONZE NiJ van Tong, heefT vruchten en geschaft di| en grote cl .verbetering! tevens een 1 arbeidskracl tage kwaacT ducten is td te brengen ook, I De machl grote tromf worden ges| mels is aar gebracht, J te schonen I de trommel alles machl van de wal naar de laj schiedt nu vindt zich fijne pennel speld, Dezel veelheid opf steeds oveij Alleen de zetten zichl door de rof boven waail een apartel gebeurt opl dat de kaj mogelijke Deze ins sprong, doJ licentie vji te ZaandaJ dergelijke mels naar Van de troi bezit zijn Hollands r teit van d^ uur. Voor de bedrijf dal peulvrucht! betekent dl nieuwste s\ langrijke Haringvl diepte tenl langrijk or Op de kJ en i'12°' van de zv 1% mijl z, aangebracl water cap^ naar het moet het houden, enl genoemde l ton met r\ mend de lil B,B, passel Oost Hel 22—19 dit r N,W, is vé iets boven

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2