Nogmaals Flakkee en het Verkeer Afscheid Ds. A. C. Scherpenisse van de Geref. Kerk te Ooltgensplaat Binnenkort Vogel-tentoonstelling te Miadelliarnis boer werkte te Ernstig ongeval te St. Maartensdijk ie Uirechi Jonge Amerikaanse Bondsdag Herv. Mannenvereen. 25ste Jaargang Woensaag 29 October 1952 Nd. 2160 CHE. WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een ambtsperiode van 31/2 jaar afgesloten 29 nieuwe gevallen van Kinderverlamming Zesjarige verongelukt Dirksland Eledriciteit te Dordrecht volgend jaar duurder N.V. SLAVENBURG'S BANK RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiëD uitsluitend -Drukkerö Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Veraclitint tweemaal per week. Woensdag en Zatetdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bö contract speciaal tarief. I. (Van onze gewone medewerker). De B.T.M, niet in staat de snelle verkeersontwikkeling bij te houden. De latente spanning ontlaadt zich in de Gemeenteraad van Melissant. Noodzaak de zaak warm te houden. Rijk en Provincie hebben hier een taak. Actie tot op Rijks- en Provin ciale begrotingen Flakkee's verkeer voorkomt. Niet de K.T.M, tot zondebok stel len. Bijk en Provincie misdeelden ons eiland. Moeiiyke taak voor het personeel. Flakkee bouwt zelf z^jn brug is een ongelukkige suggestie. Flakkee en de exploitant van de ver bindingen op Flakkee, de R.T.M, harmo niëren de laatste vijf en twintig jaar niet met elkaar. De oorzaak ligt niet in persoonlijke zaken tussen de Maatschap pij en de bevolking van het eiland maar moet gezien worden in het feit, dat de R.T.M. geen gelijke tred heeft kunnen houden met de snelle ontwikkeling van het verkeer, die de Maatschappij boven het hoofd is gegroeid. De latente span ning tussen het publiek en de R.T.M, is tot een uitbarsting gekomen bij de in voering van de Winterdlenst voor 1952/ 1953. Hoe groot de ontevredenheid on der de Flakkeese bevolking geworden is, is wel gebleken bij de behandeling van deze zaken in de Raad van de Ge meente Melissant. Hevige protesten zijn daar door alle sprekers tot uiting ge bracht. Het komt ons voor dat de Raad van Melissant goed gedaan heeft deze zaak te behandelen. Deze gemeente is door het uitvallen van de bussen wel het meest getroffen, ook in verband met de afstand van het tramstation. Door de behandeling in de Gemeenteraad van Melissant is de aandacht van Flakkee weer bij vernieuwing gevestigd op de absoluut onvoldoende verkeerstoestan- den op het eil&nd. Dat achten we een noodzakelijk iets. Veel heeft ons blad reeds over de verkeerssituatie geschre ven. „Houd de zaak levendig, spreek er over in alle officiële vergaderingen; in gemeenteradeif en poldervergaderingen, in politieke en niet-politieke vergade- mgen. Weet de weg te vinden naar de regeringsbureaux in Den Haag, zowel van het Rijk, als van de Provincie. Houd de zaak warm, Flakkee en bewerk de publieke opinie." Dat is altijd de tendenz geweest van ons schrijven. Omdat wij de mening zijn toegedaan, dat Rijk en Provincie hier een taak hebben, ja dat deze Overheids lichamen aangewezen zijn om Flakkee afdoende verbindingen te geven en het ellandverkeer zodanig te doen zijn, dat we op ons eiland met het moderne ver- Iceer mee kunnen komen. Vergaderen en protesten zonder on- derlaten. De regeringsbureaux in Den Haag niet met rust laten. Persoonlijke bezoeken, inzenden van moties en be sluiten telkens weer, want de oplossing moet van Den Haag komen. Bewerking van leden van Provinciale en Gedepu teerde Staten, van Kamerleden en Mi nisters. Niet rusten voordat op de Pro vinciale en Rijksbegroting gelden wor den uitgetrokken voor verkeersverbete- ring naar en op het eiland. Vergaderen en protesteren. Ja, maar niet op die wijze, dat het scheldpartijen worden op de R.T.M. En zeker het per soonlijk element er uit houden. In grote treltken hgt de schuld niet bij de R,T.M. Die staat voor een taak, die haar boven het hoofd is gegroeid. Men kan van een particuliere maatschappij niet eisen, dat ze boven haar krachten en in strijd met de bedoeling van haar oprichting Flak kee dienen. Dat wil niet zeggen dat we alle gestes van de maatschappij kunnen goedkeu ren, maar we eisen te veel van de R.T. M., wanneer we de eis stellen dat ze het verkeer boven de kracht van haar financiën zal verzorgen en zal aanpas sen bij het moderne verkeer. De belangen van de Maatschappij spreken ook een woordje mee. Waar de R.T.M. te kort schiet daar hebben Rijk en Provincie een taak. De protesten moeten uitgaan tegen de Overheid, Pro vinciaal en Rijksoverheid, dat ze Flak kee niet te hulp komen. We zijn er van overtuigd dat het per soneel van de R.T.M. doet wat het kan. Dat van Directeur tot rijtuigpoetser al len van goede wille zijn om het verkeer te helpen. Van kwaadwilligheid mag o.i. niet ge sproken worden. We geloven, dat ieder doet wat hij kan. En ook willen we hier 'Wflzen op het verdrietige om steeds maar weer te moeten werken onder on gunstige omstandigheden met zeer on voldoende hulpmiddelen. Neen, niet het eiland moet er zelf in Voorzien. Neen, het eiland moet zelf geen brug bouwen. Die suggestie, die maar al te gereed door de Minister werd overgenomen. Het eiland behoeft geen brug te bouwen. Dat geschiedt elders in ons land ook niet door de localiteit. Het eiland kan ook geen brug bouwen zonder öp toch al zwakke economie van ons eiland onnodig zwaar te belasten. Een l^rug met tolheffing biedt geen oplos sing daar we dan nog extra zwaar be last blijven. Een brug bouwen, zeker, het is de oplossing in de toekomst. Mo gelijk in een verre toekomst. Maar het brengt geen oplossing in de huidige ver keersmoeilijkheden. Onmiddellijke aan passing aan het ihodeme verkeer is een zaak van het heden, niet van de toe komst, Het gebeurt niet vaak dat een predikant van ons eiland bij zijn vertrek naar een andere gemeente het Zuid-Oosten als zijn arbeidsterrein kiest. Bijna allen trekken Holland of het Noorden in. Ds Scherpenisse evenwel, heeft bij de be roepen, die op hem werden uitgebracht een andere richting (geographisch wel te verstaan) gekozen. Hij gaat Ooltgensplaat verwisselen voor Treebeek, een gemeente onder in Limburg gelegen, waar de mijnwerkers hun domicilie heb ben. Deze gemeente telt ruim 1000 zielen (Ooltgensplaat 380) die verspreid in een tiental gemeenten wonen. Deze streek is bijna geheel Rooms-Katholiek. Zondagmiddag nam Ds. Scherpenisse afscheid van zijn eerste gemeente, die hij 20 Maart 1949 ging dienen. Voor deze dienst was veel belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op. Burg. Hor dijk en de beide Wethouders; oud-burg. L. J. den Hollander van Middelharnis; de Herv. Predikant Ds. J. v. Drenth en enkele afgevaardigden van de kerke- raad; Dr. Becker en kerkeraad van Den Bommel; de Gem. Secr. dhr. Korteweg en verder afgevardigden van de Geref. Kerk te Stad aan 't HaringvUet, Melis sant en Middelharnis. De afscheidsdienst werd begonnen met het zingen van Ps. 117. Na geloofsbelij denis, het lezen van Efeze 2, gebed en het zingen van Ps. 133 1, 2 en 3, las Ds. de tekst voor deze middag, n.l.. Efeze 2 14a: „Want Hfl is onze vrede." Predikatie. Zo is dan nu het uur aangebroken om van elkaar afscheid te nemen, aldus spr. Voordat wij in allerlei weemoedigheden treden laten wij eerst gedenken hoe of de Heere ons aan elkander verbond met het woord van Johannes. ,,Hij moet was sen en ik minder worden.'" Ik heb ge tracht U dit al deze jaren Zondag aan Zondag bij te brengen. Om deze dingen ben ik niet altijd geprezen. Onder U wa ren er ook, die mij betichtten, dat ik heb gepoogd allen naar het Avondmaal te dwingen. Maar gemeente, ik heb U dit alleen voorgehouden na eerst een krachtige oproep tot bekering. Alleen dan Is er vrede. „Jezus Christus is onze Vrede" is'ons thema ook voor deze middag; gezien als volgt: 1. Dat ze er is en verkondigd moet worden. 2. Dat ze in Christus ligt. 3. Dat ze zeker is. 4. Dat ze voor ons is. Onze prediking is geweest een Heils- prediking. Niet alle mensen willen dit. Velen horen liefst de prediking van toorn in gericht. Niet dat ik deze predi king heb achter gehouden. Soms meer en soms minder heb ik met kracht U het oordeel voorgehouden. Maar onze God is geen God enkel van de Sinaï, maar ook de God die u uitgeleid heeft uit Egypte. We hebben u het Evangelie gebracht van de Heiland die sprak: „Mijne vrede geef ik u". Midden in de nood van deze wereld is dit een grote rijkdom. Want de we reld geeft geen vrede, maar verdeeld heid, haat, nijd, oorlog. Maar „de" vrede is door het geloof te vinden in onze Heere Jezus Christus. Altijd is mij ge vraagd: „kan men dat geloof dan zo maar grijpen?" Men moet afwachten of God ons het wil geven." Wat moet u dan straks gemeente in de dag des oor deels tot God zeggen. „Heere, Gij zijt tot ons niet gekomen." Maar dan gaat gij verloren. Wat brengt het dan een verantwoordelijkheid mee gemeente om iedere Zondag onder de prediking te zit ten, die oproept tot bekering. Het bloed des kruises reinigt van alle zonden en Hij geeft die vrede die tot Hem bidt. Hij zegt tot zelf: ,,Eist van mij vrij moedig." Gij zegt:„Gaat dit zomaar?" Wat zijn er nog velen die hun zaligheid willen verdienen. Genade alleen blijft over. Dau bidt men. ,,ik ben niets, maar Heere maakt Gij mij vrij.'" De vrede is niet in ons en Over de week van 12 tot en met 18 October j.l. zijn 29 gevallen van kinder verlamming aangegeven, als volgt ver deeld over de provincies. Groningen 2, Friesland 1, Drente 1, Overijsel 2, Gel- lerland 4, Zuid-Holland 3 (te Den Haag 2 en te Pijnacker 1), Zeeland 1, Noord- Brabant 8 en Limburg 2. SLIEDRECHT. Zondagmorgen stond op de Merwededijk té Sliedrecht een vrachtauto met aanhangwagen gepar keerd voor het ophalen van melkbussen. Juist op het moment dat de chauffeur wilde wegreden, kwam het 6-jarig zoon tje van de familie V. voor het linker achterwiel van de aanhangwagen te val len met het gevolg, dat het knaapje het wiel over het hoofd kreeg. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Dor drecht is het kind aan de verwondingen overleden. De moeder was van het on geluk getuige. De chauffeur treft geen schuld. (Alg. Dagbl.) daarom is die vrede zeker. Zie daar het geheim. Paulus zegt:,, niets kan ons scheiden van de liefde Gods." De catechismus zegt: „alleen door een waar geloof worden wij ingelijfd en Hem deelachtig." Maar God kent onze zwak heid: Hij is ,,on:^e" vrede. Wij spreken of lezen nog wel over onze vaderen, maar wij zijn mijlen ver van hen afgeweken. Het is een bedroeven van de Heilige Geest als wij zo ver zijn afgedwaald. De ware vroomheid wordt in twijfel getrok ken, en in de twijfel denkt men zich ge rust. Het woord van Paulus: ,,ik weet", heb ik zo weinig horen spreken. De ge meenschap der Heiligen wordt weinig meer beoefend. Gelukkig zijn er nog die in schuldverslagenheid neerzitten. Met wien ik mocht spreken over een schuld- vergevend God. Maar wee u broeders en zusters, als uw plaats bij de goddelozen is. Bedenkt dit en bekeert u. Er is een klaagzang over de zonden maar blijft daar niet bij steken, want alzo hef heeft God de wereld gehad, dat Hij ook u wil zaligmakeh. Want in Christus is onze vrede. Amen. Toespraken. Na het dankgebed bracht Ds. een jvoord van dank over aan de Kerkeraad, voor de goede verstandhouding tussen hen beiden. Hij wenste de broeders wijsheid en kracht. Eveneens tot de gemeente voor alle goeds ondervonden. Naast de critiek (die ook dikwijls opbouwend was) maakte U ons verblijf hier zeer goed. Blijft eendrachtelijk samen. Koster en organist werden niet ver geten. Zendingskrans en andere werkers in de gemeente werden eveneens harte lijk toegesproken. De kerken uit de Classis en van- het eiland werden Gods Zegen toegebeden. Dank aan de Herv. Kerk van deze plaats voor de vele samenwerking. Ds. van Drenth voor de persoonlijke vriend schap. De Geref. Gemeente en de Burgerlflke overheid met wien ook op verschillend terrein contact werd gezocht (o.a. Chr. School) onze beste wensen. Ouderling P. van Es sprak hierna al lereerst Ds. en Mevr. namens de Kerke raad toe. Nog vers hgt de intrede in ons geheugen, aldus spr. Thans is uw af scheid nabij. Aan ons als gemeente blijft de verantwoordelijke taak om het gepredikte Woord niet langs ons heen te laten gaan, maar dat wg er mee mo gen werken tot heil van onze zielen. Mevrouw werd ook hartelijk dank ge zegd voor de gastvrijheid en de arbeid in de gemeente verricht. Op verzoek van dhr. v. Es zong de gemeente staande Ds. en Mevr. Ps. 134 vers 1 en 3 toe. Dr. Becker van Den Bommel sprak als afgevaardigde van de Clasais Briel- le, als consulent en de kerk van Den Bommel. Deze spr. hoopte dat Ds Scher penisse in het Roomse Zuiden een kracht mocht zijn voor het protestantisme. Ouderling A. van Biert van Stad aan 't Haringvliet memoreerde het werk van Ds. als consulent te Stad verricht. Spr. dacht onder de preek aan het ver antwoordelijke werk en ook aan het prachtige werk om dienstknecht te zgn in Gods Koninkrijk. Ds. van Drenth gewaagde van de ver wijdering die^ zo tussen de kerken heerst. Maar zowel Herv., Geref., als Ger. Gemeente brengen het Woord vol gens de 3 formulieren van Enigheid. Spr. dankte voor het contact onderling en het verstaan van elkander. Burgem. Hordyk als hoofd van de BurgerUjke gemeente, bracht de critiek naar voren die in deze gemeente eigen is. Mijns inziens is dit dikwijls een be wijs dat op ons' werk wordt gelet, wat ook zijn goede zijde heeft. Burgemees ter wenste Ds. een prettige werkkring in Treebeek en sloot met een persoonlijk dankwoord de rij van sprekers. Ds. Scherpenisse dankte de sprekers voor hun goede wensen en hoopte dat allen zich zullen opmaken tot des Hee- ren lof. Met het zingen van Ps. 150 3 werd deze dienst gesloten. Aan de uitgang namen allen persoon lijk nog afscheid van iDs. en Mevrouw. De volière is op Flakkee geen erg be kende vogelverblijfplaats. En toch zijn er op ons eiland wel een aantal vogel- liefhebbers, die zo'n fraaie gelegenheid hebben, waarin zij hun heel bijzondere liefhebberij kunnen bedrijven: het kwe ken en verzorgen van zeldzame vogel tjes en het zich verlustigen in de bedrij vigheid, in de groei en bloei dier dier tjes. En zoals iedere liefhebberij en iedere tak van bedrijf zijn eigenaardig heden, zijn moeilijkheden, zijn vreugden en tegenslagen, maar bovenal ook zijn geheimen heeft, zo is dat ook voor onze vogelliefhebbers. We hebben zelfs nooit kurmen bevroeden, dat er zoveel aan die vogelkweek- en verzorging vastzat! Daarvan bemerkten wij een en ander op een dezer dagen in Hotel Zaaijer te Middelharnis gehouden bijeenkomst van de Vogelvereniging Flakkee, waar de vrienden gezellig hun zaken bespraken en waar het belangrijke besluit viel om onze gehele eilandbevolking eens iets meer van de vogelliefhebberij en vooral van hun fleurige, vlugge en lieve dier tjes te laten zien. Halverwege Novem ber gaat men een grote vogelshow hou den! Men zal dat heel serieus opzetten en ieder vogelliefhebber zal er vol en thousiasme het zijne aan toe brengen. Bovendien werkt een bekend, zeer des kundig en groot vogélhandelaar uit het land met een bijzondere expositie aan die show mede! Aquarium-Vereniging zal ook medewerken. De vergadering begon, net als alle vergaderingen, heel officieel, met een openingswoord door voorzitter H. Kruik, met lezen van notulen door secretaris C. Bolle en met ingekomen stukken. Wij prepareerden ons als op een heel zakelij ke voortgang van de bijeenkomst, maar dat kwam wel even anders uit. Niet dat men van de agenda afweek, maar in de meest opgewekte, vriendschappelijke sfeer en vooral onder de intense aan dacht der aanwezigen ging men zich wijden aan ,de problemen en wetens waardigheden van de vogelkuride. De vergadering werd namelijk bijge woond door een groot vogelhandelaar uit Den Haag, de heer Van den Heuvel, die met verbijsterende zekerheid en met verbluffende vlotheid antwoord wist op alle vragen, die de vogelliefhebbers, ieder op zijn beurt op hem konden af vuren. En dat waren er heel wat! Het begon al heel goed mèt een vraag: „hoe moet men kanaries kweken!" Daar zou menigeen, al ware h^j nog zo des kundig wel eens even voor achter het oor moeten krabben. Maar niet alzo de heer Van den Heuvel; kort en bondig, duidelijk en overtuigend zette die de hoofdzaken uiteen van hetgeen er vast zit aan het kweken en opvoeden van kanaries. Voor ons, bij wie de kennis van vogels niet veel verder gaat dan de wetenschap, dat mussen graag een graantje meepikken en dat sommige mensen er wonderwel in slagen om tot in lengte van dagen een kanarie in een kooitje jarenlang in leven te houden, was al die uitleg zoiets als een open baring. We hoorden van poppen en van mannen en wij begrepen dat in de kana- riekweek veelwijverij een zeer veel en zelfs algemeen toegepast gebruik is. En zo kwam er heel wat interessants naar voren omtrent het leven en de ver zorging van de siervogeltjes. Zo noteer den wij b.v. de mededeling van de heer Van den Heuvel, dat alle vogels buiten kunnen blijven, gedurende de gehele winter. Wel zijn er gevaren: bevriezen van pootjes en vooral vocht en tocht! Die twee laatste zijn de ernstigste, wel ke vogels bedreigen! Verder hoorden wij, dat kanariepieten zeldzaam dankbaar zullen gedijen als ze wat stukjes peen doodgewone rode peen toegestopt zullen krijgen. Peen bevatten carotine! Boerenkool een enkel blaadje 1 is ook goed, want daar in zit dezelfde stof. En verder weten wij nu, dat parkieten de winter beter door staan als zij levertraan krijgen. Diezelf dewatervlugge vogeltjes vinden voorts een ideaal voer in graszaad, terwijl ka naries wel varen btj geweekt wittebrood. Maar alsjebUeft in de zomer niet zuur en 's winters niet bevroren. Over de bijeenkomst viel een schaduw, doordat een der grootste kanariekwe kers van ons eiland, de heer Kalle uit Ouddorp, moest vertellen dat er een heel ernstige ziekte onder zijn Pietjes heerst, iets net als de ziekte, die onze hoender stapel zozeer bedreigt; de diertjes gaan zitten hijgen, het verergert allengs en na een paar dagen sterven zij. De heer Van den Heuvel bleek volkomen op de hoogte met de verschijnselen en gevolgen maar de verwekker van de ziekte kon hij niet noemen; het is een virus en men weet het nog niet. Vandaar dat ge nezen erg moeilijk of onmogelijk is. Er is een preparaat en de heer Van den Heuvel noemde dat dat de ziekte schijnt te voorkomen. Maar aan onze Ouddorpse kweker moest hij de v/einig opwekkende voorspelling doen dat al diens vogeltjes het wel zullen afleggen. En dat er in geen geval diertjes uit een besmette vogelhouderij naar de a.s. show gebracht mogen worden. Bij niet-kana- rieachtigen is de ziekte gelukkig nog niet voorgekomen. En zo werd er verder nog allerlei be sproken; over het feit dat groene kana ries in het algemeen beter zingec dan gele, maar dat de kleurkanaries geel, oranje, oranjerood en schimmel alleen exportwaarde hebben; verder dat de vuurvinkjes, die nu op de markt zijn, alle uit de regenzone van Afrika af komstig zijn en hier een spoedige dood tegemoet gaan enz. enz. Drie dagen Vogel-show. In het tweede deel van de avond be- In „De Rotterdammer" lazen wij een verslag, dat vijf jonge Amerikaanse boe ren in verschillende plaatsen van ons land hebben gewerkt, om de landbouw en de landbouwmethoden in Nederland te leren kennen. Eén van hen, een jonge leergierige boer, Raymond Eugene Borton uit Lan sing, in Michigan heeft in die vier maanden gelogeerd en gewerkt te Blya (Fr.), te Bovenkerk (N.H.) maar ook op de boerderij van de heer C. Warnaer te Dirksland. Hij heeft het uitstekend naar zijn zin gehad in Nederland en er een massa ge leerd. Met de andere leden van zijn ge zelschap was hij van mening, dat de boeren hier wat de practische toepas sing van machinerieën betreft, veel van hun Amerikaanse collega" s kunnen le renMaar anderzijds: de arbeids kracht is hier zo goedkoop, dat het geen wonder is, dat men het hier afdoet met menselijke krachten, zo meende hij. Wel was het hem opgevallen, dat de tegenstellingen tussen de verschillende groeperingen in het Nederlandse volk vrij sterk zijn. Er was naar zijn smaak te veel stands- en groepsverschil. Zijn ouders hebben een gemengd be drijf van 68 H.A, in Lansing en daarop werkt zijn vader met zijn broer. Dat zijn de enigen, de machines doen de rest. Maar er wordt ook nog wel eens land bra'ak gelegd. Eenzqdige voeding. Door één-van de vrouwelijke excursis- ten, werd meer op de huishoudelijke kant gelet. Zij von(J, dat de voeding veel te eenzijdig was en was verbaasd, dat er nog zoveel gezonde mensen waren. Er werden veel te veel aardappelen ge bruikt, tegen veel te weinig groente. Zelf had zij een harde strijd tegen de vervetting moeten voeren, wat gezien haar figuur, uitnemend was gelukt. sprak men uitvoerig al hetgeen er vast zal zitten aan de komende grote vogel show, die men op 13, 14 en 15 Nov. in Hotel Zaaijer 1 het clubhuis van de ver eniging, waar men op het keurige gezelli ge bovenzaaltje, steeds aangename ruim te voor vergaderen en bedisselen vindt, gaat houden en waar men hoopt, dat heel veel Flakkeeënaars, jongen en ou den, zich op de hoogte zullen komen stellen van de vogelkweek. Wie niets van kanaries, parkieten, dwergkwartels, albino"s, goudvinkjes, wildzangen, rijst- vogeltjes en allerlei andere exotische ge vederde vriendjes afweet, die doet goed zich eens op de hoogte te gaan stellen wat onze jonge Flakkeese vogelvereni ging op het gebied van de kweek en de vogelhouderij al heeft weten te berei ken. Er zal beslist veel te zien en te leren zijn. Wij denken hierbij b.v. aan onze talloze duivenmelkers op Flakkee, wier sport zo heel dicht ligt bij die van de kweek der siervogels en wier proble men in vele opzichten parallel lopen. Aan die show zullen allen heel enthou siast medewerken en bovendien heeft men zich verzekerd vande hulp van zusterverenigingen of goede vrienden. De Aquariumvereniging zal b.v. medewer king verlenen door het afstaan van eni ge terraria, waarin meru zeldzame Fran se Padden, vuurhagedissen, gewone ha gedissen en zelfs schildpadden zal kun nen bewonderen. De heer Bestman uit Dirksland heeft zijn medewerking toe gezegd met planten en bloemen en ver voerbedrijf G. van Dongen te Dirks land zal het vervoer van de vogels, di rect na de tentoonstelling op zich nemen. Voor de vogelliefhebbers is er een sterke stimulans om hun beestjes zo fraai en in zo goed mogelijke conditie ter expositie te brengen. Een vogelken- ner-keurmeester komt prijzen toeken nen! Gaarne wil de Vogelvereniging ook de jeugd in de gelegenheid stellen om ken nis te maken met de vogels en met de elementaire kennis van de kweek. On der leiding van hun onderwijzers zullen de scholieren 's morgens de tentoonstel ling tegen heel lage entree kunnen be zoeken. De bepaling van de entreeprijs heeft nog even hoofdbrekens gekost. Men wil gaarne zoveel mogelijk mensen zien op de tentoonstelling en dit niet zozeer om de inkomst als wel om de propaganda voor de vogelhouderij. Vandaar dat men de entree liefst zo laag mogelijk hield. Maar er wordt roet in het eten gedaan door de gemeente Middelharnis, die zo'n tentoonstelling als vermakelijkheid kwa lificeert en er dus vermakelijkheidsbe- lasting van heft. (Aangezien aan de show geen vermakelijkheden verbonden zullen zijn, kumjen wij deze kwalificatie niet direct vatten!) Maar in ieder geval; men heeft het toch zo in het vat gegor' ten, dat ieder, jong of oud, geen belem mering zal vinden om de fraaie vogeltjes en alles wat er rondom hen wordt geor ganiseerd en geëxposeerd te gaan bekij ken. Men lette daarvoor maar op het geen de advertenties in ons blad in de komende dagen over deze show zullen aankondigen. Gaarne wensen wij de Vogelvereniging alle succes met haar onderneming. Wij achten die van uitnemend cultureel be lang voor onze streek en even gaarne wekken wij ieder, die wat voor dieren gevoelt, op om voor een paar dubbeltjes eens te gaan zien, wat onze Flakkeese vogelliefhebbers aan de dag kunnen brengen» DORDRECHT, 27 Oct. De gemeen tebegroting voor 1953 sluit, met dien verstande, dat B. en W. reeds een be drag van 1.445.000 hebben geraamd als bijzondere uitkering uit het gemeen tefonds. Bij een slotcijfer van 28.366.322.82 voor de gewone dienst is voor onvoor zien een bedrag van 124.201 uitgetrok ken. De kapitaaldienst geeft aan inkom sten een eindcijfer van rond 160 millioen en aan uitgaven 200 millioen. Wegens de verwachte sterke daling van het winst cijfer der electrische centrale willen B. en W. twee ton putten uit het ver nieuwingsfonds van de centrale. De be groting van de centrale toont een batig saldo van 236.860, wat in vergelijking met 1952 een lagere winst betekent van 580.000. Voor 1953 steUen B. en W. een verhoging van de electriciteitstarie- ven in het vooruitzicht. Zal deze verhoging voor Goeree-Over- flakkee ook van invloed zijn? Maandagmorgen 12 uur had te St. Maartensdijk een ernstig ongeval plaats op de hoek Kaaistraat-Markt. Drie kinderen speelden op de stoep van het aldaar staande hoekhuis van Vinjé.'Een auto uit de richting Stave- nisse reed tegen dit hoekhuis, waarbij de 7-jarige Hannie Breure bekneld raak te tussen de auto en de muur en haar beentje werd afgekneld. In zorgwekken de toestand is zij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom gebracht. Haar toe stand is op het ogenblik dat wij dit schrijven niet zonder gevaar. De beide andere kinderen van burge meester Bouwense en van de heer van Ree kregen lichte ontvellingen. De auto was van Plantsoen uit Oud Vossemeer. Bij onderzoek bleken de remmen niet in orde te zijn. Procesver baal is opgemaakt. Dit ongeval heeft grote consternatie in de gemeente verwekt. Alle Bank- en Effectenzalcen KAKTOREN: Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Amersfoort, Dord recht, Schiedam, Vlaardingen. Maas- slviis. IJsselmonde, Zevenbergen. Middelharnis, Voomtraat 7, Tel. 3138 Ds. H. Goedhart te Middelharnis, sprak over: het ambt van de vrouw in de kerk. Op de Zaterdag j.l. te Utrecht gehou den Bondsdag van Herv. Mannenvereni- gingen, onder presidium van Ds. A. Vroegindeweij te Veenendaal zijn meer dere instructieve referaten gehouden. O.m. heeft er het woord gevoerd Dr. J. R. Wolfensberger, praeses van de Ge nerale Synode, Ds. A. Meyers van Utrecht en Ds. IJ, v. d. Zee uit Nieuw Vennep. Dr. H. Bout te Utrecht refe reerde over het Apostolaat en Ds. H. Ooedhart te Middelharnis sprak des middags over de positie van de vrouw in de kerk. In zijn referaat stelde liij de vraag; Mag de vrouw een ambt in de kerk be kleden Hij beantwoordde die vraag ontken nend, omdat het ambt de superioriteit meebrengt van degene die dit bekleedt tegenover hen, die geen ambt dragen. Deze superioriteit van de vrouw is in strijd met de scheppingsinstelling, zeide spr., die vervolgens tal van Schriftuur- plaatsen aanhaalde tot staving van zijn betoog. Ds Goedhart gaf hierna enige posi tieve richtlijnen en zette uiteen, dat de taak van de gehuwde vrouw in het ge zin ligt, waar zij de leidende figuur is bij de opvoeding en vorming van de kinderen. Onzegbaar groot is haar in vloed op de godsdienstige vorming van het gezin. De kinderloze vrouw stelle tijd beschikbaar voor arbeid ten bate van de gemeenschap, hetgeen de onge huwde vrouw nog meer kan doen. Spr. noemde ziekenverpleging, gezinszorg, maatschappelijk werk, onderwijs en kinderverzorging. Ten slotte bezag spr. de mogelijkheden voor kerkelijke arbeid bij weduwen. Wie de ordinantiën Gods In deze er kent, besloot spr., zal ervaren, dat in Christus is man noch vrouw, want zij zijn allen één. Ds. J. van Sliedrecht, uit Ede, heeft nog gesproken over het onderwerp „Wet en Evangelie."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1