cMntwoord Leestafel Emigratie-Voorlichting te Tholen NIEUWS UIT ZEELAND Centrale Veiling Middelharnis Om Zuurb.randen op de maag te blussen: N.V. SLAVENBURG'S BANK Land en Tuinbouw Kerst- en Nieuwjaarscorrespon dentie per zeepost Bevolkingsgroei en Economisch problemen mak^n het emigratie-vraagstuk urgent Het verkrijgen van goede inlichtingen noodzakelijk Een vertrek zonder goede inlichtingen te hebben genomen kan funeste gevolgen hebben SPEELGOED VOOB DE KLEINTJES INGEZONDEN aan de Contactcommissie \an de Flakkeese Gemeenschap voor zaken van de R.T.M. Zondagsdiensten Artsen. Tulpen voor Canada Oostsluis te Hansweert buiten gebruik Adverteer in „EILANDEN-NIEUWS" Zaterdag 25- October 1952 .^ILANDBN-NIXUWB" BlB. 8 BéD of twee Reninjes nemen, jjn zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder viees voor die brandende pijn. Kijk eens Qffi U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennles tot jen vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat bran dend maagzuur is! Beheer der Ned. Herv. Kerk werden be noemd de heren L. van Kempen en L. p. Koets. OOLTGENSPLAAT .- E.H.B.O. Heden Vrijdag 24 Oct. zal de cursus E.H.B.O. een aanvang nemen. De lesuren zijn van 7 tot 9 uur en wor den gehouden in het gebouw „'t Cen^ trum" aan het Weespad Leiders der cur sus zijn: Dr C. [W. Kramers, mej. Dr M. C. H. E. V. Dorpe en Zr A. Bos. Bedankt Cand. J. Loosman van U'rk heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. Het beroep naar Stad aan 't' Haringvliet werd door hem aan genomen. Nog verder ontving Cand. lx)osman een beroep naar: Borger, Heer Hugowaard, Lekkerkerk, Makkum en Ten Post. Rectificatie. Vorige week berichten wii, dat na het overlijden van dhr L. Korteweg nu de oudste inwoner was dhr A. Hotting (91 jaar)i. Dit is onjuist. De heer Adr. Bakelaar (92 jaar) te Langstraat is thans de oudste inwoner. SLECHTS 5 MESnUTEN BAAD Maar tijd genoeg om een lening van 120.000.goed te keuren, Woensdagavond kwam de gemeente raad van Ooltgensplaat in spoedeisende vergadering bijeen. Maandag jl. was de raad ook al bijeen geweest, toen voltal lig, maar nu waren de heren A. J. v. Vugt, P. v. Es en Joh. v. Kempen afwe zig- Burgemeester Hordpi deelde na ope ning mede, dat Dinsdag bericht was ont vangen dat van de Bank Ned. Gemeen ten een geldlening groot 120.000. kan worden aangegaan tegen de koers van 100 looptijd van 30 jaar, rente 4% af te lossen in 20 jaarlijkse ter mijnen van 6000.per jaar; voor het eerst op 1 Oct. 1963. De eerste 10 jaar dus geen aflossing. Verder op de gewone condities die het Rijk stelt. De opne mingsdatum is 31 Oct. 1952. De heer K. v. Oostende vond dat de gemeente heeft geboft. De heer MJoerenholut zag gaarne een specificatie van dit bedrag, waarop de voorz. antwoordde dat hiervan 50.000.- is geconsolideerd voor de tertiaire weg; 10.000.voor de begraafplaats en 60.000.65.000.voor de Haven. Zonder hoofdelflke stemming werd de ze lening goedgevonden. Rondvraag niets. Na 5 minuten gin gen de heren weer naar huis. DEN BOMMEL VluchtelingenHZorg. Alhier hoopt men in de komende da gen een collecte te houden ten' bate van de vluchtelingenzorg. Een comité heeft zich gevormd be staande uit: mevr. Kruijff-Leys, mevr. Meulendijk-de Korte, mej. Ras en de heer A. Smeets. Het comité doet een dringend beroep op alle inwoners om mild te geven. Alle Bank- en Effectenzaken KANTOREN: Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Amersfoort, Dord recht, Schiedam, Vlaardingen. Maas sluis. iJsselmonde, Zevenbergen. JHddeUiamis, Voorstraat 7, Tel. 2138 Het is weer zover! De oogstwerkzaamheden zijn groteni- deels weer achter de rug. Menigeen is reeds druk bezig met het stoppelploe- gen voor zover dit nog niet is gebeurd. Boer en tuinder gaan zich thans af vragen welke gewassen het volgende jaar verbouwd zullen worden en hoe de bemesting zal moeten zijn. Nu kan men natuurlijk een min of meer „luk-raak" bemesting toedienen met de gedachte, dat het wel weer goed zal komen. „Immers", zo redeneert men dan, mijn vader en grootvader hebben ook altijd goed geboerd en ik, ik ben yan jongsaf opgegroeid in dit bedrffzou ik niet weten wat en hoe ik moet be mesten?" Deze redenering gaat er "gelukkig meer en meer uit, wij zeggen gelukkig, want anders zou het er met de produc tiviteit van onze hedendaagse land- en tuinbouwgronden niet best voorstaan. Het luk-raak mesten is uit den boze en bovendien zeer oneconomisch. In het hedendaagse leven is een moderne be- anjfsyoering noodzaak. Een van de be langrijkste voorwaarden hiervoor is wel het oordeelkundig mesten van de grond. Het is namelijk zo, dat men hierbij met alleen rekening moet houden met het te verbouwen gewas, doch ook met de mees- of mindere rijkdom van de grond aan plantenvoedende stoffen. Hier- hij is grondonöterzoek noodzakelijk. De "est* tijd hiervoor is thans weer aan gebroken. Eeii van de meest urgente vragen is Wel die van de zuurgraad. Hoewel er in "it opzicht in de naoorlogse jaren wel een verbetering valt te bespeuren, blijkt nog steeds weer dat veel misoogsten en opbrengstdervingen een gevolg zijn van een te hoge zuurgraad lage pH) van ae grond. Voor verschillende meststoffen is thans de uitstrooiperiode weer aange broken. Wij denken bijv. aan Thomas- meel, de fosforzuurmeststof, die door zijn hoog'kalkgehalte de pH van de grond gunstig beïnvloedt. Bezint eer ge begint. De' kosten van het gpondoiHf(?(r- zoek vaUen In het niet, WJ de Voordelen uat het tJ biedt. De land- of tuinbouw- consulenten in uw omgeving, zullen U gaarne van advies dienen. Correspondentie die ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar naar onder staande landen per zeepost wordt ver zonden, moet, wü zij de geadresseerden op tijd bereiken, ter post zijn bezorgd op de achter de bestemmingen opgege ven data. De overtochtsduur is berekend tot de eveneens achter deze landen vermelde plaatsen, voor andere bestemmingen is het gewenst eerder te posten. Algerië (Algiers)13 December. Argentinië (Buenos Aires)19 Novem ber. Australische Statenbond (Perth, Ade laide, Melbourne, Sydney)8 November. Belgische Congo (Leopoldstad)29 No vember. Bolivia (La Paz)': 19 November. Brazilië (Rio de Janeiro, Santos)30 November. Brits Guyana (Georgetown)24 Novem ber. Canada (Montreal)3 December. Chili (Santiago)19 November. China, nationalistisch gedeelte (Taipeh) 1 November. China, overig gedeelte (Peking)29 No vember. Columbia (Barranquilla)8 November. Cuba (Havana)15 November. Egypte, brieven en briefkaarten (Cai ro): 18 December. Egjrpte, overige stukken (Alexandrië, Port Said)6 December. Hong-Kong: 8 Novemlier. India (Bombay)8 November. Indonesië (Djakarta)25 November. Irak (Baghdad)3 December. Iran (Teheran)26 November. Israël (Haifa, Tel Aviv)6 December. Japan (Tokio)12 November. Libanon (Beyrouth)3 December. Malaya (Singapore)22 November. Marokko (Casablanca)10 December. Mexico (Mexico City)26 November. Midden Amerika, niet met name in de ze opgave vermelde staten: 12 Novem ber. Nederlandse Antillen (Willemstad, Oranjestad^i: 24 November. Nieuw Guinea Ned. Gedeelte (Sorong, Manokwari, Biak, Hollandia)26 Octo ber. Nieuw Zeeland (Wellington)1 Novem ber. Pakistan (Karachi)8 November. Paraguay (Asimcion)19 November. Philippljnen (Manilla): 12 November. Suriname (Paramaribo)24 November. Syrië (Damascus)3 December. Tunis (Tunis)13 December. Unie van Zuid-Afrika (Kaapstad): 29 November. Uruguay (Montevideo): 19 November. Venezuela (La Guari)24 November. Ver. Staten van Amerika (New York) 3 December. West Afrika (Dakar, Freetown, Tako- radi, Lagos)19 November. Dr C. Barth, Toyolillio Kagawa, Chris ten en Hervormer. Ultga;ve G. J. A. Buys, Vitg. Miij. N.V., Amsterdam. Wat weten wij er eigenlijk vanaf, hoe het met het Christendom staat in Ja pan, het land wiens internationale machtsfactor met de dag weer sterker wordt? Laten we eerlijk zijn: heel wei nig. De centrale figuur is het Japanse Christendom is Toyohiko Kagawa, van en over wie in onze taal voor de oor log reeds enkele werken in onze taal zijn verschenen!. Van Kagawa wordt in dit boek een geheel nieuw beeld over zijn werk gegeven, o.m. ook zijn standpunt over de Japanse oorlog. Vooral is actueel Kagawa's reactie op het in Oost-Azië opdringende communisme en de weg die hij inslaat nl. maatschappelijke ac tiviteit I om die dreiging te weerstaan. Het zou kunnen zijn, wanneer Kaga wa bij ons voor het voetlicht trad, dat we het op meerdere punten niet met hem eens zouden zijn maar we hebben zeer veel bewondering voor hetgeen de ze mens in Japan verricht. Voor het Westen heeft dit boek ook veel te zeg gen. Wij hebben! het boek met veel inte resse gelezen. Zeer interessante vraag stukken worden er in behandeld. Aan bevolen. „Trouw en met ere" door Pi'tof. mr. P, A. Diepenhorst. Uitgave Cr. J. A. Buys Uitg. M^. N.V., Amsterdam. De oude prof. Diepenhorst de schrijver van het lijvige werk „Ons Iso lement", practische toelichting op het program van beginselen der Anti Rev. Partij blijkt nog zeer vitaal te zijn. Hij heeft opnieuw een politiek werkje het licht doeni zien, zij het niet van zo grote omvang. In vogelvlucht schetst hij de ontwikkelingsgang der anti-revolution- naire of christelijk-historische richting in Nederland. In zijn iiüeiding schetst de hooggelee- de schrijver de betekenis van de naam anti-revolutionair om dan in het tweede hoofdstuk de voormannen Groen van Prinsterer, Kuyper, Lohman en Heems kerk te belichten. Ook Dr. Schaepman en het optreden der coalitie. Daarna volgt een overzicht van de woorden en daden buiten het Parlement alsook de behartiging der geestelijke belangen. Vervolgens beschrijft hij de Economische en Sociale politiek en het vraagstuk van de Ordening. In zijn slotbeschouwing komt hij tot de conclusie dat de A.R. en C.H. het land trouw en met ere hebben gediend. De schrijver is een politicus van naam, die meer dan een halve eeuw eigen er varing heeft in de politiek, maar ook zeer belezen is. Het is een boekje, dat historische waarde heeft en grif gelezen zal worden. Zaterdag nam. 18 October werd in de zaal van hotel Hof van Holland te Tho len een voorlichtingsbijeenkomst gehou den over emigratie. De voorz. Ir M. A. Geuze uit Poort- vliet opende deze bijeenkomst en riep het welkom toe aan de verschillende af gevaardigden van gemeente-kerkbestu ren enz. enz en aan de spr. Drs N. A. Vaandrager. In een duidelijke voordracht zette hierna de heer V. het vraagstuk van emigratie uiteen. Door de bevolkings groei en de vele economische problemeHi aldus spr. is emigratie in deze tijd ur gent geworden, zodat de vraag, waar zullen wij een betere toekomst vinden, bij velen naar voren komt. Vandaar ook, dat van regeringswege de emigranten alle steun wordt gege ven in de vorm van inlichtingen en sub sidie voor de reiskosten. Als men ziet, dat in 1933 enl 1939 slechts 163 en 1400 personen emigreerden en dit gestegen is tot momenteel 40000, kan men wel in zien, dat de noodzaak en behoefte tot werk en brood te vinden in ander lan den meer en meer wordt beseft. Na de oorlog zijn verschillende emigratiegebie- den kieskeuriger geworden op het ge halte van hen die emigreren hun poli tieke overtuiging, vakbekwaamheid-ge- zondheid en gedrag, daar vaak mensen vertrokken die niet tot de goeden voor emigratie behoorden. Daarom is ook se lectie toegepast en is een goede voorlich tingsdienst door de regering en de ver schillende kerkelijke instanties ingesteld in het belang van de emigrant. Men ver- trekke niet, voor goede inlichtingen te hebben ingewonnen bij die instanties bij welke men zich thuisvoelt, hetzij Prot. of R.K. Kerkelijke of neutrale. Eensge zindheid van alle gezinsleden is noodza kelijk bij emigratie, daar men dan ge makkelijker als er tegenslag komt, deze gezamenlijk kan dragen. Men ga eerst goed na, of de stap die men neemt tot emigratie verantwoord is. Geen vakbekwaamheid, goede werk lust, of gedrag, leiden daar ook tot wer keloosheid. Zelfoverschatting is funest Vaak hebben klachten uit Australië een verkeerde indruk gewekt, doch het is zo, dat, wanneer daar eniigranten aan komen, het steeds mogelijk is geweest, hen binnen enige weken te plaatsen en slagen velen er in een betere toekomst te scheppen. Goed geschoolde arbeiders kunnen al tijd rekenen op tegemoetkoming in de reiskosten door de regering. Contact zoeken met instanties of diverse beken den in het land waar men heen gaat is zeer aan te bevelen. In het komende jaar ontvangt Canada 12000 agrarische emi granten en voor 1953 zal deze categorie personen ook wel niet veel moeilijkhe den ondervinden. Grote gezinnen zullen niet zo gemakkelijk meer worden toe gelaten, voorkeur wordt gegeven aan ongehuwden. Laat daarom eerst de oud ste der kinderen gaan uit grote gezin- hSh als wegbereiders en komt zelf later. Het woninggebrek daar voor grote ge zinnen is funest. Grote risico lopen zij, niet landbouwer zijnde. Teleurstellingen blijven ook daar-niet uit, doch met goe de wil en vakkennis is daar toekomst te scheppen. Australië is minder eisend geweest als Canada en liet men bijna alles toe, doch politieke en economische moeilijkheden, hebben nu de emigratie beperkt, wat evenwel na 1 of 2 jaar wel zal veran deren. Personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt in de oorlog genieten er voorkeur. Evenwel wordt ook daar nauwkeurig gelet op politieke betrouwbaarheid-ge- drag, bekwaamheid en gezondheid. Zij, die volgens de emigranten over eenkomst vertrekken mogen ongehuwd niet ouder zijn dan man 35 jaar, vrouw 30 jaar, echtpaar zonder kinderen ook 35 en 30 jaar. Met kinderen niet ouder dan 45 jaar. Die er relaties hebben ongeh. 40 en 45 jaar j. met kinderen 45 j. met grote kinderen tot 50 j. In N. Zeeland worden bij voorkeur alleen ongehuwdeni toege laten. Het klimaat is daar prima en bij na alles veeteelt, lonen goed. Arbeids tijd 40 uren per week zodat men als men wil, daar veel overuren kan maken. Groot gebrek is ook daar aan woon ruimte en gehuwden kunnen alleen gaan indien zij huisvesting hebben. Een gro te factor is het, dat men de taal kent van het land waar men heen gaat. Niet genoeg kan er op worden gewezen, les te nemen v.nl. Engels. In diverse landen zijn er enorme toekomst mogelijkheden. Doch dan moet men weten dat men de taal kent, vakbekwaam en' grote ar- beidslust en goede gezondheid hebben. Door de regering zijn en worden maat regelen getroffen, dat men meer van eigen kapitaal mee mag nemen bij ver trek of later over mogen beschikken. Voorlopig komt men overal in loon dienst. Dan is noodzaak goed de ogen de kost te geven en te leren om gaan met machines. In verband met ge stelde vragen, zegt de heer Vaandrager, dat de kosten bij afkeuring veelal tot een minimum kunnen beperkt worden door eerst een v.l. keuring aan te vra gen. Het advies te vragen van de huis arts en na te gaan, of er zulke gevallen in het gezin voorkomen. Evenwel geen schepen verbranden voor men werkelijk weet of men kan vertrekken, want reeds zijn er gezinnen in moeilijkheden geraakt, door alles te verkopert eer zij zekerheid hadden. Wil men emigreren, dan moet men zich mel den bij de Chr. Emigratie centrale het zij Prot. of Kath. Algemeen centrale of Arbeidsbureaux. Evenwel zei opgemerkt dat men bij de Maatschappelijke orga nisaties meer contact heeft in de toe komst dan bij de Arbeidsbureaux der re gering. Z, Afrika neemt alleen op, hen die goed geschoold zijn en dan nog beperkt. In Rhodesia is er toekomst, doch spr. heeft nog te weinig contact aldaar voor goede inlichtingen. Canada biedt grote verrassingen. Reeds is het voorgekomen dat na 1 of 2 j. men zijn familie kon laten overkomen en een eigen bedrijf had. De sociale voorzieningen in Canada zijn echter slecht en men is bij ziekte en ongeval enz. aangewezen op particu liere verzekeringen. In Australië en N. Zeeland heeft men op sociaal terrein de zelfde voorwaarden en verzorging als hier. In zijn dankwoord aan de spreker zegt Ir Geuze, dat, gezien het grote probleem van de werkeloosheid in dit eiland het jammer is, dat zo weinig loontrekkers hier aanwezig zijn, dat men in Tholen veel te honkvast is; wel elders wil wer ken, doch hier wil blijven wonen. Te betreuren is het, dat Zeeland het laag ste cijfer heeft voor emigratie. Laat men hier inzien, dat voorlichting noodzake lijk is en laat vele gezinshoofden hier van gebruik maken terwille van hun groeiende gezinnen en tot opheffing van de werkloosheid. Tot slot werden nog enige interssan- te films vertoond over Z. Zeeland, Ca nada en Australië. Onbreekbare poppen vanaf 63 et De beren familie is rijk vertegenr woordigd en een zeer gewild bezit voor onze kleinen 1.05 1.50, 1.90 2.25, 4.50, 6.95, 8.95, 10.95, 14.25, 18.25. Gummi pieppoppen vanaf 1.75. Haantjes 1.15. Hondjes 1.35, Eendjes .f 2.25, Konijntjes 1.15 GEBB. DE WAAL ST. MAARTENSDIJK THOLEN Zondagst^tiensten artsen op 26 Oct. 1952 Voor de geimeenten Tholen, Oud Vos- semeer, Nieuw Vossemeer en St. Phi- Upsland hebben Zondag dienst dr B. O. Benes te Oud Vossemeer tej. 19 en dr H. Menger te St. PhiUpsland tel. 20. Uienveiling van 21 Oct. 1952. Bon ken 19.50. Gewone 20.15. Drielingen 23.30. Picklers 28.31. Aanvoer 43 ton. BevoQdngsomderzoeik op t.l>.c. In het voormalig Distributiekantoor te Tholen werd Maandagmiddag 20 Oct. jl. gestart met de tweede ronde voor onderzoek op long t.b.c. Bij ontstentenis van dr van Joost, me disch leider tot Behartiging van het Be volkingsonderzoek in Zeeland, sprak de heer A. C. van Nieuwenhuijzen, admi nistrateur van deze afdeling, een kort openingswoord, waarin hij zeide het te betreuren, dat de burgemeester en wet houders van Tholen verhinderd waren aanwezig te zijn. Hij zeide, dat men in October 1950 met de eerste ronde was begonnen en welke ronde tot Augustus 1952 heeft geduurd. Aan deze ronde heeft ongeveer 80% van de bevolking van Zeeland deelgenomen. Thans is men dan te Tholen aan de tweede ronde be gonnen waarvoor in Tholen ruim 2000 personen zich hebben opgegeven. Hij wees op het grote belang van het on derzoek, welke in hoofdzaaJt gericht is op long t.b.c. Worden bij het onderzoek andere afwijkingen geconstateerd, dan wordt dit doorgegeven aan de huisarts. Vele mensen menen, dat als zij bij het eerste onderzoek gezond waren, dat zij zich nu niet behoeven te laten onderzoe ken. De heer v. Nieuwenhuijzen wees er op, dat deze redenering niet juist is, daar men kort na het onderzoek besmet kan Worden zonder dat men het zelf. weet. Het onderzoek om de twee jaar is dus al ruim genomen; hij zag liever een jaarlijks onderzoek. Hoewel men er fi nancieel aan tekort komt is men toch op de goede weg, daar door deze con trole het aantal t.b.c. patiënten af neemt. Voorts wees hij er op, dat Zee land gunstig afsteekt bij andere provin ciën, mede door het plattelandsleven en doelmatiger voeding. Tot slot dankte hij het gemeentebestuur en andere mede werkenden voor hun hulp, waarna Mevr. V. d. Stel „onder het mes", in dit geval voor de lens, ging. ST. MAABTENSDIJK Burg. Stand over de maand Sept. '53 Geboren: Geertruida Matthéa, doch ter van P. W. Priem en J. Lindhout; Pieter Frans, zoon van P. Suurland en C. L. Pot; Johanna Rachel, dochter van F. J. Pot en K. J. Dane; Elizabeth Al- bertina, dochter van L. van de Ree en. C. J. Koopman; Paulina Maatje, doch ter van J. P. HoUestelle en M. P. vsm den Hoek; Adriana, dochter v J. Scher- penisse en N. A. v. d. Werf. Ondertrouwd: Joh. van Maldegem, 27 jaar, wonende te Kortgene en M. P. Noom, 28 jaar, wonende te St. Maar tensdijk; A. Hage, 60 jaar en Adr. Joh. Homfeld, 49 jaar, beiden wonende te St. Maartensdijk; L. Joh. Koopman, 26 jaar en M. P. Hoek, 22 jaar, beiden wonende te St. Maartensdijk. Getrouwd: Iz. Riedgk, 21 jaar en G. Joh. Bos, 21 jaar, beiden wonende te St. Maartensd\jk; Abr. Hage, 60 jaar en A. Joh. Homfeld, 49 jaar, beiden wonende te St. Maartensdijk; Joh. van Maldegem 27 j., wonende te Kortgene en M. P. Noom,, 28 jaar, wonende te St. Maar tensdijk. Overleden; Maria Pot, 77 jaar, echt genote van Jacobus Dane; Jan Marinus de Viet, 75 jaar, echtgenoot van Geer truida Barteline Bgl; Caharina Adriana Rogina Meulstee, 47 jaar, echtgenote v. Dirk Joh. Marie Klaphaak. Als nagift op de gehouden oogstcol- lecte werd jl. Zondag nog 50.gecol lecteerd. In totaal heeft de oogstcoUec- te opgebracht 1061.96. SCHEBPENISSE Veiling van Dinsdag 21 October '52. Blauwe eigenh. 10.42, Blauwe eigenh. 2e soort 9.05. Aanvoer 10.000 kilo. Uien: gewone 19.99; grove 19.5J; drielingen 23.51; picklers 28.20; stek 4.47. Aanvoer'40.000 kilo. In het no. van Dinsdag jl. plaatste bo vengenoemde contact-commissie een in gezonden stuk in verband met critiek, die ik leverde in de raadsvergadering d.d. 13 October 1.1. op de activiteit van de Flakkeese Gemeenschap met betrek king tot de vróiterdienlstregeling van de R.T.M, waardoor de busdiensten in West Flakkee vervallen. Men vraagt waar Ik het recht van daan haal om te beweren, dat de F.G. niets deed alhoewel men drie maanden de tijd had. Ik heb het in de raadsvergadering zo gezegd: „Ook de F.G. heeft, alhoewel men ongeveer drie maanden geleden de concept-dienstregeling ter inzage had ontvangen, geen protest tegen het ver- dwijneni der bussen laten horen. Had ik daartoe het recht en was dit lichtvaardig gesproken en onrechtvaar dig tegenover de F.G. Laat ik die feiten laten spreken! In een brief gedateerd 17 Juli 1952 richt zich de directeur van de R.T.M, tot de burgemeesters van ons eiland, tot bovengenoemde contactcommissie en tot de Rijkshoofdinspecteur van ver keer. Bij deze brief sluit de directie van de R.T..M de concept-winterdienstrege ling in met het verzoek eventuele op merkingen aan de R.T.M, te doen toe komen. Letterlijk staat er: „Ik zou het op prijs stellen wanneer u eventuele op merkingen aan mij zoudt willen doen toekomen uiterlijk 23 Juli a.s." De burgemeesters en de contactcom missie moesten dus voor 24 Juli even tuele bezwaren indienen. In die concept-dienstregeling kon men zien, dat de bussen in west-Flakkee zou den vervallen. Noch de burgemeesters, noch de contactcommissie van de F.G. hebben echter voor 24 Juli daartegen be zwaren ingediend. Wel heeft de contact- comnjissie op 24 Juli een vergadering gehad met de directie van de R.T.M., maar met geen woord gesproken over het vervallen der busdiensten. Dat bjijkt ook uit hun Ingezonden stuk. Men schrijft immers: „Geen der leden (nl. van de contactcommissie) had dan ook de ontwerp-wlnterdienstregeling bestu deerd." Uit een brief d.d. 11 October jl. van de voorzitter van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer, die naar aanleiding van de bezwaren die ik met hem had be sproken, een onderzoek had ingesteld naar de winterdienstregeling en wacht lokalen, blijkt dat ook toen nog geen bezwaren tegen het vervallen van de busdiensten door de F.G. waren inge diend. En reken nu maar na. 17 Juli een brief van de R.T.M, met het verzoek eventuele opmerkingen in te zenden uiterlijk 23 Juli. 11 October nog geen bezwaren ingediend tegen het vervallen der busdiensten. Dat is 86 dagen of te wel bijna drie maanden. Dit werd beves tigd door de voorzitter van de raad, toen hij op de bewuste raadsvergadering van 13 October meedeelde, dat de an dere dag dat is 14 October de F.G. een bespreking over de dienstrege ling zou hebben met de Rijkshoofdin specteur van verkeer en de bezwaren die nu waren gerezen zouden kenbaar ma ken. Ik meen hiermede voldoende aange toond te hebben, idat mijn oordeel niet lichtvaardig was. Ik heb als raadslid niet alleen het recht, maar zelfs de plicht hierop aanmerkingen te maken. Ik wens de contactcommissie dan ook wederkerig meer bezinning toe eer men hl de courant het gesprokene in een raadsvergadering aanvalt en persoonlij ke aanvallen lanceert. Is het gezien genoemde feiten nu te verwonderen, dat de heer A. van Eek in „Eilanden-nieuws" van 22 October schrijft, dat het bestunr van de F.G. een zeer eenzijdige visie heeft op het ver keersprobleem, omdat zij het verkeers probleem teveel beziet uit het gezichts punt van de autobezitter. „Die kijkt aldus de heer van Eek bij het ver schijnen der nieuwe dienstregeling het eerst er naar, hoeveel veerboten er heen en weer varen, maar het blijkt nu wel, dat te weinig aandacht is gegeven aan de belangen dergenen, die tot de ver- keersproletaren behoren." Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat het thans, nu de dienstregeling in werking is getreden, veel moeilijker is verbetering te verkrijgen, dan toen de dienstregeling nog een onderwerp van discussie was. Het tweede punt waarop ik antwoor den! wil is de opmerking van de contact commissie, dat het vreemd aan doet uit de mond van een commissaris van de N.V. Brugverbinding te horen: „Men in teresseert zich blijkbaar alleen voor de brug." Na in de raadsvergadering van 13 Oc tober eerst waarderend gesproken te hebben over de activiteit van de F.G., inzake de brug, zeide ik, de activiteit van de F.G. inzake de verbindingen op Flakkee zelf niet te kunnen bewonde ren, waarna de woorden volgden zoals de contactcómmissie uit het verslag aanhaalde. Men kan nl. wel voor iets werken omdat men in een bepaalde func tie dit wel moet doen, maar toch weinig of geen interesse voor die zaak hebben, waar door de activiteit lijdt. Maar afgezien daarvan en alleen maar beoordelend naar wat het verslag weer gaf, kan ik toch de opmerking van de contactcommissie niet begrijpen. Want ten eerste sprak ik als raadslid, die on der ede beloofd heeft de belangen van geheel de gemeente te behartigen en dus ook de belangen van hen, die geen auto bezitten maar aangewezen zijn op tram of bus. Ten tweede: moet ik, omdat ik commissaris van de N.V. Brugverbin ding ben, alleen maar aan de brugver binding denken? Of mag ik mij ook in teresseren voor de verkeersproblemen op ons eiland zelf? Zo ja, dan mag ik critiek uitoefenen als naar mijn inzicht de verkeersbelangen op Flakkee te een zijdig wordeni behartigd en als raadslid ben jk; dat zelfs verplicht. Ik geloof niet, dat het ver mis is als ik schat dat 90 van de bevolking van Melissant aangewezen is op tram of bus. En naar mijn overtuiging is het in de eerste plaats de gemeenteraad, die op de bres moet staan voor de belangen van deze mensen. Ik ben een sterke voorstander van een vaste oeververbinding, dit is een groot economisch belang, maar het geeft blijk van een eenzijdige visie als de contact commissie schrijft, dat we daarmee vol ledig uit de impasse zijn. Ook de ver bindingen op ons eiland zelf dienen aan redelijke eisen te voldoen, daarmede zijn honderden op Flakkee gebaat. Ik meen hiermede het ingezonden stuk van de contactcommissie te hebben weerlegd. Ik hoop dat de F.G. heeft geleerd en voortaan niet meer alleen afgaat op een begeleidend schrijven, maar ook de dienstregeling bestudeert eni op tijd eventuele bezwaren indient. En moge de laat gevoerde actie toch nog tot een voor de bevolking goed re sultaat leiden. Geachte redactie, hartelijk dank voor de plaatsing. C. M. VOGELAAR. Van Zaterdag 35 October v.m. 13 ulur t.m. MJaandag 27 October v.m. 9 ulur Middelhamls-Somimelsdlijk Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en C. F. Arends. Voor spoedgeval len J. J. Wieringa, arts. Tel. 2090, Mid- delharnis. Dirkslan(<t-Herklngen-Melissant: Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Telef. 01877 412 en dr P. Boot, Telef. 01877—227, Dirksland. Oost-FIaKkee: Afwezig de artsen E. Bouman, G. Buth en P. C. J. Voogd. Voor spoedge vallen C. ,W. Kramers, arts. Tel. 42, Ooltgensplaat en P. J. de Man, arts. Tel. 20, Nieuwe Tonge. Veiling van Woensdag 33 Oct. 1953 Alicante A 86.^96.Alicante B 70.—74.—Witte kooj 4.—; Gele kool 4.7.Groene^ kool 8. Bloemkool 17.19.Kroten 8. 10.—; Bospeen 12.13.^Rode kool 8.-9.-; Andijvie 10.—11.—Sla 5.10—5.60; Nouveau Poiteau 6.8.- Cox Orange 29.40. DE E.V.O. WAABSCHUWT TEGEN OVEBBELASTESTG VAN VBACHTWAGENS Het is gebleken, dat enkele onderne mers die regelmatig naar of via België hun goederen per vrachtwagen vervoe ren, niet of onvoldoende op de hoogte zijn van de bepalingen 'die in België gel den t.a.v. de belading van vrachtwagens. Het is o.a. verboden het voertuig zwaar der te beladen dan in de vergunning voor het verrichten van grensoverschrij dend vervoer is aangegeven. De E.V.O. vestigt er de aandacht van deze ondernemers op, dat er door de Belgische Overheid streng wordt toege zien of de binnenkomende voertuigen niet zijn overbeladen. In enkele geval len waren ondernemers genoodzaakt een deel van hun goederen op andere wagens over te laden. ------^O---------- De Nederlandse ambassajdeur in Ca nada, de heer A. H. J. Lovink, heeft aan de federale districtscommissie 25.000 tulpenbollen als geschenk overgedragen. De bollen waaronder zich 64 nieuwe variëteiten bevinden, zijn afkomstig van de verenigde Nederlandse bollenkwekers. Het geschenk is bedoeld als een bewijs van erkentelijkheid voor 'de tulpenweek, die het vorige jaar voor het eerst in de Canadese hoofdstad werd gehouden. Ambassadeur Lovink zette de voorzit ter van de federale districtscommissie, de heer Duncan K. iMactavish, uiteen, dat het geschenk 200 jaar experimen teren met tulpen in Nederland vertegen woordigt. Langs een groot deel van de lande lijke rijwegen van Ottawa zijn thans door Nederland geschonken tulpen ge plant. HANSWEERT. Doordat de assen aan de binnenzijde gebroken zijn, kan de grote Oostsluis te Hansweert niet worden gebruikt. Vooral grote schepen ondervinden hierdoor een tamelijk ern stige vertraging. Er wordt op gerekend, dat het herstel ongeveer vijf dagen in beslag zal nemen. Het meest gelezea blad in dit rayon I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 7