Luchtverversingsproblemen in de kolenmijnen Voor GERO Lezers veroordelen de slechte ver bindingen op ons eiland Uienveiling kinóeRhoekje Plaatselijk Nieuws WETENSCHAPPELIJK GENOOTSCHAP Kaptein xnobylette Model met velgremmen f 415.compleet Model met zware remnaaf f 430.compleet Fa. WITVLIET - MIDDELHARNIS - TELEF. 2073 Emsertjes (Münhardo R.T.M, moet breken met het het oude stelsel De overwegen Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... naar J. KEUVELAAR Biz. 2 „B31L A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 25 October 1952 Maandagavond luisterden de leden, van het Wetenschappelijk Genootschap GocreeOverflakkee naar Dr ide Braaf uit Brunssum, deskundige bij de staats- mijnen in Limburg. Men kwam oudergewoonte bijeen in Hotel Spee te Sommels- dijk. De belangstelling der leden was niet groot. Zoals zo dikwijls hebben ook hier de wegblijvers veel gemist want Dr De Braaf hield een interessante le zing, vooral toen hij kwam tot dat deel van zijn onderwerp, waarin hij volko men thuis is: de luchtverversingsproblemen in de kolenmijnen. Na kort te zijn ingeleid door waarne mend voorzitter Prijlink begon Dr. de Braaf met zijn toehoorders er op te wij zen, dat de Nederlandse mijnen een der grootste nationale industrieën vertegen woordigen. De productie van onze koleur mijnen beloopt thans 12 millioen ton per jaar. Wij mogen wel dankbaar zijn dat wij zulk een kostelijk bezit onder de Limburgse grond hebben, want deze pro ductie vertegenwoordigt een waarde van 600 millioen gld. Men denke zich eens in hoe ons land er voor zou staan als wij die hoeveelheid kolen tegen zulk eeni ka pitaal bedrag zouden moeten aankopen In het buitenland. Min of meer uitvoerig schetste Dr de Braaf hoe de steenkool ontstaan is. On geveer 300 millioen jaren geleden bevond zich op de plaatsen waar nu steenkool ligt een groot moeras, dat er gedijde in een tropisch klimaat. Vooral varenach tige planten tierden welig in dat moeras. Langzaam zakte de bodem en telkens bezonk er een laag planten. Die laag werd in loop van talloze eeuwen soms wel een twintig meters dik. Dan kwam er een grote ommekeer in bodem en kli maat. Er ontstond een ondiepe zee en klei en zand zetten zich boven de ver gane planten af. Maar daarmede was het proces nog niet ten einde. Want weer trad er een warmteperiode in en opnieuw ontwikkelde zich een enorme plantengroei en weer zakte de bodem, enz. Een dikte van 20 meter vergane plantenmateriaal werd samengedrukt tot een laag turf van 5meter dikte en nadat de bodem opnieuw gedaald was en zich weer zand en klei hadden afge zet werd die vroeger plantenmassa sa mengeperst tot een laag steenkool van 1 meter dikte en na vele duizenden ja ren werd de klei tot leisteen en het zand tot zandsteen. Toen gingen er geberg- tevormende krachten aan het werk; hier kwam de bodem omhoog, daar daalde zij. Er ontstonden breuken en schollen in de aardkost, de gesteentelagen bra ken en sloten niet langer mooi aan. En zodoende zijn er plaatsen waar de steenkool zeer ondiep ligt en andere waar men-er niet bij kan. In Limburg hebben wij een gebied waar de steenkool zich van oudsher ge makkelijk liet delven, door de vrij ge ringe diepte. De ondiepste lagen zijn uiteraard het eerst gedolven, zodat men allengs dieper moet gaan. Bij de staats- mijn Maurits delft men op plm. 350 me ter, maar als men te zijner tijd aan de steenkoolwinning in de Peel zal moeten beginnen, zal men tot 800 meter moe ten afdalen. Gemiddeld heeft men op een laag van 30 meter onbruikbare gesteenten een laag steenkool, die kan variëren van en kele centimeters tot 3 4 meter dikte. De dunste lagen zijn niet economisch te delven. Alleen lagen van 50 cm of dik ker worden ontgonnen. Uitvoerig schetste spr. hoe het win nen van het zwarte goud in de mijnen geschiedt. Duizenden mijnwerkers zijn daar dagelijks mee bezig en in de mijn Maurits, een van de grootste van ko lenmijnen van de wereld, wordt thans per dag 10.000 ton kolen gedolven. De Mijnschacht Het grootste probleem, waarmede men vroeger bij het beginnen van een kolenmijn te maken had, was het boren van de schacht door het drijfzand. Te genwoordig is dat probleem radicaal op gelost door het laten bevriezen van het zand. Men vormt een pijp van ijs waar uit het zand, dat zich in het schachtge deelte bevindt, gemakkelijk te verwijde ren is. De wand wordt daarna van ge wapend beton voorzien. Dicht rond de schacht mag een mijn niet geëxploiteerd worden. Dichtbijgelegen instortingen zouden funest kunnen zijn voor de schacht. En hoe dieper de schacht daalt des te verder blijft men er met de ko- lenwinning vanaf. Er ontstaat dus een kegelvormig gebied, dat onaangeroerd blijft en feitelijk schadelijk is voor de exploitatie. De schacht vormt de levensader van de mijn. Alle af- en aanvoer moet er door geschieden, lucht, water, electrici- teit worden er door toe- of afgevoerd, de mensen dalen of stijgen er in, het ge wonnen product komt er door naar de oppervlakte van de aarde. Dr de Braaf verduidelijkte zijn cause rie met vele interessante lichtbeelden; van hetgeen er in het Limburgse gebied op de terreinen der mijnen verrezen is, van mijnwerkers aan de arbeid, van door perslucht aangedreven locomotief jes met treintjes van 60 kolenwagens achter zich, van de enorme ventilatoren, die ettelijke tienduizenden kubieke me ters lucht uit de mijnen zuigen( waar bij door de tweede schacht verse lucht de mijn wordt ingezogen!) van de wij ze, waarop de mijnwerkers hun kleren opbergen, (aan een hijsinrichtinkje naar de zolder en met een hangslot beveiligd) van de medische verzorging enz. enz. Voorts projecteerde Dr de Braaf diverse tabellen en grafieken, doorsnedetekenin- gen enz. van de mijnen, de kolenmijnen, de temperaturen etc. De luchtverversing Na de pauze sprak Dr de Braaf over het probleem van de afvoer van schade lijke gassen uit de mijnen, van het te weeg brengen van een temperatuur, waaronder behoorlijk gewerkt kan wor den en over de vele vraagstukken, die moesten worden opgelost voordat men de mijnen behoorlijk diep kon gaan ma ken. Het Nederlandse mijnreglement schrijft voor, dat overal in de mijn ledere man per minuut 3 kubieke meter verse lucht toegevoerd moet krijgen. Het probleem wordt uiteraard het grootst als zich in de mijn schadelijke of gevaarlijke gas sen ontwikkelen. Het zuurstofgehalte van de lucht mag niet onder 15 ko men en mijngas, koolzuur en zwavelwa terstof bedreigen bovendien de mijn werker. Het mijngas (hetzelfde gas, dat op Flakkee op meerdere boerderijen als brongas naar boven komt en benut wordt) is niet gevaarlijk in physieke zin, maar met lucht vermengd vormt het een uiterst explosief en gemeen gas, waarbij de explosiviteit bestaat bij een vermening van 4% tot 14 gas met lucht, terwijl het critiekste moment bij 9 ligt. Koolzuur komt in onze mijnen weinig voor; zwavelwaterstof bemerkt men slecht en het werkt afstompend op de reukorganen. Bij onze mijneni is het gevaar uit hoofde van mijngas het grootst. Men ontruimt in Limburg een post, zodra er 1% mijngas wordt ge constateerd. Voortdurend wordt er nauwkeurig op mijngas gecontroleerd. Het beste appa raat daarvoor is nog altijd de Davy- lamp. Zulk een lamp had Dr de Braaf medegebracht, een reservoir, dat gevuld is met in benzine gedrenkte watten, die een gewone pit van brandstof voorzien de pit brandt binnen een glazen scherm en de afvoer van de verbrande gassen geschiedt door een dubbele gazen kap, welke laatste het geheim van de mijn werkerslamp vormt. Het is nog niet ge heel verklaard op welke natuurkundige of chemische wetten de werking van de ze lamp berust. In ieder geval is hij bij oordeelkundig gebruik volkomen veilig in de mijn en stelt hij bovendien in staat om de aanwezigheid van mijngas aan de vlam af te lezen. Experts kunnen aan de vlam op eentiende procent nauwkeu rig aangeven hoeveel mijngas aanwezig is. Bovendieni slaat de vlam niet door, zodat het mijngas niet explodeert. Er zijn wel al vele metertjes en instru mentjes bedacht om met een wijzer het percentage mijngas aan te geven, maar geen daarvan doet het beter dan de lamp. Een belangrijk deel van zijn betoog wijdde de spreker aan de temperatuur benedön in de mijnen. Hoe dieper men gaat hoe warmer. Bovendien spelen vochtigheid en snel heid, waarmede de lucht wordt toege voerd een grote rol. Mede deze omstan digheden stellen een grens aan de diep te tot waarop men een kolen- of erts gebied ontginnen kan. In België is met een mijn tot plm.-700 meter gegaan, maar daarbij heeft men kostbare instal laties voor afkoeling van de lucht moe ten aanbrengen. Hiermede raakt men op het terrein van een volledige aircondi tioning in de mijnen, hetgeen een pro bleem van geweldige omvang betekent; want het gaat niet om toevoer van en kele kubieke meters lucht maar van tienduizenden per minuut! De wetenschap en techniek staan ech ter niet stil en men bedient zich van steeds moderner middelen. Als typisch voorbeeld hiervan noemde Dr de Braaf de opstelling van een geheel ingewikkeld systeem van electrische lampen, waar aan men kan aflezen welke invloeden veranderingen in het gangenstelsel heb ben op de luchtvoer, de temperatuur enz. Op deze lezing volgde een bespre king, waarvan met veel animo door de aanwezigen gebruik werd gemaakt. Gebruikt slechts 600/q van zijn kracht Lange levensduur Loopt meer dan 35000 km zonder revisie Leverbaar met verende voorvork Ook leverbaar betalingsvoor waarden op Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling lazen wij de kwes ties die voortvloeien uit de buitengewo ne premitieve verkeersverbindingen op ons eiland. De tram heeft, zo wij herhaaldelijk kunnen lezen, eeuwigdurige concessie. Hoe dat ook zij en wie daar de verant woording voor dragen of hebben gedra gen is bijzaak, maar het spreekt niet van wijs beleid, dat daar niet aan ver bonden is geworden, dat de R.T.M, daar bij voor een vervoersapparaat moest zorgen, dat aan de eisen des tijds vol doet. Het gaat er nu om die eeuwigdurende concessie uit te schakelen. Onze gedachten gaan daarbij naar een Ned. Herv. Kerk in Nederland; een rij ke familie schonk die kerk met de be paling er bij, dat er geen orgel in ge plaatst mocht worden. De Kerkvoogdij is op het idee geko men om de zang door een ander muziek instrument te begeleiden, wat zeer vol doet. Kunnen we nu ook niet zo'n maasje vinden, om die eeuwigdurige concessie, op zij te zetten? Dan zijn we klaar. Van R.T.M, zijde worden we herhaal delijk gewezen op de verbinding in an dere streken van ons land, ik wil daar ook eens op wijzen. Het Westland had ook zijn tram, met name de W.S.M. Of die eeuwigdurende concessie had of heeft dat weten wij niet, maar wel weten wij, dat daar com fortabele bussen de dienst onderhouden, ingelegd door dezelfde maatschappij. Als eilandbewoner is het om te wa tertanden als men elk half uur op het plein te Naaldwijk aankomst en vertrek gadeslaat en ziet, hoe precies de verbin dingen kloppen. Doet tr dat eens na, hoge functiona rissen van de R.T.M., dan zijn wij er uit! In het raadsverslag van MeUssant la zen we, dat vroeger het concept 'der dienstregeling werd besproken in de ver gadering van Burgemeesters. Thans heeft onze Burgemeester niet eens erg gehad, dat de busdiensten vervielen! Het is te betreuren dat er zo slecht gedacht is aan onze belangen. Laten we op een nieuwe regel begin nen en aanpakken. We zitten nu met de tram, opgelegd door ons voorgeslacht. Moeten we daar nu in berusten? Het blijkt een nutteloos Hoeststillende en slijmlosmakende dragees. In dozen van 52 en 95 cl. van Woensdag 22 October 1952 Voor "directe levering 19.99 per 100 kilogram. Levering uiterlijk 15 Nov. 21.50 per 100 kilogram. Pootuien, dir. levering 19.per 100 kilogram. Aanvoer 36.500 kg. ding te zijn. En dan het vooruitzicht, dat dit niet zal veranderen! Betrokken instanties: Burgervaders enz., nu de koe bij de horens gevat! Nu iets tot stand brengen waar we allen nu wat aan hebben en ook ons nageslacht! ,,A1 mag het ongelofelijk schijnen." „Éénmaal zal de R.T.M, verdwijnen!" Liefst zo spoedig mogelijk! De tram hoort in het Streekmuseum! J. te Melissant. (Verkort door de Redactie) Geachte Redactie, Het vervoersprobleem lijkt tegenwoor dig vast te lopen op de „eeuwigdurende" coHcessie van de „R.T.M." Maar die is toch al gebroken door de veerdienst van v. d. Schuyt op Numans- dorp? De Spoorwegen" exploiteren ren dabele lijnen en laten de rest over aan particuliere maatschappijen. Eén van die maatschappijen ig de R.T.M. De R.T.M, gaat nu „Spoorwegen" spelen op haar beurt. Met dit verschil dat ze niet het algemeen belang dient maar het belang vanja van wie? De aandeelhouders of de employe's. (Het laatste beslist niet, daarover straks) En minder rendabele lijnen zoals die naar Ouddorp, worden niet aan parti culiere busmaatschappijen overgelaten, maar de bevolking aan zichzelf overge laten. Ik sprak een employé van de R.T.M. Die was ook voor het verdwynen van de tram. „Straks zijn we te oud om omge schoold te worden" was zijn nuchtere opmerking. Bij de Verkeersinspectle schermt de R.T.M, met het kolossale, massale ver voer in Juli en Augustus naar Oostvoor- ne en naar Schouwen. Weet U echter dat op de veerboot van Numansdorp naar Z^'pe (Schouwen en Duiveland) in de andere 10 maanden het aantal passagiers soms het aantal van 1 (één) nog niet haalt? En dan een boot zoals de Minister" van Hellevoetsluis naar Middelharnis. Maar die blijft varen!! Waarom rijden er geen bussen op die „seizoenlijnen". In Juli en Augustus kunnen ze de passa giers wel achter de goederenwagons ver voeren, om meteen in eigen stijl te blij ven! Waarom zijn we hier op Plakkee zo in de „luren" gelegd met de brugactie? Met tolheffing is de brug nog te duur! Is er nu niemand van de agitators voor de brug, die direct inzag dat er geen brug komt, zolang het Haringvliet nog zo breed is. Zijn er bij die hun „naam" aan die brug willen verbinden? Is het een wanhoopspoging tegen de z.g. „eeuwigdurende" concessie van de R.T.M, of zijn ze met verblindheid ge slagen? Dinsdag schreef dhr Sieling: „Ove rigens zou het eiland met een brugver- binding volledig uit de impasse zijn". Die opmerking trapt een open deur in. Hij kan net zo goed schrijven met een dernping van het Haringvliet of de Noordzee. Weet U dat het veer Zierikzee-Katse- Veer ((Goes) plm. 1,— kost voor een auto (plm. 1 uur vaeeni). De aanval tegen de R.T.M, moet zijn tegen haar zwakke pimt: „De veerdien sten". En dan door de Plakkeese Gemeen schap niet met gedaas over een brug, maar door een actie voor vrij© veren. Zoals de tolgelden verdwenen zijn, moeten de dure veergelden verdwijnen. Het Verkeersfonds loopt er al van over. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft er al 7 jaar van geprofiteerd (Wester-Schelde 19451952). Het komt al naderbij. De volgenide zeearm, de Ooster-Schelde, is ook al aan de beurt. (Zierikzee-Katse- Veer). Nu is het Haringvliet aan de beurt. Summa Summarum: Voor de autorijders goedkopere veren door een actie van de Plakkeese Ge meenschap. Voor de bevolking van Plakkee alleen busdiensten. Daarom een anti-R.T.M.-, lees: „anti-tram-vereniging." Ook in het belang van het R.T.M.-per soneel, anders kunnen ze niet meer om geschoold worden. In het hele land zijn de tramlijnen op het platteland verdwenen. Hier zal dat ook gebeuren. De bevolking moet beginnen. Speciaal de boeren. Hoeveel kostbare akkergrond komt er dan niet vrij voor de boeren langs de tramlijn? Geen goederen meer vervoeren met de R.T.M. Dan verdwijnt d» tram van zelf. Hoogachtend, „DIRKSLANDER" Geachte Redactie, Op het ingezonden stuk van ,,een niet- aandeelhouder van de R.T.M." zou ik de volgende opmerkingen willen maken: Schrijver poneert, dat de tramvertra ging te wijten is aan de slechte veerver- binding. Dit moge ten dele waar zijn, evenwel zou de R.T.M, naar mijn mening juist met het oog op het niet onbelang rijke passagiersvervoer ti;^sen de dorpen onderling op het eiland, niet de gehele dienstregeling moeten baseren op de veer-verbinding. In de t^jjeede plaats kan ik het in het geheel niet eens zijn met schrijvers ar gument, dat de gemeenten door hun aandeelhouderschap van de N.V. Brug zich met handen en voeten hebben ge bonden. Waarom kunnen ze niet even goed aandringen bij de regering op een betere bootverbinding De onhoudbaarheid van schrijvers stel ling is m.i. bewezen door het feit dat de gemeenten op het eiland voor een deel de kosten van verbouw van de veer boot Stad Zierikzee hebben gegaran deerd! Hier pleit juist het nuchtere in zicht van de gemeentebesturen, die zich zeker realiseren, dat de brug voorlopig nog niet tot stand zal komen, terwijl zij zich bovendien een offer getroosten in het geval de brug of een andere oever verbinding toch binnen een bepaalde ter mijn tot stand zal komen. Als nu echter die gemeenten, die aan handen en voeten zouden zijn gebonden dan toch opkomen voor de verkeersbe- langeü, dan gaat schrijver spreken van het luchten van opgekropte gemoederen, hete hoofden, koude harten en van be krompenheid. Dan het argument van de financiële onmacht van de R.T.M., eigenlijk zou de hele concessie een strop zijn. Dat is het ook, maar dan voor het eiland. De R.T.M, had blijkbaar toch wel voldoende middelen om een goed-renderende bus onderneming uit te kopen, die zonder steun van het rijk, maar door het eigen initiatief van de vrije ondernemer was opgebouwd! Juist hier zit de kern van de zaak, dat eveneens een vraagstuk vormt van de huidige tijd. Een onderneming, i.e. de R.T.M., die van overheidswege wordt gesteund en beschermd kan nooit een sterke onderneming worden, in tijden van tegenslag wendt ze zich tot de over heid om hulp, in plaats van zich er zelf standig doorheen te slaan en zo door strijd sterk te worden. Als nu inderdaad een dergelijke maat schappij niet als een vrije onderneming kan bestaan, dan moeten de consequen ties worden aanvaard. Faillissement of hulp van overheidswege, maar dan op voorwaarde van verregaande bemoeienis van regeringswege met de betrokken on derneming. We hebben hier evenwel niet te ma ken met financiële onmacht, maar met onwil en onverstand. De directie der R.T.M, begrijpt niet de eisen van de tijd: ze hinkt op twee gedachten (tram en bus) en eet van twee wallen (goederen en passagiersvervoer). Ze ziet naar wat andere tramwegmaatschappijen hebben gedaan, elders in het land, die ook voor dergelijke moeilijkheden kwamen te staan. Die maatschapppijen braken radicaal met het verouderde en achterlijke ver voermiddel, verkochten het oude mate riaal, braken de rails op en bouwden tramloodsen om tot moderne garages. Ze lieten het goederenvervoer over aan A.T.O. en vrije ondernemers en concen treerden zich uitsluiend op het passa giersvervoer per autobus. Dat is aan passen aan de ontwikkeling van de techniek. Zolang de R.T.M, niet volkomen wil breken met het oude stelsel, zullen er klachten blijven en zal de maatschappij vroeg of laat stellig en gronde gaan. En niemand zal daar om treuren. Om nu nog even terug te komen op het bewuste artikel, schrijver ziet ten slotte voor het Plakkeese publiek en voor de Plakkeese gemeenschap de taak weggelegd om te ijveren voor een be hoorlijk verkeersmiddel, en niet voor de raden. Dat is een zeer onlogische ge- dachtengang. Leeft 'de Plakkeese Ge meenschap zo sterk in de harten der be volking dat we haar eerder de belan gen van de bevolking moeten toever trouwen dan de raden, die zoveel te meer juist met de plaatselijke behoeften bekend zijn? Als schrijver in het begin van zijn artikel zegt dat burgemeester Van Heijst in de bewuste raadsverga dering zo veel realiteit betoonde, waar om volgt schrijver 'dan niet de burge- Beste jongens en meisjes! Vooreerst moet ik jullie er op wijzen, dat deze week het laatste raadsel van de Octoberraaand wordt geplaatst. Er komt nog wel een hele week in de Wijn- maand, maar als het volgende nummer met het Kinderhoekje verschijnt, dan is het November. Het spreekt vanzelf, dat er dus in de volgende maand vijf raad sels zullen komen, als we het mogen be leven. Hier is dan het 4e OCTOBEBRAADSEL: 1. X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X 7. X X X X X X X X X X X X X 8. X 9. X 10. X 11. X 12. X 13. X 1. Letter; 2. Andere naam voor vallei; 3. Go'din der Efeziërs (Handel.); 4. Si- hon was geen Pereziet maar een (Ps. 136)5. Lucas is de schrijver van de Handelingen der 6. Job was oprecht en vroom en7. Bekende Kerkhervormer; 8. Wij zijn inwoners van het koninkrijk der 9. Naam aan Paulus gegeven (Handel. 14); 10. Schrij ver van de brief aan de Romeinen (Rom. 16); 11. Waar uwis, zal ook uw hart zijn; 12Hem in al uw wegen (Spreuken 3); 13. Letter. Op de kruisjeslijnen, van boven naar be neden en van links naar rechts, komt hetzelfde woord te staan, een naam, in verband met 'de herdisnikingsdag van vol gende week. Dit raadsel werd door niemand inge zonden. I Correspondentie. An« de G. Middelharnis. Dat zal wel een gezellige avond geweest zijn. En dan met een auto gehaald en gebracht! Dat is nogeens 'de moeite waard. Dat spelletje ken ik niet, maar het zal wel leuk zijn, als ik het zo lees in je brief. Leen v. d. V. Sommelsdijk. Netjes werk met de schrijfmachine. Leen! Ik ben blij dat het zo goed gaat. Pijn, dat je op school al bijna gelijk bent. Ga zo maar voort, jongen. Jammer van die krant, hè Die kachels ook. Ze moeten zo vroeg branden dit jaar. Aat G. Ouddorp. Dat was een verras sing, hè? Het was verdiend hoor. Doe maar altijd goed je best en probeer ge regeld in te zenden. Hoe is het onder tussen met de zieken? Kan je moeder nu al aan de schoonmaak beginnen? Misschien is ze nu wel klaar. Hoe gaat het nu met broertjes keel? Leni de G. Middelharnis. 't Is jammer, dat die leraars allebei weg gaan. Jullie zijn toch niet ondeugend Ik hoop dat je weer zulke beste meneren in de plaats krijgen. Zijn er al benoemd? Bas A. Oud-Vossemeer. Is de trekker mooi geworden met een beetje verf? ii; denk dat jij later nog tractorchauffeur wordt. Zou dat niet iets voor je zijn? De tweeling verjaart dus haast op de dierendag. Is zo'n dierendag bij jullie nog nodig? MaartjeH. Omddorp. Dat is de moei te, zeg: zes boterhammen achter mekaar opeten! En dan nog gaan slachten bij de buren! Maar je bedoelt zeker kijken en wat helpen? Wat een drukte in de dro- gerij! Een mooie prijs, hè? Ary de G. Mi<?(tlelharnis. Daar was dus veel te zien op de damesbeurs. Ik dacht, dat daar niets anders te vinden was dan mantels, japonnen, truitjes, nylons en noem maar op. Ik weet het nu beter! Voor heren was er ook veel interessants, zelfs voor jongeheren! Jobje A. Oud-Vossomeer. Het najaar is heel nat, dat is waar. Dan valt het niet mee om op het land te wei-ken. Dan is het allemaal slik. Maar nu ben je van het landwerk af. Valt het nogal mee in je nieuwe betrekking Vreemde men sen zijn het in elk geval niet. Je was er al vaak geweest, denk ik. Maatje van W. Ouddorp. 't Is mooi papier hoor. Ik begrijp dat je er blij mee bent. Je raadsel zal ik goed bewaren. Het komt nog wel eens van pas. Afri- kaantjes ken ik wel. 't Zijn bloempjes die lang bloeen. De kleur is fijner dan de reuk. Je nichtje Mientje is welkom, hoor. Bram H. Ouddorp. Ja, dat is een mooi boek. Het vulpotlood was eigenlijk bestemd voor je zusje, maar als jij het méér nodig hebt, dan mag jij het heb ben. Daar zal Maartje niets op tegen hebben. Gelukkig dat de gladiolen nu aan de kant zijn. Allemaal. Het is nu inzenden, jongens en meisjes! Denkt allen om de leeftijd en het adres te vermelden, op het brief je en ook op de enveloppipe. Doet allen jullie best. Tot volgende week. De har telijke groeten van OOM KO. meester in dienis zeer reële voorstel dat de Verkeerscommissie der Plakkeese ge meenschap in samenwerking met, even tueel aangevuld met vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen, de belan gen van het eiland in dezen bij bevoeg de autoriteiten zouden bepleiten? Ziet schrijver inderdaad de brug als radicale oplossing van alle moeilijkhe den? Denkt schrijver dan dat de R.T.M, dan bereid zal zijn, met het tramvervoer te breken en de langverbeide bussen zal laten rijden of verwacht schrijver dat er vele 'rails over de brug zullen worden gelegd en dat de trams dan steeds op tijd zullen aankomen, 'de veerverbinding, die immers de vertragingen alleen z/du- den veroorzaken, dan vervalt? Naar mijn mening brengt de brug, in derdaad een oplossing, maar dan voor namelijk alléén voor de autobezitters. Er zijn er velen 'die zich slechts blind staren op de brug, maar dan ook niet verder zien dan de brug. Die personen zullen mogelijk eens onaangenaam in hun brugdroom worden gestoord en moeten inzien, dat er alleen gewerkt is voor de belangen van slechts een deel der eilandbewoners. Laat daarom ieder zijn verantwoordelijkheid in dezen be seffen. Laten niet slechts 2 of 3 licha men, maar alle lichamen openbaar en particulier eensgezind samenwerken voor aller belang. J. Mijnheer de Redacteur, Vriendelijk verzoek het volgende in uw blad te willen opnemen in de hoop, dat het ook ter kennis zal komen van 'de directie van de R.T.M, en dat deze maatregelen zal nemen, 't Geld mensenf- levens. En dat telt toch wel mee. Een auto met een vijftal inzittenden uit een van onze Oostelijke provincies rijdt van de Galathese haven naar Middel harnis. 't Is een donkere herfstavond met motregen. Weinig zicht dus. 't Kost moeite genoeg om de weg te vinden. „Veel te weinig verkeersborden", merkt een der inzittenden op. ,,Je kunt hier niet van het ene verkeersbord tot het andere rijden", merkt de chauffeur op. ,,Er zijn veel te weinig verkeersborden'" concludeert het gehele gezelschap yan vreemdelingen. Met moeite komt men op de brede verkeersweg van Middel harnis. 't Heeft moeite gekost en het is gelukt maar niet zonder vragen. Op de brede verkeersweg kan men geruster rijden. Men nadert Middelharnis. Een van de inzittenden herinnert zich dat men de tramweg moet passeren. Hij at tendeert de chauffeur er op. Deze doet zijn best. Matigt alvast de snelheid. Ein delijk, ja, daar heeft men het bord met de locomotief in het licht van de lamp. Dubbel opletten. De vaart nog wat min der. Uitkijken naar links en rechts, 't Valt niet mee. Als vreem'deling kan men zich zo moeilijk oriënteren. De chauf feur kijkt uit naar enig waarschuwings teken. Hij kan er geen enkele ontdek ken. Geen flikker- of knipperlicht. Plot seling met een schokje passeert men een trambaan. Een zucht van verlichting slaken de reizigers. Gelukkig het gevaar is voorbij. Maar enige ogenblikken later passeert men weer een trambaan. ,,Maar dat is een ge vaarlijke boel", constateren 'de reizigers. Onverantwoordelijk men moet maar vreemdeling wezen, zegt de chauffeur, dan moet men op de waarschuwingste ken afgaan, ,,'t is hier werkelijk ge vaarlijk." Beslist onvoldoende", vinden ook de anderen. Voor wie er bekend is lijkt het bestaande mogelijk overdreven. Anders wordt het wanneer men bij avond in het donker in een totaal vreem de streek komt. Dan moet men uitslui tend afgaan op de verkeerstekens en waarschuvringstekens. In dit opzicht Maar straks weet zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag 'de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren- de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. schiet de R.T.M, beslist te kort. De tramwegkruising in de weg naar Mid delharnis van Nieuwe Tonge wordt zeer onvoldoende beveiligd, 't Gaat toch om mensenlevens. Moeten er eerst dodelijke ongelukken ge beuren voor deze put gedempt wordt? Meerdere beveiliging van de tramweg kruising is beslist nodig, 't Is te hopen dat de R.T.M, maatregelen neemt. Reiziger uit een Oostelijlie provincie. Naschrift van de redactie. De tramover wegen zijn inderdaad zeer gevaarlijk, vooral aan de Langeweg waar de schrij ver op doelt. Plikkerlichten staan alleen aan de Steneweg, die echter doorlopend flikkeren. Het ware beter dat het flik keren of een rood signaal pas in wer king trad bij het naderen van de tram. Dan kan men er ten minste opaan. Iemand die dagelijks passeert zeggen die flikkerlichten niets! Opgem.erkt zij verder, dat 'de A.N.W.B, op de Dirks- landse dijk, bij de overgang aan d'e Hal ve Maan een reeks borden heeft ge plaatst, wat voor de vreemde autorij ders een goede waarschuwing is. MIDDELHARNIS Bedrijven vrij van Beinigingsbclasting Burgemeester en Wethouders van Middelharnis hebben besloten met in gang van 1 Januari 1953 door middel van de Reinigingsdienst uitsluitend huis vuil van de woningen van de ingezete nen op te laten halen. Met ingang van 'die datum zal dus geien vuil, afval, enz. meer worden op gehaald van bedrijven. Deze bedrijven zullen voortaan ook vrijgesteld worden van de Reinigings belasting. GOEDEREEDE De zeevisser G. Groenendijk had liet ongeluk zijn gehele vistuig te verlie:'.';f wat voor hem een grote schadepost be tekend. OUDE TONGE A.s. Woensdagavond half zeven ho'pt voor de Geref. Gemeente voor te gaan Ds G. Zwerus van Middelharnis, (Voor bereiding H. Avondmaal.) Onvoorzichtig spel. Tijdens het sie- len had het zoontje van de heer P. M''' iiepaard het ongeluk zodanig te vaileii dat hij in het ziekenhuis te Dirkslond moest worden opgenomen. Enige vriendjes hadden hem oppgeiw- men en over een heg gegooid. Hij kwaffl daarbij op een schouder terecht die door deze val ontwricht werd. Benoemingen. In 'de commissie van

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 6