ËiüvriDErt^niEUWS FOLKLORE EN TAAL De Winkelsluitings - verordening te Ooitgensplaat vastgesteld PUROL Nieuwe Engelse Melange wordt alom geprefereerd wGebroken trots" (3D Niets oTertref* DAMPO KanselboodschapinNed. Herv. Gem. te Sliedrecht Maar één keer 2e Blad Zaterdag 25 October 1952 No. 2159 MIJNHARDT GhIqr'op'hyll HÉTZlilVERENDE-BLADGROEN een omwenieling op bef gebied van f a n d p a si a's. Mijnhardtjes: sterke Slot van het xaadsverslag Rondom de Landbouwschool VERVOLGVERHAAL De vorige Jjeer kwam ik met een oude brief op de proppen over de landbouw, nog wel op rijm. Vandaag kom ik weer met een reeds lang in portefeuille ztinde epistel en wel van een „Plaetse vrou we". Zij schrijft in 't Flakkees over: Geweimten van een vuiuftlg jaer geleje. Ik hao m'n kindse jaeren deurge- brocht op 'n stee oengder Stad. Ik zieje oengs nog nae schoóle gae; van 'n paer aore boerderieën kwamme der dan ong- verhuring, de Ouwetongse mart in de Stadse kerremis, aollemaele kerremissen oor. Mit Sommerdlekse Pienkster gienge meisen in joengens speulrieje in een kros mit opgerolde kappe, een krootje van viere of zesse. Wangt 't mos even weze, dat begriep je zoó. Soms gienge ze mit z'n beidjes in de tilburrie. De joengers trekteerden dan op seklaode (sukelaode) in zoete koeke. Je had van die mooie kraemen, vooral van Buyse derweg kinders bie. Daer speulde m'n uut Menheerse in van de Kat uut Mid- delburg, in Jillese uut Rotterdam. Wat vongje als kind die kraemen prachtig in wat rook alles lekker! Daer stoenge van die prachtige loddereinflesjes, soms was het 'n klein meuletje in dan weer 'n spulte mit 'n bal. As de joon wat mit de meid ophad, dan moch se zoó'n mooie flesse uutzoeke. De meiden (meisen zeg gen ze in Menheerse) droege toen nog 'n keuvel, voor de Zondag 'n breê kant, mar 's Zaeterdags in asse nae de ker remis gienge, dan 'n smalle kant, want echte kant was te 'dier. De kraelen, die je op je mooie jas (japon) droeg, die IJejt je mit zoo'n gelegenheid aok thuus, wangt ze zouwe kunne breke, is 't nie waer? 's Aeves wier de meid thuus gebrocht in as ze dan zei tegen de joon: Kom je mèrrege om 'n sneedje koeke, dan wist je wel hoe laet 't was in dat 't tussen heulie nog niet afgelaope was. Zo wiere de verlege meisen al een 'n beetje vrie- jer in dan wiere ze zoö tot vriejers. Net 'n zinnetje voor 'n taelman, is 't niet? Noe houw ik op, in as 't niet goewd is, dan mot 'n echte Stadtenaer 't mar vod miea verbetere." Tot zover onze briefschrijfster, die met kennelijk plezier in 't Stads nog eens een en ander over de goeie oude tijd verteld heeft en 't daardoor ook smakelijk deed. Ter navolging! dan mee langs den diek, mar 't wier aok wel d'r 's vechte. Daer gienge soms de houte klompen bie uut, mar mêesten ties was de ruzie gauw over. Bie de meeste butemensen wier d'r thuus brood gebakke. Daer hadden ze 'n oven voor in dan wier d'r voor een, heêle weke gelieke gebakke. Op 't leste wier 't wel 'n beetje hard, mar je wis niet beter. De joengers droege leêre tas sen op d'r rik in de meisjes hadde 'n spoormandje of kurf je. Zo6 namme m'n dan oengs brood mee. Op durp was t'r een vrouwe, die kof je voor oengs zette- de in daer atte wiele dan oengze stik ken op mit 'n wèrm bakje, 's Aevens laege m'n thuus wèrm eten in da smae- kende altied mar wat best. Wat was zoó'n pprak altied lekker, vooral in 't naejaer in in de winter, aster pas ge slacht was. Op je brood kreeg,je dan al kaenen, in harte of lever mee in thuus stoengde de vorse krippen in ker- remenoadjes greêd. In dan roóje kodle mit .aerepels deurmakaore gestoofd mit melk, butter in kruneute. Ak t'r an diengke, dan proof ik die dingen nog. Wat kon 't druk weze op stee, vooral mit de Maendag. Dan was 't wasse, bak- ke in kaerne. Jae, dat kaernen was toch zoö mooi. Bie oengs gebeurde dat mit 'n paerd. Irt 'n hok liep dat paerd al mar in de roendte In dan waster 'n as deur de mure van dat hok nae 't kaerenhuus an de aore kante. Daer stoeng 'n tonne (de kaerene) mit twee polsen in deur dat het paerd in de roendte liep, gienge die polsen op in neer da gebeurde mit 'n raederwèrk. Azze d'r korrels butter boven op 't scheel van de tonne de ziejen kwamme, dan wier de kaern ingespeeld", in dan even laeter wier d'r tegen 't' paerd ge- rope: „ho, mar" in dan wier 'n nae de weije gebrocht. Dan wier de butter in "n houte nappe gedaen. Da gieng zod. Die dat wèrrek dee, had 'n gaeze butter- doek voor, bie wieze van 'n schorte, in daer wier de butter ingedaen, asse van de melk geschept was, In dan mar rolle mit die klonter butter, zoó dat de melk deur dat gaeze doekje weg kon laope. Dan kwam de butter in 'n loch (Goerees iog-ge), een groóte houte nappe, in daer wier ze in gewasse, al mar schoon wae- ter d'r bie tot d'r geen melk meer in was. Ze wier gebouwe, (d.w.z. al maar door gekneed met een grote houten le pel), gezoute, de vuultjes d'r uut ge zocht in dan gieng ze in de kelder om op te stieven. Dan wier ze opgemaekt, in van die pondskluten of in van die buttervormpjes. In asse dan netjes in de mangde of butterkurf gezet was, dan wiele nae 't durp om d'r boodschappen voor te haelen- of ze bie 'n paer klanten te briengen, mit 'n keurig wit servet d'r over heen. In de winter wier d'r mit de hand ge- kaerend. Daer stoeng 'n tonne mit melk achter de kachel, die eerst goed „runne" mos (d.w.z. zuur worden). As dat nie gaauw gieng, dan wier d'r 'n kruke mit wèrm waeter in de tonne gehange. As de melk goed was, dan kwam d''r 'n knecht mit 'n baele zak voor, voor de speêsten (spatten) in dan mar plonse in de kaerntonne mit de polse; was de kaem „of", dan kreeg de knecht 'n ster reken ijorrel, dat hoorde d'r bie. In de zeumer kwam 't volk uut 't land de kaeremelluk haele in groóte aerde kannen of kruken in dan atte ze daer in 't land d'r brood mee op. Erg gezoengd oor! Laeter toen de centerfuus kwam, hadde men geen melk genog in dan mester kofje gezet worre voor 't land volk, mardat was jaeren laeter. In noe wik nog wat schrieve over de kerremis. Je had op Flakkee de Som merdlekse Pienksteren, de Plaetse Tiend Geen ruwe handen, schrale huid, ruwe lippen met PHARMACEUTISCHE CHEMISCHE FABRIEKEN ZEIST Introduceren als éérste in Nederland een totaal nieuwe tandpasta,bevattende ■■;^-:; DERVtSIATUUR,;c,;- UifsluUend verkrijgijaariri:-: Apotheken en .Dró'g-isterijen.i Aardig is de woordspelling: vriejer vriejer. Vrie (Ned. vrij) is een oud woord, in 't middelnederlands vri. 't Be tekende toen al vrij, tegenover de toe stand van slavernij, maar ook edel, heer lijk, blij. In 't Flakkees zegt men van ie mand, dat hij vrie is, als hij niet verle gen is. Er mee verwant is het oude vrien ons vrijen, dat eigenlijk liefhebben be tekende. Daarvan is afgeleid de vri-ende dat geworden is tot ons vriend, letter lijk dus de liefhebbende. Daarnaast is een betekenis van vri-en, dat vragen, smeken betekent. Vaak heb ik op Flak kee gehoord, als een kind begerig naar iets lekkers keek en blijkbaar er wat van wilde hebben: hie zit mar om 'n stikje te vriejen. F. DEN EERZAMEN Wassenaar. pijn-, kou- en grlepbestrijders Doot 41 c«ni '- Keksr 60 ceni wij laten hieronder het slot van het verslag van de raadszitting van Ooit gensplaat d.d. 20 October volgen. Ge makshalve voor de lezer hebben wij hot eerste gedeelte dat over de Winkelslui- ting liep nogmaals in dit verslag inge last, om zodoende één geheel te krijgen. winkelsluitingswet Voorstel tot vaststelling van plaatse lijke regelingen inzake de Winkelslui tingswet 1951. De vioorz. deelde mede dat het punt al meer op de agenda had gestaan, maar gezien de winkeliers geen over eenstemming konden vinden, moest het worden uitgesteld en, kwam het nu ter tafel. Er is van gemeentewege een en quête gehouden via de Middenstandsver eniging. Spr. zette uiteen wat de wet inhiel en welke bevoegdheden de raad had. Het college heeft gemeend na de ge houden enquête en het branche-gewijze onderzoek en gehoord de Kanaer van Koophandel voor te stellen: Geen koopavond in te voeren; Een halve dagsluiting vast te stellen en) wel als volgt; sluiting op IMnsda^- mMdag voor slagers, kruideniers, zui- velbranche, vleeswaren, comestibles en fotograaf. Op Maandagmorgen: manu- facturiers, meubelhandel en kantoor boekhandel. In Achthuizen stelt men geen halve dag sluiting voor, zodat dit alleen de zaken in de dorpskom betreft. Voorgesteld werd verder de vacantie- regeling niet in te voeren, omdat daar van de 54 winkeliers 48 tegen waren. Dan werd voorgesteld verlenging van het sluitingsuur volgens art. lid 2, dat Zaterdag het hele jaar door de winkels geopend konden zijn tot 7 uur. Van 1 April tot 30 September de ge hele week door de winkels geopend mo gen zfln tot 7 uur, gezien het dan de drukste weken in het landbouwseizoen is (artl. 11 lid 2) voorts (in de andere maanden) de sluiting door de week om 6 uur. Ook werd voorgesteld de Zondagsslui ting volledig te handhaven. De heer D. O. v. OostencfiB merkte op dat het bij de winkeliers om een brood winning gaat. Hoeveel zijn er nu voor de 6-uur-sluiting vroeg spr. De voorz. merkte op, dat de grote meerderheid voor 6 uur-sluiting is. Het college heeft het voor de zomermaanden op 7 uur gezet. De heer Moerenhout vroeg hoe de slui ting voor de kappers was, waarop i voorz. antwoordde, dat daar een aparte regeling voor kwam. Ook voor de siga- renleveranciers zou dit wettelijk ander woirden geregeld. De heer v. d. Vliet zag het sluitings uur voor de kappers gaarne zo gere geld, dat die tot half acht konden opr zijn. Hij noemde een voorbeeld, dat hij bij de kapper na 7 uur niet kan worde afgewerkt. De heer K. V. Oostende wilde de kap perszaken tot 8 uur open laten. De voorz. antwoordde dat de wet er is om de winkeliers te beschermen. Slui ten de kappers 8 uur, wordt het weer 9 uur eer ze klaar zijn! De kappers zelf vinden 7 uur eem zeer reëele tijd. De heer K. v.v Oostende meende dat de raad bevoegdheid had om deze za ken tot 8 uur open te stellen. Er was een kapper die hem zei, dat hij dit eerst later uit het vakblad wist, anders had hij het voorgesteld. De vioorz.: De kappers moeten perma nent 's-avonds werken. Sociaal gezien achtte hij een langer open stellen; on juist. In de winter zou het dan desnoods tot 7 uur kunnen. Dat was dan wel de uiterste compensatie die zou kunnen worden verleend meende spreker. De heer v. d. Vliet maakte er een voorstel van dat de kapperszaken' tot half acht open mochten zijn. Spr. zag het zo, dat deze mensen dan een 48-uri- ge werkweek hadden. De heer D. C. v. Oostenide vroeg hoe het zat met de zaak (van dhr P. de Vos) aan de beneden Molendijk? „Dat is een verlof B" zei de vfoorz. „uitsluitend voor patat". „En het andere dan vroeg de heer D. O. V. Oostende. De voorz.: Andere artikelen mogen er niet verkocht worden. Bakkers die ijs verkopen, mogen ook hun andere arti kelen niet afleveren. Dat is strafbaar. „Is dat te handhaven" vroeg dhr D. C. v. Oostenjde. De voorz. antwoordde dat dit ook in de Tweede Kamer onder het oog was gezien. Voor de sigarenzaken zal er nu een andere regeling komen, omdat die nogal concurrentie hebben van cafe's enz. Wat de openstelling van de andere tsranches betrof had de voorz. alles zwart op wit, hoe zij het zelf willen. Voorts meende spr. dat bij overtreding niet zo zeer het accent moest gelegd worden op de winkeliers, maar vooral op de klant. De klanten moesten ook strafbaar kun nen worden gesteld! Spr. zou bezien of dit e.v. bü de politieverordening te re gelen was. Weth. de Vos wist raadsleden, die na sluitingstijd aan de achterdeur ook om een doos sigaren gingen halen! Als spr. zonder zit, zou hij het ook doen! De voorz. zeide dat er streng op zou worden gelet. De heer K. v. Oostende stelde voor het gehele jaar de winkels tot 7 uur open te stellen. Dit voorstel werd gesteund door dhr D. C. van Oostende. Bij stem ming werd het verworpen met alleen de twee voorstellers voor. Het voorstel van de heer v. d. Vliet om de kapperszaken tot half acht open te stellen kwam in stemming, wat werd verworpen met 65 stemmen. Vóór waren de heren v. Vught, v. d. Vliet, K. V. Oostende. Joh. v. Kempen en Moerenhout. De overige punten, ook de Zondags sluiting, werden z.h.s. goedgekeurd, zo dat hiermede de Winkelsluitingsveror- dening was vastgesteld. De politie-verordening onderging een wijzigiging inzake honden in het veld. (artikel betrekking hebbende op de jacht.) Voorstel Inasake verbouwing iGemeentelijke Bewaarsohoöl De voouz. lichtte deze zaak toe en wees op de noodzaak dat er aan deze school iets moest gebeuren, om de kleu ters behoorlijk te kunnen huisvesten. De gemeente-architect was opgedragen een plan te ontwerpen met kostenberekening Van de Inspectrice voor het Kleuteron derwijs was een rapport, houdende de mededeling, dat de school somber was, Prijs is voor iedereen betaalbaar De wereld mag op ons aanstormen mei fe/^ens weer schokkende gebeurtenissen, ons leven wordt bepaald door de kleine, dagelijkse dingen, die ons omringen. Daaronder behoort de verkwikking van een goed kopje thee. En wie op het ogenblik spreekt over een goed kopje thee, die denkt aan de nieuwe Engelse melange van Douwe Egberts: de Pickwick Thee. Wij geloven niet, dat ooit een theesoort zo snel populair werd. Een wonder is dat niet. Engelse thee is nu voor het eerst verkrijgbaar voor een prijs, die voor alle lagen van onze bevolking betaalbaar is. Ieder kan nu kennis maken met de pittige smaak van deze bijzondere krachtige me lange en met de zo rijke diep- kleurige afschenk, die ken merkend is voor Engelse thee. Wfl kunnen U niet beter raden, dan vandaag een pakje te halen en Uw huisgenoten eens te verwennen weinig zonlicht toeliet en over het al gemeen een verwaarloosde indruk gaf. De vloeren lieten veel tocht door. Er dienden volgens het advies ramen in de blinde nmur te worden geplaatst en aan de plafonds moest hard boaird worden aangebracht en meer dergelijke opmer kingen. Ook diende er een W.C. aan te worden toegevoegd. Het voorstel werd ampel besproken; de voorzitter liet onder geheimhouding het begrotingscijfer over de raadstafel circuleren. Bij de begroting wordt het in de cijfers verwerkt zei spr., het ging nu om het besluit. De heer van Es wilde de gang 2 m hoog van boven afsluiten en had nog en kele verbeteringen in het oog. Al dan niet geamendeerd met de voorstellen van de heer van Es, (wat nader zou worden bezien) besloot de raad eenparig tot deze verbouw. Kondvraag- De heer Moerenlhoiut merkte op dat de brandweer te Achthuizen meel met lek ke slangen had te worstelen, waarop de voorz. antwoordde dat dit slangenmate- iriaal binnenkort zou worden herzien. Het kwam voor op de begroting 1953. De heer v. Els wees op de mogelijk heid van slangen-preparatie, een middel wat de levensduur verlengd. De voorz. zei dat hier verschillende aanbiedingen over waren binnengeko men, maat het practische er van was nog niet bewezen. Deze slangen waren veel duurder. Met de brandweer-inspec tie is dat punt besproken, het is nog een experiment. De heer v. Es wenste wel dat met een 30 m slang een proef zou worden genomen, waarop de voorz. zei dat dit zou kunnen worden geprobeerd, maar dat hiermee 300.was gemoeid. De heer v. Vught had klachten over de Gekro. Een cadaver werd niet of laat gehaald en bovendien werd geen bewijs afgegeven. De heer iv. Es had eveneens zo'n klacht. De voorz. vroeg dit schriftelijk te be vestigen, dan kon dit worden doorgege ven. De heer v. Vught achtte het nodig dat de modder uit de Sluisse haven werd gespuid. De voorz. zou dit nader bezien en met het polderbestuur bespreken. De heer v. d. Vliet vroeg hoe de proef was van de nieuwe nortonpomp aan het Weespad-hoek Stoofstraat, waarop de voorz, antwoordde dat de Dinsdagmid dag zou worden geprobeerd. Sluiting. bij allerlei verkoudheden.^ Wonderlijk zoals dèt helpt! Vooir'Vader, Moeder en Kind Bergen van drukwerken verlaten da gelijks de onvermoeide persen om in de vorm van nieuws- en advertentiebladen, vak- enl verenigingsorganen, boekwer ken, tijdschriften, reclamepamfletjes, enz. onze woningen binnen te fladderen, waar ze afhankelijk van de inhoud en van onze sympathie, gelezen of ongele zen tenslotte op een stil plaatsje belan den, of ten vure worden gedoemd. Stromen van artikelen vertolken de gevoelens en gedachten van honderdtal len schrijvers, in moderne zakelijkheid, naar eigen overtuiging en opvatting, soms in bekrompenheid van geest of in breedheid van blik. Golven van m&dedelingen en redevoe ringen van allerlei toon en kleur, door de radio-activiteit overgedragen, vragen van uur tot uur onze aandacht, brengen afleiding in het drukke leven oflei den ons af van ons werk. Al de gedachten, geestesproducten, op gewekt in de hoofden van denkers, spre kers, of schirijvers, dragen met zich de drijfveren van 's mensen leven en stre ven, hetzij op sociaal-economisch of cul- tuur-technisch gebied, hetzij op maat schappelijk of geestelijk gebied. Nu eens in wijsgerige beschouwingen moralise rend of betogend, oppervlakkig of diep zinnig, opbouwend of afbrekend, soms suggestief of influencerend. Het baart geen bewondering, wanneer zich in verband met bovenstaande over denkingen verschillende vragen aan ons opdringen. We staan al dadelijk voor het psychisch probleem: waar en hoe al die gedachten geschapen worden. Zullen of kunnen de lezers en hoorders al de stof verwerkken? Heeft dat alles nuttig ef fect? Raakt de geestelijke productie niet uitgeput? Waar de cultuur, de beschaving tot hoger ontwikkeling komt, openen zich gedurig nieuwe gezichtspunten en waar nieuwe ideeën zich ontwikkelen, ontstaan nieuwe bronnen van kennis en weten schap. Op een beperkt gebied, voor een kleine kring, wordt het spoedig bezwaar lijk iets van belang te leveren, zodat over geestelijke bloedarmoede gesproken wordt. Originaliteit geldt voor geleerden grote denkers, uitvinders, experimenti, en^,, wier denkkracht en denkprestatie, denkbeelden scheppen en die in super- taal of in technische termen verkon digen. Aan studerenden en aan hen, wier ambt of werkkring de noodzakelijkheid meebrengt, op de hoogte te blijven der nieuwste theorieën en technische bijzon derheden, de taak deze wetenschappen te populariseren, ze aan anderen over te dragen. Voor semi-geleerden of leken blijft dan niets over dan napraten of putten uit deze of gene auteur. Echter voor ieder, die leest, studeert, om zich heen ziet, zich met het practisch bedrijf en het da gelijks leven inlaat, openen zich gedurig nieuwe aspecten, die waard zijn er de aandacht op te vestigen en in breder kring bekend te maken. De grote kunst bestaat vooral hierin deze objecten aan de lezers smakelijk op te dissen. Critiek hunnerzijds blijft ge woonlijk niet uit. Opbouwende critiek als gevolg van maatschappelijk denken heeft ontegemzeggeltjk grote waarde, zo wel voor de schrijvers als voor de lezers. Jammer is alleen, dat de critische lezers er meestal niet toe komen, hun afwij kende meningen schriftelijk kenbaar te In de Ned. Herv. Kerk te Sliedrecht is vorige Zondag aan het einde van de dienst een schrijven voorgelezen van de kerkeraad aldaar, waarin deze zijn afkeuring uitspreekt over het feit, dat de Herv. Gereformeerden gelijktijdig met de diensten üi de Ned. Herv. Kerk samenkomsten hebben belegd in het voormalige B.V,L,,-gebouw, waar predi kanten voorgaan uit andere gemeenten, die behoren tot de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk, De Kerkeraad heeft in deze afkondiging de. gemeente opge roepen de eenheid der kerk te bewaren en daarbij de hoop uitgesproken, dat de Herv. Gereform'eerden weer terug zul len keren onder de bediening des Woords in de Ned. Herv. Kerk. De Ned. Herv. gemeente te Sliedrecht is voor het overgrote deel confessioneel, ook de drie plaatselijke predikanten zijn dit. Aan een aankomend politie-agent werd bij de test gevraagd: ,,Wat zoudt u doen als u een onwillige menigte uiteen moest drijven?" De man antwoordde prompt: „Een collecte houden!" Inderdaad, menigeen loopt een blokje om als hij of zij een collectant of coUec- trice op zich ziet afkomen. Soms krij gen deze busrammelaars (sters) lelijke opmerkingen van voorbijgangers te ho ren. Dat is niet redelijk. Zij vragen geen gift voor zichzelf, maar voor een goed doel. Om de collectes te beteugelen re gelt het Centr. Archief en Inl. bureau inzake Maatsch. Hulpbetoon voor Neder land de landelijke collectes. In gemeen schappelijk overleg wordt een collecte rooster opgesteld. Daar heeft men zich aan te houden. Zo werd aan het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) de periode van 27 October tot 9 Novem ber a.s, aangewezen. Dan wordt dus voor één keer van u een bijdrage gevraagd voor de geestelijke verzorging van onze protestantse militairen. Zorgt mee dat zij goede militaire tehuizen hebben^ hier en overzee! En als u persé „iets tegen collectes hebt", zendt dan een gift via de giro. Het nummer van het Centr. Col lecte Comité van het P.I.T. is: 5 16 3, Den Haag. maken. Uit de wrijvingen der opiniën kan de waarheid worden geboren. De wintertijd, met zijn lange avonden nadert weer. Breng deze gezellige avon den niet in ledigheid door, lees speciaal uw vakliteratuur, en houd u daarnaast bezig met het lezen van goede boeken. DOOB HERMAN NOORMAN 7.) - ^,.ff?!t „Daar heb ik niet het minste be zwaar tegen. Ik vind het zelfs heel ge zellig. Me dunkt, als u het goed vindt, moesten we maar direct beslissen. Het lijkt me hier wel. Tenminste, wanneer We het eens kunnen worden over de vergoeding". „Dat is nu voor mij juist het moei- lijlöte punt. Ik weet niet wat te vra gen, U begrijpt dat het mij niet te doen ia om die inkomsten. Ik kan mö best redden van mijn pensioen. 'k Heb ook niet willen vragen er gens, hoeveel er tegenwoordig betaald wordt. Niemand weet dat ik op uw ad vertentie heb geschreven... want men heeft er niet mee te maken. Het is vroeg genoeg, dat men het weet, als u hier eenmaal is. Dus u begrijpt: ik weet niet, Wat ik vragen moet. U weet het mis schien beter dan ik, hoeveel er in Utrecht wordt betaald. Dan is er ten minste een maatstaf. Natuurlijk ga Ik daar beneden, want het leven is hier goedkoper en ik behoef er niets van over te houden". jiJa, mevrouw, ik weet er ook niets van. Maar als ik daar nu eens naar in formeer en 'ik spreek er met mijn moe der over en ik bericht u dat, dan Is het wel in orde. Over het financiële worden we het wel eens." „Ik denik, dat uw moeder raar zou opkijken", lacht mevrouw Offenbach, als u thuis komt met de mededeling: ik heb kamers gehuurd, maar de kosten weet ik nog niet!" U hebt gelök, mevrouw, het is al te dwaas. Maar hoe moet het dan?" Er is even stilte, terwijl mevrouw na denkt. „Ik zit een kleine berekening te maken. Die kan aardig uitkomen." Zij noemt dan een bedrag, waarvan Lasterie in elk geval weet, dat het zeei, zéér laag is. 't Is nog niet de helft van zijn salaris. „Is dat niet te weinig, mevrouw?" vraagt hfl. „Dat is voldoende". Dan is de afspraak kant en klaar. Zij ontvangt nog nader bericht, wanneer hq komen zal. „Ik hoop, dat wj) goed met elkaar kunnen opschieten. Dat is tenslotte al leen mijn bedoeling", zegt hij. „Ik zal er mijn best voor doen, dat u aan mij een gehoorzaam, oppassend zoontje heb", lacht Lasterie, die de in vitatie, om thee te blijven drinken, aan vaardt. Hij heeft nog tijd genoeg. Als h^j vertrekt, om de school te gaan zoe ken, het is "nu half vier geweest, heeft hij het gevoel, dat hij mevrouw Offen bach al jaren kent. Alles loopt hem wel geducht mee in Noordam, HOOFDSTUK V. Het gevalt zo, dat Lasterie op een Maandag beginnen moet, dus arriveert hij 's Zaterlags üx Noordam, om zich te installeren in zijn werkelijk mooie, ge- riefelijke zitkamer ten huize van me vrouw Offenbach. Och, die heeft het slechts aan enkelen behoeven te vertellen en toen wist al gauw het halve dorp, dat de nieuwe on derwijzer bij haar „op kamer" zou ko men. Vrijwel allen hebben zich er over ver baasd: hoe komt zij er nu toe, een „kost ganger" te nemen? Men heeft over het algemeen gedacht, dat die Lasterie een kennis van haar man was, hoewel neen, hij heeft toch een advertentie om kamers geplaatst, enfin, het praatje is gauw verstorven. De Zondag daarop zit Abel voor het eerst in de kerk van Noordam. De kos ter heeft hem de vreemdeling hij kent hem nog niet al spoedig een plaatsje gegeven. Hij is, wat vroeg en bekijkt onopvallend de mensen, die bin nen komen. Opeens ontdekt hij de lange gestalte van mijnheer Piccardt, dat is de man die met het hoofd hem heeft bezocht in de school in Utrecht, Die bukt zich naar zfln vrouw zeker en iets later let deze op hem. Maar dat valt Lasterie niet op, want hij ziet drie personen binnenko men, waarvan een hem interesseert: wel, dat is dat aardige meisje, dat die middag van de kennismaking bij me vrouw Offenbach was, de naam is hg al vergeten. Zouden dat haar vader en moeder zijn? Ongetwijfeld haar moeder, want je haalt de trekken er zó maar uit Als de dienst afgelopen is en hfl bui ten staat, stevent mevrouw Piccardt op hem ai; haar man schoorvoetend. „Mijn man vertelt mij, dat u mijn heer Lasterie is. Juist, Piccardt. Als u trek hebt, een kopje koffie te gaan drin ken. U is nog zo vreemd hier." Op hetzelfde ogenblik passeren boerin Steendam én haar dochter. Het meisje kijkt op met een blik van herkenning. Lasterie groet en zfl glimlacht met een hoofdknik. Mevrouw Piccardt ziet het toneel en vraagt zich af, hoe het mo gelijk is, dat die twee elkaar kennen. Of - zou Lasterie al kennis gemaakt heb ben met Steendam, 't bestuurslid? Dat kan zij slecht verdragen. Zo'n meelevend bestuurslid is de boer toch werkelijk niet „Mevrouw", hoort zfl dan Laste rie zeggen, „ik Vind het heel vriendelijk Van u en ik wil er later graag eens gebruik van maken, maar vandaag gaat het heus niet, want Ik heb al een invitatie aangenomen. Op twee plaat sen tegelijk kan ik toch niet zijn, vindt u wel?" „Natuurlijk niet!", lacht mevrouw Piccardt. „Dan op een andere keer. U hebt de invitatie, daar houdt u wel re kening mee? Of wacht eens: we heb ben vanavond geen bezoek, dat ik weet. Komt u dan een kop thee drin ken". Abel kan niet verklaren, waarom hg in enen een tegenzin heeft opgevat te gen die dame, die hij toch niet kent. Méént zij haar vriendelijkheid, ze is wat zoetelijk, ofMaar kom, hij moet nu geen bijgedachte hebben. Als er de bedoeling achter zit, het hem in zijn nieuwe woonplaats zo gemakkelijk mogelijk te maken en hem er zich thuis te doen gevoelen, wel, dan moet hij dat toch appriciëren? „Inderdaad, voor vanavond heb ik nog geen afspraak gemaakt, mevrouw.." „Dan houden we dat voor afge sproken. Tot vanavond, mijnheer Laste rie, Kerkstraat 20 wonen we". Zij wuift luchtig met de hand, alsof zij elkaar goed kennen, en verdwijnt ne vens haar man, die alleen heeft geglim lacht. „Tot vanavond", zegt hij dan ook. Intussen zijn de boerin en haar doch ter doorgelopen. „Wie is dat, Kea?" vraagt hsiar moeder nieuwsgierig. „Je schgnt hem te kennea". „O, dat is de nieuwe onderwijzer, Lasterie. Een week of vier geleden was ik bij mevrouw Offenbach en toen kwam hij net kennis maken met haar en de kamers bekijken, 'k Heb hem toen even gesproken. Of eigenlijk, gesproken niet eens. Ik ben direct weggegaan". Dan komt Steendam aanlopen en ze halen de fietsen uit het daarvoor be stemde rek terzijde van het kerkgebouw. Lasterie gaat naar huis en vindt me vrouw Offenbach al druk doende met het gereed maken van de koffie. Hij zal daar koffie drinken. Geheel juist is dus zijn mededeling aan mevrouw Piccardt, dat hij reeds een invitatie had, niet ge weest, maar hij beschouwt het verzoek van zijn hospita, om die eerste Zondag bij haar koffie te drinken als een uitno diging. Trouwens, hij zou niet anders willen. De situatie bevalt hem best. Hij vindt dat hij het hier uitstekend getrof fen heeft. Die mevrouw Offenbach is een echte moeder voor hem, zonder dat zij hem eigenlijk bemoedert. Het gaat zo ongemerkt. „Wat wordt hier in de kerk schit terend gezongen", zegt hij opeens. „Zel den zo gehoord in een kerk. Ik meende zelfs hier en daar een tweede stem te vernemen". (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 5