HERFST 1952 N06 OPVALLEND KOUD Rechtszaken Plaatselijk Nieuws Ingebruikname van herstelde Bijzondere School op Ger. Grondslag te Herkingen Lezers aan't woord: Schrammetje KALENDERS Leestafel „BILAIfDIIN-NISUWS" BU. 8 Eerste zware nachtvorsten zijn er vroeg bij RecLttank RotterJam Pracht lokalen met geheel nieuwe meubelen Flakkee en de R.T.M. schrijft: ^'oensdag 22 October 1952 IVEERPRAATJE (Van onze weerkundige medewerker) In verschillenfle bladen hebben wij reeds kunnen lezen, dat de Herfst maand September dit jaar bui tengewoon koud is geweest. Zolang er in ons land temperatuurwaamemingen worden verricht dit vanaf 1706 is er slechts één Septembermaand voorge- Komen die, wat koude betreft, baas bo ven baas is gebleven nl. in 1912 met te pe Bilt een etmaalgemiddelde van 10.7 gr. C. September 1952 gemiddeld 11.5 gi', C I normaal 14.0 gr. C Bekij ken wij de gemiddelde dagtemperaturen te De Bilt, waargenomen vanaf 1 Sep tember, dan zien wij, dat tot begin van deze week maar drie dagen warmer dan normaal waren, nl. 1, 23 en 24 Septem ber. Het zou voorbarig en ongemoti veerd zijn om nu aJ een zeer koude herfst te voorspellen, want meterolo- gisch gesproken, is de herfst juist half om. Maar tot op heden is zij nog buiten gewoon koud. Zeer vroeg dit jaar tra den de eerste nachtvorsten op. Reeds op 8 September meldden enkele stations dicht bij de grond al temperaturen bene den het vriespunt. Zondag j.l. (12 Octo ber) werd te De Bilt de eerste zgn. vorstdag gemeten. Hieronder moet men. verstaan een etmaal waarop het kwik in de meterologische thermometerhut op ruim 2 meter hoogte tot beneden het vriespunt daalt. Dit was zo vroeg in de herfst na 1939 nog niet voorgekomen. De vroegste vorstdag te De Bilt geme ten, kwam voor op 26 September 1855 en bedroeg 0.8 gr. C. In de laatste 50 jaren kwamen in zes jaren vroegere vorstdagen voor. Hier volgen enkele voorbeelden. In 1928 vroor het te Winterswijk op 23 September al 1.0 gr. C) en op 21 September van datzelfde jaar te Ge- mert 0.2 gr. C.) Een vrij groot aan tal vroege vorstdagen kwam voor in 1912 en in 1936. Op 7 October 1912 vroor het te "Winterswijk al bijna 6 gr. C. De laagste temperatuur in October gemeten bedroeg 8.5 gr. C. op 30 Oc tober 1931. Te De Bilt —7.8 gr. C. Op 10 cm boven de grond bedroeg de laagste temperatuur in de periode van 1915 tot heden te De Bilt 10.3 gr. C. op 22 October 1922. Wij zien dus dat zelfs matige vorst in October al niet zeldzaam meer is. Verleden jaar, toen October een bijna record zonnige (te De Bilt 185 uren zon neschijn tegen 105 normaal) en zeer droge maand was (te De Bilt 13 mm neerslag tegen normaal 72 mm), kwa men er ook vrij veel nachtvorsten voor ea werd op het vliegveld Eelde op 10 cm boven de grond de laagste tempera tuur waargenomen 7.8 gr. C op 25 October.) Tijdens het afgelopen week einde kwamen ook zware nachtvorsten voor. In de nacht van Zondag op Maan dag jl. werden dicht bij de grond tem peraturen waargenomen van 6 gr. O. te Deelen en ^-4 gr. C. te Belde. Maan dag en Dinsdag bleef de temperatuur in De Bilt beneden 7 gr. C; hetgeen, voor zover op het ogenblik kan worden nage gaan, in deze eeuw zo vroeg in de herfst nog niet is voorgekomen. Maandagmid dag werd op de vliegvelden Gilze-Rijen en Eindhoven al enige natte sneeuw waargenomen. Van de stations welke dagelijks be richten aan het K.N.M.I. verstrekken, w.o. ook aUe vliegvelden, zijn het voor al het vliegveld Deelen bij Arnhem, Soes- terberg en Twente die dikwijls de laag ste temperaturen meten. Ook de sta tions Witteveen (Dr.), Eelde en Gilze- Rijen hebben veelal iets lagere tempera turen dan de andere waamemingssta- tions. De temperatuur die voor de komen de nacht wordt verwacht (deze wordt elke middag en avond verstrekt door het K.N.M.I.), heeft betrekking op de temperatuur, die op een hoogte van ruim 2 meter in de hut wordt gemeten. Dicht bij de grond kan het kwik in gun- .stige gevallen wel 3 4 gr C lager da len. De vraag of het juist is, dat er na een herfst met veel eikels en beiike- nootjes (welke oogst dit jaar weer rijk is) een koude winter volgt, kan met „Neen" worden beantwoord, want het is na een onderzoek van het K.N..M.I. in samenwerking met het Staatsbosbeheer gebleken, dat er na veel eikels enz. evenveel zachte als koude winters vol gen. Wij wennen dit jaar vroeg aan de kou de, de zomer zijn wij allang vergeten, de nazomer liet verstek gaan, gevolg, dat tal van kachels al een kleine maand weer in functie zijn, hetgeen normaal gesproken zeker een week of zes te vroeg is. HET GEVAAR OP DE WEG.. Omdat hij op 15 Augustus, in de ge meente Melissant, als bestuurder van een twee-wielig motorrijwiel, althans een rijwiel, over de NoUedijk heeft gereden, terwijl hij onder zodanige invloed ver keerde van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar behorem te kunnen besturen, was de 46-jarige landbouwer ^- V. G., uit Dirksland. Vrgdag jl. voor de politierechter te Rotterdam gedaagd, Was echter niet verschenen en dus werd de zaak bij verstek behandeld. Volgens het politierapport zou van G., toen hij werd aangehouden, hebben ge- ^6gd: „Ik heb toch geen stukken ge maakt!" De officier van Justitie eiste tegen Van G. 15.— boete of 10 dagen zitten. De politierechter deed er niets af en niets bij, doch voimiste conform. CORRESPONDENTIE Wij verzoeken onze correspondenten beleefd de predikbeurten zo |ulst mo- S:elijk en op ttjd door t© geveir. anDDELHARNIS—SOMMELSDIJK 50-jarig Jubileium Afd. Groene Kruis. Op 7 November a.s. zal de Groene Kruis afd. Middelhamis-Sommelsdijk 50 jaar bestaan. Dit heugelijke feit zal enigszins fees telijk worden herdacht, waarom het be stuur op 7 November zal recipieren van 16.30 tot 18 uur in Hotel Meijer te Mid- delhamis. De Jubileumavond zal 's-avonds 19.30 uur aanvangen. Wij komen er nader op terug. NIEUWE TONGE Herkozen. Tot- bestuursleden van Vereen. „Groene Kruis" werden herko zen J. N. van. Es en E. L. v. d. Doel. iQevionden. Bij rijkspolitie zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevon den portemonnaie. Inenten. Op 20 Oct. wordt ten huize van Dr. P. J. de Man de gelegenheid geboden tot in- en herinenting tegen pokken. Collecte. Een collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor een kapel te Leidschendam bracht 85.^op. OUDE TONGE Verkoping. Donderdagavond werd door Notaris A. H. Ris in Hotel De Weerd in veiling gebracht: ten verzoeke van de heer N. v. Noord, een woonhuis met werkplaats, schuur tje, erf en tuin a.d. Stationsweg 28, groot 2.02 are. Het was ingezet door H. de Leeuw op 6570, het werd afgemijnd op 9050.door M. van den Tol; ten verzoeke van de heer I. Cohensius, het woonhuis met erf a.d. Molendijk 70, groot 28 ca., het was ingezet op 680. door F. Osseweger, het werd afgemijnd op 810.door J. Seton; ten verzoeke van de erven C. van Oorschot-PoUemans, twee tuinen in Vo gelenzang, samen groot 13.14 are, in een koop ingezet op 1200.door L. van Gurp. Bij de afslag voor de zelfde prijs. De Beurs. Op de beurs van Vrijdag werden de volgende prijzen genoteerd: Aardappelen 1011, voerpoters 34, uien 15 et, voor levering in November 20 et per kg. Peulvruchten: Schokkers 4555, kleine groene erwten 4552, capucijners 4050, bruine bonen 50—70. Gerst 3034, haver 27^29, karvrij- zaad 5058, maanzaad 90115. De havien. In de week van 11 tot 18 October kwamen er drie geladen sche pen birmen t.w. 2 met pulp en 1 met meel. Er vertrokken 13 schepen], t.w. 7 schepen met suikerbieten voor Dinte- loord, 5 met suikerbieten voor Putters- hoek en 1 met witlof, zulks volgens op gaaf van de havenmeester. OOLTGENSPLAAT Xnenting. B. en W. van Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 22 October a.s. des namid dags 4 uur in het wijkgebouw van het Groene Kruis, Nieuwstraat 12 gelegen heid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inen- tingswet 1939, een kind vóór het berei ken van de leeftijd van één jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien in enting niet heeft plaats gehad moet een ondertekende verklaring worden over gelegd, waaruit blijkt, waarom deze in enting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboorte bewijs mede te brengen. De Bijzondere School op Ger. grondslag te Herkingen was in de loop der ja ren in een desolate toestand geraakt. De bezettingsjaren hebben die desolaat heid nog vergroot, zodat het wel zeer nodig werd, deze school grondig te ver beteren. Eerst werd er zo losjesweg wat aan opgeknapt, maar de Inspectie vond herstel ook zeer nodig, zodat het Gemeentebestuur, eenparig besloot tot alge hele restauratie. In zeer korten tijd heeft men dit voor elkaar gekregen en Vrijdag 17 October jl. kon de overdracht aan het Schoolbestuur plaats hebben. Men heeft hieraan nog een officieel tintje gegeven; in het Verenigingsgebouw tje waren tegenwoordig Burgemeester v. Heyst, de Wethouders en een deel der raadsleden, het schoolbestuur onder presidium van Ds G. Zwerus te Middelhar- nis, Inspecteur L.O. inspectie Brielle dhr Mathijsse, aannemers en genodigden. De voorzitter. Ds G. Zwerus opende met te laten zingen Ps. 68 10 en ging voor in geebd. Hij las daarna 2 Kron. 24 1^14 welk Schriftgedeelte spr. tot uitgangspunt nam voor zijn openings woord. In 't kort schetste spr. de sa menwerking die er was tussen Jojada de Hogepriester en Joas de Koning van Israël, om de tempel te herstellen. De godsdienst onder Joram's regering werd niet in ere gehouden, het Huis des Hee- ren was woest en de Heere zond de Filistijnen en de Moren om het volk te tuchtigen. De Hogepriester Jojada be gon met schatting, (d.w.z. gelden inza melen) om de tempel te herstellen. Er bestond een nauwe samenwerking tus sen de Koning en de Hogepriester om dit doel te bereiken. Misschien aldus spr. zal de vraag rijzen, welk verband is er nu te leggen tussen het herstel van het Huis des Heeren en het herstel van de Chr. School? Spr. vond er twee zaken van overeenstemming in: allereerst de sa menwerking en ten tweede de ere Gods. Bij het herstel van de Chr. School is er goede samenwerking geweest tussen het Gemeente- en het Schoolbestuur. Spreker bracht daarvoor aan Burge meester en Wethouders en de Raad har telijk dank. Hij drukte zijn bewondering uit voor het geleverde werk en de meta morphose die aan de lokalen had plaats gehad en dankte ook de ambachtslieden voor het werk. De tweede zaak, die in 2 Kron. 24 wordt vernomen, is de bevordering van de ere Gods. Daar gaat het om zei spr. De weldaden Gods mogen herdacht. Zijn ere mocht er mee zijn bedoeld. Spr's hartewens zou zijn niet aUeen dat het geld mocht toevloeien als in Joja- da's schatkist maar bovenal dat de Verbonds-Jehova de eer zou mogen ont vangen en in de vernieuwde school Zijn Naam zou worden verhoogd. Spr. wees daar bij op art. 28 van de Dordtse Kerkordening, handelende over de Chr. Overheid,, waar gezegd wordt, dat de Magistraten alle kerkelijke per sonen met him goed exempel de gemeen te voorgaan, en in de vreze des Heeren goede eendracht tot der Kerken wel stand onderhouden. Spr. hoopte dat in die zin Gods ere zou worden bevorderd en de Heere bij het onderwijs in de her stelde school de voetstappen Zijner ge nade zou zetten. De overdracht Burgemeester van Heyst zeide met veel genoegen met het college van B. en W. en de raad naar deze avond te zijn gekomen om de gerestaureerde school aan het Schoolbestuur over te dragen. Hij stelde er prijs op te zeggen, dat het Hoofd dhr Neels zich wel op bijzondere wijze had beijverd deze school gerestaureerd te krijgen. Deze be langrijke verdienste bracht spr. naar voren en complimenteerde hem met het behaalde succes. Spr. wees er op, dat de raad eenparig was overtuigd dat deze school algeheel herstel behoefde. Gemakkelijk was het niet, om dat voor de restauratie ook de geldmiddelen moesten gevonden. In te genstelling met andere gemeenten heeft Herkingen niet zo'n groot budget en er zijn meer zaken, die de aandacht' vra gen. De uitkering van de ondernemings belasting is bv. te Herkingen maar 5000.— en te Dirksland 43.000.—. Spr. noemde dit voorbeeld om te illus treren, dat dan ook minder kan worden gedaan.-Met de beschikbare middelenis het herstel ter hand genomen en tege lijk mede op aandrang van Dr Dlehl zijn de banken uit de vorige eeuw op geruimd en is geheel nieuw meubilair aangeschaft. Aan de opzichter de heer Vreugdenhil werd 'opdracht gegeven, de plannen voor de restauratie zó te ma ken, dat de school weer geheel aan de eis des tijds zou voldoen. Dit plan, dat in totaal 12000.zou kosten werd door B. en W. en de raad, ongeacht hun politieke ftmctie, aanvaard. Waar de gemeente de nodige geldmiddelen niet bezat, heeft het Schoolbestuur het kapi taal op de vrije geldmarkt geleend, waarvan op zijn tijd terugbetaling zal geschieden en het door de Overheid toe gestane rente-percentage zal worden uitgekeerd. Spr. dankte de ambachtslieden voor hun werk, en de keurige wijze waarop het was afgeleverd. Wanneer nu de school in gebruik wordt gegeven is het zoals dominé gezegd heeft zei spr., dat het niet gaat om de inrichting alleen, maar over de wijze waarop onderwijs wordt gegeven. Deze taak behoort tot hetSchoolbestuur die dit delegeert aan het Hoofd en personeel. Spr. wenste het Hoofd dhr Neels en zijn personeel toe, dat zij de kinderen niet alleen compacte kennis zouden bijbrengen, maar bovenal dat zij de kinderen in de vreze des Hee ren zouden opvoeden. Al wordt dit mis schien bezien uit een verschillende ge zichtshoek, spr. twijfelde niet of de taak van het personeel zou ten 3eze worden verstaan. Tenslotte bracht spr. dank aan de opzichter voor de snelle uitvoering van het werk en het toezicht, waarbij hij al le ambachtslieden begreep. Hij gaf ver der als „verhuurder" de vaderlijke raad, dat de school in alle opzichten netjes zou gehouden worden. De voorz. Ds Zwerus was het een ge noegen de herstelde school te aanvaar den. Het was het Bestuur in alles mee gevallen en vele wensen zijn in vervul ling gegaan. De heer Math^sse, Inspecteur van het, D.O. wenste het Bestuur geluk met de ze prachtige school. Opzichter en am bachtslieden hadden prachtig werk ge leverd. Spr. had eerst gedacht, dat er een nieuwe school moest komen, wat een kolossaal bedrag zou. hebben ge vergd. Hij was blij, dat dit niet was ge beurd, want deze gerestaureerde doet niet onder voor een nieuwe school. De lokalen zijn hechter dan de nieuwe en kunnen concurreren met de beste scho len, zei spr. Dan kwam spr. op het onderwijs te recht. Herinnerend aan wat Ds Zwerus had gezegd, over de donkere tijd waar in wij leven, bezag spr. hoe de techniek hoogtij voert en dat het er oj) lijkt, of er bijna geen tijd meer is voor de opvoe ding. Hij wees er op, dat het zwaarte punt van de opvoeding ligrt in het gezin en dat de kinderen zeer veel steun nodig hebben. Hij was er van overtuigd dat de kinderen die steun van dhr Neels en zijn staf zouden ontvangen. Niet de mooie entourage van de school is hoofdzaak maar het vormen van mensen van ka rakter. Bij het bouwen van een' kerk vroeg een dominé aan de arbeiders „wat doen jullie?" De een zei: wij verdienen geld, een ander: „wij sjouwen stenen" en de derde: „wij bouwen een kathedraal." De laatste had het het beste begrepen. Zo te bouwen aan de mens is het voornaamste: ze te vormen tot ware christenen en mensen van karakter. Spr. waardeerde het werk van dhr Neels zeer en was buitengewoon tevreden over de resultaten van het onderwijs, die hij vertrouwde dat zeker in de herstelde school, waar nu zoveel prettiger kon worden gewerkt, niet minder zou zijn. Dhr Neels, het hoofd der school bracht hartelijk dank voor de woorden die de burgemeester tot hem had gericht. Hij prees de samenwerking die er bij de res tauraties waa geweest en ook bij de keuze van het nieuwe materiaal. De reis naar AJphen a.d. R\jn was daar het be wijs van, wij kregen zei spr. gelegenheid het beste te nemen, dat op dit gebied te koop was. Ook memoreerde hij de prettige samenwerking met opzichter Vreugdenhil en de ambachtslieden; met vele wensen was rekening gehouden. Aan dhr Mathijsse bracht spr. dank voor zijn hartelijke woorden en de ge geven voorlichting. Hij hoopte voorts alle zorg te dragen, dat de school er netjes zou blijven uit zien. Ds Zwerus dankte de verschillende sprekers, voor hun geuitte wensen, en las daarna nog enige binnengekomen felicitaties voor. Door de fa. Samson te Alphen a.d. Rijn, leverancier van school materiaal was een pracht schilderij ge schonken. De voorzitter beëindigde de officiële samenkomst met dankgebed, nadat ge zongen was Ps. 25 2. Bezichtiging In groepen werden daarna de geres taureerde lokalen bezichtigd. Deze zijn zodanig opgeknapt, dat het oude er niet meer uit te herkennen is. De lokalen zijn alle in aparte kleu ren geverfd, zodat wanneer een klas van het ene lokaal in het andere overgaat, het voor de kinderen ook een geheel nieuwe omgeving is. Het eerste lokaal is zacht groen met donkergroen afge zet, het tweede blauwgrijs, met blauw afgezet, het derde crème kleurig, iets donkerder afgezet. De lokalen zijn hoog met veel licht, allen voorzien met de nieuwste schoolbanken, met dubbele zit tingen. In ieder lokaal bevindt zich een modem schoolbord en het nieuwste type van opbergkasten. De verlichting is eveneens zeer modem. In de gang die oranje-kleurig is geverfd bevinden zich nieuwe W.C.'s. Deze school, behoeft voor de modernste school op ons eiland niet onder te doen. Architect was de heer G. Vreugden hil te Dirksland. Aannemers: metsel werk A. Mans, Melissant en J. Kerkhof, Herkingen; timmerwerk F. Biesheuvel, Dirksland; smidswerk en sanitair, Seton Oude Tonge; Electriciteit A. Th. Schip, per te Nieuwe Tonge en verfwerk J. Ka- rels te Herkingen. Met grote verwondering en met niet minder belangstelling nam ik kennis van het courantenverslag van de pro testvergadering van de Melissantse Raad, welke enkele Raadsleden hebben gemeend te moeten beleggen met de Winterdienstregeling van de R.T.M. Men heeft blijkbaar zijn opgekropt ge moed eens willen luchten, maar men bleef daarbij, behalve de voorzitter, die meer realiteit betoonde, op bekrompen terrein. Minder vriendelrjke woorden aan het adres van de R.T.M.; de Flakkeesche Ge meenschap en de Verkeerscommissie, waren schering en inslag. De één wil de R.T.M, een hak zetten, de ander wil ze boycotten, een derde stelt niet het min ste vertrouwen in de Flakkeesche Ge meenschap en de Verkeerscommissie en zo meer. Hiermede maakt men alleen hete hoofden en koude voeten. Zijn er dan werkelijk geen klachten? Zeer ze ker laat de uitvoering van de dienst door de R.T.M, nog veel te wensen over. De wachtkamers, welke niet het eigen dom zgn van de R.T.M., zijn geen wacht kamers, omdat men daartoe alleen toe gang heeft als men verteringen maakt. De vergoeding, die de R.T.M, aan de agenten betaalt, is van dien aard, dat ze zich de weelde niet kunnen veóorlo- ven, om het reizend publiek gratis ge bruik van hun lokaliteit te laten maken. Ze kuimen de uit-de verteringen voort vloeiende bijverdienste niet ontberen. Om het reizend publiek nog enigszins te gerieven, heeft men op het R.T.M, ter rein een schuurtje opgetrokken zonder vuur en licht, doch deze mogen de naam van wachtkamer niet dragen al staat het er met grote letters op. Men maakt zich bijzonder druk over het uitvallen van de bussen, m.i. zonder grondige reden. Een busdienst parallel aan een tramdienst is oneconomisch. Of uitsluitend busdienst of tramdienst. Een eindje lopen naar een tramstation is toch waarlijk wel te overkomen. Daar komt nog bij, dat in het huidige tijds gewricht iedereen kan fietsen, jong en oud. Met een behoorlgke fietsenberg- plaats op de stations is het euvel opge lost. Dat een twee-urige tramdienst niet al tijd klopt met de schooldiensten is ook begrijpelijk. Hiervan mag meni de R.T.M. toch geen verwijt maken. Ze kan er zo veel mogelijk naar streven om aan de verlangens te voldoen, maar om het ieder naar de zin te maken, daarin zal de R.T.M, wel nimmer slagen. De R.T.M. heeft rekening te houden met meerdere scholen, o.a. op Voome en Putten. Neem als voorbeeld een school te Spijkenisse. Kijkt er de dienst regeling op na, dan zal U blijken, dat men ook daar de schooluren aan de tramtijden moet aanpassen, hoewel ze iets gunstiger zijn dan op Flakkee. De voorzitter zei terecht, dat de Ned. Spoorwegen ook geen overleg plegen met de scholen. Het uitvallen van de bussen en de aanpassing van de scholen aan de tramtijden is wel te overkomen, maar geen behoorlijke wachtkamers en het bijna altijd overtijd aankomen en vertrekken van de tram is erger. De oorzaak van het laatste is te wijten aan de slechte veerverbinding of beter ge zegd, de niet voor autovervoer geschik te boten. Dit is en blijft de grote bottle neck voor Flakkee. Met het wachten van de auto's bij de veren en het lossen en laden van de auto's gaat veel te veel tijd verloren, en- time is money zegt de Engelsman. Als de veerboten aan de te stellen eisen! voldoen, zijn de meeste klachten spoedig opgeheven. De vraag geldt echter hoe brengen we daar verandering in? De gemeenten of tewel de aandeelhouders van de N.V. Brug hebben zich aan handen en voeten gebonden. Immers, deze kuimen uiter aard niet bij de Regering aandringen op betere boten,of een Provinciaal veer, wajit dan luidt steeds het antwoord, dat dan de brug op de achtergrond wordt geschoven. Dit Is de gemakkelijke dooddoener, enkel en alleen om de toch al schrale Rijksportemonnal hermetisch gesloten Er wordt tegenwoordig door de kin deren ontzettend veel gesnoept. Laatst had ik een karweitje te doen bij een winkelier, waar veel jong volk in de winkel kwam. Hij had een paar speciale boorden met flessen, die gevuld waren met allerlei snoeperij. Daarbij nog een enorme voorraad lolly's, nougatblokken, drop en al wat meer. En op mijn vraag of hij daar nu allemaal afzet voor had, kwam er een glimlach op z'n gezicht. „Je hebt er als metselaar geen begrip van Schram, zei hij, wat er in dat goed weggaat. Het gaat meestal bij stuivers en dubbeltjes, maar ik verzeker je, dat het oploopt, 'k Vraag mezelf ook wel eens af, waar het allemaal blijft. Nu is snoepen op zichzelf niets nieuws, want door de eeuwen heen heeft een lekkere mond de jeugd (en ook wel de ouderen) aangetrokken. Toen Schrammetje nog een klein broekje was, kreeg hij 's Za terdags van z'n moeder een cent, die hij versnoepen mocht. Dan stond ik op m'n tenen voor de toonbank van het kleine snoepwinkeltje om „'n cent van 't thee blad" te kopen. Op dat blad lagen al lerlei begeerlijke dingen uitgestald en de keus was meestal niet gemakkelijk. Voor één cent mocht je twee dingetjes uitzoeken en het een was door zijn felle kleur al aantrekkelijker dan het andere. Maar, het liep ook met die éne cent af. Door de week behoefde je heus niet meer om een cent te soebatten om het een of ander te kopen, want dat was er niet bij. En de twee centen, die ik 's Za terdags van opa kreeg, gingen prompt de spaarpot in. 'n Cent had toen nog grote waarde. Als je een gulden bij el kaar had, was je de Koning te rijk en mocht je met vader mee naar het post kantoor om deze op een spaarbanb- boekje te laten bijschrijven. Thans telt men een cent niet meer, al is hij nog evengoed als vroeg het begin van de honderdduizend. Waag het maar eens om een kind dat een boodschap voor je ge daan heeft een paar centen te geven! „Wat hei-je daer noe an, die ken je wel houwe,,' zeggen ze dan. Geef ze gerust maar minstens een dubbeltje, om later nog eens wat van hun gedaan te krij gen. En om niet de naam te krijgen dat ge een „reuzevrek" zijt. En als U ze een dubbeltje geeft, denk dan ook niet, dat de spaarpot daarin zal worden gemengd. Nee, die blijft er buiten, want uw gave komt in de la van de snoepwinkel te recht. En de meeste ouders hebben er. geen erg in dat snoepen slecht is voor de gezondheid van hun kroost. Sommi gen menen nog wel, dat het juist goed is, als ze wat zoetigheid binnen krijgen, want, zeggen ze: suiker is goed voor de spieren! Daarover heeft Schram het al eens met de dokter gehad, maar die denkt daar heel anders over. Teveel snoepen bezorgt de kinderen een slechte eetlust èn een slecht gebit, zei hij. Daar mee is Schram het volkomen eens. De ouders die er niet op toezien hoeveel hun kinderen snoepen, zijn niet erg ver standig. Ze zijn er mede de oorzaak van dat ze een slechte maag en ontoonbare kiezen en tanden krijgen. Het ware te wensen dat de ouders er op uit waren om de snoeplust eens wat te beteugelen en de spaarzin aan te kweken. Dat zal wel niet meevallenl, want men heeft vlugger van een spaarder 'n snoeper ge maakt, dan omgekeerd. Daar komt nog bij, dat het aan snoepen verslaafde kind er ook nog wel eens minder mooie prac- tijken op na houdt om aan centen te komen. Schrammetje kent wel ouders, die daar hele verhalen van kunnen ver tellen. En eenmaal op het verkeerde pad, wordt het een hele toer om zulke kin deren weer in het rechte spoor te krij gen. Men moet maar eens in de buurt van de scholen komen en zien hoeveel toffee- en chocoladepapiertjes daar ronddwarrelen. En wat er dan nog aan zuurtjes en dropjes verorberd wordt! Kapitalen gaan er mee heen. Om nog maar niet te preken van de bedragen die er door jongens beneden de 16 jaar worden uitgeteld voor sigaretten. Daar kwam vroeger ook niets van in. Ja, we leven in ons land toch nog al op een royale voet. Begint men daaraan, in de prille jeugd al met snoepen en roken, dan zullen de eisen door die opgroeiende jeugd in de toekomst al zwaarder ge steld worden. Wat luxe voorheen als en genotmiddelen werden beschouwd, zijn dan eerste levensbehoeften geworden. Daarmee gaan we toch de verkeerde kant uit, vindt IJ niet? SCHRAMMETJE. te houden. De afgetreden Minister Wemmers juichte het bij zijn bezoek aan Flakkee toe, dat Flakkee zelf een brug zou bou wen. Natuurlijk, want dit kost het Rijk ook geen cent. Nu kan men blijven tieren en razen op de R.T.iM., maar men kan evengoed razen op een jachthond met drie poten, omdat hij geen haas kan vangen. Een dergelijke hond kan men vergelijken met de R.T.M., maar dan in financiële zin. Het ontbreken van de monetaire mid delen is de oorzaak van alles. De R.T.M, bestaat naar ik meen ruim 50 jaar en welk resultaat heeft zij met de tram exploitatie op de Zuid-Hollandse eilanden bereikt. Haar aandelen, welke destijds zijn volgestort, wijzen ter beurze een koers aan van 30 m.a.w. er is 70 naam van vervoermiddel niet meer dra gen, zowel voor perso];ien- als voor goe derenvervoer. Dit is voor het grootste deel radicaal versleten. Dit weet de R.T.M., maar de middelen laten het niet toe, daarin voorziening te treffen. De lijn ligt er ook niet te best bij. Als meni in de tram zit waant men zich eer der in een boot, dan in een tram. Op de Balans komt een post voor van 4% millioen, zijnde een renteloos voor schot van het Rijk, waarvan nog geen cent is afgelost. Het de laatste twee jaar uitgekeerde dividend 1%% komt uit onbekende bron, misschien ten laste van de Statutaire afschrijvingen. Als U 'dit allemaal weet, dan moet U met mij er van overtuigd zijn, dat R.T.M, met de haar ten dienste staande midde len doet wat ze kan. De ontvangsten zijn eenmaal van dien aard, dat de uitgaven voor een behoorlijke bediening van het verkeer op de Zuid-Hollandse eilanden daaruit niet bestreden kunnen v/orden. Men zij dus een beetje milder met zijn critiek. Moet Flakkee zich hiermede tevreden stellen? Neen en nogmaals neen. Het publiek van de Zuid-Hollandse eilanden heeft evenzoveel recht op een behoorlij ke verkeermiddel als het publiek van het vaste land. Immers, de belasting is voor alle Nederlanders gelijk. Wie moet hier verantwoordelijk worden gesteld Niet de R.T.M., maar de Regering. De Regering was destijds verheugd, dat de R.T.M, bereid werd gevonden om de Zuid-Hollandse Eilanden uit haar iso lement te verlossen. Dit moge blijken uit de verleende concessie, die eeuwig durend is. De Regering van toen heeft een renteloos voorschot van 4% miUioen aan de R.T.M, verstrekt, zonder aan spraak te nnaken! op enige medezeggen schap. Die Regering heeft bij concessie bepaald, dat de R.T.M, tenminste 4 vaarten per dag moet maken in het veer Middelhamis-Hellevoetsluis en de RTM maakt er thans 10 per dag. Doet de R.T.M, niet wat ze kan? Men mag de Regering hiervan geen verwijt maken, want toentertijd was niet te voorzien, dat het verkeer zo'n radi cale wending zou nemen. Wel draagt de huidige Regering de verantwoording voor een verkeer, dat past bij de tegenwoordige omstandighe den eni daarom niet razen en tieren op de R.T.M., maar aandringen bij de Re geling op betere en voor het autover voer geschikte boten met een aanmer kelijk laag tarief. Maar wie vat in deze de koe bij de horens. Zoals gezegd, komen de Ge meenten met hun Raden om bovenge noemde redenen hiervoor niet in aan merking. Dit moet het Flakkeese pu bliek zelf doen met hun Flakkeese Ge meenschap aan het hoofd en men late zich niet met een kluitje in het riet stu ren met de dooddoener, dat er een brug in het verschiet ligt. Wij geven gaarne toe, dat een brug de radicale oplossing is, waarvoor wij ons wel enige offers kimnen getroosten, maar dan moet de Roering NU besluiten tot de bouw daarvan of aan de N.V. Brug de conces sie daarvoor met het recht van tolgeld heffing verlenen. Kan ze dit niet dóen, dan moet op een onmiddellijke oplossing worden aange drongen. Een niet-aandeelhouder van de R.T.M. N.C.R.V. De eerste kalenders voor het jaar 1953 beginnen los te komen. Een der eersten is wel de N.C.R.V.-kalender, die er weer bijzonder goed verzorgd uitziet. Zoals bekend mag worden geacht, is het streven van de N.C.R.V. om door middel van de kalenders eem overzicht te geven van de Nederlandse Schilder- krmst. Bij iedere kalender is een fraai album gevoegd dat een interessante be schrijving bevat en waarin ruimte is uit gespaard tot het inplakken van de re producties. Zo wordt een waardevol boekwerk over dè Nederl. schilderskunst verkregen. De N.C.R.V. kalender voor 1953 geeft een keur van reproducties van schilde rijen'van Rembrandt, o.m. De Nacht wacht; De Stenen Brug (detail)Tobias en zijn vrouw en Het Bruidspaar. Het kan met recht een juweel onder de ka lenders worden genoemd. Het kaldendarium bevat, zonder di rect de zakelijke indruk te maken, vol doende ruimte voor aantekeningen. Aan de achterkant van de kalenderblaadjes zijn foto's' afgedrukt van belangrijke N.C.R.V.-gebeurtenissen, afgewisseld met mooie natuur opnamen. De N.C. R.C. kalender zal voor 1953 weer een sieraad in de huiskamer zijn Prijs van kalender en boekwerk samen slechts 2.75. Martine Wittop Koning: „In de keu ken." Uitgeverij en Drultikerlj HoUandla, Baam. Tweede, zeer vermeerdere druik. In de „kookkunst" is sinds de vorige eeuw wel een grote verandering geko men. In vroegere generaties ging het zo, dat de jeugdige huisvrouwen, die een lievelingskostje voor hun mannen moest- ten klaarmaken, bij moeder en tante, of bij de oude keukenmeid om raad moes ten, om nu eens wat lekkers klaar te maken. Er was vaak een uitwisseling van recepten die ijverig werden neerge pend in een zelf aangelegd recepten boek. Wat zouden Grootmoeder en haar geroutineerde keukenprinses vreemd op kijken, als ze nu konden zien, hoe de maaltijden, werden bereid! Om iets te noemen: ze zouden de handen ineen slaan, als ze 't zagen, hoe de lange kooktijd heeft afgedaan en het lange „sudderen" van toen, niet meer wordt toegepast! En met de voedingsleer werd toen helemaal geen rekening gehouden! Als het maar lekker vet was, dan was het goed! Het boek van Martine Wittop Koning geeft een andere kijk, op hetgeen in de keuken gebeurt en dient te gebeuren. Daarin wordt de stelregel gevolgd: „eerst weteni en dan doen." Het is niet louter een receptenboek met aanwijizingen, maar allereerst een studieboek over voedingsleer. De keus van het voedsel dient te zijn naar be trouwbare gegevens uit de voedingsleer, wil het niet alleen smakelijk, maar ook gezond zijn. Het eerste deel van dit om vangrijke boek is dus meer theoretisch, daarin loopt het óver keuken-inrichting, voedingsleer, samenstelling van maal tijden en bereidingenswijzen en het twee de deel bevat de recepten. Het is op zeer prettige wijze geschre ven en leutig geïllustreerd met op iede re bladzijde een of twee tekeningen van S. Penntnk. In 1951 verscheen de eerste druk en nu reeds de tweede, waaruit blijkt, dat er grote vraag is naar dit boek. Boven dien is de stevige kern van recepten met vele vermeerderd. Een uitgebreide inhoudsopgave vergemakkelijkt het na slaan. De prijs van dit boek in afwasba- re plasticband is slechts 6.90. We kun nen het zeer aanbevelen. Verkrijgbaar in de Boekhandel. Plaatst uw Familieberichten In „EILANDEN-NIEÜWS"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 3