Voor GERO Betere tandverzorging door rijdende tandartsklinieken De waterkuishouding te Ouddorp onder de loupe Met royale hand Centrale Veiling Middelharnis Zeepost Hoe groot is de IC.L.M. vloot -bed is dok yoói^ U ideaall^ „Gebroken trots" naar J. EEÜVELAAR Col lede Inierkerkelijk Thuisfroni Binnenkort weer overname van baconvarkens Radioverkeer met Indonesië stopgezet Lekker warm én volkomen geruisloze vering. 17^ VEEVOLGVEEHAAL Biz. 2 „EILANDEN-NIEUW S' Woensdag 22 October 1952 Vrijdagavond 17 October vergaderde in „De Oude School" de leden der Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting. Deze vergadering stond in het telïen van de ontwatering. Bij afwezigheid van de voorzitter werd deze vergadering door de heer J. Kom- tebedde gepi-esideerd. In zijn openingswoord richtte deze een speciaal woord van wellcom aan de burgemeester van Ouddorp, de sprekers van deze avond en de vertegenwoordigers van de Ned. Heide Mij. De eerste spreker Ir v. Gaaien, begon met er op te wijzen dat wetenschap geen, vaststaand begrip is. Honderden jaren lang heeft de landbouw gezworen bij het gebruik van organische stof. Mem dacht dat levend materiaal alleen kon worden voortgebracht door materiaal wat ook eens geleefd had. Later stelde men vast dat wanneer op een grond planten groeien deze grond slechts zeer weinig in gewicht verminderd. Liebig stelde vast dat de planten asbestanddelen aan de bodem onttrekken. Voortbouwende op deze conclusie is het moderne kunst- mestgebruik en de daaraan verwante in- dusti'ieën ontstaan. In de laatste jaren echter heeft men ontdekt dat de orga nische stof (humus) voorziening van de grond toch niet helemaal kan verwaar lozen. Eén van de productiefactoren die van veel belang is, is ook water. Om 1 kg droge stof in een plant te malen is on geveer 500 kg water nodig. Men moet dus met water erg zuinig omgaan. Br kan niet mee worden vol staan met eenvoudig uitmalen. Verdroging en te nat gaan samen. 'Grond, die in de winter last heeft van een teveel aan water heeft in de zomer met een tekoi't te kampen. iWanneer water te lang- in de grond blijft staan wordt een bank gevormd, deze groeit naar boven toe en de wa- terberg'ing wordt daardoor geringer. Een dergelijke grond heeft in de zomer het eerst last van droogte. Andere nadelige factoren van te hoge waterstand zijn; onoplosbaar worden van fosforzuur en kali, tekort aan lucht in de grond en ten slotte te late zaai. Een drainage advies moet steeds heel secuur worden gegeven. Wendt U in der gelijke gevallen tot de Cultuurtechni sche Dienst die van deze zaken geheel op de hoogte is. Belangrijk is of men weet dat men aan herdrainage toe is. Dit kan men niet vaststellen door naar de grond te kij ken. Wacht men tot men plassen ziet dan heeft reeds oogstverlies plaats ge had. Een goed hulpmiddel is het boren van grondwaterstandsbuizen. Deze moe ten regelmatig worden gecontroleerd. Maximaal mag het water daarin 40 cm onder het maaiveld staan. Komt het wa ter hoger dan wijst dit op te wijde lig ging der verstopte buizen. Behandel uw ontwatering met zeer veel zorg. Eenvoudige werkzaamheden, zoals schoonmaken van eindbuizen wor den dikwijls vergeten, maar kunnen tot een goede ontwatering zeer veel bij dra gen. Ir Kuipérie begon met er op te wij zen dat een vast peil voor een bepaald te ontwateren gebied zeer belangrijk is. Om de juiste diepte van ontwatering vast te stellen moet men de doorlatend- held van de grond weten. Bij de ontwatering van een bepaalde polder gaat men als volgt te werk: Men verdeeld het gebied in blokken van 25 30 ha. Aan de hand van de gemiddelde neerslag worden de maten van de poldersloten berekend. Hiermede is men echter niet klaar, ook binnen het blok zelf moeten de slo ten, de zgn. secundaire waterleidingen, in orde zijn. Gaat men nog een etappe verder, dan komt de ontwatering bin nen het perceel zelf aan de orde, dus de drainage. Deze moet uiterst zorgvuldig worden uitgevoerd. Aleer een drainage wordt viltgevoerd dient men eerst de doorlatendheidsfactor vast te stellen. Aan de hand daarvan kan men. de wijdte en de diepte van de reeksen bepalen. De taak van de Cultuurtechnische Dienst nu is om in ontwateringskwes ties van advies te dienen. Men gaat zelfs nog verder door deze werken te subsi dieren. Wij onderscheiden twee manieren van uitvoering, nl. de B.W. I en II objec ten. De gang van zaken daarbij is als volgt: B.W. I. Een der Cultuurmaatschappijen (Heidemij-Grondmij) maakt een be groting van het werk en geeft deze door aan de CD. Wanneer de be groting is goedgekeurd, kan men het werk verder mét eigen perso neel uitvoeren. Alvorens te begin nen Cultuurmlj. waarschuwen. Wanneer het werk klaar is volgt nog een eindcontrole van de CD. Is het object in orde bevonden dan volgt uitkering van de subsidie. Op deze werken mogen alleen tewerk gesteld worden de ondernemers en zijn gezin en de vaste arbeidskrachten. De gemiddelde kosten zijn 6 700 gld. per ha. De subsidie bedraagt 30 35 BfW. II. De gang van zaken is hierbij in beginsel dezelfde. De uitvoering gebeurt echter met losse werkkrach ten en onder dagelijks toezicht van een Cultuurmij. Bij deze objecten onderscheidt men 2 begrotingsposten, nl. arbeidsloon en overige kosten. Onder de post overige kosten vallen dan aankoop der buizen, toezicht enz. Alleen de post arbeidsloon wordt gesubsidi eerd. Het subsidiebedrag op deze post is zodanig opgezet dat de uit eindelijke kosten der drainage voor de landbouwer ongeveer gelijk zijn aan de B.W. I objecten. Wanneer een drainage goed wordt uit gevoerd mag dit maar eens in ongeveer 40 jaar worden uitgevoerd (hangt samen met de eigenschappen van de grond.) Juist omdat het op een bedrijf betrek kelijk weinig voorkomt dat men drai neert, is de geoefendheid die men daar zelf in bezit gering. Laat dit werk, in uw eigen belang, daarom over aan de Cultuurmaatschappijen! En tenslotte probeer gezamenlijk met elkaar grotere objecten ineens aan te pakken, de kos ten kunnen daardoor aanmerkelijk da len. De heer Hinnen besprak de technische uitvoering voor drainage. Thans werkt men op Flakkee algemeen volgens de Groninger methode. Deze methode wordt thans gedemonstreerd op een perceel land van de heer C Lodder. Wanneer U in dit werk belang stelt, ga dan in ieder geval kijken. De oude methode komt er op neer dat men een brede sleuf graaft waar men al lopende de buizen in legt. De bezwaren aan deze methode verbonden zijn: Ie Veel grond verzet 2e vooi'al bij ongunstig weer, stuk trappen van de bodem. Bij de Groninger methode heeft men: Ie Veel minder grond verzet. 2e Loopt men niet meer door de sleuf, maar boven over het land. Bij laatstgenoemde methode gaat men als volgt te werk: a. Met de spade en langs een lijn een volkomen rechte sleuf graven. b. In deze sleuf met de lange boor- schop een diepe smaUe sleuf malen. c. In 'deze sleuf met de geulen een halfrond gaatje malen. d. Kraagloze buizen met de leghaak in het gootje leggen. Deze buizen worden niet zo maar te gen elkaar aangelegd, maar net zo lang gedraaid tot zij volkomen aansluiten. Op de buizen bij voorkeur turfmolm aanwenden. Riet en stro moeten worden afgeraden. Bij hoge waterstand kunnen de laatsten gaan rollen en daardoor een klein ondoorlatend laagje om de buizen vormen Buizen dient men steeds op keur te kopen, d.w.z. dat men ze niet betaald alvorens zij door de CD. zijn goedge keurd. Tenslotte werden uit de vergadering nog een aantal vragen gesteld die door de sprekers werden beantwoord. De voorzitter dankte sprekers voor hetgeen zij deze avond hebben verteld. Na de pauze vertoonde de Ned. Heide Mij een tweetal films. Eén over het na tionale park „De Hoge Veluwe" en tot slot de Heide Mij film „Langs ongebaan de Klingen". De eerste film liet zien hoe in het on gerepte gebied van de hoge Veluwe de natuurlijke Flora en Fauna in stand wordt gehouden. De tweede film vertoont het werk van de Ned. Heide Mij. zoals zich dat sinds haar bestaan heeft ontwikkeld. Toen de Heide Mij werd opgericht bestond 20 van de Nederlandse bodem uit woeste grond, thans is dit slechts 7 meer. Voor een belangrijk deel is dat aan het Ons volk bestaat bij alle andere onderscheidingen uit burgers en mi litairen. De militair vormt het schild van de natie. In tijden van landsgevaar en vij andelijke aanvallen zal dat schild ter dekking van de burgers, de klappen moeten opvangen. Elke rechtgeaarde militair is dit een eer en voorrecht. De egoist alleen voelt dit anders. Maar omgekeerd is het een slecht va derlander, die het schild der natie niet eert, de mannen van de strijdkrachten geen warm hart toedraagt, en daarom niet geeft, wat him toekomt. De militair moet als regel meer mis sen dan de burger. Dit geldt met name en in bijzondere zin voor henj die over zee dienen. Zij derven en bij de Ko ninklijke Marine zijn dat er altijd enke le duizenden op uiterst pijnlijke wijze de gemeenschap van gezin, familie, kerk en verenigingsleven enz. Dit gemis is voor velen bij trouwe en blijmoedige plichtsbetrachting toch een schrijnend verdriet. Ons Nederlandse volk is Goddank een door-en-door huiselijk volk. Elke goe de Nederlander zal zich daarom moe ten en kunnen realiseren, wat deze schei ding voor zovelen en voor- zo lange tijd betekent. De Marine-man overzee (in Indonesië, de Koreaanse wateren. Nieuw Guinea, Curasao, Aruba, Suriname of waar ook ter wereld en op zee) „neemt" dit als regel volgens de hoge traditie, die nu reeds zo lang bij de Koninklijke Marine te dien aanzien geldt. Het Protestants Interkerkelijk Thuis front, dat is georganiseerd Protestants Nederland, wil ook de Marineman, die hier te lande, op zee of overzee dient, geven wat hij voor zijn geestelijk welzijn nodig heeft, in lectuur, ontspanning enz. De verzorging van dat geestelijk wel zijn in de ruimste zin genomen, vraagt geld, met name de verzorging van af gelegen gebieden. De vloot- en legerpredikanten staan naast onze mannen. Gij moet hun hand vullen. Dat wordt van U gevraagd bij de a.s. PJ.T.-coUecte. Gééf daarom, als u deze week de collec tebus wordt voorgehouden of als U een intekenlijst wordt aangeboden. En geef als goed vaderlander, met royale hand. J. H. SILLEVIS SMITT, Hoofdvlootpredikant. Nascihrlft van de Bedactie. De collecten worden gehouden in de periode van 27 October tot 9 November a.s. Wij beve len deze ten zeerste aan. Glorie van Holland 6.Jonathan 12.—17.—Cox Orange 8.-36.—; Maks Codlin 12.Comtesse de Paris 8.Conférance 13.—; Beurré Glairgeau 10.,William Duchesse 6.—; St. Remy 4.------5.Tomaten 43.—; Alicante A 75.-84.-; Ah- cante B 42.66.—; Andijvie 10.-^; Bloemkool 9.29.Princessen 41. 67.Kroten 9.Gele Savoye kool 7.Rode kool 9. werk van deze maatschappij te danken. Uit deze film kreeg men een indruk op hoe velerlei terrein deze Maatschappij werkt. In ruwe trekken is dat de land-, tuin- en bosbouw met daarnaast nog de zoetwatervisserij. Het pleit voor deze tijd, dat de mond- verzorging' steeds meer op de voorgrond treedt, ook al omdat een gezonde mond een allereerste vereiste voor een gezond lichaam is. Op scholen wordt de goede mondverzorging niet alleen bij de kin deren gepropageerd, maar in sommige steden is men er al toe overgegaan daad werkelijk bij de kinderen de monden op regelmatige tijden te onderzoeken en waar nodig de zieke tanden te verzor gen. Daartoe is de rijdende tandartskli niek een uitkomst en het is een geluk, dat er in ons land al enige van deze klinieken werkzaam zijn en bijdragen tot eenl betere gezondheid van de mensheid. Dezer dagen werd door de carrosserie- fabriek J. W. Vermeulen te Haarlem aan de Gemeente Nijmegen een op een Ford Thames chassis gebouwde kliniek afgeleverd. De uitvoering van deze nieu we kliniek kan de toets der kritiek in elk opzicht doorstaan en is een klei ne beschrijving tenvoUe waard. De in wendige maten zijn; 6.50 meter lang, 2.10 meter breed en 2.05 meter hoog. Door een royale schuifdeur in de rech- terzljwand, is de wagen toegankelijk ge maakt, waarbij een wegneembaar trap je het instygen vergemakkelijkt. Een gedeelte van de bestuurdersafdeling is ingericht tot wachtkamer van de jeug dige patiënten. De hier geplaatste bank biedt plaats aan vier kinderen. De werk ruimte is zeer royaal, zodat twee com plete tandarts-installaties geplaatst konden worden, zonder de bewegings vrijheid van de beide tandartsen ook maar enlg'ermate te belemmeren. Het benodigde daglicht wordt door twee gro te ruiten aangevoerd (één da,arvan kan als ventilatieraam wegzakken.) Deze ramen zijn aangebracht in de linkerzij wand en in de achterwand, terwijl -de in de kapronding liggende ramen er voor zorgen, dat dit daglicht nog overvloedi ger wordt. Een aantal met zorg" uitge voerde kasten biedt gelegenheid tot ber ging van twee volledige tandartsen-in- strumentaria, kleding, sterelisator, etc. Ten behoeve van de assistente is een wegklapbare tafel aangebracht. De in strumentaria v/erden geleverd door cle fa. D. J. D. Tholen te Utrecht. Bij de verdere uitrusting vinden we de electri- sche verlichting, een dito verwarming, een geïsoleerde watertank met een in houd van 120 liter (een compressor zorgt hierbij voor de nodige druk), een boiler, tanks voor het opvangen van spoelwa ter, etc. Het geheel maakt een keurige indruk; een voorbeeld van de vele mogelijklie- den, welke de Ford chassis bieden tot het opbouwen van carrosserieën van de meest uiteenlopende aard. Geef hen een tehuis Wij leven in een tijd van grote inter nationale spanningen en dit maakt het noodzakelijk, dat Nederland, in samen- ■werking met de andere westerse landen een sterk leger en een krachtige vloot en luchtmacht ter beschikking heeft. Voor dit veiligheidsleger moeten door ons land offers worden gebracht. Maar het grootste offer brengen die jonge mannen, die onder de wapens zijn, want zij worden uit hun burgerbestaan ge haald, uit het normale levensverband van het gezin, de kerk en het vereni gingswezen. Wij kunnen hun dit offer niet vergoe den, maar toch wel iets doen. Wij kun nen hun het gemis van het ouderlijk huis vergoeden door hun een tehuis aan te bieden, waar zij in hun vrije tijd iets terug vinden van de huiselijke gezellig heid, die zij ongetwijfeld sterk missen. De Nederlandse Militaire Bond Pro Rege doet dit door het in stand houden van een 36 militaire tehuizen, waar iedereen welkom is. Dit kost veel geld, terwijl er boven dien nog meerdere garnizoenen zijn, waar een dergelijk tehuis nog ontbreekt, omdat de geldmiddelen ten enenmale ontoereikend zijn. Daarom wordt er ook van u een offer gevraagd, een offer, dat in verhouding tot dat wat onze militaire brengen, maar zeer gering is, want zij vragen niet meer, dan dat gij straks, wanneer het Protestants Interkerkelijk Thuisfront met zijn jaarlijkse straat- of huls aan huis-coUecte bij u aanklopt, deze arbeid met uw gave steunt. Hiermede steunt gij tevens het werk in onze tehuizen, want in het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront werken samen de vloot- en legerpredikanten, de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege en de Christelijke Militairen Bond voor Oost en West. G. WIELINGA, Kol. K.N.I.L. b.d. voorzitter Ned. Mil. Bond Pro Rege. Het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de gelegenheid weer zal worden opengesteld tot overname van bacon, aanvangende met bacon, afkomstig van varkens, geslacht in de week van 20 27 October a.s. Tengevolge van deze maatregel zal dus de tijdelijk onderbroken uit voer van bacon kunnen worden hervat. De besprekingen hierover zullen op kor te termijn met de Engelse autoriteiten worden voortgezet. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen ha;akjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. ..Oranje" (27 Oct.) Antillen: m.s. „Willemstad" (28 Oct.) Suriname: s.s. ,,Cottica" (29 Oct.) Canada: m.s. „Westerdam" (23 Oct.) De P.T.T. ontving bericht uit Djakar ta, dat i.v.m. een Ministercrisis tijdelijk het telegraaf- en telefoonverkeer Neder- land-Indonesië wordt stopgezet. Omtrent de hervatting van dit ver keer zal zo spoedig mogelijk nader be richt volgen. De K.L.M, luchtvloot, welke het 19,5.000 km lange luchtnet, waarin 97 steden in 65 landen zijn opgenomen, be dient telt thans 73 vliegtuigen, waar van ruim de helft bestaat uit viermoto- rig materieel. Tot deze 72 vliegtuigen behoren twin tig Douglas DC-3's, twaalf Convalr 240 toestellen, zes DC-6's en zeven DC-6B's, vijftien Lockheed Constellations L 749 A en twee fotovliegtuigen nl. de Auster V en de De Havilland DH 89 a Dragon Ra pid MK III. De K.L.M, heeft bij de Amerikaanse vliegtuig fabrieken bestellingen ge plaatst voor zes Convalr 340 toestellen, negen Lockheed L-109 c Super Constel lations, tv/ee Douglas DC-6A's of Llft- masters en vier Lockheed L-1049 E Su per-Constellations. Deze vliegtuigen zullen in de loop van 1953 en 1954 worden afgeleverd. DOOR HEKMAJSr NOORMAN 6.) „In, elk geval ga ik voor Duits op. Daarin ben ik het verst. Maar ik voeil er veel voor Engels er bij te nemen, 't Is geen schande, al zou ik daarvoor niet slagen. In elk geval is het te probe ren". „Dat betekent, dat je hier stevig ■gaat vossen, als ik het wel heb?" ,,Dat wou ik even zeggen, domi nee, als u soms mocht denken of als er over gepraat werd, ik ken, als u be grijpt, het dorpsleven. Men zou kunnen opmerken, dat ik mij aan de mensen weinig gelegen laat liggen, maar dat is dan alleen, omdat ik de eerste maanden mijn tijd -wil uitkopen. Slaag ik voor bei de, wat ik in geen geval verwacht, of voor één, dan krijg ik wat meer tijd vrij, om mij wat te bemoeien met mijn omgeving". Dominee Vervoom lacht hartelijk: „Ha, ha, dus ik moet je verdedigen, als er geleuterd wordt over meester Las- terie?!" „Zó pertinent moet u mijn medede ling nu weer niet opvatten. Maar ik zou niet graag zien, dat ik hier een ongun stige indruk maakte". De predikant weet het al lang: daar voor is met deze jonge man geen kans. Hij maakt juist een gunstige indruk. Niet minder gunstig dan Aalderiks, die hij met Ellenboom bezocht, op hem ge maakt heeft. Als hij eerlijk een vergelij king maakt, zou hij zeggen, dat Laste- rie de kroon spant en dat het een goe de uitslag van de stemming is geweest, die deze naar hier heeft gebracht, al heeft hij persoonlijk Aalderiks gestemd. „Buig je maar over je boeken", zegt hij opgewekt, „en tracht met Gods hulp het gestelde doel te bereiken. Als iemand er kwaad van zegt, ben ik er, om het mijne er van te zeggen. Maar dat loopt wel los, hoor. De mensen zijn zo kwaad niet, al hebben zij hun gebre ken natuurlijk. Heb je de school al ge zien?" -„Nog niet, dominee. Ik zou het zó willen inpikken, dat ik er om vier uur ben, dan heeft het onderwijs er geen last van en kan ik misschien met mijn aanstaande collega's kennis maken. Het is nu net twee uur. Ik heb dan de tijd, om een onderzoek in te stellen. En nu wilde ik graag van- u enkele inlichtin gen, als dat kan en als u genegen is, die te verschaffen". „Laat horen". „U hebt misschien gezien, dat Ik een advertentie heb geplaatst voor een kosthuis?" En op het toestemmend knikken: ,,Er zijn vier brieven op ge komen. Van de weduwe Offenbach, Tim merman, Bakker; juffrouw Veraart staat er onder en deze nOg van Vermei den. Nu verg ik niet van u, dat u voor mij uitzoekt, maar misschien is het mo gelijk, mfl iets van deze mensen te zeg gen". „Ik ken ze alle vier, Lasterie. En op geen van hen zou ik een aanmerking hebben, voorzover mij bekend. Heb je zelf een indruk uit de brieven?" „Die van de weduwe Offenbach be valt mij, eerlijk g-ezegd, het beste, wat betreft stijl en trouwens ook de be^ schrijving van de kamers". „Dat zal wel. Zij bewoont een flink huis op goede stand. Mevrouw is de we duwe van een schoolhoofd, niet jong meer en zonder kinderen. Zij heeft nooit kamers verhuurd. Waarom zij dit nu doet, weet ik niet, maar ik denk dat zij iemand in huis wil hebben, voor wie zij te zorgen heeft". „Ik denk, daa-r het eerst heen te gaan en als ik slagen kan, geen verdere po gingen te doen. Maar u kunt in elk ge val de andere adressen ook aanbeve len?" - „Voor zover Ik ze ken, wel. Ove rigens, je moet zelf beslissen." Ze praten nog over verschillende din gen, hoofdzakelijk het onderwijs betref fende. Dominee Vervoorn krijgt meeren meer de indruk dat Lasterie niet een „miskoop" zal blijken te zijn. Hoe jong hij nog is, hij toont een goede kijk te hebben en is ernstig van levensopvat ting. Het is begrijpelijk, dat zijn hoofd een brief schreef, die vol waardering was. Als die twee voorlopig afscheid ne men, weet Lasterie, hier heb ik in deze korte spanne tijds een vriend gevonden. Hij zou met geen mogelijkheid kunnen zeggen, waarom hij daar zo zeker van is. 't Is een kwestie van gevoel. En do minee Vervoorn heeft sympathie voor de jonge man opgevat. De woning van de weduwe Offenbach heeft de predikant hem zo ongeveer aangeduid. Dat blijkt afdoende geweest te zijn, want met gemak kan Lasterie de nog vrij nieuwe, aardige eengezins woning vinden. Er is een tuintje voor. Op zijn bellen wordt de deur geopend door een vriendelijke dame met grijzend haar. Dat blijkt de onderwijzersweduwe te zijn. Zij nodigt hem onmiddellijk bin nen en hij gaat de achter.suite in, waar bij de tafel een jong meisje, mantel aan, dus blijkbaar een bezoekster, in een tijdschrift zat te bladeren. Als zij hem ziet, staat zij onmiddellijk op. Zij is van tamelijk rijzige gestalte, ongeveer van zijn lengte. Misschien met ietwat onverholen verbazing staart Las terie haar aan, want zij slaat even de ogen neer en wendt het hoofd onwille keurig af. Zij is blozend van gelaats kleur. Met moeite kan zij het springen de, blonde haar in bedwang houden. Een paar heldere blauwe ogen hebben hem aangezien. Zij is eenvoudig gekleed, maar ongetwijfeld met smaak. ,,Even voorstellen", zegt mevrouw Offenbach. ,,Kea Steendam. Lasterie uit Utrecht." „De nieuwe onderv/ijzer?" zegt het meisje. Zij heeft een fijne stem, in tegen stelling met de meeste stemmen op het platteland, die schel klinken:. „U hebt het precies geraden", ant woordt Lasterie, geamuseerd; het hal ve of hele dorp weet natuurlijk, wie Las terie is". ,,Nu dan ga ik maar opstappen, mevrouw. Dus we houden het voor af gesproken". ,,Ik jaag u toch niet weg?" vraagt Lasterie. „Neen, neen, mijnheer, ik was toch van plan te gaan", steekt Kea Steen dam hem de hand toe. Dan is zij meteen de kamer uit, tot mevrouw Offenbach nog zeggend: ,,Ik vind het wel, hoor, blijft u maar hier". De weduwe spreekt niet over het meisje, dat juist vertrokken is en na tuurlijk vraagt de bezoeker niets, hoe wel hij wel wat meer van dat aardige ding zou willen weten. „XJ komt op de brief, die ik u ge schreven hebt Ja, kijk eens. 'k Zal het u vertellen, je kunt niet alles schrijven. Ik heb geen enkele ervaring als hospi ta. Maar mijn huis is veel te gi'oot voor mij alleen. En je hebt eigenlijk een doel loos leven. Dat heeft mij op de gedach te gebracht, op uv/ advertentie te schrij ven. Dan heb ik aanspraak en weet ik, dat ik voor iemand te zorgen heb." Dominee Vervoorn heeft dus gelijk gekregen in zijn vermoeden, denkt Las terie. ,,Als u en ik het met elkaar eens kun nen worden, dan heb ik veel zin, hle'i' te komen. Het Is hier in elk geval rus tig en dat komt mij van pas, want ik moet voorlopig- veel en hard studeren". Ze bekijken de kamers, die boven ge legen zijn. Hij kan een mooie zitkamer krijgen en een frisse slaapkamer. De meubilering van beide laat niets te wen sen ovei". ,,Maar als ik nu eens zin hel), een praatje te maken, je kunt niet al tijd over de boeken gebogen zitten, mag' ik 'dan beneden komen? Thuis heb ik het zo gezellig: vader, moeder, een broer, twee zusters... dat zal tegenval len, als ik hier alleen op de kamer kom te zitten". Mevrouw Offenbach glimlacht moe derlijk. ,,Dat is nu net wat ik-wil. Ik heb wel kennissen natuurlijk, maar ik ben toch vaak alleen, 'k Heb er ook, als u er iets voor voelt, niets op tegen, dat u samen met mij beneden eet". (Wordt vei'volgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2