Hervormde jeugd kwam samen te Middelharnis óe vieR puinsessen Duur land! R.T.M.! Marktberichten 258te Jaargang Woensdag 22 October 1952 Nö. 2158 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Mr. J. J. A. Groeneveld als griffier te Gouda geïnstalleerd Ds. G. Boer te Gouda hield een rede Verkoping te Nieuwe Tonge bracht enorm hoge landprijzen. Adverteer in „EILANDEN-NIEUWS" s. RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDÏ3LHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VeTScbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bö contract speciaal tarief. DIT NEEMT FLAKKEE NIET! Het gaat nu zo langzamerhand toch wel de spuigaten mtlopen met de be handeling, die de roemruchte R.T.M. de Flakkeese bevolking aandoet. Deze al tijd armlastige maatschappij, die niet behoorlijk in staat is geweest en dit nog niet is, om aan het doeL dat zrj zich op het gebied van het verkeer stelde, zelfs in bescheiden mate te voldoen, heeft nu met het opleggen van haar nieuwe win terdienstregeling laten zien, dat zij ma ling heeft aan de belangen en behoef ten van het Flakkeese publiek. Flakkee soliynt er te zïijn voor de B.T.M., maar niet de B.T.M, voor FlaWkee. Wat zij nu gepresteerd heeft, doet naar onze mening de maat overlopen en het wordt dan ook hoog tijd, dat thans alles op al les wordt gezet om aan deze toestand een eind te maken. We zullen hier niet weer gaan opsom men, in welke opzichten de R.T.M, is tekort geschoten. Er is reeds zoveel over geschreven en het is alles oud nieuws. Iedereen op ons eiland is het er met iedereen over eens, dat er zo langzamerhand een onhoudbare situatie is ontstaan, waaraan nu maar eens op een radicale manier een eind moet ko men. Het gaat toch niet aan, dat een technisch en financieel te kort schie tende maatschappij het Flakkeese volk op verkeersgebied laat leven in een Mid deleeuwse toestand. En het gaat evenr min aan, dat de dienstregelingen zo in elkaar gezet worden, dat het onderwijs en zoveel meer er schade en hinder van ondervinden. En we herhalen, wat onder ons een communis opinio is, dat het stopzetten van de busdiensten op West- Flakkee, niets minder is dan een achter uitzetten van de klok naar de toestand van dertig jaar geleden. Br is in heel deze affaire veel, dat ons eigenlijk onbegrijpelijk voorkomt. Hoe is het mogelijk, dat een directeur van een bona-fide bedrijf zijn klanten op een dergelijke wijze bejegent? Hoe is het mogelijk, dat de Verkeersinspectie genoegen neemt met eenverkeersver- zorging van een welvarend stuk Neder land, zoals nu is ingevoerd? Hoe is het mogelijk, dat de burgemeesters, die de dienstregelingen vooraf ter inzage krij gen, genoegen nemen met zulk een be diening? Hoe is het mogelijk, dat onze provinciale en rijksoverheid jaar in, jaar uit zulk een behandeling (of liever mis- haMelingy tolereren? Hoe is het moge lijk, dat er in de Tweede Kamer nooit of te nimmer eens goed gewezen wordt op de stiefmoederlijke behandeling van dit deel van ons vaderland? Hoe is het mo gelijk, dat de vele bezoeken, door auto riteiten de laatste jaren aan ons eiland gebracht, practisch geen effect hebben gesorteerd? Hoe is het mogelijk, dat de Flakkeese Gemeenschap op dit gebied blijkbaar niet de minste invloed heeft? En zo kunnen we doorgaan. Maar het feit ligt er, dat van alles, wat tot dus ver gedaan is voor betere verbindingen op en van en naar Flakkee, het resul taat nihil is geweest, ja dat we meer achteruit, dan vooruit gaan. We geloven, dat de fout niet in de laat ste plaats bij de' Flakkeeërs zelf gezocht moet worden. Zij hebben wel veel ge mopperd, maar weinig doeltreffende ac tie gevoerd. Velen hebben zich blind ge staard op de brug het ideaal der (verre) toekomst maar het heden verwaarloosd. Wij zijn te berustend ge weest, gewoon Eils we waren aan een primitief vervoersapparaat. Wij hebben de actie, voorzover ze gevoerd is, te veel overgelaten aaji een lichaam de Flakkeese Gemeenschap dat er eigen lijk wel het eerst aangewezene voor moest zijn, maar dit in de practijk niet gebleken is. Het bestuur der F.G. en nu zeggen we op de man ai, wat ieder een op heel Flakkee hardop zegt be staat zeer zeker uit zeer respectabele mannen, die niet geringe verdiensten hebben op verschillend gebied, maar die ook een zeer eenzijdige visie hebben op het verkeersprobleem uit hoofde van het feit, idat zij de zaak teveel, bezien vanuit het gezichtspimt van de autobe zitter. Die kijkt bij het verschijnen van de nieuwe dienstregeling het eerst er naar, hoeveel veerboten er heen en weer varen, maar het blijkt nu wel, dat te weinig aandacht is gegeven aan de be langen dergenen, die tot de categorie der verkeersproletaren behoren. En dat is tenslotte toch het overgrote deel on zer bevolking: arbeiders, ambachtslie den, vissers, ambtenaren, schoolmeesters etc. zijn nu eenmaal aangewezen op tram of bus. En daarom wordt het nu tijd, dat er ook eens gepraat wordt en onderhandeld over de belangen van de ze mensen! De bedoeling van dit artikel is dan ook niet, om eens voor de zoveelste maal stoom ai te blazen en dan weer over te gaan tot de orde van de dag, maar om Flakkee op te wekken nu eens te pro beren spijkers met koppen te slaan. Er moet met grote en nimmer aflatende energie en dynamiek een robuste aan val worden gedaan op de onaandoen- lijkheid zowel van de R.T.M, als van,de Regering en de Tweede Kamer. Elk idee, dat in deze actie bruikbaar is, moet door de agerende instanties dankbaar worden aanvaard. Om te beginnen zouden wy aan de K.T.M, de volgenöi» eisen willen stellen: 1. zy wijzigt op korte termen de wln- terdienstregelüig zodanig, dat rekening gehouden wordt met alle gerechtvaar digde verlangens, speciaal van de scho len, 2. Zij herstelt de 'busdiensten op West^ Flakkee, die blijkens de ervaring alge meen in een behoefte voorzagen, Geheel Flakkee moet gemobiliseerd worden in deze actie voor goede verbin dingen op en van het eiland. De brug kan men gevoeglgk hierbuiten houden. Daar zorgt de Flakkeese Gemeenschap wel voor! Nodig is, dat er een speciaal oO'mité van a(;tie gevoerd wordt uit alle lagen der bevolking: zakenmensen, on derwijsorganisaties, arbeiders etc. ter- wtjl ook de gemeentebesturen er zitting in kunnen nemen. Ook de verkeerscom- niissie der F.G. kan in de arm genomen worden, maar de actie als zodanig moet van een apart Comité uitgaan. Dit Co mité zal zich dan moeten richten tot: 1. de Minister van Verkeer en Wa terstaat. Dit Is een nieuwe minister, die blijkens zijn verleden vermoedelijk wel oog zal hebben voor de moeilijkheden van Flakkee. 2. de Tweed© Kamer, i.e. de Ver- keersoommissie daarvan, doch ook de diverse fracties, opdat bij de komende behandeling der Rijksbegroting 1953 de ze zaak eens terdege in openbare zitting besproken kan worden. 3. het Proivinciaal Bestuur, dat zich ook wel eens met dit misdeelde eiland mag bezighouden. 4. de Verkeersinspectie, die blikbaar wat al te gerhakkelijk over de moeilijk heden op Flakkee oordeelt. Wij moeten de laksheid msiar eens van ons afschudden en er wat tij* en moei te voor over hebben om tot verandering te komen. Waarom is er in èèn der cen trumgemeenten: nog niet ©en grote pro- testvergadering gehouden tegen de jong ste maatregelen der R.T.M. De Directeur dier maatschappij moet nu weten, dat het zo niet langer kan en <f,at Flakkee deze behandeling niet neemt! Wij nodigen hem hierbij uit om als hiy en ü^n B.TJVI. zich niet geheel onmogeliijk WUlen maken op korte termen aan onze gerechtvaardigde ver langens te voldoen. St. A. V. Eek. ACTIE VOOR WEGVEBBETEBING De Vereniging Hoeksche Waards Be lang heeft zich in een uitvoerig adres gericht tot de minister van (Waterstaat en Verkeer teneinde te wijzen op de gebrekkige toegangsweg naar Rotter dam vanuit de Hoeksche Waard, Hoewel op het eUand zelf vanaf de Blaaksche- dijk een betere verbinding naar de Barendrechtsebrug gewenst is, de ver binding ten Noorden van deze brug via Barendrecht /en Dordtsche Straatweg laat eveneei}/veel te wensen over. De Vereniging/wijst op de vele bezwaren welke aaii het gebruik van deze weg kleven t^n doet enkele suggesties welke belangrgke verbeteringen zouden be tekenen. Mr. J. J. A. Groeneveld, voorheen grif fier aan het Kantongerecht te Sommels- dijk, is Donderdag jl. in een bijzondere zitting van het Kantongerecht te Gouda geïnstalleerd. De Kantonrechter Mr. J. A. van Bronkhorst heeft de nieuwe griffier hartelijk toegesproken. Hij zei- de, dat het kantongerecht te Gouda zich gelukkig kan prijzen een kundig en nauwgezet jurist, die tevens een volle dig mens is, te hebben. Hij is geen vreemde meer voor ons. De positie van griffier is belangrijk, hij is de naaste medewerker van de kantonrechter. Hij is de eerste-machinist op het schip, waarop de rechter kapitein is. Wat zou de rechter kunnen navigeren als het in de machinekamer niet klopt? U hebt een voorrecht te Gouda te zijn benoemd, zo zeide mr Van Bronkhorst verder. U zult in alle toonaarden, geu ren en kleuren de rijkgeschakeerde de len leren kennen, u zult vele mMisen ont moeten. U zult merken hoe mooi en eigen dit rechtsgebied is, anders dan op Flakkee, waar u griffier te Sommels- dijk was. Ook mr J. D. de Jong, ambtenaar van het Openbaar Ministeriej wenste mr Groeneveld geluk. Een kantongerecht zonder rechtsgeleerd griffier is incom pleet, zeide hij. Het O-M. is niet alleen tevreden met de benoeming van een ju rist, maar zeer verheugd, dat juist de ze griffier is benoemd, met wie op Flak kee zo prettig is samengewerkt. Wij zijn blij, dat het afscheid van u van Som- melsdijk niet het afscheid van het ar rondissement Rotterdam heeft betekend. Namens de waarnemend-kantonrech ters en advocaten sprak mr A. A. J. Rijksen woorden van welkom tot de griffier. Notaris M. E. Versteeg uit Bergambacht sprak de hoop uit, dat de goede betrekkingen tusgen notariaat en griffie zal blijven bestaan in het alge meen belang.' Wij zagen niets liever, dan dat uw tijdelijke benoeming een blijven de zou worden, zeide deurwaarder B. Akkersdijk namens zijn collega en de kleine balie. De heer A. Kroes sprak de heer Groeneveld namens de leden van de pachtkamer toe. De heer Pal^graaf ver welkomde mr Groeneveld namens het personeel van de Griffie, dat mevr. Groeneveld een bloemenhulde bracht. Tot slot heeft mr Groeneveld voor de hartelijke toespraken met een-persoe«- lijk woord tot iedere spreker bedankt. Vrijdag 17 October hielden de Jeugd verenigingen der Ned. Herv. Kerk een grote openbare samenkomst in de kerk te Middelharnis. De kerk was stampvol. Door vele banken en stoelen bij te zet ten wist men nauwelijks een zitplaats voor allen te verschaffen. De opening geschiedde door de Eerw. Heer C. J. Kesting die liet zingen uit de Morgenzang het 4e, 5e en 7e vers en vervolgens las Daniël 1 van vers 5^9 met Marcus 1 1420 en voorging in gebed. Hierna heette ZEerw. allen har telijk welkom; inzonderheid de spreker van deze avond. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" aldus begon de heer Kesting zijn toespraak, die getiteld was „Geven en nemen". De sa tan heeft dit gezegde wel het meest be grepen. Hij weet van geven en van ne men. Dit wordt opgemerkt uit het voor gelezen Schriftgedeelte waarin we le zen over de wegvoering van Israël naar Babel. Ook de jeugd wordt weggehaald, en ze wo-rden opgevoed zoals de jonge lingen te Babel. Ze krijgen spijs van het koninklijke hóf. „Dreiging en lokking, geven en ne men" is Babels tactiek. Want als later Israël terugkeerde, zouden er velen zijn die het zo goed hadden gehad, dat ze niet terug wilden keren. Er zijn er ech ter 4, idle stand houden en weigeren de spijzen van de koning van Babel tot zich te nemen. Het waren Daniël, Hananja, Misaël en Azarja. Daniël treedt vooruit en zegt dat h^ en zijn vrienden zich niet mochten verontreinigen. Hij was een profeet van slechts 15 jaar en toch vin den zijn woorden een vriendelijk onthaal. Wat doen wij? Daniël is wel beproefd, maar God was tot zijn hulp gereed. Wat God grijpt houdt Hij eeuwig vast. In Marcus lezen, de: „Kom volg mij na."' Hij vraagt ons hart, ons gehele bestaan. Dan geeft hij wat we voor dit en het toekomende léven nodig hebben. Schaam U niet te zeggen dit of dat mogen we niet van Vader en Moeder. Ook wij oude ren moeten voor ons beginsel uitkomen. De lokkingen des satans komen in aller lei vorm. Eén staat, één jeugd, één school. Alles kan en mag ook in dé kerk. Het etiket van Chr. komt er op, Chr. Korf- balclub enz. Nebukadnezar neemt alles wat de wereld geven kan. De Heere geeft aUes tot zelfs z^jn Zoon, opdat de zij nen het eeuwige leven zouden krijgen. Want hoor: ,;Wie hier bedrukt met tra nen zaait, zal juichen als hij vruchten maait." Kiest U idaarom heden wie ge dienen zult. God of de Satan. Mocht ge zeggen met Ruth: „Uw volk is mijn volk" en „Uw God is mijn God." Wilt gij dat J.V.ër? Ze zal U niet berouwen De keus van 't smalle pad Wij kennen den getrouwe Die ons heeft liefgehad Vest al uw hoop op Hem Dat ieder 't aangezichte Ginds naar de Godsstad richtte Daar ligt Jeruzalem. Vervolgens speelde Arie Keijzer or ganist te Middelharnis „Liebster Jesu wir sind her." J. S. Bach, Morgenstond der eeuwigheid, J. Zwart. Ds Boer Deze mooie liederen werdenl met gro te aandacht beluisterd. Ds Boer van Gouda sp'rak over: „Gedenk te leven." Dit naar aanleiding van Pred. 11 vers 9 en 10 en het eerste vers van Ps. 12. Prediker is een wonderlijk boek. In onze tekst staat er eerst „Verblijd U'". Is dit nu geen tegenstelling met het laatste gedeelte? Prediker was vast en zeker oud toen hij dit boek schreef en zong zijn zwanenzang. Hij had alles mee gemaakt en richtte zich in de laatste hoofdstukken niet tot de ouderen, doch hij spreekt tot de jeugd. Dat woord „verblijdt U" is toch niet nodig tot de jeugd die ook ijdelheid is. Maar in de jeugd kunnen bok de levensstormen ko men. De prediker meent „van ganser harte verblijdt U". Alle vreugde is ech ter geen levensvreugde. Er is ook ker- misvreugde al is men niet op de kermis. Dan meent men vreugde te hebben maar ze is niet blijvend, de andere dag komt de droefheid. Pred. bedoelt vreugde die het hart weet te vermaken, geen opge- lakte levensvreugde. Wandel in de vreugde uws harten. Vreugde die past bij de leeftijd. En in de aanschouwing uwer ogen. Geen onnatuu'rlijk pessimis me, maar ook geen vrijbrief die, onder het schijnschoon van de wereld, geen le- venswortel heeft. Gericht en vreugde gaat niet buiten de Heere om. Gericht en schuld hebben met elkaar te maken. Adam en Eva hadden schuld. Gods ge richt ging onmiddellijk in. Ze hadden de dood verdiend maar ze kregen uitstel. God is nog genadig. Waar komen wij vandaan, jongens en meisjes Wat heb ben virij verdiend? Gods gericht als een scherp zwaard, ook voor onze schuld! Dat wij het eens mochten beseffen! Maar o wónde'r, ik leef nog, daar is de aarde die brood voortbrengt, ik heb een jongen of meisje. Er is nog het wonder van het huwelijk, van het gezin. Alle maal goede gaven, onverdiend van God. Hij heeft het vonnis nog uitgesteld. God stelt nog het schutsdak van de algeme ne genade, Hij laat ons nog arbeiden. Het Is eenl wonder dat God aan alle mensen goed doet. We mogen nog leven en het Woord horen. Als we dit gaan verstaan, leren we de wereld met andere ogen zien. Rechten zijn er niet, aanspraken nog minder, maar men ver heugt zich met diepe vreugde dat alles van God komt. Het uitstellen van het gericht is door Christus. Hij heeft de zonde en ellende op zich genomen. Hij bidt: Laat U met God verzoenen. Dat is leven, is genade Het leven is aUeen maar om verzoend te worden. We leven alleen maar, om be keerd te vrorden. Het uitgestelde ge richt, is alleen maar, om door Christus opgevangen te worden. O jongens en meisjes, Christus zegt: Doe die toomigheid van U weg, ook als U van vader soms een berisping hebt gehad. Laat die opstandigheid Van je hart varen. Want vrijheid is niet doen wat je graag wilt! Doe ook het kwade, die ongebondenheid van je weg. De zon de is er, voor je het goed beseft. Het is geen vreugde, maar surrogaat. Het neemt de bloei van de jeugd weg. Het stelt bovendien schuldig voor Gods aan gezicht. Wanneer je denkt: ik ben een 'reiziger naar dat gericht, laat het ons dan op de knieën brengen. Gedenk aan uw Schepper, in droefheid en vreugde. Er zijn er die hard ploeteren, voor wie doe je dat? Voor de kinderen en die weer voor hun kinderen. Anderen zoe ken hun vermaak in kermisvreugde. Het is niét anders dan comedie spel. De zin van het leven ligt in het gedenken van God uw Schepper. We zijn Zijn schepse len. Met ons van God los te scheuren, gaan we het eeuwig verderf tegen. Het is een gekruis en gewirwar van wegen. Toch zijn er maar twee wegen. Een bre de en smalle weg. Leven is zo belang rijk, het zal beslissen voor de eeuwig heid. Er zijn er die denken, hoe kom ik op de smalle weg. Leer dat van Hem te bidden. Hij komt met Zijn belofte, maar 'ook met Zijn eis. Hij zegt het in zijn doopverbond. Spreker heeft veel mensen ontmoet ook begenadigde. De eerste indrukken zijn vaak gelegd in hun jeugd. Maar ook in latere jaren komt het tot uitdrukking. De satan zegt: uitstellen, het kan altijd nog! De jeugd, de bloesem; de ouderen de droe sem. De jeugd is de zoekingstijd. God geeft ook vaak de vindingstijd. Jullie, zijn bij elkaar om Gods iWoord te on derzoeken. Dat eist alle levenskracht. Hij wil alle vertrekken in ons hart. Hij is souverein. IDe geopenbaarde waarheid Gods.-Hij brengt alles met zich mede, wat het leven zin en inhoud geett. Ook ai zijn we jong. We sterven een gesta dige dood. Als Gods Geest gaat werken gaan we pas leven. De prediker laat ons in het 12e hoofdstuk de mens zien in de aftakeling van zijn bestaan. God wil de tijd, de kracht, de gaven. Ver lummel die tijd niet. God is niet afhan kelijk van deze vergadering, maar wij afhankelijk van Hem en als het Icruis betekenis voor ons krijgt, zien we, dat we dwazen zijn, met het doodsvonnis in onze zak. De genade ligt üi de zaligma king, in de wondere ontsluiting des ge- lobfs. Wie de Christus Gods niet geloofd zal het leven niet zien, maar de toom Gods blijft op hem. Dan komen we er achter dat niet ons gedenken aan Hem, maar Zijn gedenken aan ons zalig maakt. De Zangvereen. „Jubilate Deo" (dir. Gerrit Zoon) zingt dan op zeer mooie en gevoelvolle wijze Ps. 138 1 en 4. Ps. 42 1 en 3. Ps. 99 1 en wordt een radiorede aangehoord van Burg. Ham mer van Oud Beijerland en mej. Jon kers van Rouveen. Slotwoord Ds H. Goedhart Door een klein defect aan het orgel kon de aangekondigde tweede orgelbe speling niet docrgaan, waarom Ds Goed hart idirect de gelegenheid kreeg zijn slotwoord uit te spreken. Daar zijn ve le woorden gezegd, aldus spr. zodat de vraag kan opkomen is dit slotwoord niet overbodig. Van de laatste spreker wordt veel gevergd om de aandacht gespannen te houden. Het is mijn bedoeling u iets belangrijks te zeggen. Mijn woord wil U in gedachten ver plaatsen naar Jeruzalem's straten op een zeer laat uur. Een man gaat tastend en zoekend zijn weg. Het is donker zo als hij het begeert. Hij zoekt naar de woning waar hij wezen wil. En hij vindt deze. Een ogenblik later zien we twee mannen zitten in een vertrek. In de oudere van de twee herkennen we de man van daarstraks. De jongste is de Heere der Heerlijkheid. De oudere, een leraar in Israël, maakt de jongere zijn compliment, met de wonderen die hij verricht. Hij erkent: Gij zijt werkelijk een Rabbi een leraar. We zouden denken dat dè jongere zich wel gevleid zou voelen (want daar heeft ieder wel eens behoefte aan.); Hij begint echt«r te zeg gen: Tenzij iemand wedergeboren is hij kan het koninkrijk Gods niet zien. Nico- demus, hij komt om onderricht te ont- vangenl. Komt gij ook zo? We kunnen het vergelijken met de natuurlijke ge boorte. Zo betekenisvol is ook de weder geboorte, want dan komt er een mens tot het leven. Voor de mens die dit on dervindt is het ook een proces. Hij is gekomen als een onwetende en hetgeen dat onmisbaar voor hem geworden is, is een raadsel. Dat woord wil ik U van avond meegeven. U bent lid of belang stellende van de verenigingen. U vindt het wel goed dat het Woord wordt ge bracht. Dat is te prijzen, maar toch zal bij U diezelfde verandering moeten plaats vinden. Het is heel ernstig. Wij kunnen zo het koninkrijk Gods niet in gaan, want we reizen zo naar de tegenr overgestelde plaats van de hemel. Men is tegenwoordig wel eens bang dat er te veel wordt gesproken over het eeuwig verderf. Maar wat we nodig hebben is een eeuwig leven. Dat kunnen we ons- De Prinsessekalender 1953 van „Pro Juventu- te" is weer verschenen. H.M. de Koningin stelde opnieuw dertien exclu sieve foto's van Haar kinderen voor deze ka lender 1953 beschikbaar. De foto's zijn door Z.K.H Prins Bernhard en enke le Zijner vrienden geno men. De kiek hiernaast komt voor op het fraaie schild, waar men de' vier Prinsessen op het ach terdek van de „Piet Heijn" 'ziet. Door deze kalender te kopen, steunt U een sympathiek werk. Pro Juventute is de instel ling, die zich het lot van verwaarloosde kinderen aantrekt. Kinderen, die een ongelijke strijd heb ben uit tfe vechten tegen ongelukkige omstandig heden, soms van het mi lieu, soms van opvoeding of van aanleg. Deze kunstdruk-kalen der, die het gehele jaar door een sieraad in uw huiskamer zal zijn, daar U iedere maand een an der kalenderblad met telkens een andere foto van een van de Prinses sen te zien krijgt, kost slechts 2.75. Schrijf dit bedrag over op postgiro 51.74.60 (of per post-wissel) aan de kalenderactie ,,Pro Juventute", Watteaustraat 6 I, Amsterdam-Z. Dan ontvangt U deze kunstkalender franco thuis. Het werk dat „Pro Juventute" voor het bedreigde kind doet, wordt geheel belangeloos verricht. Laat dat te meer een reden zijn om deze kalender te be stellen, waarmee U dan tevens dit zeer nuttig doel steunt. Op de jl. Maandag openbare verko ping van onroerender goederen te Nieu we Tonge, ten verzoeke van de Erven van wijlen de heer P. Schilperoort èn ten overstaan van notaris Mr J. Hempe- nius, zijn geweldig hoge landprijzen uit de bus gekomen. Er mocht Jiier door de erfgenamen bovenj 'de maximum-prijs worden geboden. Deze verkoping demonstreerde, dat wanneer de landprijzen vrij zouden zijn, er met de tegenwoordige opbrengsten enorme sommen voor het land zou wor den betaald. De eerste percelen gingen matig, maar naderhand werd er tegen elkaar op geboden. We geven hier in 't kort de percelen en opbrengsten weer. Perceel I. Huis, schuur en erf aan de Voorstraat 3300.—^. Jac. Mosselman, Nieuwe Tonge. Perceel II. 33.62 qentiaren grond aan de Achterweg 140.. Perceel III, de percelen weiland in de Polder Duivenwaard, groot 2 H.A., 12 a, 59 ca 6700.—. Perceel W. 1 H.A,.16 a., 50 ca bouw land aan de Duiven-araardseweg 5300.- Perceel V, 97 aren, 90 ca, bouwland nabij de Duivenwaardsweg 4800. Perceel VI, 1 ha 24 a, 40 ca bouwland nabij de Duivenwaardseweg 5700.; Perceel VII, 1 ha; 32 a, 60 ca, nabij de Duivenwaardseweg 6600. Deze percelen van II tot en met VII werden eigendom van dhr A. van Al phen Hz. Perceel VIH, 84 a, 80 ca, bouwland aan de Battenoordsedijk 4300. Perceel IX, 95 a, 05 ca bouwland ,in de polder Battenoord 4600. Perceel X 1 ha, 09 a, 75 ca bouwland aan de Lageweg 6100. Perceel 8 en 9 en 10 werden eigendom van H. van Zielst, Westd^jk 33, Nieuwe Tonge. Perceel XI, 1 ha, 71 a, 50 ca bouw land aan de Hanendijk 9400. Perceel XII, 21 a, 80 ca bouwland aan de Hanendijk 700.—. Perceel 11 en 12 weerden eigendom van D. V. d. Velde te Nieuwe Tonge. Perceel XIII, 96 a, 30 ca bouwland aan de Duivenwaardsedijk 3350.A. A. Dekker te Nieuwe Tonge. zelf niet geven maar de Heere kan en wil het ons geven. We zwerven wel rondom het Woord Gods. We zijn soms wel godsdienstig maar zonder de Heili ge Geest. Maar laat U niet ontmoedi gen, ga als Nicoderjius. Als hij terug gaat is er binnen iti hem iets veranderd. Nu gaat ge ook ndiar huis. Waarheen reist ge voor uw arme ziel. Als ge God vreest hebt ge alles. Dan hebt ge ook geen behoefte aan "massale bijeenkom sten, maar zal je de eenzaamheid zoe ken. Als ge God niet kent zijt ge ramp zalig. Ik wil U toewensen dat God het gesproken woord aan U wil toepas sen. Voor zondaren zijn er grote midde len. Ga naar huis, denk aan uw ziel. Ga tot Hem 'want wie Hem ned'rig valt te voet zal van Hem zijn wegen leren. Ds Goedhart eindigde deze sameur komst met dankgebed en daar het de fect aan het orgel -intussen verholpen was, bleef nog menigeen luisteren naar het mooie orgelspel';van de jonge mu sicus. Perceel XHV, 94 a, 20 ca bouwland aan de Duivenwaardsedijk 3750.A. B. Dekker te Nieuwe Tonge. Perceel XV, 1 ha, 38 a, 60 ca bouw land in de Polder Klinkerland, 6200.— Cor van Alphen, Achterweg, Nieuwe Tonge. Perceel XVI, 1 ha, 0.7 a, 55 ca bouw land aan de Klinkerlandseweg 6000. C. Gebuys Cz., Middelharnis. Perceel XVII, 92 a 65 ca bouwland aan de Klinkerlandseweg 6100.C. Gebuys Cz. Middelharnis. Perceel XVIII, Wagenhuis, erf en tuin aan ae r^oord Achterweg, groot 10 a, 03 ca, 3500.A. van Alphen Hz. Perceel XIX, 5 a, 95 ca tuingrond in de Polder Noordland, 810.D. v. d. Velde te Nieuwe Tonge. Een onderhandse vordering wegens geleende gelden van de Erven ten las te van de gemeente Nieuwe Tonge per resto groot 5000.3%, waarvan jaarlijks 500.wordt afgelost 4300 P. van Markensteyn, KraUngen Dirks- land. De totale opbrengst van alle percelen was 91650.—. Voor deze verkoping was grote belang stelling. Het meest gelezen blad in dit rayon 1 J. v. d. D. AABDAPPELBEUBS ROTTERDAM, 20 Oct. Klei-aard- appelen 35 mm opwaarts: eigenheimers 10—10.25; bintjes 9.259.50, blauwe eigenheimers 1010.50, ijselster 8.25, be velanders 10.5011.^ Zandaardappelen 35 mm opw.: eigen heimers 7.85, voran 7.85, record 7.85, industrie 7.85. Voer-aardappelen 4.504.75. Prijzen per 100 kilo en ber.ekend op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wa gon, schip of auto. VEEMABKT ROTTERDAM, 20 Oct. Ter Vee markt aangevoerd in totaal 1433 dieren, waaronder' 1022 vette koeien en 411 var kens. Prijzen per kg vette koeien 2.66 —2.76, 2.50—2.60, 2.—2.30. Varkens lev. gew. 20.2, 15.2, 10. De aanvoer van vet te koeien was groter met stugge handel en onveranderd in prijs. Een prima dier iets boven notering. Varkens aanvoer als vorige week met kalme^ handel en gemiddeld even lager in prijs. GBAANBEUES ROTTERDAM, 20 Oct. Binnenland se granen (officieuze noteringen per 100 kg franco R'dam). Tarwe, zonder vocht conditie, 25.1026.50, op vochtcondi- tie tot 26.40. Voedergranen, gerst en rogge flauw, haver nauwelijks prijshoudend. Zomer- gerst 3334.75, wintergerst 32.50—34— haver 28.50—29.75, rogge 28—29. Peulvruchten, kalm. Envten 45—56^ schokkers 45—63, bruine bonen 72..

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1