Raad van Melissant protesteerde ernstig tegen stopzetting busdiensten Voor GERO Bedrijven van 87.000 gemeten in Australië INGEZONDEN Duurt de Generale Synode der Gere formeerde Kerken tien weken Raad Nieuwe Tonge Hebben de burgemeesters en de Flakkeese Gemieenschap er niets tegen gedaan? Zo zijn-onze manieren naar J. KEÜVELflAR trrr öe kerkelijke pers AUSTRALISCHE BRIEF De farm van Drooger is 120 gemeten Het gaat best in de melkerij! Iets over de K.W.F, lucifers Biz. 2 „E IL A N D E N - NIE U W S" Zaterdag 18 October 1952 Melissant, dat meer danvijfentwintig jaar standplaats geweest is van de au tobussen van de Bfao, heeft wel een zeer grote verandering in zijn verkeersmo- gelijkheden zien teweeg brengen nu de autobussen vari West-Flakkee zo goed als verdwenen zijn. Bovendien ligt in Melissant het tramstation ver van de dorpskom, zodat om de woorden van raadslid Van der Vliet te gebruiken oude mensen thans een auto moeten nemen om met de tram mede te kunnen. Deze woorden vielen in een Maandagavond gehouden raadsvergadering, die door de voorzitter was uitgeschreven op verzoek van vier der raadsleden, die hun hait over de winterdienst van de tram eens wilden luchten en die op mo- gelijklaeden wilden zinnen om verbetering in de huidige toestand te krijgen. Voordat de raadsleden de trap naar de grote zaal opklommen werden, zij op gewacht door de gemeentebode, die hen voor zover ze huis- of landeigenaar zijn een fraai papier toestopte, hetwelk bleek een aanslag straatbelasting in te houden. Wij kunnen ons best voorstellen, dat men met des temeer animo zich uitsprak over de moeilijkheden des levens, in casude tram! Burg^emeester Van Heyst presideerde en opende als gebruikelijk. De ingeko men stukken behelsden slechts goedkeu ring van Gedep. Staten op vroegere raadsbesluiten, benevens een dankbetui ging van mej. Kleijnenberg voor toe kennen van pensioentoelage. Zonder veel discussie keurde de raad de begroting van de vleeskeuringsdienst 1953 goed en dan volgde het punt waar om het begonnen! was. Winterdienstregeling van de N.V. R.T.M." vermeldde de agenda met ver dere mededeling: ,,het feit, dat bij de winterdienstregeling de busdiensten bij na geheel zijn vervallen, heeft een vier tal raadsleden er toe gebracht om inge volge art. 46 'der gemeentewet de bijeen roeping van de raad te verzoeken, ten einde te pogen verbetering van de dienst regeling te bewerkstelligen." De heer Van der Vliet kreeg als eer ste ondertekenaar hetgeen volgens hem maar toevallig was van de voor zitter het eerst de gelegenheid het woord te voeren. Spr. zei dat de raads leden niet vanachter wilden komen met een protest tegen de tegenwoordige toe stand. Toen de heer Vogelaar de idee van deze vergadering opperde was spr. daar direct vlak voor. Het is zoals de burgemeester in de raad van Dlrksland gezegd heeft inderdaad zo dat Flakkee weer terug geplaatst is in de toestand van veertig jaar geleden. Oude mensen moeten zich met een auto naar het sta tion laten brengen als zij met de tram mee willen. De heer Van der Vliet vond het geen handelwijze van de R.T.M, om de streek zo te duperen en hij stelde voor om de R.T.M, zonodig ook een hak te zetten, waarbij hij dacht aan terugTie- m.on van de garantie voor de verbouw van de Stad Zierikzee. ,,Die is niet gegeven voor de tram, maar voor verbetering in de verbindin gen", merkte de v^oorz. op. ,,Als die ga rantie teruggenomen kon en zou wor den, zou de streek zich wellicht zelf du peren. De heer Van der Vliet zei dat zo nog niet in te zien en in ieder g-eval ver klaarde hij zich voor een protest en het treffen van maatregelen. De heer C. Vogelaar hield het uitvoe rigste betoog. ,,Als de R.T.M, met iets nieuws komt, dan is het meestal geen verbetering", aldus begon deze spr., die vervolgde: ,,men denkt alleen, aan het maken van de winst. Toen verleden jaar Buysse ging rijden voor de R.T.M, ont stond er direct een verslechtering. Toch kreeg men toert nog de indruk, dat met de wensen van de streek wel rekening zou worden gehouden. Maar nu heeft men een dienstregeUng gekregen, die slechter is dan ooit! 't Is net als een bekend journalist eens geschreven heeft over de drie schuurtjes op wielen. Het publiek moet weer op de tram staan wachten, dit tei-wijl er geen wachtgele- genheid is. En ook de schooljeugd moet wachten! Sommige scholen in Middel- harnis hebben nu maar ingevoerd dat de jongens en naeisjes hun huiswerk in de klasse maken totdat de vertrektijd van de tram er is. Spr. meende hierme de al aangegeven te hebben hoe slecht de verkeerssituatie is. „Men zou er een hele boel lelijke dingen en lelijke woor den over kunnen zeggen," aldus ging de heer Vogelaar voort, „maar het helpt toch allemaal niets. "t Gaat om daden, die wat zullen uit werken, 't Is jammer dat wij er nu pas kennis van kregen, terwijl ik meen te weten, dat de burgemeesters inzage hadden gekregeni van het ontwerp van de dienstregeling. Zodoende kan men nu pas met een protest komen," aldus nog steeds de heer Vogelaar, die verder ging met: ,,Ook van de Flakk. Gem.eenschap, die anders pretendeert dat zij op de bres staat voor de Flakkeese verkeersbelan- gen, hoorden wij niets!" De heer Voge laar deelde daarop mede, dat hij deze zaak besproken had met de voorzitter van de verkeerscommissie uit de Twee de Kamer en die heeft de suggestie aan de hand gedaan om een bespreking te organiseren van alle gemeentebesturen met die commissie. Spr. achtte het der halve het best dat de gemeente geza menlijk iets gaan ondernemen, waarna hij echter tevens mededeelde, dat de commissie meende, dat men op Flakkee nogal tevreden was, omdat er geen klachten waren binnengekomen op de conceptdienstregeling. In genoemde ge meente heerste de opvatting, dat er wel wachtlokalen zijn van de R.T.M, en dat die ook geopend blijven voor de reizi gers, maar de heer Vogelaar zei dat te hebben tegengesproken. Terzake deze laatste mededeling kreeg de heer Vogelaar direct instemming van de andere raadsleden en uit de discussie bleek, dat de tegenwoordige agent van de R.T.M, geen wachtlokaliteit kan aan bieden. De heer van der Spaan zei geheel met de grieven van de heer Vogelaar en van de heer Van der Vliet in te stemmen. Spr. vond dat de R.TJVT. „ons" heel slecht behandelt en hij vertelde o.a. dat een paar weken geleden reizigers waarbij vrouwen een uur in de nacht op de tram hebben staan wachten. „Bij de tram is de klant in geen geval ko ning!" vond de heer v. A Spaan. De heer Stnük.zei de tram nog nooit bewonderd te hebben. Altijd is die er op uit anderen af te breken en: zich het fnonopolie toe te eigenen met boten en bussen. Altijd zijn er klachten; over slecht betalen, aan het personeel, over wachten door het publiek. Nu zit het met de schooljeugd ook weer geheel fout; de jongens lopen er door naar ca fe's. Spr. betreurde het ook dat men een en ander niet eerder geweten heeft en stelde voor om de autoriteiten over de ze zaak aan te klampen. Boycotten De heer Kei^zer zei het vooral erg te vinden dat de schooljeugd eerst laat weg kan. Voorts wees hij er op, dat de auto bussen altijd goed op tijd waren. Nu worden niet alleen de scholieren, maar ook de werkmensen' uit andere dorpen zwaar gedupeerd. Dagelijks komen er hier een vijftigtal uit Ouddorp, die men nu 's avonds op het perron ziet lopen wachten. Spr. laakte ook het ontbreken van schuil- en wachtgelegenheid en hij meende 'dat men er met praten nooit komt. ,,Als het niet anders kan dan boy cotten!" vond de heer Keijzer met een verwijzing naar hetgeen vorig jaar in Schouwen is gebeurd. Burgiemeester Van Heijst onderstreep te en onderschreef namens het college de naar voren gebrachte bezwaren. De klachten komen van alle kanten en zij spreken voor zichzelf, zij worden ge hoord van de kant der gemeenten, van de Flakkeese Gemeenschap en met na me van de kant van het reizend publiek. Men heeft nu voor de bussen de tram in de plaats gekregen. „Inderdaad heb ben de burgemeesters een conceptdienst regeling tevoren ontvangen. Vroeger was het de gewoonte dat die concept regeling besproken werd in de vergade ring van burgemeesters, waar. de heer Van Zuylen toelichting gaf. Maar de laatste twee jaren gebeurt dat niet meer." Spr. wilde zich niet in de reden verdiepen. „Ook ditmaal heb ik een ge stencild exemplaar ontvangen en ik moet bekennen, dat ik niet gezien heb dat de bussen vervielen. Men kan zeg gen dat dit niet erg snugger was, maar er bleven toch nogal wat diensten zo op het oog en er was een begeleidend schrij ven bij van de directie, waarin op ver beteringen werd gewezen; vroegere dienst naar Rotterdam (het is overigens een raadsel waarom men daarmede in de winter begint) maar er werd gerept van de nadelen voor uitgestrekte ge meenten, die ontstaan doordat de bus sen niet meer rijden. Burgemeester van Heijst vertelde evenals hij dezer da gen in Dirksland deed dat hij met de heer Delst van de R.T.M, de zaak be sprak, waarbij die opgaf dat het aantal diensten niet is verminderd, omdat men tot October doublures van tram-bus had, de bussen waren overbevolkt en de tram had geen mensen, de bussen moet men vernieuwen ende tram behoeft men nooit te vernieuwen!" viel de heer Van der Spaan in. ,,Ja, maar het feit ligt er, dat de R.T.M, het monopolie heeft en dat de inspecteur van het verkeer deze dienst regeling heeft goedgekeurd!" vervolgde de voorzitter. „Die zegt dat Flakkee geen behoefte heeft aan een grotere ver- keersfrequentie. Die kan er niets aan doen, dat de R.T.M, niet meer service geeft." En dan vervolgde Burgemeester Van Heijst: ,,Na de fusie is het publiek er aan alle kanten op achteruit gegaan. Ik ben het er geheel mede eens dat wij protest moeten aantekenen, maar wij moeten goed begrijpen, dat de regering met de eeuwigdurende concessie aan al le instanties de wind uit de zeilen heeft genomen." De voorz. las daarop voor uit de RTM- brief dat hoofdcontroleur Van den Burg bij de schoolhoofden is geweest, maar dat de burgemeester van Middelhamis spr. heeft medegedeeld, dat de hoofden van de Chr. Ulo, van de BLO-School en van de Landbouwschool geen bezoek ont vingen. Overigens meende spr. dat men dit niet te ernstig mag aanrekenen. De spoorwegen houden geen enquête op de scholen. En intussen hebben de scholen hun pauzes verkort enz. Maar vast staat dat het niet zo was als de brief aan geeft. „Met alles zit men vast aan de eeuwigdurende concessie. Ook in de ver keerscommissie van de Tweede Kamer gevoelt men dat, zoals bij besprekingen over het verkeer, de brug enz., geble ken is. Spr. raadde tensoltte aan om niet langs de verkeerscommissie van de FG heen te werken. Die is er en is de aan gewezen commissie voor acties. De heer Vogelaar zei helaas niet veel vertrouwen in die commissie te hebben, maar de voorzitter weerlegde dat en deelde mede, dat in deze zaak de com missie met een paar burgemeesters, voor de gemeenten, aangevuld kan worden. „Deelt U mij sille klachtenmaar betrouwbaar!mede!" zo verzocht burgemeester Van Heijst. De heer Keijzer deed daarop de ver rassende mededeling dat men te voet gauwer uit Herkingen in Melissant komt dan per bus, zoals een inwoner dezer da gen bewezen heeft. Die vertrok gelijk met de bus. „Da's al een goed begin van boycotten!" vond spr. De heer Vogelaar becritiseerde nog maals dat de F.G. niets deed en niets heeft bereikt, alhoewel men drie maan den de tijd had. „Men interesseert zich blijkbaar alleen maar voor de brug!" vond deze spr. De voorz. zei het daarmede niet eens te zijn. Er zijn heus wel al harde noten gekraakt. Verkoop de tram voo^ schroot! De heer Leijdens wethouder me moreerde hoe men de tram veertig jaar geleden met gejuich ontving. De mu ziek stond op het station, maar helaas, de tram reed door! En nu is er uit die tram een amechtig oud ding gegroeid, waaraan de gehele bevolking wordt op gehangen. Helaas is het schroot in ons land nu ook niet veel waard. Misschien kwam er nog wat van terecht als men het ding kon uitvoeren naar België, waar de schrootprijzen hoger zijn. Eerst als iedereen op Flakkee een bromfiets heeft en alleen gebruik maakt van de veren Den Bommel en Sluisha- ven komt er een einde aan de ellende!" voorspelde weth. Leljdens. De heer Stniïjk uitte daarop de grief, dat er voor de derde maal door de R.TM een ongeluk zou zijn ontstaan. Al schrijft de polder de R.T.M, aan om hout te snoeien... ze lappen het aan hun laars! De voorz. wees er nogmaals op, dat men te maken heeft met een particulie re maatschappij, die er op uit is om winst te maken. Daaraan wordt bv. de laatste boot opgeofferd! De heer v. d. Spaan zei niet te begrij pen wat voor voordeel de R.T.M, van het uitschakelen: der bussen kan hebben als Buysse er geen schade van heeft. „Och, er is een honderdjarige over eenkomst aangegaan tussen Buysse en de R.T.M." onthulde de heer Vogelaar, waarna de raad zich verbaasde over de voorliefde van de R.T..M voor langlo pende contracten. De Voorz. vatte de verlangens enz. nog eens samen en gaf die de vorm van een voorstel, inhoudende het opnemen van contact met andere gemeenten en met de verkeerscommissie van de F.G. en dan te protesteren bij de minister. Hiermede kon de raad zich verenigen, behalve dat de heer Vogelaar nog een bedenkelijk gezicht trok t.a.v. een be paald deel van het voorstel. Men maakte tenslotte van de gelegen heid gebruik om in een korte rondvraag te spreken over keuring bij huisslachting en over te hoge hagen. Terzake het eer ste kunnen belanghebbenden inlichtin- Een dezer dagen werd een bestuurslid van de Communistische Partij Neder land door de Amsterdamse politierechter tot veertien dagen gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij zich bij de Tweede Kamerverkiezingen in Jrml van dit jaar in een stemlokaal voor een ander had uitgegeven met het oogmerk, aldus twee keer zijn stem uit te brengen. Dank zij de oplettendheid van de voorzitter van het stembureau, alwaar deze oneerlijke communist zich vervoeg de, viel deze laatste spoedig door de mand. Als men van een dergelijk ergerlijk geval kennis neemt, moet men zich toch werkelijk de ogen) uitwrijven en wij kun nen de verzuchting van de officier van Justitie, die zei, dat hij in zijn ambte lijke loopbaan nog nooit zo iets had meegemaakt, dan ook volkomen begrij pen. Deze communist, die er blijkbaar geen enkel bezwaar in ziag de democratische rechten op een dergelijke misselijke wij ze met voeten te treden, liet niet na, tijdens het verhoor de nodige arrogan tie ten toon te spreiden. Op de vrsag van de politierechter welke functie hij eigenlijk wel bekleedde, antwoordde hij o.m. zonder blikken of blozen, „dat hij zich over de organisatie -van de partij niet kon uitlaten." Het meest onverteerbare in dit geval is echter wel het feit, dat wij nergens hebben vernomen, dat de C.P.N, deze „bestuurder" uit de Partij heeft gezet, hetgeen men toch zeker zou mogen ver wachten van een politieke partij die zich zelf respecteert en enige aanspraak wenst te maken op zekere normen van fatsoen. Nogmaals, dit is niet gebeurd, althans wij hebben er nergens kennis van kunnen nemen, waarmee dit geval wel voldoende is getekend. Moge deze onverkwikkelijke affaire voor alle democraten een hernieuwde waarschuwing zijn, om de communisti sche kuiperijen, ook in het eigen land, niet te onderschatten. Uit: Vrijheid en Democratie. gen krijgen op het secretarie, terzake het laatste kondigde de voorz. de nodi^ ge maatregelen aan. Gandobolin, 26 Sept. 1952 Beste Vrienden, Hoewel het nogal druk is bij ons, zal ik toch trachten weer eens voor de krant te schrijven. In de eerste plaats kan ik meedelen dat het best gaat op de farm en wij het ook zeer goed naar ons zin hebben. We krijgen nu ook al enige ken nissen hier en dat is een voornaam ding. De mensen hier zijn minstens even har telijk en vriendelijk als in Gundagai. Wij zijn de eerste en enige Hollanders hier en iedereen wil alles weten over Holland. Zo hebben ook onze klompen bewondering en zij kunnen maar niet begrijpen, dat vrij er op lopen kunnen. Verder moet ik ter verduidelijking nog een^ wat vertellen over de farms hier. Het is ons nl. ter ore gekomen, dat er verschillende mensen tamelijk ongelovig tegenover staan, dat we dit farmpje hebben. Voor Hollandse begrippen lijkt het misschien erg groot, maar dat is hier in Australië niet het geval. Als wij U nu vertellen dat hier een normale farm 30.000 gemeten ^root is, dan kunt ge U voorstellen dat dié 120 gemeten die wij hebben niet zoveel betekent. Dat is hier net zoveel als dat men in Holland een bleek bij het huis heeft. Het maakt natuurlijk wel verschil dat het een zgn. melkfarm is, waar men de grond alleen maar nodig heeft om het vee te laten grazen. Ook de prijzen van de grond verschil len hier enorm veel met in Holland. De duurste en beste grond in Australië komt op ongeveer 300.^ Holl. gld. per ge- met. Dat is speciale tuindersgrond in het irrigatie-gebied. De grond hier komt op ongeveer 70.per gemet. De opbrengst is ook veel minder dan in Holland. Tarwe en haver van 10 mud per gemet zijn hier heel goed en aard appelen van 100 mud per gemet zijn hier buitengewoon. De opbrengsten in het ir rigatie-gebied zijn echter hoger. Er worden in iedere krant tientallen farms aangeboden, wat m.i. verband houdt met de mentaliteit van de Austra liër. Ik heb het al meer gezegd, de Au straliër leeft niet om te werken, maar werkt om te leven. Als hij dat maar kan, doet hij geen moeite om verder te ko men. Speciaal geldt dit wel voor de dairy-farms, want wie op zo'n melkbe- drijf zit, moet vroeg op. Dit zij in het algemeen gezegd, want er zijn vanzelf sprekend honderden Aussies, die een dairy-farm hebben. Ik schrijf dit voor de ongelovigen, die moeilijk kunnen aan nemen, dat wij zo'n farm bezitten. Anderzijds moet men enig geluk heb ben om een kans te krijgen. Dat hadden wij en bij niet al te veel tegenslag zullen wij het redden. Wel zijn we hier veel meer afhankelijk van het weer dan in Holland. We moeten nu zo ongeveer gaan beginnen met hooi voeren, daar het gras hier in de zomer dood gaat. En dan ook radicaal en wel zo, dat er ner gens een grassprietje is te vinden dan alleen in de mountains (bergen), waar het minder heet is. Daar kan men ech ter geen melkkoeien heent brengen, daar dit te veel bezwaren meebrengt voor de melk. Wat ze bier Jiooi noemen is tarwe en haver. Die wordt dan groen gemaaid en als hooi aan het vee gevoerd. Dit jaar moeten we het kopen, maar volgend jaar hopen we het van ons zelf te hebben. Ik ben nu bezig er een, stuk land voor te beploegen. Dat moet dan ongeveer Februari nog eens gebeuren, waarbij het dan gelijk bezaaid wordt. Kunstmest wordt er hier weinig gebruikt, de far mers braken de grond liever, om de een voudige reden dat ze toch geen tijd heb ben om ieder jaar al hun land in te zaaien. De kunstmest die ze gebruiken is alleen super met een kwantum van 1 baal op 4 gemeten. Dat is dus even an ders dan in Holland! Nu wordt het wel een beetje anders, daar de regering wil trachten de pro ductie op te voeren. Er wordt ook grond onderzoek toegepast. De regering is er ook op bezig meer kleine farms te krij gen, daar die meer productief zijn dan de grote. De grootste farm hier is 87.000 gemeten. Een aardige „stee", vindt U niet? Dat is het dan weer voor deze week. Het is nu half acht en ga naar bed, want om half drie loopt de wekker weer af. Allemaal de hartelijke groeten en tot de volgende keer. Familie W. DROOGER en fW. HANENBERG. Reeds meer dan 13.500.000 K.W.F.-lu- cifers werden in de eerste vier maan den van hun bestaan omgezet, wat zon der twijfel een groot succes is voor het Koningin Wilhelmina Fonds, dat deze lucifers blijvend in de handel heeft ge bracht en waarvan het publiek geliikkig steeds meer begrijpt, dat men door de aankoop van. dit merk het Fonds helpt in haar strijd tegen de kanker. Deze lucifers worden in de fabrieken te Eindhoven gemaakt, waar enige hon derden mensen werkzam zijn en waar vele honderdduizenden doosjes per dag gemaakt worden. K^W.F.-luctfers zijn niet rood, omdat het roodmaken der stokjes door een chemisch bad zeer slecht was voor de hygiëne der werkne mers en tenslotte alleen diende ter ca mouflage van de houtkwaliteit. Deze lucifers worden gemaakt uit po pulierenhout, dat voornamelijk uit Zee land, Zuid-Limburg en uit Oost-Brabant komt; het moet een rechte vezel hebben en zacht zijn, anders kan het niet ge bruikt worden. Om deviezen te sparen voor invoer uit het buitenland zijn, in overleg met de Heidemaatschappij, op de terreinen der lucifersfabrlek grote aanplantingen van populierenhout, di« reeds van groot nut zijn, eveneens door de mindere trans portkosten. Door een pak K.W.P.-lucifers te ko pen, steunt U een streven, dat niet al leen voor anderen, ntiaar ook voor U zelf belangrijk kan zijn, daar steun in de strijd tegen de kanker eenzelfde doel beoogt als een ziekteverzekering. In „Kerknieuws" van 11 October j.l. lazen we de volgende beschouwing over de Generale Synode der Gereformeerde Kerken die heden te Rotterdam gehou den wordt. „Het verschijnsel „generale synode" wordt in het leven van de Gereformeerde kerken al meer tot een probleem, dat dringend om oplossing vraagt. Er is nie mand, die niet van oordeel is, dat het toch zó niet langer gaat. In de goede oude tijd placht een synode het tijdlimiet van drie weken niet te overschrijden. Zo was het nog in Middelburg-1933. Maar het leven is zo dynamisch gewor den, de kerken hebben zich op zoveel terrein geworpen en terecht dat zelfs het driemaal drie weken tot een fictie is geworden. Den Haag-1949 heeft ons ettelijke weken vastgehouden en Rotterdam-1952 zal zeker voor den Haag niet onderdoen. Wie kan een reeks bij eenkomsten bijwonen, die zulk een breed tijdsbestek omvat? Wil men de ouder lingen niet uitsluitend recruteren uit gepensionneerden, dan moet er verande ring in de gang van zaken komen. Dat is niet het gevoelen van de journalisten en de couranten, die ook veel te lang hun arbeidskrachten' en hun ruimte aan andere belangrijke zaken zien ontrok ken, maar eveneens dat van meerdere kerkelijke vergaderingen, getuige het feit, dat de particuliere synoden van Utrecht en Noord-Holland deze zaak op het Rotterdamse agendum hebben ge bracht. De rapporterende commissie kwam met het voorstel van twee syno den in drie jaar, elk met een onder scheiden agendum. Maar voorlopig zijn we er nog niet aan toe, wijl de synode de zaak door aanneming van het voor stel Kruyswijk-Vellenga heeft doorge zonden aan deputaten voor herziening van de K.O. die iii 1955 D.V. ons wel zullen vertellen hoé zij er over denken. Dat betekent dus, dat we de e.v. jaren nog op de oude wijze voortgaan. Inmid dels gaat ook het leven verder. Dat le ven kent zijn eigen wetten, waaraan elk ijdel schepsel onderworpen is. Een dier wetten is, dat als men zolang vergadert, vergadermoeheid onbetwistbaar gaat optreden. Een van de directe gevaren daarvan is, dat als kleine zaken, die in de aanvang aan de orde kwamen, ruim schoots en rondom bedokterd zijn ge worden, grote zaken, die achteraan op (SLOT) Rondvraag De heer Huysen vroeg waarom de P.C.O.C. geen bericht had ontvangen dat de zaalhuur toegestaan was. Ook stelde hij een vraag over het waterpeil op de begraafplaats en wenste hierin voorziening. De voorz. antwoordend zeide, dat eerst nog de goedkeuring moet worden afgewacht van de onderwijs-inspectie. Deze was inmiddels gekomen, zodat het nu kon worden bericht. T.a.v. het waterpeil op de begraaf plaats, zei de voorz., dat dit B. en W. bekend was. Bekeken is, of de afdam- ming daarvan de oorzaak was, de archi tect met de gemeentewerkman zoeken naar een oplossing. Er was volgens de voorz. maar een goede oplossing, de sloot rondom de begraafplaats dempen, maar dan zitten we met bluswater bij e.v. brand. Spr. kwalificeerde dat op het kompas van de gemeente-werkman ge varen werd. De heer Huysera zei zijn inlichtingen van anderen te hebben. Er komt water in de graven, zei spr. De voorz. antwoordde, dat dit met de architect besproken moest worden. De heer Huysen: De gemeentewerk man is de enige vakman De voorz.: Ik heb geen behoefte daar verder op in te gaan. De heer van Zielst wilde een vraag stellen, maar de voorz. was hem voor, daar hij meende dat dit over verhuur Dorpshuis zou zijn. Spr. zei, dat dit de aandacht van B. en W. had en dat het bij de begroting zou worden afgehan deld. De heer v. Ziqlst merkte op, dat nu de een er over beschikt en de ander niet Het hele dorpshuis stond leeg en alle lokalen van de kleuterschool waren be zet! Het is nu al zo dikwijls uitgesteld zei spr. „Het gaat om het juiste moment" zei de voorz. Het hoort bij de begroting. Dan wordt de sluier opgelicht! Nogmaals de begraafpilaats Naar de smaak van de heer Tijl (de heer Tijl gebruikt veel de zin: ,,naar mijn smaak" Verslagg.) was de water stand op de begraafplaats te hoog. Als er een graf gedolven is en het regent, moet de grafdelver er het water uitho- zen. Gelukkig komt het niet veel voor zei spr., maar dit mag toch niet. Dit was de voorz. eens. De heer Tijl informeerde bij dhr v. d. Doel of de brandspuit goed fimction- neerde op het water uit de sloot bij de begraafplaats wat bevestigend werd be antwoord. De heer Tyl: ,,Br komt toch geen modder uit? „Modder?" vroeg dhr v. d. Doel. „Ja, modder", zei de heer Tijl. Ze zongen in Sommelsdijk wel: „er komen ratten uit!" Nu wordt er wel eens meer met modder gespuit, dat weet ik wel, zei spreker. De voorz. beloofde aan de waterstand op de begraafplaats alle aandacht te schenken, en sloot hiermee de verga dering. het agendum staan, daarvan de dupe worden. Wij hebben daar al iets van ge zien toen de synode in het begin van haar zittingen over zaken van minder belang volop spreken kon, maar bij een belangrijk rapport de spreektijd zag ge- rantsoeneerd. Gegeven de huidige situ- atie, zou verdaging voor enige tijd een oplossing zijn. Dat is vorige week op cfe synode ook aan de orde geweest. Maar niet op geheel objectieve wijze. Wij doen het moderamen geen onrecht als wij zeggen, dat dit er niet voor gevoelde. Dat bleek al toen de praeses lakori:ek opmerkte, dat dit college met moeite drie argumenten vóór uitstel gevonden had, maar veel meer er tegen. En het bleek overduidelijk, toen werd aangekon digd, dat het moderamen voorstelde om niet tot vertraging- over te gaan, welk voorstel helaas een meerderheid vond. De argumenten van prof. Wurth over die predikanten, die met Pasen zowat geen „pap" meer kunnen zeggen, leken ons veel minder steekhoudend dan dat andere, dat de boeren en landbouwers onder de ouderlingen omstreeks Pasen veel moeilijker weg kunnen dan nu. In tussen heeft prof. Herman Ridderbos naar ons gevoelen volkomen gelijk als hij zegt: wij moeten nodig weer een.s aan het werk. Deze hoogleraar pleitte sterk voor verdading. Maar hij ver mocht het spel niet te winnen. De sy node besloot door te gaan en wij hopen er het beste van. Zien wij het goed en nemen we de practijk van vele synoden in aanmerking, dan maken wij in Rot terdam de tien weken gevoeglijk vol! HET KAN NU NOG, MAAR STRAKS NIET MEER!!! Van de zijde Van Staatsbosbeheer, afd, Landschapsverzorging ontvingen wij de volgende mededeling, dat de Liquidatie van de C.O.L. (cbmmissie van Overleg voor Laiidschapsverzorging) op komst is. Dat wil dus zeggen dat diegenen die nog willen planten met 'subsidie van de C.O.L. rond hun bedrijven, langs wegen of dijken haast moeten maken met hun aanvragen, voor het te laat is. Het lean nu nog, maar straks worden geen aan vragen meer in behandeling genomen. De C.O.L. bestaat nu zo ongeveer 10 jaren, een ieder wordt dus geacht ge weten te hebben, dat beplanting van zijn erf met bomen en struiken met subsidie mogelijk was, hetzelfde geldt voor dijken, wegen enz. Veel is er reeds tot stand gekomen door bemiddeling van de C.O.L. op Flak kee, maar er liggen nog wel terreinen braak die nodig beplant zouden kunnen worden. De lopende aanvragen worden op normale wijze afgehandeld, zij die nog een aanvrage hebben lopen zullen vermoedelijk wel nader bericht ontvan gen omtrent de wijze van afwerking van hun aanvrage, er zal wel een termijn gesteld worden waarin de beplanting klaar moet zijn. Al wordt dus binnenkort geliquideerd dan worden al de in behandeling zijnde aanvragen nog rustig afgewerkt, maar men kan dan geen nieuwe aanvragen meer doen. Zijn er op 't ogenblik dus nog plant- lustigen laten zij het dan geen dag lan ger meer uitstellen om hun aanvragen te doen eer het te laat is. U kunt thans met een minimum aan kosten een prach tige windsingel rond uw erf maken, en dijken en wegen beplanten door bemid deling van de C.O.L. subsidie. Ondergetekende heeft nog formulie ren in voorraad voor uw aanvrage wel ke U direct op aanvrage worden toe gezonden. (Postzegel voor toezending in sluiten a.u.b) Ook brochure's over erf- beplanting en Populierenteelt op aanvra ge gratis verkrijgbaar, doch nogmaals haast U. Flakkee kan gerust nog wat groen gebruiken, ons eiland is arm aan hout, laten we dus nog eens even flink aan pakken, en alle zeilen bijzetten om die achterstand bij 't vaste land in tehalen. Flakkee tone in deze ook niet ach teraan te willen komen. Het is in ons aller belang dat wij dit doen. Vraag dus vandaag nog inlichtingen omtrent uw beplantingsmogelijkheden. Het kan nu nog. H. BESTMAN, Dirksland, Tel. K 01877-317 ----------O---------- KONINGIN JULIANA, DE LIEVELING VAN DE WERELDPERS Koningin Juliana heeft door Haar rede bij Haar inhuldiging reeds aan stonds een sfeer van waardering we ten te wekken. Een sfeer, welke ver sterkt is door de officiële bezoeken en Haar redevoeringen, welke Zij in het buitenland heeft gehouden. In het grote te Straatsburg verschij nende weekblad Cigognes, dat in de ge hele Elzas en in Lotharingen veel ge lezen wordt, zijn uitvoerige artikelen verschenen over de verschillende vor stenhuizen, welke op het ogenblik nog aan het hoofd staan van landen in Eu ropa. Daarbij is ook een uitvoerig artikel gewijd aan onze Koningin. Enkele pas sages willen wij hier vermelden. Het blad noemt Koningin JtiUana de lieve ling van de wereldpers en schrijft in de aanvang van het artikel o.m.: „Er zijn op het ogenblik in de gehele wereld geen regerende Monarchen (met inbegrip van de 80-jarige Koning Haakon van Noor wegen), die zo zeer de sympathie en ver ering van de eigen pers, van de wereld pers en van de man in de straat genie ten, als deze bescheiden 43-jarige vrouw". En het artikel besluit met de woor den: „Holland hoeft geen zorgen te heb ben om crisissen rond de constitutie of revoluties. De huisvrouw op de troon is niet slechts het idool van deze dege lijke en vlijtige natie, maar ook het idool van de wereld". Woorden, welke elke Nederlander, ze' ker als hij in het buitenland deze diR-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 6