ËlliJIDEII-fflEUWS Schutsluis te Middeiharnis zal worden gerepareerd kmóeRhoekje j^Gebroken trots 2e Blad Zaterdag! IS^October 1952 No. 2157 Zes woningen aange kocht voor afbraak Digesti! Bennies om Zuurbrand te blussen; Rheumatische Pijnen? Stram en stij! vóór Uw ti|d? Neem dan toch Kruschen Salts VEKVOLGVERHAAL De raad der gemeente Middeiharnis kwam Dinsdag 14 October bgeen. Er wa ren 14 punten af te handelen, behalve „mededelingen", waarbij aan de orde kwam reparatie Schutsluis, onteigening perceel Vermaas en aanschaf nieuwe auto voor de gemeente. Al deze zaken werden vlot afgewikkeld, wat werd be vorderd doordat de prae-adviezen van B. en W. gestencild aan de leden waren toegezonden. De invoering van dit systeem, zal veel vragen voorkomen. En voor de pers brengt het ook veel gemak. Wethouder Vroegindeweij was afwezig. De vergadering werd geopend door burgemeester Rijnders met gebed, waar na direct werd overgegaan tot besloten zitting. Na heropening kwamen de ingekomen stukken aan de orde, w.o. enige goed gekeurd terugontvangen raadsbesluiten en o.m. de begroting 1953 van de Gas- centrale Plakkee. Mevr. V. Groningen had bezwaar, dat de ene ambtenaar 100 gratis gasver- bruik had en de ander minder. Spr. wen ste op dit punt gelijkstelling voor allen. De voorz. zeide hierover een vraag te zullen stellen aan de Gascentrale. Herstel Schutsluis Van het Prov. Bestuur was een schrij ven over het herstel van de Schutsluis te Middeiharnis. Van algeheel herstel moest worden afgezien. Het wordt nu 20, dat het binnensluishoofd wordt her steld en het buitenhoofd, dat tevens fim- geert als waterkering, wordt vernieuwd. De raming van de kosten, beloopt 400.000.— het Rijk draagt 133.350.— bij. Het aandeel dat de gemeenten Mid deiharnis en Sommelsdijk hebben te be talen, zal bij overleg in 40 termijnen kunnen worden afgelost. De heer Bioomsma: Blijft de sluis nu lü hij is? De klossen, waar de deuren inhangen, worden zek^r vernieuwd? De voorz. antwoordde dat het binnen sluishoofd werd hersteld, en de buiten kant geheel nieuw werd. De nieuwe sluis wordt ingebouwd in de bestaande sluis, waardoor deze wordt versmald (T m breed) maar wel iets langer wordt. Er zal overleg worden gepleegd zei spr., dat de handel weinig moeilijkheden onder vindt. „Is daar al een plan van?" vroeg de heer Krijgsman. De vcorz. antwoordde, dat de scheep vaart gedurende de werkzaamheden zou zijn gestremd. De gasfabriek heeft er bv. al rekening mee gehouden om zo veel mogelijk gaskolen op te slaan. De /os- en laadgelegenheid komt aan 't eind van de haven. Wel vond spr. het jammer dat het herstel niet gelijk viel met de verbouw van de Stad Zierikzee, die in Januari uit de vaart wordt genomen. Bedoehng is, dat deze boot per 1 Maart weer in de vaart terug komt. Daardoor zal voor vervoer meer gebruik gemaakt moeten worden van andere veerdien sten. De heer Bownsraia: Waarom heeft de R.T.M, nu geen gebruik gemaakt van het aanbod van een mooie, grote En gelse boot? „Omdat deze boot niet geschikt was" zei de voorz. De diepgang paste niet. De heer Krijgsman had gehoord, dat de beurtschippers zolang naar de Dirks- landse havens zouden gaan. Dat vond hij een goed idee. De voorz. zei, dat er een vergadering zou worden belegd met schippers en al len die er belang bij hadden, om dit na der te regelen. Woningen voor afbraïak Onder „mededelingen" kwam voorts te berde, dat B. en W. een 6-tal wonin gen aan het Nieuwdorp wilden opkopen en deze voor afbraak bestemmen. De- <Si)k om zuurbrand te voorkomen U hoeft niet meer teg«n Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Renni«s bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Reunies b\j Uw apotheker of drogist. - ze woningen zijn nog bewoond, opnieuw verhuren moet worden gestaakt. De voorz. vroeg machtiging' voor onderhan deling aankoop met de eigenaar C. Boe ter aan het Vingerling. De heer L. v. d. Waal kon zich met de aankoop voor afbraak verenigen. Wel zag hij gaarne, dat de bewoners zich als woningzoekenden zouden aanmelden. Nu heeft hij de indruk, dat de plannen voor afbraak hen bekend zijn en zij zich niet melden, omdat z^j denJten dat gezien hun urgentie, zij vliigger aan de beurt zvil- len zijn voor een andere woning. De heer KIeyng«ld wenste de Woning commissie met de voorziening voor de ze mensen sterkte toe. De voorz. beaamde dat; bij de vele puzzle's die ze hebben, komt dit er nog ,bij. De heer Beversluis meende dat het toch niet anders zou kunnen, dan deze mensen enige voorrang te verlenen. De machtiging werd verleend. Onteigening perceel Vermaas Betreffende de onteigening van liet perceel Vermaas aan de Schoolstraat, deelde de voorz. mede, dat een voorlo pige en voorzichtige procedure is ge voerd, en een omvangrijk rapport over dit punt is verschenen. De uit te beta len schade aan Vermaas bedraagt 4174.—, wat B. en W. T50.— te hoog vinden. Zou het proces ten volle worden doorgevoerd, zou de gemeente op hoger kosten komen, waarom B. en W. dit voorstel onder protest willen aanvaar den. De datum van ingang zou 1 Jan. 1954 zijn wat B. en W. te laat vinden. Gevraagd is dit op 1 Jan. 1953 of uiter lijk 1953 te laten vallen. Indien het vroe ger dan 1 Jan. 1953 zou zijn; zou daar voor ook nog een element van schade moeten worden betaald. De heer O. v. 4. Melde wilde, al vond hij het bedrag te hoog, niet verder pro cederen. Op zo koijt mogelijke termijn wilde hij dit terrein voor de gemeente naasten. Het is een lijdensweg zei spr., die man doet niets dan het werk in de gemeente stagneren. Hij wil tegen de draad in. De heer de Blok bracht naar voren dat het terrein, noch de schuur gebruikt werd. De vloorz.: Eerst niet, nü wel. 't Hoort bij zijn bedrijf. De heer Kleyngeld vroeg hoeveel het element van schade meer zou zgn met een vervroegde datum. Dit kon de voorz. niet zeggen, maar het zou van niet al te grote omvang z^n. Zou het te hoog worden, zei de voorz. toe; het opnieuw in de raad te brengen. De heer Kr^gsinan had horen sugge reren, dat dhr Vermaas arbitrage aan gevraagd had en reeds een arbiter had aangewezen. De voorz.: Deze arbiter is niet aan vaard als z^nde niet deskundig. Het was iemand uit de Grossierswereld. De heer L. v. tj. Waal: Het betekent dat wij er een jaar of drie aan hebben gedokterd en toch het volle moeten be talen. Spr. vond de termijn veel te lang. De voorz. zei' dat het college het hier mee eens was. De onteigeningsprocediure zal ook nog enigen tijd duren. Het ge hele geval is overigens zeer deskundig bekeken zei spr. De heer O. v. d. M^de vond dat het verder gerust aan B. en W. kon worden overgelaten. De heer ti. v. d. Waal zei, dat deze man bewezen had, dat er heel niet met hem te onderhandelen viel. Hij zal er weer wel wat op vinden, dat er voor 1 Jan. 1954 wat tussen komt. Spr. wilde nu doorzetten. De voorz. antwoordde, dat getracht wordt, beide partijen vast te leggen op het gestelde bedrag en wel zo, dat men daar niet meer mee af kan. B. en W. werd gemachtigd het verder af te werken. Begrotlngawjye^iglng. Met deze wijziging kan een vervroeg de afschrijving plaats hebben voor ge meente-objecten, Ingevolge achterstal lige ontvangsten uit het gemeentefonds. Voorstel aanschat nieuwe auto voor de gemeente De heer -C. v. d. Meide rekende voor, dat deze auto 7300.zou kosten. In ,5 jaar tijds zou hierop 6300.moeten worden afgeschreven, wat per jaar 1260.bedraagt. De rente bedraagt 328.50 per jaar, all risk verzekering 300.garage kosten 130.on voorziene 200.enz., wat aan vaste lasten 2368.50 per jaar beliep. Aan benzine-gebruik voor 25000 km per jaar 955.olie 125.doorsmeren 39- wassen 156.in conditie houden 250.reparatie 250.banden 120.Met de reeds genoemde vaste lasten van 2368.50, werd dit samen 4263.50. De gemeente Sommelsdijk betaalt aan de auto/ 750.Middeiharnis 950.>:— maakt samen 1700.Andere bedrij ven zullen §r ook iets aan betalen, be nevens een zekere som voor privé-ge- bruik, waarmee wij aldus spr. ver boven het bedrag uitkomen dat geraamd is en het de draagkracht van de ge meente ver te. boven gaat. Spr. meende, dat met een volkswagen van 4500. zou kunnen worden volstaan. Voorts vond spr. het nodig dat de beide ge meenten de auto aanschafte en niet Mid deiharnis alleen. Beter nog vond spr. dat de gemeente 900.bleef betalen of zoveel meer al^ nodig. Kan de burge meester zelf die auto niet betalen( die zijn er meer zei spr.) dan stelde hij voor by het B. Armbestuur het bedrag te lenen. De voorz. vond de becijfering zeer ten dentieus. Zo kostte een volkswagen niet 4500.maar met alles mee 5700. de belasting was verkeerd berekend en de verzekering all risk bedroeg 128. per jaar. Spr. vond het niet erg fijngevoelig een burgemeester bij het B. Armbestuur een lening te laten sluiten om een auto te kopen.' Spr. deelde mee, dat indien de variabele kosten niet hoger werden', geen hoger bedrag op de gemeentebe groting komt dan tot dusver was ge- ;<veest. Ook voor S'dök komt er geen zwaardere last. B. en W. hebben ge meend voor te moeten stellen de auto voor de burgemeester aan te kopen. De heer C. v. d. Melde had zijn cijfers van een deskundige. Hij zal deze meneer meedelen' dat zij niet juist zijn. De voorz. deelde mede dat er twee autorijdende leden in de raad waren> die onafhankelijk van elkaar een becijfering hadden opgezet. Het verschil was slechts 80.—. De heer Koppelaar was het in princi-- pe eens, dat een auto voor de burge meester diende te worden aangeschaft. Wel zat er enige risico in, daar een e.v. opvolger van de burgemeester niet in al die ftmcties zou kunnen zitten. Dat wil de spr. echter overstappen. Wel vond hij de berekening aan de lage kant. Wa^ar echter gezegd is, dat de kosten niet ho ger worden dan anders kon hij zich met het plan verenigen. Indien de variabele kosten hoger zouden worden, verzocht hij tijdige waarschuwing. Ook de heer v. d. Waal was er voor de burgemeester een goed vervoermiddel te geven. Hij moet zich snel en vaak verplaatsen. Hij had berekend of het met taxi-huur niet voordeliger zou zijn, maar-daarvoor ligt het aantal km te. hoog en zou dit duurder worden. Wel wilde hij, dat de auto werd aangekocht door beide gemeenten. Nu is Sommels dijk er met die 950.af. Ook meende hij dat afschrijving In 5 jaar een hoger bedrag zou vergen. De voorz. antwoordde dat iroerend goed moeilijk door 2 gemeenten kon worden aangekocht en achtte het beter, dat de centrumgemeente dit voor zfln rekening nam. Bedoeling was geen grote „slee" te kopen maar een kleine, prac- tische wagen. Wat de 5 jÉiar afschrijving betrof, zei spr. dat het gas, water- en electriciteitsbedrijf ook dezelfde termijn voor aischrijving hadden. De auto is voor de openbare dienst bestemd, de intensivlteit van het gebruik hangt af van de intensivlteit van het werk zei spr. Mocht intenser gebruik nodig zijn zal ■vroeger afgeschreven moeten wor den. B. en W. vat de aanschaf op als aanschaf van een auto voor een bedrijf, al klinkt het gek een gemeente een be drijf te noemen. Een bedrijf, dat een bud get heeft van ongeveer van X^k millioen. De heer Kleyngeld was het eens, dat de burgemeester een goed veirvoermid- del moest hebben, al deed het hem vreemd aan, dat bfl de stukken een sim pel papiertje lag dat precies klopte en waarin stond dat de kosten niet hoger zijn dan voorheen. De kosten van 20 et per K.M. vond spr. laag, vooral waar dit voor „de andere bedrijven" ook be rekend was. Spr. was overtuigd dat de kosten hoger zouden worden. Voorts vond hg 5 jaar afschrijving te lang en zag liever een bedrag van ,f 1250.op de begroting ,dan 950.want het wordt méér, dat stond voor hem vast. De voorz.: Het Rijksreisbesluit ligt on geveer ook zo hoog als ■wij nu berekend hebben. Het enige dat hier in zit is, dat de aanschaf niet uit de privé-middelen van de burgemeester kan worden ge trokken. Met de raming denkt B. en W. wel uit te komen. Wat de afschrijving betreft, kan wel binnen 3 jaar worden verkocht, maar dan moeten die 2 jaar afschrijving er uit komen. De heer Krijgmnan vroeg er op te let ten dat de instellingen die kunnen beta len het werkelijk doen en worden de kosten hoger, dan moeten de andere li chamen per km meer betalen. De voorz. antwoordde dat dit met alle voorzichtigheid zou worden toegepast. De km prijs ligt vast in het Rijksreisbe- sluit. De heer Kleyn^reld opperde, dat er veel oppositie was tegen het Rijksreis- besluit. Dit behoefde z.i. niet te worden gehandhaafd, wanneer het geen Rijksin stellingen worden. Mevr. V. Groningen vroeg rekening te houden dat de auto bij de leveranciers in de gemeente zou worden besteld. Dit zegde de voorzitter toe. Het voorstel werd aangenomen, met de stem van dhr C. v. d. Meide tegen. De voorz. dankte de heren voor dit be- sluit én zag er, nu hij vandaag juist 12% jaar het ambt van burgemeester be kleedde een waardering in voor zijn werk. De raad nam dan het voorgestelde aan. De heer C. van der Meide wenste aantekening dat hij tegen was. Zwarte lyst Volgend voorstel betrof wijziging van de politieverordening terzake ,,de zwar te lijst". In de practijk is gebleken, dat aan personen, die zijn vermeld op de lijst sterke drank wordt verstrekt aan de achterdeur van de woning van vergun ning- of verlof houders, dus niet in de lo- caliteit. Hiertegen kon tot heden geen procesverbaal worden opgemaakt. De raad vulde de verordening zodanig aan dat nu wel verbaal kan volgen. De heer v. d. WaaJ vroeg of er per sonen op de lijst staan. „Enkelen!" antwoordde de voorz. „Voor sommigen heeft het geholpen, voor anderen helaas niet." De heer v. d. Waal vertelde dat iemand, die op de zwarte lijst stond en van de ziektewet had in een café werd aangetroffen, beschonken nota bene." De heer Kleyngeld vond het maar iets formeels op papier, maar de voorz. ver klaarde dat de zwarte lijst haar nut heeft, ook omdat de politie nauwgezet oplet. Een 'vrtjziging werd ook aangebracht in de instructie van de hulpkeurmeester dit op verzoek van Gedep. Staten. De begroting van de Kringraad Be scherming Bevolking Goeree-Overflak- kee geeft een tekort aan van 13.400. Dit bedrag moet door de gemeenten ge zamenlijk gedragen worden, hetgeen neerkomt op 40 et per inwoner. Er was geraamd 20 et. Het betekent voor Mid- deUiamis een uitgaaf van 1020.B. en W. stelden voor dit bedrag beschik baar te stellen. De heer Bbomsma liet zijn gedachten gaan naar de vorige oorlog. Toen heeft spr. onaangename ervaringen gehad met mensen, die met veel bravour op hoge plaatsen waren geklommen, maar die tjluigs verdwenen toen de nood aan de man was. Spr. hoopte dat dit zich niet zal herhalen. Hij meende, dat dit nu wel eens gezegd mocht en moest worden opdat men van de ernst door drongen zij. Mevr. v. Oröningien ■vroeg waarom er niet meer publiciteit aan gegeven, wordt. „Die zal biimenkort wel losbarsten met de grote wervingsactie" kondigde de voorz. aan. ,,Er zijn in deze gemeen ten 188 personen nodig. De propaganda gebeurt massaal. Overigens schreef en schrijft de plaatselijke pers er al veel over!" De heer Kleyngeld verklaarde dat hij propaganda door sprekers binnen de di verse organisaties -vruchtbaarder achtte. Nu wordt het paard achter de wagen ge spannen. De ■voorz. gsif dit in zoverre toe dat men die propaganda ook nodig heeft, maar dat er nog veel meer moet gebeu ren. Er zijn 9 blokken in de beide ge meenten en dat moet georganiseerd worden! De raad nam daarop ook dit voorstel aan. Winkelweek Op verzoek van de Middenstandsver eniging Middeiharnis stelde men het sluitingsuur der winkels gedurende de winkelweek op 19 uur. De heer BoomsMia herinnerde er aan dat hij in vorige vergadering pleitte voor langer geopend zijn en hij vond het wel tekenend, dat men nu ai met dit verzoek kwam. Na advies van de woonruimtecommis sie stelden B. en W. voor om de woning Ring 1 te verhuren aan wed. v. d. Nieu- ■wendijk-Mackloet. Werd goedgekeurd. Blijkens circulaire van de minister v. Binnenlandse Zaken is het gewenst het schoolgeld voor het ULO te verlagen met 20 De raad stelde daartoe een nieuw vermenigvuldigingscijfer voor het Beste jonjgens em meisjes! Eigenlijk is het raadsel, dat ik deze week plaats, geschikt voor de tijd van de lijdensweken. Jullie begrijpen dat het nog een hele poos zou duren, eer het een plaatsje kreeg, als ik tot de tijd vóór Pasen zou moeten wachten. Dat zou voor de inzender niet zo leuk zijn. Hier is dan nu het 3e OCTOBERRAADSEL: Er worden 14 woorden ge^vraagd, waarvan de beginletters een Kruiswoord van 4e Heere Jezus vormen. 1. Bijbelboek door een koning geschre ven. 2. Moeder aller levenden. 3. Disci- pelin die veel goede werken deed (Han del.) 4. Aartsvader. 5. Sterke richter. 6. Vrouw van Ahasveros (zie Boek Ester.) 7 Betekent: de laatste (Openbaring). 8. Put waar Izak woonde na zijns vaders dood. 9. Jongste zoon van Jacob. 10. Naam van de dienstmaagd die Petrus hoorde kloppen (Handel.) 11. Profetes die dagelijks in de Tempel kwam, ten tijde van Jezus' geboorte.. 12. Naam die „gezalfde" betekent. 13. Moeder van Sa muel. 14. Discipel van Jezus. Dit raadsel werd ingezonden door Kees Adnoiraal, Maassluis. CORRESPONDENTIE Riet ert Wienus O., Zullen. Ik ontvang wel eens een getypte brief van een neefje of nichtje. Uit Zuilen zal zo'n soort brief ook nog wel komen, denk ik. Ik vind ook dat het rooster niet zo fijn is. Een gelijke verdeling over de vakken is veel beter. Moest jij nasist Riet „sitte", Joke? Pas dan maar op dat je niet aan de ta fel stoot, hoor! Hans de B., Heemstede, Dat zijn lan ge dagen voor je moeder. Zo heel ver is het niet uit jullie buurt, hè. Dat was een spotkoopje, waar %&ea. uitverkoop tegenaan kan. Je mag wel eens een mee- vallertje hebben ook, nietwaar? Jan V., Middelliarnls. Het is dus nog al meegevallen in het ziekenhuis. En was het helemaal in orde toen je terug kwam? Heb je er baat bij, of kun je dat later pas merken? Ja, de ■winter is op komst. Joke W., Den Bommel, 't Is waar, er is overal een tijd van, ook van het schoolgaan. Hoe lang duurt het nu nog Zulke meisjes als jullie zouden op school practische vakken moeten hebben. Mis schien worden jullie nog wel geplaagd met breuksommen, die In 't latere leven nooit vóórkomen. Wie weet! Jan T., Ouddorp. Je hebt de handen flink uit de mouwen gestoken, Jan! Was het druk op tante's huwelijksfeest? Je moet 16 dagen bij je vaders verjaar dag optellen, dan ben je er. Een mak kelijke som, hè? Nellie Ie C, Stommelsdijk. Nou, ik had dan toch gelijk: Meindert noemt jou toch tante Nellie? Bij Meindertjes jaar- dag moet je zeven dagen en nog een maand tellen, en dan heb je het gevon den. Vraag het maar aan Kom of het zo niet is. Heeft Rinus het nogal naar zijn zin gehad? Rietje V., Mid^elhamis. Ik kon de Franse woordjes nog lezen, hoor! Toch is het al lang geleden dat ik het moest leren. Als je in 't vervolg een Franse brief schrijft, zal het misschien ook wel g|ian. Doe maar flink: je best, Riet! Hesje W., Ouddorp. Keelontsteking valt niet mee, hè? Ik heb het ook.wel eens gehad. In de regel nogal hoge koorts. Maar gelukkig is het weer be ter. Een rondrit door Voorne en Putten móét wel mooi zijn, vooral met vader er bij! Neeltje G., Ouddorp. De bloemen zijn dit jaar vlug uitgebloeid. Het is zo ■vroeg koud, nietwaar Dat was een mooie ver dienste in de bonenpluk!- Piet van tan te mag niet meer zo ondeugend zijn, hoor. Is opoe niet meer boos op hem Is Maartje al wat gegroeid? Jaantje V., MiddeUiamis. Neen, te laat was je nog niet. Maar je hebt ge daan wat je kon. 't Is 'vroeg herfstweer, dat is waar. Heb je liever lente? Pieter P. W., Ouddorp. Ik zal over die masten dan ook maar niet schrijven, als het geheim moet blijven. Het stoomge maal moet de laatste tijd veel werk doen, 'denk ik. Ben je er wel eens in ge weest? Of staat er een „verboden toe gang", zoals bij de meeste bezienswaar digheden? Sjaak vau D., Zoetermeer. Hartelijk gefeliciteerd mét je negende verjaardag, Sjaak. Drie opvolgende maanden is er dus iemand jarig bij jullie. Neen, ik zou ook niet willen ruilen met Brammie, al is het nog zo'n lief ventje. Marijke is liever. Weet je waarom? Omdat het je eigen zusje is. Nico F., Ouddorfp. Over het natte na jaar schrijven veel kinderen, omdat we op het platteland daar veel hinder van hebben bij de werkzaamheden. In de stad weten ze daar niet veel van af. Maar de uien liggen nu fijn geborgen. Gerrit v: d. B,, Zuidzijde. Je was nog niet te laat, Gerrit. Maar ik merk dat de langere avonden voor jou wel te pas komen. Houd maar dapper vol en pro beer maar bij te benen. Lenie van D., Zoetermeer. Een mooi cadeau, een vulpen! Vooral als je zo veel werk moet malcens op de m.u.l.o. Hij schrijft goed, hoor! Wat heeft je zusje een mooie naam. Is ze nog zo zoet Je zal het kindje toch niet verwennen) Ik hoop dat het voorspoedig mag opgroeien Adrl K, St. Philipsland. Die splinter nieuwe vulpen van je schrijft heel mooi. Zorg er maar goed voor, dan kun je er hopelijk lang plezier van hebben. Die kaart is heel mooi. Op 't eerste gezicht zou je er niets van kunnen maken, maar als je het ding schuin houdt, dan staat het er duidelijk te lezen, 't Is leuk ver zonnen. Bedankt hoor! Allemaal de hartelijke groeten van juUie OOM KO. PBIJSWINNEBS: Rien Drooger, Herkingen, lieni© en Sjaak v. Dijke, Zoetermeer Jan van Wezel, Stellendam. Pietertje Rijnbrand, Ouddorp. schoolgeld vast. De verlaging wordt ge heel door het Rijk gecompenseerd. Nadat men in vorige zitting eervol ontslag verleende aan de controleur sociale zaken Robijn kende men deze thans pensioenltoelage van 150.toe, hetgeen eveneens geschiedt door Som melsdijk en de beide instellingen van weldadigheid. Voorts besloot men tot een lening van 32.585.bij het Burgerlijk Armbe stuur. Vastgesteld werd een regeling voor vergoeding van verplaatsingskos ten voor gemeente-ambtenaren en ar beidscontracten, gelijkluidend aan die men al heeft voor onderwijzers. Rechtsgeding over schip dat schade opliep De Vereniging „Oranje", onderlinge verzekering van schepen voor de binnen vaart, vordert van de gemeente een be drag van 5.217.90 wegens een door be doelde vereniging op grond van casco verzekering te betalen vergoeding aan G. P. Vermeeren, eigenaar van het schip „Verti" dat in de nacht van 18 op 19 Juli 1952 in de haven bij N.V. Kooman Co zou zijn ontzet en hetwelk gewe ten wordt aan de oneffen havenbodem. B. en W. stelden hierbij, dat volgens peilingen de bodem geen bijzondere on effenheden vertoont en dat stenen e.d. niet werden aangetroffen; dat de schip per zelf heeft verklaard te weten dat de haven een tijhaveni is; dat de schade volgens expertise alleen had kunnen ont staan als de Verti slechte platen en wrangen had gehad, hetgeen niet het geval was; dat voorts gebleken is dat Jiet schip buiten de sluis, voor de haven, een uur aan de grond heeft gezeten en dat aan het onderhoud van de haven het redelijke wordt gedaan en dat de scheepsexpert K. H. MüUeren de ge- machtige Mr den Hollander ook de me ning zijn toegedaan dat de gemeente niet verantwoordelijk is voor de schade. en jaag zo de rheumatische pijnen uit Uw leden. Kruschens zes minerale zou ten hebben een wonderbaarlijke aanspo rende werking op lever, nieren en inge wanden. Als die weer met jeugdige energie hun bloedzuiverende taak ver richten, weet U van geen rheumatische pijnen meer. Want de oorzaak: onzui- verheden in Uw bloed worden radicaal verwijderd, regelmatig, iedere dag Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. zodat B. en W. voorstelden over te gaan tot „verweer in rechte" tegen de inge stelde rechtsvordering. De raad hechtte ook hieraan zijn goed keuring, nadat de heer Koppelaar had geïnformeerd naar de afloop van een soortgelijk geding terzake schade aan een ander schip. De voorz. antwoordde dat de gemeente daarvoor niet verant> woordelijk is gesteld en dat deze zaak analoog ligt. Dan opnieuw geheime zitting. ETTENSE VEEMARKT Etten en Leur, 15 October 1952. Op de veemarkt werden aangevoerd 73 st.; waarvan: 72 runderen en 1 paard. De aanvoer van runderen was ruim, de handel iets oplevend en staande prij zen. Prijzen: kaKkoeien 625.1025; kalf- vaarzen 525.825.pinken 300. 550.guste koeien 500.775. graskalverén 100.-200.paarden 400.—700.—vette koeien 2.50—3.00 per kilo geslacht. DOOR HERMAN NOORMAN 5.) Als hij de goed onderhouden landweg ongeveer een kwartier heeft bereden, slaat de boer een ietwat smaller weg in, ^e rechtstreeks op „Westhove" toeloopt. Met één oogopslag ligt de huizinge voor de beschouwer. Een keurige boerenwo ning, een villa gelijk, van twee verdie pingen. Een perfect aangelegde tuin met vruchtbomen. In één woord van kolos saal gedoe, dat niet dan welvaart ver raadt en bovendien blijk geeft van keu rig onderhouden te zijn. Arend Steendam fietst zijn erf op, rijdt langs de woning en treedt binnen door de zijdeur, een gewoonte in de streek. De teakhouten voordeur van het h«is gaat slechts bij bijzondere gelegen heden open. En aangezien Steendam zich niet kan herinneren, dat er na zijn trouw dag en na de Zondag, waarop Kea ge doopt is, bijzondere gelegenheden ge feest zijn-, kan hij zich ook niet her inneren, wanneer die deur eigenlijk open IS geweest, behalve dan wanneer de aienstbode die schoon had te maken. In de ruime achterkamer zitten zijn vrouw en ztjn dochter te naaien, als de boer met een kort: „Goeden dag samen" binnenkomt. „Vader. Je bent al gauw terug", meent de boerin. Zij weet het wel: bestuursvergaderin gen!, vooral die van de school, duren meestal lang, al moet zij toegeven, dat sinds dominee Vervoom voorzitter is, dat is nu enkele jaren, dat er meer schot in zit. Maar in een -vijf kwartier uit en thuis, dat is wel een bijzonder heid. „Zoveel was er niet te doen. Alleen die benoeming van een nieuwe onder wijzer voor de ULO". Er klinkt nu toch trots in de stem van de boer, al spreekt hij over de school en niet over de een of andere boeren- organisatie. De zaak is, dat Steendam zeer inge nomen is met de uitbreidiiig van de school. Het is geweest tot grote verba zing van de dominee, die de kwestie zich niet goed indacht. De stuwkracht voor de ULO-afdeling is de dominee geweest. Hj vernam en zag, hoeveel leerlingen uit het dorp en de omge-ving haar de stad trokken, eUce dag. De tijd is er nu eenmaal, dat alles wordt gehecht aan het bezit van een diploma. Of dat met kunst en vliegwerk is ge haald, doet er weinig toe, als het pa piertje slechts getoond kan worden. Dus tijgen de kinderen naar de ULO ,in de stad, met elkaar zoveel, hij heeft hea eens gesteld In 't ruwe weg, dat er best een Christelijke ULO-school In Noordam zélf kon zijn. Hij heeft de idee geopperd, die bespro ken met Ellenboom, die, al loopt hij dan naar de zestig, vol ■vitaliteit ia en het eind van het lied is geweest, dat de zaak ter sprake kwam op de bestuursverga dering. En toen heeft dominee Vervoom zich verbaasd over boer Steendam. Hij had vast gedacht, dat die met bezwaren zou komen aandragen, conservatief van aan leg als de boer over het algemeen is. Maar het tegendeel was het geval. Br kwamen wel bezwaren van de kant van. Piccardt en Jansonius en ook van Dik- boom, doch Steendam verklaarde zich er onmiddellijk vlak vóór. Later sprak dominee er met Ellen- boom over, die zich niet had verbaasd. Allereerst is de boer ■voorstander van goed onderwriijs, ook op landbouwgebied. Maar bovendien: dominee moet niet ver geten, dat Steendam vóór alles boer is. Hij ziet de stad als Iets, nu ja, je kunt die niet missen misschien, maar in elk geval, die is dan een noodzakelijk kwaad Als goed plattelander kan hij eigenlijk niet verkroppen, dat de stad met tien tallen leerlingen van het platteland gaat slepen. En kan diis in eeni dorp een school komen, die de stad concurrentie aandoet, dan is Steendam daarvoor on middellijk te vinden. Vandaar zijn en thousiasme, voorzover daarvan gespro- ken kan worden bfl een man, als Steen dam, voor het voorstel. Van die kant had dominee het geval inderdaad niet bekeken. Hij had het ook niet als concurrentie met de stad be doeld. Zijn doel was de leerlingen die dagelijkse trek naar de stad te besparen en bovendien de ouders financieel te ont lasten. Een ULO-school op het dorp is nu eenmaal veel voordeliger, dat ligt voor de hand. Zo geviel het dus, dat de „ligging" van Steendam de voorzitter van het schoolbestuur in het gevlij kwam en hij in de boer een warm voorstander vond van z^n voorstel, de school uit te brei den tot een met een afdeling ULO. Zo is het verklaarbaar, dat er trots klinkt in de stem van boer Steendam, als hü spreekt van de korte agenda der bestuursvergadering: alleen de benoe ming van een nieuwe onderwijzer voor de Ulo. „O, waren de heren het gauw met elkaar eeris?" „Dat scheelt niet zoveel. Twee Ibes- te onderwijzers werd er gezegd. Dan "heb je te kiezen, 't Is een lot uit de loterij, zal ik maar zeggen. Ik weet het niet, wie je noemen moet. De anderen mis schien ook wel niet. Behalve Piccardt, die was wèg van een van de twee. Ik heb tenslotte een naam opgeschreven. Als ze allebei goed zijn, is het nog al gemakkelijk." r— „Ja, dat zou ik zo zeggen", meen de boerin. „Wie ia het geworden, ■vader?" Voor het eerst maakt Kea een op merking in de vorm van een ■vraag. „Ja, hoe heet die nu» ook weer? 't Is zo'n gekke naam. Hg komt uit Utrecht, dat weet ik wel. Late... Neen, wacht eens, ik heb hem hier Lasterie. Heb je ooit zo'n vreemde naam gehoord?" „Efen jonge man nog?" vraagt de boerin. „Hij is getrouwd geloof ik. Neen toch niet, dat was die andere. Ja, ja, een jonge man, ik weet het weer." „Dan moet die een kosthuis zien te krijgen op het dorp". „Nou, dat zal wel lukken", meent de boer, die de courant grijpt, meteen ztJn kopje thee vattend. HOOFDSTLTC IV. I „Dominee, ik hoop niet, dat ik u in uw werk stoor, maar ik wou, nu ik toch hier ben, graag even kennis maken met mijn voorzitter en tevens eens enkele in lichtingen vragen." „Neem plaats, Lasterie. Je stoort me niet. Rook je?" „Graag, dominee." „Ik 'Vind het aardig, dat je mij eehs komt opzoeken. Ik was met mijn heer Ellenboom bij een andere sollici tant, om die eens te keuren dus ken nen we elkaar niet. Maar laat ik be ginnen met je geluk te wensen met je benoeming hier. Ik hoop, dat je nuttig werkzaam moogt zijn en bovenal dat je hier iets kunt verrichten voor Gods ko ninkrijk". „Dank u, dominee. Ik heb vandaag een dagje ■vrij gekregen, om hier eens rond te neuzen." I„En wat zeg je van Noordam? Of kende je ons dorp?" „Nog nooit geweest hier. Maar mijnheer Verveld, mijn hoofd van nu, heeft de lof er van reeds bezongen. Hij heeft geen woord te veel gezegd, 't Is hier een ideaal oord. Links van de weg bossen in overvloed en rechts de uitge strekte bouwlanden. Je hart gaat er van open". „Dus je bent geen stadsmens?" Nooit geweest, dominee, en ik wordt het ook niet. Ik heb jaren op een dorp gewoond, ben er ook geboren". „Och kom. En nu de stad?" Met enkele woorden geeft Lasterie uitleg. En dan is het duidelijk genoeg. Zo, zo, is hij op die manier in Utrecht gekomen? En zijn vader is rijksambte naar? „Hoe gaat het met de studie Durf je het dit jaar aan" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 5