0^ danl flink pak n ei liGIICO ^fMOA^te^^ duS**ae^/ een verkoopdag AANBESTEDING ZWEEDSE SLACHTPATRONEN 2403 E. p. WA JON Houtveiling te Ouddorp hout en houtwaren Zaaitarwe Fa. J. C. Osseweijer Zoon Spoorboekjes Afslag te budc Ton9« Jongeman Vermiste Duiven Koopjes De LU6ER-FINER onovertroffen! PASVORM gezuiverde en geconcentreerde Wilt y werkelijk zuinig zijn Zet dan Uw was de avond tevoren met Hènco in de week. De vol gende ochtend is het goed reeds half gewassen. Het donzig schui mende Persil-söp zorgt nu wel dat Uw was in een oogwenk stralend */it en fris geurend Uw linnen- i<ast in gaat. Henco is ongelooflijk voordelig, fiet kost slechts "k Doa in Uw waswater 'n paar handenvol f:jénco, dai maaki het harde water zo zacht als regenwater.! 'éeh:|¥je;iJ|gfi.^Eiri5fiy^ Meubel- en Tapijthandet Kofferschrijimachine TooTstxaaf 16 Middelharnis HOMOEOPATiSCHE en erkende GENEESMIDDELEN MARIE VAN DER HEIJDEN STRAATDIJK DIRKSLAND Honderd gulJen, Deloning, wie net tegenaeel newijst I R. GOUS WAART SOMMELSDIJK Zaterdag IS October a.s. zal de Zusterkring „PRINSES MARGRIET" houden in de O.L. School te Middelharnis (linkervleugel) van de door haar gemaakte kledingstukken, zeer fraaie handwerken enz. De zaal is doorlopend geopend van 2.30-9 uur KOMT ALLEN DEZE VERKOOP ZIEN! ER IS ZEKER OOK VOOR U IETS BIJ! Vrij entree BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der gemeente OUDE TONGE zijn voornemens op WOENSDAG 29 October 1952, om 10.— uur in het raadhuis in het openbaar aan te be steden het leggen van ongeveer 165 M riolering en het aanleggen van ongeveer 90 M asphaltweg op puinfnndering, met trottoirs en bijkomende werken. Bestek en tekening zijn vanaf Woensdag 15 October 1952 verkrijgbaar op het Gemeente secretarie te Oude Tonge, of ten kantore van de Gemeente-architect te Nieuwe Tonge, tegen betaling van f 10.per stel. Franco per post f 10.50. Restitutie alleen op de dag der aanbesteding, f5.per ongeschonden stel. OUDE TONGE, 14 October 1952. A. D. VAN DIJK, Burgemeester J. VAN OOSTENBRUGGE, Secretaris. J Alle soorten Originele en 1ste nabouw tarwe Telefoon 256 Dirksland I WINTERDIENST 1952 GEBRs. DE WAAL MIDDELHARNIS Vervolg Raad Nieuwe Tonge FAMnJEV-BKBIOHTEN Herplaatsing wegens zetfout D.V. 20 October hopen onze geliefde Ouders JAC. TANIS en N. TAJSTIS-PIKAART de dag te herdenken, dat zij vóór 25 jaar in het huwelijk traden. Hun dankbare kin deren: Maarten en Willy Corrie Rotterdam, 6 Oct. 1952. G. J. Mulderstraat 98. ook voor gezette figuren Onze corsetiêre Mefuf- fr«iiw C. H. B. de Bie is op Vrijdag 17 October te MIDDELHARNIS aan wezig, p/a Mejuffrouw A. Koote, Christiaan de Vrieslaan 16; Te NIEirWE TONGE, p/a Mejuffrouw J, v. d. Tol, Molendijk 2. (Vol gens afspraak.) (de allerbeste) LtrCHTBUKSEN (alle merken) JACHTPATRONEN Munitie voor buksen en pistolen. WAPENHANDEL C. DE MOOÏJ MIDDELHARNIS Henco ÖNZE SCHOOLSTRAAT 2 is telefonisch aangesloten on der no. MIDDELHARNI8' TE KOOP: in prima staat. Pritjs ISS.-r^. Brieven onder no. 2075 Bureau van dit Blad. Voor Uw FanüUe-berichten „EILANDEN-NBEXTWS" op Donderdag 16, Oct. 1962 ten 1» uur In Hotel Do Weerd van: 1. het HUIS met WïaiK- PLAAT8 a.d. Stationsweg 28 te Oude Tonge; 2. het HUIS Molendijk 70 al daar; 3. U A TUINGBOND In Vo- gelenaang aüdaar. Ingezet op resp. 6570j 630.— va. f 1200.—. NOTARIS RIS. BIEDT ZICH AAN: oud 20 jaar, voor kantoor, winkel of fabriek. Kennis van Engels en typen, diploma land bouwschool, bezig voor Mid- denstandB-examen. Brieven onder No. 2076 Bureau van dit Blad. Tegen beloning terug te be zorgen. H—02—600084 a__52—600090 bö: P. GEBRAAD Molendyk 3Ö - Nieuw© Tonge RADK) zo goed als nieuw 85.- KACHEL met kookgele genheid 25.- Watten en VerbandstoSen Paifumeritn en Toiletartikelen De Luber-Finer is nu zo zachtjes aan wel bekend bij het autorijdend publiek op Flakkee. Door verschillende garage-houders, oliehandelaars enz. is er nog al crltiek op dit apparaat. Het is echter een apparaat, dat op geen enkel punt aanvechtbaar is. Het mag voldoende bekend worden geacht, dat de Luber- Finer niet alleen in de U.S.A., maar ook in de Europese lan den steeds meer wordt toegepast. Het is een installatie, waar van de effectieve werking niet alleen door de talrijke gebrui kers, maar ook door deskvmdigen op het gebied van olie- raffinage wordt erkent. Het is soms belachelijk en bovendien unfair, hoe sommige garagehouders daarover de grootste nonsens verkopen. Het zijn echter niet de slechtste vruchten, waaraan de wespen knagen! Daarom dagen wij iedereen uit die zwart op wit bevestigen kan dat de Luber-Finer niet aan de gestelde eisen voldoet. Wie dit bewijzen kan, krijgt bovendien 100.beloning in contant geld. Wij hebben de vaste overtuiging, dat wij niet een enkel hondertje zullen behoeven uit te betalen! In de pers zuUenl wij dan openlijk bekend maken, wie de gelukkige winnaar is. Door het plaatsen van een Luber-Finer, het zij op uw auto-, diesel-, scheeps-, gas- en tractormotor, bespaart U niet alleen op uw reparatie-rekening (revisie) maar ook aanmerkelijk op uw olie-Verbruik. Dat het apparaat dus door garagehouders wordt afgekamd is geen wonder, want men heeft door de Luber-Finer aan merkelijk minder reparatie-kosten. Wist U dat de Luber-Finer in 55 landen gepatenteerd is? Zegt U dit niets? Wij hebben tientallen tevredenheidsbetuigingen van grote bedrijven ter inzage. Van verschillende Auto-importeurs van klasse-wagens heb ben wij een schrijven liggen, die de Luber-Finer ten zeerste aanbevelen. Het is interessant te vermelden, dat een personenwagen, een Opel Kapitê,n, 245.000 K.M. gelopen had zonder revisie. Dit was te danken aan het gebruik van een Luber-Finer, Een kind kan begrijpen dat een motor, die altijd op schone olie draait ontegenzeggelijk langer meegaat dan op vuile olie. Op onze eigen wagen hebben wij een Luber-Finer, die al 44000 K.M. zijn diensten heeft bewezen. Wanneer het olie- peil getrokken wordt, is deze nog zo helder, alsof ze pas ververst is. Ongelooflijk, maar waar! De motoren blijven nagenoeg nieuw, doordat deze dag in dag uit met zuivere, schone olie draaien, (analystisch getest.) De prijzen van een Luber-Finer bedragen, 150.165. 205.en 385.exclusief montagekosten. De montage- kosten zijn echter zeer gering. Vraagt inlichtingen. BINNENWEG 3 TELEFOON 2083 Op ZATERDAG 18 OCTOBER a.s. des namiddags om 1' uur zullen in de uienloods te Ouddorp door onder staande deurwaarder in het openbaar en bij opbod wor den verkocht: o.a.: oude en nieuwe balken, ribben, planken, schroten, latten, kozijnen, ramen, deuren met en zonder glas. Verder: rolluiken, draadnagels, bouten, hangen, golf platen, stalen ramen, golfnokken, bijlstelen, schopstelen, platen glas, asphaltpapier, aardappelkisten 'enz. enz. Kijkdag: Zaterdag 91 uur. Betaling contant met 10 kosten. W. VAN DUIJN, Gerechtsdeurwaarder. Langeweg 47, Tel. 2214, Sommelsdijk. Daar eveniwel voorheen geen gediplo meerde krachten aan de school werk zaam waren, is voor het in functie zgnde personeel een overgangsregeling opge nomen, krachtens welke mej. Verhage een grondsalaris van 1000.per jaar is toegekend. Een niet gediplomeerde kan dan slechts 500.genieten, terwijl mej. Verhage, door de voor haar geldende uitzonderingsbepaling 1000.geniet. Wanneer hierbij nog wordt vermeld dat van de zijde van het Gemeentebestuur de grootst mogelijke medewerking is verleend tot het behalen van een der di ploma's, door de helft van de studiekos ten voor haar rekening te nemen, dan zijn wij van mening dat haar verzoek zonder voorafgaand overleg, misplaatst Is. Wij stellen U daarom voor haar ver zoek af te wijzen. Wij verklaren ons evenwel gaarne be reid om, zodra mej. de Kloet als hoofd in functie is getreden, met deze te over leggen of het billijk is, dat ondanks het vorenstaande aan mej. Verhage een gra tificatie wordt verstrekt." De heer Huysen merkte op, dat ook in andere gemeenten niet-gediplomeer- den zijn. Dat dit hier zo is, brengt de gemeente f 400.— per jaar voordeel. Spr, sprak grote waardering uit voor mej. Verhagen, en voor de geleverde topprestaties wilde hij 200.— gratifi catie geven. Op het woordje „ondanks" in de laatste zinsnede van het prae-ad- vies had spr. bezwaar. De voorz. antwoordde dat de raad zelf heeft gesanctionneerd dat een acte verplicht is. B. en W. had eveneens alle lof, maar kon niet voorstellen een gratificatie van 200.— te geven. Wel kan in overleg overwogen worden een gratificatie te geven, maar niet in die zin. De heer Tijl wilde ook wel een kleine vergoeding in overleg met B. en W. De heer Huysen replicerend zei, d^t iemand, die er is zonder acte, toch niet wordt heen gezonden, of in salaris ge minderd. Wel als een nieuwe wordt be noemd. „Dat doen we toch niet" zei de voorz. Wanneer U salaris-verhoging voorstelt, zoekt dan uw kracht niet in disqualifi- catie riep spr. uit. Daar het voorstel-Huysen om 200. gratificatie niet werd ondersteund, kwam het voorstel van B. en W. in stemming wat werd aangenomen met de stem van de heer Huysen tegen. Woonruimte-commissie Medegedeeld werd dat de heer P. Vreeswijk zijn benoenojng tot lid van de Woónrüimtecommissie niet heeft aan vaard. In verband met dè vertegenwoordiging van de niet vertegenwoordigde belan gengroep van hypothèkers werd voorge steld tot lid der Commissie te benoe men een der beide ondervermelede heren 1. J. N. van Es; 2. C. Ph. Sneep. Uit deze twee werd de heer van Es met grote naéerderheid benoemd. Flnancleriiif Icosten ajuüeff rtoleoring De Minister van Financiën had mede gedeeld bereid te zijn voor het finan cieren van de aanleg van een riolering met bemalingsinistallatie een crediet in rekening-courant te verstrekken van ten hoogste 154.000.—. Dit werd goedgevonden, Oelidlenlns De N.V. Bank vóór Nederlandse Ge meenten had, ten behoeve van de finan ciering van het rioleringsplan, een geld lening aangeboden, ad 100.000.voor 30 jaren, d. 4%% rente per jaar. Hiermee ging de raad accoord. Verkoop grond De N.V. Nlbo te-,(ïpuda verzacht een gedeelte grond van'het perceel vuilnla-, belt te mogen kopen tot een grootte van 240 m2. Gezien de door de' Gemeente-Architect gemaakte verkaveling van dit perceel werd voorgesteld de gevraagde opper vlakte te verkopen 1.25 per Th2, on der voorwaarde voorts dat: 1. De koper zorgt voor het plaatsen en onderhouden van een afrastering'van betonnen palen en harmonicagaas overeenkomstig dte aanwijzingen van de Gemeente-Archi tect; 2. De koper verkrijgt het eeuwig durend recht van uitpad over het van de openbare weg naar de vuilnisbelt aan gelegde toegangspqad; 3. De koper ver plicht zich om als.l3udra,ge in het on derhoud van het toegangspad op eerste aanzegging van de, Gemeente-Architect jaarlijks 4 4 6 m3; verhardingsmateriaal te leveren op de plaats van bestenmüng, eveneens overeenkomstig de aanwijzin gen van de Gemeéiftte-Architect. De heer 3X}1 vroeg wat de bedoeling was, waarop de voorz. zei dat er een loods gebouwd zou worden voor opslag van landbouw gereedschapp«n. Bezwaar tegen „eenwlgaurend" De heer v. Zlebit had bezwaar tegen eeuwigdurend rechti Daar zat z.i. Iets goddelijks in, hij wilde dit veranderen ui „altijd-durend". De heer Tijl had er bezwaar tegen. Het voorstel v. Zielst werd niet on dersteund, en aldus verworpen. Het voorstel B, en W, w«rd wtngenomen. Garantie particuliere Woningbouw Ter cómplimèntering van de besluiten rond de particuliere woningbouw in de ze Gemeente, waarmede inmiddtels is aangevangen, is het noodzakelijk, in ver band met het bedongen rentepercentage de rente en aflossing te garanderen van de bfl de N.V. Bouwkas „Rohyp" aan gegane eerste hypotheek van 4500. resp. 6000. Werd goedgevonden. Het vermenigvuldigingsctjfer School geld L.O. 1952-'53 werd gesteld op 2. Machtiging verhuur 4 wo ningen Prinses Julianastr. Inzake het bepalen van de huur van .woningen aan de Prinses Julianastraat werd voorgesteld de verordening als volgt té w^zigen: „De woningen plaatselijk gemerkt Prinses Julianastraat 26—2830 en 32 zullen worden verhuurd tegen een we- keltjkse huur van 6.— exclusief de koeten van waterverbruik." De heer Tfll vroeg of de woningcom- mlsliie werd' ingeschakeld, waarop de ■voorz. bevestigend antwoordde. Werd aangenomen. Subsidie E.H.B.O.-verienging Onlangs werd in deze gemeente opge richt een vereniging E.H.B.O. Inmiddels is deze vereniging aangevangen met haar cursussen. Het behoeft geen be toog dat deze activiteit op prijs behoort te worden gesteld, al zou alleen gedacht worden aan de opleiding van gediplo meerde E.H.B.O.'ers in het verband van de bescherming bevolking. Daar de vereniging voor de door haar georganiseerde cursussen vele oefenma terialen nodig heeft, stellen B. en W. voor een start-subsidle te verstrekken ad 100.—. De heer Tifl informeerde of zo'n be drag nu wel nodig was. De voorz. ■wist dat o.m. 10 dekens moesten worden aangeschaft. De heer V. d. Doel (voorz. E.H.B.O.) had daar weinig aan toe te voegen. Met die 100.— komen we lang niet toe! „Moet je nog bedden ook", riep de heer tyi. De voorz.: Die mensen moeten oefenen met dekens, inpakken in dekens etc. U moet er maar eens gaan kyken zei spr. „Mag je daar komen?" vroeg de heer TÖL De heer v. Doelt Ik heb al 100.— voorschot gegeven! „Ik ben er niet tegen" zei de heer TQl Hti besloot er eens te gaan kijken. Werd verleend. Drinkwatervoorziening Dui- venwaardsedJ|]k R»eds \6XiXt Augustus 1950 heeft ons College besprekingen gevoerd en corres pondentie gewisseld over de Drinkwater voorziening van het gedeelte Duiven- waardsedijk vanaf de Wellestrtjpsedijk tot aan de grens van de Gemeente Som melsdijk. Dit gedeelte van de Gemeente behoort met nog andere gedeelten tot de zgn. onrendabele gebieden van de Stichting Drinkwaterleiding. Wanneer dit gedeel te bijvoorbeeld met een volledige hoofd leiding zou worden aangesloten, dan zou tegen een wateropbrengst van 78.75 per jaar, door de gemeente jaarlijks 544.moeten worden bijgepast. Voor andere gedeelten van de gemeente zou dit bedrag nog hoger konaen. Ook een ander plan is overwogen, nl. om door middel van een gezamenlijke dienstleiding aan te sluiten. De kosten voor deze tijdefijke oplossing zouden 1800.hebben bedragen. B. en W. had overwogen en besproken deze op lossing toch tot stand te brengen, voor gezamenlijkke rekening, nl. de gemeente 1/3, de huiseigenaren 1/3 en de bewo ners 1/3 der aanlegkosten, doch na een aanvankelijk verkregen! overeenstem ming trokken een aantal van de belang hebbenden zich weer terug. Tenslotte is overwogen voor gemeen schappelijk gebruik een zgn. schippers- kraan te plaatsen. Het bleek dat daar voor niet alleen inwoners van deze, doch ook van een andere gemeente interesse hadden. Het andere gemeentebestuur achtte zich eventwel niet geroepen in de kosten van aanleg bij te dragen. Teneinde toch tot een voorlopige op lossing te komen stelden B. en W. voor een zgn. schipperskraan te doen plaat sen voor rekening van deze gemeente en met de verbruikers een zodanige rege ling te treffen dat de abonnementsgel den en het waterverbruik voor hun ge zamenlijke rekening komt. De kosten van aanleg worden geraamd op 80.—. De heer Huysen was dankbaar dat het nu zo ver was. Het werd z.h.s. aangenomen. Arbeidslonen rioleringswerk- zaaiuheden In verband met een opmerking van de heer P. C. Tijl werd in de vergadering van 3 September besloten: „Pogingen in het werk te stellen het uurloon voor de rioleringswerkzaamhe- den te brengen op 1.'met de moge lijkheid om in accoord te werken." Het door de heer Tijl ter vergadering overgelegde afschrift van een door de Algemene Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond tot ons gericht schrijven had B. en W. reeds vóór de vergadering van 3 September 1952 in negatieve zin be antwoord en daarop ontvingen zij tot op heden geen afwekende mening. B. en W. leidde hieruit af, dat voor noemde Bond de juistheid van hun standpunt onderschrijft. Intussen heeft B. en W. onderzocht de opmerking van de heer Tijl dat de ene catagorie een uurloon zou ontvangen van 0.94 en de andere catagorie een uur loon zou genieten van 1.14. B. en W. hebben ter inzage gelegd de loonstaten vanaf het begin der riole- rlngswerkzaamheden en waaruit blijkt, dat het gesignaleerde verschil in uur loon bij de rioleringswerkzaamheden niet heeft bestaan. Ook de brief van de A.N.A.B. gaat van een onvolledig gege ven uit. Inderdaad is er een verschil, doch slechts in zoverre dat nu blijkt dat d!e ene groep arbeiders gem.lddeld 0.91 f 0.92 per uur heeft verdiend eni de an dere groep 0.98 f 0.99 per uur. Het komt B. en W. voor dat dit ver schil niet ten onrechte bestaat, gezien het onderscheid in de verlangde presta tie. B. en W. stelden daarom voor het be doelde raadsbesluit in te trekken om dat: 1. dit besluit gegrond is op een on juist of onvolledig gegeven; 2. de gel dende loonbepahngen het uurloon van 1:niet toestaan; 3. het werken in accoord, zoals uit de loonstaten blijkt, reeds toepassing ■vindt.-- De heer Tjjl erkende dat hij de vorige vergadering een uiting had gedaan over die 1.14 per uur, waardoor hij ver keerd was ingelicht. Het was echter zo geweest. Toch is er nu nog verschil in loon zei spr., wat opstatidigheid kweekt. Men zegt wel het zijn, „vakmensen", maar ze hebben het „vik" pas geleerd! Spr. had voorgesteld-1.^ per uur. De Agrarische Bond had geen antwoord gegeven, omdat er toeh reeds besloten was om meer te geven. Spr. vond het be roerd, dat hij op straat in de schoenen geschoven wordt: hou je mond maar in de raad, want B. en W. doet er toch niets aan!" Spr. was tot de overtuiging gekomen dat de leiding uitsluitend berust bij de Heide Mij. en niet bij B. en W. Het ge beurd dus niet in eigen beheer, v/at door B. en W. wel is gezegd. Dat spr. zo gesproken heeft in de vo rige raad, ligt enkel in de verkeerde toe lichting. B. en W. wisten toen niet eens, dat er verschil in loon was! Dat dien den ze toch wel te weten zei spr. De voorz. antwoordde, wat op straat gezegd wordt, dat B. en W. daar niet verantwoordelijk voor is. „Ik heb dat maar tussen 2 haakjes gezegd" opperde de heer Tijl. „Ik ook" zei de voorz. Hij citeerde verder uit de notulen, dat zou worden „gepoogd" 1.per uur te betalen. „Mijn voorstel is adhgenomen met 5 2 stemmen" aldus de heer Tijl. „Gepoogd" is iets anders dan dat het al zo ver is zei de voorz. Voorts merkte spr. op, dat B. en W. de leiding had, al keerde de Heide Mij, de lonen uit. De Heide Mij. treedt namens B. en W. op. Het was niet zo, dat wij onder geen en kele voorwaarde de lonen op wilden trek ken, zei de voorz. Uit de corresponden tie verduidelijkte hij, dat de deur daar niet verder voor gesloten was. Het voorstel van B."en W. kwam in stemming de heren v. d. Doel, Huysen, Tijl en Kieviet waren tegen. Het voorstel van B. en W. was dus verworpen met 43 stemmen. Dit hield in, dat de „pogingen" nu te komen tot een uurloon van een gulden zouden worden voortgezet. Begrotings wijziging B. en W. stelden voor de begroting dienstjaar 1952 te wijzigen in verband met de financiële gevolgen van de be sluiten van de a.s. vergadering. Werd goedgevonden. Verder werd medegedeeld dat de ge meente-begroting dienstjaar 1953 in de loop van deze maand zou worden aan- g-eboden. De heer Huysen di-ukte zijn dank uit dat de begroting dit jaar vroeger aan geboden werd. Verleden jaar had hij daarop gewezen. „De begroting 1953 is nog niet aan geboden", zei de voorz. Er kan nog vol doende tussen komen zei spr., t.a.v. be slissingen inzake de uitkeringen ge meentefonds. „Je zwaait veel te gauw lof toe aan B. en W." zei dhr Tijl. Het wo-i:'dt wel Nieuwjaar joh (Slot in ons volgend nummer.) 1952 EEN GOED HONINGJAAK De honingoogst kan dit jaar vrij gun stig worden genoemd. Vooral in het voorjaar werden goede honingopbreng- sten verkregen, terwijl de zomerproduc- tie is tegengevallen. De belangrijkste le veranciers van honing waren wel in de eerste plaats uit ide koolzaadverbouwen- de streken afkomstig. Hier v/erd een vrij goede honingoogst verkregen. Door de koude en vochtige zomer leverden Ida- ver, korenbloem en linde echter minder honing dan normaal. Hoewel de heide zich aanvankelijk uit stekend ont-wikkelde, bracht de heideke- ver zodanige beschadigingen teweeg, dat begin Augustus reeds een groot gedeel te van de heide in Drente voor de ho ningoogst verloren ging. Ook op de Ve- luwe waren enkele velden door deze ke ver aangetast. De niet-beschadigde heide heeft ook in Brabant en Limburg, een goede oogst opgeleverd. De productie van raathoning is zonder meer tegenge vallen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 4