^"'Shifdm. Geen fooien meer bij de vuilnisophaaldienst Plaatselijk Nieuws Schrammetje KREOFIAVON Onbeperkte garaijtie Warm f"-ff vering Geruisloos voorkomt K en geneest Postkantoor te Sommels dijk verplaatst aOEDEBEEDE GEMEENTERAAD NIEUWE TONGE Water op de begraaf plaats f f f f f f schrijft: ^oenisdag 15 October 1952 „BII^AHDKN-NIBUWB" Biz. S B. V. Nimwegen, te Sommelsdijk teel- je meer dan 1/3 gedeelte van zijn land j^et aardappelen, 20.of 8 d.h. 10. of i d.h. C. V. Nimwegen te Soramelsdjijk, idem 7,50 of 3 d.h. H. Hog-chem te Melissant, idem, 10.- of d.h. A. Melissant te Herkingen, idem. iVVerd voor nader onderzoek' aangehou den. jac. Knape te Sommelsdijk, idem. Werd voor nader onderzoek aangehou den. Chr. Saarloos te. Sommelsdijk, idem, beweerde dat er een abuis in het spel was. Men heeft geen rekening gehouden net de schuren, die erop staan. Ook de ze zaak werd voor nader onderzoek aangehouden. A. Hoogzand te Sommelsdijk, idem. Verd. vertelde nog meer land te heb- Ijen. Ieder jaar beteelt hij een ander stukje met aardappelen) en daardoor komt hij om de drie jaar op hetzelfde terug. Dit mag echter niet. 10.of 4 d.h. Een Ijuriiflisch kluif je C. H. A. Pape te Ouddorp zond als gemachtigde de heer Caron te Ouddorp. Verd. viste met een vistuig, terwijl hij geen vergurming had. Pape had, aldus de heer Caron een vergunning van Voogd om in die sloot te vissen. Deze sloot is echter een scheidssloot. Van de andere eigenaar, in casu de polder, had Pape geen vergun ning. 0e heer Caron voerde aan, dat in een scheidssloot beide partijen mogen vissen. De ambtenaar O.M. vond het verweer van de gemachtigde een aardig verweer. Het is een juridisch kluif je. Volgens het Burg. Wetboek hebben beide recht op de sloot, maar dan zou verd. twee vergun ningen moeten hebben en eiste daarom 6.of 2 d.h. met het verzoek aan de rechter om schriftelijk vonnis te wijzen op Woensdag 22 Oct. 1952. C. Koele te Middelharnis had geen vferkboekje bij zich. Hoe kwam dat? Omdat* ik geen rijbewijs had. 5.— of 2 d.h. Een streekgewoonte M. de Boer te Herkingen liet twee paarden lopen op andermans land. Verd. gaf het feit toe, maar dat kwam zo zer verd. omdat er geen hek op de dam stondï Dit is een streekgewoonte. De zaak werd voor nader onderzoek aangehou- dea. L. Ras te Ooltgensplaat en W. Hotting te Ooltgensplaat, liepen langs de tram baan. 2.50 of 1 d.h. A. Herwijnen te Rotterdam bestuurde. een oplegger, en hield daarmede niet voldoende rechts van de weg, waardoor een ongeluk werd veroorzaakt. Get. wachtm. Schilders bleef bij de in houd van het proces-verbaal en ging ook accoord met de tekening gemaakt door de verkeerspolitie". Verd. beweerde, dat hij niet meer naar rechts uit kon wijken. Volgens get. had verd. nog 40 cm meer naar rechts gekvind. Mijn Wagen is bij de eerste aanrijding een stuk naar links geslingerd en daar door reed ik teveel links. Verd. bracht zelf ook een getuige mee t.w. H. de Gans te Rotterdam. Deze zat links in de cabine van de wagen. Was het al donker? Nee, het was helder weer. Tegen U in kwam een tegenlegger? Waar reed uw auto toen? Goed rechts? Hoe weet U dat, want U zat links? Dat voelde ik, omdat we door de gras berm reden. Waar reed de tegenligger? Ongeveer 10 m van ons af ging deze wagen plotseling naar rechts. Zag U het ongeluk aankomen? Ik voelde het aankomen. Get. Schilders deelde ter zitting me de, dat de tekening gemaakt is in bijzijn van verd. Deze zaak werd aangehouden teneinde v. Lenten als getuige te horen. L. C. Witte te Ouddorp liet vijf koeien op de weg loslopen, 7.50 of 4 d.h. Joh. Wagner te Stad aan 't Haring vliet liep zonder toestemming in de dui nen. Op het strand zag ik geen bordje staan en daarom wist ik niet dat dit niet mocht. Ik moest mijn badpak verwisse len voor mijn kleding. 3.— of 1 d.h. 2.50 of 1 d.h. D. Vroegindeweij te Middelharnis had geen deugdelijk kenteken op zijn auto. 2.— of 1 dag. Overmacht A. Wielhouwer te Sommelsdijk be stuurde een auto, waarvan de bedrijfs- rem niet functionneerde. De remleiding, aldus verd. was lek en daardoor remde de wagen niet. Tijdens het opmaken van het proces verbaal lag er een olievlak onder de wagen. De lek kage ontstond op het moment van -aan houding. Hebt U deze aan verbalisant laten zien? Jawel, edelachtbare. Verd. werd ontslagen van rechtsver volging, omdat het hier overmacht be trof. A. Robijn te Herkingen overtrad de wet op de aardappelmoeheid. 15.— of 6 d.h. H. de Vlugt te Middelharnis bestuur de een vrachtauto met aanhangwagen, tei-wijl voor laatstgenoemde geen ver gunning was. Ik dacht, aldus verd., dat, waimeer ik 6^n wagen van mindere tonnage ging rijden, ik geen andere vergunning be- noêfde aan te vragen, 5.— of 2 d.h. Hy liep in de val J. de Ronde te Ouddorp plaatste zon der toestemming wildstrikken op het land. Dit kostte hem 25.of 10 d.h. met verbeurdverklaring van de strik. De rechter vond het een laag en wreed be- c^rijf. J. Grinwia te Melissant stond binnen 10 m uit een bocht stil met zijn auto. 2.50 of 1 d.h. L Dubbeld te Middelharnis Uet zijn tiets onbeheerd staan, 2.50 of 1 d.h. M. Kerp te 'Ooltgensplaat bevond s'Jch m kennelijke staat van dronkenschap. 20. of 4 d.h. Op dokters attest H. Rixoort te Sommelsdijk had klar« jenever in voorraad, terwijl hij slechts verlof. A bezat. Zijn vrouw trad als gemachtigde voor verd. op, verklsiarde, dat deze fles in verband met zijn gezondheid voor haar man bestemd was. iWaarom haastte U zich dan om de fles te verbergen toen men kwam con troleren iDaar weet ik niets van. U bent reeds eerder op een dergelijk feit betrapt. Toen was ik de vorige dag jarig ge weest. Dat is een soort sprinkhanenverweer. U kunt'het geloven of niet, maar na het onderzoek was mijn man totaal be wusteloos. iWaarom was dat? Hij maakte zich'dan te zenuwachtig. Geen wonder, want men heeft al eens meer een fles in de keuken aangetroffen. Waarom stond die fles in de keuken? Heeft de dokter soms koele jenever voorgeschreven? Wanneer ik ze in de woonkamer zet, staat ze de hele dag in de zon. De ambtenaar eiste 25.of 10 d.h. met verbeurdverklaring van de fles. Dat is heel erg, isei verd., want we zijn inmiddels gesloten en waar moet ik die vandaan halen. '- De rechter veroordeelde Rixoort con form de eis. A. Buriks fiets zonder licht. 4.— of 2 d.h. I. Mosselman té Nieuwe Tonge had enkele malen de opdracht van B. en W., om riolen aan te laten leggen, gene geerd. Ik had uitstel van een van de wethou ders. Maar niet van de burgemeester. Inmiddels had verd. de riolering laten aanleggen en daarom werd hij schuldig verklaard zonder toepassing van straf. H. K. V. Es te Dirksland verleende op het kruispunt Polderweegje-Geldersedijk geen voorrang aan het verkeer van rechts, 20.— of 8 d.h. Gevaarlek Mej. L. Hameete en W. Hagens beide te Dirksland sprongen uit de rijdende tram. Waarom deed U dat? Er had een Amerikaan bij ons gelo geerd en deze brachten we naar de tram Hij had echter nog al wat bagage bij zich en deze zetten we even voor hem in de tram. Ineens ging deze rijden en kon den we niet anders" doen dan eruit springen, 5.i of 2 d.h. M. V. d. Baan te Melissant legde op korte afstand van brandbare goederen een vuur aan. 20.of 8 d.h, P. J. Aleman te Ouddorp gaf geen richting aan. 3.of 1 d.h. B. Mans te Middelharnis fietste zon der licht en gaf een valse naam op. Voor het eerste geval kreeg hij 3. of 1 d.h. en voor het tweede 20.of 8 d.h. Jac. V. Wezel, S. Hartensveld, en A. Kosten, allen te Middelharnis, overtra den de wet op de aardappelmoeheid. 10.— of 4 d.h. Adrie Groenendijk te Sommelsdijk had geen werkboekje. Verd. meende, dat, wanneer men min der dan 12 uur per week reed, men er geen nodig had. U vervoert goederen voor derden tegen vergoeding en dus moet U er wel één hebben aldus de rechter, 1.of 1 d.h. T. Vroegindeweij te Middelharnis had voor 1 Jimi binnen de bebouwde kom zijn mestput niet opgeruimd. Ja wel, maar dat was al weer een an dere. ■Dat mag niet. Waar moet ik dan de mest van de var kens en de paarden steeds laten. Buiten het dorp brengen, f 5.of 2 d.h. J. A. Doornbos te Sommelsdijk idem, 5.— of 2 d.h. K. Verhage te Middelharnis, idem. Deze wist niet dat het voor 1 Juni weg moest wezen, 5.of 2 d.h. MIDDELHARNIS r Waarschfuwing. De Groepscomman- dér Rijkspolitie té Middelharnis maakt bekend, dat sedert de vorige week in de gemeente Middelharnis en Sommels dijk voor verschillende straten nieuwe vörkeersbepalingen in werking zijn ge treden, o.a. Wachtverboden, Stopverbo- dan, Voorrangskruispunten en! afsluiting van wegMi voor het berijden met vier woelige motorrijtuigen en bespannen voer tiTigen. Het is miJ echter gebleken, dat vele weggebruikers nog niet voldoende aan- dicht schenken aan deze nieuwe ver- koersbepalingen en daardoor verschil lende verkeersovertredingen plegen. I Vooral het berijden met vierwielige nniotorrqtuigen van het gedeelte van de W^estelijke Achterweg, ongeveer vanaf de, schuur van de heer Timmers tot het bi|gin van de Raadhuisstraat en van de Raadhuisstraat, komende van de Weste- Itijke Achterweg, richting Kerkepad en giande in de richting Voorstraat en Rjing, heeft nog dikvrtjls plaats. [Aangezien bij al deze wegen het des betreffende verbod duidelijk is aangege ven met de voorgeschreven verkeers borden, kan het niet anders, of deze oi^ertredingen zijn het gevolg van de on oplettendheid van de weggebruikers. ,In verband hiermede, doe ik een drin gend beroep op de weggebruikers, om iix het vervolg goede nota te nemen van d^ verschillende verkeersborden', daar vanaf heden tegen de overtreders onmid- dell^k procesverbaal zal worden opge maakt. Men 2lj tfjus gewaarsolwwd. Winkelsluiting. Men verzocht ons er nog eens op te attenderen dat de win kels op Zaterdagavond te 6 uur gesloten moeten zijn. Jl. Zaterdag is gebleken, dat er ten déze een misverstand be stond, daar de meeste winkels tot 7 uur geopend waren. Tot Juni 1953 moeten dus de winkels door de week en Zater dags ojn 6 uur dicht, (behoudens de uit zonderingen.) Het postagentschap annex telegraaf- en telefoonstation te Sommelsdijk zal met ingang van 16 October 1952 worden verplaatst van Voorstraat hoek St. Jo ris Doelstraat 1 naar Marktveld 6 te Sommelsdijk. M.i.v. die datum is de verbintenis met de heer A. Joppe als stationhouder-post- agent verbroken en zal de heer C. van Beek als zodanig optreden. De openstellingstijden van postagent- schap-telegraaf- en telefoonstations blij ven ongevrijzigd. HERKINGEN Burg. Stand. Ondertrouwd: D. Struijk, oud 30 jaar, landbouwer, alhier en A. de Boom, 23 jaar, zonder beroep, te Alblasserdam. De collecte gehouden ten bate van Draagt Elkanders Lasten" (Zuid-Ne derlandse Sanatoria) heeft een bedrag van 62.opgebracht. Gevonden een damesparapluie. In lichtingen bij de Postcommandant der Rijkspolitie. In de haven alhier zijn twee scheeps ladingen pulp gearriveerd voor de beide suikerfabrieken. NIEUWE TONGE Ongeval. Tijdens werkzaamheden aan de nieuwe riolering kreeg J. V. een stukje staal in zijn oog. Medische be handeling was noodzakelijk. Opening. De Ned. Herv. J.V. heeft gisteren (Maandag) haar bibliotheek weer voor het publiek open gesteld. 1 Vergadering. In de vergadering der Mannenvereniging „Petrus Datheen" die Donderdagavond a.s. zal worden gehou den zal de eerw. heer C. J. Kesting van Middelharnis een referaat houden over „De nood onzer kerk". Ongejlulddge val. Mej. B. uit Oude Tonge kwam aan de Duiveniwaardsedijk met haar fiets zodanig te vallen dat zij een lichte hersenschudding opliep. Botsing. A. T. kwam met zijn motor in botsing met een landbouwwagen. De motor werd beschadigd terwijl de berij der verschillende kneuzingen opliep. Inenten. Op 20 Oct. a.s. wordt zitting gehouden tot in- en herinenting ten hui ze vein Dr P. J. de Man tegen pokken. OUDE TONGE Diploma. De heer Joh. Jonker Jz. behaalde te Rotterdam het diploma vak bekwaamheid voor de Brandstoffenhan- del. Scheepvaart, In de week van 4 tot en met 10 October zijn volgens opgaaf van de havenmeester ingekomen: 1 schip geladen met stenen, 1 met pulp en een met kolen. Er vertrokken 1 schip met witlof, 2 met graan en 16 met suiker bieten. Inzete Donderdagavond werd door Notaris A. H. Ris in café A. v. d. Vliet bij inzet in verkoop gebracht: een, woon huis met werkplaats, schuurtje en tuin, aan de Stationsweg 28, groot 2.62 are, ten verzoeke van dhr N. van Noord, het werd ingezet op 6570.door H. de Leeuw; een woonhuis met erf, aan de Molendijk 70, groot 28 ca. ten verzoeke van dhr I. Cohensius, het werd ingezet op 620. door P. Osseweijer; 13.14 a. tuin in Vogelenzang, ten verzoe ke van de erven C. van Oorschot-Pol- leman, het werd ingezet op 1200. door L. van Gurp. De verkoop bij afslag wordt gehouden op Zaterdag 16 Oct. a.s. nam. 7 uur in Hotel De Weerd. Oude Tonge's „Vïuile Vinger" exit. De Oude Tongse Schoolstraat wordt vaak gebruikt ter ontlasting van het verkeer over de Molendgk. Er passeren hier dagelijks vele voertuigen en vooral in de fWinter wordt deze straat in de avonduren door vele voetgangers ge passeerd die het verenigingsgebouw be zoeken. Vroeger was het er 's avonds geweldig donker en het wegdek was er tot voor kort abominabel slecht, zodat deze straat wel met enig recht de „Vuile Vinger" genoemd wordt. Met de komst van het electrisch werd het er wat lich ter, en Piet de Valk en z^jn mannen heb ben er vorige week een nieuw wegdek gelegd zodat deze „Vuile Vinger" nu om in stijl te blijven weer door een ringetje te halen is.. Daarmee is weer een straat toegevoegd aan het aantal dat er de laatste tijd op rigoureuse wijze onder handenl genomen is. Ook het streiatje tussen de Ring en de Emma- straat is vernieuwd, zodat daarmee het aantal straten dat in Oude Tonge nog verbeterd moet worden op één hand ge teld kan worden. De raad der gemeente Nieuwe Tonge kwam Vrijdagavond in het openbaar bij een. En lang debat werd gevoerd over een verzoek om salarisverhoging van de heer Oosterling, waarbij het fooien-stelsel bij de vuilnis-óphaaldienst een punt van bespreking uitmaakte. Ook werd nog gesproken over de lonen bij de rioleringswerkzaamheden en gedelibereerd over de hoge waterstand op de be graafplaats, waardoor het water soms in de graven staat. De voorzitter Burgemeester van Hof- wegen opende met het ambt^ebed. De notulen werden daarna vastgesteld. Dan volgden de ingekomen stukken. Goedkeuring raadsbesluit vaststelling verkoopprijs grond voor particuliere wo ningbouw; idem oprichting N.V. Brug- verbinding; idem verhuur schooUokaal P.C.O.C; idem kasgeldlening ad 50.000 bericht d.d. 5 September 1952, dat mej. J. de Kloet haar benoeming tot Hoofd der Kleuterschool ingaande 1 November 1952 aanvaardt; circulaire van de Ned. Ver. tot Bescherming van dieren tot het pijnloos afmaken van dieren. Inspectie Schriftelijk Onderwijs, bericht d.d., 16 September 1952, aangaande Stichting P.C.O.C; rekening dienstjaar 1951 Vlees keuringsdienst; rekening dienstjaar 1951 commissie Bouw- en Woningtoezicht, re kening dienstjaar 1951 Gascentrale Flakkee; Ged. Staten bericht d.d. 23 September 1952, houdende verklaring van geen bezwaar tegen de wijziging van de Kindertoelageverordening d.d. 30 Mei 1952; idem d.d. 23 September 1952 betreffende ziekte kostenregeling en be grotingswijzigingen 1952. Aangeboden, werd de rekening dienst jaar 1951 van het Algemeen Armbestuur Ontvangst en uitgaaf 8.679.95 gewone dienst en 3.057.38 van de kapitaaldienst Gemeentelijke subsidie 4.827.96. Aangeboden werd de begroting dienst jaar 1953 van het Algemeen Armbe stuur. De subsidie van de Gemeente is ge raamd op 7.300. De heren E. L. v. d. Doel, J. L. Th. Huijsen, W. Kievit, P. C. Tijl en L. A. van Zielst werden aangewezen deze be groting, evenals de gemeentebegroting te willen nazien Ten aanzien van de opmerking van de heer P. C. Tijl, in de vergadering van 3 September 1952, stelden B. en W. voor de ondersteuningsnormen in een bespre king te betrekken bij de behandeling van de begroting. De heer Tijl zei hierop, dat het heel z'n bedoeling niet was, om het tot de begroting uit te stellen. Hij wilde het liever op korte termijn afwerken. De voorz. antwoordde dat eind dezer maand de begroting in behandeling zou komen. De heer Tijl was van gedachte dat B. en W. niet een voorstel had gekomen om de mensen van stonde aan te helpen. De voorz. antwoordde dat dit niet de bedoeling was, het kan wel in bespre king komen bij de begroting. „'t Zal niet helpen, ik zal dus nu maar geen voorstel doen" zei de heer TflL Brandweer-voorzienlngien In verband met de organisatie Be scherming Bevolking heeft de Z.T. Prov. Brandweerbond, op verzoek van B. en W. rapport uitgebracht betreffende de or ganisatie van de brandweer. Dit rapport dat ter inzage ligt, ging vergezeld van een algemeen rapport voor deze streek. (Daarop komen we l.z.t. terug Red.) Het gemeentelijk rapport behandelt bluswatervoorziening, waarbij wordt voorgesteld aan de Wentinckstraat een nortonpomp te slaan, welke geraamd wordt op 2100.Ook werd voorge steld een sirene aan te brengen op de autospuit, raming 150.en van 2600 aan slangenmateriaal. Wat de berging van het materiaal be treft had de raad 8 Febr. 1952 besloten tot aankoop van een perceel grond voor het bouwen van een brandweergarage. Op 6 Oct. jl. is voor de bouw een open bare aanbesteding gehoudeni, waarvan de laagste inschrijving 7795.bedroeg.' Daar de begroting van de gemeente-ar chitect op 7850.was gesteld, stelde B. en W. voor mits de goedkeuring van Ged. Staten de bouw te gunnen. Daar de thana gebruikte kleding on voldoende is, was er een voorstel tot aankoop van nieuwe kleding, waarvoor per persoon een bedrag van 61.50 is gemoeid, of in totaal 21 x 61.50 is 1291.50. Resumerende had dit voorstel de vol gende consequenties: 2, schuimkanon 5. nortonput 6. sirene 7. slangenmateriaal 8. brandweergarage 10. kleding en uitrusting 14645.— af te ronden op 15.000. De heer Hnysen sprak zijn genoegen uit dat B. en W. het zo voor elkaar ge kregen hadden. De heer Tijl vroeg waar de norton pomp kwam. De voorz.: Zeer dicht bij tJ! „Het gaat niet om mij, want dan brandt het," zei de heer Ttjl. Hij vroeg verder waarom er nu een sirene op de spuit kwam, en niet toen hij het indertijd voorstelde. Hierop gaf de heer v. d. Doel een toe lichting. De heer Tfll vond het nodig dat goede kleding gekocht werd en geen rommel zoals voorheen. Weth. V. Alpihen zei dat er niets moei lijker was dan regenkleding te kopen. Spr. noemde daar voorbeelden van. „Uitkijken" adviseerde de heer lyi. Eerst regenden ze nat, op een andere keer konden ze er niet in. We zullen met uw wensen rekening houden, aldus de ytoorz. Het fooien-stelsel De gemeente-werkman J. Oosterling had zich tot de raad gewend met het verzoek; 700.- 2100.- 150.- 2600.^ 7800.- 1295.- Onlangs schreef ik eens over de schooljeugd. Met name de jeugd die dag in dag uit met de tram komt en gaat en het in vele gevallen nog al eens „van eiers" maakt om het zo eens uit te druk ken. Daar heb ik nog al een en ander over te horen gekregen. Het hoofd van de Landbouwschool heeft er in zijn ar tikeltjes over de school op geattendeerd, dat de jongens van zijn school niet tot het slag behoren, zoals ik die in mijn stukje schetste. De uiteenzetting die de heer den Eerzamen gaf, stemt tot vol doening, want daaruit blijkt, dat aan de jongens ook na de lesuren aandacht wordt besteed. Het zij nog even gezegd, dat ik absoluut geen bepaalde school op het oog heb gehad, want ik heb duide lijk laten uitkomen, dat de kinderen die de Christelijke onderwijsinrichtingen be zoeken, ook lang allemaal geen heilige boontjes zijn. Ik heb het dus objectief gesteld. Dat was voor mijn collega de Mijmeraar in de Flakkeese Nieuwsbode een reden om als de wind in z'n pen te klimmen en de Christelijke scholen er eens van langs te geven. Ja, zo gaat dat. Had ik geschreven dat de jongens van de openbare scholen zulke belhamels zijn, dat ze heel de tram op stelten! zet ten, dan had ik vast te horen gekregen, dat die vaiLjJe Christelijke scholen ook gerust een duit in het zakje durven te doen. Nu ik ze alle zonder onderscheid over één kam scheer, is dat een reden om het christelijk onderwijs te hekelen. We komen dus niet zo gauw klaar. Maar de Mijmeraar weet zeer wel, dat de voorstanders van het Christelijk onder- vsrijs er nooit prat op gaan, dat de jeugd van hun scholen volmaakt is. Zij stu ren! hun kinderen naar de Christelijke school, omdat ze overtuigd zijn, daar mee naar de eis van Gods Woord te han delen! en hun belofte, bij de doop afge legd, na te komen. Dat het bezoeken van een Christelijke school nimmer recht geeft op het praedicaat: „beter dan de anderen", is van Christelijke zijde dan ook nooit beweerd. En als de Mijmeraar dan concludeert dat er in mijn woor den gezegd van al die jaren Chris telijk onderwijs nog weinig vruchten te zien zijn, dan wil ik daar hier niet dieper op ingaan, maar daartegenover stellen, dat er dan van de „opvoeding tot alle Christelijke en maatschappelijke deug den" waarmee men voor het Openbaar onderwijs altijd propaganda maakt, óók na zoveel jaren nog niet veel terecht gekomen is! Meer vril ik er niet van zeggen. Overigens kreeg ik over dit onderwerp ook nog een brief van een Flakkeese schoenmaker, die onder het verzolen en achterlappen dit probleem op z'n drie poot overdacht had. Hij schreef me, dat hij zeker wist,' dat er tal van ouders zijn, die voor het naar school gaan hun kin deren „de pinne op d'r neuze" drukken. Ieder weet wel wat hiermee bedoeld wordt en de schoenf lik vond dat toch ook nog een weinig opvoedkunde. Dat ben ik van harte met hem eens. Maar ik wil even in het midden brengen, dat er ook ouders zijn, die hun kinderen wel de les lezen, maar overigens naar hun gedragingen zowel op school als daar-, buiten nooit meer informeren. Zulke kin deren zijn al aan die stortbui van ver maningen gewoon en laten die kalm over hen heen gaan. Onderwijl gaan ze hun eigen gang. Daar is de oude schoenmaker toch ook wel van over tuigd, want hij valt eigenlijk zo'n beet je in z'n eigen zwaard als ik het ver volg van z'n lange brief over de jeugd lees. Hij leeft weer in z'n jeugd en me moreert daaruit dat toen de meester of de juffrouw met een schaar van 20 30 minuten door 't dorp naar school ging. Minstens een half uur voor de tijd, om zich dan met die kinderen op het plein bezig te houden. In 't speelkwar tier mocht er niemand naar huis om een „bakje mit 'n brokke' en als de mees ter dit thans verbiedt zeggen de ouders: „die vent lust zelf oak wel een brokke". Zo wordt aldus de schoenmaker alle gezag door de ouders omlaag ge haald. Kijk, ouwe baas, nu schrijft ge weer anders als in 't begin van uw brief. Dat is weer wat anders dan de pin op de neus. Toch geloof ik ook, dat er wel wat meer respect voor hoofd en onder wijzers bij de kinderen kon worden aan gekweekt. En als de oude schoenmaker dan verder schrijft dat de eenvoud en ernst van het leven een heel eind zoek is, dan moet ik hem dat grif toegeven. We worden allen met de tijdstroom mee gevoerd. En kracht om er tegenin te roeien is er niet meer. Hoe komt dat? Dat is een overweging waard. SCHRAMMETJE. a. zijn salaris te willen verhogen; b. hem in het genot van een rijwiel toelage te stellen. Het prae-advies van B. en W. hierop luidde als volgt: „Het heeft ons onaangenaam getrof fen dat Oosterling niet de moeite heeft genomen tevoren contact met ons Col lege op te nemen, waardoor wellicht een teleurstellüig voor hem had kunnen wor den voorkomen. Als gemeentewerkman geniet Ooster ling nml. het maximum van het Salaris dat hem overeenkomstig de door U vastgestelde salarisverordening kan wor den toegekend. Daarbij zijn hem door U alle voor het Rijksambtenarenpersoneel geldende en mogelijke bijslagen toege kend, waardoor gelijke tred is gehouden met de door de Regering gevoerde loon politiek. Incidentele verhoging van zijn salaris zou inbreuk zijn op deze politiek, doch ook onrechtvaardig tegenover alle ande re in dienst van de gemeente zijnde ambtenaren. Het spijt ons dat Oosterling bij zijn argumentaliteit het fooien-stelsel bij de vroegere organisatie van de vuilnisop haaldienst heeft betrokken. Het is in het verleden onjuist geweest dat door een; ambtenaar fooien) werden geschooid, vooral omdat hij daardoor bovendien kwam in een onjuiste verhouding tot overigens gelijk gesalarieerd personeel. Wij moeten U daarom voorstellen het verzoek van Oosterling om salarisver hoging af te wijzen. Ten aanzien van het onder b. gestelde verzoek delen wij U mede, dat de sala risverordening de bevoegdheid tot het toekennen van rijwieltoelagen aan het College van B. en W. geeft, op grond waarvan wij besloten hebben'de gevraag de toelage m.i.v. 1 Januari 1952 toe te kennen." De heer H«iys«n vond dat B. en W. eng van opvatting was. Hij schilderde de noodzaak van verhoging. Spr. wist dat Oosterling 41.35 per week verdiende. Dat is veel te weinig zei spr., hij stelde voor het salaris van 2000.--H op 2200 te brengen. De heer Tijl vond het niet goed, dat Oosterling met het fooienstelsel geko men is. Maar schooien was het niet. Hij wilde inplaats van salarisverhoging een gratificatie geven. De heer v. Zielst vond dat het prae- advies te scherp was. Is een van de vo rige vergaderingen is gezegd, dat Oos terling een fidele man was! Nu wordt hij zo ongeveer betiteld als een schooier Weth. V. Opstelten vond ook, dat het prea advies niet erg juist geredigeerd was. Spr. had dit stuk als wethouder dan ook niet getekend,. De voorz. antwoordende zeide, dat het over iemand ging, die in ambtelijk ver band staat. Beter ware geweest dat hij ,zich eerst met B. en W. had verstaan. Wanneer Huysen het voorstel doet van verhoging, is spr. er ook voor iemand zo hoog mogelijk te salariëren maar een verhoging, die ook t.a.v. andere gemeen te-ambtenaren geldt. Spr. doelde op dhr Zwerus. Zij hadden dit door middel van hun vakorganisaties moeten aandienen. Spr. meende dat eeni verhoging een pre cedent zou scheppen t.o. anderen. In ge meenten van gelijke grootte geldt het zelfde salaris als wat hier betaald wordt. T.a.v. dhr Tijl, die een gratificatie wil de, vond de voorz. dat er een bijzondere prestatie moest bestaan. Wanneer de heer van Zielst evenals dhr Opstelten sprak over terminologie van het prae- advies, antwoordde spr., dat hij scherp tegen het fooienstelsel is. Hij vond het onjuist, dat hij langs de deur gaat en zijn hand op houdt. In schijn is het op gehouden, maar spr. was overtuigd dat het in mindere vorm nog doorgaat. Wat de redactie betrof meende spr. dat het moest wordenl gezegd, zoals men het meent. De heer Huysen. Oosterling mag zich toch tot de raad wenden? Dat is een diskwalificatie voor de wethouders" zei de voorz, De heer Huysien vond dat dhr Ooster ling er veel voor moest doen. Dat is in andere gemeenten ook anders. Spr. vond 41.35 per week netto aan de lage kant, het is een winternorm in de landbouw en hij trekt het zomer en winter door. De heer Tijl kon niet onderschrijven dat het schooien was van Oosterling. De mensen gaven iets, omdat hij de vuilbak van achter haalt. Het is een oud ge bruik, bij 't oude Jaapje v. Alphen was het al zo! Weth. v. Alphen: Als jongen ben ik bij de dominee met de zoon van Jaap v. Alphen dikwijls de vuilbak achter wezen halen). Hij gaf 2.50 per jaar en dat was de beste klant! Dat is nog geen 2 et per keer! De meesten gaven 50 et per jaar. Ik noem het wel schooien! Weth. Opstelten stelde het zo dat dit vergoeding was voor extra diensten. Hij deed het in de diensttijd van de gemeente. Dat ligt niet zuiver. Het is moeilijk, maar B. en W. vond t.o.v. an deren geen reden om salarisverhoging toe te passen. Wel is hem rijwielvergoe ding verleend. Spr. had geen bezwaar het nog eens later te bekijken. Ook meende hfl dat Oosterling zich wel tot B. en W. had kunnen wenden. De voorz. zei op het laatste, dat in de allereerste plaats B. en W. geroepen is het contact met de ambtenaren op te nemen. Dat hij harder moet werken met de auto-tractie, daarop antwoordde spr. dat er nog een man bij is en waarschuw de dat de raadsleden zich niet door het dorp-chauvinisme laten voorlichten. Daarmee gaan we de verkeerde kant uit! De heer Huysen terugkomend op het chauvinisme zei, dat de voorz, het ver keerd had opgevat. Goed dorps-chauvi- nisme is niet te versmaden. Het voorstel Huysen werd niet onder steund, dat van B. en W. aangenomen. Tegen de heren Tijl en Huysen. Verzoek salarisverhoging mej. L. M. Verhage. Aan de raadsleden was het volgende schrijven gezonden: Door mej. L. M. Verhage is een ver zoek d.d. 29 September 1952 ingediend tot het toekenning van een grotere sa laristoelage. Ook in dit geval heeft het ons fee vreemd dat mej. Verhage zich niet eerst met de leden van ons College heeft ver staan, te meer omdat gebleken is dat zich reeds eerder op een dergelijke wij ze, buiten ons om, met U heeft verstaan. De situatie wordt, wellicht door on bekendheid met de betreffende bepalin gen, niet geheel juist gesteld. De door U vastgestelde salarisveror dening stelt voor het Kleuteronderwijs het volgende: „Bij het Kleuteronderwijs zullen ten hoogste drie ambtenaren» werkzaam zijn en wel: A. Eén in de functie van Hoofd der school; B. Eén in de functie van Leidster; C. Eén in de functie van Helpster. IV. Om tot Hoofd der Kleuterschool te kunnen worden benoemd is het bezit van het zgn. A-diploma vereist en strekt het bezit van het zgn. B-diploma tot aanbe veling. Om tot Leidster der Kleuterschool te kunnen worden benoemd is het bezit van zgn. A-diploma vereist." A. Voor het Hoofd van de school in het bezit van het zgn. A-diploma: minimum 1400.met 'drie jaarlijk se verhogingen van 200.tot een ma ximum van 2.000. B. Voor het Hoofd van de school in het bezit van het zgn. B-diploma: Minimum 1800.met zes jaarlijkse verhogingen van 100.tot een ma ximum van 2400. C. Voor de Leidster: Minimum 1400.— met jaarlijkse ver hogingen van 100.— tot een maximum van 2000.—; D. Voor de Helpster: 500.—." Daar mej; Verhage noch het diploma- A, noch het diploma B bezit, kan zij, in gevolge voormelde bepalingen, in feite slechts als Helpster worden aangemerkt met een wedde ad. 600. (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom>

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 3