//^éafefeee i^(xe£6 ^tc^ ¥iet een ^aKcl, cUe met eeft jteefi OM ^h. &ais, m ^e6 wateh ^zw^emtf" Centrale Veiling Middelharnis Gebroken trots Rondom de Landbouwschool KANTONGERECHT SOMMELSDIJK Verkeersproblemen - Aardappelm,oeheid8perikelen Varkensstapel aanzienlijk uitgebreid O, die wet op de aard appelmoeheid VERVOLGVERHAAL Biz. „E IL'A N D EN -NIEUWS" Woensdag 15 October 1952 Vele mensen hebben een varkensna tuur, doen gTaag- het tegenovergestelde van wat hun wordt aangeraden. Als we aannemen, dat ook onze landbouwers met deze eigenschap behept zijn, dan kan het volgende, die uitwerking hebben, die we graag zouden zien. We ontlenen het onderstaand aan een circulaire, die we mochten ontvangen van een N.V. in ons land, die handelt in landbouwmachines. Daarin lezen we: 1. Laat uw machine in de herfst rus tig buiten op het land staan. Wanneer U haar dan in het voorjaar nodig hpeft, staat ze gelijk op haar plaats. Mocht zij verroest of gestolen zijn, dan koopt U een nieuwe, daar zal noch de fabrikant, noch de handelaar bezwaar tegen heb ben. 2. Laat geen tijd verloren gaan met het schoonmaken. In het voorjaar wordt ze toch weer vuil. Dat roest onder vuil verder vreet, dat Kunstmest in de kunst- meststrooier keihard wordt, is een flauw sprookje en mag de pet niet drukken! 3. Laat de deuren van uw garage of schuur gerust openstaan, dan kan het eieren-producerende pluimvee, haar spijsverteringswerkzaamheden rustig bo ven uw machine afmaken, hetgeen tint geeft aan uw trekker. 4. Bestel uw onderdelen pas, wanneer de machine weer gebruikt moet worden. Mochten deze niet op tij'd gearriveerd zijn, dan hebt U tenminste reden om de fabriek, importeur, post- of treindi- rectie een brief op poten te sturen. 5. Smeer uw machine nooit, of wan neer U het helemaal niet kunt laten, dan met zo goedkoop mogelijke olie. Wanneer U de machine dan op het land hoort kreunen en piepen, kunt U van huis uit al horen of uw personeel goed doorwerkt. 6. Wanneer U een nieuwe machine gekocht hebt, moet U nooit de gebruiks aanwijzing lezen. U weet als practisch man allang hoe het moet. Bewaar de g-ebruiksaanwijizing ook niet, als U ze nodig hebt is ze toch altijd weg. De fa brikant moet maar machines maken, die niet kapot kunnen. Raakt uw ma chine toch defect dan zijn er altijd nog speciale monteurs, die overal heenreizen en graag een week bij U komen logeren! 7. Let tevens op, dat er geen be- schermkappen op uw machine zijn. De man, die haar bedient moet maar uitkij ken. Mocht hij een vinger verspelen, dan is dat niet zo erg, vijf aan één hand is helemaal niet nodig! 8. Laat uw machine nooit verzorgen door uw personeel, ze zijn hiertoe slechts opgestookt door uw handelaar. U zoudt reclame maken voor zijn zaak, als U 20 jaar met de machine deed. 9. Laat uw machine nooit verven. Verf kost geld en bovendien wordt hij door de roest vanzelf rood. 10. Doe overigens steeds het tegen deel van wat mensen met vakkennis XJ aanraden, dan komt er „leven" in de machine. We vonden deze tien raadgevingen te aardig onv ze onze lezers te onthouden. Dat in het gedachtenleven van onze jonge boeren het machinepark op de be drijven een grote rol speelt, is ons enige tijd geleden overduidelijk gebleken. Voor onze excursies maken we wel graag gebruik van de diensten van de tram, tenminste wanneer onze reis over Rotterdam loopt. De tram brengt ons heen en terug naar deze stad en verder maken we dan gebruik van een touringcar. De service van de tram bestaat o.m. in het beschikbaar stellen van een gere serveerde wagen of gedeelte er van, waardoor we onze jongens bij elkaar houden en ieder zijn eigen plaats heeft. Bij de verschillende stations trachten evenwel de andere reizigers In het ge reserveerde gedeelte door te dringen, zodat we een der jongens opdracht ge ven er op te letten, dat dit niet gebeurt. Eén der jongens nu, die een dergelijke opdracht van ons gekregen had, riep bij iedere halte, zonder dat hij erg had in eigen vergissing: Gereviseerd, deze wagen is gereviseerd voor de landbouw school, tot groot vermaak van zijn m.e- de-leerlingea. Later hebben we hem na tuurlijk op zijn komische vergissing ge wezen. Veiling van Vrijdag 10 October 1953. Sla A 2.3.90; Dubbele Princessen 20.—75.—Andijvie 5.-^.—; Bloem kool 10.—25.—Legipont 10.-18.— William Duchesse 3.-6.-; Cox Oran ge 8.26.Conféi-ence 10.14. Groninger Kroon 15.Alicante 68. 71.Meloenen 13.-19. Kantonrechter: Mr Muller. Ambtenaar: Mr v. Buuren. Griffier: Dhr Smit. Zitting van 10 Oct. 1952. Het grote verkeersprobleem Opnieuw kwam de zaak contra C. Jongejan te Middelharnis, betreffende een overtreding van het werktijdenbe sluit, in behandeling. Als getuige werd gehoord J. Bom te Middelharnis. Is het juist, vroeg de rechter aan get. dat Taaie meer dan 12 uur per week als chauffeur dienst deed? Neen, antwoordde Born. Taaie heeft enkele weken de bezorging van Middel harnis gehad, doch dat was minder dan twaalf uur per week. De uren had Bom niet opgeschreven, omdat Taaie in wer kelijkheid geeni chauffeur was. Dus Taaie heeft nooit geen hele week achtereen gereden? Neen, was getulge's antwoord. Hoe kan Taaie dat dan verklaren? Dat kan hij nooit verklaren. Hoe komt hij daar dan aan? Omdat hij het werkboekje fantastisch heeft ingevuld. Hebt U nooit eens dat boekje gecon troleerd Wanneer ik er om vroeg, kreeg ik steeds ten antwoord, dat hij het nog moest invullen. Taaie, aldus de rechter, heeft de vo rige maal beweerd, dat hij geheel 1951 als chauffeur dienst heeft gedaan. Klopt dat? Nee, antwoordde Born, want Taaie is na het ontslag van de Leeuw, die dus na 28 Juli 19,51, pas gaan rijden. Reed Taaie dan nooit toen de Leeuw nog in dienst was Neen, dan was hij bijzitter en als de Leeuw niet kon, reed ik zelf, omdat Taaie een gevaar op de weg was. Voorts heb ik hem enkele malen op ontoelaatbare handelingen betrapt. Welke waren dat? Meer dingen van administratieve aard. Kreeg Taaie opdracht om 's avonds ook te werken? Ja wel. Wanneer hij niet reed deed hij tot twaalf uur dienst in het pakhuis en kon dan naar huis gaan tot 's avonds omstreeks zeven uur, want dan kwamen de auto's pas uit Rotterdam. iWat deed hij 's middags dan? Wat rond hangen, want dan was er niets te doen. Deze zaak, aldus Mr v. Buuren, is iet wat onaangenaam. Het is uiterst merk waardig, dat een dergelijk groot bedrijf niet een betere administratie van zijn personeel bij hield en daarom geeft dat enigszins te denken. Aan de andere kant moet het Openbare Ministerie het bewijs leveren, dat Jongejan het werktijdenbe sluit heeft overtreden. Van de 35 over tredingen staan er 28 op naam van Taa ie, maar dat wilde Mr v. Buuren] als bewijs laten varen. Blijven over nog 7 overtredingen van Grootenboer, v. d- Put en Vroegindeweij. Deze staan geheel buiten de kwestie Taale-Jongejan. De ambtenaar wilde rekening houden met het veer en daaraan vastzittend de ve le wachturen, temeer daar de drie ge noemden regelmatig op de overkant re den. Mijn plan was om 35 x 100 te re- quireren, maar gezien de zaak Taaie en de uiterst moeilijke verkeersbelemmerin- gen, wilde het O.M. niet verder gaan dan 7 x 25.— of 7 X 5 d.h. Mr den Hollander, die als gemachtig de voor verd. optrad, maakte in de eer ste plaats zijn compliment aan de ver balisanten voor de goede afwerking van het 140 pagina's bestaande boekwerk. T'egen een dagvaarding van een derge lijke omvang is het heel moeilijk een verweer voeren. Het is niet altijd even makkelijk te zeggen of dit of dat juist is. Verd. kan in dergelijke gevallen niet anders zeggen dan ,,Het is best moge lijk." Het Rijtijdenbesluit kent allerlei uit zonderingen, maar de wetgever heeft vergeten rekening te houden; met het uiterst moeilijke verkeersprobleem, want wij zijn afhankelijk van de R.T.M, en dan zijn we net eender als een hond, die met een steen om zijn nek in het water zwemt. Men kan natuurlijk zeggen: Jul lie woont eenmaal op een eiland en als je het anders wilt, moet je maar gaan ver'huizen. Wanneer Jongejan zich pre cies wil houden aan de voorschriften, kan dat alleen maar op papier, want valt er een boot uit en moet men door de druk te wachten, is het papieren schema waardeloos. De verbaliseerders, die zoveel tijd heb ben gespandeerd, aan dit procesverbaal, hadden beter een plan kurmea maken op welke wijze het voor verd. uitvoer baar was. Het is eenmaal zo dat de auto's 's morgens om acht uur in R'dam moeten, zijn. Dat betekent, dat ze om half zeven moeten overvaren en dus omstreeks half zes in dienst moeten zijn! De mogelijk heid is echter niet uitgesloten, dat men dan toch nog een boot moet wachten. Al die tijd, die ze hier of aan de overkant moeten wachten, mag men toch eigenlijk niet beschouwen als werktijd. Verd. kan toch ook niet omstreeks het middaguur andere chauffeurs met de tram naar R'dam sturen. Een tekort aan personeel, aldus de raadsman, betwist ik ten ehenmale. De ambtenaar was het met de verde diger geheel eens, behalve de aanval op de dagvaarding. Het is nu eenmaal niet zo, dat een chauffeur die twee uur moet wachten, een onafgebroken rusttijd van tien uren heeft. Volgens de raadsman streefde verd. er naar, om zoveel mogelijk de bepalin gen van de wet na te leven, maar aan dergelijke verkeersobstakels is nu een maal niets te doen. De rechter wilde rekening houden met verkeersmoeilijkheden, maar bleef de mening toegedaan, dat verd. in overleg moest treden met Rijksverkeersinspec ties. Mr. Muller wilde in dit een waar schuwende straf opleggen en veroor deelde verd. tot 7 x 10.— of 7 x 2 d.h. Elen langötradige geschiedenis In de aangehouden zaak contra A. ,v. d. Spaan te Melissant, die een ondeug delijke auto zou hebben verhuurd, kwam J. J. E. Nijsse te Oude Tonge voor de balie. Hebt U die auto gerepareerd, vroeg de rechter? Vertoonde hij toen een te ken van aanrijding? Jawel! Hebt U 'die auto gecontroleerd? Tenminste de remmen bijgesteld. Waren die goed of waren ze oud en versleten Remmen van een Ford 1936 zijn nooit goed. Hoeveel procent waren ze in orde? Ongeveer 50 |Was dit slijtage of een gevolg van het ongeval Van beide wat. Wat leek U het meeste? De remstang was door de aanrijding gebroken. Hoeveel komt nu voor rekening van de slijtage en hoeveel voor de aanrij ding. 50 slijtage. Zat in het stuur speling? En hoe groot was deze? Dat kan ik niet meer herinneren. Ben je er zeker van dat het stuur geen 100° speling had? Ja. Hoe hard durfde U met een dergelijke wagen te rijden? Ongeveer 40 km. Niet harder? In geen geval. Is het mogelijk, dat de remmen door het ongeluk stuk zijn gegaan? Neen, want er zat speling in. Get. A. C. M. Tieleman te Nieuwe Tonge stond te Oude Tonge geparkeerd, toen men hem met zijn g'eparkeerde wa gen aanreed. Reed men snel? Ja. Was het donker? Ja. Hoe hard reed men? 40 a 50 km. Hebt U die aüRo zien remmen? Neen. Was het glad? In het geheel niet. Hebt U met de bestuurder nog ge sproken Nee, hij was veel te onverschillig. Waarom remde hij niet? Omdat het niet ging. De zaak werd nogmaals voor onder zoek aangehouden. Als gemachtigde voor A. v. d. Baan te Sommelsdijk trad zijn vrouw op. Hij had meer aardappelen geteeld dan mocht. Als het niet goed is, heeft hij het onbewust gedaan en daarom vroeg zij de rechter er rekening mede wilde houden dat zij finantieel niet draag krachtig is. 10.— of 4 d.h. 7.50 of 3 d.h. J. V. d. Stoep te Pijnacker had zon der rijbewijs gereden. Hij had wel een bewijs van rijvaardig heid. 7.50 of 3 d.h. Joh. den Ouden te Herkingen, fiets zonder licht, 4.of 2 d.h. Jac. Luijendijk, te Sommelsdijk, auto zonder richtingaanwijzers, 7.50 of 3 dagen hechtenis. Mej. Joh. Westhoeve te Ouddorp, fiets zonder licht, 3.— of 1 d.h. C. Wamaer te Delft gevist zonder een geldige visacte. f 7.50 of d.h. Joh. Verolme te Middelharnis, fiets, zonder licht. ƒ3.of 1 d.h. G. Kalle te Stellendam, bakfiets zon der licht, 5.— of 2 d.h. P. Bosma te Dirksland auto bestuurd zonder spiegel, 7.50 of 3 d.h. A. Huizer te Stad aan 't Haringvliet fiets zonder voorlicht, 3.of 1 d.h. G. C. V. Hoogdonk te Bergen op Zoom gevent zonder vergunning, 7.50 of 3 dagen hechtenis. J. C. Osseweijer te Oude Tonge, bin nen 10 m uit een bocht geparkeerd .ƒ3. of 1 d.h. Joh. Breur te Ouddorp, fiets zonder licht, 4.— of 2 d.h. M. Abresch te Nieuwe Tonge, in ken nelijke staat van dronkenschap, 10. of 4 d.h. P. Noteboom te Nieuwe Tonge, idem, 10.— of 4 dl.h. J. V. Helden te Nieuwe Tonge, idem, 10.— of 4 d.h. Jac. Kleijn te Sommelsdijk, fietste op verboden! grond 3.of 1 d.h. Mej. C. den Ouden te Herkingen, fiets zonder licht, 3.— of 1 d.h. Mej. M. A. Dorsman te Vlaardingen idem. 3.— of 1 d.h. P. Voogd te Ouddorp, hulpmotor zon der licht, 7.50 of 3 d.h. 5.— of 2 d.h. J. Voogd te Ouddorp, driewielige auto zonder stoplicht, 7.50 of 3 d.h. Joh. V. Poppel te Middelharnis, be stuurde een auto zonder een rijbewijs. Mijn rijbewijs was verlopen, aldus verd. 2.50 of 1 d.h. C. Hoek te Ouddorp geen richting naar links gegeven, 3.of 1 d.h. A. Vroegindeweij te Sommelsdijk, fiets zonder bel. 2.— of 1 d.h. Mej. J. C. Sandifort te Ouddorp fiets zonder licht, 3.— of 1 d.h. Jac. V. d. Linden te Ouddorp, fiets zonder licht, 3.i of 1 d.h. Mej. L. de Vogel te Ouddorp, fiets zonder licht, 3.of 1 d.h. L. S. B. Groen te Middelharnis, fiets zonder licht, 4.— of 2 d.h. M. Tanis te Dirksland, fiets zonder licht, 3.— of 1 d.h. Mej. A. V. d. Laan te Nieuwe Tonge fiets zonder licht, 3.— of 1 d.h. A. V. Prooijen te Nieuwe Tonge, fiets zonder licht, 3.of 1 d.h. J. W. V. Oostende te Nieuwe Tonge, fiets onbeheerd laten staan, 2.50 of 1 dag hechtenis. E. Fhkweert te Ouddorp, fiets zonder licht, 3.— of 1 d.h. Een misverstand K. V. d. Bok te Melissant, bouwde een schuur zonder vergunning. Volgens v. d. Bok had architect Vreugdenhil hem dit mondeling toegestaan. Laatstgenoemde herinnerde zich, dat v, d. Bok bij hem was geweest. Hij mocht een varkenshok zetten van 2 bij 2, naaar voor deze schuur had hij geen vergunning gegeven. V. d. Bok beweerde, dat hij meer dan één varken houdt. Is het een varkenshok of een stal, vroeg de rechter. Het hok is 6 m lang, 2 m breed en 2 m hoog. Een varkenishok is toch maar een am pel gebouw, maar niet een dergelijk Iets, merkte de rechter op. Zou v. d. Bok als nog een vergunning kunnen krijgen, vroeg de rechter. Daar krijgt hij vermoedelijk toestem ming voor, antwoordde get. Wat heeft U nog meer, dan dit var ken in het hok? Alleen een varken en het eten voor dit dier. De ambtenaar O.M. vroeg zich af of hier sprake is van een misverstand v. d. Bok heeft hier geen grootte genoemd, want een dergelijke schuur pleegt men geen varkenshok te noemen. De ambte naar wilde rekening houden met de eventuele bestemming, 10.of 4 d.h. V. d. Bok heeft er niet over gedacht om get. beet te nemen en daarom vindt hij de eis wel heel erg hoog. 2.50 of 1 d.h. Een stompzinnig iemand P. F. Binkhout te Delft bestuurde een motorrijwiel, passeerde een wielrijdster links en voorts had hij geen rijbewijs in zijn bezit. T.a.v. het eerste gaf verd. het feit toe, maar op het punt rijbewijs meende verd. zich te moeten verweren, dat hij een B. E. rijbewijs had. Thans toonde verd. een deugdelijk rij bewijs, hetwelk hij dezer dagen na het ongeval had ontvangen. Verd. meende echter eerst, dat een B. E. rijbewijs vol doende was. De verkeerspolitie had hem zo geïnstrueerd en daarom was hij deze gedachte toegedaan. Verd. bekende dat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, maar meende, dat hij niet de schuldige was. Wie is dan de schuldige? Niet de aangeredene, maar de weg. Kon U dan niet voldoende uitwijken? Jawel. V/at is de oorzaak dan? De onbewEiakte overweg van de tram bij de Haven te Middelharnis. Ik moest achterom kijken of de tram eraan kwam en reed toen tegen de wielrijdster aan. - Get. Mia Romeyn te Nieuwe Tonge zat op die avond achter op de motor. Zij kwam de verklaring van verd. beves tigen. De ambtenaar O.M. vond het een ei genaardig geval, omdat verd. meent niets verkeerds gedaan te hebben. Verd. begrijpt niet, dat hij verkeerd heeft ge daan. Verd. vindt het hoogst merkwaar dig, dat hij schuldig is. De eis luidde voor het aanrijden 25.of 10 d.h. en voor het rijden zonder een deugdelijk rijbe wijs 7.50 of 3 d.h. De rechter vond het zeer teleurstel lend, dat verd. de schuldigheid niet kon aannemen. De uitspraak luidde conform de eis, en daarbij deelde de rechter dat deze straf zeer clement was. Hfl hafij gelulk Jac. Soldaat te Melissant overtrad de wet op de aardappelmoeheid. De vorige maal beweerde verd. dat de controleur L. Vogelaar hem hiervoor toestemming had verleend. Get. Vogelaar ontkende dit. Hij had wel gezegd, dat hij hiervoor schriftelijke vergunning kon krijgen. IWanneer hebt U hem dat medege deeld? Omstreeks Februari 1952. Toen mocht dit ook, maar sindsdien is de wet gewijzigd. De ambtenaar 0,M. was het met ge tuige eens, dat op 28 Mei dit besluit werd gewijzigd. Vroeger viel verd. er niet onder en thans wel. Wat moest verd. nu doen? Het teveel aan aardappelen eruit trek ken is ook wat. Laten staan mocht ook niet. Daarom werd hier rekening mede gehouden. Eis 5. —of 2 d.h. Uitspraak schuldig verklaard zonder straf. Waarom liij wel P. A. Duhen te Dirksland had een steiger met toebehoren niet naar de eisen van de wet gemaakt. Wist U dat dit moest? Ik wist, dat het gevaarlijk is om een steiger te bouwen, maar iedereen doet dat zo op het eiland. Get. Nikken had de steiger aan een onderzoek onderworpen. Bij mijn eerste bezoek was het niet in orde. Verd. was toen niet aanwezig, maar get. had dit tegen het personeel gezegd. De tweede maal bleek het nog niet in orde te zijn. Get. vond het geval zeer gevaarlijk. De ambtenaar O.M. vond het geluk kig, dat er nog geen ongeluk was ge beurd. Meestal is dat wel het geval. De arbeidsinspectie heeft verd. éénmaal ge waarschuwd, maar desondanks liet verd. het na de zaak te veranderen. Er zou iets kimnen gebeuren, wat je liever niet hebt. De waarschuwende eis luidde 25 of 10 d.h. In hoeveel gevallen zijn er geen mo- geUjkheden om een dergelijke steiger te bouwen en dan mag het wel, merkte verd. op. De rechter kon begrijpen, dat het dik wijls moeilijk is om alles zo te doen, maar waar een wil is, is een weg, ant woordde de rechter. Verd. begreep niet, waarom er een leu- Bij de op 6 September jl. gehouden varkenstelling bleek het aantal varkens te zijn gestegen tot 3.785.000. Bij de vorige telling in Juli 1952 was dit aan tal 3.632.000. De stijging is toe te schrij ven aan het aantal lichte varkens. Het aantal gemeste varkens boven de 60 kilo daalde met bijna 100.000 stuks door de grote slachtingen die plaats vonden toen gebruik werd gemaakt van de door Engeland betaalde premies. Naar het zich laat aanzien zullen de exportcijfers voor de eerstkomende 9 maanden bijzonder groot zijn, nl. on geveer 250.000 tons. De slachtingen zul len de eerste 4 a 5 maanden gestadig toenemen, waarna zij een hoogtepunt bereiken zullen van ca. 100.000 var kens per week. ning om een steiger moet en daarom luidde de uitspraak 25.of 10 d.h. Als gemachtigde van M. v. Driel te Sommelsdijk trad Mr Feijkes op. Verd, had zijn cirkelzaag niet voldoende be veiligd. Volgens raadsman meende verd., dat dit niet behoefde, omdat hij geen personeel in dienst had. Ter terechtszitting bleek echter het tegendeel. Verd. heeft inmiddels maat regelen genomen om deze zaak te ver anderen. Het O.M. wilde evenals in de vorige zaak hier een waarschuwende toon laten horen, maar bij herhaling zou de straf werkelijk een straf worden, 30.,of 12 d.h. 25.— of 10 d.h. J. Reek te Waspik was met zijn auto achteruit tegen een schuur aangereden. Get. B. V. Veen te Ooltgensplaat was de eigenaar van de schuur en vroeg nu de onkosten te doen vergoeden. De zaak werd aangehouden tot 12 Nov. 1952 ten einde de get. J. V. Veen te Ooltgens plaat voor te geleiden. P. Vijfhuize te Dirksland bestuurde een combine en reed,tegen een rollend olievat op, omdat hij niet voldoende uit zicht had. Get. A. de Graaf te Dirksland beves tigde dit en daarom achtte de ambte naar het wettig en overtuigend bewijs geleverd, 20.— of 8 d.h. 15.— of 6 dagen hechtenis. A. Kerkhof te Middelharnis overtrad de wet op de aardappelmoeheid. Wist U dat dit niet mocht Ik ben volgens de wet in overtreding maar verzoek om de uiterste clementie. 4.— of 2 d.h. C. Both te Oude Tonge liet minderja rige kinderen werken, 7.50 of 3 d.h. S. Kalle te Dirksland vulde zijn werk boekje onjuist in. 5.of 2 d.h. A. V. Kampen te Oude Tonge overtrad de wet aardappelmoeheid. Verd. meende dat hij ieder jaar een derde gedeelte van zijn gehele tuin met aardappelen mocht betelen. De rechter hield daar rekening mede en veroordeel de verd. schuldig zonder toepassing van straf. Joh. V. Peperstraten te Oude Tonge deed hetzelfde en was eveneens dezelfde idee van v. Kampen toeg'edaan. Alleen had hij minder dan 10 are tuingrond en dit mocht het vorige jaar ook niet. Hier is dus de datum 28 Mei 1952 niet in het geding, 15.of 6 d.h. Verd. begreep niet waarom anderen wel vrijgesproken werden. De rechter bracht vei'd. aan het ver stand, dat dit voor 28 Mei 1952 ook niet mocht, 10.— of 4 d.h. P. Soeteman te Ouddorp liet op 12 Juli zijn arbeider na 4 uur 's middags werken, 10.of 4 d.h. zulks in ver band met herhaling. P. Soeteman te Ouddorp arbeidde zelf voor 4 uur 's morgens, terwijl hij pas om 5.30 uur mocht beginnen. 10.— of 4 d.h. A. Hakkebrak te Melissant overtrad de wet op de aardappelmoeheid. Verd. toonde een schrijven van de P.B.H. Buth, dat hij vergunning hier voor had. Verd. werd ontslagen van alle rechts vervolging. T. HoUaar te Sommelsdijk overtrad de wet op de aardappelmoeheid. Verd. had naast zijn tuin nog meer grond en daarom heeft hij dat gedaan. Hij was van gedachte, dat hij 1/3 van de totale tuin grond met aardappelen mocht verbouwen, 10.of 4 d.h. J. Jordaan te Sommelsdijk, idem, 10 of 4 d.h, A. Krijgsman te Middelharnis, idem. Deze zaak werd aangehouden teneinde een getuige van het P.B.H, kantoor te horen. K. V. d. Tonnekreek te Oude Tonge had na sluitingstijd drie personen in zijn café 7.50 of 3 d.h. 99 DOOR HERMAN NOORMAN 99 4.) „'t Zou leuk zijn, als hij het oog op een van de meisjes laat vallen", meent mevrouw. „Maak je nu niet blij met tien vogels in de lucht", merkt Piccardt nuchter op. „Eén in de hand is beter. Bn voegt hij er bij stel je alsje blieft niet dwaas aan". Ietwat geraakt zwijgt mevrouv/ Pic cardt. HOOFDSTUK III. Arend Steendam fietst rustig naar .Westhoeve" een van de grootste boer derijen in de omtrek. Het dorp heeft hij spoedig achter de rug en hij peddelt over de asfaltweg, die twee provincies met elkaar verbindt. Dan slaat hij een landweg in, die noord waarts leidt. Het gebeuren van deze avond heeft geen indruk op hem gemaakt. Het laat hem vrij onverschillig. Tenslotte zijn ze allen gelijk voor hem. Ben schoolmeester is een schoolmeester, al zal de een wat meer verstand hebben dan de ander. En of nu straks Lasterie of Aaldriks in de school van EUenboom komt te staan, het is hem gelijk. Zijn schoolbestuurslid-zijn dateert al van jaren geleden. Toen Kea nog op school ging. Op een keer is het gebeurd, dat een lid van het bestuur het dorp metterwoon verliet, zodat een vacature ontstond. Tot Arend Steendam zijn eigen verba zing bevatte de convocatie voor de le denvergadering een tweetal voor een nieuw bestuurslid, onder welk tweetal de naam A. Steendam voorkwam. Hij werd gekozen en nam de benoeming aan. Sinds die tijd is hij bestuurslid ge bleven, zij het niet een werkzaam lid. De zaken marcheren goed. Tenslotte heeft de secretaris het meeste werk, terwijl ook de penningmeester wel weet, wat hij te doen heeft. Maar voor de rest, och, er gebeurde niet veel. Omdat het voorgeschreven is, gaat hij hoog stens eenmaal per jaar met een medelid eens kijken in de school. Dit loopt als gesmeerd. Een enkele maal is het voorgekomen, dat hij met het hoofd op reis ging, om een soUicitant te bezoeken. Maar dat is uitzondering, want het personeel ishok- vast. Waarom ook niet? Noordam is een mooi dorp, niet ver van de stad. Het is een vrij nieuwe school. EUenboom is al jaren hoofd en die is voor zijn taak berekend, terwijl hij goed met zijn per soneel overweg kan. De functie baart Steendam dus geen werk. Hij beschouwt het als een ere-baantje. Het hoort er zo bfl. Je kunt niet zeggen, dat hij er geen hart voor heeft, maar ook niet, dat het hem bepaald interesseert. Als voorzitter van de Boerenleenbank en als ingeland van de polder; als be stuurslid van de Coöperatieve Aankoop vereniging; als penningmeester van de Landbouwverenlging voelt hij zich be ter op zijn plaats. Daar klopt het boe renleven, dat voor hem een en al is. Hij zou er volstrekt niet rouwig om zijn, als hij niet langer lid van het schoolbestuur was. Maar er voor bedan ken, dat komt niet in hem op. En hij zou deerlijk in zijn wiek geschoten zijn, als hij bij de periodieke aftreding niet herkozen zou zijn. Maar, daar is geen gevaar voor. Men heeft respect voor de rijke boer van .Westhoeve", al is hij niet bepaald geliefd. Hij Is nu eenmaal niet een innemen de persoonlijkheid. Wat stuurs van aan leg en niet gemakkelijk te doorgronden Maar het is een feit, dat hij bij voor komende gelegenheden diep in z'n beurs weet te tasten. Je kunt zeggen: hij hééft ook geld, maar dat is in Noordam geen gezegde. Er wonen in Noordam en omgeving wel die er even warm inzit ten als hij en die lang niet zo gul In het geven zijn voor allerlei doeleinden als Arend Steendam. De waarheid moet ge zegd worden. Met welgevallen kijkt de boer naar de op de akker rijpende vruchten. Hij is nu aangeland bij zijn uitgestrekte velden. Een boerderij van 150 ha. is niet mis. Bovendien heeft Steendam een gemengd bedrijf. Heel wat koeien lopen des zo mers in zijn weiden. Het is eeni hoeve, waarop je trots kunt zijn. Er is slechts één omstandigheid, die Steendam ver driet doet: hij heeft geen opvolger. Zijn huwelijk werd na nauwelijks een jaar gezegend met de geboorte van Kea, die nu een hups meisje geworden is, doch sindsdien heeft zijn vrouw geen kinde ren meer ter wereld gebracht, al heb ben èn man èn vrouw er smachtend naar verlangd. Dat hij geen zoon en erf genaam heeft, het verdriet Steendam meer dan hij zeggen kan. Al zijn liefde is nu voor zijn dochter. Die draagt hij op de handen. Hij moge stuurs lijken hij is het ook voor htór is hij een liefdevol vader, die haar de wensen als het ware uit de ogen leest. Nu valt dit mee, want Kea is nu eenmaal niet veeleisend. Zij is de een voud zelf en voelt zich best thuis op de boerderij en het dorp. Bijna met argusogen bewaakt Arend Steendam het kind. Ze mag natuurlijk trouwen met de man harer keuze, als het eenmaal zover is, maar haar vader zal toch stem in het kapittel moeten hebben. Eén axioma is, dat de aanstaande echtgenoot van Kea een boer moet zijn. Dat is zo duidelijk als wat: immers zij is de enige erfgename. Op de boerderij, die in eigen hand moet blijven, komt de schoonzoon. En die moet vanzelf een boer zijn. En dan een boer, die zijn weet je heeft. Bepaald geld hoeft hij niet te hebben. Is het er, goed, dat is meegeno men. Maar hij moet van goede komaf zijn. Op zijn levenswandel moet niets aan te merken zijn. Hij weet: er wordt gelet op Kea. De boerenzoons uit de buurt weten wel, hoe het er voor staat bij Steendam. Kea is een begerenswaardig meisje. Je trouwt niet alleen een aardig kind, maar ze brengt nota bene een boerderij van hon derd en vijftig hectare mee, dat moet je niet uitvlakken. Maar dan is, vindt Steendam, en daar in heeft hij geen ongelijk, uitkijken de boodschap. Toen Gerrit Zantinga van Nieuwpoort dan ook pogingen aanwend de, verleden jaar, om met Kea in con tact te komen, heeft, vóór dit mogelijk was. Steendam er eenvoudig onmiddel lijk een stokje voor gestoken. Zantinga is niet een boerenfamilie die past in het kader van Steendam. Misschien, neen, dat is wel zeker, heeft Kea niet eens ge weten, dat Gerrit Zantinga naar haar hand trachtte te dingen. De boer heeft hem te verstaan gegeven, dat hij zijn pogingen, nauwelijks begonnen, wel kon staken: hij was niet een begeerd schoon zoon. Nee, nee, je moet uitkijken. En dat zal hij doen voor Kea. Hij zal niet een schoonzoon zoeken, dat is zijn stelregel. Kea moet uit vrije wil kiezen. Zij moet evenveel van haar man houden, als haar vader van moeder houdt, dat is buiten kijf. Maar toch moet de vrijer in de smaak vallen. Enfin, voorlopig behoeft hij niet in zorg te zitten. Kea is geen meisje, dat er op uit is jongelui aan zich te binden. Zij heeft nauwelijks connecties met de leden van het ander geslacht, al kent zij er verschillende. Zij gaat naar het dorp ter catechisatie, dit jaar voor het laatst, daar zij in 't voorjaar openbare belijde nis van haar ,g-eloof zal afleggen. En dan is zij lid van een Gemengde Zang vereniging, die een goede naam heeft in de omtrek, want de directeur is be paald een kunstzinnig man, die niet gauw tevreden is met het bereikte re sultaat. Maar voorzover de boer weet, gaan op die vereniging geen zoons uit boerenfamilies, op een enkele uitzonde ring na en die zijn juist alle verloofd. Daarom hoeft hij zich geen zorg te maken. Kea is trouwens nog- jong ge noeg, amper twintig jaar. Nooit heeft hij met haar gesproken over de toe komst, vermoedelijk zijn vrouw ooli niet, maar dat weet hij niet met zeker heid. Hij veronderstelt, dat zij niet an ders denkt dan hij; als zij eenmaal trouwt, en natuurlijk doet zij dat, dan is het met een boerenzoon, die haar waardig is en met niemand anders. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2