Voox GERO Bevestiging en intrede Ds. A. Boertje te Herkingen Oproep tot vluchtelingenhulp RecIitszaK szaRen Plaatselijk Nieuws Marktberichten Groene-Kruis-Jubile< 25ste Jaargang Woensdag 15 October 1952 Nö. 2158 CHB. WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KERKNIEUWS Zending VARIA Graat ingeslikt naar J. EEUVELAAR RecLtbank Rotterdam Adverteer in „EILANDEN-NIEUWS" Ir M. A. Geuze in vaste commissie P.P.D. Overneming weg in Le- neer en onaernoua Ds. A. Verhagen te Kampen Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRA^T 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweetoaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Onder onze plaatselijke organisaties nemen de afdelingen van de Zuid-Hol landse Vereniging „Het Groene Kruis" ongetwijfeld een zeer bijzondere plaats in, Al verrichten zij hun werk in stilte, toch vervullen zij een zeer belangrijke taak in onze gemeenten. Ze zijn onmis baar geworden in onze maatschappij en [iet laat zich aanzien, dat hun werk zaamheden van steeds groter betekenis gaan worden. Over het algemeen is he laas de belangstelling van de leden voor deze vereniging niet bijster groot, maar daarin zal toch verandering moeten ko men, omdat de Kruisverenigingen op het terrein van de volksgezondheid een voortdurend zich uitbreidende taak krij gen. Het is daarom wel gewenst, eens speciaal 'de aandacht onzer lezers op de ze zo uitermate nuttige instellingen te vestigen. We doen dit temeer, omdat het thans zo ongeveer 50 jaar geleden is, dat ook op Goeree en Overflakkee de Groene Kruisverenigingen ontstonden. Ons eiland is daarbij niet ver achteraan ge komen. De eerste vereniging in Zuid- Holland werd opgericht in Langeruige- weide op 3 November 1900. Toen er 9 verenigingen bestonden, werd het nodig geacht een provinciale organisatie op te. richten en zo ontstond op 9 April 1901 de Zuid-Hollandse Vereniging, die mo menteel 157 afdelingen telt. De eerste Groene-Kruis-vereniging op ons eiland ivas die te Stellendami, opgericht 23 Oc tober 1902, op de voet gevolgd door die te Middelhamis-S'ommelsdijk, die dateert van 7 November 1902 en Dirltsland, die op 30 Januari 1903 is geboren. De laat ste in de rij was Oude Tonge, dat pas op 9 Maart 1932 een vereniging kreeg. Het ligt in de bedoeling, naar we me nen te weten, het gouden jubileum in Stellendam niet ongemerkt te laten pas seren en dat zal in iMiddelhamis-Som- melsdijk ook wel zo zijn. Door bijzonde re omstandigheden is het niet mogelijk, in eerstgenoemde gerneente daarvoor de 23e October te kiezen. Er zal eerst nog een bazar gehouden worden eind Octo ber, ten einde het kapitaal voor een te stichten wijkgebouw te vergroten en daarna zal half November het jubileimi in bijzijn van de leden en genodigden gevierd worden. Het merkwaardige feit doet zich daarbij voort, dat niet alleen de vereniging zelf jubileert, maar dat één-der bestuursleden, de huidige secre taris H. v. Eesteren, die vanaf de oprich ting in het bestuur heeft gezeten en der- lialve het goudenl jubileum persoonlijk meejubileert. Dit zal ongetwijfeld weinig voorkomen en mag wel als een gedenk waardig feit worden gememoreerd. Te vens hoopt de penningmeester dhr P. v. d. Broek, te gedenlcen, 'dat hij 30 jaar geleden in het bestuur trad en beheerder van de schatkist werd. Ook de bode, dhr J. V. d. Nieuwendijk, jubileert mee, daar hij 30 jaar als zodanig heeft gefungeerd. In verband met deze en toekomstige jubilea in andere gemeenten menen we er goed aan te doen, het werk van het Groene Kruis eens een keer voor het voetlicht te brengen. Voorheen beston den de werkzaamheden vrijwel uitslui tend uit het verstrekken van materiaal voor zieken, maar thans heeft iedere plaats haar wijkverpleegster, waardoor vooral in kleinere gemeenten dikvyijls zware eisen gesteld worden aan de fi nanciën en de contributie beduidend moest worden verhoogd. Menige afde ling kan daardoor moeilijk rondkomen en vooral door de wens naar een wijk gebouw poogt men nu en dan de kas door het houden van een bazar te ver stevigen. De subsidies der gemeenten zijn meestal heel laag, maar doordat het De partement van Sociale Zaken, waarover de zorg voor onze volksgezondheid res sorteert, in toenemende mate financieel meewerkt, kan aan de zusters thans een behoorlijk salaris worden betaald. Ook in de pensionnering der wijkzusters wordt op bevredigende wijze voorzien. Wij kunnen het werk van deze zusters, die de schakel vormen tussen de medi sche wetenschap en het publiek, niet ge noeg waarderen. Deze inspannende ar beid van dienende liefde en barmhartig heid is een zegen voor onze bevolking en het zou eigenlijk niet meer moeten voorkomen, dat er nog één gezin in een gemeente is, dat nog geen lid is van het Grone Kruis. Het werk der zusters, dat dient om de behandeling der patiënten door de doktoren zo efficiënt mogelijk te maken, is onmisbaar voor onze ge meenschap en het is naast de vooruit gang de medische wetenschap, de orga nisatie van onze gezondheidsdiensten en 'de toegewijde arbeid onzer artsen mede aan haar te danken, dat in ons land de gezondheidstoestand de beste is in de gehele wereld, zodat men zelfs in het voortvarende Amerika daarop jaloers is. De zusters vervullen een taak, zonder welke wij ons de huidige maatschappij niet meer kmmen voorstellen. Vooral na de oorlog is er van het Groene Kruis steeds meer actie uitge gaan, omdat het meer enj meer wordt de centrale plaatselijke organisatie voor de volksgezondheid. Het moet hogelijk worden gewaardeerd, dat de regering tot dusver van deze uit particulier ini tiatief ontsproten organisatie ge'bruikt maakt voor de verbetering der volksge zondheid en er niet een staatsorganisa- tie van maakt met alle ambtenarij en stroefheid, daaraan verbonden. De be sturen zijn daarom tot grote activiteit verplicht en er moet gebroken worden met de vroegere gemoedelijkheid in dit opzicht. De Kruisverenigingen moeten in samenwerking met de artsen die vrijwel overal in het bestuur zitting heb ben de centrale organisatie worden tot bevordering en verhoging van de ge zondheidstoestand der burgerij, voorzo ver dit in de handen van mensen ligt. Ook speciale ziekten, zoals t.b.c, rheu- matiek, kanker en geslachtsziekten, val len nu onder het arbeidsterrein van het Groene Kruis, zodat dit veel meer dan vroeger recht heeft op de belangstelling, de medewerking eij de steun van de ge hele burgerij. [Wanneer men ervoor zorgt, dat de samenistelliftg van het bestuur zo danig is, dat alle groepen der bevolking, zowel in kerkelijk als in sociaal opzicht, er zoveel mogelijk in vertegenwoordigd zijn, zal ongetwijfeld de spontane mede werking der gehele burgerij gewaar borgd zijn. Behalve de verpleging der patiënten, die niet voldoende door de huisgenoten kunnen' worden verzorgd, is het arbeids veld van het Groene Kruis zich ook tot allerlei andere terreinen gaan uitstrek ken. We denken aan de organisatie van moedercursussen, de oprichting en ex ploitatie van kraamcentra, waardoor deskundige kraamverzorging birmeni ieders bereik komt; het inrichten van consultatiebureau:? voor zuigelingen; de controle op t-b-c-patiënten door de zus ters; de adviezen van de sociaal paeda- gogische adviseur dhr Wepster omtrent debiele kinderen en him nazorg; de uit breiding der geziijsverzorging. Voor de toekomst moet met name ge wezen worden op de oprichting van kleu- terbureaux, waar de kinderen in de leef tijd van 1 tot 6 jaar gecontroleerd kun nen worden en het ter hand nemen van de rheumabestrijdjng, die, al is het op andere wijze, minstens evenveel gevaren oplevert en ons bedrijfsleven in toene mende mate handicapt, zodat het nodig blijkt, deze ziekte met meer kracht te gaan bestrijden. Er is dus voor de besturen werk ge noeg. Maar van de leden mag verlangd en verwacht worden, dat zij intense be langstelling hebben voor deze arbeid en deze ook daadwerkelijk betonen. Want dan alleen kan dit schone werk steeds' meer vruchten afwerpen' ten bate van de lijdende mensheid. CHB. GJÈR. KERK Theologische School. Prof. L. H. v. d. Meiden heeft het rectoraat aan de Theol. School te Apeldoorn overgedra gen aan zijn opvolger, prof. J. Hovius, met een oratie over: „De nieuwe verta ling van de Bijbel", welke rede bij J. D. van Enunmen te Dordrecht bereids, in dmk verscheen. De president-curator, ds L. S. den Boer van 's-Gravenhage-West, sprak een openingswoord over Ps. 25 21. De nieuwe cursus vangt aan met 22 studenten en 1 litterator. Het was de laatste maal dat prof. v. d. Meiden het rectoraat overdroeg. Ter gelegenheid van het Soemba-Zen- dlngsjubileum werd op de jubileumsa- meiikomst, die 3 October in Zwolle werd gehouden, een tweetal onderscheidingen uitgereikt. Ds J. F. Colenbrander, die lange tijd als missionair predikant op Soemba gewerkt heeft, werd officier in de orde van Oranje Nassau, terwijl Me vrouw F. van Dijk-v. d. Kouwe benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. _Dhr f^^-^'pr'karr.r). gedeputeerde /inuieisaii ^gM.i.v. die datum is de verbintenis met t heer A. Joppi? als stationhoudei'-post- fent verbroken en zal de heer C, van sek als zodanig optreden. ^^De cpen.steHingstijden van postagent- hap-telegruaf- en telefoonstations blij- ya''" or.gywijRigd. HEÏIKINIGKN' der tij'len door de vrouwen voor het Zendingswerk is gedaan en nog" gedaan wordt. —O---------- NIET TBOTJWEN IN HET WIT? Te Kampen trad de2:er dagen een paartje in de echt waarvan de bruid penntngmeesteresse was van een Chr. gymastiekvereniging ter plaatse. Acht tien jonge meisjes vormden in het wit gekleed een erewacht bij het gemeente huis. Na de-burgerlijke voltrekking zou in de oud-Geref. gemeente de kerkelijke bevestiging van het huwelijk plaatsvin den, zo vertelt „'t Nieuws voor Kam pen". Maar de voorganger van deze ge meente, ds G. J. Zwolferink, was niet gesteld op zoveel witte gewaden in de kerk en hij weigerde het huwelijk te be vestigen als de bruid zich niet in een stemmiger gewaad stak. Wat ze toen maar gedaan heeft! SLAPEN IN DE KERK De dienst van Zondagmorgen was een 'levende illustratie van 't tekstverband: de wijze en dwaze maagden, die allentiaal in slaap gevallen waren. Hele rijéni slie pen en bloc. De Kerk is Gods Huis en de prediking verkondiging van Zijn Woord. En nu kan die preek wel niet veel bijzonders zijn, maar een hele partij sliep al, voor ik drie woorden gezegd had. En 't ging nog wel over 't altijd waakzaam zijn! (Ds J. T. Doomenbal, Ned^ Herv. predikant te Oene, in de „Herv. Kerb." voor de classis Harder wijk) Het was Zondag 12 October voor de Hervormde gemeente van Herkingen een bigde dag, omdat ze haar nieuwe predi kant candidaat A. Boertje als zodanig in haar midden ontving. Ds J. D. van Hof van Rotterdam (Delfshaven) trad als bevestiger op. De dienst werd na votum en zegengroet aangevangen met het zingen van ps. 118 12, waarna lezing van de wet des Heeren, zingen psalm 25 5 en Schrift lezing Jesaja 40 1ill en gebed. Als tekst koos de bevestiger Joharmes 1 7. Hoofdthema der prediking: De roeping getekend, waarin de volgende hoofdge dachten: 1. De aard; 2. inhoud; 3. het doel van de roepitjg. Nadat Ds van Hof deze drie gedach ten op een keurige en duidelijke vrij ze naar voren had gebracht werd allereerst gezongen Psalm 89 7. Na het voorlezen van het betreffende formulier en de gestelde vragen, ant woordde candidaat Boertje met ,,Ja, ik van ganser harte''. Aan de handopleg ging, die daarna volgde nanien, naast de bevestiger, nog deel de consulent Ds Wolthers van Oude Tonge en de vroege re predikant van de gemeente Ds Kloot wijk van Raamsdonkveer. Voor de hand oplegging werd de nieuwe bevestigde toe gezongen Ps. 134 2 en 3. Het was een ontroerend ogenblik de jonge predikant geknield voor de, kansel te zien. Na dankgebed werd nog gezongen Ps. 138 1 en sprak Ds van Hof de zegen uit. Voor deze plechtigheid was het kerkge bouw geheel bezet^ In de middagdienst deed Ds Boertje zijn intrede. Aangevangen werd met Ps. 33 1 èn 2, waarna de artikelen van de geloofsbelijdenis werden voorgelezen. Vein;'olgens werd gezongen Ps. 48 6. De jonge herder had als Schriftlezing gekozen 1' Corinthe 1 10 tot het einde. Alvorens over te gaan tot de behande ling van de tekst werd het gebed uit gesproken. Spreker behandelde in het bijzonder de inhoud van 1 Corinthe 1, de verzen 2224, waarin Paulus de Joden en Grie ken trachtte te overtuigen, dat Jezus Christus de ware Messias was. De Joden weigerden dit te geloven. De verschijning van Jezus, zgn geboorte en afkomst strookten niet met hun Messias begrip. Zij wilden een koning, die hun zou ko men verlossen doch deze gewone man kon nooit een koning zijn. Ze ergerden zich aan zijn manier van doen. Hij sprak o.a. met de Samaritaan, door de Joden veracht en zat aan met de wijndrinkers. Doch Paulus, een dienstknecht van God predikte de Joden en Grieken van deze mens, trachtte hen te overtuigen, dat hij de ware Zoon van God was en voor hen gekruisigdl was en voor hen gestor ven. Velen zijn door het krachtige woord van Paulus tot bekering gekomen. Spre ker hoopte daarom net als Paulus te pre diken van Jezus Christus en dien ge kruisigd en hoopte dat zijn nieuwe ge meente dit woord ter harte mocht ne men. Daarna werd gezongen Ps. 95 4, waarna dankzegging, gevolgd door het zingen van Ps. 122 8. Vervolgens sprak Ds Boertje een dankwoord tot diverse personen. Allereerst dankte hij de burgemees ter, wethouders en de gemeente-secreta ris voor hun aanwezigheid en hoopte op een vruchtbare samenwerking. Ds van Hof bedankte hij voor de wijze, waarop hij hem altijd heeft willen helpen en bij staan gedurende zijn studietijd eu' dat hij hedenmorgen hem in het ambt had be vestigd. Deze wenste hij nog veel kracht toe om het evangelie in de gemeente Delfshaven te blijven prediken. Collega Wolthers dankte hij voor het feit, dat hij de bevestiging had willen afstaan aan eeni vriend, die oudere rech ten had en bedankte hem tevens voor al het werk tijdens zijn consulentschap ver richt. Het was hem gebleken, dat Ds Kloot wijk nog een grote plaats in 'de gemeen te innam én dat het voor hem een spoor- slag zou zijn dit werk voort te zetten. De afgevaardigden van de classis bracht hij hartelijk dank en hij hoopte, dat zij nog vele malen het eiland zouden moeten bezoeken voor de intrede van nieuwe predikanten. Tenslotte dankte hij alle kerkerajads- leden, familie en vrienden en afgevaar digden van de studentenvereniging „Voe- tius" voor hrm hartelijk meeleven. Het verheugde spreker dat zön ouders en die van zijn vrouw dit alles mochten mee maken. De gemeente dankte hij voor het in het hem gestelde vertrouwen en hij hoopte dat de samenwerking in alle lief de zal geschieden. Indien maar wordt verstaan dat onze roeping is dienen in Jezus Christus. Die band moet ons bin den. Burgemeester van Heyst verwelkomde Ds Boertje namens het dagelijks bestuur der gemeente hartelijk en kon zich de grote blijdschap voorstellen van de ge meente dat zij reeds zo spoedig een 'nieu we herder en leraar iii hun midden, had den. Het is van grote betekenis wanneer de gemeente over een eigen dominee be schikt. Spreker wenste hem toe dat God zijn onmisbare zegen in rijke mate zal geven. De heer de Graaff, hoofd van de Ne derduitse Hervormde School heette ds Boertje niet alleen na|mens het bestuur en de leden van die schoolvereniging har- De rust in de wereld waarop ons volk tijdens de bezetting zo vurig hoopte is na 'dte bevrgdlng niet gekomen. De Internationale ontwikkeling heeft een ander verloop gehad dan waarop wg hadden gerekend. Al hebben verschillende volken hun vrij 3ld herkregen, de oorlog is nog niet tenfc.'nde. In Korea .wordt voortdurend ,,njg gevoerd eni wordt de burgerbevol king aldaar van huis en hof verdreven. i Telkens ontstaan vuurhaarden van ieuwe oorlogen waardoor de onrust on- %r ó.e bevolking toeneemt. Verschillende volken verloren htm de- 'Vcratisch bestuur en gaan gebukt on- sr politieke onderdrukking. De con- ?ntratiekampefi zijn opnieuw gevuld, 'altoos velen zijn van hun vrijheid be roofd. Deze omstandigheden hebben tot ge volg, dat duizernden mensen in hun be staan zijn ontworteld. Mannen, vrouwen en kinderen slaan op de vlucht, verla tende de bodem waarop zij rustig met him familie hpbben gewoond en gewerkt Zwerftochten van ontheemden, van men sen die hunkeren naar vrijheid! en ge rechtigheid. De Verenigde Naties werden door de harde feiten gedwongen zich met het vluchtelingenvraagstuk te gaan bezig houden. Grote bedragen worden beschikbaar gesteld om de ergste nood te lenigen. Ook op de bevolking van ons land wordt een 'ernstig beroep ge'daan. Hlen landelijke inzamelingscommissie is ge vormd. De Koningin heeft het Bescherm vrouweschap van deze Commissie aan vaard. Tijdens de installatiebijeenkomst van deze Commissie hield Hare Majesteit een rede waaraan wij het hierna volgen de ontlenjen: „Ik herinner mij de slotzin van een lezing van iemand, 'die het vluchtelin genprobleem uit tegen aanschouwing kent en zei: „Ik kan geen nacht rustig slapen, nu ik deze dingen weet." Het is niet zo, dat ik II zou willen toewensen, nooit meer rustig te slapen^ doch er zijn dingen die schreeuwen om een oplossing en men kan niet rusten voor er een oplossing is. Men kan toch doen wat de hand vindt om te doen en ook anderen tot hulp op wekken en verder kan men behalve zich zelf ook zijn medemens wakker schud den." Al kan geen voldoende en afdoende hulp worden geboden toch zal men hier moeten doen wat de liefde tot de naaste gebied. In de week van 20 tot 25 Octobei; 1952 zal over het gehele land een inzameling worden gehouden, ook op Flakkee. Wij wekken hierbij op de voor dit doel ingestelde plaatselijke Comité's, zoveel mogelijk bij hun omvangrijke arbeid ter zijde te staan. Men stelle zich spontaan als collectant of collectrice beschikbaar. En de bevolking geve met milde hand. A. Brinkman, Burgemeester Stad aan 't Haringvliet; A. D. van Dijk, Burgem. Oude Tonge; P. W. Hor dijk, Burgem. Ooltgensplaat; D. v. Heijst, Burgem. Dirksland, Melis sant en Herkingen; Chr. van Hofwe- gen, Burgem. Nieuwe Tonge; J. Kleijnenberg, Burgem. Ouddorp; J. van Knobelsdbrff, Burgem. Goede- reede en Stellendam; J. Kruijff Bur gem. Den Bommel; D. Rijnders, Burgem. Middelhamis en Sommels- dijk. Tijdens het middageten kreeg het dochtertje van de heer J. h'. Fase te Sint Annaland een visgraat in haar keel. Het meisje werd naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom ge bracht, waar de graat operatief werd verwijderd. telijk welkom, maar ook namens de jeugdverenigingen. Aangezien de kerke lijke- en schoolarbeld veel overeenkomst vertoont, is het van veel belang, dat er een goede verstandhouding bestaat. Hij hoopte dat God de nieuwe herder kracht mag geven tot vervulling van deze taak. Daarna sprak een afgevaardigde van ■de studentenvereniging „Voetius" die idominé geluk wenste met zijn spoedig beroep en zich verheugde dat hg getui ge mocht zijn van de eerste preek. Hij hoopte diat de band met „Voetius" be stendigd zal blijven en indien een beroep op hem mocht worden gedaan, hij dit niet zal beschamen. Namens de classis sprak ds Koele er zijn Verheuging over uit dat Herkingen weer zo spoedig bezet was en dat waar schijnlijk vele malen een beroep op hem zal worden gedaan om in andere vacan te gemeenten te komen prediken. Ds Klootwijk waa buitengewoon dank baar, dat hem een zware last was af gevallen, daar hij de lege plaats ia Her kingen zo gevoelde. Spreker kon hem verzekeren, dat hij in Herkingen niet teleurgesteld zal worden. Ds Wolthers sprak als consulent voor Herkingen en zeide dat hij blij was dat Herkingen zo spoedig was voorzien daar het voor hem niet altijd meeviel de reis naar Herkingen te aanvaarden. Hij moe- 'digde hem aan om te blijven spreken over Jezus Christus. Broeder de Geus heette ds hartelijk welkom In de gemeente namens de kerk- Voogdg, terwijl broeder van Zielst ten slotte een dankwoord namens de ge meente uitsprak. Tot slot werd gezongen Ps. 119 17. GEVIST ZONDER VERGUNNING IWegesa overtreding van artikel 27 van de Visserijwet, moest de 32-jarige landarbeider Leendert K., uit 'Dirksland, Vrijdag jl. voor de politierechter te Rot terdam verschijnen. Hij zou op 21 JuU 's nachts om half twaalf te Dirksland vissende door het te water brengen, te water hebben en uit het water op te ha len van een kruisnet in het water van de Gooy, paling hebben bemachtigd en daardoor inbreuk hebben gemaakt op het recht tot het toe-eigenen van die vis van Dirk Meijer. Los van aUe rechtelij ke en juridische termen: K. had gevist in water waarin hfl niet het recht had te vissen, omdat dit recht toekwam aan genoemde Dirk Meijer. De politierechter merkte nog op, dat K. met nog een kornuit was bezig ge weest te vissen, maar K, hield zich van de domme. „U wist toch wel degelijk, dat u daar niet met een kruisnet op aal mocht vis sen", merkte de politierechter op. „U nam de benen, maar toen u over een sloot sprong, kwam u er niet over, maar er in terecht en toen was u het kruisnet ook kwijt. U bent al eens "meer veroor deeld wegens visstroperij en naar mijn opvatting ligt het 'Visstropen zeer dicht bij diefstal." De officier van Justitie achtte het ten- laste gelegde feit bewezen en eiste te- kejii K, 40,— boet* of 20 dagen brom men, en een maand gevangenisstraf, voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Met verbeurdverklaring van het kruis net. „Hebt u nog iets te zeggen op de eis van meneer de officier?" vroeg de po litierechter. „Ja, zei K., die maand voor waardelijk vind ik wel "wat zwaar De politierechter had compassie met K. en veroordeelde hem tot 50.boe te, of 25 dagen brommen- De maand voorwaardelijk en de verbeurdverklaring van het kruisnet werden Leendert niet opgelegd. Dat was tenminste toch nog een meevaller op het end VRIJEN MET BURENGERUCHT Anna Maria G., een 20-jarige, kittig meisje, uit Dirksland, verscheen Vrijdag jl. voor de groene tafel van de Rotter damse politierechter. Zij was niet ver legen en antwoordde vrijmoedig op de vrageni die hier werden gesteld. Vol gens de dagvaarding zou zij, in de late avond van 23 Juli, te Dirksland, op zettelijk, beledigend, PhUippina B. mon deling hebben toegevoegd: „Dweil, waarvoor blijf je daar staan, Zondag avond!" Anna gaf een uiteenzetting van het geval. Haar slaapkamer komt uit in een steegje en om ongeveer kwart voor elf stond daar Philippine met haar verloof de in. dat steegje, dicht'bij het raam te vrijen. „Ik kon niet in slaap komen", vertelde Anna", en toen heb ik hun ge vraagd, of ze niet weg wilden gaan, want ik hoorde alles". „Maakte dat vrijen dan zo'n lawaai?" informeerde de politierechter. „Buitengewoon veel,' edelachtbare," antwoordde Ann'a. „Gaat dat nog door?" „Ja, maar ze zijn nu wat stiller", lichtte Anna de politierechter in. „Maar die lelijke woorden heb' ik niet gezegd. Als ik in het bed lag, hoor ik alles en I ze staan er iedere avond." Philippine vertelde als getuige, dat ze met haar verloofde, P. T., op die bewus te avond in het steegje had gestaan. An nie had toen wel degelijk die lelijke woorden geroepen en daarachter gezegd: „Zouden jullie nou eens niet naar huis gaan?" Haar verloofd? verklaarde In gelijke geest. Maar Anna bad als getuige een zuster meegebracht, die in de hacht van 23 Ju lie met haar de slaapkamer had ge deeld en deze verklaarde, dat Anna wel het raam had geopend en het vrijende paartje had verzocht om heen te gaan, maar dat Anna geen lelijke woorden had gezegd. De officier van Justitie constateerde, dat twee even sterke partijen tegen over elkaar stonden en verklaarde er niet van overtuigd te zijn, dat Anna de haar ten- laste gelegde lelijke woorden zou heb ben gebezigd. Hij concludeerde tot ont slag van' rechtsvervolging. Ije politierechter wBs het met deze conclusie van de officier eens. Ook hij achtte het bewijs niet geleverd en sprak Anna vrij van het haar tenlaste geleg de. 'Toen verzocht de politierechter Phi lippine en baar verloofde nog even voor de groene tafel te komen en gaf beiden de raad een plek te zoeken voor hun nünne-kozerijen, waarze de rust van anderen niet konden verstoren. En met deze welgemeende raad konden zij gaan. Anna stapte monter dé zaal uit. Philip pine echter liet wat traantjes de vrije loop. Toen zij buiten de zaal was Het meest gelezea blad in dit rayon f Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben bij besluit van 7 October benoemd! tot lid van de vaste commissie van de Provinciale Planologische Dienst, voor Zeeland ir. M. A. Geuze te Poortvliet, voorzitter van de Z.L.M. Ir. Geuze heeft deze benoeming aanvaard. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb gen de Provinciale Staten voorgesteld een gedeelte van de weg Oud Vossemeer St. Annaland, lang ongeveer 5265 me ter, met ingang van 1 Januari 1953 in beheer en onderhoud van het waterschap Oud Vossemeer over te nemen, onder voorwaarde, dat dit waterschap jaar lijks een bedrag van 4475 aan de pro vincie betaalt, welke bijdrage kan wor den afgekocht door betaling ineens van 111.881. GEREF. GEMEENTEN Zoals bekend is Ds A. Verhagen te Kampen in het Stadsziekenhuis aldaar opgenomen, om een operatie te onder gaan wegens zeer ernstige ingewands- stoomissen. Zijn toestand was niet zon der levensgevaar. Thans kan worden ge meld, dat er enige verandering gekomen is en menselijk gesproken het 'directe le vensgevaar is geweken. Wel is hij uiterst zwak. MIDDELHARNIS Winlselweeik. In de advertentie van Vrijdag jl. over de te houden Winkel week van 18 tot en met 25 October, is een fout geslopen. De ringrijderij voor bromfietsers heeft niet 6.30 uur plaats, maar Zaterda,g 18 October des nam. 3.30 uur. Voorts zij nog gemeld, dat de prijzen die tijdens de Winkelweek zullen wor den uitgereikt; te bezichtigen zijn in de etalages van de fa. Nipius. SOMMELSDIJK Op Donderdag 23 October a.s. des middags 3 uur zal er ten huize van de arts P. Knöps, alhier, gelegenheid wor den gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. HERKEVGEN A.s. Vrijdagavond 7 uur zal er in het gemeentelokaal eeiï samenkomst plaats hebben van B. en W., raadsleden, school bestuur en andere genodigden tot offici ële opening van het gerestaureerde schoolgebouw. Het zoontje van B. G. had het onge luk spelenderwijs in de lege kaai te val len, zodat hij een gapende hoofdwonde bekwam en door de dokter moest wor den gehecht, OOLTGENSPLAAT SCHEEPVAART. Gedurende de week van 6 tot 11 Oct. zijn in de haven gela den: 9 schepen suikerbieten; 4 schepen aardappelen; 1 schip voerpoters. Zijn ge lost: 1 schip kunstmest en 1 schip brandstof (sloffen). Galathesehaven: Geladen: 5 schepen suikerbieten. Gelost: 1 schip steen. VJIEMARKT ROTTERDAM, 13 Oct. Aangevoerd in totaal 1303 dieren, waaronder 890 vette koeien en 413 varkens. Prijzen per kg vette koeien 2.66—2.76, 2.50—2.60, 2—2.30; varkens lev. gew. 2.21, 2.17, 2.14 De aanvoer van vette koeien was kor ter met kalme handel en de prijzen als vorige week Dinsdag Prima exemplaren gingen nog boven notering. De aanvoer van varkens was iets min der met tamelijke handel en iets lager in prijs. Enkele zware exemplaren gin gen nog boven noteringen. AAR0APPELBEURS ROTTERDAM, 13 Oct. Kleiaardap- pelen 35 mm opwaarts: eigenheimers 10, bintjes 99.25, blauwe eigenhei mers 10—10.50, IJselster 8.25, Beve landers 10.5011; zandaardappelen 35 mm opwaarts: Nieuwlandse eigenhei mers 9, noordeling 8, voran 8, re- cord 8; voeraardappelen 44.50; prij zen per 100 kg en berekend op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen: op» wagon, schip of auto.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1