Winter dienst v. d. Schuyt Lezers aan't woord: Centrale Veiling Middelharnis Uienuitvoer naar Duitsland Burgerlijke Stand Plaatselijk Nieuws Leestafel Schrammetje NIEUWS UIT ZEELAND Visitekaartjes moeten anno '56 groter worden pe Rotterdamse Tram is de leugen op wielen! Overschrijving van de rijvergun ning bij aankoop van een nieuwe vracht- of bestelwagen is noodzakelijk Enkele wijzigingen, vooral in de dienst Den Bommel - Numansdorp Ooltgensplaat-Dintelsas vrij stabiel GOEDEBEEDE EEN BOEK VAN KLAAS TOXOPEÜS schrijft: V^roensdag 8 October 1952 „BIIiAMDBM-NIlltTWS" Bis. 8 Mijnheer de Redacteur, De geruisloze revolutie van. de ver- keersverhouding op Flakkee zet zich voort. Was er de vorige maal, toen de E.F.A.p. aan de R.T.M, werd verbonden nog enig protest, thans nu blijkens de pas ingegane dienstregeling een groot deel van ons eiland zo goed als geheel blijft verstoken van autobusdiensten, heb ik nog niet veel gemerkt van enige actie hiertegen. Moeten wij evenwel dit alles maar voetstoots aannemen? Mijns insziens past hier slechts een krachtige actie, die zich niet beperkt tot het zen den van een vertoog aan R.T.M, en ver- keersinspectie. Door de jongste maatregel wordt de klok een heel eind terug gezet. De heer Van Zuijlen zal het wel niet met mij eens zijn, en gaat waarschijnlijk beto gen, dat 40 jaar geleden elke 3 uur een tram reed, en nu elke 2 uur. Inderdaad een geweldige vooruitgang, waarop de R.T.M, met trots kan wijzen! Om in de trant te blijven, 40 jaar geleden waren de wagens waarschijnlijk nog nieuw en goed onderhouden ofwaren er toen ook al tweedehands rijtuigen te koop? Nu zijn het verveloze, haveloze hokken. Piet Bakker heeft in Elseviers Week blad van 21 Juli 1951 'de tram als volgt geschetst: „drie schuren op wieltjes scharrelen langzaam en hobbelend langs de smalle rails." Dat is goed getypeerd. Toch waag ik het daarnaast een an dere typering te geven: ik zou de tram willen noemen: ,,de leugen op wielen." Vergelijkt U eens het moderne trein stel, zoals dat bijvoorbeeld is afgebeeld op de omslag van de nu ter ziele gegane dienstregeling, met het vehikel, dat zich niet alleen over ons eiland voortbeweegt, maar zich zelfs in het hart van de Maas stad durft wagen. Is het geen leugen tegenover de techniek, tegenover de wer kelijke behoeften van het verkeer! Maar de R.T.M, is wel vooruitstre vend, immers het personeel is onlangs voorzien van nieuwe dure machines, waardoor ze wandelende kasregeristers en telmachines der R.T.M, zijn gewor den. Het maakt evenwel de indruk dat die hoge uitgaaf wordt afgeschreven op de eilandbewoners, door een dienst te handhaven met totaal versleten en afge schreven materiaal. Ik houd mijn hart vast bij de gedachte, dat het personeel nog eens in keurige unformen zal wor den gestoken, ik vrees namelijk, dat die uitgaaf dan moet worden goedgemaakt, door de passagiers met goederenwagons te vervoeren. Waartoe dit betoog? Naar mijn me- mng wordt hier onrecht gepleegd, ge spot met de werkelijke belangen van on ze gemeenschap. De rollen worden om gedraaid in zoverre als de directie der R.T.M, decreteert dat niet de consumen ten, in casu de passagiers de verkeers- behoefte en de wijze van vervoer bepa len, maar de directie decreteert, dat de passagiers zich bij regen en ontij moe ten laten verkleumen op de eenzame perrons, ver buiten de centra van de dorpen gelegen. Wil de directie graag trammetje spe len? Goed, laten wij haar met Sint Ni- colaas een speelgoedtrein cadeau doen, dan kan ze haar spel nog vervolmaken en zich de hele dag binnenskamers ver lustigen, met een trein en passagiers, die niet klagen. Als aan ons eiland dan maar de verkeersmiddelen worden ge schonken die het werkelijk nodig heeft. U.aar terzake: wat moeten we nu doen? Dat wil ik overlaten, aan de ge meenteraden en andere colleges en per sonen die zich voor hefgemeenschapsbe- lang interesseren. Laten wij ons des noods met een petitie tot de Kroon wen den. Als wij alles slikken wat üe R.T.M, ons gelieft op te leggen, hebben wij niet beter verdiend. J. Naschrift. Maandagmorgen werd onze redactie opgebeld, dat met de tram van 7.53 uit Ouddorp meerdere passagiers moesten staan. Er waren te weinig rij tuigen aangehaakt. Er zijn legio klach ten over het vei-voer, men trekt zich er niets van aan. Wij zijn aan de- willekeur van de R.T.M, overgeleverd. (Red.) De E.V.O. vestigt de aandacht van houders van bedrijfsauto's op de bepa lingen voorkomende op de rijvergunning van de Rijksverkeersinspectie, o.a. is bepaald dat het vergunningsbewijs slechts geldig is voor het in de vergun ning omschreven voertuig. Indien het bedrijf overgaat tot aankoop van een nieuwe vracht- of bestelauto dient dus een nieuwe rijvergtmning bij de Rijks verkeersinspectie te worden aange- gevraagd. Voorts is bepaald dat de vergunning door de houder moet worden ingeleverd zodra hij de auto niet meer gebruikt of verkoopt. Wellicht ten overvloede wijst de E.V.O er op dat bij het vervoer van goederen met motorvoertuigen steeds een geldige rijvergunning van de Rijksverkeersin spectie bij de wagen aanwezig dient te zijn. Visdag 3 October 1952 Tomaten 20.—22.—Alicante 64.— '2.Andijvie 6.7.Bloemkool 10.—26.—Princessen 36.-57.—; Sla A 3.30t—3.70; St. Remy 3.-7.—; Le- gipont 10.—,; Conference 9.—; Lax- ton Superbe 6.10.Groninger Kroon 7.-14.—; C!ox Orange Pippin J o^--- In het weekblad „Groenten en Fruit" van 2 dezer, troffen wij een berichtje aan, dat voor Flakkee, het uienland, wel van belang kan zijn. Het luidt als volgt: De export van verse groenten naar West-Duitsland vindt normaal doorgang. Op' 24 September j.l. werd in de Duitse Staatscourant wederom een nieuwe uit schrijving gepubliceerd, ditmaal ten be drage van D.M. 4.000.000, zodat ver wacht mag worden, dat deze uitvoer voorlopig wel zonder bijzondere moei lijkheden voortgang zal vinden. Dit laatste heeft natuurlijk geen be trekking op het product uien, waarvan de invoer uit Nederland op 18 Septem ber jl. door de Westduitse autoriteiten weer werd stopgezet. Voor andere landen dan Nederland geldt voor uien een Sperrfrist van 1 Augustus tot en met 30 November a.s. Alhoewel de voordien bijzonder hoge uienprijs in Duitsland door de import uit Nederland in de eerste helft van Sep tember wat is gedaald, is de situatie niettemin zo, dat er ongetwijfeld een be duidende importbehoefte aan dit pro duct bestaat en daarom worden de po gingen om de Duitse grens voor onze uien weer geopend te krijgen, met alle kracht voortgezet. Op dit moment kan nog niet beoordeeld worden of en wan neer dit eventueel het geval zal zijn. Men trehfee hieruit zelf zün conclusie. MIDDELHABNIS Burg. Stand over de maan^i Sept. '52. Geboren: Johaima, dochter van A. Struik en M. Groenendijk; Wouter, zoon van H. Visser en L. Kievit; Dimmes Abram, zoon van A. v. d. Valk en J. Doomhein; Barend Teunis, zoon van B. van Zijll en G. v. d. Valk; Jacob, zoon van P. de Blok en M. Vogelaar; Willem, zoon van P. Kattestaart en J. van Brus sel; David, zoon van J. v. d. Meide en T. M. de Jong. Overleden: Suzanna Mijs, oud 67 jaar, zonder .beroep, wonende te Middelharnis echtgenote van Jacbous Adriaan van Dis, overleden op 7 September 1952; Gerrit Buth, 80 jaar, zonder beroep, wo nende te Middelharnis, echtgenoot van Cornelia van Groningen. Overleden op 29 September. Huwelüken: Ant. Kroon, oud 26 jaar, landarbeider, wonende te Den Bommel met L. M. Groen, oud 25 jaar, zonder beroep, wonende te Middelharnis; L. Verhage, oud 26 jaar, maohine-bankwer- ker, wonende te Middelharnis -met M. V. Brussel, oud 25 jaar, zonder beroep, wonende te Middelharnis. SOMMELSDHK BiüTg. Stand over <f(3 maand Sept. 1952. Geboren: Pietertje Johanna, dochter van Jac. Groenendijk en Adr. Polder; Jacobus, zoon van Jac. v. d. Velde en PI. van Antwerpen. Huwelijkenj: H. A. Appel, oud 29 j., huisschilder, wonende te Sommelsdijk, en M, Boukema, oud 29 j., zonder be roep, wonende te Sommelsdijk; Corn. D. van der Velde, oud 25 jaren, landbouwer wonende te Melissant en M. G. v. Nieu- wenhuijzen, oud 24 jaren, zonder beroep, wonende te Sommelsdijk. Overlijden: Aartje van der Baan, oud 78 jaren, zonder beroep, wonende te Sommelsdijk, weduwe van Pieter Kieviet. NIEUWE TONGE Geboren: Tannetje, dochter' van W. Oostdijk en N. Osseweijer; Maria Cor nelia, dochter van P. Kievit en J. M. Holster; Jacob, zoon van. C. L. Melissant en K. C. Visbeen; Adriana, dochter van L. W, Timmer eni L. A. Knaape; Gerrit- je Antje Lena, dochter van F. van Noord en A. P. Bakker, Adrianus, zoon van M. Kievit en L. VroegindeweijAdrianus Jan, zoon van Joh. de Jong en A. van der Laan. Overleden: Sara Kievit, weduwe van Koenraad van der Ham, 89 jaar. OUDE TONGE Geboren: Paulus Jacob, Adrianus Jo hannes, zonen van A. de Vos en C. Kreeft; Gerrit, zoon van J. Jonker en A. Andriesse, Johanna, dochter van L. Gebraad en J. Koert; Elizabeth Adriana dochter van A. Rauws en J. Luijendijk; Maria, dochter van K. Kamp en C. B. Qulst. Huweiyicen: T. van Kempen, oud 24 j. en C. M. Breeman, oud 23 j.; H. Boom, oud 31 j. en T. van Noord oud 25 j. Overleden: Johanna Overgaauw, oud 87 j., wed. van C. J. Campfens. Vertrokken: M. W. M. v. Vugt naar Huijbergen; C. J. de Vin naar Rotter dam; W. V. Noord en vr. van Baaien naar 's-Heer Ardenskerke; G. Camphens en echtgenote, naar Stavenisse, C. Bree- man-van Kempen naar België (Lier)J. Buijs naar Breda, B. J. van Vugt en M. J. V. Vugt naar Rijsbergen, D. Jochems naar Schiedam. Ingeikoniien: J. E. Los van Oud Beljer- land; J. A. de Bruin van Charmoy, Frankrijk; M. E. M. de Weerd van Bre da, A. P. Potappel e.v. van Kempen van Oud Vossemeer; W. H. Ankersmit van Dordrecht. De eerste afvaart van Den Bommel is met een half uur vervroegd en vertrekt nu 6 uur. Voor beurs- en marktbezoe- kers is dit zeer zeker een flinke verbete ring. De tweede dienst gaat een kwar tier vroeger nl. om 8.30 uur. De derde dienst om 11 uur (is 10 minuten vroe ger als de zomerdienst) Vaart 4 en 5 is het zelfde gebleven 13.40 en 16 uur, terwijl de laatste vaart om 18 uur ver trekt en ook 10 minuten vroeger is ge steld. Slechte aansluitingen van de R.T.M. De eerste vaart van Numa,nsdorp is met 15 minuten vervroegd en vertrekt 7.15 uur. Eveneens de tweede vaart die om 9.45 uur vertrekt. De derde dienst gaat 5 minuten vroeger nl. om 12.15 uur. Vaart 4 is de zelfde tijd gebleven (14.50), terwijl de diensten 5 en 6 nu 10 minuten vroeger zijn gesteld en om 17. resp. 19.10 uur vertrekken. De late dienst is voor de winter vervallen. Zon dags geen dienst. De aansluitingen van de tram zijn MIDDELHARNIS Ds G. Zwerus, Predt. der Ger. Gem. alhier, die verleden week plotseling ziek werd, kon Zondag niet voorgaan in de dienst des» Woords. Hij heeft alle predik beurten van de vorige en van deze week moeten af zeggen. Thans is hij weer her stellende. De zondie tegen de Heilige Geest. Met dit onderwerp hoopt Ds P. de Smit van Zeist Woensdagavond half acht in de Chr. Ger. Kerk voor te gaan. DIRKSLAND Predikbeurt. Woensdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds M. Blok van Rotterdam. HEBKINGEN Zij die lid wensen te worden van de „E.H.B.O." en een cursus willen volgen, kunnen inlichtingen bekomen bij de voorzitter J. C. Huizer, Molendijk 12. De nieuwe Winkelsluitingswet is per 1 Oct. ingegaan. De winkels zullen ge sloten zijn des avonds 6 uur en des Za terdags 7 uur. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier voor te gaan Ds M. Blok van Rotterdam. MELISSANT Het dochtertje van dhr v. d. W. liep tegen een auto op. De ontboden genees heer constateerde een lichte hersenr schudding. Dhr V. d. M. kwam met zijn motor, doordat er een hond voorliep, zodanig te vallen, dat hij enige schaafwonden opliep. Zaterdagmiddag jl. werd bij de hoeve „Rust Roest" van dhr B. Struik, een bestelauto door de naderende tram ge grepen. Met schrik van de bestuurder en materiële schade liep dit ongeluk af. D.V. Woensdag 8 Oct. hoopt de Zen- dingskrans weer haar jaarlijkse verkoop avond te houden in de Chr. Kleuter school aan de Binnenweg. De deuren gaan half zeven open. Er is in het voor bijgegane jaar door de dames weer veel gemaakt. ledere koopster kan wat voor haar gading vinden. Ook deze keer zijn er weer enige leuke attracties. Het be stuur hoopt dan ook, dat velen zullen komen en kopen, opdat zo het doel der Vereniging bereikt mag worden! Let U er vooral op, dat er alleen 's avonds ge legenheid bestaat om te kopen'. Nieuw gemaal. In de gehouden ver gadering van stemgerechtigde Ingelan den, der verschillende Polders onder Groedereede, de Piaspolders, en Polder Het Oudeland te Ouddorp, is besloten! tot het plaatsen van een gemaal aan de Oudelandse zeedijk nabij Jillesweg te Ouddorp. Opbrengst collecte. De collecte van Zondagmorgen gehouden voor de kapel bouw Hulp en Heil te Leidschendam heeft opgebracht 65.05', en van Zon dagavond voor Evangelisatie te Haas trecht 60.64. De gemeente wordt voor deze opbrengsten hartelijk dank gezegd. Van hier vertrokken een scheepsla ding aardappelen groot 600 mud, met bestemming 's-Gravenihage. Anm gebriolaen. Het dochtertje van K. H. had het ongeluk zodanig met de fiets te vallen, dat zij haar arm brak. Uitslag aanbesteding. Uitslag aanbe steding consistorie Herv. Kerk. Laagste inschrijvers waren als volgt: smidswerk T. Renaud, timmerwerk J. Redert, met selwerk Kr. de Ronde, schilderswerk H. Dubbeld. In massa 6700.—. OUDE TONGE Op de beurs van Vrijdag jl. werden de volgende prijzen genoteerd: Peul vruchten: schokkers 5258, kleine groe ne 48h—53; gerst 28—33; haver 26—29; capucijners 4048; karwijzaad 5058; maanzaad 90^115; bruine bonen 5060; aardappelen 910 cent per kg, voerpo ters 34 et per kg; uien 15 et per kg. In de week van 29 Nov. t.m. 3 Oct. j.l. zijn uit de haven van Oude Tonge vertrokken 4 schepen met suikerbieten voor Puttershoek; 7 schepen met sui kerbieten voor Dinteloord; 1 schip met witlof; 1 schip met tarwe, 1 schip met aardappelen; 2 schepen leeg. Ingekomen 1 schip met stenen. OOLTGENSPLAAT „Huwelijk en gezinsleven", over dit onderwerp spreekt Dr. Drogendijk uit Dordrecht a.s. Donderdag 9 Oct. sav. 6.30 uur in „Elthato". Zeer actueel is het onderwerp. Ouders en opvoeders van kinderen gaat er heen! Scheepvaart. In de week van 29 Sept. tot 4 October zijn in de haven geladen,: 6 schepen suikerbieten; 1 schip met uien 1 met aardappelen en 1 met voerpoters. Zijn gelost: 1 schip met pootaardappe- slecht, vooral vanaf Rotterdam, waar bij de aankomst te Numansdorp-haven bijna geen aansluiting geeft op de boot. Om bv. eeü voorbeeld te noemen: aan komst tram 9.55 uur, maar de boot is 9.45 uur, dus 10 minuten vroeger ver trokken. Alleen de tram die om 16.55 uur aankomt heeft een goede aanslui ting op de boot, die 17.00 uur vertrekt. Bij de dienist O^ltgiensplaat (Sliuisha- ven)-Dintelsai9 zijn de eerste 6 vaarten gelijk gebleven. De overige hebben en kele wijzigingen ondergaan.' De afvaart van Dintelsas van 17.00 uur is nu 17.30 geworden en die van 18.30 uur nu 19.00 uur. De afvaart van Ooltgensplaat om 16.15 is gesteld op 16.30 uur, van 17.45 op 18.15 uur en die van 19.30 op 19.45 uur. De laatste dienst visa versa is ook hier vervallen. Zondags geen dienst. Voor vaarteni op feestdagen raadplege men de dienstregeling, die gratis ver krijgbaar zijn bij de conducteurs en het hoofdkantoor der fa. van der Schuyt, Oosterkade 9, Rotterdam. Tel. 27320. len. Galathesehaven: geladen: 6 schepen suikerbieten. Door de vele regens heeft het vervoer van landbouwproducten de laatste week veel stagnatie ondervonden. Verschillen de schepen hebben dagen gelegen voor eer zij hun vracht hadden geladen, voor al de schippers die suikerbieten varen. VERTALINGEN VAN NEDER LANDSE BOEKEN Uitgaven van Kok in het Amerikaans, Noors, Zuid-Afrikaans en JVIaleis. Er zijn de laatste maanden verschil lende uitgaven uit het fonds van J. H. Kok N.V. te Kampen in het buitenland verschenen. Van de Dogmatische Studiën" door Prof. Dr. G. C. Berkouwer verschijnt een Amerikaanse vertaling bij Eerdmans Publishing Company te Grand Rapids, Mich., onder de titel: „Studies in Dog matics." Twee delen der Amerikaanse editie zijn reeds uitgekomen, namelijk „Faith and Sanctification" (Geloof en Heiliging) en „The Providence of God" (De Voorzienigheid Gods.) Van de roman „In den Gebroken Dor pel" door F. Decoster verscheen een Noorse vertaling onder de titel „Her- berget" bij üidremisjonsforlaget A.S. te Oslo. Prof. Dr J. H. Bavinck's „Mensen rondom Jezus" kwam uit in Zuid-Afri kaanse vertaling bij H.A.U.M.-J. H. de Bussy te Kaapstad-Pretoria. Eveneens werd een Zuid-Afrikaanse vertaling gepubliceerd van „In de smeltkroes" door Dr J. H. Gunning J. Hzn., en wel onder de titel: „In die smeltkroes, 'n Boekie vir Beproefdes." Uitgever: Die N.G. Kerk-Uitgevers van Suid-Afrika. Van de serie „Kleine Bijbelboekjes voor de kleuters," geschreven door Anne de Vries en geïllustreerd door Tjeerd Eottema, wordt een Maleise vertaling uitgegeven. Reeds zijn drie boekjes in het Maleis verschenen, namelijk: „Da-ud A-nak Gem-ba-la" (David, de herders jongen), „Junus Jang Bodoh" (Die dom me Jona) en „De ngan Je-sus di-da-lam pe-ra-hu" (Met Jezus in een scheepje). ■De Maleise editie bevat ook de gekleur de tekeningen van Bottema. Bovenidien zal er een Maleise verta ling verschijnen van het Bijbels Beeld woordenboek van Dr A. van Deursen, onder de titel: „Kamus Lukisan2 dari Alkitab." Naar wij vernemen, gaat dit najaar bij Uitgeversmaatschappij ,,Het Wereld venster" te Baam een boek verschijnen van de bekende schipper van de red- dingboot „Insulinde" te Oostmahom, Klaas Toxopeüs, getiteld „Vliegende Storm." Voorts zullen bij dezelfde uitgeverij verschijnen: „Schandaal om Dr Knox", een roman uit de wereld der chirurgie door Johan V. d. Woud. De derde druk van „Elisabeth en de Moraal" van Harriet Freezer. Jeugdherinneringen van dezelfde schrijfster, getiteld „Kippen op de Kor rel". Een boekje van Harriet Freezer in samenwerking met Jac. v. d. Ster, een roman in brieven, „Dat is de reden niet" Van Max Dendermonde een keuze uit zijn reportages „Het Leven Betrapt', alsmede eenl bundel sonnetten „Het Ver moeden". Hella S. Haasse publiceert haar cau serieën over Italië onder de titel „Klein, Reismozaiëk", terwijl van het bekende boekje van Antoon Coolen „Uit het kleine Rijk" de vierde druk zal verschij nen, t.w. het 20ste^24ste duizendtal. Voorts verschijnt het derde en laatste deel van Dr B. Delfgaauw's „Beknopte Geschiedenis der Wijsbegeerte": „Dg he dendaagse Wijsbegeerte." Onder redactie van Dr F. Boerwinkel en H. van Praag gaat een serie populair wetenschappelijke ,,pocketbooks" ver schijnen in de Vogelvlucht-serie, waarin als eerste vijftal zullen verschijnen: „Het Wereldverkeer" door Dr A. Plesman: „De Wereldlitteratuur" door Paul Rodenko; „Het Heelal" door Dr. W. J. A. Schouten; „Gesprek tussen Oost en West'" door H. van Praag; „De huidige situatie der Joden in de wereld" door Jaacov Zutan. POSTWISSELS UIT ZWITSERLAND Het maximum bedrag voor gewone postwissels en voor verrekeningspost- wissels, afkomstig uit Zwitserland, is verhoogd tot 1200. Van enkele winkeliers kreeg ik het verzoek om er de lezers nog eens op te wijzen, dat de winkelsluitingswet verle den week in werking getreden is. Dat wil dus zeggen, dat de winkeliers één morgen of middag per week moeten sluiten, al naar gelang dit door het ge meentebestuur voor hun branche gere geld is. En 's avonds na zes of zeven uur ook alweer voor iedere gemeente afzonderlijk geregeld gaat de win keldeur onherroepelijk dicht. Het pu bliek zal aan deze maatregel nog moe ten wennen. De stedelingen zijn dit al jaren gewoon, doch ten plattelande nam men het met de sluiting niet zo nauw, ook al was dit bij gemeentelijke verorde ning reeds verplicht. Men moet er nu echter rekening mee houden, dat de Overheid middels de politie nauwlettend op de winkelsluiting gaat toezien. Zag men voorheen nog wel eens wat door de vingers, dan zal dat nu anders wordent ledere winkelier loopt dus de risico van een bekeuring, indien hij na sluiting nog klanten helpt. Vanzelf mag hij de op sluitingstijd de in de winkel aanwezige klanten nog hoogstens een half uur af helpen, maar hij mag- na sluitingsuur niemand meer in zijn zaak toelaten. Doet hij dat wel en de politie zou het zien, dan riskeert hij een boete. De win kelier moet dus van meet-af aan voet bij stuk houden en na sluitingstijd niet meer verkopen. Daaraan moeten alle winkeliers de hand houden. Want als Jansen op tijd sluit en Pietersen die de zelfde artikelen verkoopt nog stiekum klanten van Jansen helpt, dan ontstaat daardoor een oneerlijke concurrentie. Nu mag men zeggen dat Pietersen de kans loopt een bon te krijgen, maar daar trekt de klant zich niets van aan. Als die maar geholpen is, vindt hij het allang goed. Ik las in het raadsverslag van Sommelsdijk, dat de heer Knape bij de behandeling van de winkelsluiting naar de mogelijkheid vroeg, om bij een geconstateerde overtreding niet alleen de winkelier, maar ook de klant te be keuren. Het mag misschien wat hard klinken, maar daar zit toch wat in. Want het is de klemt, die de winkelier in de verleiding brengt om hem te hel pen. Zeg nu als winkelier eens tegen een goede klant, wanneer deze na sluitings tijd nog iets komt halen: ik help je niet! Schiet dat bij zo iemand verkeerd, dan loopt de winkelier kans, dat hij hem kwijtraakt, vooral als een concurrent wel „zo goed" is hem te helpen. Is het echter zó geregeld, dat de klanten óók bekeurd worden tien tegen één, dat zij wel zullen zorgen op tijd htm spullen in huis te hebben. Ik sprak eens een win kelier die een klant na veel aandringen na sluitingstijd hielp. En laat hij nu net tegen de lamp lopen! Het kostte hem vijf gulden; véél meer dan hij aan de klant verkocht, laat staan verdiend had. Toen hij dat tegen de klant vertelde zei deze: „dan had je het maar niet moeten doen!" Geef daar nu maar eens geld van terug. Eerst dwingen om je te helpen en dan later laconiek zeggen dat het niet- gedaan had moeten worden. Daaruit blijkt, dat de winkelier de risico niet kan nemen om de winkelsluitingswet te over- tredenl Wanneer de klanten hiervoor be grip tonen, zullen ze zorgen tijdig hun benodigdheden in te slaan. En waimeer het zo geregeld wordt dat de klant zelf ook, gevaar loopt een bon te krijgen, zal hij zéker wel uitkijken. Het is maar een kwestie van gewoonte. De practijk heeft al voldoende bewezen, dat het kan. Schrammetje wil daarom namens de winkeliers van wie hij het verzoek kreeg, een beroep doen op het publiek om het hun niet nodeloos moeilijk te maken. Maar dan wil hij ook de winkeliers ver zoeken om elkaar het been niet te lich ten. De concurrentiestrijd is weer in al zijn hevigheid opgelaaid en er wordt alweer heel wat in het werk gesteld om elkaar de vliegen af te vangen. Zo bij verschillende winkeliers op karwei zijn de, vang ik daarvan wel eens een en an der op. Daar zou een interessant arti kel over te schrijven zijn. Dat zal ik maar niet doen, anders raak ik er mis schien ook klanten door kwijt. Ieder is eeni dief in z'n eigen negotie, nietwaar? SCHRAMMETJE. THOLEN Burg. Stand. Geboren; Comelis Pie ter, zoon van P. K. Roukema en van D. J. Bergers. Huwelijken: Chr. v. d. Aarssen, oud 36 jaar, wonende te Halsteren en A. Kwist, oud 24 jaar, wonende te Tholen. Visseny. In de week van 29 Sept. tm. 4 Oct. jl. was de aanvoer van bot door de Thoolse vissers beter 'dan vorige week. Andere vissoorten werden in ge ringe mate aangevoerd. De verzending van mosselen voor binnen- en buitenland was bijzonder goed. Geslaagd*. Aan de Technische Hoge school te Delft slaagde dezer dagen de heer P. K. Baaij Jzn. uit Tholen voor Scheikundig ingenieur. Economische Wetenschappen. De heer C. A. A. Kesselring, vroeger te Tholen, slaagde aan de Economische Ho geschool te Rotterdam voor het prop. examen Economische Wetenschappen. Benoeming. In de vacature van de heer Nieuwenhuijzen te Poortvliet, die naar elders is vertrokken, is met ingang van 1 Oct. jl. als assistent bij de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst benoemd de heer Math, de Hond te Tholen. Zijn werk kring omvat de gemeenten Tholen, Poortvliet en Oud Vossemeer. Werldoosheid in September. Op 30 September jl. waren er op het Gewes telijk Arbeidsbureau te Tholen 139 werk lozen ingeschreveni en wel uit Tholen 22, uit Oud Vossemeer 13, St. Annaland 32, Stavenisse 14, St. Maartensdijk 29, Scherpenisse 3, Poortvliet 10 en St. Phi- lipsland 5. Van deze 139 werklozen waren er 122 bij de D.U.W. tewerk gesteld. Op 31 Aug. jl. waren er 188 personen ingeschreven. De daling is het gevolg van een wat ruimere werkgelegenheid in de landbouw, terwijl het werkloosheids cijfer ook gunstig werd beïnvloed door dat een aantal arbeiders uit St. Philips- land werk vonden op vrije werken van de Ned. Heide Mij op Schouwen en Dui velend. Opbrengst collecte. De te Tholen huis- aan-huis gehouden lijstcollecte, ten bate van de Oorlogsgravenstichting heeft op gebracht 693.45. Wlnterdienst T.A.D. In de winteer- dienst van de autobusdiensten, van de T.A.D. van Stavenisse via Tholen op Bergen op Zoom en van St. Annaland via Tholen naar Bergen op Zoom. en om gekeerd is geen wijziging gekomen. Ook de treindiensten zijn voor deze omge ving niet veranderd. POORTVLIET DoTlpsigemeenscIiap. In de raadszaal van het gemeentehuis 'te Poortvliet kwam het bestuur van de Dorpsgemeen schap Poortvliet om plannen te maken voor de a.s. winter. Het bestuur had op de vergadering een afgevaardigde van elke plaatselijke vereniging uitgenodigd aan de besprekingen deel te nemen. De voorzitter, de heer B. J. v. Oeveren, oud- biu-gemeester van Poortvliet, sprak een woord van welkom tot het nieuwe be stuurslid de heer van Doom, burgemees ter van Poortvliet. Uit het financieel verslag bleek, dat er nog 10.in kas was. Hiertegen over stond nog een schuld van 11. zodat er uiteindelijk een klein tekort is. Mevrouw Kugel, die voor de Dorps gemeenschap de uitlening van boeken van de Reizende Bibliotheek verzorgt, bracht verslag uit van haar werk. Vo rig jaar is er druk gebruik van gemaakt van deze uitlening van boeken en men hoopt dat het deze winter nog drukker zal zijn. De boeken worden uitgegeven in de wachtkamer van dr Kugel. Ver volgens besprak men de kwestie wat men deze winter zal gaan organiseren. Na enige besprekingen werd besloten twee avonden te geven, nl. één vóór Nieuwjjiar en één in 1953. De heer Iz. Geuze werd bereid gevonden op Don derdag 27 Nov. a.s. een film te draaien „Van suikerbiet tot smker". De film wordt vooraf toegelicht, zodat dan ieder een het proces in de suikerfabriek kan volgen. Dit voorstel werd door het be stuur gaarne aangenomen. Na Nieuw jaar staat er nog een lezing door dr Kugel op het programma afgewisseld door enkele korte natuurfilmpjes. De voorzitter dankte de heer Geuze en dr Kugel voor hun toezeggingen. Tot slot werd besloten elke vereniging een contributie te vragen van minimimi 5.om het werk van de Dorpsge meenschap mogelijk te maken. STAVENISSE Gedep. Staten hebben gelijk. Bij Ko ninklijk Besluit heeft de Kroon onge grond verklaart het beroep, dat het be stuur van de calamiteuze polder Oud- Kempenhofstede en van de waterkering der calamiteuze polders Oud-Kempen- hofstede en Moggershil te Stavenisse instelden tegen het besluit van Gedep. Staten tot vaststelling van de grootte en de pachtwaarde der gronden in de polder Oud-Kempenhofstede. ST. MAARTENSDIJK Gefeliciteerd. Hoewel de landarbei der N. van Z. te St. Maartensdijk wist, dat den E. gezakt was voor zrjn examen feliciteerde hij hem toch en schold hij hem bovendien nog- uit. Door de Politie rechter te Middelburg werd v. Z. ver oordeeld tot 6.boete voor deze feli citatie. OUD VOSSEMEER Benoeming. Mej. J. Anthonisse, werk zaam als onderwijzeres te Oud Vosse meer, is aan de Julianaschool te Souburg benoemd als achtste leerkracht. ST. ANNALAND Benoeming. Mevr. van Dijk, echtge note van Ds D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant te St. Annaland, is benoemd tot lid van het hoofdbestuur der Ned. Herv. Vrouwenbeweging op Gerefor meerde grondslag. Vertegenwoordigers van de Federatie van Werkgeversorganisatieën in het Boekdrukkersbedrijf, de Nederlandse Bond van Boekbinderspatroons, de Bond van Leveranciers aan de Kantoorboek handel, de Ondervakgroep Groothandel in Schrijfwaren Enzovoorts, de Vereni ging- van Papiergroothandelaren en een fabrikant van enveloppen voerden op 29 September jl. een bespreking met de Di recteur-Generaal der P.T.T. en postale autoriteiten over de moeilijkheden, wel ke, naar zij verwachten, voor hen zullen voortvloeien uit het besluit van het We reldpostcongres te Brussel om in de toe komst geen visitekaartjes door de post te doen vervoeren, waarvan de afmetin gen tenaminste 7 x 10 cm bedragen. Bij de bespreking bleek, dat er op het besluit zelf niet meer door P.T.T. kon worden teruggekomen, omdat het gehe le complex van bepalingen, zoals dat in Brussel tot stand kwam, weer als een nieuw verdrag door de betrokken rege ringen zal worden geratificeerd. Wel verklaarde de Bedrijfsleiding van P.T.T. zich bereid de datum van invoe ring van deze maatregel te verschuiven naar Februari 1956. Voorts zegde de Directeur-Generaal toe te zullen overwegen, of met het oog op de maten van de productie-ap- paratuur in Nederland de P.T.T. ook na Februari 1956 visitekaartjes ter ver zending zal kunnen aanvaarden, waar van de kortste zijde enkele millimeters korter dan 7 cm zal zijn. Hieromtrent zal ook het oordeel van enkele buitenlandse administraties wor den ge-vraagd. Voor het publiek betekent de uitvoe ring, van het besluit der Wereldpostver eniging, dat het tot uiterlijk 1 Febru ari 1956 ook die poststukken, welke klei ner van afmeting zijn dan 7 x 10 cm op de gebruikelijke -wijze per post kan ver zenden. HOEVEEL BADIO-LUISTEBAAJKS TELT NEDERLAND Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen In Nederland bedroeg op 1 October 1.702.771 tegen 1.696.211 op 1 September. Op 1 September waren er 483.133 aangeslotenen op het Rijksradio- distributienet tegen 483.047 op 1 Augus tus jl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 3