Nieuw systeem voor het drogen van Gladiolen-bollen te Ouddorp FOLKLORE EN TAAL Voor GERO Gebroken trots' Voor vele handen werk CÏD ♦Jf^fced is c^k Vöbr ----_o------ Rondom de Landbouwschool Rijkslandbouwconsulent voor zuidelijk Z.-Holland Lekker v/arm en voikomen geruisloze vering. V^1> KERKNIEUWS Dokter C. W. Kramers jubileert. naar J. KEUVELAAR Mededeling van het Arbeids bureau te Middelharnis VERVOLG VERHAAL Biz. 2 „E r L AND E3N-NIEUWS" [Woensdag 8 October 1952 De Gladiolenteelt is de laatste jaren op ons eiland zeer toegenomen. Naar schatting worden er zo ongeveer 100 H.A. van deze bollen op ons eiland geteeld. De bollen gedijen best op onze lichtere kleigrond, maar beter nog in de zande- rig'e streken, waarom het grootste deel zo ongeveer 50 a 60 te Ouddorp wordt geteeld. Het product is nogal bewerkelijk, zodat het ook beter op de kleinei'e badrijven past. De finantiële uitkomst was de laatste jaren uitste kend, meermalen bracht deze teelt 12.000.per ha. op. Thans is de markt niet best doordat Frankrijk en Engeland voor invoer is gesloten en zijn der halve de prijzen minder. Er zit dus ook iets speculatiefs in. Een van de grote moeilijkheden was tot heden de bollen op de juiste wijze gedroogd te krijgen, waarvoor men te Ouddorp een nieuwe methode heeft toegepast, die op uitste kende wijze voldoet. Uit de gladiolenboUen moet, willen zij gemakkelijk kunnen gepeld en ziekte- vrij worden afgeleverd ongeveer 1/3 vocht worden gehaald. Tot dusver had men de gewoonte om de bollen in speci ale kistjes op te slaan op veiwarmde droogzolders. In ide bollenstreek en ook wel op particuliere bedrijven paste men dit systeem toe. In de Cichoreidrogerijen deed men dit ook, maar hieraan kleef den toch vele bezwaren. Men had in die kistjes, door te weinig doorstroming van warme lucht de zgn. ,,dode hoe ken" waardoor het product niet goed droo"^_ kwam. Bovendien v/aren er on- noeinelijk veel kistjes nodig en vergde het ook een zee van tijd om de bollen op deze wijze te verwerken. De coöpei'atieve gladiolentelers, ver enigd in de Coöperatie ,,Gladro" te Oud dorp, zochten dan ook naar middelen, om tot een efficiënter drogen te komen. Op kleine schaal had men te Kruiningen in Zeeland, onder auspiciën van Tuin bouw Techniek te Wageningen geëx perimenteerd met het drogen in zakken, waardoor warme lucht gestuwd werd. De heer C. Lodder had hiervan nota genomen en kwam op het idee om hier- ,voor de Visfabriek, staande bij de ha ven in te schakelen, die daarvoor uitne mend geschikt was. Deze Visfabriek met een dieselmotor en drooginstallatie inge richt, kon daarvoor zeer g-oed v/orden gebi"uikt. De ,,Gladro" besloot tot aan koop (eigenaar was de heer de Jager te Stellendam) en bracht een installatie aan, waarmee 36000 kub. m. lucht per uur naar binnen kon worden gezogen, die verwarmd met stoom door een zgn. gieter wordt geblazen en met buisleidin- gen in de fabriek wordt gedreven. In de fabriek bevinden zich grote vak ken, waar de zakken met bollen, liggen opgeslagen. De warme lucht (32 gr. Gels.) wordt met kracht door de in de vakken opgestapelde zakken gedreven, zodat ze daarin na 3 dagen droog zijn. De zakken zijn half gevuld, zodat ze er dus ietwat los in ligg'en en de bollen inoeten ook grondvrij zijn. Het droog- proces is van die aard, dat er 1/3 wa ter wordt uitgetrokken en men bv. van een partij van 8% ton bollen 5% over houd. Dit nieuwe droogsysteem, dat uniek is in Nederland, geeft een enorme be sparing. In de bollenstreek duurt het drogen 56 idag'en, te Ouddorp thans 3 dagen, plus 1 dag nadrogen. Bovendien is er veel en veel minder ruimte toe no dig, dan bij het drogen in bakken en geeft het derhalve een geweldige ar beidsbesparing. Ook geeft dit systeem van drogen in zakken dit voordeel, dat er geen soort- vermening voorkomt. ledere zak is van een label voorzien, waarop soort, eige naar enz. voorkomt. Deze nieuwe drogerij te Ouddorp heeft een capaciteit van plm. 60 ton per week. Vorige week werden er 54 ton bollen verwerkt. Toen wij in deze fabriek een kijkje na men, was het er een geweldige drukte. Van heinde en ver zelfs uit Ooitgens- plaat waren bollen aangevoerd. Par tijen werden afgeladen en gedroogde partijen vervoerd. Het is namelijk zo, dat door deze drogerij de bollen geheel Veiling-klaar kunnen worden afgeleverd In een andere afdeling van de fabriek zitten een 20-tal meisjes de bollen te pellen. Men heeft ook een pelmachine (in de vorm van een uien-afstaart-ma- chine) maar deze was op het moment dat wij er warenl niet in gebruik. Dit pellen en verder gereed niaken kan nu alles in de eigen plaats geschieden, zo dat dit een flink werkobject is. De meis jes verdienen 25.a 30.per week. Door de heer Lodder wordt wekelijks een hoog bedrag aan loon uitgekeerd. De gepelde bollen gaan daarna naar de cichoreifabriek „Ceres", waar v.'eer een twintigtal jongens en meisjes aan tafels zitten, die de bollen op ziek con troleren. Er bestaan nl. meerdere ziek ten, waardoor de bollen kunnen zijn aangetast, rot, schurft, fusarium, bot- rykis, thrips, scab enz. Op ons eiland zijn die ziekten miniem, in de bollen streek komen deze meer voor. Daar is grond inin of meer bollen-moe". De aan tasting berust hier hoofdzakelijk op scab, dat in zeer geringe mate voor komt. De bollen worden er stuk voor stuk op nagezien. De keuring, die van de Bond van Handelaren uitgaat en door de Plantenziektekundige Dienst wordt uitgevoerd is zeer scherp. Dit valt te begTijpen, daar het product voor het buitenland is bestemd en Holland een naam heeft op te houden. Zijn de bollen stuk voor stuk nage zien, gaan ze over de sorteermachine en woi'den ze geteld, daarna in manden gereed gezet om per as naar de Veiling te worden vervoerd. ledere mand is voorzien van een label, waarop soort, hoeveelheid, maat, en het nummer van de eigenaar is vermeld. Het product is af! Het valt te begrijpen, dat er heel wat kom.t kijken, om alles goed te la ten rouleren. De heer C. Lodder, die de leiding van dit bedrijf in handen heeft, blijkt een goed organisator te zijn, daar alles prachtig marcheert. Het is een veelbetekende tak van bedrijf, die thans aan vele handen werk verschaft. Hoofdzaak is, dat het afgeleverde pro duct van prima kwaliteit is. En naar men ons meedeelde is het Toevalligerwijze hebbeni wij op het bedrijf een bollenexporteur ontmoet, die op alle landen van de wereld, hoofdza kelijk Zuid-Amerika, handel dreef. Wij vroegen hem, wat hij van het nieuwe systeem dacht. „Het kan niet beter" was zijn ant woord. „Ik stond er eerst sceptisch te genover, maar ik heb het thans zelf in 't klein toegepast" vervolgde hij. ,,De drogerij is veel beter dan in kistjes, en veel voordeliger. Het kost te veel van vervoer aldus de exporteur, anders bracht ik al mijn bollen hier om. te dro gen. Ook het product dat in Flakkee geteeld wordt is goed." Dit was de mening van een insider, die bevoegd was tot oordelen. Vv''ij zagen ook een grote partij bollen van een ex porteur uit Noordwijkerhout, die zijn in op Flakkee gehuurd land geteelde gla diolen hier te drogen had gebracht. Een bewijs, dat deze ook aan dit systeem voorkeur gaf. Amerikaanse deskundigen, die in ons land waren, hebben deze dro gerij te Ouddorp ook bezichtigd en wa ren vol lof over het eindproduct. Voor de toekomst belooft dit alles veel. De boUenteelt kan Intensiever wor den toegepast en op ons eiland zo wor den afgewerkt, dat het iedere critiek kan doorstaan. Als nu tot slot de prijs ook nog meevalt, dan is het zeker goed! TELLING VAN HET AANTAL BROMFIETSEN Volgens een voorlopig cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek wa ren op 1 Augustus j.l. in ons land 218.000 bromfietsen in gebruik. De ontwikkeling van het aantal brom fietsen is sedert 1949 als volgt verlo pen: 1 Augustus 1949 4.500 1 Augustus 1950 55.000 1 Augustus 1951 148.000 1 Augustus 1952 218.000 Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat de netto-toeneming van het Nederlandse bromfietspark in de periode 1 Augustus 1951—1 Augustus 1952 70.000 bedroeg, tegen 93.000 in de daaraan voorafgaan de periode. We kunnen zowel onder jongere als oudere mensen, drie categoriën onder scheiden. Ten eerste hen, die zich nergens warm voor maken, zelfs niet voor hun eigen belangen. Ten tweede hen, die alleen hun eigen voordeel zoeken, én zichzelf in het mid delpunt hunner belangstelling plaatsen. En ten derde hen, die naast de belan gen van zich zelf, ook een open oog heb ben voor die van anderen en zeker van hun collega's. In deze geest ongeveer sprak de heer P. D. Sieling te Melissant tot de leer lingen van de vierde klasse onzer school, toen we Woensdagmiddag 24 Sept. jl. in zijn nieuwe schuur bijeen stonden, na dat we eerst de gebouwen' van de Landbouwvereniging te Melissant en daarna de bedrijfsgebouwen van de heer Sieling zelf hadden bezichtigd. Uit het gesprek, dat zich daarna ont wikkelde was duidelijk op te maken, dat onze jongens begrepen, in welk verband onze gastheer van die middag boven genoemde'stelling poneerde. Ze hadden gevoeld wat onder de bezielende leiding van een der vertegenwoordigers van de derde groep voor het algemeen boeren- belang tot stand was gebracht. Vooral de honderd meter lange aardappelbe waarplaats met buitenluchtkoeling had indruk op hen gemaakt. Met belangstelling hadden ze naar de technische uiteenzettingen van de heer Sieling geluisterd en daarna vol bewon dering gekeken naar de vlugge, econo mische wijze, waarop de vol-aardappels geladen vrachtauto's werden gelost en de aardappelen door middel van trans porteurs op hun plaats werden gebracht. Onze jong'enis zijn bekend met het tar- reren van de suikerbleten aan de los- of laadplaatsen. Hier zagen ze een monster aardappelen tarreren op de aanwezig heid van grond en afwijkende of zieke knollen, met de bedoeling na te g-aan, wat door de leden in de gemeenschap pelijke bewaarcellen, ieder van onge veer 2600 mud, werd gebracht. Aan de hand van deze gegevens wordt na ver loop berekend op welk bedrag ieder der leden aanspraak kan maken. Wij zijn er van overtuigd, dat de ex cursie naar Mellssant zowel voor hoofd als hart voor onze leerlingen waaixJe heeft gehad en wij zijn de heer Sieling dankbaar voor zijn persoonlijke leiding. Dat onze leerlingen de porté hunner daden nog niet zien, is ons die middag ook gebleken. Des morgens na de les hadden we met hen afgesproken, dat we gezamenlijk per fiets naar Melissant zouden gaan en om één uur zouden ver trekken. Even voor één stond echter voor de school een auto, welke door een groepje van vijf leerlingen was gehuurd, met de bedoeling daarin naar Melissant te rijdeh. We hebben de „chauffeur" van de auto aan het verstand gebracht, dat dit verre van kameraadschappelijk was. Als ze last van hun geld hadden en dit beslist wilden uitgeven, dan zouden we wel kunnen toestaan, dat ze op hun kos ten een autobus huurden, waarin alle leerlingen plaats zouden kunnen nemen, maar niet ironden we goedvinden, dat ze de andere jongens, die over minder geld beschikten of het beter wensten te beheren, de ogen zouden uitsteken, door deftig" in een auto plaats te nemen en de andere jongens te laten fietsen. De auto moest dus worden teruggebracht. Het strekt de „delinquent" tot eer, dat hij begreep mis geweest te zijn, dat hij daarom aan ons verzoek voldeed en met de anderen ons achterop fietste en ver der opgewekt, aan de excursie deelnam. Ze moeten na de excursie begrepen hebben, dat ze zich geschaard hadden in groep twee, terwijl de vertegenwoor digers van groep drie meer navolging verdienen. Ons landbouwonderwijs mag niet te eenzijdig gericht worden op alleen het bedrijf, de techniek en de materie, maar daarin moet ook betrokken worden de jong'e mens, aan wie het ondenvijs wordt gegeven. -O- Het kantoor van de Rijkslandbouw consulent voor Zuidelijk Zuid-Holland is verplaatst van Ie Barendrechtseweg 145 te Barendrecht naar Wijnstraat 116 te Dordrecht en is telefonisch te bereiken onder no. K 1850—8500. Onder de vele brieven van Folklore en Taal is stellig een der aardigste en in teressantste die van een oude schoolka meraad. Hij was op school al een knaap met een grote belangstelling en-een hel der verstand en die heeft hij nog, wat blijkt uit zijn schrijven, dat ik hier laat volgen Ik hè of in toe in de krant elèze. Dat Goereese woorden van nut kunne [weze. ilk binnen aok Goereeër net as joe Deêrom stier ik 'n Goereesen brief nae [je toe. Ik schrieve hoe ze in uze jonge daegen Een span paeren zettende voor een, [boerewaegen. Om de paeren te halen gieng je deur ['t klienket In dan wier de staldeure ópe ezet. Je maekende de iheltlers los van de [paeresteek; Dat was niejt zo6 moewluk voor wie [mar goewd keek. As je 'n beetje te lank was mos je [bokke Want aors stoótteje je hoöd tegen [de plokke. Je nam de helders dan in je hand In gieng nae de waegen, je most toch [nae 't land. 't Greêl gieng om de nikke, den taom [in de bekken In dan wisten de paeren wel zelf d'r [plekke. Ze liepe d'r uut d'r eige nae toe. Het hampaerd ter hand, het roepaerd [ter roe. Het roepaerd z'n' helder wier dan [vast ebonge. An êen van de klipipels, die bovenop [stonge. Op 't hampaerd z'n greél. Mar .'t' is [wel bekend. Dat ze een koppeltouwe namme, 't is [net zoo je went. De koppelkettinli dee je an de knevel [vast Of wier mit een haek om den ofhank [epast. Boven de korte hóze, die voor de [buukrieme stoot. Deer achter is de hóze, deer de rikrieme in goot. Dan deeje de liene an 't paere gebit, In kiekt of de kibbelkettink d'r [goewd an zit. Noe moste alle viere de strlngen, Bie 't waegeuitouwe vast an de [zwingen. Wazze de striengen te lankg, dan [doeje Een aogje d'r in, in een kirre in de [loeje. 't' Waegentouwe zat mit de span- [naegel an 't wulp, De liene an de rongc vast mit een [niastwulp. De wielen wazze in 't tussenschof nae [ekéke De assen ©smoute in aok smout an [de zwéke. De schroeven of linzen vast tegen de [dompen an. Zoo zurgende de knechts voor de [waegeninspan. Ze namme de liene dan in de hand In réje zoó gauw als het kon nae [het land. Mar aster mar eén paerd voor de [waegen stieng. Dan namme ze 'n leader roepaerd, [in 't gieng. Om te missen gienge d'r misladders [op In deer kwamme soms oak nog [schroatjes op. Voor 't peeën namme ze 'n achterltrat In 'n kleiner van voren, ze deeje dat Om d'r flienk wat peejen op te laen Dat is gemakkelijk te raen. Gieng je hooi. menne, in bossen of los. Dan wis je, waffer tuug d'r op mos. De burries, de pongerbaom, in de [ketrol, In dan de gek, al wassen niet dol. i^m^ De pongerliene, een vurreke om op [te geven; Oak rieven, aster most woore eréve. Om bossen te binden van erten of [hooi Dan gienge d'r baon mee van biezen [of strooi. D'n overlbap zat an de tuiten mit [haeken, 't Zou aors 's kunne dat 'n los zou [raeke. In as alles reê was, dan gieng ter op [los. Dan was 't tot den aevend geriej in [geros. Dan réje ze langs al de haopen op ['t land. De knecht lei het voer mit 'n [vaerdige hand. Altied netjes aiiharte, want dat was [geraeje. Omdat Ze het oars niejt zo6 goed [konne laeje. Den opgever gaf 't koren in hooi op [de waegen De knecht lei het netjes in rijen in [laegen. „Zit vast", riep 'n dan in de paeren [die gienge Nae d'n volgenden haop, deer ze weer [stille stienge. En dan eindigt m'n briefschrijver aldus: Ik kan niet mooi schrieve, dat hek [niet eleerd Ik kan d'r niks an doewe, aster wat [is verkeerd. Kommaas in punten, deer hèw ik [g-een weet van, Ik dee mar zoö beetje, zoo goewd as [ik kan. Welnu, ik ben van mening, dat hij het prima gedaan heeft. Deze zeventig jarige arbeider beschikt over een taal beheersing en een uitdrukkingsvermo gen, die velen hem kunnen benijden. De verklaring der dialectwoorden kan men vinden in het artikel Folklore en Taal, waarin de landbouw behandeld is. Een paeresteek is een bepaalde knoop in een touw of halster, die niet losgaat en niet rijgen kan. Een mastwulp is een slag van een touw om een paal of een ander voor werp om iets vast te zetten. De hozen zijn de leren scheden, waar de strengen door gaan. 't Wulp is het voorste uitsteeksel aan een boerenwagen, waar de boom («"nn draoibaiom) in gestoken wordt en waar op het wagentouw vast gemaakt is. De zwieke is bevestigd aan de voorwie len eni vormt daarmee het draaibare on derstel van de wagen; later is het ver vangen door het rongsel. Misschien wil een der oude wagenmakers nog wel een volledige beschrijving van de vroegere boerenwagen geven. F. DEN EERZAMEN, Wassenaar. ----------O---------- PREÖIKANT VAN OPWNEN ONVERWACHT VERTROKKEN Geheel onverwacht is de vorige v/eek de predikant van de Ned. Herv. gemeen te van Opijnen (classis Bommel), dr. H. O. R. baron van Tuyll van Seroos- kerken uit zijn gemeente vertrokken, om zich te vestigen in Manchester (En geland), teneinde daar voor te gaan in de bediening des Woords. De classis was van dit vertrekk niet verwittigd en ook op andere wijze was dit heengaan niet verkondigd. Alleen de kerkeraad was er op het nippertje van in kennis gesteld. Het verzoek om in elk geval nog een afscheidspredicatie te houden, werd afgewezen met de motivering: „wij zijn allen reeds op reis." Naar wij ver nemen zal het voor de nu vacante ge meente niet gemakkelijk zijn weer een predikant te krijgen, gezien, de précaire financiële toestand der gemeente. De predikant die vertrok is 37 jaar oud. Sinds 29 Mei 1949 stond hij te Opijnen. Het was zijn eerste gemeente. GEREF. KERKEN Ds J. C. Borgdorff t- In de ouderdom van 59 jaar is te Oud-Beijerland over leden Ds J. C. Borgdorff, em. predikant der Geref. Kerken. De overledene, die te Stad aan 't Haringvliet werd gebo ren, kwam eerst op gevorderde leeftijd tot het predikambt. Hij studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kampen en wei'd in 1930 predikant te Nieuwlande OOLTGENSPLAAT 35 jaar bUjdsohap en leed in alle Plaatse gezinnen meeigemaakt. Altijd behulpzaam 1 November a.s. zal Dr C. W. Kramers 25 jaar in ons dorp werkzaam zijn als arts. Gedeeltelijk ook in den Bommel, (Buurtschap Achthuizen, Langstraat', Kranendijk enz.) is hij bijna in ieder gezin één of meerdere malen binnen g'eweest. Vele malen met blijd schap als een nieuw leven werd gebo ren en ook vele malen in droevige om standigheden bij ernstige ziekte of bij overlijden. Bij al deze bezoeken is een taak vervuld die bij alle ingezetenen dankbaarheid en bewondering zal heb ben gewekt. Dokter Kramers stond im mers dag en nacht klaar en heeft steects met liefde zijn taak vervuld, daarbij de dorpsgeineenschap met zijn beste kracii- ten dienende. Huldeblijk Teneinde met dankbaarheid uiting te geven aan het mooie en tevens moeilijke werk, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt om een daartoe nader te bepalen dag, in de eerste helft van November, aan Dr Kramers een huldeblijk te overhandigen namens de gehele bevolking. Per gezin en individueel kan een bij drage worden afgestaan. Op een kaart je (bij alle bewoners bezorgd) kunnen de namen van de gezinsleden worden vermeld, welke allen worden geplaat.st in een album ,,het zgn. patiëntenboelt." Giften kunnen worden ovefgemaalit op giro rekening No. 95834 van de Coop Boerenleenbank te Ooltgensplaat met vermelding: „voor het jubileumcomité." Dit speciaal voor hen die inmiddels yit de gemeente zijn vertrokken, en ook gaarne aan dit huldeblijk willen, bijdra gen. Nadere gegevens zullen t.z.t. nog vol- geuL In het comité hebben zitting: Zr. A. Bos; P. V. Es; C. W. Hobbel; C. P. Hokke; L. Hokke Czn.; P. W. Hordijk; A de Vos Johz.; A. de Vries; A. Waling; Zr. M. C. V. d. Borst; J. L. Jacobs; B. Moerenhout en H. Okker. stand arbeidsmarkt per 30 Sept. 1953 Op 30 September 1952 stonden 114 (vorig jaar 43) mannen als wei'kzoe- kenden ingeschreven, waarvan 3 (vorip; jaar 4) voor 'verbetering van hun posi tie. Onder de ingeschrevenen waren 44 (vorig jaar 3) landarbeiders, 7 (v.j. -) transportarbeiders en 17 v.j. 11) losse arbeiders. De openstaande aanvragen hebben o.a. betrekking op een kapper en een half was bakkersknecht. Momenteel staan 8 vrouwelijke ar beidskrachten (v.j. 2) als werkzoeken den ingeschreven. Hiertegenover staan geen aanvragen. Aanvragen om personeel kunnen mon- ideling, schriftelijk of telefonisch worden ingediend, (tel. 2374). Voor mannen beneden 35 jaar is rui me plaatsingsmogelijkheid aanwezig bij de Nederlandse Steenkolenm.ijnen in Limburg. Bij een staalfabriek in Frankrijk is plaatsingsmogelijkheid voor personen beneden 40 jaar. De Directeur. (Dr.) Deze gemeente heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem, wegen.s ernstige ongesteldheid, in 1943 werd verleend, waarna hij zich metterwoon vestigde te Oud-Beijerland. Zijn stoffe lijk overschot is Vrijdagmiddag te Nieuwlande ter aarde besteld. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Elburg P. de Smit te Zeist. Aangenomen naar Zaamslag: H. van Leeuwen te Delft. OUD GEREF. De Oud Geref. Ds E. du Marchie Leersum is overgeg predikanten, nl. Ds Leeuwen, Ds E. du huijsen. Ds M. A. Poel, Ds J. V. Wier GEMEENTEN Gemeenten waartoe van Voorthuijsen te aan telt thans zeven W. V. Dijk, Ds D. V. Marchie van Voort- Mieras, Ds J. v. d. en Ds H. Wiltink. 99 DOOR HERM-'IN NOORMAN (2.) ':^'l Wel, wis en drie. En je maakt veel kans ook. In de eerste plaats: je bezit precies, wat gevraagd wordt. Tweedons: je haalt gelijk of in elk geval na elkaar Duits en Engels. Derdens: een mooi dorp, je bent nu eenmaal plattelands aangelegd, het is ook niet ver van een stad. Vierdens, je bent er geknipt voor. Vijfdens: je maakt in elk geval kans, want ik ken het hoofd Ellenboom heel goed, zodat ik ook een duit in het zakje kan doen, al geeft dat tenslotte niet de doorslag en tenslotte: Ellenboom loopt naar de zestig, hij zal negen en vijftig zijn, over enkele jaren veidwijnt hij en je hebt er hoofd te worden, en ligt aan jou. Lasterie schatert opeens: die komie ke Verveld kijkt jaren vooruit! 't Is niet zo belachelijk, zegt die kort. Ik weet wel, dat we niet in de toe komst kunnen zien, dat onze plannen en voornemens vaak doorkruist worden door omstandigheden, die wij niet voor zien hebben. Tenslotte bepalen wij niet onze levensweg, gelukkig niet. Maar dat neemt niet weg, dat we over een en ander mogen denken en praten. Naar mijn mening moet je solliciteren, 'k Wil je niet weg hebben, integendeel, maar ik denk aan je toekoiast. Even stilte in het lokaal, waar nog geen leerling te bespeuren is. 'k Moet u eerlijk bekennen, mijn heer, dat ik er aan gedacht heb, al gin gen mijn idealen niet zo ver als u ze zo even tekende. Zover heb ik niet doorge dacht. Maar... m4g ik solliciteren...? Waarom niet? vraagt het hoofd verbaasd. Er is geen enkele bepaling, die je dat zou beletten. Er kunnen ook andere overwegin gen zijn, mijnheer. Kijk eens, U hebt mij van Nijland weggehaald. Dat scheelde mij een heel bedrag. U is het geweest, die mij tot vast onderwijzer hier be noemde. Nu ja, het bestuur. Maar een klein kind weet, dat het bestuur op uw kompas heeft gezeild. Ben ik nu u en het bestuur niet grof ondankbaar, als ik, na nauwelijks twee jaar als vast on derwijzer hier te hebben gewerkt, ga solliciteren? Dat bezwaart me zeer. Het pleit voor je. Maar ik ben het niet met je eens. Grof ondankbaar, hoe kom je er bij Het is niet eens ondank baar, laat staan grof. Het is iets heel gewoons. Met je actes kun je aan deze school nooit iets beginnen. Je moet op een Mulo terecht komen. Dat weet het bestuur ook wel. En of je nu solliciteert of over twee jaar, dat veranedert niets. Daar komt bij, dat er genoeg liefheb bers zijn, om jouw plaats in te nemen. Ik heb er al een op het oog, voor het geval je gaat. Er heeft slechts een op schuiving plaats, meer niet. Daarom raad ik je sterk aan: laat die mijns in-, ziens misplaatste overweging varen en solliciteer. Mijn steun heb je in hoge mate. Als er geen sollicitanten zijn, die beter zijn dan jij, dan maak je alle kans, ik geef het je op een briefje. Lasterie weet niet, dat Verveld reeds eenontwerp-schrijven naar Ellenboom, die hij al jaren kent, in het hoofd heeft. Helemaal ben ik het nog niet met u eens, mijnheer. Maar, natuurlijk ik zal er over denken. Als je er dan niet te lang over denkt. Je hebt gelezen, dat er spoed mee gemaakt wordt. Minstens een maand moet je toch hier nog blijven, als je er benoemd wordt. En ik hoor wel nader, of je solliciteert? U is de eerste, die het te weten komt, mijnheer, ja of neen. Laat het „ja" zijn Lasterie. Ik meen het. Dit is precies wat voor jou. 'k Wil je niet weg hebben, dat weet je wel. 'k Houd niet van personeelswisse ling. Maar ik kijk uitsluitend naar jou. Me dunkt: Noordam is geknipt voor Lasterie. De deur gaat open en enkele leerlin gen komea binnen. Mijnheer Verveld vertrekt. Daarna luidt de schoolbel. Het ge roezemoes van altijd vervult de lokalen, Lasterie moet zich moeite geven, om aandacht bij het werk te houden, die morgen. Noordam speelt hem door 't hoofd. Als hij die avond met vader en moe der alleen is een broer en de twee zusters zijn niet thuis spreekt hij over het gesprek met mijnheer Verveld. Je moet het zelf weten, jongen, meent zijn vader, kommies bij de belas tingen. De raad van mijnheer Verveld heb je meermalen opgevolgd, niet tot je schade. Hij ziet het goed. Successievelijk komen Jan, Marie en Lena thuis. Dan wordt het gesprek al gemeen. Hoofd van de Muloschool in Noor dam, dat is niet mis, plaagt Marie. Kan ik je huishouden dan komen doen of ben je van plan een vrouw te nemen? Er wordt al op je gelet, jo. Wist je zeker nog niet? Men ziet jou als een verstok te vrijgezel! Heb jij trouwplannen? lacht Abel. Wat heb ik dan aan zo'n huishoud ster! Wij moeten maar afwachten. Het lot van de vrouw. En wie weet, misschien is er voor mij een kansje in Noordam. Ik solliciteer, zegt Abel iets later. HOOFDSTUK XI. ;'>■^K5f'^•v/^.. In het kleine zaaltje naast de kerk vergadert het bestuur van de Christe lijke Lagere School, die straks er een ulo-afdeling bijgevoegd zal hebben. Do minee Vervoom, de voorzitter, heeft de hamer laten vallen en de bijeenkomst van de acht personen zeven bestuurs leden en het hoofd op de gebruike lijke wijze geopend. Het enige punt der agenda is de be noeming van een onderwijzer voor de te stichten ulo-afdeling. Voorlopig is dat slechts één klas. Men' heeft enkele krachten. Er is een onderwijzer voor de lagere school benoemd. Een kwekeling met acte is gekomen voor die afdeling. Er mankeert alleen nog een, onderwij zer, die ulo-bevoegdheid heeft. Die is er natuurlijk zó. Tal van solli citaties zijn er gekomen op de adverten tie. Verschillende sollicitanten heeft El lenboom, het hoofd, bezocht, mét be stuursleden. Van vier liggen er rappor ten klaar. Als de bijeenkomst is geopend, wor den die door de secretaris voorgelezen. En na een korte bespreking wordt het viertal een tweetal; Lasterie en Aalde- riks. Die twee ontlopen elkaar niets. We hebben die twee dus aan een nadere bespreking te onderwerpen. De rapporten hebben de heren gehoord. Mis schien is thans het beste, dat mijnheer Ellenboom nadere inlichtingen, over die beide verstrekt. Er zijn ten aanzien van beiden ook brieven ingekomen... Alleen ten aanzien van Lasterie, voorzitter, merkt Piccaardt, de secre taris op. Die andere brieven betreffen sollicitanten, die nu niet meer in aan merking komen. Juist. Dus alleen ten aanzien van Lasterie. Een brief van Het hoofd zijner school, de heer Verveld. Ja, ja, bekend. Als de secretaris dat schrijven dat gericht is aan mijn heer Ellenboom even zou willen voorle zen? Dat geschiedt. Voorzitter, ik zou zeggen, dat we klaar zijn. Die moet het worden, zegt Jansonius de winkelier. Hij is een kort aangebonden zaken man: van die Lasterie is een, heel gun stig rapport. En die brief van zijn hoofd, nu die spreekt boekdelen. Waarom nu langer gepraat? Van Aalderiks is ook een heel gun stig rapport, meende de voorzitter, 't Beste is, dat mijrjieer Ellenboom zijn opinie over beiden zegt. Die vindt het een heel moeilijk geval. Beide onderwijzers heeft hij bezocht, de ene met Piccardt, de andere ixiet de do minee. Hij kan niet anders zeggen,, dan dat beiden in aanm.erking komen. Ze ontlopen elkaar niets. Er is toch wel enig verschil, meent Moddermaan, de penningmeester. Aalde riks is ouder, bovendien gehuwd. Hij heeft meer ervaring. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2