ê,Happen-pmef! Planta DEGRUYTER Zo anders, zo verrassend smaa omdat ie ^^^a^m^^ alleen mtT U uw Ni AN OM GELD (/RAGEN I/OÖR ZUN EiGEN ERJAARUAG? Fa. J. C. Osseweijer Zoon ^i^dt \f.ai£C^ - J^^fe uit f Veel vis in het IJsselmeer KALENDERS kmöeRhoekje Belangrijke Publieke Verkoping IS ^^^Ü^'i'^t Boekhoudbureau L TAMBOER Administratie Belaitingzakcn Adverteren in „Eilanden - nieuws" heeft altijd succes Alle sciorten Oziginele en 1ste nabouw tarwe Telefoon 256 Dirksland Dan wordt het hoog tijd, dat U eens een eigen spaarpotje krijgt! Dat is géën kunst en géén moeite. Met De Gruyter's cassabons verdient U aardig geld. Blijf toch niet langer achter: iedere week een gulden zijn er 52 in een jaarï Land en Tuinbouw ooia K0> Planta durft U uit te nodigen en móet U eenvoudig vragen „Neem de twee-happen proef!" Vergelijk Planta met welke andere margarine ook en ontdek in één hap het verschil. Maar niet alleen de natuurzuiverheid vertelt U, dat Planta bereid is uit niets dan kostelijke vruchten vetten. Planta is bovendien voedzamer en lichter verteerbaar. £fes*?Ps Moederlaat Uw kinderen zich gezond smullen aan Planta. En verras ze met schitterende Olympiade foto's, die U gratis krijgt bij ieder pakje! PR.HENDRIKSTRAAT 19 - TELEF.630 - MIDDELHARNIS Lid Ned. College van Belastingconsulenten 'pl^ De Gruyter kan 10% korting geven, omdat in eigen labrieken en meer dan 360 eigen winkels veel voordeliger gewerkt kan worden. De Gruyter laat U daarvan profiteren door cassabons te geven. Voor tien gulden cassabons krijgt één gulden contant terug. GEBROKEN THEE Goudmerk Goudmerk f Zitverroodmerk Zilverroodmerk Blauwmerk Oranjemerk J 100 gr. 88 c«. 250 gr. 220 ei!! 100 gr. 76 et. 250 gr. 190 et. lOOgr^ 70 et, 100 gr. 64 et. Groenmerlc Grove thee ZUverroodmerk Grove thee Oranjemerk China thee 100 gr, 58 eb lOOgrj 76 et, 100 gr, 64 et 100 gr, 82 eb Zakjei thee, doosje 20 st. 90 et. Afiéén De Gruyter geeft 10% korting op alle artikelePi behalve suiker, zout en socJa. 'l-.J.^^-!, Hoe Voorkomt men spruitvorming bij coiisuM'pticaardappelen Het is in deze tijd van het grootste belang, dat wij in ons land alles doen, waardoor het rendement van land- en tuinbouw ten bate van onze voedsel voorziening kan worden verhoogd. Ieder jaar treden nog zeer grote ver liezen op, welke met enige moeite en door toepassing van de resultaten van wetenschappelijk onderzoek veel gerin ger kunnen worden gemaakt. Het verschijnsel van het uitlopen van aardappelen bij langduirge opslag is iedereen bekend. De aardappel krijgt lange spruiten, wordt hierdoor zacht en schrompelt in. De kwaliteit in het algemeen gaat zeer achteruit, omdat een belangrijk deel van de voedselbestanddelen verloren gaat. Ook wanneer de spruiten verwijderd worden, dan nog vormen zich de beruch te zwarte plekken, waardoor eveneens een belangrijk consumptieverlies ont staat. Het is bekend, dat het verlies aan consumptie-aardappelen ten gevolge van ven-otting en door spruitvorming alleen voor ons land op vele millioenen kilo gram kan worden geschat. Uit wetenschappelijk onderzoek is komen vast te staan, dat deze spruit vorming kan worden voorkomen door gebruik te maken van het kiemrem- mingsmiddel AAservo, waardoor de aardappelen tot het nieuwe seizoen hard glad en, mooi van kleur blijven. De wij ze van het gebruik is erg gemakkelijk. Per 1000 kg aardappelen dient 2 kg AAservo te worden gebruikt, zo regel matig mogelijk over de aardappelen te verdelen, waarbij men begint een laagje op de bodem van de kuil of bewaar plaats uit te strooien. Het omzetten tijdens de bewaring en het zgn. „afspruiten" bij aflevering is niet meer nodig, hetgeen zeer veel werk bespaart. Opmerkelijk is, dat geen; enkele smaak beïnvloeding plaats vindt. Dit jaar zal de aardappeloogst overvloedig zijn, maar niets van dit kostelijk voedsel mag meer verloren gaan, dit moet worden voorkomen. Volksbelang en het belang van de aardappelverbouwers en handelaren gaan hier hand in hand. LEMMER. In de laatste tijd wordt er op het IJselmeer veel vis gevangen In Makkum, waar de vissers meestal op aal vissen, kwamen dagvangsten van 16.000 kilogram voor. Lemmer had een weekaanvoer van snoekbaars van 3200 kilogram, de Hindelopers vingen op één dag 1350 en de Staversen in drie dagen 3700 kilogram snoekbaars. De Burgemeester van Middelharnis en Sommelsdijk deelt ons mede, dat de in -de week van 15 tot en met 20 Sep tember 1952 in het gehele land gehou den Veilig Verkeersactie ,,Kijk uit", uit gaande van het Verbond voor Veilig Verkeer, ook in de gemeenten Middel harnis en Sommelsdijk zijn nut heeft bewezen. In deze week werd door het perso neel der rijkspolitie regelmatig op ver schillende plaatsen verkeerscontrole ge houden. Daarbij bleek wel, dat het pu bliek nog lang niet altijd de verkeers regels in acht neemt. In 't bijzonder ves tigden de wielrijders op zich de aan dacht door het maken van veel fouten. Een veel voorkomende fout bij bestuur ders van motorrijtuigen is, dat men bij het linksaf slaan geheel of voor een groot gedeelte met het motorrijtuig op de linkerweghelft komt. Daarom wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat men ook, ja juist en vooral bij het nemen van een bocht naar links, en ook wanneer het uitzicht goed is, rechts moet houden. Een andere fout is, het parkeren aan de linkerzijde van de weg, terwijl dit ook aan de rechterzijde van de weg toegestaan is. Bij enkele voertuigen werden gebre ken geconstateerd. Hiervan werd aan de bestuurder kennis gegeven door het uitretker* van een schriftelijke medede ling, waarbij hen werd bevolen hun ge repareerd voertuig na enkele dagen op het bureau der rijkspolitie te vertonen. Allen hebben hieraan voldaan, zodat niet tot het opmaken van proces-verbaal behoefde te worden overgegaan. Ook overigens is volstaan met het uitreiken van waarschuwingen. Dat dit veel te veel nodig was, moge blijken uit het feit, dat in die week 205 waarschuwin gen zijn Uitgereikt gespecificeerd als volgt: Geen richting aangeven bij veran derett van richting: 100 Niet voldoende rechts rijden: 19 Bij het links of rechts afslaan zich niet gedragen volgens de ver keersregels: 32 Geen voorrang verlenen: 5 Het overige verkeer hinderen: 7 Stoppenl waar dit niet is toegestaan: 6 Parkeren waar dit is verboden: 18 Met te grote snelheid rijden bij kruispunten: 6 Niet letten op het achteropkomend verkeer4 Wegrijden zonder op het overige verkeer te letten: 4 Het vervoeren van meer dan een persoon op een rijwiel: 1 Het voortbewegen van een voertuig op een rijwiel: 2 Niet voldoende op de verkeersbor den letten: 4 De plaatseliike commissie voor Veilig Verkeer verleende haar medewei'king door op enkele hoofdverkeerswegen spandoeken te plaatsen met opschrif ten als „Rijdt veilig", „Kijk uit", enz. Ook had deze commissie in één der lokalen van de Openbare Lagere School te Middelharnis de door de gemeente besturen van het eiland ter beschikking gestelde verkeerstafel opgesteld, waar deze tafel gedurende 3 dagen, des avonds van 7 tot 10 uur voor het pu bliek te bezichtigen was. Van deze ge legenheid is veel gebruik gemaakt. Tal van vragen werden door de commissie of de rijkspolitie beantwoord, terwijl verkeerstechnische vragen werden be handeld door eeni opperwachtmeester van de verkeerspolitie te Dordrecht. ledere avond was er gelegenheid deel te nemen aan een wedstrijd, bestaande uit het opzoeken, van fouten, die op de verkeerstafel waren opgesteld. Onder de deelnemers, die alle fouten ontdekten en goed oplosten, werd elke avond een boe- kenbon van 5.verloot. De eerste avond waren er 8 deelne mers met 3 goede oplossingen. Prijswin naar was M. Appel, Binnenpad 1, Mid delharnis. De tweede avond waren er 14 deelnemers met 3 goede oplossingen. Prijswinnaar was H. Boere, Steeneweg 84, Middelharnis. De derde avond waren er 23 deelnemers met 4 goede oplossin gen. Prijsvannaar was J. Verduin, Wa terweg 89, Middelharnis. Uit een en ander blijkt wel, dat op het gebied van het inacht nemen van de ver keersmaatregelen nog veel verbeterd kan worden en dat een jaarlijkse veilig verkeersactie nuttig en nodig is. Denk om uw advertentie Voor het huis-aan-hiuis-mimmer op 10 Oct. De eerste kalender voor het jaar 1953 is op ons redactie-burea,u gearriveerd. Het is de Zendingskalender 1953, Uitga ve van het Zendingscentrum van de Ge reformeerde Kerken in Nederland te Baarn. Het is weer een kalender met zes fraaie tekeningen van Mevr. Antonietti, voor iedere 2 maanden één. Ze stellen voor de nood en de moeilijkheden, die op de Zendingsvelden zijn, maar ook de grote zegen, die er ondanks de moeilijk heden die er zijn, gevonden wordt. De oplage van deze kalender is 90.000 exemplaren. Zorg, dat U er een een van krijgt, U steunt er het Zendingswerk mee. Niet een beetje praten over Zen ding, maar daadwerkelijk aan „Zending doen" is noodzakelijk. Dat is eis en roe ping, naar luidt van de H. S.chrift. De mannen en vrouwen die op de Zendings velden arbeiden staan op zeer moeilijke posten 'laten wij tonen, dat wij met hen meeleven en meebidden. De Zendings' kalender zal U daar het gehele jaar aan herinneren, U kunt deze kalender bestel len aan bovengenoemd adres te Baarn. Beste jongens en m.eisjes! Als October in het land is gekomen, worden de avonden al aardig lang; de lamp moet weer al bijtijds gaan branden en de vraag „wat moeten we doen," vooral door kinderen gesteld, wordt weer gehoord. Ik denk dat jullie ouders het toch ze ker wel met me eens zijn, dat kinderen, wanneer de lamp brandt, binnen moeten zijn. Kinderen, behoren niet op straat te sloffen als het donker is. Dan moeten zij bij vader en moeder zijn in de huis kamer. En hoe moet 'dan de tijd doorgebracht Moeten we idat nog vragen? Er moet van verveling geen sprake zijn. Neem de meisjes: zouden die niet weten hoe ze de lange avonden dóór moeten ko men? Is er geen breiseltje „op de prie men"; is er niets te haken of te bordu ren? Ik mag toch wel verwachten dat grotere meisjes moeder al helpen bij het stoppen van kousen en sokken en bij het verstelwerk? Neem de jongens: weten die heus niet wat ze 's avonds moeten uitvoeren? Is er niet te knutselen voor kleine broertje of zusje? Is er geen knipwerk, snijwerk of zaagwerk? Hebben jullie geen mooi speelgoed? Voor jongeüs en meisjes gezamenlijk bestaat er toch ook iets als huiswerk voor school. Ik vind het echter jam mer dat dit gebeuren moet. Als een kind vijf uur per dag ingespannen op school werkt, dan is het niet nodig, dat het 's avonds nóg eens over reken- of taai- werk of wat dan ook zit gebogen. Voor de catechisatie is toch óók wel wat te doen En hoe spoedig is de tijd aangebroken om naar bed te gaan, wan neer jullie een mooi boek aan 't lezen zijn! Als we alles zo'n beetje n&gaan (en ik kan nog wel meer dingen noemen), nou, dan zouden, we gaan denlken: inplaats van te véél tijd, is er te weinig in de herfst- en wintermaanden. We zien allemaal nu wel heel duide lijk, dat we heus de toegemeten tijd wel gevuld kunnen krijgen. En zou dat tóch nog het geval niet zijn, dan zijn er nog de raadsels uit „EUanden-nleuws". Deze week beginnen we aan de Oc- tober-raadsels. Hier is OCTOBERRAADSEL 1: Er worden 15 woorden gevraagd, waarvan de beginletters een woord vor men, dat de naam zegt van de tijd waar in we nu leven. 1. Schoondochter van Naomi (Boek Ruth.) 2. Zoon van Noaoh waarover de vloek werd uitgesproken. 3. Soort afgodsbeeldje dat Rachel van haar vader stal. 4. Legerplaats der kinderen Israels (Numeri 33.) 5. Jongste zoon van Jacob. 6. Richter (niet zo bekend.) 7. Vrouw van Jacob. Op ZATERDAG 4 October a.s. zullen door ondergetekende in het gebouw der Centrale Veiling te Middelharnis in het openbaar bij opbod worden verkocht: A. Een uiensorteermachine met opvoerband, hor en electro-motor, een prima ,,Campfens" leesband 110 x 300 cm., een poederverstuiver, een bientensnijmolen. Een z.g.a.n. „Sparta" 1951 motorrijwiel 200 cc, een prima „Puchs" bromfiets. Amarilsteen 70 cm., Stationnaire benzinemotor 3 P.K., zware ijzeren ketting, riemschijven, hangstoelen, 1 giek 8 M., steeksleutels, poelies, Wielstel voor handwagen, vier warenhuis- of hooiberglieren. Cirkelzagen, vloeraandrijvers, sloopbeitels, houten hamers, trekzaag. B. Kachels en haarden voor gas, petroleum en kolen, een orgel, een Vlakbrelmachine, kinderstoel, kindertafeltjes en -stoeltjes, kinderledl- kantje, een paardenirijtoom, gootsteenbak, schoolbanken, scheepslui- ken en -schotten. Grote partij taeui-en, houten en ijzeren, w.o. garage- en branddeuren, ijzeren en houten kozijnen met en zonder ramen, gereedschap- en ko- lenkisten, spekkuipen, washokken en -stampers, kruiwagens, trappen, ijzeren vaten, dafepannen, bussen verf, glazen karnen. Verder huishoudelijke artikelen, zoals kastjes, schilderijen, spiegel, gehaktmolentje, trap- en gordijnenroedeni, gasstrijkijzer, tdeöing, da messchoeisel, enz. enz. De verkoop van de onder A genoemde goederen begint om 2 uur, de goederen onder B om 3 uur. Kijkdag: Zaterdag 912 uur en een uur voor de verkoop. Betaling contant met 10 kosten. W. VAN DUIJN, Gerechtsdeurwaarder, Tel. 2214, Langeweg 47, Sommelsdijk. ZEGT HET VOORT! ZEGT HET VOORT! 8. Betekent in het sacrament het bloed van Christus. 9. Deed Elisa op het water drijven (2 Koningen.) 10. Geweldig jager (Genesis 10.) 11. Afstammeling van Sauls huis .(kreupel aan beide voeten; door David in zijn huis opgenomen). 12. Eén der aartsvaders. 13. Dichter van verscheidene psalmen (David wordt niet bedoeld). 14. Plaats waar Jezus een jongeling opwekte. 15 Beroemd koning van Israël. Dit raadsel werd opgesteld door de moeder en tante van Maartje Hoek, Ouddorp. 1. OPLOSSINGEN. S S E M J O F P E T E R T I U S E P T E M B E R E D O M I E T L A B A N N E R R 3. Harlingen, Eemskanaal, Rijssen, Fra- neker, Smilde, Tiel, Maarsen, Aardefl" burg, Amsterdam, Nieuwe Tonge, Din* teloord. Herfstniaand. 3. Jehovah, Demetrius, Areopagus, Ter- tius, Lijdzaamheid, weezen, weduwen, roept, heerlijkheid, overwiiming. Wentel uwen weg op den Heere, en vertrouw op Hem, Hij ,zal het maken. 4. Manasse, Ijdelheid, Nun, Henoch, el kanders, Eben-Haëzer, Rachel, eersten, Elia, Nathanael, Mozes, ijver, Noaoh, Gideon, oren, dient. Mijn Heere en miün Giod. CORRESPONDENTIE. Leen v. d. V., Sommelsdijk. Weer een mooi-getypte brief. Leen! Ja, die twee raadsels kwamen zodoenjJe dicht achter elkaar. Deze week staan al de oplossin gen in de krant. Gaat het nog steeds vooruit met je gezondheid? Allemaal. Volgende week hoop ik de prijswinners bekend te maken. Hebben jullie nog een weekje geduld? Niet? Het zal toch moeten. De hartelijke groeten van jullie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 6