EIIM1DEff1-ffllEUi/S Gemeenteraad Herkingen DE JEUGDGEVANGENIS TE ZUTPHEN Openstelling van nieuw Aardappel en Uienkoelhuis aan de Kranendijk Den Bommel Tegen pyneniy^ "VIITTEKRUIS" wGebroken trots 2e Blad Zaterdag 4 October 1952 No. 2153 Nieuwste systeem toegepast HET WERK DER RECLASSERING. Gebroken gezinnen - gebroken levens Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnsn Rennies op zak.... VERVOLGVEEHAAL Woensdag 1 October werd het nieuwe Koelhuis van de Coöp. Koelhuisvereni ging „Kranendijk G.A." officieel in gebruik genomen. Er was veel belangstel ling voor, op de hofstede van de heer D. J. A. Dees, waar het koelhuis is ge bouwd, stonden tientallen auto's geparkeerd. Wij bemerkten o.m. Burgemeester Kruijff en Weth. Jacobs van den Bommel, Ir. B. Hagreis van de Stichting voor Aardappelbewaring te Wageningen, dhr Zinkweg uit Numansdorp, de heren Mol en V. Tol van de Bedrijfsvoorlichting met de hoofdass. dhr Scherpenisse, dhr G. Buth van de C!oöp. Aardapp. bewaarplaats te Nieuwe Tonge, architect Bogaerds met de aannemers en meerdere genodigden. De ingebruikstelling werd verricht door de voorz. van de Koelhuisvereen. „Kranendijk G.A.", dhr Noorder- meer, waarna het koelhuis werd bezichtigd en het gezelschap zich verenigde in Hotel de Weerd te Oude Tonge. -•' Deze nieuwe aardappelbewaarplaats die door de aanwezigen werd bezichtigd, is gebouwd onder architectuur van de heer C. B. Bogaerdts te-Numansdorp. Hoofdaannemers waren dé heren Mans en Tieleman te Melissant; electrische in stallaties Electro Techn. Bedrijf Gibbels te Middelharnis. De Bock-koelinstallatie (vriesinstallatie voor uien) was geleverd door het Techn. bedrijf Z./Bouman te Amsterdam. Het koelhuis bevat 10 öellen 1100 hl aardappelen en 8 cellen a 500 hl uien. De uitvoering is geschied met speciale beton-elementen, wat ,15 besparing gaf op de bouwkosten. De aardappelcel len zijn geïsoleerd met vlasscheven en de uiencellen hebben eêri isolatie van 5 cm kurk. De electrische installatie door dhr Gib bels aangelegd en geleverd is voorzien van de nieuwste snufjes en kan uniek in Nederland worden- genoemd. De instal latie heeft een zgn. automatische bestu ring, die geschiedt langs electronische weg. De kleppen gaan alutomatisch open waardoor sectie-gewijs de ventilatoren gaan draaien. Wanneer de buitentempe ratuur warmer is dan in de cellen, slui ten zich de kleppen weer en staan de motoren stil. Bovendien kan met een zgn. binnenvoeler de temperatuur in iedere cel apart worden afgetast. De luchtkoeling kan op deze verschillende wijzen geschieden, ten Ie automatisch; ten 2e met handbediening, waarbij ook de kanaaldeuren open gaan en ten 3e met handbediening bij inwendige circu latie, bv. bij vorst. De zgn. vries-installatie voor de uien- cellen, werkt met F 12, een vloeistof die snel verdampt. Het koelsysteem berust niet op koud-maken, maar op warmte- ontrekking, opgenomen met een ver damper. De vloeistof P 12 verdampt, scheidt gas af en voert het gas weer naar de motor terug. De vloeistof werkt dus in een vicieuze cirkel, het gas wordt gekoeld door een waterpomp. De eerste maanden worden de uien gekoeld tot O, daarna 2 gr. onder 0. De vloeistof be hoeft nimmer bijgevuld, tenzij de instal latie lang stilstaat. Het is nodig, dat het apparaat ook in de zomer op be paalde tijden draait. Voor interne ventilatie, als bv. de tem- paratuur buiten te warm is, kan deze koelinstallatie ook worden ingeschakeld op de aardappelcellen. De heer D. J. A. Dees is met het toe zicht en de controle van deze installatie belast. Koelhuizen beloven veel •"Voor de toekomst! Nadat een en ander was bezichtigd stelde de heer Noordermeer, door het indrukken van verschillende knoppen de installatie in werking. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar Hotel de Weerd te Oude Tonge, waar onder het genot van verversingen de heer Noordermeer de gasten verwel komde. Hij dankte de Burgemeester en Weth. Jacobs voor hun belang:stelling, die nu ook eens aan de Kranendijk werd betoond, en prees de vlotheid, waarmee bouwvergunningen voor koelhuizen wer den verstrekt. Een hartelijk welkom sprak hij tot Ir, Hagreis van de Stichting aardappel bewaring te Wageningen. Met vertrou wen waren de plannen, na deskundig door de Stichting bekeken te zijn, uitge voerd. Spr. dankte voor de gegeven ad viezen. Tot de heer Koert van de Ned. Uien- federatie zei spr., dat het koelen van uien tot heden aan anderen was over gelaten. Door eigen koelruimte kan nu jaarlijks een gedeelte van de oogst la ter worden afgezet. Spr. begroette ook dhr J. v. Nieuwen- huizen te Ooltgensplaat, die kort geleden een reis naar Amerika had gemaakt, waar hij gezien had, welke mogelijkhe den daar werden benut. Deze nieuwe koelinstallatie gaf volgens spr. wel blijk, dat in dit productiegebied de nieuwste methoden worden toegepast. Ook van dhr Zinkweg te Numans dorp waren vele goede adviezen ontvan gen, waarvoor spr. dank bracht. De vraag komt op, of er niet een teveel aan koelhuizen komt zei spr., maar waar volgens de oude bewaarmethoden de eigenheimer vlugger versleten is en de koelhuisaardappel hard en fris geleverd kan worden, behoeft voor een teveel geen vrees te bestaan. Betreffende aardappelkoeling etc. ver wachtte spr. dat er voor de Vereen, der Bedrijfsvoorlichting nog een grote taak ligt; daar de oude methoden gaan ver dwijnen en de nieuwe worden toegepast. Spr. schetste de vooruitgang van de laatste tientallen jaren en dankte voor de verleende medewerking. Met de veel grotere bewaarplaats die te Nieuwe Tonge in aanbouw is, heeft de Coöp. Vereen. „Kranendijk G.A.", hoewel kleiner van omvang gemeen een betere bewaarmethode van het product. Wat de aardappelbewaring in het alge meen betrof, zullen de landbouwers die voorheen tot de houders behoorden, de meeste ambitie hebben. Die vroeg ver koopt, slaat niet op in eenl koelhuis, wgarom spr. vermoedde, dat de vraag naar ruimte voor uienbewaring groter zou worden. Vervolgens bracht spr. dank aan de architect, de heer Bogaerds voor de bouw van 'dit degelijke koelhuis en voor de goede samenwerking met aannemers en bestuur. §pr. hoopte dat het aan de gestelde verwachtingen zou voldoen. Ook de aannemers Mans, Tieleman en Gibbels, alsmede de heer Bouman van Amsterdam bracht hij dank voor hun de gelijk werk, vooral omdat het koelhuis tijdig was gereed gekomen. Ook de directeur van de Emgo, dhr la Fleur voor de service van hem ont vangen. Wij hebben in Oost Flakkee nog niet lang electriciteit zei spr., de elec trische kabel is de levensader VEin het koelhuis------ Dan releveerde spr. de opzet met het plan was dhr C. A. v. Loon 1% jaar geleden voor de dag gekomen. Meerde re koelhuizen elders werden bezichtigd, eerst zou het te Oude Tonge, daarna aan de Zuidzijde komen, maar uiteindelijk leek de beste plaats op het terrein van de heer Dees, die ook het toezicht op zich heeft genomen. De Coöp. groep be staat uit 11 deelnemers, die aandelen hebben op naam, waarvan de houder 40 in de Stichtingskosten heeft be taald. Spr. besloot met de wens, dat het „Koelhuis Kranendijk" aan de gestelde eisen zou voldoen en het zou blijken, dat iets goeds was tot stand gebracht. Lanifibouwers gaan met hun tijd mee! Het deed burgemeester Kruijff genoe gen de opening van dit koelhuis te mo gen bijwonen. Aan de Kranendijk kwam hij zelden, hier bleek iets groots te zijn verricht en hij prees de energie die zich aan de Kranendijk openbaarde. Spr. fe liciteerde met dit koelhuis dat voor de voedselvoorziening van zo grote bete kenis was. Dhr Noordermeer dankte voor deze woorden en merkte laconiek op, dat de Kranendijk als een aanhangsel bij den Bommel behoorde, maar dat toch bleek, dat er vooruitstrevende mensen: woon den! Belangi^ke cijfers Ir. M. Hagreis van Wageningen com plimenteerde met dit prachtige koel huis en wenste bij voorbaat succes met de exploitatie. Hij drukte zijn spijt uit, dat Dr de Jong niet aanwezig kon zijn sn bracht ook zijn gelukwensen over. Het is aldus spr. een mooie bewaar plaats èn het aantal luchtgekoelde en mechanisch gekoelde bewaarplaatsen in ons land is weer met een prachtige aardappelbewaarplaats uitgebreid. Er zijn nu in totaal 400 bewaar plaatsen met een gezamenlijke capaci teit van 90000 ton. Van de 200000 ha in Nederland ge teelde aardappels (opbrengst 5 millioen ton) komen voor opslag in luchtgekoel de bewaarplaatsen in aanmerking: voor consumptie binnenland 500.000 ton voor pootgoed binnenland 400.000 ton voor voorjaarsexport con sumptie 140.000 ton voor voorjaarsexport poot- goed 60.000 ton Totaal 1.100.000 ton Dit is dus 1/5 deel of 20 van de totale aardappeloogst. Momenteel is de opslag in gekoelde bewaarplaatsen slechts 8 v.d. 1.100.000 ton, zodat er nog vele luchtgekoelde en mechanisch gekoelde bewaarplaatsen nodig zijn om te voldoen. Deze nieuwe bewaarplaats werkt daaraan mede en dat stemt tot grote voldoening zowel nationaal beke ken als van de kant van de koelhuis vereniging alhier. Spr. wenste nogmaals veel succes. De directeuT van de lExago dhr la Fleur bracht ook zijn felicitatie over. Hij zeide toe zoveel mogelijk medewerking te zullen verlenen, ook wanneer straks de sper-uren zouden ingaan. Door de Emgo wordt aangevoeld van hoe grote betekenis de koelhuizen zijn, waarom hij ook op dit punt zijn volle medewerking toezegde. Nadat het gezelschap zich aan een goed verzorgde koffietafel hadden ver enigd, werd ook daar nog door verschil lende heren het woord gevoerd. Allen spraken, hun beste wensen uit voor deze onderneming. Tenslotte dankte de heer Noorder meer nogmaals voor de medewerking en voor de door de sprekers geuite wen sen. Dit nieuwe koelhuis mag zeker een grote aanwinst voor de landbouwers aan de Kranendijk worden genoemd. POEDERS-TABLETTEN-CACHETS De raad van de gem^eente Herkingen vergaderde Dinsdagavond onder voor zitterschap van Burgemeester Van Heyst. Deze opende de vergadering met gebed en heette alle aanwezigen harte lijk welkom. De notulen van de vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Onder de ingekomen stuk ken bevonden zich vele goedkeuringen van raadsbesluiten door Ged. Staten^ o.m. het raadsbesluit van 10 Juni jl. tot het oprichten met de overige gemeenten op het eiland, Zuid-Beijerland en Gouds waard van een N.V. Brugverbinding Goeree en Overflakkee Hoeksche Waard. De voorzitter deelde mede, dat Ouddorp nog niet was toegetreden, doch dat 'juist deze avond vergaderd zou worden met het bestuur van de Flakkeese Ge meenschap over deze aangelegenheid: de gesloten geldleningen met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te '-Gravenhage ten bedrage van resp, 8475.en 10.000.uit het deel van de opbrengst der Nationale Woning bouwleningen 1952, waarvoor geen voor keur voor een bepaalde gemeente was uitgesproken: de 5e wijziging van de gemeentebe groting voor het dienstjaar 1952, behel zende de uitgaven voor de verfraaiing van'de Molendijk; de 15e en 16e wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1951. Deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. De Rijkspostspaarbank had medege deeld bereid te zijn tot verlenging van de kasgeldlening ad 35.000.welke op 1 October a.s. afloopt, met een jaar tegen 2 rente. Aangezien de gemeen te dit kasgeld nog niet Aan missen stel den B. en W. voor deze kasgeldlening met een jaar te verlengen op dezelfde voorwaarden. Hiertoe werd besloten. B. eni W. deelden de raad mede, dat in de vergadering van 10 Juni 1952 be sloten was om de gemeente-school, in bruikleen afgestaan aan de vereniging tot verstrekking van christelijk school- onderwijs op Gereformeerd grondslag alhier, grondig te restaureren, terwijl tevens gelden beschikbaar werden ge steld ingevolge artikel 72 der lager-on derwijswet 1920 voor het aanschaffen van 50 nieuwe banken en 3 bordstellen. De kosten werden geraamd op 12.000, t.w. resp. 7500.— en 4500.Voor dit bedrag zou na beëindiging der werk zaamheden! een geldlening worden ge sloten bij bovengenoemd bestuur. De juiste kosten zijn thans bekend en bedrag inderdaad 12000.zodat voor gesteld wordt deze geldlening tot dat be drag te sluiten met ingang van 15 Oc tober a,s., af te lossen in 16 jaarlijkse termijnen van 750.en tegen een ren te van 3% De heer d© Geus merkt op, dat dit wel tegenviel, daar oorspronkelijk de rente was bepaald op 4 Extra Aanbieding I EIKEN WORCESTER plm. 4 spcls orgel 350.— I MANN Piano, baby model 550.— GRAND Piano, mooie toon 725.— I Vraagt prijs 100 voorradige Piano's I en orgels Garantie enfrancolevering De 'vioorz. zeide, dat Ged. Staten aan merking hadden gemaakt op het rente percentage, daar de gemiddelde looptijd berekend moet worden en deze beneden de 10 jaar bUjft. Volgens de heer de Geius zou het niet meevallen het geld voor dit percentage te krijgen maar de voorz. was niet pes simistisch. Besloten werd de geldlening aan te gaan. De voorz. deelde mede, dat het ge meentebestuur door notaris Hempenius attent was gemaakt op het feit, dat een perceel grond thans uitmakende de op rit van de Nieuwstraat, geen eigendom was van de gemeente, doch nog steeds op naam stond van de Kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente. Deze laat ste was thans bereid genoemd perceel ter grootte van ongeveer 130 m2 om het af te staan aan de gemeente. Aan gezien dit een schenking betrof moest de raad hierover beslissen en deze aan vaardde de schenking. De raad werd medegedeeld, dat de leden van de woonruimtecommissie, de heren Ph. Logmans, A. Hogerwerf, T. Kalle, C. J. J. Geluk en H. van Wage ningen vorig jaar voor één jaar als zo danig werden, benoemd. In de plaats van de heer H. van Wageningen werd in de loop van het jaar benoemd de heeren J. van Wageningen. Thans moest derhalve worden overgegaan tot benoeming van leden van deze commissie. B. en W. stel den voor dezelfde leden te benoemen. Na gehouden schriftelijke stemming wer den de heren Logmans, van Wageningen en Geluk met algemene stemmen en de heren Kalle en Hogerwerf met 6 stem men benoemd, terwijl op de heren de Geus en J. C. Kalle ieder éné stem werd .uitgebracht. Hierna volgde vaststelling van de 7e wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1952. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten bij schrijven van 8 Januari 1952 de begroting voor 1952 hadden goedgekeurd onder voorbehoud, dat het administratief onderzoek nog zou volgen. Thans was dit geschied en moest aan enige opmerkingen worden toegemoet gekomen, welke verwerkt waren in genoemde wijziging. De rekening van inkomsten en uitga ven van het Algemeen Armbestuur sloot zowel in inkomst als in uitgaaf met een bedrag van ,f 4471.54, waarin een ge meentelijk subsidie van 2793.06. De commissie, die de rekening had nage- zien bestond uit de heren de Geus, van Wageningen en T. Kalle. Namens deze adviseerde de heer de Geus tot goedkeu ring van deze rekening, onder dankzeg ging aan de secretaris voor de gegeven toelichting. De rekening 1951 werd daar op goedgekeurd. De gemeenterekening voor het dienst jaar 1951 was eveneens nagezien door bovengenoemde commissie. De heer de Geus adviseerde eveneens tot goedkeu ring van deze rekening. De rekening sluit met een nadelig saldo van 3009. 20. Er is echter nog te verhalen een be drag van 5250.-, zodat er eigenlijk een batig saldo is van ongeveer 2250. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van 14.896.77. Met algemene stemmen werd besloten de rekening 1951 voorlopig goed te keu ren. De wethouders onthielden zich van medestemmen. Tenslotte werden de begrotingen voor de dienst 1953 van het Algemeen Arm bestuur en van de gemeente aan de raad aangeboden. Ergens aan de rand van het vriendelijke stadje Zutphen staat „Lunetten- stein", de vroegere strafgevangenis, die nu is ingericht tot gevangenis voor halfvolwassen delinquenten. Het is een tweeslachtige instelling, die Jeugdgevangenis: een straf zowel als een opvoedingsinstituut. Een twintigjarige jongen staat te recht. Zijn daden hebtfen hem met de strafrechter in aanraking gebracht. Het vonnis luidt: één jaar, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. Dat betekent: Zutphen. De jongens, die naar Zutphen gaan, hebben óf al eerder met de strafrechter kennis gemaakt, óf een zodanig misdrijf gepleegd, dat een vrij zware straf op haar plaats is. Ze worden soms langer „opgeborgen" dan oudere kornuiten, die er met een paar maanden afkomen. Dat vinden ze dan erg onbillijk, ze hebben de indruk, dat zij extra zwaar worden ge straft. In werkelijkheid echter geeft het verblijf in Zutphen hun de kans zich aan te passen aan de Maatschappij. De klantjes van Zutphen Wie komen hier, in deze gevangenis voer jongens van 18 tot 25 jaar? Voor een groot deel zijn het kinderen uit ge broken gezinnen, waar men geen besef heeft van normen. Gezinnen, waarvan de vader los werk he^t, waarin, gedu rende de korte tijd, dat er geld op tafel komt, aan verspilling grenzende over vloed is, maar waarin men verder van de hand in de tand leeft. Waar men geen eerbied heeft voor de normen, die de sam.enleving mogelijk maken, waar liefde, eerlijkheid, trouw maar vaag om lijnde begrippen zijn. Waar de kinderen niet geleerd werd te streven naar een doel, een ideaal, desnoods ten koste van offers. Waar het niemand wat schelen kon wat ze met hun vrije tijd uitvoer den, waar ze, als het er aan zat, met geld voor snoep, rokerij en bioscoop werden afgescheept en, 't er niet aan zat, zelf maar moesten zien hoe ze er aan kwamen. Dat is de „asfaltjeugd", die waarlijk niet alleen beperkt is tol; onze grote steden. In de kleinere steden en de dorpen kan raen ze met de vinger aanwijzen; de jongens, 'die men iedere avond kan vinden op de hoek, die lopen te lallen) langs de straat, meisjes lastig vallen, voorbijgangers naschreeuwen, die van geen club lid zijn, geen cursus volgen, geen vak leren, vaak per onge luk aan een meisje blijven hangen"... en een nieuwe generatie asfaltjeugd hel pen in de wereld brengen^ Het zijn ook de kinderen uit de gezin nen waar de huwelijksband slap is, met weggelopen moeders of vaders, met on geregelde verhoudingen. Kinderen voor wie het huis geen thuis, voor wie de ouders niet ii}. de ware zin des woords vader en moeder zijn. Men spreekt dan van jongelui, die op groeien voor galg en rad. En tenslotte komen zulke jongens in Zutphen te recht Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aande lof die ze voor Rennies heb ben. Innnemen doen ze die tabletjes on opvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U! Tenslotte.. De voorz. zeide de secretaris dank baar te zijn, dat de begrotingen op tijd aan de raad konden worden aangeboden. In de rondvraag attendeerde de heer J. C. Kalle de voorzitter op het euvel van het staan in portieken door de jeugd op de Molendijk. De politie zal hierop gewezen worden. De heer T. Kalle vroeg om een lan taarn te plaatsen op de kade, zoals dit ook voor de oorlog was in de nabijheid van het café van de heer Verschoor. De ze leverde veel gemak op voor de bin nenkomende schippers. Vei-warring met de andere lichten is niet mogelijk. Hiertoe werd besloten. Op voorstel van de voorzitter werd besloten, zulks in verband met de üi- werkingtreding van de nieuwe winkel sluitingswet, de uren van openstelling als volgt te bepalen: Des zomers tot 7 uur 's avonds en des Zaterdags tot 20.00 uur, en in de wintermaanden tot 18.00 uur en des Zaterdags tot 19.00 uur. Voor de kapperszaken werd de vrije Maandagmiddag gehandhaafd. Hierna volgde sluiting. Tenslotte... voor deze jongens vormt Zutphen inderdaad het slot van een los bandige jeugd. Soms ook het slot op de deur naar de maatschappij. Ook hier is niets met ze te beginnen. Het worden bajesgasten, vaste klantjes, recidivisten. Maar gelukkig, voor anderen, en zelfs een groot percentage, betekent het het slot van een a-sociaal, een onmaatschap pelijk leven. Hier staan ze op de tweesprong en ze kunnen twee kanten uit. Hardhandig zijn ze aangepakt, uit hun milieu ge haald, ze zitten hier in een gebouw, dat, welke woorden men er ook voor verzint, een gevangenis is. Met een ge- slotenl deur, met bewakers, met een nauwkeurige dagindeling, met voortdu rend toezicht en gestrenge bepalingen. Maar de gevangenisstraf zélf is de straf. Het is niet zoals vroeger in het rasphuis, waar de gevangenis daarenbo ven nog tot strafinstituut werd. De vrij heidsberoving, het afgesloten zijn van de maatschappij, is de straf... maar in 'die straf zit een kans. Een kans om er een punt achter te zetten, om opnieuw te beginnen. Het zijn de jongens, van wie men meent, dat ze zo'n kans waard zijn, die naar Zutphen worden gezonden. Hier „zitten" ze hun straf niet uit, hier werken ze voor zichzelf een nieuwe toe komst. De Directeur De directeur van deze gevangenis. Dr G. H. Veringa, is wel zeer verre van het type, dat men zich misschien als gevan genisdirecteur denkt. Èen nog zeer jon ge man met blond haar en een fijnbe sneden gezicht, geen krachtfiguur, zelfs niet het type van de vaderlijke vriend. Men kan zich nauwelijks indenken, dat deze jonge functionaris, die men zo op het oog zou houden voor de leider van een jeugdclub, zulk een verantwoorde lijke functie heeft. Want zijn taak is niet maar er voor te zorgen, dat de boel loopt, dat er orde heerst, dat de bewa- kei's hun plicht doen en de jongens niet uit de band springen. Bijgestaan door een staf van vaklera ren, en geestelijke verzorg'ers en psychi aters, leidt hij het proces van de herop voeding van de jeugdige boefjes en van de weg gedwaalde jongens haar een plaats in de maatschappij. Zonder senti mentaliteit, nuchter, zakelijk, wikt en weegt hij de kansen, zoekt hij naar de sleutel die past op iedere, vaak koppig gesloten gehouden deur. Dat kost tijd. Daarom komen de jon gens, die naar Zutphen gaan, er niet met een paar maanden af. Een jaar is het minste. En dat heeft men dan ook wel nodig om er voor te zorgen, zo moge lijk, dat tegelijk wanneer de deur van „Lunettenstein" achter hen dichtvalt, de poort naar de wereld opengaat, en dat, wanneer er al sleutels rammelen, het niet die zijn van de bewaker, maar die aan de eigen sleutelbos, van het eigen huis. MIDDELHARNIS mNDEBLIJK OPTREDEN BIJ Mtf- ZIEKUITVOEBinSTGEN IN DE OPEN LtJOHT, VERBODEN De Raad van de gemeente Middelhar nis; Gelezen het voorstel van Burge meester en Wethouders van 19 Juni 1952; gelet op artikel 195 van de ge meentewet; BESLUIT: vast te stellen de navolgende verorde ning: Verordening tot wijziging van de Po litieverordening van de gemeente Mid delharnis, vastgesteld bij Raadsbesluit van 24 November 1925, laatstelijk ge wijzigd 25 AprU 1951. Enig Artikel: Artikel 47 wordt gele zen als volgt: „Artikel 47: Het is verboden tijdens muziek- en zanguitvoeringen in de open lucht binnen een straal van 50 meter vanuit het midden van de plaats, van waaruit of van waaraf deze uitvoeringen worden gegeven, hinderlijk of luidruch tig op te treden of te lopen of te fiet sen." Aldus beslotenj in de openbare verga dering van de Raad van de gemeente Middelharnis van 30 Juli 1952. (w.g.) Rijnders, Voorzitter, (w.g.) L. Bloot, Secretaris. Deze verordening is afgekondigd op 25 Augustus 1952. 99 (1.) DOOR HERMAN NOORMAN HOOFDSTUK I. Abel Lasterie fietst met een flink vaartje het schoolplein op, groet jovi aal een collega, die komt aanlopen, bergt zijn rijwiel in het daarvoor bestemde hok en stapt de school binnen. Hij is altijd een van de eersten, houdt er van, geheel gereed te zijn, als de klas komt binnenstuiven, nadat de bel heeft ge luid. Nauwelijks heeft hij de kastdeur ge opend, om boeken te krijgen, of mijn heer Verveld, het hoofd der grote volks- school in het hartje van de stad, steekt het hoofd binnen de deur. Ha, ik dacht wel dat je er zou zijn, Lasterie, goeie morge. Morge, mqnheer. Die twee kunnen best met elkaar op-, schieten. Verveld kent Lasterie al van jongen van veertien! jaar. Toen hij juist op de Kweekschool was gekomen. Met Vlugge vaart heeft Lasterie die doorlo pen. Zijn leren was spelen. Net achttien, haalde hij de lagere acte, om dan te gaan sukkelen. In de stad niet de minste kans op een plaats om aan het werk te kunnen gaan. Het hoofd heeft hij niet laten zakken. Vrijwel onmiddellijk pakte hij aan voor de hoofdacte, ook op raad van Verveld. Er komt een andere tijd, heeft die ge zegd. En dan moet je klaar zijn. Je zult dan plezier beleven van je hoofdacte. Heb je die, dan begin je aan talen. Be denk, je bent nu nog jong, nu moet je de tijd uitkopen. Die goede raad heeft Lasterie opge volgd. Met warme hartstocht heeft hij zich aan de verdere studie gezet, die aanvankelijk heel vlot liep, omdat hij gehele dagen werkte. Maar toen kwam Nijland, het dorpje, een uurtje van de stad, waar een kwe- keling met acte gevraagd werd. Weer vroeg hij raad aan Verveld. Doen, zei die. Ik zal mijn best voor je doen. Twee weken later stond Lasterie voor de klas. Hij had het volle werk te doen. Zijn sa laris bedroeg tweehonderd gulden per jaar. 't Was inderdaad de moeite waard.. Maar het bestuur kon niet meer doen. En hij had tenminste werk, terwijl hij thuis kon blijven: Nijland, vlakbij, een kwartiertje fietsen. Dat was een ge zonde beweging, ook, door weer en wind. Ruim een half jaar is hij er geweest, tot volle tevredenheid van hoofd en be stuur, die hem niet zouden willen mis sen. Maar toen kwam Verveld met de mededeling, dat op zijn school een kwe- keling met acte kon worden geplaatst tegen een vergoeding van driehonderd en zestig gulden per jaar. Bovendien: kans op een vaste aanstelling, aange zien de school al maar groeit. De moge lijkheid was volstrekt niet uitgesloten, dat zulk een aantal leerlingen werd be reikt, dat wettelijk een leerkracht méér kon worden aangesteld. En dan was het zeker, tenzij van hogerhand andere be palingen kwamen, dat Lasterie de voor keur zou hebben. Dus werd Nijland vaarwel gezegd en was Lasterie kwekeling met acte in de stad zijner inwoning, in de school van Verveld. Intussen ging de studie voor de hoofd acte steeds door. Weer verstreek een jaar ruim. En toen meldde de courant, dat bij 't Hoofdacte-examen geslaagd was: A. Lasterie. De eerste de beste keer, dat hij zich aan het examen on derwierp, slaagde hij ook. Om na een rustpauze Frans aan te pakken. Door gaan, raadde Verveld. Het komt je la ter van pas. Je bent nu nog jong. Dat was zo zijn stopwoord. Lasterie lachte er om. Maar de ander was doodernstig: Ik meen wat ik zeg. De ttjd komt dat je trouwt tenminste dat is zo de gang van het leven. Je wordt huisvader. En dan komt er-zoveel kijkeni. De beste tijd voor de studie is er nu. Aanpakken! Och. Lasterie had geen aanmoediging nodig. Studie en onderzoek was zijn lust en zijn leven. Dus: Frans. Intussen was een aantal leerlingen be reikt, dat de aanstelling van een leer kracht méér toestond. Een oproep voor sollicitanten werd niet gedaan. Op raad van Verveld werd Lasterie benoemd. Reeds nu had hij financieel profijt van zijn hoofdacte. Dit is nu twee jaar ge leden. De acte Frans is gehaald. Met ge mak. En toen was er verschil van me ning tussen hoofd en onderwijzer. Las terie wilde doorgaan met Frans. Naar de middelbare acte. Maar Verveld raad de hem, Duits of Engels te nemen. Met 3 lagere taalacten was later iets te doen. Middelbaar Frans was aan te be velen, natuurlijk, maar bij het middel baar onderwijs was de markt van lera ren ook overvoerd. Hij kon beter Duits of Engels pakken, om ^dan later verder te zien. Met twee of drie taalacten was er straks alle kans op een Muloschool te komen. Bovendien: is hij niet bepaald een stadsmens, al woont hij in de stad. Va der en moeder zijn beiden van een dorp. De omstandigheden hebben vader naar de stad gedreven; als je een rijksbe- trekking hebt en je wordt overgeplaatst, heb je, als regel, niet veel in te bren- geü. Dus moest vader Lasterie tegen zijn zin in de stad gaan wonen. De liefde voor het platteland heeft Abel van vader en moeder geërfd. Wat hem betrof, stond hij voor de klas in een dorpsschool. Nu, wat doe je dan met een middel baar acte Frans? heeft Verveld ge vraagd, 't Was een logische vraag ge weest. Lasterie kon het niet ontkennen. Hij had tenslotte moeten toegeven, dat Verveld's raad de beste was: Duits of Engels beginnen. Op het platteland zijn wel Uloscholen, er komen er meer en meer, dus had hij daar alle kans. Eenmaal zover was er de vraag: Wel ke taal? Duits of Engels? Daarin gaf Verveld hem géén raad: Kun je zelf het best beoordelen. De Gordiaanse knoop was doorgehakt en toen stond zelfs het hoofd verbaasd: hij nam beide talen te gelijk. Dat gaf wat afwisseling. Goeie morgen! Nu een kleine twee jaar blokt Las terie Duits en Engels. De studie vlot goed, maar het zal nog wel even duren, alvorens hij examen kan doen. Hij wil voor beide taalacten tegelijk opgaan. Twee kansen voor één. Verveld is be paald benieuwd naar dit experiment. Maar nu... Ik dacht wel, dat je er zou zijn, Lasterie. Goeie morge. Morge, mijnheer. Verveld haalt een courant uit zijn zak. Gisteravond stevig aan het vos sen geweest of toch de courant nog ge lezen De courant houd ik geregeld bij, mijnheer. Heb je de advertentie van Noordam gelezen Inderdaad, mijnheer. En...? Wat bedoelt u met: en? Van plan om te solliciteren vraagt Verveld schalks. Zover ben ik nog lang niet. Ik heb er wel aan gedacht en er thuis even over gepraat, maar... Wat maar? i Ik weet het niet, ik... Ik weet niet? Dat moet je al lang weten. Je solliciteert natuurlijk! De courant bevatte gisteravond een advertentie van het bestuur der Chris telijke school te Noordam, een dorp op de grens van Utrecht en Gelderland, een flink dorp. Men is daar wat van plan. Een lagere school zal worden uitgebreid tot een Mulo. En voor die in te richten Mulo is nog een leerkracht nodig: hoofd acte en Frans vereist, andere taaiakten strekken tot aanbeveling; brieven zO' spoedig mogelijk te richten aan de sec retaris: J. P. Piccardt te Noordam. Onmiddellijk heeft die annonce hem gepakt en vastgehouden: dat is iets voor hem: een Muloschool op een flink dorp. Maar Vindt u, dat ik solliciteren moet? vraagt Lasterie. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 5