FOLKLORE Raad te Sommelsdijk werkte breed agenda af VADERS JONGEN GD EN TAAL! ^.e ^KuCd^»itaeit ui OctoSeK '52 Wegenwachten zijn tevens mobiele hulp post Rode Kruis Meest hamerstukken 55Gebrokeii trots' De E.V.O. roept de me dewerking in van alle bietenvervoerders Onbeprkte garantie Warm'C Gérjuislods Winkelsluitings - verordening aangenomen VEKVOLGVERHAAL W. SCHIPPERS NIEUW VERVOLGVERHAAL naar KEUVELAAR Bis. S „E IL A N D E N - NIE U W S" Woensdag 1 October 1952 Hier volgen nog enkele gezegden, die op oud of nog bestaand volksgeloof berusten: Suiker morsen betekent visite. Vroeger legde men nog al eens kor te turven in de kachel om kooltjes te krijgen voor een warme stoof. Legde men er een „lioekturf" in, dan kon men zeker zijn van onverwacht bezoek. Een stokje in de thee betekent een brief. Huislook, dat men hier en daar op een dak aantreft, is een middel tegen bloe dend tandvlees of scheurbuik. Een zwangere vrouw mag' geen aal bessen plukken; ze zou daarbij rode vingers kunnen oplopen en, het kind moedei"vlekken bezorgen. Een vrouw kreeg een kind met één ann en prompt vertelde de goegemeen te, dat ze geschrokken was van een kas- jesvent met één arm. Een koopman, die met een kistje of kastje met koopwaar langs de huizen gaat vroeger ook een marskramer noemt men in Gtoeree een kasjesveint. Schrikt de vrouw in positie van een muis, dan loopt ze kans, dat het kind een ,,muus onder de kele" krijgt, een grijze harige vlek. Een zwangere vrouw sloeg in een plotselinge schrik de hand tegen: d'r ge zicht en het volk zag daarin de verkla ring van de ,,rooie hand op 't gezicht van 't' kind. Tegen wintervoeten en winterhanden wordt aanbevolen deze te houden onder het warme bloed van een geslacht var ken en ze dan te laten opdrogen. Als kind heb ik dit meermalen zien doen. Een afdoend middel tegen wratten is, ze in te wrijven met terpentijn tot ze gloeien. Ouderwetse mensen meenden, dat men zweetvoeten nooit moest wassen, daar werden ze erger van. Tegen zweren of een zeer hoofd is het middel: een flinke spekpannekoek er warm opleggen. Ook wel: goed was sen met groene zeep en dan insmeren met vers gekarnde boter zonder zout. Volgens de volksmening mocht men de luizen op een zeer hoofd niet verdelgen 't' was best, als er ongedierte op zat. Voor zere ogen gebruikte men ,,noch- ter kwiel," d.i. mondvocht direct na 't wakker worden 's morgens. Als middel tegen wratten wordt ook gebruikt het kroontjeskruid, dat men op Flakkee „zuiver ongder waeter" noemt. Iemand in Flakkee schrijft me, dat urine ook goed is voor geelzucht. Zo was er in zijn dorp een vrouw met geel zucht, die van een ,,taovenaeresse" de raad kreeg te urineren in een pot, waar in ze de patiënte eieren gebracht had. Er staat echter niet in de brief, wat ze met de urine doen moest. Bij neusbloedingen heeft men baat, als men een stukje grof grauw papier on der de tong legt. 't Hei m'n vaoder dich te geholpe", schrijft een belangstellend lezer. Van uitbreiding van deze serie houd ik me nog steeds aanbevolen, ook van die dei' toververhalen. Dat de voorraad nog lang niet uitgeput is, weet ik ze ker. Enkele lezers hebben me beloofd, er mij wat te zenden, maar tot heden bleven ze achterwege. Alleen een trou we vriend van Folklore en Taal" is weer op het appel. Hij schrijft me ook over een vrouw, die op haar juk met twee manden door de lucht naar huis ging, dat is dus al de derde. Niemand heeft het ooit gezien, want als er iemand aankwam, steeg ze af en liep weer. Maar hij geeft haar goed gekend. Men noemde haar „Klein An- natje" en ze had een ,,rienkbaardje". Vei'der deelt hij me mee, dat er vroe ger in Herkingen een huis aan de zee dijk stond, al voor de Franse tijd, waar in rare dingen gebeurden. Eerst vond men er de boer door geesten geworgd en, later ook de vrouwe". De dochter heeft toen het huis in de steek gelaten. „Jaeren aohtei'eêne heit het leeg ge- staen, wangt geen êen waegde 't om d'r in te gaen weunen. Mar je kon d'r 's nachs aolderhande raore diengenen zie- je. Zo6 gienge d'r vuuf en twintig man nen achter m'n kangder de weg of in nae binnen. Dan wier 't heêle huus hel verlicht in wie durfde te gae kieken, kon ze daer mit m'nkangder ziej dang- se. Mar je kon d'r nooit duchte bie kom- me, wangt dan gieng 't licht ineens uut in zag je niks meer." Ten slotte heeft men het huis afge broken. .De briefschrijver deelt me mee, dat hij het hier beschrevene zelf heeft meegemaakt en ook het huis heeft zien afbreken. In de vorige artikelen heb ik reeds meegedeeld, dat men bij de ontmoeting van een heks de duim in de hand nam en dan zo hard mogelijk kneep. Zo ver telde me een reeds oude vrouw, dat ze als kind met haar vriendinnen plotse ling voor een heks stond en dat ze zo hard de duim in haar hand geknepen had, dat haar moeder haar vingers moest los maken. Het zou immers kun nen gebeuren, dat de heks ,,'n kwaed aoge" op je sloeg. In het Folkloristisch Woordenboek van K. ter Laan lezen we, dat zo'n boze blik de mensen kon vast zetten, zodat ze zich niet meer bewegen konden; ook kon de heks of tovenaar de mensen dwingen hem overal te volgen en in alles te gehoorzamen. In hetzelf de boek staat, dat men de invloed van het boze oog kon afwenden, door de duim tussen de wijs- en middelvinger van de rechterhand te schuiven. De Fransen noemen dat fair la figue (een vijg maken). Men drukte daarmee de uiterste verachting uit en dit was al bij de oude Romeinen bekend. De uitdruk king: een viijig maben is eigenlijk een onnette uiting. Het is het nrooie van de folklore-studie dat men al deze dingen onderzoekt en er de verklaring van tracht te geven. Nu weten we dus, wat het klemmen van de duim in de hand op Flakkee betekende. Wie kan me mee delen, of het nog gebeurt? F. Den Eerzamen, Wassenaar. Een ni«uw begrip op de weg Zoals bekend, zijn alle A.N.W.B.-we- genwachten uitgerust met een Roode Kruiskist en bezitten zij allen het E.H. B.O.-diploma of zijn voor zover het nieuw-aangestelden in het corps betreft hiervoor in opleiding. Sinds de oprichting van de Wegen wacht in April 1946 hebben zij reeds in bijna 7500 gevallen Eerste Hulp ver leend, waarbij verschillende malen slachtoffers van ongevallen slechts aan dit snelle ingrijpen het behoud van hun leven dankten. In verband met hun hei!z?me werk op onze wegen ziülen thans alle zijspancombinaties van de We genwacht, op verzoek van het Roo de Kruis, voorzien worden van het bekende embleem van deze organi saties, met het opschrift „Mobiele Hulppost". Een volkomen nieuw begrip in bet Roode Kruis-bestel doet daarmede zijn intrede. De „ridders van de weg" ziiVen liun diensten als mobiele Roode KruU-hrJi - post vanzelfsprekend speciaal verlenen aan het verkeer, dat nu eenmaal helaas nog' steeds vele slachtoffers nlijcc eisen. TELEFONEREN MET NIEUW ZEELAND iDe openstellingsuren van de radio-te- lef oon-dienst met Nieuw Zeeland (via Londen-radio) zijn gewijzigd. Voor telefoongesprekken zal Nieuw- Zeeland in den vervolge bereikbaar zijn: op Maandag t.m. Vrijdag van 13.00 uur tot 16.00 uur en op Zaterdag van 8.00 tot 11.00 uur (alles Ned, tijd.) Op Zonda gen is de radio-telefoondienst met Nieuw Zeeland gesloten. Archangelica officinalis Hoffm. (Engel- wortel) Na midden October, wanneer het loof geheel is afgestorven, kunnen de wor tels van Angelica worden gerooid. De groei is dan afgelopen en, de wortels ne men niet meer in gewicht toe. Met een steekschop of zeis wordt het loof vlak boven de wortel afgesneden, zonder de wortel zelf te verwonden. De wortels kunnen daarna met de groep woi'den opgeroeid. Op zeer lichte gron den of op percelen, waar de teelt op ruggetjes is uitgevoerd, kan men soms de wortels uitploegen. Deze werkwijze gaat natuurlijk veel sneller dan die, waarbij met de hand wordt gerooid. Men m.oet er echter op letten, dat men zo diep mogelijk ploegt, omdat anders een te groot gedeelte van de wortelop- brengst verloren gaat. Elke wortel wordt na het rooien direct door flink schudden zoveel mogelijk van aanhangende grond bevrijd. De gerooide wortels worden- op kleine hoopjes gegooid. Elk hoopje wordt met wat loof tegen nachtvorst afgedekt. Men laat de wortels zo een paar dagen liggen, waardoor de aan hangende grond goed opdroogt. Door een tweede maal te schudden zijn de wortels practisch schoon te krijgen. Men lette er op, dat vooral geen delen van andere planten als bv. kweekgras wortel e.d. door de Angelica wortels heen koi"nen. Digitalis lanata Ehr. (Wollig Vinger hoedskruid.) Afhangend van het weer kan Digi talis lanata in October voor de tweede maal worden geoogst. Men verwijdere tijdens het oogsten alle aangetaste bla deren. iDe prijs van dit product maakt het mogelijk, dat aan deze teelt alle aandacht wordt besteed. Alleen een goed verzorgd product zal door de drogerijen worden afgenomen. Tijdens het oogsten wordt het aan klevend zand al zoveel mogelijk verwij derd, door elk afgesneden bosje blad even tegen de knie te slaan, alvorens het in de kist te leggen. Precies werk is hier een eerste ver eiste, daar bruin, geel en aangetast blad niet alleen het uiterlijk van het gedroog de product ontsiert, maar ook later bij de verwerking moeilijkheden oplevert. Digatalis purpurea L. (Vingerhoeds kruid.) Voor de tweede oogst van dit gewas gelden dezelfde aanwijzingen als voor Digitalis lanata. Wil men volgend jaar van dit gewas zaad telen, dan hangt het van de ontwikkeling van het gewas af, of men nog oogsten zal of niet. Een weinig ontwikkeld gewas wordt niet meer gesneden. Een fors ontwikkeld ge was kan hoog worden afgesneden. De bladstelen mogen na de oogst niet wor den teniggesneden. Le'visticum officinalis Kocli. (Lavas). Na verwijdering' van het loof kunnen de wortels worden opgerooid. Alvorens aan de drogerij af te leveren, moet men ze zo schoon mogelijk maken. Het plantmateriaal, dat dit jaar in Juni werd uitgezaaid, kan in het najaar of voorjaar op 40 x 40 cm worden uit gezet. Dat zijn 625 planten per are. Bheum palmatuim L. var. tangiuticum (Chinese rabarber.) Wortels oprooien en goed schoon ma ken. Alle bladresten moeten van het rhizbom (wortel) worden afg'etrokken. Het vorige jaar werd er op gewezen,, dat rhizomen wel te delen warenl, om zodoende nieuw plantmateriaal te ver krijgen. Deze methode bleek achteraf bij de verwerking nadelig te zijn. Wan neer men wortels sneed en droogde, die geteeld waren van gesneden materiaal, was het oude stuk rhizoom in het ge droogde product als een voze bruine rest te herkennen. Dit ontsierde het product en verlaagde daardoor de kwaliteit. De ze methode laten we dus vervallen en gaan nu voor onze cultuur uitsluitend van gezaaid plantmateriaal uit. Taraxacum officinalis Web. (Paarde bloem.) Wortels in zijn geheel oprooien. Zo weinig mogelijk resten laten zitten, daar deze het volgend jaar gemakkelijk opslag geven. Valerianaofficinalis L. (Valeriaan) Het is aan te raden Valeriaan in een droge periode te rooien. De grond is er dan gemakkelijk uit te schudden. Men kan van te voren het loof er af steken, of het na het rooien er af snijden. Dit moet precies gebeuren, daar te diep af snijden opbrengstverlies geeft ter-wijI te hoog afsnijden bladsteelresten in de wortels achterlaat. Valeriaan heeft nogal een bossig wor- telstelsel en is niet zo gemakkelijk te schonen. Toch wordt door de drogerijen gevergd, dat dit zo goed mogelijk moet gebeuren, daar anders het product niet wordt afgevoerd. De transportkosten zouden te hoog worden. Vorig jaar kwam wel eens een terra van 200300% voor, 80% was heel gewoon. Dit wordt van het jaar niet meer geaccepteerd. Direct na het rooien zo schoon mogo- lijli schudden, daarna de wortels op kleine hoopjes gooien. In de hoopjes droogt de grond, waardoor zij na een 2de of een derde keer voor het grootste gedeelte is te verwijderen. Voor men met het rooien begint, kan men zijn eigen plantmateriaal winnen, door de kleine dochterplantjes van de pollen af te scheuren. De meeste pollen hebben wel 1020 dochterplantjes. Vol gens enkele proefnemingen lijkt het gun stig' Valeriaan in het najaar te planten. Het gewas is in het voorjaar al zeer vroeg aan de groei en heeft dan de grond spoedig gesloten. De verwachting is, dat de najaars beplanting veel minder onkruidbestrij- ding vergen. Wil men wachten tot het voorjaar, dan kan men zijn plantmateri aal opkuilen. Eigen plantmateriaal ver laagt de productiekosten en geeft het voordeel, dat men naar eigen believen de tijd kan kiezen om te planten. Ten tijde van de suikercampagne wordt door een groot aantal bietenver voerders een zeer intensief gebruik ge maakt van de openbare weg. Deze ver voerders, die veelal in tarief rijden, trachten dagelijks een zo groot mogelij ke hoeveelheid bieten binnen de kortste tijd naar de suikerfabrieken af te vee ren. Daar het vervoer zich dikwijls op een of twee suikerfabrieken concen treert, vindt op de wegen, die naar de ze fabrieken leiden, enorm veel veivoer plaats. Daar het vorig jaar op enkele plaat sen gebleken is dat de vgrkeerstoestand op de wegen in de omgeving van sui kerfabrieken door het groot aantal vrachtauto's onhoudbaar v/erd, doet de E.V.O. een dringend beroep op alle bie tenvervoerders om de verkeers voor schriften strikt in acht te nemen. Hun wijze van rijden dient in ieder geval zo te zijn, dat het overige verkeer niet in gevaar kan worden gebracht. Ook worden de vervoerders dringend verzocht er op toe te zieu dat de we gen door afvallende bieten en k'ei niet worden verontreinigd. ^^^m iSdO»». Da raad der gemeente Sommelsdijk kwam Vrijdagavond half acht in het openbaar bijeen. Er was een lang agenda af te werken, maar er waren veel hamerstukken bij. Ook in deze raad werd een Waterleiding praatje gehou den, daar men over het tarief zeer ontevreden was. De Winkelsluitingsveror- dening vroeg niet veel belangstelling, de voorstellen werden zonder meer aan vaard. Het slot van de vergadering, nl. de vraag van de heer Blok over het uitdiepen van de haven bracht nog enige sensatie, daar er tussen de Polder Everdina en de gemeente verschil van mening is over een gesloten overeen komst in 1845. Dit moet nog nader worden uitgevochten. Burgemeester Rijnders opende de ver gadering met gebed. De voorz. deelde daarna mede dat de heer Mijs met ken nisgeving afwezig was. De notulen werden vastgesteld. De heer van Nimwegen berichtte dat hij zijn benoeming als lid marktcommissie had aangenomen. Onder de ingekomen stukken was de Balans-, Winst- en Verliesrekening 1951 van de Keuringsdienst van Waren te Dordt en wijziging' gemeentebegro ting, o.m. voor aanschaf telmachine, ten bedrage van 590.af te schrijven in 5 jaar. De bewoners van zes Landarbeiders plaatsjes aan de Langeweg vroegen plaatsing van een lantaarn bij de inrit naar hun eigen weg, aangezien de slo ten bij avond gevaar opleveren. De kos ten van plaatsing bedroegen 115. Werd goedgevonden. Door enkele leden werd ook op plaatsing van lantaarns in andere donkere gedeelten van het dorp gewezen. Waterleidingpraatje De rekening 1931 van de Drinlfwaterleiding Goeree- Overflakkee De heer GrootenWoer adviseerde tot goedkeuring. De heer Bloli informeerde hoe het stond met het vaststellen van de nieu we tarieven. De voorz. antwoordde dat de com missie hiermee bezig was. Dit was niet zo eenvoudig zei spr., hoe meer men nu aandrong op spoed, hoe moeilijker men het die commissie maakte. De heer Btok vond dat de tarivering hoger was geworden door de meters. Nu wordt er gezegd, zóveel mag je afne men en daar zijn velen de dupe van. De voorz. ontkende dit. Ieder heeft geweten hoeveel water er gebruikt mocht worden. Het staat niet alleen op de kwitantie, maar het is er nog bij ge zegd ook. 't Is het eerste wat ik er van hoor zei de heer Blok'. De voorz.: Toch is het zo. Men behoeft geen meterhuur te betalen als men niet boven het maximum komt! Komt men er over moet men pas betalen en mist men die premie! Bovendien betaalt men dan maar 50 et per kub. m voor hetgeen men er boven komt, terwijl de kostprijs ongeveer 52% et per m3 is. Voorts gaf de voorz. een toelichting op de gehele zaak, zoals hij dit te Mid- delharnis in de raad deed, zodat we dat hier kunnen voorbijgaan. Er is een roep om de kostprijs aan te houden voor ieder, maar dan zou de groep van de minstdraagkrachtigen het iTLéést moeten betalen, aldus de voor zitter! Het waterleidingbedrijf heeft ook on rendabele gebieden, waarvoor ook moet worden gereserveerd. Het is niet meer dan billijk, dat ieder van het water pro fiteert zei spr. Wanneer de commissie gereed is zal hij het gaarne in de raad in bespreking' brengen. De heer Blok had met belangstelling maar ook met bewondering naar de verdediging van de voorz. geluisterd. Het systeem is opgebouwd op het mo tief dat er ongelimiteerd water was te Ouddorp. Dat zei nog al eejr professor! Nu blijkt het heel anders te zijn. Ze groeven een kanaal en kwamen tot de ontdekking dat er geen water genoeg was. Toen weer een ander kanaal er bij en dat maakte het duur. De voorlichters van 20 jaar geleden hebben gefaudeerd. en daar zitten we mee zei spr. Spr. was een van de voorvechters voor de wa terleiding' geweest met het oog op de volksgezondheid, maar hij vond, dat er andere regelingen dienden te worden ge troffen. De voorz. wees er nog op, dat het met de genomen maatregelen ook ging tegen het mors-element, Spr. gaf cijfers over het klimmende verbruik in de loop der jaren, waarbij duizenden kub. m wa ter vermorst werden. De heer Blok onderschreef dat niet. Hij zag niet in, dat de klim.mende afna me van water enkel aan morsen te wij ten v/as. De heer Peekstok zeide een flink ge zin te hebben en hij mocht 12 kub m p. 3 maanden verbruiken. Om niet boven het limiet te komen moest men de tras gebruiken. Hij was voorstander van be taling van het aantal meters dat men gebruikt. De voorz. antwoordde dat dan de minst-draagkrachtigen het gelag zou den moeten betalen. Spr. zei er later op terug te zullen komen. Het verzoek van de R.T.M., om de verleende garantie op het te verbouwen s.s. Stad Zierikzee uit te breiden tot enige andere punten werd afgewezen. Borgstellingsfonds Over de aansluiting bij het Borgstel lingsfonds, waren in het prae-advies van B. en W. de leden breedvoerig ingelicht. De hulp, die het Borgstellingsfonds ver leent, bestaat ten Ie in voorlichting en bemiddeling en ten 2e in het stellen van borgtocht, voor aan de betrokken bedrij ven, door een door de stichting aan te wijzen bank. De financiële lasten zijn voor de deel nemers as^nmerkelijk verlicht kunnen worden doordat vrijwel alle fondsen en ook het voor deze gemeente aangewe zen fonds over voldoende kapitaal be schikken. Bedoelde financiële lasten zijn de vol gende. Met behoud van de storting van 0.10 per inwoner bij -toetreding, is afge schaft de verplichte contributie ad 0.02 per inwoner voor de volgende jaren. Hiervoor is in de plaats gekomen een garantie tot dekking van de exploitatie tekorten van het fonds, te geven door Provincie, Gemeenten en Kamer van Koophandel in een verhouding 3 6 :1 met een maximum van 3^4 cent per in woner van de aangesloten Gemeenten. Dit betekent dat in het ongunstigste ge val door de Gemeenten in enig jaar 1.95 cent per inwoner zal moeten worden be taald. Gezien de financiële resultaten van vorige jaren zal het werkelijk te beta len bedrag bij handhaving van de huidi ge omstandigheden slechts een fractie van dit bedrag belopen. Hierbij dient nog in het oog te worden gehouden dat door het Rijk wordt vergoed 50 van de op borgstellingen geleden verliezen. B. en W. stelden voor toe te treden tot het Borgstellingsfonds voor het Dis trict van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordrecht, met een kapi taal van 373.70. De heer Peeksto'k; vroeg of er voor de gemeente iets in zat, waarop de voorz. zei te menen van wel. Eigenlijk zijn wc er 10 jaar mee te laat, meende spr., het gaat er om, om de mensen weer op de been te helpen. In S'dijk was er vorige week nog een geval. Kleine midden standers kunnen er mee worden gehol pen. De raad nam het voorstel aan. Gecontinueerd werd een kasgeldlening groot 100.000. Aanbesteding' huisvuilverwijdering in de buui'tschaip Kralingen. Voorgesteld werd de overeenkomst DOOR (42.) (Slot.) En Peter knikt driftig met het hoofd. „Welzeker, Herman!" „Je bent een beter zoon dan ik was. Peter, en God zal 't je lonen," Zijn ogen vallen weer dicht, en de glimlach blijft nog een wijle op het bleke gelaat. ,,Was hij weer helder, Willem?" vraagt zijn vrouw, en de schipper knilït met het hoofd, want ontroering belet hem te spreken. Langzaam verstrijkt de tijd, en Her man schijnt thans zo rustig als een sla pend kind. Hoor, daar klinken de klokketonen, die de dorpsbewoners oproepen naar de kerk, en Herman heft als luisterend de vinger op. Zachtkens maar toch hoor baar mui-melt hij: Moeder, zeg, moe der, zou vader nog niet komen? Kom dan toch moeder, het maantje schijnt, en hoor, hoe vader zingt." 't Zijn beelden uit zijn gelukkige kin derjaren en moeders hart breekt schier van rouw. Nu slaat hij de ogen weer op en glin-i- lacht als een dromend kind, terwijl hij fluistert: ,,Harmpje is vadei's jongen." Lang heeft de schipper zijn smart standvastig onderdrukt, doch thans barst hij in snikken uit. Voor een korte stonde keert bij de lijder het bewustzijn weer en veel hel derder dan daar straks zegt hij: „Vader, moeder, ik zie u niet meer; 't wordt bui ten zeker donker, maar binnen wordt het licht. God lof, het wordt licht!" Zijn handenj vouwen zich en zijn lip pen prevelen: Jezus, Uw verzoenend sterven Blijft het rustpunt voor mijn hart." Nog een ogenblik, dan breken de don kere ogen, een zucht, een korte snik, en Herman van Maarle is heengegaan. HOOFDSTUK XIX. Reeds vijf keer bloeide en verdorde het gras op Hermans graf, en voor het laatst brenigen we een bezoek aan het oude schippershuis. In die vijf jaar is er veel veranderd, doch de omgeving en de bewoners zijn dezelfde nog van voorheen, maar er is bovendien jong fris leven opgebloeid in 't oude huis. Een jaar na Hermans dood namelijk is Petrus Piet van Peggelen getrouwd met Antje Wamels, die reeds bij de Van Maarle's was, toen Peter er zijn intocht deed. ,,We waren het al twintig jaar gele den van plan," zei Peter tot enige goe de kennissen, die hem kwamen geluk wensen, „is 't niet waar, Ant?" „Nu," vervolgt hij, ,,ze heeft wel lang gewacht, maar nu heeft ze ook een knappe kerel, dat mag er van gezegd worden. Een fijne neus, een paar snoe- perige oortjes en een mooi soort haar, ja werkelijk, je mag Ant wel twee keer feliciteren, hoor." Lachend stak Ant haar dikke wijsvin ger op. „'t Is om 't mooie niet te doen, dat is maar uitwendig," meende ze -wijs gerig, en de schipper zei: ,,Net zo, Ant, een ruw omhulsel, maar een gouden hart." Twee kinderen kwamen in die vier jaar leven en vi"olijkheid brengen in de stille woning en de oudste van de twee is thans een gezonde knaap van even drie jaar. Peter en zijn gezin bewonen eigenlijk het ruime achterhuis, doch feitelijk vor men allen één gezin, en de kleine knaap Is niet tevreden, voor hij bij de oude schipper is. Van Maarle vaart niet meer met de Goede Hoop, en hoewel zijn ijzeren ge stel overigens nog ongeschokt is, begon de jicht hem langzamerhand zó te kwel len, dat de oude varensman ten slotte op de dringende vertogen van zijn lief hebbende vrouw inging en dan maar be sloot aan wal te blijven. Zijn oog was vochtig geworden, toen hij voor het eerst op zijn vaartuig buiten de haven Peter met een jonge knecht het zeil zag hijsen. „'t Is voor het eerst, moeder," zo had hij met bewogen stem gezegd, ,,'t' is voor het eerst, dat de Goede Hoop uit vaart zonder eeni Van Maarle aan boord, doch 't is Gods wil, en wat Hij doet, is altijd wèl gedaan." En Peter? Nu schipper van Pegge len? Toen hij als naar gewoonte op Vrijdagavond thuis kwam, verklaarde hij, dat hij nog nooit zo'n rare reis ge maakt had als deze week. „Ik mis u toch zo, schipper, aan boord zowel als aan wal. 'k Had het nergens naar mijn zin, en 's avonds in 't achter onder smaakte me mijn bakje koffie of mijn pijp tabak niet. De nieuwe knecht zal wel denken: ,,Wat een vervelende kerel is die lange Van Peggelen toch!" 'k Zal er aan moeten wennen, schip per." „'k Wil best geloven. Peter," had de schipper gezegd, „dat je de oude man aan 't roer gemist hebt; maar denk je, dat het mij niet hard viel, toen ik je de haven zag uitvaren? Vijftien jaar was ik oud, toen ik met mijn vader mee uit voer, en nu ben ik er zeventig; doch al les heeft zijn bestemde tijd en overal komt een einde aan, God lof, indien men, zoals ik, dankbaar mag terugzien op de afgelegde levensreis en met hoop in het hart kan wachten op het einde." En zo ging het leven voor de grijze Van Maarle en zijn vrouw rustig en ge noeglijk voort. In de zomer of in 't voor jaar wekte hij in de tuin of boomgaard achter zijn huis, en was hij daar niet, dan stond hij op de dijk of aan de ha- venkant, en zijn nog zeldzaam heldere ogen tuurden opmerkzaam langs het wa tervlak. Uren kon hij daar staan, de handen in de wijde broekzakken, de pijp in de mond, en geen vaartuig kwam of ging' voorbij, dat hij niet kende. Menig van ouds bekende varensman herkende die stoere gestalte met de lan ge, witte baard, en zwaaide met pet, hoed of muts ten groet, 's Winters was voor hem de kwaadste tijd; dan was hij genoodzaakt, meer binnenshuis te ver toeven en dat was hij nooit gewoon ge weest. Doch nu was het zomer en bij 't val len, van de avond treffen we Van Maar le en zijn vrouw weer aan op de groene bank voor 't huis, hun lievelingsplekje van ouds. De avond is schoon en men wacht de Goede Hoop tehuis, maar dat kan nog wel een poosje duren volgens de schip per, want de eb zette zich door. Een zacht V/estenwindje beweegt flauw de toppen van het donkere griend hout aan de overkant van de dijk, en doet het effen water in het haventje rimpelen. Wat is het stil om hen heen. Straks nog speelde en stoeide kleine Wim (want Peters zoon moesten zou naar zijn schipper heten) op de knie van de schipper en greep met de dikke knuistjes in opa's witten baard, doch thans slaapt de kleine, en de beide oude lieden op de bank staren zwijgend over de rivier en naar de langzaam naar het Westen drijvende wolkjes, die door de ondergaande zon rozerood worden ge kleurd. Die middag is de schipper, wat hij dikwijls doet, op zijn stok geleund naar het kerkhof gekuierd om de laatste rustplaats van zijn jongen te bezoeken. Lang kan hij daar soms vertoeven en peinzen, bij dat met gras en veldbloemp- jes bedekte heuveltje, maar altijd komt hij opgewekt weer thuis, want in 't ge lovig gemoed van de oude man leeft de vaste hoop op een spoedig' weerzien van de zoon, die hij op aarde zo liefgehad heeft. Doch juffrouw Van Maarle kan soms nog zo somber gestemd zijn, als zij denkt aan haar eens zo schitterende zoon. Nij kijkt de schipper haar aan, en als hij de traan ziet blinken in haar oog, dan legt hij zijn brede hand op haar schouder en zegt: ,,Niet schreien, Ida, niet meer schreien, moeder. Harmen is in vrede heengegaan; laten we hem de rust gunnen. De tijd vergaat immers zo snel en de eeuwigheid is eindeloos. Wat zou het geweest zijn, als hij was voort gegaan te leven, zoals hij eens deed, toen hij de zonde der wereld najaagde en zich niet bekommerde om God noch gebod! Laten we dankbaar zijn, dat God hem in genade heeft aangenomen, en laten we ons verblijden, dat we weldra bij hem zullen zijn door de genade van onze Heere Jezus Chi'istus, die voor on ze zonden gestorven is. Ook wat wij misdreven hebben in de opvoeding van onze jongen, heeft Hij ons immers ver geven. Niet meer schreien, inoeder. 't hoofd omhoog, het hart naar boven." De zon zinkt weg achter de Wester kin en nog een v/ijle wijzen purper en goudglans aan de hemel de plek aan, waar de dagvorstin verdween, en dan verdonkert ook dat; maar hoog aan de diepblauwe lucht verschijnt en fonkelt de avondster met wondere glans. „Hoor, Ida, hoor," zegt de oude schip per, en luisterend heft hij de vinger op. Door 't avondkoeltje gedragen berei ken uit de verte de klanken van een ki'achtige, heldere mannenstem hun oor, en ze verstaan de woorden van het lied, dat schipper Van Maarle placht te zin gen, als hij thuisvoer: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen, U prijzen in mijn avondlied; Het zonlicht moge nederdalen. Maar Gij, mijn Licht, begeeft mij [niet." Leunend op zijn stok staat de oude schipper op en, naar het Oosten wij zend, zegt hij: „Zie, moeder, daar komt de Goede Hoop." EINDE. Ons nieuw Vervolgverhaal V vangt aan in ons volgend nummer. Het handelt over de ingewortelde oude gewoonte, dat een boerendoch ter niet met een burgerman en een boerenzoon niet met een burger dochter mocht trouwen. Het verhaal is boeiend van begin tot eind en zal zeer zeker onze lezers eii lezeressen weer uitstekend bevallen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 2