Conflict tussen Sommelsdijk en Polder Everdina over het uit- baggeren van de haven Marktberichten Lange dagen op de Zuivelfarm in Gandobolin Schrammetje R.T.M, boekt belangrijk hogere inkomsten Subsidie bij Woningver betering of -splitsing 25ste Jaargang Woensaag ÖctoBer 1952 Nö. 2152 CHR. WEEKBLAD OP GEKEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Polder negeert de overeenkomst van 1845 AUSTRALISCHE BRIEF Maar het gaat steeds vlugger met het werk. De melk wordt door Drooger uitgevent en vlot verkocht. veemarkt: schrift: Geeft Uw haarden en kachels een blijvende diepzwarte glans I RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDE3LHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 1» ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent ppr mm. Btj contract speciaal tarief. Verscbqnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag In de jl. Vrijdag gehouden raadszitting te Sommelsdijk werd door het raads lid Blok een vraag gesteld over het uitbaggeren van de hoeken van de haven. De in die hoeken aanwezigei modder moet als een gevaar worden beschouwd voor de gezondheid van de omwonenden. Bovendien wordt er een hinderlijke stank in de buurt verspreid. De voorzitter Burgemeester Rijnders heeft op deze vraag een breedvoerig antwoord gegeven. Om de belangrijkheid drakken we dit antwoord in extenso af. Het komt hierop neer, idat de Polder Everdina de overeenkomst van 1845 wil negeren. Op 2 October a.s. zal over deze kwestie op nieuw worden geconfereerd. Er bestaat een overeenkomst tussen het Gemeentebestuur van Sommelsdijk en het Bestuur van de Polders het Oude- land en de Everdina onder die gemeente gelegen, omtrent het uitdiepen en diep- houden 'der Kaai en Haven van Som melsdijk. Dit contract is van 1845. Artikel 2 van deze overeenkomst be paalt, „dat het Polderbestuur van meer genoemde Polders bij deze zich verbindt om jaarlijks aan de Gemeente-ontvan ger van Sommelsdijk te zullen betal»n tweehonderd guldens, van drie honderd guldens, welke door de gemeente Som melsdijk aan de gemeente Middelharnis voor uitwatering dezer Polders door dè haven dier Gemeente moet W(3rden be taald." Deze betaling geschiedt krach tens een overeenkomst tussen deze Ge meente en die van Middelharni.9 van 1908. We bevinden ons met deze zaak dus wel op historische bodem! Voorts bepaalt artikel 7 van het con tract: „Dat de kosten van uitdieping en diephouding der kaai en haven mits gaders de herstellingen, die zullen ge vorderd worden, aan de ingeschoten of in te schieten kanten der Haven Som melsdijk, voor gemefente rekening zullen zijn en alzo de ene helft daarvan komt tot lasten van de Gerneente Sommels dijk en de andere helft ten latsten van de Polders het Oudeland en de Ever dina." „Zolajig er nog maar van ©en halven sprake is De laatste decennia moet worden ge constateerd, dat de Polders trachten om zich van het contract te ontdoen. Welis waar wordt de bewuste 200.^nog steeds betaald, maar tot verhoging van dit bedrag zijn de Polders nimmer te bewegen geweest, alhoewel het bedrag, dat de gemeente Sommelsdijk aan die van Middelharnis betaalt, is verdubbeld. Telkens wanneer het gaat over uit baggering van de haveni stelt het Pol derbestuur zich op het standpunt, dat de polders minder belang bij een diepe haven hebben dan vroeger toen de af watering op natuurlijke wijze geschied de. Het watergemaal stelt hen in staat het water ten allen tijde in de haven te brengen zolang er nog maar van een ha ven sprake is en die niet gefteel is dicht geslibd. Er zijn wel eens vage pogingen ge weest om met het Polderbestuur con tact op te nemen teneinde tot een her ziening van het contract te geraken. Wanneer het Polderbestuur zich instelt, zoals het tot nu toe heeft gedaan, moe ten onderhandelingen bij voorbaat tot mislukking zijn gedoemd. Het College van B. en W. zou niets beter wensen dan het contract te herzien en de belangen tussen Polders en Ge meente te regelen op basis van de te genwoordige omstandigheden. Dan zul len echter de belangen reëel moeten worden bezien en het Gemeentebestuur staat op het standpunt, dat het Polder bestuur dit thans niet 'doet. De laatste uitbaggering van de haven vond plaats in 1946. De kosten belie pen 11385.de Polders droegen daar in 2520.bij, dat is dus minder dan waartoe zij contractueel verplicht zijn. Volgens het standpunt van het Ge meentebestuur mogen de Polders zich niet op het standpunt plaatsen, dat uit- baggeri^g van de Haven alleen no<!j\g is als de Poiders hun water daarin niet meer Icunnen sipuien. Hier zijn nu een maal gezamenlijke belangen. De tegenwoordige toestand Wat de situatie van de haven momen teel betreft zg medegedeeld, dat B. en AAB.DAPPELBEÜRS ROTTERDAM, 9 September. Aard- appelbeurs: Klei-aardappelen 35 mm op waarts; eigenheimers 10.25; bintjes 9-75; blauwe eigftiheimers 10.10.50; IJselster 8.25. Zandaardappelen 35 mm opwaarts; Nieuwlandse eigenheimers 9.- Voer-aardappelen 3.504.Prijzen p. 100 kg en berekend op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GBAANBEUBS ROTTERDAM, 29 September. Binnen landse granen (officieuze noteringen p. 100 kg franco Rotterdam). Tarwe zon der vochtconditie 25.10—26.25, op vochtconditie tot 26.25. Voedergranen kalm. Zomergerst 32.5034.50, winter gerst 32.50—34.50, rogge 28.50—29.50, haver 28.50—30.50. Peulvruchten. vast. Groene erwten 45.56.50, schok kers 45—64, bruine bonen tot 67.50. W. op 12 Juli jl. de Directeur van Ge meentewerken opdracht gaven tot het doen uitbaggeren van de havenkom voor wat betreft de hoeken naast de spui- sluizen. Het college achtte dit zeer ur gent, omdat de vervuiling dag voor dag toeneemt, en ook omdat met elk getij de aanwezige modder bloot komt en voor de omgeving een hinderlijke stank verspreidt. Daarbij had het College ook het oog op de volksgezondheid. De Directeur van Gemeentewerken kwam tot de conclusie, dat met de uit baggering van de "havenhoeken niet zou kunnen worden volstaan. De gehele ha ven zou een beurt moeten hebben. Er werden peilingen verricht en genoemde functionaris kwam tot de conclusie, dat rUim 5000 m3 bagger zou moeten wor den verwijderd. De kosten van sen en ander werden begroot op 11000. Met deze gegevens wendden B. en W. zich bij brief van 13 Aug. 1.1. i;ot het Bestuur der Polders. Voorgesteld werd om dit baggerwerk voor gezarnenlijke 'rekening te doen geschieden, ieder voor de helft der totale te maken kosten, zulks op grond van het bèkenéê con tract. „T^dsomstandigheden zijn nu anders!" De Polders hebben daarop geantwoord bij brief van 29 Augustus 1952, waarin wordt medegedeeld, „dat betaling van de helft in de kosten van het uitbaggeren der haven niet meer in overeenstejnming is met de tijdsomstandigheden." Dit standpunt wordt dan nader als volgt gemotiveerd: 'it - „dat het contract van 1845 nimmer naar de letter en de geest is uitge voerd." Hierbij kan worden aangetekend, dat het woord „nimmer" wel sterk overdre ven zal zijn. Maar in de laatste decen nia is dit zeker het geval. Echter al leen, or.'idat de Polders zich eenzijdjig van het contract trachten los te ma ken. Iets, wat zeker niet toelaatbaar kan worden geacht. Vervolgens: „dat het belang van de polders bij de haven door machinale lo zing aanzienlijk is verminderd." Hier kan gevraagd worden: Kunnen zij de haven nu missen? Het antwoord zal moeten zijn: Natuurlijk niet! Wel nu, dan zal men de haven ook moeten helpen onderhouden op de wijze, dat die haven voor beider onderscheiden gebruik dienstbaar blijft. Ten derde voert men aan: „dat het Ontbreken der ebdeuren voor onze pol ders grotere bemalingskosten met zich brengt." Hier op kan worden geant woord, dat dit niet ter zake is met be trekking tot deze aangelegenheid. Als de polders schade lijden door het ont breken der ebdeuren, die in de oorlog zijn vernield, dan zal men die schade als oorlogsschade op het Rijk moeten' zien te verhalen. Vervolgens wordt gemotiveerd: „dat de gemeentelijke riolering thans in de haven uitmondt en'als zodanig een over wegend aandeel heeft in het dichtslibben van de haven, waarbij moge worden ge wezen op de enorme bevolkingstoename in de laatste decennia." i Het Gemeentebestuur meent, dat e^n en ander zeker niet van overwegende betekenis kan zijn. Zou het polderge maal ook niet meer slib in de haven brengen dan vroeger geschiedde bij de natuurlijke lezing? j Ten slotte wordt nog aangevoerd, „dat waterlozing en scheepvaart heden tpn dage geheel verschillende eisen stellfen aan de diepte van de haven." Hier zóu alweer kunnen worden gevraagd: Maar kunnen de Polders de haven dan mis sen? - f Verdere correspondentie heeft geen zin! B. en W. hebben gemeend, dat verqe- re correspondentie op deze wijze geen zin heeft. Zij hebben daarom het voor stel gedaan voor een conferentie nfet het Polderbestuur tegen 2 October sLs. Het zal de Raad na deze uiteenzetting duidelijk zijn, dat nog niet begonnen is met het uitbaggeren van de haven. Hier is een gezamenlijke zaak van twee par tijen, ieder voor de helft, waarvan ech ter één der partijen zich tracht te djs- tanciëren. l Het Gemeentebestuur van Sommels dijk zal trachten om het Polderbestuur te overtuigen, dat het verplicht is jtot naleving van het contract van 1845 so- lang dit bestaat. Wanneer de volksgezondheid in deze ernstig wordt geschaad en wanneer de buurt door een hinderlijke stank wordt verontreinigd komt dit voor rekening van het Polderbestuur. Aldus burgemeester Rijnders in zijn antwoord aan de heer Blok. Gandobolin, 13 Sept. 1952. Beste Vrienden, Zo zitten we dan in Gandobolin op de dairy-farm en jullie zullen begrijpen, dat het werk zeer verschillend is, met het geen we gewoon waren. Ik zal jullie dan onze dag-indeling schrijven, 'dan krijgen je een beetje indruk hoe het met onze werkzaamheden gaat. We staan op om half drie 's-morgens en beginnen dan omstreeks drie uur met het melken. De koeien lopen hier 's- nachts op het erf en worden dan in een zgn. yard gedreven. Dit is een klein af- geheind gedeelte, van waaruit ze een voor een in het melkhok worden gedre ven. Het is nl. in N.S.W. verboden om in de open lucht te melken, wanneer de melk voor de verkoop is bestemd. In het melkhok kunnen twee koeien staan; nu we echter met de machine melken doen we er niet meer dan twee in, die we te gelijk melken. Het melken met de machine gaat zeer vlot; je kan er op je gemak bij zitten kijken. Als er een koe klaar is stipt Wim Hanenberg hem na en ik haal een andere. We melken samen tot kwart voor vijf, dan hebben we een 'goede honderd liter. Ik ga'dan 'de auto laden en mij verkleden voor het uitven ten. Ik vertrek dan zo ongeveer vijf uur. De vorige eigenaar woont nu in een Hotel, hij helpt me echter nog steeds met het uitventen van de melk. Het ge deelte tot het Hotel doe ik echter al leen. Zo ongeveer kwart voor zes ben ik aan het Hotel en dan gaan we samen verder. Wim Hanenberg melkt dan in die tijd alleen. Hij is dan zo rond half zeven klaar, maakt het melkhok schoon en nuttigt zijn boterhammen. Daarna gaat hij met de koeien weg. 's-Morgens weiden we de koeien in een niet afgeheind gedeelte waarbij Wim Hanenberg te paard voor koeien- wachter speelt. Hij blijft daar tot tien uur, komt dan weer naar huis en melkt voor de tweede keer. Zo tegen 8 uur hebben we onze eerste ronde klaar. Dan laden we onze resterende melk op en brengen ze bij de klanten. De mensen zetten hier 's-avonds van te voren hun pannetjes op een vaste plaats in of buiten het huis. De melk boer weet hoeveel ieder hebben moet en! iedere verandering is te constateren aan het geld dat ze er bij leggen. Als je het eenmaal weet, is het werkelijk een, heel makkelijke en vlugge manier van Wer ken. De eerste tijd valt er echter voor mij heel veel te leren, dat begrijpen jullie natuurlijk wel. De vorige eigenaar blijft me echter net zo lang helpen als ik dit zelf wil. Zo rond 2 uur 's-middags is de melk uitgevent en kan er na het eten nog iets anders gedaan worden. We moeten bv. nog 40 gemeten land ploegen en ook heeft een andere farmer hier gevraagd of we een 60 gemeten hooi voor hem willen maaien. Dat is eigenlijk tarwe, die wordt dan groen gemaaid voor hooi. Er moet hier nl. 's-zomers in de 'droge tijd bijgevoerd worden. Wij moeten daar hooi voor kopen, maar willen nu probe ren om te maaien in share (dat is op deel) om zodoende het hooi te verkrij gen. Dat wordt hier veel gedaan. Vol- genld jaar hopen we het zelf te verbou wen. Als het 7 uur is 's-avonds en we heb ben gegeten, gaan we naar bed. Zater dags en Zondagsmiddags hebben we een mannetje die de koeien voor ons ver zorgd. Dan hebben we onze zgn. vrije tijd. Veel is het niet, want 'dan is het toch nog wel 3 uur voor we klaar zijn. Zo zien jullie dat er heel wat werk aan de winkel is, al is het dan geen zwaar werk. Maar het zijn wel lange dagen. Dit alles is een van de reden waarom we deze dairy zo geschikt heb ben kunnen krijgen, want de Aussies voelen er niets voor om zo lang in de weer te zijn. We hopen echter te slagen en het is een groot genot om weer eigen baas te zijn. Wim Hanenberg heeft het ook reus achtig naar zijn zin. Hij kan net doen wat hij wil en is een reuze flinke jongen ook wat werken betreft. We hebben juist Kees van 't' Hof op gebeld, die zit niet zo ver bij ons van daan, zo ongeveer 1000 mijl. Hij wist niet hoe hij het had. We zullen zien wat tijd vrij te maken en dan gaan we hem eens opzoeken met ons auto'tje. Als we een beetje ingewerkt zijn gaat het werk In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Rotterdamse Tramweg Mij werd medegedeeld, dat het voordelig saldo in de eerste acht maan den van dit jaar al belangrijk hoger is, ongeveer 80 pet dan in de overeenko mende periode van het vorig jaar. Er is op het ogenblik 133.000 meer ontvan gen. Valt de beetwortelcampagne wat mee, dan is het niet onmogelijk dat de R.T.M. in aanmerking nemende dat er in 1951 nog een bedrag aan oor logsschade-uitkering van 215.000 kon worden geboekt, die dit jaar niet terug keert dezelfde resultaten zal behalen als het afgelopen jaar. Er zal met nog meer vernieuwingen rekening moeten worden gehouden. Ont kend moet worden, dat de R.T.M, spoe dig door de investeringen heen zal zijn, want aan baan en materiaal moet nog veel gebeuren. De afschrijving bedraagt 15 pet per jaar. Ten slotte werd medegedeeld, dat 5.000 beschikbaar zal worden gesteld voor aflossing van restantbewijzen. De jaarstukken werden, goedgekeurd. „N.RCrt." ---------O--------- Ter bevordering van de werkspreiding in de bouwnijverheid zal de D.U.W. in de komende winter subsidies verlenen voor woningverbetering en woningsplit sing. Het subsidie zal een zesde deel van het totaal van de begrote kosten van de verbetering of splitsing bedragen. Voorwaarde voor verkrijging van het subsidie is, dat een aanvraag voor ver betering of splitsing op of na 1 October a.s. moet zijn binnengekomen en dat de werkzaamheden op 1 April 1953 zul len zijn voltooid. Voorts wordt subsidie slechts toegekend in de gevallen, waar in een premie voor woningverbetering (uit het zogenaamde sterlingfonds) of voor woningsplitsing (van het rijk) Is toegekend. Dit inpliceert, dat voldaan moet zijn aan de voorwaarden, die gelden voor toekenning van deze premies. Het subsidiebedrag wordt, via de gemeente tegelijk met de premie na voltooiing der werkzaamheden uitgekeerd. De bestaande premie voor woningver betering bedraagt thans maximaal 1400.—. ROTTERDAM, 29 Sept. Ter vee markt aangevoerd in totaal 1288 dieren, waaronder 908 vette koeien en 380 var kens. Prijzen per kg: vette koeien 2.72 2.82, 2.55—2.65, 2.10—2.30, varkens lev. gew. 2.26, 2.22, 2.20. De aan voer van vette koeien was korter met tamelijke handel, de prijzen als voor gaande week Dinsdag, doch niet lager. Enkele prima boven notering. Varkens aanvoer even ruimer, handel redelijk en iets lager in prijs. Enkele prima dieren boven notering. Schrammetjes oog viel Zaterdag op een advertentie in de krant van een openbare vrijvvillige verkoping op Za terdag 4 October in het Veiling gebouw. Nu is een verkoping op zichzelf niets bijzonders, maar toch draagt deze ver koping wel een bijzonder karakter voor Flakkee. Ik zou zeggen het betreft hier werkelijk eeni zgn. Vendutie. Een verko ping, waar van alles en nog wat aan geboden wordt. Naar ik verneem is on ze nieuwe deurwaarder voornemens om in de toekomst nog meer van zulke ver- koopdagen te houden, wanneer de eerste verkoping tenminste naar wens ver loopt. Dat zal dus van de belangstelling van het publiek afhangen. En of er be hoorlijke prijzen voor de spullen wor den betaald. Naar Schrammetjes be scheiden mening hebben we zulke koop- dagen maar al te veel gemist. Hoe vaak komt het niet voor, dat men iets heeft staan, wat nog enige waarde heeft, doch waarvan men geen gebruik meer maakt. steeds vlugger, we doen er nu al een uur minder over. Het komt wel zo ver, dat we op het middageten klaar zijn. De volgende keer zal ik eens wat over de omgeving vertellen. Die is weer heel anders dan in Gun- dagai. We zijn dan ook nog steeds vol enthousiasme over het mooie rijke land hier en we Will try to settle down here. Het is net wat we gezocht hebben. We hopeni weer geregeld te kunnen schrijven, want we bemerken dat er be langstelling voor bestaat. De hartelijke groeten van Familie DROOGER en WIM HAJNTENBERG. GENERAAl, RIDGWAY IN ONS LAJSTD Hij wordt op Schiphol door hoge Nederlandse officieren begroet. „Ofschoon er nog vele moeilijkheden moeten worden opgelost, is er reeds een grote vooruitgang gemaakt. Met de dag worden wij sterker. Ons doel is de vrede te bewaren en onze vrijheid te handhaven." Aldus Generaal Matthew B. Ridgway, Opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten in Europa, die dezer dager een kort bezoek aan ons land heeft gebracht. Op de foto: Generaal Ridg way en zijn echtgenote worden op Schiphol begroet door hoge Nederlandse offi cieren. Rechts Vice-Admiraal Jhr. E. J. van Holthe, Voorzitter van de Verenig de Chefs van Staven. Zet men er een adverentie over in Ei- landen-nieuws, dan raakt men het vast en zeker kwijt, maar er kunnen oorza ken zijn, dat men er liever geen men sen voor aan de deur krijgt. Dan moet het dus blijven staan waar het staat, terwijl er anderzijds mensen kunnen zijn, die hetgeen U kwijt wil, graag voor een „prikje" zouden willen hebben. Is er nu gelegenheid om het via een koop- dag door de deurwaarder kwijt te ra ken, welnu, dan kan de een de ander middels deze „vendu" vinden. De een is z'n' overtollig meubelstuk of wat ook kwijt en eeni ander is er voor een koop je mee geholpen. Het behoeven natuur lijk niet alleen oude dingen te zijn die men te verkoop aanbiedt, neen hoe ga ver een en ander nog is, des te beter naam zal er er van de verkopingen, op de duur uitgaan. Schram vindt het van de deurwaarder een goed idee, om deze verkopingen op touw te zetten. Er zijn op ons eiland telkens weer dingen te verkopen, waarmee anderen geholpen zijn. Zelfs blijkt er zoveel ambitie te be staan, dat er voor deze eerste verkoping geen goederen meer bijgebracht kunnen worden. Dat belooft dus alweer wat voor 'n volgende maal. Het kan er op zo'n verkoping gezellig naar toe gaan. In het opbod-systeem zit altijd wat spannends voor de omstanders. Het:: „Wie biedt er meer" is niet van de lucht en als de afslager roept: eerste maaltweede maaldan geeft de een of ander nog een knikje naar Noordijk en loopt de prijs soms nog enkele keren op. Er zijn natuurlijk mensen, die absoluut niet op een koopdag kunnen kopen. Ze gaan soms met dingen naar huis, die ze in de winkel voor hetzelfde geld nieuw hadden kunnen halen. Maar dat is eigen schuld. Van te voren heeft men voldoende gele genheid om voor zichzelf een prijs te bepalen van het artikel v/at men denkt te kopen. Men kan het vooraf van alle kanten bekijken en de waarde schatten. Is het U niet meer waard, welnu, laat een ander dan rustig hoger bieden. Het blijft natuurlijk zo, dat een bepaald ar tikel voor de een meer waarde heeft dan de ander, maar bij een verkopnng bij opbod blijft men altijd zelf baas hoe ver men gaan wil. Schram twijfelt er niet aan, of het zal Zaterdagmiddag druk worden in de veilinghal. Het is daar een ideale plek om verkopingen te houden. Schrammetje moet zich al zeer vergissen willen deirgelijke verkopingen geen succes worden. Men kan er toch ook de omroeper uit Middelharnis niet voor spannen. Die brave man ziet er zo troosteloos uit met zijn aan alle kanten gebarsten koperen bekken, dat men me delijden met hem zou krijgen. Als ik lees dat het er met de financies van Menheerse er zo goed voorstaat, dan begrijp ik niet, dAt er voor de omroe per geen nieuw lawaaiding af kan. Ik meen tenminste, dat de koperen schotel met de trommelstok eigendom van de gemeente zijn. Als dat niet zo is, zul len we een collecte moeten organiseren om de omroeper aan wat nieuws te hel pen, want van het „honorarium" kan zoiets niet af. De omroeperij geraakt allengskens uit de mode. Tijdens de oor log was dit beroep nog in ere, maar dan schrokken we al, wanneer Noordijk zijn roffel liet horenl. Meestal hield dat het een of andere onheil in. Ik denk dat het bekken toen al gebarsten is 'door Noor- dijks kwaadheid en hij zijn woede over de bezettingsmaatregelen die hg om moest roepen koelde op het koper. De omroeper in vredestijd zit nu echter met de stukken Herinner ik me daar jaren geleden eens op een doodstille avond te Herkin gen geweest te zijn toen ik van over de rivier een bel hoorde kleppen. Daarna klonk een verre stem van over het wij de water en veerman Verschoor wist me te vertellen, dat dit de omroeper van Bruinisse was. Of die even een keel had! Volgens Verschoor noemde men hem „Jan de Kuper" omdat hij kuiper van z'n vak was. Zijn stem was echter nog door geen enkele omroeper geëven aard en liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Dat is met sommige om roepers wel eens anders! Krijgt onze omroeper een ander bekken, dan wil Schram adviseren het oude niet met de karreman mee te geven, maar aan het Streekmuseum af te staan. Er zit ge schiedenis aan zo'n stuk. En je moet overal aan denken, nietwaar? SCHRAMMETJE P.S. De juffrouw uit Ooltgensplaat die haar brief adresseerde aan „Schrammetje", metselaar te Middelharnis, kan gerust zijn. Haar brief kwam prompt terecht. Wel een bewijs, dat de post weet waar de correspondentie voor Schram zijn moet. Ik zal die juf frouw persoonlek antwoorden. Schr.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1