r------------------------------ Conservatief of progessief Tegen 31 October bed is ook yëöif :U iüeskall ^*1> Dhr. A. A. Jansen te Dirksland jubileerde Verkeersweek Generaals, Kolonels, Kapiteins en bur gers in de schoolbanken Schrammetje Grote Bazar te Goedereede 25ste Jaargang Woenscïag 24 September Ï952 No. Ï15Ö CHE. WEEKBLAD OP GEKEFORMEEKDE GRONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Als Vadertje Staat koop man wordt.... ïrwarm en volkomen geruisloze vering. Grote belangstelling voor het verkeersbord schriQfts Vergeet niet DONDERDAG 25, VRIJDAG 26, ZATERDAG 27 SEPTEMBER en ZATERDAG 4 OCTOBER a.s. een be- bezoek te brengen aan de Éazar te Goedereede in het ma gazijn der Cichorei-fabriek. De zaal gaat open op Zaterdagen om 2 uur n.m., op de overige dagen om 7 uur n.m. Zaterdag 27 Sept. rijdt er een extra tram van Goedereede naar Middelharnis, welke op alle tussengelegen stations stopt en van Goedereede-station om half twaalf vertrekt. Stichting Verenigingsgebouw Goedereede VVIS RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Veiscbünt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Alweer twee vreemde woorden, zullen onze lezers zeggen. Inderdaad, we had den ook boven dit artikel de Hollandse vertaling ervan kunnen schrijven: be houdend of voormtstrevend. Maar in het staatkundig en maatschappelijk le ven zijn deze twee vreemde termen nu eenmaal zodanig ingeburgerd, dat vrij wel niemand de Nederlandse woorden g-ebraikt. Het woord conservatief ia al heel oud in het gebruik. In de vorige eeuw bestond er in ons land zelfs een Conservatieve partij, die omstreeks 1880 uitgestorven is. In Engeland bestaat zulk een partij nog: het is die van Chur- chiU. Zoals het woord al zegt, zijn haar aanhangers voorstanders van een poli tiek, die het bestaande zoveel mogelijk wil handhaven, het oude respecteert en wantrouwig staat tegenover het nieuwe. Het ligt voor de hand, dat tegenover deze behoudende elementen altijd ande re gestaan hebben, die in meerdere of mindere mate het oude afwezen en steeds op zoek waren naar nieuwe din gen. Zo stonden tegenover de conserva tieven hier en in Engeland vroeger de liberalen en thans de socialisten. Na de bevrijding is het woord progressief erg in de mode gekomen, met name in de Partij van de Arbeid, die zich gaarne met deze benaming tooit om daarmee aan te duiden, dat zij de bij uitstek voor uitstrevende partij in ons land is. Het woord progressief heeft echter een zeer relatieve betekenis. Dit is wel duidelijk te illustreren met het voor beeld der liberalen. In de vorige eeuw waren deze werkelijk de mannen van de progressiviteit in deze zin, dat zij een staatkundige ontwikkeling in democra tische richting hebben bevorderd, zoals inzake het kiesrecht en de koloniale po litiek, terwijl de conservatieven daarte gen remmend optraden. In de huidige verhoudingen is het echter zó, dat de liberalen beschouwd wordenals de meest conservatieve groep, zodat de P.v.d.A. ze niet eens verwaardigd heeft te laten meedoen aan de nieuwe rege ring. We willen daarmee niaar zeggen, dat het woord progressief slechts een zeer betrekkelijke inhoud heeft: een so cialist noemt Mr. Oud conservatief, maar een communist noemt de P.v.d.A. even eens conservatief, want er is in de pro gressiviteit aJtijd baas boven baas! Waarom v/e de tegenstelling conser vatief - progressief thans aan de orde stellen? Omdat A^an de zijde van de P.v.d.A. de laatste jaren gepoogd wordt deze tegenstelling te maken tot de al lesbeheersende op politiek, sociaal, eco nomisch en financieel gebied. Deze par tij erkent wel de waarde van een gods dienstige levensbeschouwing ook voor de staatkunde, maar meent, dat deze niet primair moet zijn, doch ondergeschikt is aan sociaal-economische beginselen, Deze sector van het leven wordt dus zo danig beklemtoond, dat de oude anti these: christelijk niet-christelijk, ver vangen moet worden door: vóór of tegen een progressieve, d.i. socialistische po litiek. Op zichzelf heeft het woord pro gressief niets met socialisme te maken. Men kan toestemmen, dat de socialisten inderdaad vooruitstrevend zijn in een bepaalde zin, maar de woorden zijn be slist niet identiek. Wanneer kan men iemand of een par tij progressief noemen? Het is een iet wat zonderling begrip. Wanneer iemand voorstander is van verdubbeling van al le Ionen, verlenging van vacanties, een ouderdomspensioen van 40.per week etc., is hij dan progressief? Men is ge neigd te zeggen, dat dit erg vooruft- strevend is, maar als deze en soortgelij ke maatregelen eens werden doorge voerd, zou ons verloop van korte tijd blijken, dat men uiteindelijk niet voor- uitgestreefd heeft, maar dat men een dusdanige chaos heeft veroorzaakt, dat land en burgers achteruit zijn geboerd. Er ligt dus ergens een grens voor de progressiviteit, dat is duidelijk. Men kan de arbeiders wel een paradijs voorspie gelen, maar tenslotte moet het realise ren ervan economisch en financieel mo gelijk zijn. Socialisten! en communisten noemen ieder, die geen voorstander is van een socialistische of communistische maat schappij en staatsvorm conservatief. En ze hebben nog gelijk ook. De huidige maatschappij is namelijk gebaseerd op privaat-bezit. Zij willen dit gedeeltelijk of geheel doen verdwijnen. Wie zich dus daartegen verzet, wil ide bestaande toe stand behouden en is derhalve inderdaad conservatief. De vraag is maar en daar draait tenslotte het gehele pro bleem om wat principieel beter is. Wij voor ons schamen ons niet te be kennen, dat wij in dit opzicht volbloed conservatief zijn en van progressieve experimenten op dit terrein niets moe ten hebben. Hevolutionnairen zijn uiteraard pro gressief of beter gezegd: anti-conserva- üef, omdat zij de bestaande verhoudin gen en toestanden radicaal willen om verwerpen en vervangen door iets nieuws. Of zij werkelijk vooruitstrevend 2>jn, is echter de vraag nog. Elke ver- andermg is geen verbetering; niet al het oude is slecht en niet al het nieuwe is goed. Er zijn voorbeelden te over, dat ue zgn. progressieven een zodanige chaos veroorzaakten door de toepassing van hun idealen, dat het land niet voor uit, maar achteniit was gestuwd. Een bijzonder kenmerk van de pro gressieven is hun neiging, om financi ële problemen als van minder belang te beschouwen. Voor him stokpaardjes moet het gefd er nu eenmaal komen. En 26 hebben heel wat van die stokpaard jes! B.v. op het gebied van het onder- Wijs; voortdurende verlenging van de leerplicht: 7 jaar was niet genoeg, het moesten er 8 worden en nog is het ein de er niet van. Of dat weer ettelijke miUioenen kost; of rijk en gemeente te zorgen krijgen voor peperdure V.G.L.O. scholen als gevolg daarvan, dat speelt geen rol. Wie bij dergelijke maatrege len, die de vooruitstrevendheid nu een maal eist, op een paar millioen kijkt, is .hopeloos ouderwets. Een slmtende be groting van Rijk en gemeente is eigen lijk wel aan te bevelen, maar als er een half milliard tekort is, kan dit toch geen ramp genoemd worden. Dan moet de minister maar weer lenen: een moderne staat leeft by de gratie van xijn staats- schuld! Dat deze nu langzamerhand zo hoog geworden is, dat de rente en af lossing ervan als een loden last op de begroting drukken, is wel vervelend,, maar een progressieve belastingheffing, die het geld haalt, waar het zit, kan daaraan veel verhelpen. En zo beweert ons nieuwe, heel erg progressieve kabi net, dat de uiterste soberheid betracht moet worden, maar even vrolijk heeft het de eindbedragen van alle departe mentsbegrotingen met vele miUioenen verhoogd! Een ander kenmerk der progressivi teit is haar sterke sociale eenzijdigheid. De arbeiders zijn haar troetelkinderen en de vakbondsleiders haar speciale vrienden. De politieke partijen durven tegenwoordig niet meer tegen de men sen van de vakbeweging in te gaan. Een sterk staaltje van deze sociale eenzijdig heid is nu al jarenlang vertoond op het gebied der huren. De verhuurders van woningen zijn nu eenmaal „kapitalis ten", derhalve was het niet zo erg, dat zij alleen de gevolgen moesten dragen van de veranderingen op het terrein der woningexploitatie. De grote politieke partijen zijn doods bang voor conservatief gehouden te worden. Wie niet meedoet aan de mode om progressief te zijn, loopt gevaar de gunst van vele kiezers te verliezen. Van daar het verschijnsel, dat die partijen niet de moed hebben, ook al wenst een groot deel van hun aanhang dit, de pro gressieve politiek, zoals met name de P.v.d.A. die voert, radicaal tegen te staan. En zo vaart Nederland voort on der progressieve vlag, met steeds hoger belastingen, hoger staatsschuld, hoger bedrijfslasten etc, onder de leus: leve de progressiviteit! de economische en financiële debacle tegemoet. Nieuwe snelwegers voor 40.per stuit Dezer dagen, zo lazen wij in het Al gemeen Handelsblad, werd te Amster dam de executoriale verkoop aangekon digd van 25 snelwegers. Er kwamen vrij veel belangstellenden. Het bleek, dat er 22 snelwegers waren van een klein type (tot 50 kg), waarvan men als catalo gusprijs een bedrag van 420 gulden vindt vermeld en drie snelwegers van een gro ter type (tot 100 kg), waarvan de ca talogusprijs 490 gulden bedraagt. Uiteraard verwachtten de adspirant- kopers, dat de snelwegers stuk voor stuk zouden worden verkocht. Inplaats daarvan, werden zij in één kavel ge veild. Er werden slechts door twee per sonen geboden. De opbrengst van deze 25 snelwegers beliep zodoende de som ma van1070 gulden. De koper, een handelaar in snelwe gers, die als zijn oordeel te kennen gaf, dat de snelwegers geheel nieuw waren, zal blij zijn geweest, aldus schreef het Handelsblad, met zijn koopje, waardoor hij voor nog geen 40 gulden per stuk een nieuwe snelweger kocht maar de vraag dringt zich op, of het de bedoe ling is van een verkoop bij executie niet een zodanige veilingtechniek te volgen, dat de hoogst mogelijke opbrengst wordt verkregen. Te beklagen is waarlijk de belasting plichtige wiens handelsvoorraad door de fiscus wordt weggehaald en dan nog geen, tiende van de werkelijke vraarde ziet afgeschreven van zijn belasting schuld. Wij kunnen deze zienswijze van het Handelsblad volkomen onderschrijven. Wanneer Vadertje Staat koopman wordt, dan heeft hij ook goede koop manschap uit te oefenen. Dat is niet meer dan plicht. Het is noodzaak, dat getracht wordt zoveel mogelijk van een excutoriale verkoop te maken, omdat anders niet alleen de belastingplichtige, maar ook de gehele gemeenschap wordt benadeeld. Het ligt toch voor de hand, dat verkoop per stuk minstens de helft meer had opgebracht. Vooral omdat er veel belangstelling voor was. Nu lijkt het er op, of koper en verkoper onder een hoedje hebben gespeeld! Uit de jongste berichten, die ik dezer dagen weer uit Spanje ontving, alsook uit de mondelinge mededelingen van be voegde bezoekers van Spanje, uit ver schillende kerkelijke kringen, met name van Geref. Belijdenis, is als absoluut vast te stellen, dat over 't geheel geno men de vijandschap tegen het Reforma torische Evangelie hand over hand toe neemt, maar tevens ook de honger naar dit levende Brood. God geeft ons alweer een geopende deur, zodat we ons moe ten gaan opmaken, om een nieuwe, grote massa Bijbels, Catechismussen, Kort Be grip enz. enz. naar Spanje te gaan ver zenden. De vele giften, die ik vooral het laatste jaar mocht ontvangen, zijn reeds besteed. Er ligt een grote aanvrage om honderden Spaanse Bijbels etc. op mijn tafel. Maar hiervoor is weer een nieuw kapitaal nodig. Moeten we nu antwoor den: we zouden gaarne aan die honder den aanvragen vrillen voldoen, maar we kuimen niet, want de christenen hier hebben met de vacantie alles verteerd?! 't Zou toch wel allervreselijkst zijn. Ken nelijk is Christus bezig in het roomse Spanje al meer zielen voor zich te gaan opeisen. Rome wil dit jaar, zoals is be kend gemaakt, 50.000 nieuwe roomsen uit de Protestanten toebrengen in ons land; maar wel honderdduizend handen worden in Spanje omhoog gestoken, tot uit gevangenissen en mijnen toe, om het Woord Gods te ontvangen. Meest allen arme lieden naar de wereld. Mag ik nu voorstellen dat we allen, van wat Protest, kerk of richting ook, een actie, in het le ven roepen, en helpen volvoeren, om te gen a.s. Hervormingsdag 10.000 Bijbels enz. gereed te hebben voor Spanje. Op 31 October a.s. moet Luther zijn stellingen in Spanje aanslaan. Dit kan, als overal worde meegewerkt. Zende men mij dan 2 maanden lang, en niet uitstellen,- uw giften toe. Wie helpt mee aan een benodigde ca. 20.000 gulden? Uw antwoordbijdrage wacht de eerste ondertekenaar. En God zal het ons op het gebed doen gelukken. Ge hoort er meer van. Prof. G. Wisse, Chr. Rusthuis, Parklaan 3, Doorn, Tel. 2572, Giro no. 577526. Dr. R. H. Borkent, als secr., Den Haag. ''^^^imt Woensdag 17 September jl. was voor het Hoofd der Chr. School een heugelij ke dag. De heer Jansen herdacht die dag het feit, dat hij voor 25 jaar zijn eerste schreden zette in de School met den Bijbel te Dirksland. 's Morgens verzamelden zich de kin deren in het gymnastieklokaal der school. De voorzitter van het Schoolbe stuur, dat vrijwel in zijn geheel verte genwoordigd was, opende met het laten zingen van Ps. 75 1 en het lezen van een Schriftgedeelte, waarna hij de heer Jansen op zeer hartelijke wijze toesprak en dank bracht voor het vele werk, dat hij in de loop van de achterliggende 25 jaar in het belang van de school heeft gedaan. De voorzitter bood, om die daiik te bewijzen, namens het bestuur eenen'- veloppe met rijke inhoud aan. De heer J. Meppelink sprak hierna, namens het personeel, de heer Jansen toe en liet hierbij vooral de nadruk val len op de prettige samenwerking tussen het Hoofd en zijn personeel. Daarna werd door een leerling van iedere klas een couplet van een feestlied opgezegd, dat door een oud leerlinge ter gelegenjheid van dit jubileum was ge dicht. Nadat iedere klas nog afzonderlijk aan het Hoofd haar hulde gebracht had, werd een door alle leerlingen geleerd Jubileumlied gezongen, nadat dit door een der leerlingen, geschreven op een speciaal daartoe vervaardigde rol, was aangeboden. Vervolgens nam Joke Vreugdenhil het woord om namens de leerlingen de heer Jansen dank te zeggen voor alles, wat hij voor hen was en nog is en hun te vens te gelukwensen met deze gedenk waardige dag. Namens de leerlingen bood ze het door oud-leerlingen en leerlingen gekochte cadeau, een Kaptein-Mobilette, aan, waarna de heer Triemstra nog namens het personeel uitrusting bij de brom fiets aanbood. De heer Jansen bleek ontroerd door de vele blijken van waardering. Aller eerste richtte hij zich in zijn dankwoord tot het Bestuur en dankte haar voor het volle vertrouwen, dat ze hun in die 25 jaar geschonken had. Alleen op basis van wederzijds vertrouwen is prettige samenwerking mogelijk. Dit was dan ook de oorzaak, dat spreker het al 25 jaar aan dezelfde school uitgehouden had. Hij sprak de wens uit nog tal van jaren onder de zegen des Heeren aan de School met den Bijbel te Dirksland te mogen werken. Ook de leerlingen wer den hartelijk toegesproken. Aanvanke lijk was zijn plan, deze dag ongemerkt voorbij te laten gaan, aldus de heer Jan sen, maar ik meende zo niet te mogen doen, aangezien ik dan tekort zou doen aan Hem, die mij de genade en kracht gaf 25 jaar aan onze school verbonden te mogen zijn. Na ook het personeel nog hartelijk te hebben toegesproken, ein digde mijnheer Jansen met dankgebed; waarna de leerlingen naar hun klas te rugkeren. Hier viel hen een rijke tracta- tie te beurt, waarna zij opgewekt huis waarts togen. Op de receptie, die 's middags van. 3 tot 5 uur in de Chr. Kleutersrhool ge houden werd kwamen velen de heer Jan sen gelukwensen. Ook troffen we er nog de heer S. J. Matthijsse, inspecteur van het L.O., district den Brielle en de heer van Dam, inspecteur van het C.N.S. aan. 's Avonds 7 uur, verzamelden de oude leerlingen zich in het koor der Ned. Herv. Kerk. De eerste helft stond onder leiding van de heer R. J. Triemstra. Na de pau ze werd de leiding overgenomen - door de oud-leerling Han ten Hove, die met zijn humoristische invallen weldra alle aanwezigen in zijn greep had. Enkele hoogtepunten uit het programma wa ren wel het spel voor verloofde paren; de hersengymnastiek; de zang van het Hervormde Kerkkoor, dat éen viertal keurig verzorgde nummers ten gehore bracht en het gemeenschappelijke zin gen van bekende sohoolliedjes. Vermeldenswaard is ook de hoog staande wijze, waarop Mevr. Tanis-van der Wekke haar improvisatie: „Wat liet mijn schooltijd na" hield en het mooie gedicht over de levensloop van de heer Jansen door Alle Knape. Leuk waren ook de zelf gedichte versjes op de jubilaris van het duo Aat Grooten- boer en Sjaan Stehouwer. Aan het eind van het programma overhandigde Han ten Hove de bromfiets namens de oud- leerlingen en sprak de .hoop uit, mijn heer Jansen bij zijn 50-jarige jubileum een klein luxe wagentje te kuimen over handigen. Na nog een slotwoord van de heer Jansen werd deze prachtig ge slaagde avond op gepaste wijze om half 12 gesloten. Mijnheer Jansen zal deze dag niet licht vergeten. Behalve genoemde ge schenken werden hem nog vele andere cadeaux aangeboden. levensloop Nog iets over de levensloop van de jubilaris. Op 20-jarige leeftijd kwam hg, na het behaalde L.O. examen aan de Klokken- berg te Nijmegen, als tijdelijk onderwij zer aan de Chr. School te Dirksland, waar hij na ongeveer 3 maanden als vaste leerkracht werd benoemd. Na on geveer 8 jaar aan genoemde school werkzaam te zijn geweest werd hij be noemd als Hoofd, in de plaats van de heer A. v. Oversteeg, die de pensioen gerechtigde leeftijd had bereikt. Veel is er sindsdien gepasseerd. Menig onder wijzer zag de heer Jansen gaan en ko men. Eén ervan, de heer A. de Blois overleed te Dirksland. Vele malen moest hij de moeilijke gang naar de begraaf plaats maken om kinderen van zijn school te begraven. Eenmaal zelfs 3 te gelijk uit één gezin. Tijdens de oorlog moest de school worden ontruimd en moesten de kinderen door het gehele dorp verspreid, worden ondergebracht. Zelf werd de heer Jansen in 1944 naar Duitsland getransporteerd, waar hij nog enige tijd als matroos op de Elbe dienst moest doeru Dit jaar kwam hij in het bezit van de akte Handenarbeid, wat de School in deze tijd van onderwijsverfrissing onge twijfeld ten goede zal komen. In de verleden week gehouden ver keersweek was er voor het tentoonge stelde Verkeersbord grote belangstel ling. Alle drie de avonden was er door lopend bezoek en er werd door het pu bliek vaak advies gevraagd voor ver- Schillende verkeers-situaties en meerde re vrageni gesteld, die door bevoegden werden beantwoord. Voor iedere avond was een prijs be-, schikbaar gesteld om in een bepaalde verkeers-situatie oplossing te brengen. Hieraan werd door velen deelgenomen. Dinsdag 17 Sept. waren er 3 goede oplossingen; na loting viel de prijs ten deel asn dhr M. Appel, Biimenpad 1, Middelharnis. Woensdag waren er weer 3, na loting verkreeg dhr H. Boere Ste neweg 84, de prijs toegewezen. De laat ste dag. Donderdag, waren! er veel deel nemers, de prijs viel toen ten deel aan dhr J. Verduin, Waterweg 89 Middel^ harnis. De prijzen bestaan uit 3 boeken- bonnen, ter waarde vaji 5 gulden. De Veiligs verkeerscommissie mag op een goed geslaagde verkeersweek terug zien. In 1953 hoopt men weer iets der gelijks te kimnen organiseren. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (1 Oct.) Nieuw Guinea: (Uitsluitend Hollandia: s.s. „Tomini" 4 Oct.) Ned. Antillen: m.s. „Sibajak" (24 Sept.) Suriname: m.s. „Bonaire" (1 Oct.) Canad: m.s. „Westerdam" (25 Sept.) PARIJS. „Een mens is nooit te oud om te leren", luidt een wijs Nederlands gezegde. En zo denkt men er op het hoofdkwartier van de NATO, de Orga nisatie van het Noord-Atlantische Pact te Parijs, ook over. De coördinatie van de strijdkrachten der veertien aangesloten landen vraagt namelijk een uiterst degelijke organisatie. Hiervoor is een speciaal kader nodig. Daarom gaan de officieren en burgers, bestemd voor verantwoordelijke posten in de NATO, eerst zes maanden lang naar de schoolbanken terug. Het „Nato Defense College" kan men vinden in de omgeving van de Eiffelto- ren en wel aan het Place de Joffre, waar het is ondergebracht in een vleugel van de befaamde Ecole Militaire. De Frans man André Lemonnier, Vice-Amiral d' Escadre, zwaait er de scepter. Vier chef-instructeurs en ongeveer zeven in structeurs, die behoren tot de Franse, Britse en Amerikaanse strijdkrachten, staan hem bij. Eén instructeur echter is een burger, een vertegenwoordiger van de Ranqug de France. Het doel van het „Nato College" is: de „studenten", die straks belangrijke functies in de NATO zullen bekleden, bekend te maken met de problemen van de andere deelnemende landen, nieuwe methoden en wapens en bovenal wil men, dat de „studenten" elkaar leren kennen. Dit alles is nodig om in de prak tijk een nauwe en soepele samenwerking tussen de veertien-NATO-landên te be reiken. Èn zo kan het gebeuren, dat in de schoolbanken een Nederlandse Mari ne-officier zit naast een Turkse jacht- vlieger en een Belgisch leger-officier naast een Britse collega van de Royal Navy. Doch hoewel zij verschillende uni formen dragen en verschillende talen spreken, werken zij voor één zaak: de defensie van West-Europa. Frans en Engels zijn de twee gangba re talen op de Nato-schpol. De cursus, die zes maanden duurt, wordt gevolgd door ongeveer vijftig „studenten". Al len zijn uitstekend over de „school" te spreken. „Je steekt er een heleboel op", luidt het eenparige oordeel. Dat kan ook haast niet anders als men weet, dat be kende militairen, 'die reeds heel wat prestaties op hun naam hebben staan, zoals bv. de organisator van de Eerlijn- se luchtbrug, de Amerikaanse kolonel Barr, lezingen houden en vertellen over hun ervaringen. Aan het einde van de cursus krijgen de „studenten", net als alle andere stu denten in de wereld een diploma. En met dit certificaat op zak zullen zij zich gaan kwijten van hun moeilijke taak: de opbouw en versterking van de Wes terse defensie. We zitten thans in de Veilig-verkeers- week. Grote spandoeken over de straten roepen ons toe om uit te kijken en veilig te rijden. De politie loert met argus ogen de wegen af, of de een of ander het durft te besteken om tegen de ver keersregels te zondigen. Er is één ge luk bij: wanneer men deze week 'n ver- keersfout begaat, wordt men niet „op de bon geslingerd" zo dat meestal uit gedrukt wordt, maar dan klopt de die naar van Hermandad U goedmoedig op de schouder en stopt U 'n papierke in de hand, waarop precies staat, over welk veilig-verkeerspunt U struikelde. Dus loopt het met een sisser af. Wel moet ge inplaats van voor de balie bij de Kantonrechter, nog even op het mat je komen bij de grote politiebaas, die U met ernst eni liefde op het hart zal druk ken, dergelijke fouten niet meer te ma ken, daar ge anders anderen en Uzelf plus uw portemonnaie in gevaar brengt. Zo'n veilig verkeersweek is ove rigens voor Flakkee geen overbodige lu xe, want heus, men neemt het er met de verkeersregels niet zo nauw. Geluk kig dat men op de scholen thans de jeugd hierin onderricht, want het spreekwoord zegt: jong geleerd oud gedaan. De mensen van middelbare leef tijd kregen in hun jeugd nog geen ver- keersonderwijs, zodat men het hun niet ze euvel kan duiden dat ze in deze niet voUedig op de hoogte zijn. Er zou dan voor deze catagorie een serie lezingen gehouden moeten worden, om hun een en ander nog bij te brengen. Maar dan zouden het lezingen moeten zijn waar bij koffie met koek en sigaren werden rondgedeeld, anders zou de belangstel ling zeer miniem zijn. Men zoekt z'n weg wel, nietwaar en 't komt meestal goed uit. Toch weten ook ouderen drommels goed dat ze bij het omslaan van een hoek met de hand richting moeten aan geven, maar negen van de tien prakke- zeren er geen ogenblik aan om het te doen. En als je ziet, hoeveel er aan de linkse kant van de weg of in elk geval op de linker weghelft fietsen, dan ver wondert het Schram alleen maar, dat er nog niet meer ongelukken gebeuren. Nu het najaar en vroeg donker wordt dienen vooral ook de achterlichtjes van de fietsen weer eens te worden nagezien. Reeds meer heb ik er op gewezen dat de meeste wielrijders er geen flauw be nul van hebben in welk gevaar ze zich begeven om zonder brandend achterlicht de weg op te gaan. Wordt het oorzaak dat een auto U aanrijdt, dan hebt ge het aan U zelf te wijten. Een goed ach ter- en voorlicht behoort ook ter dege bij het veilig verkeer. Vooral nu ook de rijwielpaden onveilig gemaakt worden door de bromfietsen. Ze mogen gemak kelijk zijn, maar ze veroorzaken een ont stellend aantal ongelukken. Vele zelfs met dodelijke afloop. De bromfiets wordt baas van het anders zo rustige fietspad. Schrammetje heeft het er nooit op begrepen, wanneer er een paar van die knetterdingen achter hem aan ko men. Dan is daar ook het gevaarvolle meetrekken, van een gewone fiets door de bromfietsberijders. Bij het passeren laten de meesten zelf niet eens los. Een klein ongelukje en de hele zaak gaat tegen de vlakte. De bromfietsers heb ben op de weg nog voorrang ook. Dat weten de meeste wielrijders niet eens, maar dan moet U het verslag van 't kantongerecht er maar op nalezen. Me neer de kantonrechter maakt het U wel duidelijk. Edoch, de verkeersfouten schuilen niet aUeen bij de tweewieligen, doch ook de automobielen slaan menige flater. Of ze brengen met onverstandig hard rijden door de dorpen hun mede mensen in gevaar. Zo kreeg ik laatst nog een verzoek van een paar bewoners van de Molendijk te Nieiiwe Tonge. Of ik eens wou wijzen op het onbesuisde rijden met grote vrachtwagens voorbij him woningen. Daar daveren soms tien tonners over de smalle Molendijk met een snelheid, die de huizen er in al him voegen doen schudden. Tot er te avond (Vervolg pag. 4 6e kolom.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1