r „De Fruitcentrale" De Troonrede Directrice Rusthuis De Goede Ree" benoemd Rechtszak szaKen De Kaaidreef te Middelharnis 1>© edele huid- 25ste Jaargang CHR. WEEKBLAD OP GEEEFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De Millioenennota Het bouwprogramma voor 1953 B. V. d. VEER Zondagsdiensten Artsen. Rectificatie Troonrede MEDITATIE „RUST" Hoe het VToeger was j V.. In 1951 gingen 215 schepen verloren D STARING C.B., de betrouwbare tarwe Q HEINE VII Q MINISTER §Ji^S Zaterdag 20 September 1952 No. 2149 RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag; ABONNEMENTSPRIJS:- f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. H,M. de Koningin heeft de zitting yan de Staten-Generaal voor het komem- _j zittingsjaar geopend. Bij die gelegen- jiejcl heeft ze de gebruikelijke Troonrede uitgesproken, en de Regering heeft de jlillioenennota aan de Staten-Generaal aangeboden. Over beide willen we iets schrijven, maar in verband met het ka rakter van ons blad als weekblad kun nen we geen lang'e beschouwingen ten beste geven. De Troonrede is eigenlijk een rege lingsprogram voor het komende zit- tingsjaar. Het is het program van de Regering, ivaarvan de Koningin getuigenis aflegt in de verenigde zitting van onze Volks vertegenwoordiging. Het is geen staatsstuk van de Kroon, H.M. spreekt uit wat de plannen van de Regering zijn. In dat opzicht is de Kroon, afgezien van de grote morele en psychologische betekenis weinig meer dan eea ornament. De Troonrede onthult zeker deze keer wat binnenskamers bij de formatie van liet kabinet onderwerp van bespreking is geweest. De Troonrede had in elk democratisch land uitgesproken kunnen worden. Iets specifieks Christelijk, behalve dan de passage „Moge God U wSjsheid sKihen- ken en Gg als goede vertegenwoordigers cnK."' wordt er niet in gevonden. Hoe ver is ons land in dat opzicht toch ontaard van de vaste grondslagen van Gods Woord, waarvan in de Refor matie de fondamenten voor het Rege ringsbeleid zijn gelegd! In dat opzicht is (Ic Troonrede een kleurloos neutraal staatsstuk geworden. Men heet ons land een Christen-land te zijn. Aan de Troon rede zou men het niet zeggen behalve dan de passage bovengenoemd. De Troonrede is een lang stuk gewor den. Veel ruimte wordt besteed aan een beschrijving van de feiten. De sfeer van de Troonrede zouden we kunnen noe men: Grote bezorgdheid maar ook re- ('i?n tot dankbaarheid en Voldoening. Op de voorgrond komen de zaken zijn dat de werkgelegenheidspolitiek steeds meer een centraal punt van het Regerings program dient uit te maken. Ook zal liuurverhoging en een definitieve ouder- domsverhoging niet uit kunnen blijven. De Troonrede in het teken van be zorgdheid. Daarvan is sprake bij de passage over de internationale verhou dingen, waarvan getuigd wordt dat he laas geen ontspanning is ingetreden. Verdere reden tot bezorgdheid zijn dat de werkloosheid permanent vrij hoog is gebleven en dat de productie niet is toe genomen. Doch gaan we verder punts gewijze na wat aan de orde zal worden gesteld. Er komt in uit, dat we tot op heden nog een arm land en volk zijn geble ven. Er zal volgens de Troonrede aan gepakt moeten worden. Meer zorg moet nog worden besteed aan de industriali satie van ons land. Maar daar is men niet mee klaar. Ook daarvan legt de Troonrede getuigenis af. Afzet moet worden gevonden voor de producten. Dat geldt voor het buitenland. Maar ook voor het binnenland. De Regering moet wel bedacht zijn op verhoging van de koopkracht van ons volk. Naast in dustrialisatiebevordering moet ook een actieve emigratiepohtiek worden ge voerd. Maar ook aan de Middenstand wordt gedacht. De economische positie van deze belangrijke bevolkingsgroep moet verbeterd worden. Verdwijning van de omzetbelasting bij de detaillist moet noodzakelijk worden geacht. Geven we nog enige grepen. Voor de landbouw wordt aangekondigd een Land- bouwarbeidswet en een nieuwe pacht wet. Herziening van de pensioenwetge ving wordt in het vooruitzicht gesteld. Inzake het kiesrecht zal een Staatscom missie worden ingesteld om te onder zoeken of vsajzigingen dienen aange bracht te worden: Inzake Onderwijs een streven om te komen tot afschaffing van het schoolgeld voor alle leerplich tige kinderen en bevordering van het toekennen van studiebeurzen en belas tingfaciliteiten voor studerenden. Een definitieve voorziening van de ouder domsvoorziening noemden we reeds. Toekenning van kinderbijslag voor zelf standig werkenden zal worden bevor derd. Gestreefd zal worden naar ©en wo- ningbjouw van 55000 woningen per jaar. Verhoging van de huur wordt ook ge noemd. Ten opzichte van de verhouding met Indonesië laat de Troonrede een vrij dui delijk geluid horen. De volgende passa ge heeft er betrekking op: „De Rege ring zal zowel de geestelijke en sociale ontwikkeling der bevolking van Nieuw Guinea als de economische vooruitgang van het land bevorderen." Een ontwik kelingsplan voor Nieuw Giünea wordt aangekondigd met als einddoel een zelf standige keuze van het volk over zijn toekomst. Met Nieuw Guinea laat de Nederlandse Regering een duidelijk ge luid horen. Deze uitlating van de Troon rede heeft onze volle sympathie. Besluiten we met de wens uit te spre ken, dat de Heere ons land en volk mo ge gedenken. Getuigt volk en Regering meer en meer, ook in de hoogste staats- stnkken van en Zijn Woord niet meer te willen weten wordt de Heere der Heir- scharen al minder erkend, Hij moge ons Volk terugvoeren tot de erkenning van Zijn Macht eni Gezag, ons land en volk tot ware zegen. Enige rfjfers en besprekingen We spreken nog steeds van millioe nennota. Eigeniyk zonden we het een nüüiarden nota moeten noemen. ^- De elnthsyfers. Votor <53 gewone dienst over 1953 worden de «litgaven geraanvi op 5616 miU en de inkomsten op 5124 mUl, zodat op de gewone dienst ©en te liort kordt geraamd van 493 mill. Voor de kapitaailsdienst zijn de cijfers Uitgaven 896 mill en Inkomsten 273 mill. Alzo een te kort op de kaipitaaJa- rt'jenst van 623 mill. Voor de topenide inkomsten voor 1953 enerzSyds en de 'kapitaalsinkomsten en uitgaven van dat jaar anderzijds kan volgens de MiUioenenniota de volgende opstelling worden gegeven. Uitgaven Gewone Dienst I 4061 mill. Uitgaven Buitengewone Dienst I 579 mill. Nadelig saldo Landbouw Egalisatiefonds 80 mill. Totaal 4720 mill. Belastinginkomsten 4499 mill. Andere lopende inkomsten 352 mill. Totaal 4851 mill. Overschot 131 mill. Nog een korte statistiek IiUcomsten 1953: Inkomstenbelasting 779 mill. Loonbelasting 579 mill. Vennootschapsbelasting 690 mill. Omzetbelasting 1068 mill. Invoerrechten en accijnzen 765 mill. Overige belastingen 618 mill. Niet Belast. Ink. 625 mill. Totaal 5124 mill. Uitgaven 1953: Defensie 1500 mill. Soc. voorz, emigr. volksgezh en volkshuisvesting 819 mUl. Nationale schuld 704 mill. Onderwijs en Cultuur 511 mill. Herstel van oorlogsschade 431 mill. Waterstaat en Verkeer 412 mill. Politie en Justitie 216 mill. Overige 1023 mill. Totaal 5616 mill. Een te kort van 492 millioen. Oe vergelijkende statistiek met 1952 hebben wij reeds in ons vorig nummer gepubliceerd. Uit een en ander blijkt dat de financi ële toestand nog zeer zorgelijk is. 1953 vertoont een aanzienlijke stijging van de uitgaven. De dekking van de uitgaven stelt zeer zware eisen aan on ze nationale economie. Woningbouvr 680 millioen (55000 woningen) Kerhen Scholen 23 millioen 57 millioen Het woningvraagstuk is nog steeds zeer urgent. De Rijksbegroting opent daarvoor gunstige vooruitzichten. In een brief van de minister voor We deropbouw en Volkshuisvesting aan de Tweede Kamer blijkt dat 680 jnillioen is uitgetrokken voor woningbouw. De minister gaat uit van het volgen de bouwschema. 27500 woningwetwoningen. 20000 premiewoningen 5000 herbouvrwoningen. 2500 andere woningen. Hier komen nog bij de woningen die deel uit maken van boerderijen en be drijfspanden en een aantal landarbei derswoningen, die uit het bouwvolume voor boerderijen worden gebouwd. De mogelijkheid bestaat dat van dit schema moet worden afgeweken, maar het doel is om. minimaal 55000 woningen te bouwen, waarbij gestreefd zal worden naar een gelijkmatige werkgelegenheid. De mogelijkheid bestaat dat het aan tal woningen nog groter zal zijn indien de bouwkosten verlaasgd kunnen worden. Kerklwuw. Voor kerkbouw wordt ge rekend op 22 millioen. Men acht dat daarmee in de behoefte geheel kan wor den "voorzien. Voor 1952 zal 20 millioen worden ver werkt, als gevolg van de grote vrijheid reeds verleend waardoor het oorspron kelijke begrotingscijfer van 15 milli oen met 5 millioen werd overschreden. Practisch bomt het hier op neer, dat de bouw van kerlien zo goed als vrAj komt. Scholen. Voor het L.O., U:L.0. V.H. M.O., N.O. en het kleuterschoolonder- wijs is voor 1953 57 millioen uitgetrok ken. Met het oog op reeds verleende goedkeuringen voor B.L.O. en diverse lagere en middelbare vakscholen is dit bedrag reeds verhoogd met 6 millioen. Met het beschikbaar stellen van bouw volume voor de Rijksgebouwendienst en voor het Lager onderwijs in Nijmegen, Amsterdam en Rotterdam wordt voor dit hoofdstuk voor 1953 in totaal ge raamd 77 millioen. Voor het jaar 1952 zal een bedrag van ongeveer 60 miL- lioen aan deze soorten van bouwobjec ten besteed worden. De begroting van 1953 voorziet dus in een meerder bouw volume voor scholen e.d. van 17 mil lioen. De sohoüenbonw wiorött nog niet ge heel vrij gelaten, door deze bouw ijog te binden aan een zeker bouwvolume, maar een aanzienlijke verruiming wordt toch door deze begroting geboden. Als sameHvatting geven we nog: Woningbouw Boerderijen Nijverheid Handel en Verkeer Weg- en Waterbouw kunde Overige bouw Totaal 680 millioen 88 millioen 220 millioen 125 millioen 255 millioen 255 millfoen --------------------I------------------------------ 1623 millioen Een specificatie van de Belastingop brengst in 1953 en 1953 Omzetbelasting Tabaksaccijns Gedistill. ace. Invoerrechten Overige belastingen 1953 1952 1200 1150 305 305 100 105 -400 375 467 525 Totale indirecte het leven duurder makende belas tingen 2472 2460- Indirecte Belastingen Inkomstenbelasting Vermogensbelasting l/oonbelasting Overige belastingen 875 815 775 885 650 640 249 248 Totaal aan direct. l>8l. 2549 2588 Allgeheel totaal aan bel. 5021 5048 Hiervan worden uitgekeerd aan Gemeenten en Prov. 522 524 Ten bate van de Rijksbijdr. 4499 4524 Alles in millioenen tallen guldens. DIVERSEN Dailing Staatsschuld. Blijkens een overzicht in de Millioe nennota is onze staatsschuld dalende. Onze staatsschuld daalde in het jaar eindigende 30 Juni 1951 met 1.711 mill. In het jaar eindigende 30 Juni 1952 met 1-795 mill. Sedert 30 Juni 1950 daalde onze Staatsschuld met ruim 3% milliard, of precies 1506 mill. Onze totale Staatsschuld bedraagt per 30 Juni 1952 ruim 23% milliard, nauwkeurig 23.618 millioen. Gemeenten hebben ook minder schuld Op 1 Juli bedroeg de vlottende schuld der Gemeenten 917.7 mill. Op 1 Januari 1952 was dat bedrag 1128,3 mill. Op 1 Aug. 1952 was die schuld 698,9 milli. Telefoon 683 Westdök 36 MIDDELHARNIS DE SPECIAALZAAK voor GROENTEN, FRUIT en DELICATESSEN. Keurig opgemaakte Fruitmanden en FrUitschaaltjes. Vraagt onze geurige vers gesnefcn SOEPGROENTE Alle ingrediënten voor een Bijsttatel. Zie ide Etalages. Dezer dagen werd tot directrice van het Rusthuis „de Goede Reê" te Som- melsdijk benoemd mej. Zr. A. C. van der Klooster, thans wijkverpleegster te Westbroek-Achttienhoven. Zij ontving haar opleiding in diverse ziekenhuizen en kwam in het bezit van de diploma's A en E en wijkverpleeg ster. Zuster van der Klooster is gebo ren en getogen te Ouddorp, zodat Flak- kee voor haar geen onbekend gebied is. Vermoedelijk zal zij begin December haar taak kunnen aanvangen. Van Zaterdag 30 Sept. v.m. 13 Miir t.m. Maandag 23 Sept. v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en C. F. Arends. Voor spoedgeval len J. J. Wieringa, arts. Tel. 2090, Mid- delharnis. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig G. Huisman, arts en dr P. Boot. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Telef. 01877262, Dirksland. Oost-Flaltkee: Afwezig de artsen E, Bouman, P. J. de Man en P. C. J. Voogd. Voor spoed gevallen C. W. Kramers, arts, Telef. 42, Ooltgensplaat en G. J. Buth, arts. Tel. 6, Den Bommel. „In de ons door de Regeringsvoorlich tingsdienst verstrekte tekst van de Troonrede, welke H.M. de Koningin op Prinsjesdag heeft uitgesproken, blijkt een tweetal zinnen te zijn weggelaten, welke als volgt luiden: „Een krachtige doorvoering van de bedrijfsorganisatie zal worden bevor derd opdat deze binnen een redelijke termijn over de gehele linie van het bedrijfsleven wordt verwerkelijkt. Te vens zal bijzondere aandacht worden geschonken aan het vraagstuk van de bezitsvorming. Deze beide zinnen moeten worden ge lezen achter de woorden „een herziening van de Pachtwet." Rcchlbank Rotlerdani DE INSTORTING VAN HET GBAAN- PAKHUIS TE IVnDDELHABNIS BEBECHT ibood door so]iuU<< ten laste gelegd Verdacht van het veroorzaken van dood door schuld, heeft Dinsdag jl. voor de Rotterdamse Rechtbank terecht ge staan de 43-jarige graanhandelaar M. J. K., uit Middelharnis. Hem was ten- laste gelegd, dat hij als eigenaar en ge bruiker van een pakhuis aan het Vin- gerling 39 te Middelharnis, waarvan de achterzijde gelegen is aan de Vissers- dijk, op de zolder van het pakhuis, roe keloos en onvoorzichtig een grote par tij haver heeft doen storten, terwijl de vloer, de binten en muren in een zeer slechte conditie verkeerden. Op 14 Maart bezweek de achterzijde van het pakhuis en een grote hoeveelheid puin en graan kwam neer op de zich ter plaatse be vindende mevrouw Adriana van Nimwe- gen, echtgenote van de heer A. Booger- man, die onder het neerstortende graan en puin werd bedolven, waardoor zij di rect, of kort daarna, ter plaatse over leed. Nadat een aantal getuigen waren ge hoord, waaronder één, die K. „deskun dig" zou hebben voorgelicht, en de op perwachtmeester S. W. de Heer, hield de officier van Justitie, mr Overbeek, zijn requisitoir. „Het is een ernstige zaak, zei de officier, die het leven heeft gekost van een vrouw. De vraag is, wat is de oorzaak en heeft verdachte schuld aan het gebeurde. De oorzaak ligt, vol gens het rapport van de deskundige Meulenkamp, in de horizontale en ver ticale druk en de onvoldoende sterkte van het pakhuis. Er waren verschillen de mankementen aan het pakhuis, ter wijl de belading op ondeskundige vrtjze is geschied. Verdachte zegt, order te hebben gegeven de achtermuur vrij te houden. Een getuige, J. Kramer, zegt, dat K. heeft gezegd, zoveel mogelijk. Deze verklaring wordt door de fejten gesteund. Verdachte is op de dag van het ongeluk niet in het pakhuis geweest, tervrijl de belading van de zolder voort gang heeft gevonden. Hij moest dus hebben geweten, dat de zware belasting is ontstaan. Deze nalatigheid wordt hem ernstig kwalijk genomen. Er waren al vroeger bezwaren ingebracht tegen öe onsoliditeit van het pakhuis, dus ver dachte was er zeker van op de hoogte. Ik wil rekening houden) met het feit, dat verdachte op advies van een door deskundig geacht persoon de ernst van de toestand niet geheel heeft overzien en eis tegen hem een boete van duizend gulden, subsidiair twee maanden hech tenis." De verdediger van K., mr. P. K. Ver heul, herinnerde er aan, dat het slacht offer van het ongeluk, toen de muur het begaf, bezig was in een emmer uit stromend graan op te vangen. Voor K. betekent de instorting een grote scha depost, want hij moet het pakhuis weer opbouwen. Bovendien loopt er een scha de-aanvraag van de echtgenoot van de omgekomen vrouw. Het pand is gedurende vele jaren als graanopslagplaats gebruikt, zonder dat er iets mee is gebeurd. Pleiter riep de uiterste clementie in. voor zijn cliënt. De rechtbank zal over twee weken uit spraak doen. genezer voor het gehele gezin; PUROL. De huid blijft er gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij door. „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven." (Matth. 11 28.) Is 't wonder, dat we te midden van een vermoeide wereld staan? Vermoeid van al 't proberen, al 't zoeken, al 't streven. En 't oog wordt niet verzadigd van zien en 't oor wordt niet verzadigd van horen en straks klinkt als de finale, al is de symphonic des levens nog zo schoon geweest: „de mens gaat naar zijn eeuwig huis en de rouwklagers zullen in de straat rondgaan." En nu staat daar tussen die woelende, zoekende, worstelende moede wereld een figuur. Een machtige, rijke gestalte, die Zijn armen wijd uitbreidt en 't U toe roept. „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven." Deze tekst is geen los gezegde. Het verband er van begint met 't 25ste vers: „In diezelfde tijd antwoordde Jezus In 't Lucas evangelie lezen we zelfs, dat Hij zich in de geest verheugde, wat schier nooit gebeurde. Vóór dit gebeur de heeft Hij een strafrede tegen de Fa rizeeërs uitgesproken. Zij zijn het, die lasten oplegden en de eenvoudigen gin gen vermoeien met hun spitsvondige re deneringen. Tot deze eenvoudigen, ver moeiden' en beladenen, spreekt de Heere Jezus de woorden van onze tekst: „Komt herwaarts tot Mg." Ook onder ons, hebben wij er, die met Deze week geven wè een plaatje van het wel meest idyllische plekje van Middelharnis, de Kaaidreefdat er thans heel anders uitziet dan 30 a 40 jaar geleden. Toen stroomde door deze kreek het water uit de Polder lozende op de haven van Middelharnis. In 1938 is deze Kaaidreef gedempt. Men heeft in 1937 een koker aan gebracht onder de Oostdijk, waar door de Kaaidreef kwam te verval len. Dit werk is uitgevoerd door de firma A. J. Dijkers. Voor de bewo ners bracht dit veel gerief, daar het voor spelende kinderen gevaarlijk was. Ook verspreidde deze kreek vaak grote stank, daar de riolen van de gemeente er op uitliepen. De keer- dammen, die op deze kreek stonden, vergat men wel eens te openea, zo dat er geen voldoende verversing was. Ook was de kreek een eldorado voor ratten. Aan schoonheid heeft deze „dreef" nu veel verloren. De typische brug getjes zijn weg, de bomen zijn ver dwenen en het is nu een begrinde weg. Het bruggetje links gaf de verbin ding naar de Kaaidreef. Het brug getje rechts gaf toegang tot de wo ning van dhr C. Bakker vertegen woordiger van fa. Kolff. Thans woont er dhr A. Verduin. Daarach ter woont (Achterweg) de Wed. D. Struik. Links woonde destijds in het eer ste huis Wed. v. Delft (overleden), thans dhr G. Buth. In het huis met het eerste topgeveltje woont dhr F. v. Zetten, in het tweede dhr A. Springvloed; in het 3e woonde dhr P. Boeter, thans A. Boeter; in het 4e dhr Dirx (politie, overleden) thans dhr I. Dubbeld. In het 5e dhr J. v. d. Meide (overleden) thans dhr H. Krij- tenberg. In het 6e dhr Jac. Krijgs man. Dan volgt het hek van de wo ning van Wed. Bijlevelt. Voorts woont aan het eind de heer .S. van Groningen die bijna 80 jaar oud is en er al 50 jaar woont. Vroeger kon men er vaak schilders bezig zien, die dit mooie plekje op het doek brachten. Farizeese ijver de wet trachten, te ver vullen en aldus 't koninkrijk der hemelen denken te verwerven, daarbij anderen lasten opleggend, te zwaar om te dra gen. En ook thans nog, heeft men men sen, die buklten onder 't ijzeren juk van deze „eikenbomen der gerechtigheid." Men zoekt in 't vervullen van aardse plichten. Men vervult met nauwgezet heid de kerkelijke instellingen. Weer een ander zoekt 't in verstand en kennis. En dat is dan nog maar de buiten kant. Daar zijn er, die vermoeid en be last zijn vanwege het pak der zonde. Vermoeid en belast door 't strijden te gen de zonde en 't ervaren van eigen zwakte en onbeliwaamheid daartoe Vermoeid en belast in 't bidden en niet verhoord worden. In 't oorspronkelijke staat hier een woord, dat vertaald kan worden voor vermoeiden, dat ook vertaald kan wor den door „verzadigden". Wat is deze nodiging ruim. Niet alleen tot de kinde ren des Verbonds, die vermoeid zijn van al hun pogingen, maar ook tot de god deloze wereldling, die verzadigd is van 't schijngenot der wereld, wordt geno digd tot het kruis van Golgotha. Wat een verantwoordelijkheid om op zo grote zaligheid geen acht te geven. Komt! Dat is een vriendelijke uitnodiging, mijn lezer, die tot u en tot mij komt. Komt, uit de poel van ongerechtigheid. Komt, uit de bange bekommering. Komt, uit uw kleed van deugden en wetsvervulling. Komt herwaarts d.w.z. van de plaats waar ge u bevindt, naar de plaats waar de Heere Christus is. Komt herwaarts tot Mij. De Heere biedt Zichzelf aan. Hem kunt ge alles bekend maken. Al uw noden uitklagen uw zorgen, verdriet en verlangens ver tellen. En dan heeft de Heere zo onnoemelijk veel aan te bieden. „En Ik zal u rust geven." En we zien ze komen: de blinde Bar- timeüssen. Hij maakt ze ziende. Ze komen, de kreupelen aan de Scho ne Poort. Hij stelt ze recht op hun voe ten. Ze komen, de tobbende, ziekelijke vrouwen. Hij richt ze op. Ze komen, de dochtertjes van Jaïrus, de jongelingen van Naïn, de Lazarussen, dood in zonde en misdaden. Hij richt ze op tot een nieuw en eeuwig leven. In deze tijd van geweldige spannin gen, van oorlogsgeweld en politieke spanningen, in deze tijd waarin de rij pende jeugd al gaat klagen, dat ze beu is van deze wereld, mag ik u toeroepen: „Hij zal u rust geven!" Hij zal! Het is geen ijdele belofte. 't Ontbreekt aardse vrienden vaak aan krachten. Maar nooit een vriend als Jezus is. Welaan dan vermoeiden en be lasten, wij bidden u van Christus wege, laat u met God verzoenen. Komt herwaarts tot Hem, als Sions lijdende en betalende Borg. Tot Hem ook als Triumphator, verrezen uit dood en graf, opgevaren ten hemel, zittende ter rechterhand Gods Komt tot Hem, die daar als de grote biddende en dan kende Hogepriester werkzaam is. Zijn werk ten goede. Rust geven. Het is een genadige scheni- king. Geen verdienste onzerzijds komt er aan te pas. „Komt herwaarts tot Mvj!" Ik kan niet, zo hoor ik zuchten. Is dat waarlijk een harte- en smartekreet? Dan zult ge 't' ondervinden dat Hij, als de goede Herder de lammerkens in Zijn armen vergaderen zal. Dan wordt ge gebracht, gedragen door Hem en tot Hem. Dan komt ge, omdat de Vader u trok, want niemand kan tot Hem komen, tenzij de Vader hem trek- ke. En als ze dan door genade tot Hem gekomen zijn, dan vinden ze daar zo'n overvloeiende bron van genade, dat de ziel 't ondanks al 't moeilijke van dit leven, het uitroept: 'k Zal dan gedurig bij U zijn In al mijn noden, angst en pijn. U al mijn liefde waardig schatten. Want Zijn juk is zacht en Zijn last is licht. M'harnis. C. J. Kesting Lloyd's Register heeft gisteren mee gedeeld dat in 1951 bij rampen op zee 215 schepen verloren gingen. Amerika staat bovenaan de lijst met verlies van veertien schepen met een totale tonnage van 49.889 ton. In deze berekening zijn slechts schepen van 100 of meer ton op genomen. ALBA Maar wat men ook kiest, voor 't beste zaai- Coöp. AANKOOP- EN AFZETVEKENIGING zaad kiest men de: „GOEREE-O VERFLAKKEE" G.A. POSTBUS 4 MIDDELHARNIS TELEFOON 3298

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1