Kermis te Sommelsdijk en Oude Tonge Tenslotte toch een Kabinet-Drees Jubileum van het Hoofd der Geref. School te Middelharnis Marktberichten Vreselijke dingen 25ste Jaargang ■Wöens3ag 3 September 1952 Nd. 2131 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Geeft U OD als abonnee De heer P. G. J. van Leeuwen 40 jaar bij het Chr. Onderwijs GRAANBBUHS RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bö contract speciaal tarief. Eindelijk is er dan toch na ruim twee maanden van praten en onderhandelen tussen de diverse kabinetsformateurs en de vier meespelende fracties een nieu we regering geboren. Het is een moei zaam geboorteproces geweest. Vier dok toren hebben bij het kraambed gestaan en ieder heeft het zijne gedaan om het wicht ter wereld te helpen brengen. De demissionnaire minister-president Dr. Drees werd het eerst geconsulteerd. Hij heeft ongetwijfeld het voornaamste werk gedaan: de partijen werden het eens over zijn regeringsprogram en dat mag toch eigenlijk wel als een merkwaardig heid worden aangemerkt. We kennen dat program uiteraard niet het zal, al thans ten dele, uit de Troonrede blij ken maar dat Dr. Drees erin slaagde öe A.R. en P.v.d.A. op één program te verenigen, mag een prestatie heten. Het is o.i. alleen mogelijk, als 'de economisch- sociale politiek zozeer op de voorgrond geschoven wordt in progressieve zin, dat er van de eigenlijke principiële kwesties weinig of niets terecht komt. Het verloop. Wanneer we het verloop van deze uit zonderlijk lange kabinetscrisis nagaan, blijkt, dat het buitengewoon moeilijk is geweest de partijen die invloed in het ministerie te geven, waarop zij krach tens hun positie recht meenden te heb ben. Met de C.H. heeft g;een der forma teurs moeite gehad. Gezien haar 9 Ka merzetels was zij ruimschoots tevreden met 2 departementen, waarbij zij blijk baar heel erg coulant is geweest inzake de kwestie, welke dat zouden zijn. De A.R. partij is oorzaak geweest, dat de poging van Dr Drees mislukte, omdat zij o.i. terecht geen genoegen wilde nemen met de haar toegekende plaatsen, en Prof. Romme niet zonder de A.R. in zee wilde gaan. Bij de formatie van Prof. Beel offerden de R.K. hun departement van Economische Zaken op om dit de A.R. aan te bieden, inderdaad een op merkelijke geste, waaruit wel blijkt, hoe zeer de K.V.P. prijs stelde op eenvierpar- tijenkabinet. Deze formateur strandde echter op de P.v.d.A., die misdeeld meen de te worden. Daarna was de beurt aan Mr Donker (P.v.d.A.) die in het gezicht van de haven strandde, omdat de K.V.P. geen geschikte minister van Buitenland se Zaken kon leveren en een verschui ving der portefeuilles voor de K.V.P. niet acceptabel was. De Koningin ver zocht toen Ir Staf, de zittende Minister van Oorlog en Marine (C.H.) als infor mateur op te treden en deze heeft ver leden week de laatste hinderpalen uit de weg geruimd. De Koningin heeft toen, klaarblijkelijk op advies van haar raads- Ueden, Dr Drees verzocht het Kabinet formeel in elkaar te zetten, zodat hij als Minister-president kan optreden. Dr Drees alweer premier. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat Dr Drees weer premier is geworden. Dit lag voor de hand, ten eerste door de verkiezingswinst van de P.v.d.A. en voorts door de wenselijkheid, de juiste verhoudingen in het Kabinet in acht te nemen. K.V.P. en P.v.d.A. heb ben elk 30 zetels De 6 ministers van de K.VP. moesten tegenover de 5 van de Pv.d.A. gecompenseerd worden door een socialistische Minister-president. Dr Drees zet dus zijn in 1945 aangevangen ministerschap voort. Hij is ontegenzeg gelijk een knappe, integere, soepele fi guur, die algemeen als persoon een groot vertrouwen geniet en op weg is een soort „rode Colijn" te worden. Hg is ook een dapper man: in de oorlog was hij één der voornaamste leiders van het ver zet en heeft daarvoor enige jaren in een concentratiekamp doorgebracht. Hij is socialist, maar van alle socialistische voormannen lijkt hij ons voor rechts de meest acceptabele figuur. De A.R. als regeringspart^. Na 7 jaar van oppositie treedt nu de A.R. partij op als regeringspartij. Voor waar een zeer grote en principiële posi tieverandering. Het zal, dunkt ons, no dig zijn, dat de leiding dezer partij een verklaring aflegt over de motieven, die haar tot deelname hebben geleid en over de mogelijkheid in zulk een gemengd ka binet medeverantwoordelijkheid te dra gen voor het algemeen beleid. Dit is te genover haar aanhangers in de eerste plaats noodzakelijk, njaar ook anderen zullen prijs stellen op enige uitleg. Of de A.R. door deze deelname aan de re gering onder het kiezersvolk haar te ruggang der laatste verkiezingen zal kunnen ophalen, lijkt ons twijfelachtig. Zij demonstreert ermee haar progressi viteit, maar of zij erin zal slagen daar door haar gedeserteerde arbeiders terug te winnen, is dubieus. Velen van deze zijn door de rode bacil aangetast en kie zen dan liefst de meest radicale partij. Anderzijds is er voor haar het gevaar, dat anderen in de deelname beginselver vlakking en meedoen aan rode progres siviteit zien. Een baken In zee. Als men niet wil, dat de democrati sche regeringsvorm in ons land vast loopt, zal men in het vervolg bij de vor ming van een kabinet toch andere me thoden moeten gaan volgen. Het belang van het land moet gaan boven het pres tige der partij. Het gaat ook niet aan om een schier mathematische evenredig heid der partijsterkten in het kabinet te eisen. En voorts mag het paxtijprestige met zover worden doorgevoerd, dat het land met minder deskundige ministers genoegen moeten nemen. Een kabinets crisis van zo lange duur als we gehad hebben mag niet meer voorkomen. Een progressief ministerie. trit de samenstelling van dit kabinet blijkt, dat er een progressieve politiek van verwacht kan worden d.i. een poli tiek, die de sociale factor op de voor grond stelt en daaraan de principiële, financiële en economische eisen onderge schikt maakt. Het kabinet zal sterk on der de invloed staan van de vakbonden, die gewoon zijn, slechts arbeidersbelan- gen te zien en de rest als tweederangs- kwesties beschouwen. De R.K. De Bruyn en de P.v.d.A. Suurhoff zijn fanatieke vakbondleiders, die nu minister zijn ge- wórden. Het is te vrezen, dat de andere ministers daartegen te weinig tegen wicht bieden. De heer Van de Kieft is een oude S.D.A.P.'er en Prof. Zijlstra (A.R.) wordt door de P.v.d.A. nogal ge prezen als vooruitstrevend. Het laat zich dus aanzien, dat de progressieve politiek in versterkte mate wordt voortgezet, zo dat als reactie daartegen de V.V.D. en Welter nog meer de wind in de zeilen zullen krijgen. De ministers. Dr Drees (P.v.d.A.), minister-presi dent, is 66 jaar. Hij genoot zijn opleiding aan een handelsschool en heeft akte M.O. staathuishoudkunde. Hij is jaren lang stenograaf van de 2e Kamer ge weest. Prof. Dr Beel, vice-minister-president, is 50 jaar. Hij was gemeente-ambtenaar van Eindhoven, werd in 1945 minister, was van 19461948 min.-president en werd daarna benoemd tot hoogleraar in het staatsrecht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Later werd hfl weer mi nister van Binn. Zaken en krijgt nu het nieuwe departement van Maatschappe lijke Zorg. S. L. Mansholt, min. van Landbouw en Visserij, is 44 jaar. Hij heeft H.B.S. en Middelbare Landbouwopleiding gehad en was boer in de Wieringermeer. Hij is lid van de P.v.d.A. en al sinds 1945 on afgebroken minister van L. en V. Ir C. Staf, Min. van Oorlog en Marine, is 47 jaar. Hij is landbouwingenieur, was president-directeur der Heidemaatschap pij en directeur-generaal van de land bouw. Door zijn organlsatiegaven is hij bijzonder geschikt voor Minister van Oorlog. Hij behoort tot de C.H. Unie. Mr J. Algera, min. van Verkeer en Waterstaat, A.R., is 50 jaar. Hij stu deerde in de rechten en was ambtenaar ter Prov. griffie van Friesland. Sedert 1937 is hij lid der 2e Kamer. Prof. Dr J. zyistra, min. van Econo mische Zaken, A.R., is hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Prof. Dr W. J. A. Kemtounp, min. van Overzeese Rijksdelen, van Chr. Hist, be ginselen, is professor aan de Rijksuni versiteit in Utrecht. A. O. de Bn4jn, minister van Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, R.K., is 65 jaar. Hij is voorzitter vari de Katho lieke Arbeidersbeweging. Mr Cals, min. van Onderwijs, K. en W., is 38 jaar en R.K. Hij was advocaat, lid der 2e Kamer, staatssecretaris en volgt nu Min. Rutten op. Mr Donker, min. van Justitie, P.v.d.A. is 58 jaar. Hij Is advocaat, lid der 2e Ka mer en voorzitter der Parlementaire En quête Commissie. J. van de Kleft, min. van Financiën, P.v.d.A., opvolger van Prof. Lieftinck. Hij is 68 jaar. Hij was accountant en later directeur van de Arbeiderspers. J. G. Sutirhoff, min. van Sociale Za ken, P.v.d.A., opvolger van Mr Joekes. Hij is 47 jaar. Sedert zijn 25e jaar zit hg in de vakbeweging en is 2e voorzit ter van het N.V.V. Mr J. W. Beljen (Niet poUtiek) Minis ter van Buitenlandse Zaken is 55 jaar en studeerde in de rechten. Hij zat van 19181923 op het ministerie van finan ciën, de laatste jaren als thesaurier-ge neraal. Daarna ging hij over naar het particuliere bedrijfsleven. Mr 3. M. A. H. Hans, tweede minis ter van Binnenlandse Zaken, R.K. is 41 jaar. Hij bekleedde diverse posten in het buitenland als functionaris van de Ne derlandse diplomatieke dienst. Ir H. B. J. Witte, Ministervoor We deropbouw, K.V.P. is sinds 1 Mei 1946 burgemeester van Bergen op Zoom. Tij dens zijn ambtsperiode werden in Ber gen op Zoom ongeveer 900 woningen gebouwd. Een Minister van Binnenlandse Za ken is nog niet bekend, doch Minister Beel zal deze functie tijdelijk waarne men. CENTRALE VEDLING MIDDELHARNIS Veiling van Maandag 1 September 1952 Gele Savoije kool 8.—10.—Rode kool 7.^8.Komkommers 8.10. Dubbele Princessen 28.42.—^; Andij vie 12.—; Kroten 9.—; Postelein 19.-22.—; Spinazie 11.-12.—; Sla A 7.20—7.50; Tomaten 23.-26.—; Triumf de Vienne 18.—27.—Beurré Hardij 12.15.Frankenthaler 75. —80.—; Perziken 17.—; R. Cl. d'Al- than 20.39; Reine Victoria 19. Manks Godlin 7.-20.—. Leerlingen, ouders en oud-leerlingen met vele andere genodigden hebben Maandagavond in de „Bossche School" het 40-jarig ambtsjubileum van het hoofd der School, de heer P. G. J. van Leeuwen herdacht. De school was daar toe rijk met guirlandes versierd en een zee van 'bloemen prijkte in de lokalen. Vaardige kinderhanden hadden met mooie letters de zin „Hulde aan onze mees ter" op een doek aangebracht. Tegenwoordig waren o.m. ook Burg. Rljnders met de beide Wethouders uit Middelharnis en Wethouder Dijkers uit Sommelsdijk; de beide gemeente-secreta rissen; oud Burg. L. J. den Hollander; de Inspecteur van het L.O. de heer Ma- thijssen, de pi. Ger.- predikant Ds P. A. Zeilstra; het tegenwoordig onderwijzend en meerderen van het vroegere personeel. Eilanden-nleuws is steeds interessant en actueel! Toen allen gezeten waren werd de heer en mevr. van Leeuwen binnenge leid, waarbij een lied ter verwelkoming werd gezongen op de wijze van ..'kWil U, o God, mijn dank betalen." Daarna werd namens het Schoolbestuur een groot bloemstuk aangeboden. De heer I. Mulder, die de leiding had van deze feestelijke bijeenkomst, opende daarna het samenzijn door te laten zin gen Ps. 138 1, las dezelfde Psalm en ging voor in gebed. De voorzitter sprak vervolgens een welkomstwoord en heette, inzonderheid de heer en mevr. van Leeuwen, Inspec teur Mathijssen, Burgemeester en Wet houders, Ds Zeilstra, het oude en het te genwoordige personeel welkom. In het kort memoreerde spr. de loopbaan van de heer van Leeuwen. In Sept. 1912 deed hij zijn intrede bij het onderwijs te Zwam- merdam waar hij bleef tot 13 Juni 1920; van 1 Juli 1920 tot 31 Dec. 1931 stond hij te Rijnsburg en daarna tot heden te Middelharnis. Er blijkt uit zei spr., dat dhr van Leeuwen geen trekker" is; hij heeft slechts drie standplaatsen gehad. Te Middelharnis heeft hij het uitstekend naar de zin, de school staat bij hem in het middelpunt. Als voorbeeld noemde spr. dat, zodra hij thuis kwam van vacantie, zijn eerste gang naar de school was. Niet alleen hét schoolmateriaal heeft altijd zijn aan dacht, maar vooral het levende materi aal, de kinderen hebben de liefde van zijn hart. Door Gods genade is hij een flinke werkkracht en niets is hem gro ter vreugde dan te mogen worden ge bruikt als een middel in Gods hand, om kinderen tot Jezus te leiden. Met dit korte inleidende woord meende hij de jubUaris het best te hebben geken schetst. Daarna werd door een groep kinderen een leuk spel opgevoerd getiteld: ,,Op het bankje", dat goed werd gespeeld en waar een goede moraal in zat. Wie de nieuwstijdingen in de dagbladen volgt moet wel onder de indruk komen van de vreselijke dingen die de laatste weken hebben plaats gehad. De droevi ge ongelukken waardoor velen slachtof fers van het verkeer zijn geworden gaan we voorbij. Al gaat ook daarvan een sprake uit voor onze tijd, die er op wijst dat de mensheid vaak het slachtoffer wordt van zijn eigen vindingen. Dat de weg een gevaar is geworden voor hen die er gebruik van maken moet. Maar bepaaldelijk hebben we op het oog de vreselijke moorden. Zowel in het binnen- als in het bui tenland. Moorden onder ontzettende omstan digheden. Enkelvoudige tot zelfs twee- drie-vou- dige moorden. Ja zelfs veelvoudige moorden waarvan de berichten uit Zweden tot ons kwa men. Een ontzettend moordgeval deed zich in ons land voor te Bilthoven. Een jon ge man vergiftigde zijn vader. Ja heeft zelfs bekend zijn gehele verdere familie te hebben willen uitroeien. Vader, moe der en twee jongere broers. Pogingen daartoe heeft aangewend, die gelukkig mislukt zijn. Een jonge man van 27 jaar, meester in de rechter maakt, zo zijn wil was be reikt, door vergiftiging een eind aan het leven van vader, moeder en twee broers. Hoe vreselijk is de mens. Zonder na tuurlijke liefde, liefhebbers van zichzelf, 't Is een woord uit Gods heilig Woord, 't Wordt bevestigd. Niet bevestigd wordt het woord van het Liberalisme, van het Humanisme. Bouw scholen, breng de mensen kennis en wetenschap bij en ge vangenissen kunnen worden gesloten. Het humanisme dat roemt op de goed heid van de mens. Hoe deerlijk bedriegt het zichzelf en anderen. Hier een jonge man, een meester in de rechten wil do den zijn ganse familie. Geeft blijk zon der natuurlijke liefde te zijn. Kennis en geleerdheid brengt geen deugd aan. Be hoedt niet voor de misdaad. Neen het is niet altijd de arme die misdaden pleegt. Integendeel, het blijkt zovaak dat men sen van kennis en ontwikkeling zich vergrijpen aan het leven van hun mede mens. Geen kennis behoedt ons. 't Is Gods genade alleen die bewaart. De vreze Gods alleen bewaart ons voor 't kwaad. God schenke ons de genade er mee bedeeld te worden'. Na afwisselende zang, w.o. veel Va derlandse liederen, begeleid door Kees V. D^jke op het orgel, werd een rij van sprekers afgewerkt. Jubilate Deo Ds Zeilstra het woord verkrijgende herinnerde in de eerste plaats aan het geen dez© middag gebeurd was, nl. de begrafenis van dhr Maan, waardoor uit kwam dat er maar ene schrede is tus sen ons en de dood. Het woord van Sa lomo „het is beter te gaan in het klaag- huis" had spr. bezig gehouden. Maar op deze dag was er naast droefheid elders, ook vreugde. Spr. wees op de weldaden door God geschonken in de jubilaris, die zo langen tijd de kinderen had mogen wijzen op de Middelaar des Verbonds. Spr. wilde op deze feestdag niet in de mens eindigen, maar uitte het Jubilate Deo en gaf Gode de eer voor de grote genade de jubilaris toebe deeld, dat hij met de liefde van zijn hart het chr. on derwijs 40 jaar had mogen dienen. Hij bracht op har telijke wijze zijn gelukwen sen aan de heer en mevr. van Leeuwen over. „Mens Van karalkter" De Inspecteur van het La ger Onderwijs de heer Ma- tli^h, begon met te dan ken voor hetgeen de jubila ris 40 jaar voor het onder wijs had gedaan. Wij mogen de mens niet prijzen aldus spr., maar hij sprak toch Deluhlaris waardering uit had verricht. Hij noemde hem een bekwaam docent. De Geref. School te Middelharnis was niet groot, maar was een van de beste in zijn rayon. Spr. schilderde de grote veranderin gen die in de 40 jaar hadden plaats ge had. Niet alleen maatschappelijk, maar ook wat de mentaliteit onder de jeugd betreft. Spr. noemde daarvan enige voor beelden. Ook de mentaliteit van het on derwijzend personeel. Laatst schreef een jongeman een sollicitatiebrief, die hij aldus aanving „U wilt mijn schrift wel excuseren, want het is vacantie en ik lig in een luie stoel!"... Het jongmens werd niet benoemd! We leven wel in een bijzondere tijd zei spr. Hg citeerde uit het meestgelezen boek van deze tijd (25 jaar) dat de we reld niet meer behoort aan de mens, maar aan de techniek! Wat we nodig hebben zijn mensen van karakter zei spr. en daar is U er een van. Dat heeft de practijk bewezen. Hij hoopte dat de jubilaris nog langen tijd tot zegen van de kinderen zou mogen arbeiden en dat mevrouw haar man als steeds daarbij zou bijstaan. B^ de gratie van de R.T.M.! De heer Prins, onderwijzer aan de B.L.O.-school (wonende te Ooltgens- plaat) die zeide bij de gratie van de R.T.M, op het feest te zijn en die met zijn vrouw (die tijdelijk onderwijzeres is aan de school) weer tijdig moest ver trekken, verzocht eerst het woord, om niet te laat te komen. Hij feliciteerde namens zijn vrouw en bracht zijn har telijke gelukwensen over aan het jubi lerende paar. Aan de lianid tot Jezus! Burgemeester Rijniders complinïen- teerde namens het Gemeentebestuur. Het is goed dat op een avond als deze al het werk van de jubilaris eens wordt onderstreept zei spr., waar ook het Ge meentebestuur aan mee doet. Deze dag is een blijk van waardering gezonden in de vorm van een mooie bloemenmand, want ook het gemeentebestuur is ver blijd met dit jubileum. Spr. ging na hoevelen in de loop van de jaren op deze school waren gevormd tot mannen en vrouwen in het maat schappelijk leven. Met zekerheid wist hij, dat degenen die op de Ger. School waren opgevoed flinke mensen in de maatschappij zijn geworden. Het is het gem. bestuur niet onverschillig wie on derwijs geeft zei spr. en hij noemde de jubilaris een van de mannen die aan de eisen van een goed en bekwaam onder wijzer voldeed. Spr. bracht zijn dank over voor hetgeen in het verleden en tot heden voor de jeugd was gedaan en wenste hem toe, dat hij tot aan zijn pensioen-gerechtigde leeftijd met dezelf de overtuiging, moed en geloof, mocht doen, wat hij tot heden had gedaan. Van belang vooral is daarbij, dat het kind verder wordt klaar gemaakt dan alleen voor de maatschappij, maar aan de hand tot Jezus wordt geleid. Dat is het streven van de heer van Leeuwen zei spr. en hij hoopte dat hij dit nog lan gen tijd mocht doen en vrucht op zijn arbeid zou mogen zien. Geluikwien^ van de Minister De heer S. de Vos sprak als penning meester van de School. Hij bracht zijn felicitaties over en deed dit in een kort maar krachtig woord. Hij overhandigde hem namens de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een schrij ven met een persoonlijke gelukwens van ZEx., wat een daverend applaus teweeg bracht. I>anl£W<Kird van de heer van Leeuwen De Jubilaris de heer van Leeuwen de sprekers dankend, begon met te zeggen, dat hij zich in het gezelschap ietwat onwennig gevoelde. Hij was liever ac tief bezig. Anderzijds vond hij het bui tengewoon prettig, dat deze avond voor hem en zijn vrouw was belegd. Ook was het hem een vreugde dat zoveel promi nente figuren tegenwoordig waren en hij dankte hen voor de vriendelijke woor den tot hem gericht. „Ik heb mijn Iplicht gedaan" zei spr. ik heb dat mogen doen door Gods genade en ik deed het met vreugde en blijdschap. Het omgaan met de jeugd houd mij jong en krach tig aldus spr. Het allermooiste werk op school is, de kinderen te vertellen uit Gods Woord, hen wijzend op het eeuwi gen leven, op Jezus Christus als de Ver losser der wereld. Uit de vele brieven die hij ontving op zijn jubileum, was er een van een oud leerling, die hem bijzonder had getrof fen. Veel had die jongen geleerd, maar het grootste voor hem was, dat hij door het Chr. Onderwijs tot de Middelaar des Verbonds was gebracht. Dat spreker daarvoor als een middel was gebruikt, maakte hem klein. Hij dankte ook Inspecteur Mathijssen en wees er op, dat hij veel te danken had aan zijn vrouw. Was hij soms iets ingezonken bij het vele werk, beurde zijn vrouw hem weer op. Ook dankte hij het gemeentebestuur voor het fraaie bloem stuk dat hem was geschonken en niet het minst voor al de blijken van vriend schap en medeleven op zijn 40-jarig ju bileum. GelukWiens oud-leerlingen De heer P. Krijgsman sprak namens de oud-leerlingen. Hij memoreerde hoe het hoofd van de School de lokalen 20 jaar geleden werd binnengeleid, toen hij in de 4e klas zat. De school was toen groter; door allerlei omstandigheden is het leerlingenaantal wel iets gedund zei spr. Door Gods genade is U echter de man geweest zei spr., die de school in rechte banen heeft weten te houden. Spr. dankte zijn oud-onderwijzer voor het vele en het goede dat hij de leerlin gen en oud-leerlingen had bijgebracht en hij hoopte dat God hem schenken mocht nog vele jaren zijn krachten aan de school te geven. Met het soli Deo Gloria, Gode alleen de eer, eindigde spr. zijn betoog. B^ydragen Vervolgens was er gelegenheid de heer en mevrouw persoonlijk te complimen teren, waarvan door allen werd gebruik gemaakt. Daarna volgde een bijdrage door de schrijver Jan Knape Mzn., dat met in tense belangstelling werd beluisterd. Vervolgens een voordracht van Mimi Kasteleijn en een van Willy Mooijaart. Ter afwisseling werd gezongen en werden consumpties rondgediend. Een samenspraak van acht meisjes en een bijdrage door vier heren, gekruid met een vrolijke noot, hield de aandacht er in. Het behoeft geen betoog, dat door de voorz. de heer Mulder, allen die hadden medegewerkt deze avond voor de heer en mevr. van Leeuwen tot een onverge telijke te maken, hartelijk werden dank gezegd. Het speet de voorz. dat de on derwijzer de heer Gratz wegens ziekte dit jubileum niet kon meemaken. Hij wenste hem beterschap toe. Het slotwoord werd gesproken door Ds Zeilstra, die ook eindigde met dank gebed. Het was reeds middernacht toen het programma was afgewerkt. De kermissen op ons eiland zijn af geschaft. Gelukkig. Maar nu poogt men ze op verkapte wijze weer in te voeren. Te Oude Tonge heeft een groot Luna park gedraaid, dat officieel geopend werd door Burgemeester van Dijk. Te Sommelsdijk aan de Dorpsweg wordt van 30 Augustus tot 10 September a.s. een groot Festival gehouden met tal van vermakelijkheden. Lunapark en Festival zijn dan de be namingen, maar in feite zijn het ver kapte kermissen. Volgens artikel 221 van de Gemeen tewet ligt de bevoegdheid voor het toe laten van dergelijke vermakelijkheden bij de burgemeester. Dit artikel luidt: „De politie over de schouwburgen, herber gen, tapperijen en alle voor het publiek openstaande gebouwen en samenkom sten, benevens voor openbare vermake lijkheden, behoort aan den burgemees ter. Hij waakt tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdi ge vertoningen." Hij kan die vermakelijkheden toelaten maar óók weigeren. De raad heeft hij er alleen in te kennen, wanneer die verma kelijkheden op gemeentegrond plaats hebben. Hebben ze op particuliere grond plaats, een weide o.i.d., heeft de Burge meester de bevoegdheid het al dan niet toe te laten. Nu is te Middelharnis een plaatselijke verordening in het leven geroepen, als aanvulling van de politie-verordenlng. Artikel 105b sub 2 daarvan luidl» als volgt: „Het is verboden op gemeentelijk „of particulier terrein inrichtingen of „tenten tot het houdeii van kermis- „vermakelijkheden, zoals draaimolens, „caroussels, hippodromen, paarden- „spellen, schommels, kramen, waartoe „of waarin aan het publiek met of „zonder betaling toegang wordt „verleend, op te richten of voor het „publiek toegankelijk te stellen." Te Middelharnis kan dus, noch op ge meentelijk of particulier terrein, de bur gemeester dergelijke vermakelijkheden toelaten. Hij is aan deze verordening die in de raadsvergadering van 15 October 1936 werd vastgesteld, gebonden. Te Oude Tonge en Sommelsdijk heeft men deze verordening niet. In plaatsen waar een dergelijke verordening niet be staat, hebben de Burgemeesters zelfstan dig te beslissen. Verleden jaar is er over het Festival dat te Middelharnis (op Sommelsdijk grondgebied) werd gehouden grote agi tatie tegen de beslissing van burgemees ter Rijnders geweest. Van de zijde van de Middenstand werden in ons blad ar tikelen geplaatst, waarbij tot uiting kwam, dat het gerede geld van de bur gers naar deze vermakelijkheden ging, terwijl de winkeliers erediet moesten geven. Behalve de materiële zijn er ook ern stige principiële bezwaren naar voren gekomen. De gezamenlijke kerkeraden hebben toen aan de burgemeester een request gezonden om de verstrekte vér gunning in te trekken, maar zij kregen ten antwoord, dat het „een zeer on schuldig iets" was en hij geen bezwaar zag om het te handhaven. Niettegenstaande de burgemeester al deze bezwaren kent, is thans wéér toe stemming verleend tot het houden van een Festival te Sommelsdijk. Het komt ons voor, dat het thans wel hoog tijd wordt, dat de rechtse raad van Sommelsdijk het houden van dergelijke verkapte kermissen bij politie-verorde- ning regelt. Dan ligt de bevoegdheid niet meer alleen bij de burgemeester, maar bij de Raad. Als dit dan mogelijk t.z.t. ter tafel komt, zal er van linkse zijde wel gezegd worden, dat de meerderheid de minder heid „dwingt". Dat is zo de gewoonte. Maar dit dient uit een andere gezichts hoek te worden bezien. Materieel genomen is aUes wat han del drijft, dus ook de zgn. linksen, te gen dergelijke Lunaparken en Festi vals. De Middenstandsvereniging voor Handel, Ambacht en Nijverheid heeft nl. een adres aan B. en W. gezonden, dat dergelijke vermakelijkheden grote scha- de brengt voor het zakenleven. En principieel genomen zijn wij allen, rechts en links beide, of we het aanne men of niet, aan Gods Woord en Wet gehoorzaamheid verschuldigd. Van „dwingen" is er dus geen sprake. Zich uitleven in de zonde kan nooit naar Gods Woord en Wet zijn. Lunapar ken en Festivals, die verkapte kermis sen, geven daar ruimschoots de gelegen heid toe. En daartegen heeft de gemeen teraad maatregelen te nemen. Dan is het zelfs plicht, in getrouwheid aan de beginselen, door een verordening derge lijke vermakelijkheden te verbieden. Plicht, om de mogelijkheid tot dergelij ke gelegenheden worden opgezet, te voorkomen. Omdat het indruist tegen de eis van Gods heilige Wet, in het hou den waarvan groten loon ligt. VEEMARKT ROTTERDAM, 1 Sept. Aangevoerd in totaal 1401 dieren, w.o. 1021 vette koeien, 361 varkens, 19 lammeren. Prij zen per kg: vette koeien 2.852.90, 2.602.75, 2.202.50; varkens lev. gew. 2.24, 2.22, 2.18; prijzen per stuk lam meren 90 75 I 60. De aanvoer van vette koeien was groot met kalme han del en niet hoger in prijs. Enkele pri ma's tot 3.1Varkens aanvoer min der met redelijke handel en niet geheel prijshoudend. De lammeren met gerin ge aanvoer, goede handel en onveran derd'in prijs. AARDAPPELBBURS ROTTERDAM, 1 Sept. Kleiaardappe- len 35 mm opwaarts: eigenheimers 9. —9.25; bintjes 8.258.50; blauwe eigenheimers 9.50^10.; ijselster 8. Zandaardappelen 35 mm opwaarts; Nieuwlandse eigenheimers 8.509. Voeraardappelen 3.50. Prijzen per 100 kg en berekend op handelsvoorwaar- den vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. ROTTERDAM, 1 Sept. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam)Tarwe zonder vochtconditie door zeer geringe vraag van de vlakmolenaars van 2526.05; op vochtconditie tot 26.05. Voedergranen met weinig koop lust flauw gestemd; zomergerst 30.50—52.—; wintergerst 29.50— 30.75; rogge 27.—27.50, haver 26.— 28.—. Peulvruchten kalm; groene erwten 44.49; schokkers f 45—(52. Met flau' we af loQp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1