r" Een bedroevend antwoord Den Bommel streeft naar meer cre- diet voor gemeentelijke woningbouw Sanapirin 3 goede Het Raadliuis te Ooitgensplaat 25ste Jaargang ZaterBag 23 Augustus 1952 Nö. 214Ï GHB. WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Zondagsdiensten Artsen. ^it k&t jCykvenót Kaptein mobylette Model met velgremmen f 415.compleet Model met zware remnaaf f 430.compleet Fa, WITVLIET - MIDDELHARNIS - telef. 2073 Hoe het vroeger was RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerö Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Veischijnt tweemaal per week. Woensdag: en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Zaterdag 2 en Zondag 3 Augustus is de internationale luchtvaartshow Ypen- burg, nsy, gehouden. De Zondagsrust ig daarbij zeer ge stoord. Dat heeft de heer Rip, Kamerlid, aan leiding gegeven daarover vragen te stel len aan de Minister. Minister Wemmers heeft een onder zoek doen instellen. Daarbij is hem ge bleken dat aan de gestelde voorwaarden is voldaan, weshalve de minister geen aanleiding ziet om het houden van vlieg- demonstraties op Ypenburg in het ver volg op Zondag te verbieden. Wat die voorwaarden aangaat het volgende: Naar aanleiding van een be zwaarschrift van de Geref. Kerk van Delft was de bepaling opgenomen, dat de vliegtuigen zo ver mogelijk verwij derd moesten blijven van bebouwde kom men, waar kerken zijn gevestigd. Volgens de Minister is aan die voor waarden voldaan. Deze bewindsman betreurt het dat in sommige kerkdiensten hinder van gelui den werd ondervonden door het zwa re gedreun en de veroorzaakte explo sieve geluiden maar de minister is van mening dat al het redelijke is ge daan om storing te voorkomen. Samenvatting: Op Zondag ayn vlieg- (icmonstraties gehoaden. Voorwaarden werden gesteld om zoveel mogelijk sto ring te vioorkoimen. IMe zijn nageleefdi. Waar toch storingen ziijn voorgekomen is dit geen aanleiding om in het vervolg viliegdeimonstraties op Zondag op Ypen^ burg te verbieden. Inplaats dat de minister toezegt: „Ge streefd zal worden om storingen van de kerkdiensten te voorkomen, wordt zon der meer de erkenning gegeven, dat storingen zijn voorgekomen, maar dat deze geen aanleiding geven tot demon stratieverbod op Zondag. Ben uiterst mager antwoord. In wezen een cynisch antwoord. Het minste dat verwacht mocht wor den, was toch wel geweest, de toezeg ging dat gestreefd zal worden naar voorkoming van stoornis, of nog zach ter naar zo weinig mogelijk stoornis. Binnen het kader van de neutrale sfeer was dit wel de geringste toezegging die van de Minister verwacht had mogen worden. Maar de vliegtuigdemonstratie op Zondag gaan door. 4: Ht En nu komt de motivering van de Mi nister waarom die vliegtuigdemonstra ties voortgang moeten vinden. Die demonstraties in de lucht hebben een grote propagandistische waarde voor de luchtvaart. Een zo groot mogelijk publiek moet in staat worden gesteld om de demonstra ties bij te wonen. Daarom moeten demonstraties ook op Zondag worden gehouden. En toch zegt de Heere in Zijn eeuwig durende Wet „Gedenkt, de Sabbath dat ge die heiligt". Wat een indroevig antwoord van de ze Minister wanneer we letten op de eis van Gods Wet. En dan van een Minis ter van Christelijk-Historische richting. We hebben wel eens geschreven, dat Cliristelijke Regeringen ons Christen volk zovaak teleur hebben gesteld, doordat ze de liberale lijn voortzetten. Andere personen kwamen, maar in het publieke leven gingen alle ontbindende krachten van de Wet Gods verder. Is het met het antwoord van deze Christelijk-Historische bewindsman wel anders? Van een ontzien van Gods Dag geen sprake. In de dagen van coalitieministeriën had men een motivering van bv. „Wat zich ten vervoer aanbiedt, ook op Zon dag, moet vervoerd worden. Zelfs voor extra-treinen bij gelegen heid van kermissen e.d. Nu wordt de Zondag ontheiligt voor een kijkspel van het publiek. Grote massa's volk worden op Zondag bijeengebracht. Daar zit volgens deze Minister een grote propagandistische waarde in. Van die grote propagandistische waar de geloven we niet veel. Een kijkspel voor het publiek op Zon dag. Een kijkspel voor op sensatie be luste mensen. Van propagandistische Waarde gesproken. Propagandistische waarde voor ons luchtwapen is, dat men zorgt voor een uiterst bekwaam perso neel en goed geoutilleerde luchtmacht. Dat verkrijgt men niet door er een kijkspel van te maken. En door de lucht macht te verlagen tot een object van vermaak met een pikant kantje van sensatie. Om een goede populaire luchtmacht te verkrijgen hoeft men geen kijkspelen aan te richten. Rustige trainig onttrok ken aan het op sensatie beluste publiek lijkt ons daartoe geschikter. Moet het met zo hoge belasting be taalde materieel dienen voor een kijkspel op Zondag. En de levens van de beman ning? Dan wordt de luchtmacht populair wanneer ze als uiterst bekwaam en vei- "S kan worden aangemerkt. En idan zoveel mogelijk mensen moe ten die luchtdemonstraties bij kunnen Wonen. Daarom houdt onze luchtmacht de monstraties op Zondag. Met Gods gebod rekent ook deze Mi nister niet. De duur betaalde en zoveel risico's op leverende luchtmacht, het grote aiantal doden legt daar getuigenis vai; af, moet op Zondag worden gebruikt om te die nen tot een kijkspel voor het volk. Op die wijze denkt men de luchtmacht populair te maken. Inplaats dat men zich bang afvraagt: „Waartoe die schrikkelijke voorberei dingen, die onze welvaart belemmert en die als een profetie dreigt met vreselij ke tijden, verlaagt men een van onze beveiligingsorganen tot een kijkspel voor een sensatielievend publiek op Zondag. Gods Dag telt niet meer en wordt niet meer ontziea. Met Gods geboden heeft men afge daan. Bange vrees voor de toekomst mag ons veel vervullen. God is lankmoedig. Onbegrijpelijk groot. Maar God wordt getergd door volk en Overheid. Zou het wonder zijn, dat wat men nu als een amusementsbe- drijf, als een sensatievol kijkspel het volk aanbiedt vreselijke werkelijkheid gaat worden? Dat het kijken met sensatie overgaan zal tot een schrik van rondom? Het staat te vrezen. God laat Zich niet bespotten. Vreze moge ons vervullen voor land en volk, bij zo'n openlijke betoging van verwerping en vertrapping van Gods Wet, waartoe de Overheid haar organen beschikbaar stelt en waartoe ze het volk komt uit te nodigen. geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen Van Zaterdag 23 Aug. v.m. 12 uiur t.m. Maandag 35 Aiug. v.m. 9 uur MiddeUiarnis-Sommelsd^k Afwezig de artsen P. Knöps, J. J. Wieringa en C. F. Arends. Voor spoed gevallen Tj. Kuipers, arts. Tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herkingen-Mellssant Afwezig B. Elvé. Voor spoedgevallen G. Huisman, arts, Tel. 01877—412, Me lissant en Dr P. Boot, Tel. 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen C. W. Kramers, G. J. Buth en P. J. de Man. Voor spoedge vallen P. C. J. Voogd, arts, Tel. 59, Oude Tonge en E. Bouman, arts, Telef. 19, Stad aan 't Haringvliet. Olympische spelen Door de sport uit het geloof leven! Ontkerstening van de tijd. De couranten stonden de laatste we ken vol over de Olympische spelen in Helsinki. Uit alle delen van de wereld ook uit Nederland waren de sport mensen gekomen, om ten aanschouwe van vele tienduizenden in het stadion roem en eer te verwerven. Behalve de verbazingwekkehde massa mensen, die in het stadion aanwezig waren, leefden millioenen intens mee met deze sport, door radio, tijdschrift en dagblad. En niet alleen door wat wij zouden noemen „mensen van de wereld", maar ook vele „christelijke" mensen waren er „weg" van. Dat blijkt wel, dat ook de christe lijke dagbladen de verslagen vet opge maakt opnemen en zelfs met foto's il lustreren. In feite behoorde het zo te zijn dat allen die nog rekening willen houden' met Gods Woord en Wet, van dit heidens gedoe afkerig moestenl zijn en er zeker geen plaats voor in hun ko lommen moesten inruimen. Ten deze gaat het met de christelijke pers zien derogen achteruit en is het God wat en de wereld wat! Het tekent wel de ge weldige ontkerstening van onze tijd. Oorspronkelijk zijn deze spelen hei dens; de oude Grieken hielden ze om de vier jaar op de berg Olympus. Van daar de naam. Toen in 1928 deze heidense spelen in ons land zouden plaats hebben is er heel wat over te doen geweest in de Tweede Kamer! Als men nu de couranten leest, bete kenen deze spelen, „hoogstaande" sport, en dragen bij tot de verbroedering der volken. Het christelijk „Zeeuws Dagblad", die naar aanleiding van deze spelem een, hoofdartikel aan de sport wijdde ging zelfs zover, dat hij de sport een mid del noemde „om ons uit het geloof te leren leven!" Moet men niet walgen van dergelijke goddeloze stellingen? (Waar blijft het onderscheid tussen kerk en we reld? Geeft men hier niet volop de we reld de hand? Panem et cercensis, brood en spelen was de roep van de oude Romeinen. Maar zij waren de ondergang nabij. Men, gaat van christelijke zijde meedoen aan sport-verdwazing en mens-aanbidding en helpt op deze wijze tot de terugvoe ring naar het heidendom. Onopvallend laat men weg wat met de Zondag ver band houd, maar 'intussen zet men zijn lezers die dwaasheden voor. Sport veredelt, maakt sterk en ge zond een, gezond lichaam een gezonde geest dan nog een' dosis „geloof" er bij, dat men er zelf ingiet ziedaar, de christenmensen van onze tegenwoordige tijd! Las ik niet laatst een recensie over een pas verschenen boek: Postzegels en geloof." Het philatelisme, het postze gel-verzamelen wordt dus ook al met het geloof in verband gebracht! Een pre dikant zei er eens van „zolang ze bij hun verstand blijven kunnen ze het ge loof best beredeneren!" Niet zo profaan, maar overal aan mee doen en toch een waar gelovige zijn. De wereld en de zonde dienen en bij het sterven toch naar de hemel! Nu, wij wal gen van zulk soort christendom. Dat de heilige God met de geringste zonde niet de minste gemeenschap heb ben kan en dat Hij buiten het verzoenen de bloed van Christus een eeuwige gloed en een verterend vuur is, bij wie niemand wonen kan, blijkt een leer te zijn, die langzamerhand heeft afgedaan. Van de noodzaak van wedergeboorte en waar achtige bekering, waardoor men de zon de haat omdat God ze haat, wil men schier niet meer weten. Bedroevend, dit te moeten constate ren. WAARNEMER. Gebruikt slechts 600/q van zfln kracht Lange levensduur Loopt meer dan 35000 km zonder revisie Leverbaar met verende voorvork Ook leverbaar op betalingsvoor waarden De gemeenteraad van Den Bommel kwam in openbare vergadering bijeen on der leiding van Burgemeester Kruyff, die de bijeenkomst, welke door alle raads leden werd bijgewoond, met gebed opende. Men nam enige belangrijke besluiten o.a. tot verhoging van de keurlonen op geslacht, tot wijziging van het heebouw- plan in verband met particuliere bouw, tot het streven naar credieten voor ge meentelijke woningbouw en tot vaststelling van de jaarrekening 1951 der ge meente, uit welk stuk bleek, dat genoemd jaar financieel niet slecht geweest Burgemeester Kruyff deelde mede, dat men bezig is met herstel van de kade muur of dat deze al hersteld is, zoals hij vertrouwde dat de raadsleden wel al gezien zouden hebben. Ontvangen was een brief van rederij Van der Schuyt naar aanleiding van op merkingen, die in een vorige raadsver gadering waren gemaakt over het niet aansluiten van de vertrek- en' aankomst tijden van de „Prinses Beatrix" op de diensten van de R.T.M., welke opmer kingen door B. en W. ter kennis van de rederij waren gebracht. Men schreef dat er niets meer aan te veranderen was, omdat al enige dienstregelingen waren uitgegeven. Maar bij het vaststellen van de wrinterdien'st hoopt men rekening te kunnen houden met de aangevoerde be zwaren. Gedep. Staten hadden enige raadsbe sluiten goedgekeurd: tot aankoop van grond aan de Emmastraat, tot het aan gaan van geldleningen en idem inzake een rekeningcrt.-overeenkomst ad 50.000 gld. met de Bank van Ned. Gemeenten. In deze vergadering behandelde de raad de gemeenterekening 1951. De heer Lokker bracht rapport uit namens de commissie van onderzoek. Op- of aanmerkingen had de commissie niet en men adviseerde tot goedkeuring. De inkomsten hebben bedragen 249. 873.16, de uitgaven 247.168.20, zodat er een batig slot is van 2.704.96. De kapitaaldienst had daarentegen een nadelig slot van 24.372.19. De raad keurde met deze cijfers de rekening goed, evenals die van Burgerlijk Arm bestuur, die in ontvangsten en uitgaven sloot met 8.464.21, waarin begrepen een gemeentelijke subsidie van 1700. dit in tegenstelling met voorgaande ja ren, toen de instelling zich steeds uit eigen inkomsten heeft kunnen bedrui pen. Ingevolge een brief van Ged. Staten besloot men de garantie voor de verbouw van de „Stad Zierikzee" ook te laten gelden als de brug op een andereplaats komt dan men nu denkt, maar niet voor het geval er een nieuwe veerdienst zou worden, geopend. De raad stemde geheel in met de op vattingen, die hieromtrent in Prov. Sta ten kenbaar zijn gemaakt en de heer Jacobs wees er op, dat Flakkee al een nieuwe veerdienst kreeg; van Ouddorp naar Schouwen. Zoiets mag geen rol spelen in de garantie. Ingevolg een brief van het depar tement van Binnenl. Zaken bracht men, de geneeskundige verzekering van het gemeentepersoneel in overeenstemming met die van het rijkspersoneel en wel op 1,9 van de jaarwedde of max. 60 gld. voor gehuwden en 30 gld. voor ongehuw den. B. en W. stelden vervolgens voor om een wijziging aan te brenigeni in het ge- .meentelijk herbouwplan en wel in ver band met voornemens van de heer Mast om twee woningen te bouwen (in één blok) aan de Molendijk. Bouwen tegen de dijk zou erg duur uitkomen en daar om werd verzocht achteruit te mogen bouwen. De rooilijn zal nu gelijk komen met het huis van dhr Lokker en de pas torie der Geref. Kerk. Het departement van Wederopbouw en Stad en Land heb ben er hun fiat aan gegeven en B. en W. |neenden het plan te moeten toejui chen. De raad bleek van dezelfde ge- voeleiis. En dan kende men aan het bestuur der Bijz. School 1524.24 vergoeding toe voor 1951. Aan een ingezetene kende men een vergoeding toe in reiskosten voor kinderen, die een school te Middel- hamis bezoeken. Woningbouw Burgemeester Kruyff deed de belang rijke mededeling, dat op de Nationale Woningbouwlening met 6800 gld. voor keur voor Den Bommel is ingeschreven. Dat is niet zo'n groot bedrag, maar B. en W. willen het toch gaarne lenen, te meer omdat de bank meer wil lenen, nl. 39.575.terwijl men uit anderen hoofde nog wel een en ander hoopt te krijgen. Het college stelt zich voor om zes of acht woningen te laten zetten. De raad keurde een en ander direct goed, waarbij de heer Matthijsse er aan herinnerde, dat men in een vergadering van de woningbouwvereniging de hoop heeft uitgesproken op 20 woningen, waarop de voorzitter opmerkte: „Voor mijn part zijn er vijftig! Er zouden verscheidene huizen onbewoon baar verklaard moeten worden." BouviTvolume is er voor zes wonin gen, zo deelde de voorz. nog mede, maar acht zal ook wel gaan. De heer Loikker vroeg hoeveel er in het Westen kunnen komen, waarop de voorz. antwoordde van acht. Met de wo ningbouwvereniging zal nog wel eens overlegd worden. De heer van Gelder wees op de belan gen van de Zuidzijde. V;roeger had de woningbouwvereen, daar geen leden, nu een viertal, die ook wel woningen willen hebben. Veilioging keurlonen De raad besloot tot verhogen van de keurlonen, nadat de voorzitter had uit eengezet, dat de keuringsdienst met de tegenwoordige tarieven niet uitkomt. De heer van 'Gelder vond het keuren en huisslachten nu een dure grap wor den. De heer Buth besprak het salaris van de hulpkeurmeester, maar de voorzitter noemde het moeilijk om er onderuit te komen. De heer Jaix^s vertelde, dat een en ander in Den Haag is klaar gemaakt. Eerst was hij er tegen, maar later heeft hij er zich maar bij neergelegd. De heer Vervloei verwachtte dat het aantal huisslachtingen zal verminderen, maar de voorz. deelde mede, dat men bij de becijfering van het tegenwoordige aantal is uitgegaan. Diisioussie over verbouwing Een min of meer langdurige discus sie volgde naar aanleiding van een ver zoek van de architect Kloppers uit Mid- delharnis ten behoeve van de timmerman Bakker, die voornemens is een bestaand gebouw tot vier woningen te gaan ver bouwen en daarvoor nu subsidie ver zocht, waartoe de mogelijkheden bij de wet zijn geregeld. Rijk en gemeente kun nen zo'n geval naar rato subsidiëren. De voorz. sprak over een bedrag van 1500 gld. voor rekening der gemeente en over mooie woningen. Men overwoog evenwel, dat de bou wer het voomemeni heeft de woningen te verkopen als deze klaar zijn er dat er toch in ieder geval inwoners .van Den Bommel in zullen moeten komen. (VóóT Je restauratie, anno 1900) Deeses steens geChrlft een ieder gaet ontfoVWen Wie Men Van dit dorps hVYs den eersten steen fonderen saCh 't Was den sChoVdt WoestInghVe die 't eerst begon te boVWen Weesende den tWaeLfdem IVnl op sine adoLphs daCh. 1616. Menigeen (vooral vreemdelingen); heeft bovenstaand gedicht met in teresse staan lezen, waarbij vooral de hoofdletters de aandacht trekken. Deze hebben de betekenis van Romeinse cijfers, die bij elkaar geteld het jaartal 1616 vormen, in welk jaar door de Schout Woestinghve opdracht werd gegeven tot de bouw van dit Raadhuis, aan de bouwmeester Mel- chior van Harbach, een zeer bekend architect uit de zeventiende eeuw. Deze Melchior had vooral in dienst van Prins Maurits, verschillende scho ne bouwwerken ontworpen. De gemeentehuizen van Klundert (thans in restauratie) en Bolsward (Fr.) zijn ook door hem gebouwd en in de zelfde trant. Vóór 1616 was er wel een secretarie, wat echter in 1586 door brand werd verwoest. In 1611 werd door de Ambachtsheer van Aerssen een bedrag van 60.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuw Raadhuis. Na de voltooiing in 1616 is deze gemeente dikwijls door zware rampen getroffen geweest (brand, overstroming, storm e.a.) maar het Raadhuis bleef gespaard. In de loop der jaren zijn meerdere veranderin gen aangebracht en in 1830 begon men met verbouwingen. De kleine ra men werden door grote vervangen, de gevel kreeg een rood kleurtje met overtrokken voegen. Men zat toch immers in het land van de meekrap! Ook van binnen ging men moderniseren, met het gevolg dat er van de inwendige schoonheid weinig overbleef. In verval Honderd jaar later te kenden zich ernstige scheuren in de muren. Het houtwerk was op sommige plaatsen ver gaan en de gevel dreigde in te storten. De toenma lige Burgemeester dhr W. J. Donkersloot be sloot met zijn raad tot restauratie over te gaan. De eerste brief dienaan gaande dateert van 8 April 1929. Zij was ge richt aan „Monumenten zorg". Het antwoord was zeer bevredigend en na grondig onderzoek werd door het Rijk 40 van de kosten toegezegd wat maximaal 51.000.be droeg. De Provincie be taalde 20 in de kos ten. Van het Werkfonds kreeg men ook de nodi ge steun en toen kon op 26 November 1937 de aanbesteding plaats heb ben. De Gebr. Naglé uit Geertruidenberg werden de aannemers, die in Ja nuari 1938 met het werk aanvingen. Ir A. van Essen te Voorburg was de architect en de heer H. C. de Ruiter dagelijks opzichter. Het totale be drag, dat met de restauratie was ge moeid, beliep f 100.000. Ingebruikname. Vlot verliep het werk, want reeds op 28 September 1939 had de offi ciële ingebruikname plaats onder lei ding van Burgemeester C. Slobbe. Hierbij waren vele vertegenwoordi gers van diverse instanties aanwezig o.a. Mevr. Goekoop als ambachts vrouwe van de Ambachtsheerlijkheid „St. Adolphsland." Ir. C. C. J. de 1' Espmasse van het Ihstituut Werk- verruiming (waar de houten lambri- zeringen enz. werden getimmerd en bewerkt). Wethouder Buurman van 's-Gravenhage en vele anderen. De foto Bovenstaande foto dateert van om streeks 1900. Onder het bordes was toen het weeghuisje waar wijlen dhr A. V. d. Tol als weger fungeerde. Achter dit bordes was beneden de waag. In deze waag was gereedschap van de gemeente geborgen. Nu is er een stookplaats met een centrale ver warmingskachel en het kantoor van de gemeente-architect gevestigd. Bo ven de waag was evenals thans de raadzaal. Achter de twee ramen rechts van de deur was voordien het secretarie, terwijl er zich hu de ambtskamer van de Burgemeester bevindt. Het raam geheel rechts be neden waarvan de helft te zien is, was ingebruik bij de fam. Jordaan, daar de heer L. Jordaan als Gem. Veldwachter zijn woning onder het secretarie had. Nu is er een kantoor tje gevestigd, waarin de controleur voor de steunverlening zetelt. Voor heen had er de distributiedienst verblijf. Dit raam is nu vervallen en om de hoek geplaatst. Aan de achterzijde is nu de secre tarie boven; een kluis en arrestan ten-lokalen beneden, benevens zowel boven als onder een grote hal. Aan de zijkant van de Molendijk komt ook het raam uit van de kamer van de gemeente secretaris. Op het bordes Was vroeger alleen maar een hek; nu staan er twee leeuwen met in hun klauwen de wapens van Nederland en Zuid-Holland gevat. Onder het bor des is nog een steen aangebracht voorstellende Neptunus met de zee meermin. De grote ramen zijn allen vervangen door nieuwe en veel klei nere; terwijl ook luiken zijn aange bracht. De ramen bestaan uit glas in lood met in ieder bovenraam een ge brandschilderd wapen o.a. van Ne derland, Zuid-Holland, O'Plaat, Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene en an dere. Door de nauwgezetheid waarmede bij de restauratie is te werk gegaan heeft het gebouw zowel uiterlijk als innerlijk aan schoonheid gewonnen. Op de Kaai neemt het raadhuis een dominerende plaats in. De raadzaal heeft een specifiek 17en eeuwsen stijl. De monumentale schoorsteen, de eikenhouten betimme ring geven een rijk cachet aan deze zaal. Prachtig is ook het schilder stuk "vervaardigd door de kunst schilder de heer Roodenburg van Voorburg, voorstellende het raadhuis met zijn omgeving, destijds bij de opening geschonken door de burge rij. Vermelden we nog dat ook leden van ons Koninklijk huis dit raadhuis hebben betreden. In de oorlog 1914 1918 was het Koningin Wilhelmina en in 1947 bij hun bezoek aan Flakkee Koningin Juliana (toen Prinses-Re gentes) en Prins Bernhard. Het bouwen van dit raadhuis in 1616 is wel een reuzenwerk geweest. De gedachte komt onwillekeurig, dat de gemeente toen ook welvarend moet zijn geweest. De omgeving Bezien we de omgeving, dan is het eerste huis naast het raadhuis vroe ger bewoond geweest door de fam. V. Gent, thans bewoond door de com- missionnair dhr A. Hotting. Daar naast woonde de fam. H. v. Rossum en nu de gemeente-ontvanger dhr J. Vetter. Het laatste' huis werd be woond door de heer A. v. d. Tol en nu door de Landbouwer dhr P. van Es. Deze hulzen zijn ook niet meer in hun oorspronkelijke staat, daar zij eveneens zijn gerestaureerd. Geheel links ziet men nog een oude boeren (tuit) wagen. De heer van Gelder vond de begroting niet hoog en de heer Vervloet wilde een en ander bezien uit het oogpunt van de woningnood, terwijl de heer Lokker ver moedde dat er heel wat liefhebbers zul len zijn. Uiteindelijk bleek men bereid tot de subsidie, die maximaal eenvierde deel van 60 van 11.000 gld. zal bedragen, maar op voorwaarde dat ingezetenen de woningen zullen betrekken. Braindwe«r In de rondvraag vestigde de heer van Gelder er de aandacht op, dat de brand weer op de Kranendijk voor een onmo gelijke taak staat bij gebrek aan blus- (Zie voor vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1