Vrijdag 22 en Zaterdag 23 Augustus zijn belangrijke dagend Sclimmmei]e r------------------------------- --------------N Kinderverlamming Vaccinatie Gemeenteraad van Ouddorp nog niet accoord met voorgestelde regeling voor keuring van huisslachting Erfenis Familie van den Boogaert 25ste Jaargang Woensdag 20 Augustus 1952 Nö. 5140 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDEGRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Men geeft voorkeur aan een dierenarts voor de drie Westelgke gemeenten Wat zeggen de mannen? Bchr^'fl: Zie de advertentie aan de aciiterzijde van dit blad. RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870 - 2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerscbJtint tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. In de laatste weken komen er in ons land veel gevallen voor van kinderver lamming. Denkt niet dat dit alles een ziekte is, de naam zou er aanleiding toe kunnen geven, die alleen kinderen treft. Neen, mensen van allerlei leeftijd wor den er door aangetast. Het is een ver schrikkelijke ziekte, die gepaard gaat met verlammingsverschijnselen. Gevaar lijk. Vaak met een dodelijke afloop, nog vaker met blijvende stoornissen voor het gehele leven. Aan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek ontlenen we de volgende gege vens. In de periode van 1 Januari tot 3 Ju ni 98 gevallen. In de maand Juni 149 gevallen, in Juli 369 en tot Maandag 10 Aug. over Aug. 183 gevallen. In totaal dus over het tijdperk van 1 Jan.10 Aug. 799 gevallen. Geen wonder, dat d§ hoofdinspecteur van Volksgezondheid Dr C. Banning en de inspecteur belast met het toezicht op besmettelijke ziekte de toestand ernstig noemen. Ook wijzen deze medici er op, dat het aantal gevallen dalende is en ge ven ze te kennen, dat er geen aanleiding is tot paniekstemming. Omtrent de frequentie, aantal geval len, ontlenen we aan het Centraal Bu reau voor de Statistiek de volgende ge gevens. In 1929 was het aantal gevallen per 100000 inwoneds 6,6, in 1930, 7,6 in 1938 7,9, in 1939 4,6, in 1941 4,9, in 1943 21,4, in 1944 13,4. Nu over de eerste zeven en een der de maand is het cijfer 7,9, zodat het geen wonder is dat de medici boven ge noemd de toestand ernstig noemen. Opmerkelijk is dat de ziekte vrijwel over het gehele land voorkomt al valt het op dat de ziekte zich heeft verspreid van uit Zuid-Llmburg, Noord L&iburg en Oost-Brabant. Zeeland en Drente zijn vrijwel vrij gebleven. En het advies der medici? Door hen wordt aangenomen, dat kinderverlamming een besmettelijke ziekte is. In verband daarmede wordt zindelijkheid op lichaam, voedsel en wo ning ten) zeerste aanbevolen. Gewaar schuwd wordt om te waken tegen over vermoeidheid. Een andere omstandigheid welke met deze gevaarlijke ziekte verband houdt is de vaccinatie. In de dagbladen heeft men dezer da gen het volgende bericht kunnen lezen: „In verband met het voorkomen van kinderverlanaming in ons land heeft de chef generale staf aan alle troepencom mandanten opgedragen, zorgvuldig toe te zien op reiniging van eet- en keu- kengerei, controle te houden op het keu kenpersoneel en toezicht uit te oefenen op keukens, cantines en latrines en vlie- genbestrijding, één en ander in nauwe samenwerking met de militaire genees kundige dienst. Dit geldt in het bijzon der voor troepen, welke gelegerd zijn in de oefenkampen, of welke zich onder oorlogsomstandigheden te velde bevin den. Voorlopig «uilen inentingen en her inentingen niet geschieden. (Vetgedrukt van ons Red.) en zal geneeskundig in grijpen in mond en keelholte, zoals trek ken van tonden of kiezen, slechts in uiterste noodzaak worden gedaan." Tot zover het bericht in de dagbladen. Bevolen worden de gewone maatrege len, zoals bij alle besmettelijke ziekten. Maar een bijzondere maatregel is het staken van de vaccinatie. Voorlopig geen inentingen of herinentingen. Op zichzelf behoeft dat niet te verwonderen. De medische wetenschap heeft al lang toegegeven dat inentingen verlanwnln- gen ten gevolge kunneit hebben. Geen wonder dus dat men nu er veel kinderverlamming optreedt men de vac cinatie stop zet. Voorlopig geen entingen en herinën- tingen in het leger. Die vaccinatie ook. Wanneer zullen de mensen toch eens wijs worden? Af schuwelijke stoffen brengen in gezonde lichamen. Maar bij allerlei vaccinaties zweert de medische wetenschap. In het verleden. En ook tot op heden. In het verleden. Tot de vele gevallen van hersenvliesontsteking aan het vac cineren een halt toeriepen. Indirecte vaccinedwang moest worden opgeheven. Door de macht der feiten. Wanneer zal men aan de inenting, vooral het gedwongen of half gedwon gen, een einde maken. Dat er nog ouders zijn, die hun kinde ren laten inenten is nu een raadsel. Het is een gevaarlijke kunstbewerking. Dat heeft het vorige jaar weer getoond. Eni ge verdachte gevallen van pokken. De hele medische wereld in 't geweer om te Vaccineren. Speciaal in het leger met dwangmaat regelen. En de gevolgen? Minstens ze ven soldaten na inenting aan encephali tis gestorven. Zoals vroeger. Meer slacht offers door ineruting dan door de pok ken. En dat aijn slechts de aanw^sbare ge volgen van de inenting of vaccinatie. Wie zal aangeven het getal dat minder «rnstlge gevolgen heeft gehad. Inenten is onverantwoordelijk. Niemand mag overeenkomstig Gods Woord zijn leven of gezondheid in gevaar brengen. En aan inentingen is gevaar, is groot gevaar verbonöjsn. Het stopzetten van alle Ineiitingen of herinentingeni bewiijst weer bg vernieu wing dat de vaccinatie een gevaarlflke bunstbewérklng is. De medici geven hier aelf het bew^s van de stelling, dat vaccineren gevaarlijk is. Dat men het niet vergete. Verleden week vergaderde de gemeenteraad van Ouddorp in het openbaar. Burgemeester Kleynenberg presideerde deze bijeenkomst, die door alle raads leden werd bijgewoond, maar waarin secr. Hof door ziekte afwezig was. De agenda bevatte enige belangrijke punten, o.a. betreffende de op handen zijnde keuringen voor huisslachtingen ook voor Ouddorp. Een verordening op het kap pen van houtopstanden in de gemeente werd voor nader beraad aangehouden. Uiteraard sprak men ook over het mond- en klauwzeer in de West-Duinen, waarbij men meest zich tegen afmaken van het vee uitsprak. En tenslotte kwam voor de laatste keer? de W.C. van molenaar Voogd om de hoek kijken. Ernstige discussie over het mond en klauwzeer in de duinen Opening geschiedde met gebed. Dan volgde een woord van welkom van de voorz., vaststelling notulen en ingeko men stukken, waarbij: brief van het be stuur van de afd. B.H.B.O., waarin het dank betuigt voor de toegekende subsi die uit de gemeentekas; besluit van G. Staten, waarbij zij hun beslissing op het hun ter goedkeuring aangeboden raads besluit d.d. 22 April 1952, strekkende tot vaststelling van een verordening tot wijziging van de bouwverordening voor ten hoogste twee maanden verdagen; besluit van hetzelfde college tot goed keuring van de raadsbesluiten, strekken de tot verhuur van de Woningwetwo ning Oosterweg A 248 en het voorste lo kaal van de voormalig'e Openbare Lage re School in de Oostdijk tot en met 31 December 1956; als boven tot goedkeu ring van het raadsbesluit, strekkende tot het aangaan van een tijdelijke geldlening met de Coöperatieve Boerenleenbank al hier, ter grootte van 25000.pari, binnen 2 jaar te vervangen door een vaste geldlening tot een gelijk bedrag; verslag van de Stichting tot bevordering der Tandheelkundige Jeugdzorg op de eilanden Goeree en Overflakkee, Voorne en Putten en Rozenburg over het jaar 1950''SI; de rekening van de Vlees keuringsdienst over het jaar 1951; ver slag 1951 van de Stichting „Tuberova"; rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen, be treffende kasopnemingen en controle van administraties in hét 2e kwartaal 1952. Deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen was voorts een brief van J. W. Tanis, Nieuweweg en H. Tanis, Mannen zijn niet zo scheu tig met complimentjes, maar U kunt er zeker van zijn, dat U ze, na een lieve lange dag, in hun nopjes brengt met een ver kwikkend glas bier. Daarom moet U eens, op een koel plekje, een paar pullen De Gruyter's bier klaar zetten! Dat is een pracht van een troef voor een huisvrouw om achter de hand te hebben. De Gruyter heeft steeds licht en donker bier vers voorradig Een pul kost 40 cent met cassabon. Denk er morgen eens aan een paar flesjes mee te brengen 520814 Lang is het gevaarlijke verzwegen of gebagetelliseerd. Maar de macht van de feiten heeft in de dertiger jaren de waarheid aan het licht gebracht. En de medici geven door het stopzetten van de vaccinatie ook nu weer het bestaan toe van het verband dat er bestaat tussen vaccinatie en ver lamming. Vaccineren is God verzoeken. Niemand, die zich rekenschap geeft van de gevaren, die er aan verbonden zijn zal tot vaccinatie overgaan. Wie het wel doet houdt geen reke ning met de gevaren en slaat de waar schuwing ook nu weer gegeven door de medici in de vrtnd. Vaccineren is zich ziek laten maken. Op een tijdsstip en in omstandigheden door de medici gunstig geoordeeld. Maar de gevolgen hebben ze niet in hun hand. En daarom vacctnere men niet. Omdat men zich niet opzettelijk ziek mag laten heten. Vaccinatie is God verzoeken. Vaccinatie is gevaarlijk. Het gevaar treedt meermalen in het licht. En hoeveel blijft niet verborgen? En voor de medici en voor de leek. Kruisweg alhier, pachters van een. per ceel bouwland v£ln de gemeente (Hof dijk) houdende verzoek om de kosten van het draineren van die percelen voor rekening der gemeente te nemen en de jaarlijkse rente van het aldus geïnves teerde kapitaal aan hen in rekening te brengen; B. en W. stelden voor afwijzend te Ijeschikkeni. De heer Caron vroeg de reden, waar na de voorz. uiteenzette dat de Heide Mij. subsidie gaf en dat het practisch uitgesloten is dat de pachters het land ontnomen wordt, zoals vroeger de kans wel geweest zou zijn. De heer Caron wilde de adressanten laten; schrijven dat de pacht niet ontno men zal worden, behoudens in geval van verwaarlozing. De voorz. wees er op, dat deze zaak moeilijker ligt dan men oorspronkelijk dacht. De heer Hameeteman vond voorstel en verzoek niet goed geformuleerd. Het gaat om de kosten der buizen, 't Is lang niet zeker dat pachters tot in verre toe komst de pacht houden en spr. achtte het billijk, dat de eigenaar van de grond geld geeft voor het niet gesubsidieerde deel der drainage. Daarmede handele men in de geest van de regering, die streeft naar verhoging van de produc tie. Spr. betoogde dat 5 procent 's jaars billijk Eou zijn als intrest. De heer Nieuwland steunde het voor stel van de heer Hameeteman. Daarop trokken B. en W. hun voorstel in en werd dat van de heer Hameeteman aan genomen. Een adres was ontvangen van M. Spee-Grinwis,. A 117 alhier, waarin zij verlenging vraagt van de bij raadsbe sluit van 24 Mei 1935 verleende ver gunning tot het hebben van een weeg brug met bijkomende werken op de ha- venkade. Dit werd ter nadere bestudering in handen van B. en W. gegeven. Volgde vaststelling van enige pen sioengrondslagen. Een voorstel van B. en W. tot vast stelling van een kapverordening hout opstanden binnen de bebouwde kom werd door B. en W. teruggenomen. En dan volgde een voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentelijke regeling ter uitvoering van de Vlees- keuringswet. Idem tot wijziging van de verordening op de heffing en invorde ring van keurlonen in de gemeente Ouddorp. ,,Het zal de heren bekend zijn dat we tot heden ontheffing hadden van de keu ring tot huisslachting. Maar per 1 Oct. gaat de keuring onherroepelijk in. De consequenties zijn bekend: men kan centraal slachten (f 4.50) of aan huis 7.50)", aldus leidde de voorz. een en ander in. Hij meende dat men het best kan streven naar slachten aan huis. „Ik ben geschrokken van de rege ling" vertelde de heer Caron. „Men stelt een keuringsveearts en daarnaast een hulpkeurmeester voor, kosten 11097.De thuiskeuring zal kosten 7.50 en men denkt dat er 1600 slach tingen zullen zijn, maar spr. dacht dat Ouddorp alleen er 1500 heeft. De voorz. noemde die schatting te hoog. 't Zijn er plm. 1000! De heer Ca ron achtte het bedrag voor huisslach ting te hoog. Het gewone keurloon is al hoog en de vervoerskosten komen er nog bij. Spr. achtte progressie in het tarief nodig. Ouddorp zal 7 a 8000 gul den moeten opbrengen en dat moet van de arbeiders en kleine boeren komen. Spr. vond dat men de mensen vrij moet laten. Zelf zou hij thuis laten slachten, zonder dat hij hiermede iets ten nadele van iemand wilde zeggen. Spr. achtte zo'n duur apparaat voor de streek niet op z'n plaats en hij verzocht B. en W. met de burgemeester van Dirksland te overleggen of het niet goedkoper kan. Men raamt 2000.winst op 1200 slachtingen. Dat achtte spr. onnodig. De heer Hameeteman had geen gaat je kunnen vinden om van de keuring af te komen. Doch hij had een ander voor stel verwacht. B. en W. zouden goed doen om voor Ouddorp, Goedereede en Stellendam naar een veeartsenpractijk te streven. De nieuwe veearts zou geen overmatig grote pract^jk hebben, maar die kan aangevuld worden door de keu ringen. Spr. vermoedde dat men dan veel goedkoper uit zou zijn. Thans legt de heer van Nieuwenhuizeni zijn prac- tijk er voor neer. Weth. Nedftriof achtte een veel ge meenten omvattende regeling goedkoper De voorz. deelde mede, dat de over heid één kring voor het gehele eiland' wil, maar voor 5 jaar heeft men dat nog uitgesteld, dit met het oog op het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd van de heer v. Nieuwenhuizen. Zo is dan voor de meeste mensen de vacantie weer ten einde. Aan velen is het te zien, dat ze er een poosje uit ge weest zijn. Je hebt dan slechts naar hun chocoladegezichten en verschoten haren te kijken. Velen hebben verre reizen ge maakt omdat ze het in Holland „niks vinden," maar ook zijn er velen die te Ouddorp verpozing hebben gezocht. Het is daar goed toeven voor iemand die er een rustig plekje uitzoekt. Die zijn daar bij de vleet te vinden. Ook is er strand genoeg om ergens te gaan zitten, waar je desgewenst moederziel alleen van zon en zee kunt genieten. Schrammetje is er meermalen geweest en de Ouddorpse rust heeft hem steeds goed gedaan. Er gaat een grote bekoring uit van de zee, die rusteloos ruisend gedurig in eb en vloed gaat en keert. En niet minder im ponerend is het aanschouwen van een prachtige zonsondergang. Slaat men die er op een stille avond van een duintop gade, dan tekent de zinkende zon een gouden baan over het onafzienbare wa ter, waardoor de golfjes uit het edelste metaal gegoten schijnen. En wanneer dan de zon als een grote rode bal achter de kinx wegzinkt en de maansikkel zich scherper tggen het firmament aftekent, komen de regels van de psalmdichter ons onwillekeurig voor de geest, waar hij zegt: „De gouden zon weet waar zij schuil [moet gaan. De wisseling der wisselende maan, Aan tijd en loop op 't wonderbaarst [verbonden. Verschijnt ons oog op haar bepaalde [stonden; Gij, Heer, beschikt door Uw geduchte [macht. De duisternis en 't wordt op aarde [nacht." De silhouetten van een paar schepen schuiven aan de einder elkaar voorbij en snel daalt het duister over land en zee. Een late meeuw wiekt met schorre schreeuw en snelle slag landwaarts en de vuurtoren zwaait reeds zijn enorme lichtbundels over het wijde water, met een knipoogje beantwoord door een mij len uit de kust liggend vuurschip. Dan daalt ge, het duin af en op uw met elzenhout begroeide weg naar huis be geleidt U de zang der krekeitjes Er zou over dat Ouddorp een boek te schrijven zijn. Was ik met de pen even handig als met de troffel, dan deed ik het vast, doorspekt met dialect. „Goa- je weig of ik sloa-je weig" en zo, weet U wel. Maar vooralsnog zal daar niets van komen. Ik prijs het al, wanneer ik elke week m'n hoekje vol kan krabbe len, laat staan een roman over Ouddorp schrijven. Dat moeten straks de geleer de jongens maar doen die van de scho len komen en geen baan kunnen krijgen. Daar houdt Schram z'n hart weleens van vast. Als de maand Augustus uit is stromen de scholen weer vol. Waar moet al die geleerdheid toch emplooi vinden? Schram las laatst in een vakblad het verhaal van een fabrikant, die geen goede draaiers of fraisers wist te vin den. Hij deed zijn beklag er over dat dit soort mensen aan het uitsterven is, om dat de zoon van een draaier met alle geweld opzichter of ingenieur wil wor den en neerkijkt op het uiterst mooie en nuttige vak van zijn vader. Er komt een tekort aan goede vaklui en een over maat van leidinggevend personeel". Over de psychotechnische bureaux, die alleen maar in staat zouden zijn om ie mand goed personeel te bezorgen, was deze fabrikant ook niet erg te spreken. Op aandringen van een vriend had hij eens zo'n knappe bol van zo'n bureau laten komen. Het intellect droop van z'n gezicht en hij droeg een vervaarlijke uilenlbril. De fabrikant zou het dan maar eens proberen maar accordeerde dat hij zelf alle brieven die binnen kwamen wilde zien en later alle mensen wou spreken die hij goed achtte. De uilebril keek bezorgd. „Om zoiets te selecteren moet U minstens zes jaar intensieve psychologische training achter de rug hebben," zei hij tegen de fabrikant, die daar maar eens fijntjes om lachte. En fin, er kwam een advertentie in peper dure bladen, waarin bescheidenheids- halve hun eigen bureau met grote let ters werd genoemd. Twee weken later kwam de uilebril terug met de „prae- selectie". Het duizelde van de achten, negens en tienen op de cijferlijstjes. De fabrikant vroeg om ook de „afgelegden" eens te mogen bekijken. Daaronder was een brief van iemand met fikse hand geschreven in eerlgke stijl. Zijn opleiding was niet bijster, maar hij haid jaren practijk op een bekende fabriek. Hij was juist gepasseerd door iemand die een academische graad had. „Die man moet U eens testen" zei de fabrikant. Daartegen verzette de knappe bol zich met alle macht. De fabrikant herinner de aan de afspraak en de uilebril zwicht te. Hij moest tenslotte ook eten. Een week later kwam het rapport, vol prach tige vaktermen zoals inhabities, com plexen, Ik-vereenzelviging en al dat fraais. Conclusie: ongeschikt voor om gang met personeel." Daar moest de fabrikant nu juist iemand voor hebben. Hij belde de uilebril op en vroeg hoe hij dat nu had vastgesteld. Dat was natuurlijk het geheim van de smid, maar op aandringen van de fabri kant kwam het er uit. Hfl vertelde die man gevraagd te hebben of hij aan sport deed. Ja, zei de man. Wat voor sport? Zeilen, zei de man. Zeilt U nu liever al leen of met andere mensen? Liever al leen, zei de man. „Afgekeurd", luidde het vonnis. Ongeschikt wegens gebrek aan socisial gevoel! De fabrikant nam de man aan, tegen het advies van de uilebril in. Hij is er nu twee jaar en staat'aan het hoofd van een afdeling. De mensen waarderen hem, hij is een beste vakman en hij helpt de jongeren met raad en daad voort. Kijk, zei de fabrikant, ik moet mensen hebben die de moeilijkheden van dichtbij kennen, al hebben ze dan een minder mooi puntenlijstje. Mensen die door werken hoger klimmen en niet te veel bazelen over „sociale zekerheid" en geborgen zijn." Dat breekt de energie van deze en de toekomende generatie. Ik vraag U schreef die fabrikant, die zelf ook van-de-grond-af begonnen was. wel ke zekerheid hadden de Ruyter, Tromp, Heemskerck en anderen? In die tijd bouwden de Nederlanders een wereld rijk, waren beurtelings gevreesd en ge ëerd en legden de basis voor een enorm zakenleven. Ja, die fabrikant heeft wel een beetje gelijk, zou ik zo zeggen. De geleerdheid loopt binnenkort iedereen van het ge zicht, maar de practische toepassing om iets tot stand te brengen ontbreekt. En op de practijk komt het grotendeels aan, nietwaar „De ondervinding is de beste leermeester" schreef ik op school al. En dat is toch nog zo? SCHRAMMETJE De heer Caron vond voor Ouddorp de afstand naar Dirksland veel te ver en daardoor de kosten te hoog. „Daarom komt er hier een hulpkeur meester!" attendeerde de voorz. De heer Caron kon niet over de uit gaven heen. „We zijn zo arm als de mieren, maar in Gelderland maakt men het vee af omdat één koe mond- en klauwzeer heeft! Men graast maar in de kas tot op de bodem!" aldus de heer Caron. Weth. Nedeitlof merkte op, dat men een daling van het aantal slachtingen verwacht. Spr. zag geen enkele andere oplossing, ook niet in het voorstel van de heer Hameeteman, waarop deze di rect antwoordde, dat het best mogelijk is om voor October nog een veearts te hebben voor de drie gemeenten. „Het rijk bepaalt de salarissen!" deel de weth Nederlof mede. „Ja, niaar op wiens advies...?" vroeg de heer Hameeteman de wethouder af. De discussie werd geanimeerder en meer raadsleden bleken voor het voor stel Hameeteman te gevoelen. „Kan zo'n veearts die huisslachtingen aan?" vroeg de heer P. Grinwis. De voorz. zei geen resultaat van de pogingen voor een nieuwe veearts te verwachten, maar men kan het probe ren! Het voorstel van B. en W. werd daarop afgewezen; men zal opnieuw in overleg met Dirksland en de andere ge meenten treden. De W.O. en de rooilijn! Volgde een voorstel tot wijziging van de bijzondere voorgevelrooilijn voor de Oostzijde van het Zuidelijke gedeelte van de Pik de Poeweg, vastgesteld bij raads besluit van 22 April 1952. Dé heer Nedeilof zei zijn standpunt te hebben bepaald. Hij vond de oplos sing weinig geschikt. Het wordt een rooilijn met een hoek er uit. De raad wilde een rechte rooilijn. Die hoek is niet mooi en spr. zei'tegen te zijn. De heer Hameeteman was het met de weth. eens, maar „na alle viezigheid over het vieze ding," wilde spr. het kron kelt je maar op de koop toenemen. Werd aldus besloten. Weth. Nederlof was tegen. Eeni voorstel tot uitbreiding van de verleende garantie inzake de tijdelijke voorzieningen ter verbetering van het veer Hellevoetsluis-Middelhamis werd aangenomen, in zover dat men instem de met hetgeen door Prov. Staten in de zen werd besloten. Dat zou verschrikkelijb zJjn! In de rondvraag informeerde de heer Kodk naar de afsluiting van de West duinen vanwege het mond- en klauw zeer bij het vee. De voorz. zei Zaterdag mededeling van de ziekte te hebben gekregen. Di rect is overlegd welke maatregelen moes ten worden getroffen. Zo straks, aldus de voorz. komt de veeartsenijkundig in specteur hier en zal beslist worden wat er verder moet gebeuren. Vermoedelijk wordt het aangetaste vee afgemaakt, we hopen dat dit met de rest niet gebeurt. Alles zal daarvoor in he^ werk worden gesteld en vandaar ook de zeer strenge afzetting. De Commissaris der Koningin is van een en ander in kennis gesteld en heeft zijn goedkeuring aan de maat regelen gehecht. „Waarom zou men afslachten?" vroeg de heer Koek. „Dat is mijn zaak niét!" verklaarde de v'oorz. „Meestal zijn er weinig sterfgevallen van mond- en klauwzeer!" beweerde de heer Koek. „Daar gaat het niet om, het betreft de export!" wees weth. Nederlof aan, waarna de heer van Damt met een ver haal uit de practijk aantoonde hoezeer de export ook van uien bedreigd wordt als er in Nederland mond- en klauwzeer blijft heersen. Men neemt het met de maatregelen zeer nauw. De heer Caron vond dat men zieke koeien onder quarantaine moet houden en eerst in laatste instantie tot afmaken mag worden overgegaan. „Het land moet vrij worden van de ziekte!" verduidelijkte de heer NecSerlof nog, maar de heer Caron sprak over „struisvogelpolitiek" en dat Engeland toch al op de hoogte is. De voorz. herhaalde dat beslissingen genomen zullen moeten worden aan de hand van de wet. De heer Hameeteman verklaarde het eens te zijn met degenen, die het vee willen afslachten al vindt hij dat van zelfsprekend een verschrikkelijke zaak. Overigens telt de mening van de raad hier in het geheel niet. Het best is het om de voorzorgsmaatregelen stipt na te komen. Als men alles in het werk stelt kan men wellicht het afslachten voor komen. „Laten wij er niet verder over praten! verzocht de voorz. en daarop vroeg de heer Paöftnos of men niet gaat beginnen aan verbreden van de provinciale weg naar Goedereede, nu er zoveel werklo zen zijn. De voorK. antwoordde dat men wel licht volgend jaar met die verbreding begint. De heer T. Grinvrts informeerde naar woningbouw, waarna de voorz. mede deelde dat men binnenkort 18 woningen hoopt aan te besteden. OOLTGENSPLAAT MELISSANT Ger. Gem. Heden Dinsdagavond 6.30 uur hoopt voor de Ger. Gem. voor te gaan Dr Steentalok van Gouda. In een der bladen is onlangs melding gemaakt dat de familie Boogaert een erfenis te wachten zou staan van een gestorveni familielid in Amerika. Ter in formatie van de lezers van dit blad kwam een schrijven binnen, dat degenen wie aanspraak op een deel van deze er fenis kan maken aan onderstaand adres kan schrijven. Ondergetekende schreef o.a.: Zij moe ten mij mededelen wie hun ouders en grootouders zijn, waar en wanneer die zijn geboren. De naam Boogaert wordt vaak anders gespeld (Boogerd, van den Boogaard etc.) maar dit doet niet ter zake. Het heeft geen zin, officiële in stanties om inlichtingen te verzoeken want die zenden alle vragen aan mij door. Alle gegevens zijn in mijn bezit. Daar de kinderen van de erflater aan verschillende families verwant zijn ge raakt, noem ik hier de namen van fa milies, diemogelijk ook als gegadig den in aanmerking komen: Den Braber, Noordijk, Zeedijk, Roodzant, Kasteel, Everwijn, van Schouwen, Overweel, van de Roovaart, van Putten, Snijders. Niet iedereen' zal voor een deel van de erfenis in aanmerking komen maar het is de moeite van het schrijven wel waard. En wil men vooral mijn adres zorgvuldig op de enveloppen vermelden: Mrs. Boogaert-Riet 28 40 porter Ave Ogden Utah (U.S.A.) Daar verschillende namen hier ge noemd ook op Flakkee voorkomen, lijkt het ons niet overbodig het bovenstaan de onder de aandacht van onze lezers te brengen. Naar wij vernemen hebben) reeds verschillerude families naar boven staand adres geschreven om inlich tingen. Niet geschoten is zeker mis «n men kan nooit weten. CENTKALE VEILING MIDDELHARNIS Veiling van Vlfijdag 15 Augtustns 1963 Pruimen 6.22.'Eigenheimers 7.60-t8.10; Tomaten 30.—38.—Ge le savoye 5.7.Rode kool 4. 5.Druiven 71.90.Komkom mers 4.^9.Dubbele bonenl 35. 39.—; Andijvie 5.—^.alles per 100 kg. Kropsla 5.—7.10, Meloenen 32.t- 37.per 100 stuks.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1