i: f' 1 1 1 De mislukking van Prof. Beel „De Fruitcentrale" OUD-SOMMELSDIJK m 11^ De heer M. Keijzer te Stellendam koninklijk onderscheiden VACANTIE L» p^ 25ste Jaargang Zaterdag 9 Augustus 1952 No. 2139 CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN HiU ket 3Cykvenót De nieuwe vertaling naast de Statenvertaling B. d. VEER Hoe het vroeger was j - - :-'^^ MM hé mm Grote verdiensten voor de Visserij personeel van de drukkerij Gebrs. de Waal itXZ^iiand&n - nieuwó" niet zal verschijnen RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor aavertentiën uitsluitend DrukkerrT Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Zes weken na de verkiezingen heeft Nederland nog steeds geen nieuw minis terie. In ons artikel over de mislukking van Dr Drees schreven we, dat deze te recht de kabinetsformatie in rustig tem po en niet op z'n Frans behandelde, het geen van Prof. Beel ook gezegd kan worden. Maar het wordt nu toch wel al te bar. Nog andere 6 weken scheiden ons van de opening der Staten-Gene- raal op Dinsdag 19 September. Dan moet het nieuwe Kabinet eigenlijk de Rijksbegroting voor 1953 indienen. Hoe is het ml mogelijk, dat de nieuwe mi nisters dit op zo korte termijn volgens de uitgestippelde politiek van het dan gevormde kabinet voor elkaar krijgen? De ministers Staf, Mansholt, Rutten en In 't Veld, die zeer waarschijnlijk aan blijven, krijgen dit wel in orde, maar voor de rest wordt dit een précaire si tuatie, al bereiden de departementsamb tenaren de begrotingen technisch wel voor. Het gaat ook om de politieke lijn. Politiek kinderspel? Het grote publiek ziet schouderopha lend het politiek gemarchandeer der for mateurs en fractievoorzitters aan. Ve len vinden het een uitermate kinderach tige vertoning van al deze politici. En tot op zekere hoogte hebben ze gelijk. Wat tot dusver vertoond is, is in elk geval gespeend aan elk verantwoorde- lijkheidsgervoel voor de nationale zaak. Zij schijnen niet te beseffen, dat de in ternationale toestand dermate gespan nen is, dat Nederland ten spoedigste een sterke nationaal-ingestelde regering moet hebben. Evenmin schijnen zij er van overtuigd te zijn, dat het niet aan gaat de vele binnenlandse problemen, die om doelbewuste oplossing schreeuwen, enkele maanden te laten liggen. Het prestige van de partij schijnt zwaarder te wegen dan het belang van land en volk. En we kunnen het dan ook ten vol le verstaan, dat menigeen de politieke touwtrekkerij in Den Haag een weerzin wekkend schouwspel vindt. Toch van enorm belang Aan de andere kant moet men echter niet uit het oog verliezen, dat de forma tie van een kabinet in ons land nu een maal moeilijk is in verband met het feit, dat we hier niet, zoals in Engeland en Amerika, slechts 2 partijen hebben, doch 5, die bij een kabinetsformatie een rol spelen, nl. de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R., de C.H. en de V.V.D Het is ook niet meer zoals voorheen, toen er spra ke was van links en rechts Sedert de Roomsen de coalitie verbroken hebben, vormen zij de centrumpartij. Bovendien is de P.v.d.A. zulk een grote partij ge worden en stelt ze in tegenstelling met vroeger zozeer prijs op deelname aan de regering, dat ze moeilijk uit te schakelen is. Daarbij komt, dat de K.V.P per sé een kabinet wenst, waarin zowel de P.v.d.A. als de Prot. Chr. partijen zitting hebben. Uiteraard kan dit alleen tot stand komen door middel van een compromis inzake het program en de zetelverdeling. Over een vaag program zijn de 4 fractieleiders het eens gewor den, doch zowel bij Dr Drees als bij Prof. Beel Uep de zaak spaak op de ver deling der portefeuilles. De eerste slaag de niet doordat de A.R. geen genoegen namen met hun aandeel en de laatste zag zijn pogingen mislukken, omdat de P.v.d.A. misdeeld meende te worden. Men moet niet denken, dat de weder zijdse touwtrekkerij slechts kinderachtig politiek gedoe is, althans niet in hoofd zaak. Laat men niet yergeten, dat het van zeer groot belang is, wie een be paald departement als minister zal be heren. Binnen het kader van het rege ringsprogram en de kabinetspolitiek heeft elke minister nog een tamelijk rui me armslag voor zichzelf. Het maakt een heel groot verschil, of b.v. Lieftinck op Financiën zit of Lucas, of Sociale Zaken in handen is van een N.V.V.-man of van Stapelkamp, of Onderwijs wordt geleid door Van Sleen of door Mr Terp- .stra. De diverse partijen azen alle op de sleutel-departementen. Waterstaat, Over zeese gebiedsdelen. Oorlog, Buitenlandse Zaken, interesseren hen niet zo. Dat zijn, vanuit partij-politiek oogpunt, departe menten van secundair belang. Van meer betekenis zijn Justitie (benoeming der rechterlijke macht). Landbouw (deel der economische politiek). Wederopbouw en Volkshuisvesting. De departementen van primair belang zijn Financiën, Economi sche Zaken, Sociale Zaken, Onderwijs en Binnenlandse Zaken. Zonder in bijzon derheden te treden voelt ieder wel waar om dit sleutelposities zijn. Het is dus Vanzelfsprekend, dat de partijen achter de schermen via de kabinetsformateur een verwoede en verbeten strijd voeren om de bezetting van bepaalde zetels en dat deze hun zeer terecht dikvrtjls van meer belang toeschijnen dan het program van de formateur. Het kabinet en de stenibus De socialistische pers komt bovendien voortdurend met nog een ander argu ment; wij zijn de winnende partij ge weest, dus dat moet in het te vormen Cabinet tot uitdrukking komen. iWe heb- Tsen eens aan de hand van de cijfers na gegaan, wat we daarvan moeten deuken. Rekening houdende met het groter aantal kiezers (in 1952 waren er 8 meer dan in 1948) had de P.v.d.A. 100.000 stemmen meer moeten hebben dan in 1948 om op hetzelfde peil te blij ven. Zij had er 280.000 meer, dus be haalde een zuivere winst van 180.000 stemmen. Van dit aantal zijn er 80.000 afkomstig van teruggekeerde commu nisten, zodat de P.v.d.A. ongeveer 100.000 stemmen heeft gekregen van „doorgebroken" Roomsen en Protestan ten. Naar schatting zijn er hiervan 50.000 afkomstig van de K.V.P. Deze heeft in totaal 125.000 stemmen verlo ren, waaraan echter 75.000 aan Welter. De andere 50.000, die de P.v.d.A. won, kreeg zij van de A.R. (naar schatting 45.000) en van de C.H. 5000.) De A.R. partij verloor 100.000 stemmen (de 8 inbegrepen) waarvan 35.000 aan de partij van art. 31 (Geref. Politiek Ver bond.) De overblijvende 20.000 zijn ver moedelijk, vooral in de grote steden, naar de V.V.D. gegaan. De C.H. verloor in totaal 13.000 stemmen aan de P.vd.A. en V.V.D. Er heeft dus inderdaad een verschui ving plaats of liever enige teigenstrijdlge verschuivingen. Als we die van de te ruggekeerde communisten uitschakelen (welke bijna de helft van de P.v.d.A.- winst vormen), omdat deze de verhou ding met de anderen meespelende par tijen niet raakt, komen we tot de con clusie, dat er enerzijds een ruk naar het socialisme te bespeuren was van 100.000 confessionele kiezers (dus A.R., C.H. en R.K.), doch anderzijds een ruk naar de andere, anti-socialistische kant, welke zich openbaarde in de winst van dhr Welter, bestaande uit 75.000 Room sen, die niet accoord gingen met de progressieve politiek der K.V.P. en in die van de V.V.D., welke 47.000 stem men won. Er was dus een verschuiving naar de progressiViteit toe van 100.000 en één in omgekeerde richting van 120.000! De laatste was derhalve groter dan de eerste. De vraag is nu, hoe deze tendenties verdisconteerd moeten wor den in de kabinetsformatie. Waar is de democratie? Als men zuiver democratisch te werk wil gaan, moet met beide factoren re kening worden gehouden. Dat heeft echter noch Dr Drees noch Prof. Beel gedaan. Zij schakelden de V.V.D. al bij voorbaat uit! Mr Oud is te conservatief en Welter's partij is te klein. Doordat de K.V.P., de A.R. en de C.H. hiermee genoegen hebben genomen, hebben ze niet alleen de uitspraak der kiezers ge deeltelijk aan hun laars gelapt, doch ook de positie van de P.v.d.A. ongemeen versterkt, daar deze nu vanzelfsprekend bij de verdeling der portefeuilles alleen rekent met haar eigen winst. Deae poli tiek lijkt nergens naar! Uit vrees nog meer stemmen van arbeiders te verlie zen spelen deze partijen de P.v.d.A. in de kaart, verzwakken hun eigen positie bij de onderhandelingen en lopen zij ge vaar diegenen, die een straffe anti-so- ciaUstische politiek voorstaan, nog meer tegen zich in het harnas te jagen. Naar onze mening had de V.V.D., die toch ook tot de winnaars behoort, ingeschakeld moeten worden. Bovendien moet de P.v.d.A. begrijpen, dat de verschuiving vanuit de 3 confes sionele partijen naar rood per slot van rekening nog geen 2 van het totale aantal kiezers bedraagt. Wij vragen ons af, of deze 2 de koers van het rege ringsbeleid moeten bepalen. Dat gaat toch niet aan? Ertegenover staat, dat méér dan 2 duidelijk uitsprak, dat ze juist de andere kant uit willen. En al heeft dan de P.v.d.A. 2 gewonnen, feit is, dat al de andere (anti-socialis tische) partijen te samen nog steeds 63 der kiezers uitmaken. Het is voor Ions dan ook geen vraag, wie nu eigen lijk de positie moeten bepalen zowel van He P.v.d.A. als van de andere partijen, de 2 deserteurs of de 63 van het Nederlandse volk, die geen socialistische politiek wenjsen. Op het dode pont? Intussen is door beide mislukkingen de situatie hopeloos verward geworden. De P.v.d.A., toch niet gebrand op deel name van de A.R., wil voor deze geen plaats inruimen. Anderzijds behoeft de ze als de 3e partij in grootte, geen ge noegen te nemen met 2 secundaire de- partementem. Noch Dr Drees, noch Prof. Beel konden tot een accoord komen over een modus Vivendi in een parlementair en evenmin in een extra-parlementair kabinet. Op het moment, dat we dit schrijven, vernemen we, dat H.M. nu Mr Donker, de fractie-voorzitter van de P.v.d.A. opdracht heeft gegeven. Het lijkt het ons wel zeer onwaarschijnlijk, dat deze na de mislukking van zijn partijgenoot Dr Drees wèl zou slagen. Als hij nu de eisen zijner partij, die hij zelf telkens stelde, wil verwezenlijken, zal hij uiteraard met name de A.R. ■^veer op zijn weg vinden. Uitschakeling van deze partij zal hij niet betreuren, maar 't is de vraag, of de K.V.P. dit neemt. Bij Dr Drees deed ze dit in elk geval niet. En zo draait men in Den Haag in een cirkel rond. Hoe lang nog? Een Middeilharnisse dominé en de Afscheiding van 1834. Kijli steek en zön bef. Pionnier on der d© eerste emigranten naar Amerika. Niet vele van onze lezers zullen we ten dat Middelharnis nog een predikant geleverd heeft voor de Afscheiding van 1834, die later deelgenomen heeft aan de grote landverhuizing naar Nöord- Amerika onder Ds van Raalte. Deze predikant was een rasechte Men- heersenaar, waar hij op 15 Dec. 1800 het levenslicht zag. Al vroeg was hij wees; zijn moeder stierf toen hij vier jaar oud was en op zijn 26ste jaar verloor hij ook zijn vader. Dit trof hem zo, dat het vol gens de geschiedschrijver „hem biddend uitdreef tot God en hem deed pleiten of de Heere Zijn toezegging aan hem wilde vervullen en hem voorts in genade mocht aannemeni." In 1827 trad hij in het huwelijk met Elizabeth Geertrui van de Roovaard. Ofschoon zij wel ter kerk gingen, „ken den zij God nog niet, zoals Hij ter zalig heid gekend moet worden" en met recht zinnige domino's hadden zij niet veel op. Een diepe weg moesten zij doormaken, alvorens zij zich geheel aan de Heere konden overgeven. In die tijd heerste de cholera in Middelharnis, God kwam van hen twee lieve kinderen op één dag een zoontje van vier en één van twee jaar weg te nemen. Het werd een middel tot hun bekering. Intussen was het gebeurde te Ulrum te Middelharnis doorgedrongen en Cor nells van der Meulen was een der eer sten die zich afscheidde. Spoedig was er een groepje, waarvoor van der Meulen 2tondags een preek las. Hij was met ga ven bedoeld en leidde ook de catechisa ties. Toen hij in 1837 te Middelburg moest zijn, bezocht hij daar het wekelijks bid- uur in de Afgescheiden Gemeente. Er was daar een oefenaar die zich die avond niet wel voelde en v. d. Meulen kennend, vroeg hij hem in zijn plaats een stichtelijk woord te spreken. Aan vankelijk weigerde v. d. Meulen, maar door het aandringen van andere kerke raadsleden gaf hij toe en sprak over Hebr. 12 1 en 2. Dit eerste optreden was aanleiding dat hij werd aangespoord met oefenen voor te gaan wat hij van tijd tot tijd deed, totdat Middelharnis haar ouderling beriep. Na een beraad van 9 maanden nam hij het aan en begaf zich naar Ds Scholte om voorbereid te worden. Op 24 November 1939 werd hij geëxamineerd en de laatste Zondag van November door Ds Scholte bevestigd. Er was toen zowel buiten als binnen de kring der Afscheiding onrust en twist. Dat maakte hem het leven moei lijk, want Ds V. d. Meulen was een man des vredes. Door zijn toedoen is veel ker kelijke ellende voorkomen. De naam van Ds v. d. Meulen had een goeden klank, zodat hij op vele plaat sen werd verzocht om te preken. Zo trad hij ook op te Goes in een schuur van Marinus de Dreu, waar procesverbaal tegen hem en de eigenaar werd opge maakt, wegens „ongeoorloofde" samen komst. Bij vonnis van 15 Aug. 1840 werden zij veroordeeld wegens dit „wan bedrijf" tot het betalen van de hoge boete. Of die rechterlijke vervolgingen ook te Middelharnis hebben plaats ge had is ons niet bekend. (Men mocht toen maar met 19 personen samen komen.) In 1841 nam Ds C. v. d. Meulen van Middelharnis een beroep aan naar Goes en deed in de maand Juni zijn intrede. Hij was zoveel als „Provinciaal Leraar" en trad op voor 10 gemeenten in Zeeland. Zijn tractement was 1000.'s-jaars, woning inbegrepen, Toen hij 3 jaar te Goes had gestaan deed zich een incident voor. Ds v. d. Meulen droeg nl. korte broek, steek en bef, welk ambtsgewaad hij had afgelegd en de hoge hoed opgezet. Zijn costuum was bij hem in discrediet gekomen, om dat hij op straat nog al eens werd ge groet met een „Wees gegroet. Rabbi." Dat hij dit amlitscostuum aflegde was vele kerkleden niet naar de zin. Zij ach ten dit een soort heiligschennis, maar in een bewogen leden-vergadering won Ds V. d. Meulen het pleit. Met veel vrucht moet Ds. v. d. Meu len hebben gearbeid. In geschrift is er niet veel van hem 'verschenen, hij had er weinig tijd voor en bovendien was hij niet wetenschappelijk gevormd. Wel was het een man met „singuliere gaven", helder Inzicht in de H. Schrift, begaafd met een goed verstand en bijzonder ge vat. In allerlei omstandigheden wist hij een woord ter rechter tijd te spreken. De Provinciale Synode van Zeeland gaf hem opdracht om een „opwekking" in het licht te geven tot het houden van een algemene dank-, vast- en bededag op den 25ste Febr. 1946. Dit kleine ge schrift is het enige dat van hem in Ne derland is verschenen. Een exemplaar bevindt zich in de Bibliotheek der Theol. School te Kampen. Nu is het merkwaardig, dat Ds v. d. Meulen in dit geschrift waarschuwt om niet te emigreren naar Amerika. „De christelijke elementen, die de Afschei ding hadden te voorschijn gebracht, moesten alle te zamen tot heil van het Vaderland blijven. In 1847 kreeg hij ech ter totaal andere denkbeelden, vooral toen de grote leiders Dr A. C. v. Raalte en Ds H. P. Scholte besloten hadden tot De generale sjTiode der Ned. Herv. kerk heeft zich in haar zitting van 30 Juli I.l. beraden over het kerkelijk ge bruik van de nieuwe Bijbelvertaling door het Nederlands Bijbelgenootschap Thans heeft de synode een schrijven gezonden aan de kerkeraden en aan de brede moderamina van de classicale vergaderingen, waarin zij verzoekt om in de Septembervergadering door de classes de vraag van het kerkelijk ge bruik van de nieuwe Bijbelvertaling aan de orde te stellen en voor 18 October rapport uit te brengen aan de generale synode. Het is niet de bedoeling, dat dit rapport betrekking heeft op vragen van taalkundige en theologische aard, die door deze vertaling worden opgeworpen, aangezien hiervoor door de generale sy node een commissie van beoordeling is aangewezen. Wel wordt het oordeel van de classes gevraagd over de vraag, of zij er mede accoord kunnen gaan, dat de nieuwe vertaling reeds thans vrij gegeven wordt voor kerkelijk gebruik naast de Statenvertaling. Het is dus de bedoeling dat deze laatste nog als offi ciële vertaling wordt beschouwd. Telefoon 682 Westdvjk 36 MIDDELHARNIS De speciaal zaak voor GROENTEN, FRUIT DELICATESSEN FRUITMANDEN FRUITSCHALEN Dit plaatje zou kunnen dienen voor een schilderstukje. Een landweg, knotwilgen aan de kant, een boerenhofstede, een molen en in de verte wat huisjes met vaag de toren. Aardig op een plaatje, maar niet leuk om zich op zulke wegen te moeten bewegen. Veertig 50 jaar terug was dat nog zo, thans hebben we op ons eiland overal asphalt, klinker- of betonwegen. ^■rprw^ f----^■TTi'^ '"'"'"■"-'■'''' ~Pf^^-7, ^0è/: jt KBftSi We schreven hierboven Oud-Som- melsdijk, want al is dit nu nog maar een halve eeuw geleden, in dit op zicht is Sommelsdijk nieuw gewor den. Het plaatje stelt voor de Oude- landse dijk zo ongeveer bij „het stêêtje van v. d. Meide" zoals men dat In de volksmond noemt. Deze boerderij staat er nog, al is deze in de bezettingstijd geheel verwoest. Een Engels vliegtuig kwam er op terecht en vernielde de schuur, het woonhuis bleef gespaard. Wonder boven wonder hadden geen der be woners, noch de evacuees uit Oude Tonge, w.o. een oude moeder, enig letsel. De landbouwschuur is nu her bouwd, de hofstede wordt bewoond door Wed. A. v. d. Meide en haar zoon. Aan de linkse zijde ziet men dat nog geen huizen gebouwd z\jn. Men noemde het daar destijds het „koeien- kerkhof" omdat daar de dode koeien begraven werden. De „inrit" van deze zijde in de ge meente Sommelsdijk heeft in de loop van de jaren wel een hele verande ring ondergaan. Er ligt op dit punt een brede bestrating en aan de rech terzijde een fietspad. Wat wel nodig is, want het is een drukke verkeers weg. Alles wat naar West-Flakkee moet, moet hier passeren. De raad van Stellendam kwam Dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen werden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld de 13e tot en met de 16e wijziging der begroting 1951. Een aantal verzoeken om ontheffing van hondenbelasting over het tweede halfjaar werden ingewilligd, evenals een tweetal verzoeken om ontheffing van straatbelasting in verband met foutieve vermelding in de kadastrale stukken. De instructie voor de gemeente-genees heer werd op verzoek van Gedeputeerde Staten gewijzigd. In behandeling kwam dan het voor stel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van gelden voor de aankoop van een graflift met een draagbaar. De heer Verbiest zei, dat het hem ge noegen deed dit voorstel te zien. Het zal ongetwijfeld in een verbetering voor zien. De voorz. meende, dat het plavei sel van vele straten niet geschikt is voor een rijdende baar. Bovendien was spre ker van mening, dat met een rijdende baar de piëteit bij de begrafenis gedeel telijk verloren gaat. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De 6e en 8e vrijziging der begroting 1952 werden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waarin deze nogmaals terugko men op de kwestie van de garantie der verbouwingskosten van de Veerboot „Stad Zierikzee" van de R.T.M. De maatschappij vroeg de garantie ook van toepassing te doen zijn op een vaste oeververbinding, eventueel op een ande de grote landverhuizing der Afgeschei denen. „Gods oordelen hingen boven Ne derland" schreef hij in een brief aan iemand, en al had hij in zijn brochure de mensen toegeroepen „ga niet", ging hij er zelf heen. Na 6 jaar te Goes ge arbeid te hebben preekte hij in 1847 te Goes afscheid met de woorden uit Han delingen 20 2527. „Het was een af scheid onder veel aandoening en hart- verbrekend geschrei," schreef Ds v. d. Meulen later en het was voor hem ook hard, daar hij nauwe banden moest los maken. Reizen ging honderd jaar geleden niet met zoveel comfort als thans, zodat heel wat moeite en zorg moest worden door gestaan, eer zij op de plaats van be stemming kwamen. Velen stierven van kommer en gebrek. Ds v. d. Meulen wist zich er manmoedig door heen te slaan en was de anderen tot bemoedi ging eni aansporing. Hij heeft de grond slag helpen leggen voor de stad Zeeland, en waar hij te Middelharnis aannemer van bouwwerken was geweest, kwam zgn kennis als bouwer hem goed van pas. Zo is deze Middelhamisse predikant een van de pionniers geweest bij de ves tiging van de Hollanders in Amerika. Het is jammer dat ons van zijn predi- kants arbeid te Middelharnis niet meer bekend is. De beschrijving van de kerk geschiedenis van ons eiland is maar zeer summier en schiet in dit opzicht veel tekort. WAARNEMER. re plaats dan via Tien Gemeten tot stand te brengen, en ook op een eventueel door anderenl 'dan de R.T.M, in te stellen veerverbinding. Met de eerste uitbrei ding van de garantie ging de raad ac eoord, niet echter met de tweede. Met de door het 'gemeentebestuur van Dirksland voorgestelde wijziging van de instructie voor de keuringsveearts werd accoord gegaan, terwijl de gemeenschap pelijke regeling betreffende de vlees keuringsdienst werd gevsnjzigd, evenals de verordening op de keurlonen. Aan Mevr. E. Ros werd, overeenkom stig haar verzoek, ingaande 16 Augus tus a.s. ontslag verleend als onderwij zeres. Tot onderwijzeres in deze vaca ture werd met algemene stemmen be noemd Mej. Oosterhof te Leiden. De bijdrage in de kosten van de be scherming bevolking werd verhoogd van 0.20 tot 0.40 per inwoner. In principe werd besloten medewer king te verlenen aan de verbetering van de woning van de heer J. Keijzer in de Meidoornstraat, mits ook het Rijk en het Terlingenfonds in de kosten bijdra gen. InUchtingen zullen ingewonnen worden omtrent de wijze waarop dit fonds werkt, teneinde te kunnen beoor delen of meerdere woningen op deze wij ze verbeterd kunnen worden. Uitreiking Koninklijke onderscheiding aan de heer M. Keijjser. Aan het raadslid dhr M. Keijzer was bij Koninklijk Besluit verleend de Ere- naedaille in zilver, verbonden aan de or de van Oranje-Nassau. Deze onderschei ding is de heer Keijzer verleend wegens zijn verdiensten voor de visserij. Het ereteken werd door de Burge meester aan het einde van de vergade ring uitgereikt. De burgemeester wees er op, dat deze dag bijzonder geschikt was voor het uitreiken van deze onder scheiding, omdat het juist een Konink lijke feestdag, de verjaardag van H.K.H. Prinses Irene was. De heer Keijzer, al dus spreker, is na het verlaten van de schoolbanken ter visvangst getrokken en heeft het vissersvak ruim twintig jaren daadwerkelijk uitgeoefend. In die jaren heeft hij echter niet alleen gevist, maar in zijn vrije tijd ook al het mogelijke ge daan om zijn algemene ontwikkeling uit te breiden. Als voorbeeld daarvan noemde spreker het volgen van een cur sus in de Engelse taal bij het toenmali ge hoofd der school, de heer van Don gen. De heer Keijzer heeft van zijn daar opgedane kennis geprofiteerd toen hij, voor de garnalenhandel van zijn vader, in latere jaren meermalen Engeland moest bereizen. De heer Keijzer, zo vervolgde spreker, kent alle facetten van de gar- Wij attenderen er op dat wegens vacantie van het gedurende de week van 11 tot en met 16 Aug. Boekhandel Gebr. de Waal blijft echter geopend. nalenvisserij en -handel en tal van over heidsinstanties zochten! in de loop der jaren met hem contact en deden hun voordeel met zijn kennis en ervaring. Spreker zelf heeft de heer Keijzer altijd gaarne ingeschakeld bij visserij-proble men en zo heeft hij hem ook betrokken bij het havenvraagstuk, dat zich thans gaat indienen in verband met de ver- slibbing van het vaarwater en de toe komstige inpoldering van de plaat Scheelhoek. Van 1 Juli 1935 tot 1 No vember 1951 is de heer Keijzer agent geweest van de visserij-centrale en ook in deze functie heeft hij steeds voor de visserij-belangen op de bres gestaan. Van 1 December 1920 tot 1 Februari 1949 was de heer Keijzer gemeente-ont vanger van Stellendam. Al uw werk, zo vervolgde spreker, wordt gewaar deerd, dit blijkt wel uit deze mooie on derscheiding. De heer Keijzer is een self made man, een man, die zichzelf heeft ontwikkeld en opgewerkt, iemand, die getoond heeft die fighting spirit te be zitten, welke een mens doet slagen in het leven. Spreker wenste de heer Keij zer geluk en sprak de wens uit, dat hij de onderscheiding jarenlange in goede gezondheid zou mogen dragen. Na deze woorden spelde de Burgemeester hem het ereteken op de borst. De heer Keijzer bracht dank aan Ha re Majesteit de Koningin voor deze on derscheiding en dankte ook de instan ties, die hadden meegewerkt aan het toekennen daarvan en de burgemeester voor de uitreiking. Daarna werd de vergadering gesloten. FEUIT ZEER GOEDKOOP AAN HET HOUT Vele fruitkopers waren Dinsdagmor gen zeer gereserveerd bij de verkopin gen van het late fruit in de Tielse Waard. De oorzaak moet men zoeken in de hagelschade die tal van percelen hebben geleden en in de zeer lage prij zen die het zomerfruit de laatste dagen op de Betuwse veilingen maakte. Ook de eigenaars van boomgaarden die wei nig of geen schade hebben gehad onder vonden de gevolgen van de gedrukte stemming. De verschillende kopen wer den bijzonder hoog ingezet maar zeer laag afgemijnd. De goede soorten appe len kwamen zelfs niet verder dein 9 tot 13 cent per kg. De peren deden 79 et per kilo aan het hout.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1