Schrammetje De Keersluis te Oude Tonge nu geheel voor rekening van de gemeente Plaatselijk Nieuws Organisten-vereniging beluisterde en bespeelde het nieuwe orgel in de Herv. Kerk te Middelharnis vlot! 25ste Jaargang Woensdag 16 Juli 1952 N<S, 2132 CHE. WEEKBLAD OP GEBËFOBMEEBDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Gelijke plichten, gelijke profijten. schrift: Zij waren vol lof over het machtige instrument Ongepaste critiek! Toetreding tot de N.V. De Brug ging heel OP reis; Enquête voor de Winkel- sluiting GOEDEREEDE RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON 17 GIRO 167930 POSTBOX 8 TELEFOON DRUKKERIJ 19 Verscbynt tweemaal i>er week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Op verkeersgebied zijn onze eilanden, Flakkee in het bijzonder, zeer slecht be deeld. In ©en rechtsstaat moest zo'n ach terstand eigenlijk niet kunnen voorko men. Gelijk© plichten, het betalen van gelijke, eigenlijk nog hogere belastingen, moest leiden tot gelijke profijten ten op zichte van het verkeer. De verzorging van het verkeer is te veel gebondert aan de gunstige resulta ten. Vroeger had men zo iets gelijk bij het Spoorwegverkeer. De goede rendabele lijnen vielen door krachtige werking van het particulier initiatief toe aan de Hollandse IJzeren Spoorwegmaatschappij, (HYS), de niet rendabele gebieden kwamen ter verzor ging aan de Staatsspoor (S.S.) Totdat een fusie tussen beide maatschappijen tot stand kwam. Nu betaalt iedere Nederlander even veel aan het eventueel te kort vam de Spoorwegen, Op gelijke leest diende eigenlijk ook het gehele verkeer te wor den geschoeid, met vo(Uedig© inschake ling en besohei-ming van het particulier initiatief. In feite dient het Rijk de zaak van het verkeer aan zich te trekken. Het mag niet voorkomen dat sommige land streken, zoals onze eilanden, speciaal Flakkee ten offer vallen aan verkeers- obstakels. Daarmede wordt de economie van dergelijke streken al te zeer ge schaad. En juist van die afgelegen stre ken moet de bevolking evenveel belas ting, indirect nog meer betalen, dan die van meer bevoorrechte streken. Waar het particulier initiatief te kort schiet en te kort moet schieten, omdat er geen behoorlijke exploitatie met winst te verkrijgen is daar moet het Rijk in grijpen. Men denke aan de HYS en de SS van ongeveer een halve eeuw gele den. Verleende .concessies, waarvan de consessionnairs het verkeer niet naar de eisen van de tijd bedient of bedieöen kan mogen een volledige en afdoende ver- keersverbetering niet in de weg staan. In welke gevallen dient het Rijk de plaats van de concessionnairs in te ne men. Niet door overmacht maar door billijke intrekking met zonodig schade loosstelling. De onhoudbare verkeerstoestanden van Flakkee moeten hun oplossing vin den door het Rijk. Een opgelapte boot is eigenlijk voor ons eiland met zijn ver- keersbehoeften ©en bespotting. De slech te verkeerstoestanden moeten hun ma nifestatie vinden in de kolommen van de Rijksbegroting. Daarvoor dient Flak kee te strijden. Geljjke plichten, gel^ke profijten. De bevolking mag in zijn economische ontwikkeling niet geremd worden door ongunstige geografische omstandighe den. Gisterenavond heeft er een enorme steekpartij plaats gehad in de veiling zaal te Middelhamis, waarbij heel wat bloed is gevloeid. Desondanks heeft de politie geen enkele poging in het werk gesteld om tussenbeide te komen. Ook Schrammetje heeft nog een prik g^had met een stalen voorwerp. Een prik, die me minstens een halve liter bloed heeft gekost. Daarom zit er, terwijl ik dit schrijf, nog een pleisterke op m'n arm. Laat ik U echter niet opwinden, lezer of lezeres! De steekpartij had een heel vre dig verloop en was reeds weken te vo ren op touw gezet. Door het Roode Kruis moet U weten. Het Roode Kruis lieeft bloed nodig, veel bloed zelfs. Van daar dat er even als vorig jaar weer een actie is gevoerd om zoveel mogelijk mannen en vrouwen bijeen te krijgen, die een weinig van hun bloed wilden afstaan om hun medemensen te helpen. Van daar wemelde het in de veilingzaal van mensen, die zich vrijwillig in de arm lie ten prikken. En hun kostbaar bloed in een fles lieten opvangen. Dat is een goed werk. Menselijker wijs gesproken zijn er al vele mensenlevens door bloedtransfu sie gered. Ik zeg: menselijkerwijs ge sproken. Want van Gods zijde is ieders leven afgepaald en is het getal zijner da gen gesteld, die hij niet overgaan zal. Daar helpt niets tegen, ook geen bloed transfusie. Bij één mijner klanten kwam laatst het gesprek op de transfusie- dienst. Het was een flinke kerel, die best een druppeltje bloed kon missen. Maar hij zei: ik doe aan die rommel niet mee, want als iemand sterven moet, helpt mijn bloed er ook niet meer aan. Na tuurlijk had hij in feite volkomen gelijk, maar ik wierp hem tegen, dat hij dan maar nooit meer naar de dokter moest gaan. Als je ziek wordt en sterven moet helpen zijn medicijnen toch niet, zei ik. Ja, daar zat hij wel een beetje mee. De geleerdheid is nu zo ver, dat iemand die veel bloedverlies gehad heeft, met het bloed van een ander er weer bovenop kan komen. Dan is het bloed een ge nees middel, dat in talloze gevallen reeds met succes is toegepast. Een mid del dus, dat niet verwaarloosd mag wor den. Maar bloed kan niet worden ge- m.aakt, dat moet van de mensen zelf ko men. Een gezond mens heeft zes liter in z'n lichaam en daar kan best een half litertje af. Want binnen enkele we ken is dat verlies alweer ruimschoots ingehaald. Daarom spijt het Schrattt, dat nog niet meerderen aan de oproep om als donor (bloedgever) op te treden, ge hoor hebben gegeven. De uitvluchten die De Nederlandse Organistenvereniging, district Rotterdam, bracht Zaterdag jl. een bezoek aan Middelhamis, met het speciale doel om het nieuwe orgel in de herbouwde Hervormde Kerk te bezichtigen om zowel van het systeem als van het spel nader kennis te nemen. Deze organistenvereen. maakt iedere maand zo'n uitstapje naar een of ander orgel; dit keer was het object Middelhamis, misschien ook al, omdat er enig rumoer om dit orgel ontstaan is. De aanwezige leden van deze Organisten-vereniging, w.o. enige prominente figuren in de mu ziekwereld, waren eenparig vol lof over het mooie instrument. Het gezelschap, met als voorzitter de heer J. G. v. Herwaarden bekend musi cus en organist, die zeer vaak jurylid is voor muziek- en zangverenigingen ook uit Flakkee, werd ontvangen door de heer C. Vis organist uit de Herv. Kerk te Sommelsdijk. Onder de aanwezigen bemerkten we o.m. dhr G. A. Golschme- ding, secretaris en dhr J. C. de Graaff, organist van de Prinsenkerk te Rotter dam, penningm. van de afd. en 2e secr. van het Hoofdbestuur van de Nederl. Organisten-vereniging. Voorts waren er meerdere organisten uit het eiland aan wezig, de voorz. van de Kerkvoogdij dhr A. V. d. Nieuwendijk, alsmede de bou wer van het instrument de heer E. Leef- lang te Middelharnis. Na een kort welkomstwoord en be zichtiging van de herbouwde kerk en het uiterlijk van het nieuw gebouwde instrument, zette zich de heer A. Keijzer van Nieuwe Tonge achter het orgel en gaf een bespeling. Hij bracht verschil lende fantasiën en ook koralen ten ge hore, waarbij hij dan weer forto fortis simo dan weer pianissimo, de kwaliteit van het orgel liet uitkomen. Dit was de veelbelovende jonge musicus de heer Keijzer, wel toevertrouwd. Hij speelde voortreffelijk. Het gezelschap luisterde aandachtig, niets ontging hen, ook niet de accoustiek die naar him zienswijze wel iets te wen sen overliet. Dit zit echter in de bouw van de kerk, die meer smal is dan breed en in de betimmering van de boven bouw. Uiteenzetting Na dit fraaie spel van dhr Keijzer gaf de bouwer de heer Leeflang het gezel schap een uiteenzetting van de bouw en de dispositie. In ons nummer van 5 April hebben wij dat breedvoerig opgenomen, zodat we dit hier kunnen voorbijgaan. Door enkele der aanwezigen werden verschillende vragen gesteld, o.m. over het samenspelen van rugwerk op hoofd werk en omgekeerd, bovenwerk op hoofdwerk, rugwerk of pedaal en hoofd werk op pedaal. Deze vragen werden door de heer Leeflang beantwoord. De voorzitter, de heer van Herwaar den, bracht het critische bericht over dit orgel ter sprake, afkomstig van twee leden van de Synodale Orgelcommissie, wat enkele dagbladen hadden opgeno men. Waar Dr M. Vente te Utrecht ad viseur over dit orgel is geweest, stel de hij de vraag: ,,Wat heeft een ander er dan mee te maken?" Heel laconiek antwoordde de heer Leeflang: „Niets!" Uit het gesprek dat zich hierover ver der ontspon bleek ons, dat twee advi seurs van de Synodale Orgelcommissie, nl. de heren Dr. Oussoren en L. Er ne ongevraagd deze ongepaste critiek hadden gegeven. De voorz. dhr v. Her waarden merkte daarbij op, dat deze he ren gewoon zijn als zij niet gevraagd worden als adviseur, ongevraagd naar voren te treden en op- en aanmerkingen te maken! Toelichting Ter toelichting voor onze lezers hier over, diene het volgende. „Deskundigen" op dit punt worden gezocht zijn legio. De een is bang van de prik en de ander kan geen bloed zien zonder flauw te val len. Weer een ander meent dat hij hele maal geen bloed te missen heeft en zo meer. Heus, dat loopt allemaal wel af. Als U geen bloed hebt, komt dat wel uit. Was daar een dame, die het er op waagde vier prikken op verschillende plaatsen te krijgen, maar er kwam geen bloed. Ze dronk opgewekt een kop kof fie en ging naar huis. Een heer wilde ook bloed geven, maar na veel geschar- rel bracht hij het maar tot 'n kwart flesje. Kijk, dan doe je je best en gaat het dan niet, welnu, dan is er niets aan te doen. Men moet zich bij zulke dingen altijd even verplaatsen in de toestand van de medemens, die bloedtransfusie nodig heeft. Stel U voor, dat U daar lag en menselijkerwijs transfusie uw enige redmiddel zou zijn. Wat zou U blij zijn als men onmiddel lijk bloed bij de hand had. Er zijn ook mensen die zeggen: als ze me nodig heb ben, dan roepen ze me maar. Doch ze vergeten, dat ze dan wel eens niet bij de hand kunnen zijn. Nu er van te vo ren als 't ware een „voorraad" gevormd kan worden, mag men zich niet onttrek ken en dient men het Roode Kruis in deze te steunen. Dus als er in Uw plaats ook bloed afgenomen wordt, blijft dan niet achter en meldt U spontaan als do nor. Denli niet aan prikken en flauw vallen, maar heb slechts het goede doel voor ogen.Het is honderden mensen meegevallen en dat doet het immers al tijd! En voor uw in nood verkerende me demens is zo'n offer toch niet zo groot, vindt U wel? SCHRAMMETJE. van de hervormde orgelcommissie lan ceerden in het Rotterdamse Parool van 10 Jimi (en ook in het Vrije Volk) een bericht, als zou het door de orgelbou wer de heer Leeflang toegepaste sy steem ondeugdelijk zijn. Deze commissie wees dit systeem (dat in het bericht niet nader werd omschreven) als volko men onbetrouwbaar van de hand. Deze twee heren hebben het klaarge speeld, om dit min of meer insinuerende bericht in enkele dagbladen geplaatst te krijgen. Er stonden nog enkele onbe nulligheden bij over lekkende windladen en enkele niet goed functionnerende re gisters. Van die redacties is het wel zeer onvoorzichtig geweest om een der gelijk bericht zonder nader onderzoek op te nemen. Wat die lekkende windladen betreft en onjuist functionnerende registers hebben wij ons door deskundigen laten inlichten, die ons meedeelden, dat aan een nieuw gebouwd orgel later altijd een en ander moest worden bijgesteld en dat dit geen motief _was om daar zul ke ongepaste, scherpe critiek op te ge ven! Vol lof over het fraaie Instrumuent Het gezelschap ging daarna in groep jes naar boven om het orgel nader te bezien, waarbij de heer Leeflang voor lichting gaf. Door de heer v. Herwaarden en de heer de Graaff werd het orgel bespeeld; deze musici van naam probeerden het orgel op meerdere manieren „uit". Met meesterhand bespeelde de heer v. Herwaarden de drie klavieren, watervlug gingen zijn handen over de toetsen, zijn voeten over het pedaal. Machtig mooi was de muziek; soms was het of ze opkwam uit de diepte. De ene klank postuleerde de andere, ze schoten uit, aanzwellend soms, opstij gend weer langs de pilaren, stuitend te gen het gewelf, alle ruimten vullend, zoekend langs de vensters om door te breken naar buiten. We hebben ons ver baasd over zoveel menselijk kunnen! Na afloop hebben wij deze heren hun bevinding gevraagd, waarop zij ant woordden, dat zij vol lof waren over dit fraaie orgel. De geleverde critiek von den zij zeer ongepast. Zij prezen de Herv Gemeente te Middelhamis gelukkig, dat in de herbouwde kerk zullen een mach tig instrument was verkregen, een orgel, dat in weinig kerken van deze grootte voorkomt. Het gezelschap begaf zich des mid dags naar Ouddorp om daar het verdere van de dag van duin en strand te ge nieten. De raad te Oude Tonge kwam Maandagavond bijeen. Afwezig waren de heren de Vin en Both. De vrij lange agenda had een vlugge afwerking, men begint het in Oude Tonge te leren! Misschien zit het ook wel in het rookverbod, dat de heren dan te spoediger hun sigaartje of hun cigaret kunnen opsteken! Er werden enige belangrijke besluiten genomen; zonder slag of stoot ging men over tot toetreding aan de*N.V. Brugverbinding. Oude Tonge was de laatste gemeen te die nog een besluit moest nemen. Ook werd de oude regeling met de Dijkring Flakkee inzake de keersluis verbroken, de Keersluis is nu geheel voor rekening van de gemeente. Burgemeester A. D. van Dijk opende de vergadering met gebed; De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was be richt van dhr Jb. Knöps, dat hij zijn be noeming in de woonruimte-commissie had aangenomen. Voorts bericht van meerdere goedgekeurde raadsbesluiten, o.m. overname herbouwplicht Mevr. Wed D. V. Es, B 40. Een schrijven van de N.V. Stokvis Zn. te Rotterdam, inzake de banden automobielbrandspuit. Werd voor ken nisgeving aangenomen. Van het R.K. Kerkbestuur te Oude Tonge was een schrijven betreffende be schikbaarstelling van een lokaal voor het Kleuteronderwijs, waarop B. en W. voorstelde de bestaande toestand te ver lengen, in afwachting van de subsidie regeling. Dit werd goedgevonden. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van H. J. Pieterse, Molen dijk 75, inzake toewijzing van een der 14 nieuwe woningen. Aangegaan werd een kasgeldlening groot 60.000.voor één jaar, rentende 2 met de N.V. Bankierskantoor Staat Ck). De rekening Vleeskeuringsdienst 1951 werd vastgesteld, met een batig saldo groot 89.36. Ook werd de begroting van deze dienst voor het jaar 1952 vastgesteld met een nadelig slot van 1023.44. Op gemerkt werd hierbij, dat de keurlonen voor varkens stond op 5.terwijl dat in de andere keuringsdiensten stond op 6.een rund op 8.elders op 10.^In een e.v. vergadering zal de noodzakelijkheid naar voren worden ge bracht om de keurlonen in overeenstem ming te brengen met die van de keu ringsdienst Middelharnis. Finantiën «ijn gezond! Administratieve wijzigingen werden aangebracht in de gemeentebegroting 1951. Dank zij de medewerking vanGed Staten inzake de bijzondere uitkeringen is er een batig saldo van 15000. De voorz. merk4;e hierby op, dat de gemeente-finantiën te Oude Tonge er langzamerhand gezond voor komen te staan. Aan de wnd.-ontvanger werd een toe lage verleend over 1950, groot 150. dat hem volgens de voorz. rechtens toe kwam. Zonder slag o( stoot trad men toe tot de N.V. Brugverbinding Dan kwam het voorstel ter tafel om toe te treden tot de N.V. Brugverbin ding GoereeOverflakkee^Hoeksche Waard. Het voorstel luidde deel te ne men voor 8000.1t.w. 8 aandelen van 1000.waarvan onmiddellijk 2000.- bij toetreding moest gestort en het res tant 6000.zodra de verklaring „geen bezwaar is ontvangen van de minister van Justitie. Zonder enig commentaar werd tot toetreding besloten. De voorz. hoopte dat het tot het gewenste doel zou leiden. Als candidaat voor Commissaris der N.V. werden twee namen genoemd, no. 1 Burg. van Dijk en no. 2 Weth. Ge braad. Burgemeester A. D. v. Dijk werd m.a.s. gekozen. Voor afgevaardigde wer den als candidaten gesteld Weth. van Vugt en dhr W. Fase. Bij de eerste stem ming had Weth. v. Vugt 3, dhr Fase 4 en Weth. Gebraad 2 stemmen. Daarop volgde een tweede vrije stemming waar bij de heer v. Vugt 3 en dhr Fase 5 stem men behaalde, plus 1 blanco stem. Dhr Fase nam de benoeming onder dank aan. Mej. C. Dirkx werd m.a.s. benoemd in vaste dienst als hoofd der gemeentelijke Kleuterschool met ingang van 15 Juni. Wegens ontslagname van het be stuurslid R. I. Damsma van de Stichting Ontwikkeling en Ontspanning Oude Ton ge, werd een aanbeveling ingediend van de heer C. A. Wisse, Kassier Boeren leenbank en dhr S. C. R. J. Blommers, onderwijzer R.K. School. De voorz. hoopte dat wat de richtin gen betrof dezelfde verhouding zou blij ven bestasui. Zou er bv. van Herv. zijde belangstelling zijn om in deze Stichting te komen, zou hij gaarne bemiddeling geven, waarbij een uit de andere rich tingen zijn plaats zou moeten afstaan. De stemming wees uit dat dhr Wisse met 7 stemmen was benoemd. De Keersluis Voorstel van B. enW. tot intrekking van de bestaande overeenkomst inzake de keersluis, met het Waterschap „De Dijkring Flakkee" en een voorstel om een nieuwe overeenkomst met het Wa terschap aan te gaan. De voorz. lichtte toe, dat de oude overeenkomst dateerde van 1917 en de wijziging inhield dat de Keersluis geheel voor rekening der gemeente kwam. In de werkelijke kosten draagt het Water schap bij. Hieraan had het Water schap reeds voldaan, door 23000.te veteren. De heer Groeniemdijk vroeg hoe het nu zou gaan, wanneer de sluis.weer eens vernieuwd moest worden. De voorz. antwoordde dat dit dan voor rekening van de gemeente zou zijn, mits men geen prijs meer stelde op een keer sluis. Wel zal dan de Dijkring voor de Waterkering hebben te zorgen. Het moet nu zo gezien worden zei spr., dat in de Waterkering een sluis gemaakt is, waar bij de Dijkring geen belang heeft. De heer Groenendyk meende dat Oude Tonge niet alleen belangen had maar ook rechten. Ze kunnen daar maar geen dam gooien en de haven afsluiten zei spreker. De voorz. zeide dat er dan achter die dam ook nog een haven was! ï)e heer Groenendijk was het met dit gezegde niet eens. De voorz. zei dat het eigenlijk tot in de hoogste instantie had moeten worden uitgezocht, maar dit is niet gebeurd. In ieder geval is ,het zo, dat nu e.v. ver nieuwingen nieuwe deuren enz. door de gemeente moeten worden betaald. De Raad was voorts wel van de nood zaak overtuigd, want het voorstel werd z.h.s. aanvaard. Subsidie schoolreizen De O.L. School vroeg voor 38 kinde ren die gaan kamperen een bijdrage van 228.Een begroting werd overgelegd de totale kosten bedroegen 800.Het gevraagde bedrag was reeds op de be groting uitgetrokken, alsook een bedrag van 57.voor de R.K. School, waar van 19 kinderen 3 dagen gaan kampe ren. De heer Fase vond dat de R.K. School het bescheiden deed met 3 dagen in te genstelling van de O.L. School, die veel langer met de kinderen weggaat. Spr. was tegen die grote reizen. De voorz. wist dat er enkele heren te gen waren, zoals bij de behandeling van de begroting is gebleken. De heren Fase, Groenendijk en Kan tors verzochten aantekening tegen te zijn. De heren Prince en Hagens zeiden bij de begroting finantiële bezwaren geuit te hebben en er nu nog tegen te zijn. De uitgetrokken bedragen zullen be schikbaar worden gesteld. Op voorstel van B. en W. werd een zg. interim-regeling ziektekosten voor het gemeentepersoneel (voor 1952) vastge steld. Voor gehuwden is het maximum 65.en 30.voor ongehuwden. In de rondvraag zei de heer Hagens dat hem leek of de woningnood opge lost was, omdat er een woning was, op de Molendijk die gekeurd zou worden, wat nog altijd niet is gebeurd. Ook stond een woning in de Nieuwstraat leeg. De Voorz. antwoordde dat de woning in de Nieuwstraat nu is toegewezen. Spr stemde toe, dat deze inderdaad te lang had leeg gestaan. Wat de woning van Boom op de Molendijk betrof, gaf spr. een toelichting. Deze staat op een plaats waar het uitbreidingsplan moet worden herzien. De woning is niet bouwvallig, maar er moet veel aan gebeuren. De wo ning van Braber, die eigendom is van de Ned. Handel Mij, was toegewezen aan dhr de Haan. Er was intussen een mid denstander die hier zijn zaak wilde uit breiden, wat nu nog hangende is. Dhr de Haan woont nu in de pastorie te N. Tonge. De heer Hag^n« meende dat de wo ning in de Nieuwstraat niet bewoon baar was. De voorz. gaf dit toe, maar zo zijn er wel 80 a 90 woningen in de gemeente, zei spr., w.o. wel 40 die onbewoonbaar zijn. Om verbeteringen te bevelen, zou een lange procedure worden. Weth. Gebraad zeide dat het uitgesteld onderhoud was. Hij onderscheidde dit van verbeteringen aan die woningen. De heer Groenendük vroeg of zo maar zonder meer iemand in een woning aan de Molendijk mocht trekken, zoals was gebeurd. De voorz. wilde hierover liever een en ander in de besloten zitting mededelen. De heer Fase informeerde naar de weegbrug die afgekeurd is en vroeg of dit vóór de bieten campagne in orde kon komen. De volorz. antwoordde dat het college daar zeer achterheen zat. A.s. Vrijdag zou met het herstel worden begonnen. Dan sluiting met ambtsgebed. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK P.V. „De Keisduif". Uitslag Orleans 12-7-'52. Afstand 458 km. Los 7 uur met N.W. wind. M. J. Kalkman 1, 7, 22, 23. B. van Eek 2, 8, 14, 18. J. Nelis 3, 10. J. Vijfhuizen 4, 5. A. Sarelse 6, 20, 21. H. Vis van Heemst 9, 16. A. de Gans 11, 15. C. Vroegindeweij 12, 17. D. Pee- man 13. D. Wittekoek 19. G. v. d. Boo- gert 24. MIDDELHABNIjS Verloren; bruin lederen etui met rits sluiting. Inhoud vulpen en vulpotlood, jongensrijwiel. Aanmelden politiebureau Middelharnis. SOMMELSDIJK KINDEREN VAN" DE O.L. SCHOOL EEN HELE WEEK MEX EEN BOOT Voor schoolreizen zoekt men steeds naar iets nieuws en iets interessants, waarom de O.L. School te Sommelsdijk een boot-reis op het programma heeft gezet. En niet zo maar voor een dagje, maar een hele week! Men heeft de fraaie kleine kruiser „Van der Steng", het contaetvaartuig ,,Onze Marine" van de Koopvaardij ge charterd, waarmee plm. 60 kinderen een week laiig over de Nederlandse wateren zullen kruisen. Ze eten en slapen aan boord en zullen overal uitstapjes maken. Maandagmorgen zijn ze ca. 7 uur uit de Rijkshaven te Middelharnis vertrok ken. De trip begon met een vaart door de Biesbosch, vervolgens naar Dordt, welke stad wordt bezichtigd en vandaar naar Schoonhoven. De kinderen hebben hun fietsen aan boord, te Schoonhoven gaan ze aan de wal om een tocht te ma ken naar Vreeswijk. Daar zal de „Van der-Steng" dan weer gereed liggen om de gasten op te nemen. Van Vreeswijk gaat het naar Utrecht waar o.m. de dom zal worden beklom men. Vervolgens naar Amsterdam, waar een rondvaart door de grachten zal wor den gemaakt. Dan naar IJmuiden, van daar naar de Zaanstreek, via Haarlem, door de Ringvaart van de Haarlemmer meer naar Leiden. Van Leiden naar den Haag en Sche- veningen, tenslotte naar Rotterdam waar ook door de havens zal worden gevaren, om dan Zaterdag a.s. over het Spui huis waarts te keren. Er zijn acht begeleiders, w.o. het Hoofd en het personeel. De jongens en meisjes zullen zeker veel te vertellen hebben, als ze thuis ko men! Zoals wij onlangs in een hoofdartikel hebben uiteengezet, treedt per 1 October a.s. de nieuwe „Winkelsluitingswet" in werking. In deze wet zijn verschillende punten, die het gemeentebestuur plaatselijk kon verordenen, o.m. of men een zg. koop avond wil en op welke avond, wanneer men de halve-dag sluiting wil, of men vacantie-sluiting wil en nog enkele din gen meer. De gemeentebesturen van Middelhar nis en Sommelsdijk en ook van andere gemeenten op ons eiland, verstaan zich met de Middenstandsverenigingen om alvorens de verordening bij de raad wordt ingediend, te polsen wat men eigenlijk wil. De Middenstandsverenigingen te Mid delhamis en Sommelsdijk, hebben (ge combineerd) aan de winkeliers een en quêteformulier gezonden, wat zij kun nen invullen, op welke gegevens de toe komstige gemeente-verordeningen zul len worden gebaseerd. Het komt ons voor dat dit zeer nut tig is, al zullen de antwoorden wel zeer verschillend zijn. Wij kunnen ons vergis sen, maar wij zijn van mening dat men hier geen vacantie-sluiting zal willen, waarbij de winkels uit bepaalde bran ches 10 dagen gesloten zullen zijn! Wel is het taak dat belanghebbenden uit één zelfde branche contact met el kaar opnemen, om zoveel mogelijk ge lijkluidende antwoorden te verkrijgen. DIRKSLAND I Ger. Gem. A.s. Woensdagmiddag 3 uur hoopt Ds G. Zwerus een huwelijk te bevestigen. Woensdagavond 7 uur hoopt voor te gaan Ds M. Heerschap van Wageningen. Donderdagmiddag 2 uur kerkvisita- tie. HERKINGEN A.s. Donderdag 17 Juli des sav. half zeven hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds M. Heerschap van Wagenin gen. A.s. Zondagmiddag 2 uur hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds G. Zwerus van Middelhamis. Van de 7 jongens, die vorige week te Hillegersberg voor de militaire dienst zijn gekeurd, voor de lichting 1953, zijn er twee afgekeurd. Dhr K. V. d. Wende heeft onderhands een Rijkswoning aangekocht, staande in het Torenslop. OUDDORP Verpachting mosselpercelen. Het be stuur der visserijen op de Zeeuwse Stro men roept bij deze op hen die in aan merking wensen te komen als pachter van een der onderstaande schelpdieren visserij percelen. In de Zandkreek de ntunmers 8, 1, 82. In de Hammen de nummers 118, 119 en 151. Gegadigden dienen zich daartoe schrif telijk met redenen omkleed te wenden tot het bestuur boven vermeld Hofplein 7 te Middelburg voor 19 Juli 1952 onder opgave van het perceel dat men wenst te pachten. De jaarlijkse pachtsommen van bo vengenoemde percelen bedragen respec tievelijk 150.—, 150.—, 400, 25.— en 25.De pacht gaat in bij de toe wijzing, zij zal eindigen op 31 Maart 1960. De percelen worden verpacht onder deelname en bijzondere voorwaarden van verpachting. OOLTGENSPLAAT Goedgekeurd. De weegbrug op de Kaai en die aan de Galathesehaven zijn voor het a.s. seizoen goedgekeurd. Keuring. Als vrijwilligers bij de Ma rine zijn de heren Kees de Vries en Piet Hokke goedgekeurd. Door bijen aangevallen. Toen vorige week Vrijdag de hoogbejaarde heer E. Kromdijk in zijn tuin aan de Boomgaard pad aan het werk was, werd hij plotse ling door een zwerm bijen overvallen, die zich op zijn hoofd vastzette. Pogin gen om de beesten te verwijderen mocht hem niet baten. Na verloop van tijd ge lukte dit, maar thuis gekomen was ge neeskundige behandeling noodzakelijk, daar vele angels in het vlees zaten en het lichaam was vergiftigd. De heer K. heeft veel pijn geleden. ACHTHCIZEN Geslaagd. De heer N. W. Vermaas slaagde te Dordrecht voor het eindexa men werkbouwkundige U.T.A.O. STAD AAN 'T HARINGVLIET De heer A. J. Timmer is op het Mi nisterie van Oorlog afd. Administratie als ambtenaar geplaatst, waar hij 15 Ju li in dienst moet treden. Waar men ter plaatse begonnen is met het aardappel rooien is de werk loosheid weer ten einde. ----------O---------- VEEMARKT ROTTERDAM, 14 Juli, Ter veemarkt aangevoerd in totaal 1310 dieren, w.o. 837 vette koeien en 473 varkens. Prijzen per kg: Vette koeien 2.75 2.90, 2.55—2.75, 2.20—2.50; varkens lev. sew. f 2.10, 2.17, 2.13. De aanvoer van vette koeien was iets groter, de handel slepend en de prijzen Ie en 2e kw. onveranderd, 3e kw. iets minder. Priijia's boven notering. De aanvoer van varkens was even ruimer, met kalme handel -en niet ge heel prijshoudend. Enkele prima exem plaren boven notering. Zware varkens- waren moeilijk te plaatsen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1