Muziek- en Zangfeest te Dirksland MEEMSli C Plaatselijk Nieuws De dokter en de tand arts op school 25ste Jaargang Woensaag 9 Juli 1952 Nd. §130; CHE. WEEKBLAD OP GEEEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Nog geen veerboot met koplading op het veer A.J. Polder-Zijpe Arbeiaer doodgebleven Opluistering van de Kon. Militaire Kapel Na drie jaar Baccalaureaatsgraad Tijdvak a.s. S eizoen- opruiming Van stijl gesprofeen N.V. KedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON 17 GIRO 167930 POSTBOX 8 TELEFOON DRUKKERIJ 19 Veischünt tweemaal per week. Woenadag en Zaterdags ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Naar aanleiding' van het verschijnen van het Jaarverslag van onze schoolarts, waaruit wij enkele weken geleden enige dingen publiceerden, willen wij nog na der op een aantal zaken ingaan en te vens iets zeggen over de schooltandart sendienst, die nu ook een paar jaar in werking is. Het Bestuur van de Schoblartsenidienst. Zoals men weet, is de schoolartsen- dienst een zaak der gemeentebesturen van GoereeOverflakkee en Voome en wordt zij bestuurd door een commissie van burgemeesters (voorz. dhr Rijnders, secr. dhr Brinkman.) Dit is destijds al zo door de diverse gemeenteraden goed gekeurd. Nu is het inderdaad zo, dat mo menteel een schoolartsendienst alleen mogelijk is, wanneer zij financieel door de gemeenten gedragen wordt, hetgeen impliceert, dat deze dan ook het beheer in handen hebgen. Toch heeft deze fi guur ons nimmer bevredigd. Wij moeten zoveel mogelijk alles uit handen der overheid zien te houden. Het is wel erg gemakkelijk, als rijk of gemeente alles voor ons behartigen; maar dat is de juiste methode niet. Daarom was in het program van één der Prot. Chr. partijen een punt opgenomen, waarin gevraagd werd om een dusdanige financiële rege ling, dat gemeentelijke' één particuliere schoolartsendiensten op voet van gelijk heid worden behandeld. Ook de R.K. zijn daarvoor. Zij hebben trouwens al enkele eigen diensten. In het verslag van de Commissie van Beheer lezen we o.a. deze zin: ,,Op een verzoek van het Hoofd der School te Stellendam om de commissie alsnog uit te breiden met 2 hoofden van scholen werd niet ingegaan, aangezien de be hoefte aan uitbreiding van het aantal commissieleden bij geen der leden, werd gevoeld." De motivering, van deze afwij zing is van een zeldzam,& openhartig heid. De burgemeesters hebben er geen behoefte aan enkele schoolmeesters naast zich te krijgen! Ze kunnen het wel alleen. Nu, dat geloven we graag. We menen echter te weten (met „het Hoofd der School te Stellendam" is be doeld het Hoofd der Herv. School) dat deze een hoofd ener openb. en één van een bijz. school als adviserend lid der commissie wilde doen opnemen, omdat de schoolhoofden namens de scholen, waarvoor de hele dienst in 't leven is ge roepen, moeten kunnen optreden - in kwesties van organisatie etc. Ook de ouders zouden er eigenlijk in vertegen woordigd moeten zijn. In ieder geval ge loven we, dat het bijzonder onderwijs met deze afwijzing geen genoegen behoeft te nemen. Daar zeer waarschijnlijk de Ge meenschappelijke regeling over enige tijd toch gewijzigd moet worden, zal er dan voor onze raadsleden een goede ge legenheid zijn om het pleit te voeren voor een andere samenstelling van de Commissie van Beheer. Het <Wstrlct is te groot. Zoals de commissie opmerkt in haar verslag, is de schoolarts overbelast door de uitgebreidheid van het district, zo wel wat het aantal leerlingen betreft als door de verbindingen tussen Flakkee en Voorne. Het totale aantal, dat onder zocht moet worden, is eigenlijk 9500, waarbij dan ook zijn inbegrepen de H.B.S., U.L.O.'s, kleuterscholen etc. Naar dr Diehl ons verzekerde, bedraagt het maximum-aantal leerlingen, dat een dis- tirct kan hebben 6500. Gemiddeld zou den er 3000 per jaar onderzocht moeten kunnen worden. De Schoolartsendienst bestond op 1 Juli jl. 3 jaar en thans zijn alle kinderen der Lagere Scholen één maal onderzocht plus een deel voor de tweede maal. Een onderzoek ééns in de twee jaar van alle kinderen is toch wel besUst nodig. Om dat mogelgk te ma ken, is splitsing van de dienst nQod?;a- kelijk. Dit kan door van de 2 thans func tionerende diensten (Flakkee^Voome en Hoeksche Waard—Putten) er 3 te maken, nl. Goeree eni Overflakkee, Voor- nen en Putten, Hoekse Waard). Naar we vernemen, is er goede verwachting, dat deze splitsing bmnen afzienbare tijd wel zal doorgaan, waardoor ons eiland dan intensiever gecontroleerd kan wor den en ook andere dan de lagere scholen kunnen worden barheid. De resliltaten. Met voldoenning kunnen we vaststel len, dat de schoolartsendienst in alle op zichten voldoet en dat niemand deze meer zou willen missen. Dit geldt aller eerst voor de schoolarts zelf, Dr Diehl, die zich door zijn eenvoudig, rustig en vriendelijk optreden aller sympathie ver overd heeft, zowel van de kinderen als van de ouders eni onderwijzers. We ho pen dan ook, dat hij na de splitsing van het district voor Flakkee behouden zal blijven. Ook wat de dienst zelf betreft, deze is onmisbaar geworden. De moeders vooral hebben er grote belangstelling voor en zij komen steeds mee, wanneer hun kin deren onderzocht worden. Met de prm- oipiële bezwaren is het ook erg meegre- vallen: op ons eiland waren slechts Z ouders, die niet wensten mee te doen. Het is ook in 't geheel niet nodig, tegen deze schoolartsendienst op grond van het beginsel bezwaar te maken. De km- deren worden slechts onderzocht met toestemming der ouders en niet door de schoolarts, maar eventueel door de huis arts behandeld. Alleen hadden wij liever een particuliere schoolartsendienst, door de overheid gesubsidieerd en zolang dit niet wettelijk geregeld is, in elk geval een verandering in de samenstelling van het bestuur. De Tandheelkundige Jeugdzorg. Zoals men weet, komt sedert 1950 ook de tandarts op school om de gebitten te controleren. Deze dienst, die de mooie naam draagt van „Tandheelkundige Jeugdzorg", is heel anders georganiseerd dan de schoolartsendienst. Het is een Stichting, waarvan het bestuur bestaat uit 4 vertegenwoordigers der gemeente besturen, 4 van de Ziekenfondsen, 4 van de tandartsen, 3 van het Prot. Chr. onderwijs, 3 van het Openb. Onderwijs en 1 van het R.K. onderwijs. De Over heid heeft hierin dus slechts een geschei den stem. De zaak wordt gefinancierd door het Ziekenfonds „W.Z.E." uit de premies, die betaald worden door de verplicht en vrijwillig verzekerden, ter wijl de niet-verzekerden een bepaald be drag per jaar betalen. Van deze Stich ting is dezer dagen ook het Verslag ver schenen over de periode 1950-1951 (in verband met het feit, dat op G. en O. bijna alle scholen 1 April beginnen en op V. eni P. op 1 Sept. valt de verslagpe riode over anderhalf jaar)Op ons eiland vverken de 4 tandartsen de heren Syp- kens, Dalstra, Overbeeke en Wolthers ieder in zijn eigen rayon mee. De orga nisatie is niet zo eenvoudig als bij de schoolartsendienst. Er is nogal eens mis verstand over wat al dan niet bij deze dienst behoort en wat ieder ouder zelf moet betalen. De practijk is erop gericht successievelijk de gehele lagere school onder halfjaarlijkse controle te brengen. Thans is menl gevorderd tot de derde klas. De kinderen worden op school na- gezien, doch behandeld bij de tandarts aan huis of op de zitting. Het aantal ouders, dat niet meedoet, -is gering. We geloven, dat ook deze dienst, zoals die is opgezet, evenals de schoolartsendienst in een zeer grote behoefte voorziet. De gebitten der kinderen gaan zonder pe riodieke controle snel achteruit, vooral door het snoepen en het is daarom van zeer groot belang, dat van deze school- tandverzorging door alle kinderen kan worden geprofiteerd. We hopen' dat alle ouders dit op de duur zullen inzien (en blijven inzien), zodat deze Tandheelkun dige Jeugdzorg aan haar doel kan be antwoorden. Op vragen van het T-weede Kamerlid Stokvis (C.P.N.) in verband met de toezegging, welke door de regering zou zijn gedaan, tot vervanging van de thans op het veer Anna Jacoba-polder-Zijpe dienst doende veerboot met zijlading door een veerboot met koplading, heeft de heer Wemmers, minister van Ver keer en Waterstaat, het volgende geant woord: Bij het bezoek van 7 Mei j.l. aan Zie- rikzee is toegezegd, dat van de zijde van de regering zal worden onderzocht of er een mogelijkheid is om het veer Anna Jacobapolder-Zijpe te doen bedienen door een boot met koplading. Hangende het onderzoek, waarbij het provinciaal bestuur van Zeeland en de R.T.M, moeten worden betrokken, kun nen geen meer concrete mededelingen worden gedaan. Indien het inderdaad mogelijk mocht blijken, dat de huidige veerboot zou kunnen worden vervangen door een boot met koplading, zal de fre quentie kunnen worden verhoogd. Uiteraard zal dan eveneens worden na gegaan of de tarieven dienen te worden gewijzigd. ST. MAARTENSDIJK 1 Memento mori! Maandag waren een groep arbeiders uit Stavenisse aan het vlastrekken bij M. Koopman in de om geving van het Veilingsgebouw onder deze gemeente. De 57-jarige arbeider N. Goedegebuur werd plotseling onwel en overleed. De ijlings ontboden geneesheer kon niets meer doen. Waarschijnlijk heeft de man een hartverlamming ge kregen. Dat dit grote ontsteltenis ver wekte onder de arbeiders behoeft geen betoog. Het memento mori, „gedenkt te sterven" kwam hier onder de arbeid practicaal naar voren. De Zangvereniging Excelsior te Dirksland kan wel erg in haar nopjes zijn. Beter omstandigheden dan waaronder de 'viering van de jubilea van twee der koren uit deze vereniging plaats vind, zijn welhaast niet denkbaar. Men kreeg de medewerking van een groot aantal muziek- en zangverenigingen uit het eiland voor het muziek- en zangersfeest, dat de gehele Zaterdagmiddag en een groot deel van de avond in beslag nam en bovendien slaagde men er in om de Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapitein Rocus van Yp'eren, te laten) concer teren. En bovenal had men het geluk, dat men een stralende zomerdag beleef de, waarop de aanvankelijke straffe Oosteniwind allengs verminderde, zodat men vooral tijdens het concert van de Kon. Mil. Kapel van ideale weersomstandig heden kon spreken. Het een met het ander heeft tot gevolg gehad, dat er een buitengewone grote belangstelling van de zijde van het Flakkeese publiek voor deze muziekdag en in het bijzonder voor het avondconcert aan de dag werd ge legd. En zo menen wij te mogen voorspellen, dat men met deze dag ook finan cieel behoorlijk is uitgekomen, althans verwachten wij, dat het garantiefonds niet of niet van noemens behoeft te worden aangesproken. En derhalve kan van een in alle opzichten geslaagde jubileumviering worden gesproken. Het muziek- en zangersfeest werd ge houden op een gunstig gelegen weide van de heer Joh. Ardon aan de Vroon weg (even voor de overgang van de tramlijn.) Men had er een zeer gunstig plekje voor zingen en musiceren gevon den. Er was een grote muziektent opge richt, die omringd werd door enige klei nere, een consumptietent, een tent voor opbergen van instrumten enz. De mid denstand van Dirksland was ook actief en werd met enige kramen vertegen woordigd. In het begin van de middag, toen de zangkoreii begonnen op te treden, stond er nog een harde Oostenwind en deze 5i.c?ft wel enige afbreuk aan het concer teren gë,?aan. Gelukkig, dat deze wind allengs venrfnderde. De jubilerende ko ren, het Kinderkoor en het Jongedames koor van Excelsior, "»;8ide onder leiding van dirigent Gerrit Zot.?i, openden, ge volgd door het Dirkslands Kl't-kkoor on der leiding van de heer J. Karlander. Nadiert was er het optreden van de Me- j lissantse Gem. Zangvereniging Cr.i. Amore, eveneens geleid door Gerrit Zoon en daarna kwam de eerste muziekver eniging, UDI uit Ooltgensplaat, gediri geerd door de nieuwe directeur, de heer L. BloW uit Middelhamis, op de tent om er vlot en kort, maar interessant pro gramma uit te voeren, waarbij het frap pante „Groet aan Ooltgensplaat" van Albert Meijns. Vervolgens traden op de Gem. Zangvereniging Advendo uit Oolt gensplaat onder leiding van dirigent J. van den Heuvel, de Gem. Zangvereniging Concordia i uit Stad aan 't Haringvliet, eveneens gedirigeerd door de heer Van den Heuvel, dan de muziekvereniging ApoUo uit Nieuwe Tonge met een even eens zeer interessant muziekprogramma en gedirigeerd door de heer H. van Ba len. Ook het Mannenkoor Ons Koor uit Sommelsdijk was op dit zangersfestijn aanwezig en zong onder leiding van de heer Zoon een paar fraaie nummers, terwyi Dirksland Amicitia, onder leiding van de heer M. de Bonte, vervolgens eveneens een viertal schone muziekstuk ken op keurige wijze kwam uitvoeren. In het begin van de avond was er het optreden van de Gem. Zangvereniging ApoUo uit Nieuwe Tonge, dir. C. Lug- tenburg met een tweetal zangnummers, gevolgi^ door optreden van het gemengd, koor en het dameskoor van Volkszang* uit Middelhamis onder directie van de heer Van den Heuvel. Alles bijeen een waarlijk indr'ukwekkend programma, dat zeer vlot en alleraangenaamst van sta pel,' liep. De Militaire Kapel Tegenl de avond arriveerde de Ko ninklijke Militaire Kapel in Dirksland, gekomen met twee legerautobussen over het veer te Middelhamis. Bij de open bare school stelde de kapel zich op om onder grote belangstelling van de zijde van het publiek naar het gemeentehuis op de Voorstraat te marsen natuur lijk met volle muziek waar men front maakte voor de gemeenteraad en de burgemeester, de meeste heren met hun dames. Een geweldige menigte mensen luisterde aan weerszijden van de kapel naar de muziek. Men speelde een drie tal vlotte marsen en reeds hier moet het iedereen zijn opgevallen welk een keur corps Nederland in deze K.M.K. bezit. Heerlijk klonk de muziek tussen de ge- 's van de Dirkslandse Voorstraat, fij- jc klanken, die ieder oor weldadig aan- ueiien. Ontvangst in de raadsizaaj ...in de raadzaal van het gemeentehuis vpnd een ontvangst van de K.M.K. door hi3t gemeentebestuur plaats. De zaal was bijna te klein om het vele leden tellende corps te bevatten. Burgemeester Van Heijst sprak een hartelijk woord van welkom tot kapitein van Yperen en zijn manneni Hij uitte dat welkom namens de burgerij van pirksland, die er trots op was, dat zij de beroemde kapel in het raadhuis iTiocht ontvangen. „Uw gangen worden hier door velen nagegaan," zo verzeker- dfe de burgervader", vooral nadat U al e3n paar malen een bezoek aan dit e'land bracht. Ieder bezoek laat steeds di wens achter naar een volgend." Bm'- gemeester Van Heijst stond stil bij de jubilea der twee koren van Excelsior en \firklaarde dat muziek en zang in Dirks- 'pd en op het gehele eiland hoogtij vie ren. Daaruit laat zich ook de grote be langstelling voor de K.M.K. verklaren. Sj>r. wees er op, dat Dirkslands Amici- ti;,' al sinds geruime tijd in de Vaandel- afdeling uitkomt en hij vertrouwde, dat éh KM.K.-leden weten wat dit voor een plattelandsgemeente zeggen wil. De K.M.K. wordt bewonderd om de pres- ^ties, zowel m binnen- als in buiten- Icnd. Thans vertoeft zij weer eens op ^akkee en te Dirksland in een agrari sche streek, bekend om uieni aardappe ls en bieten! Spr. hoopte, dat de kapel geïnspireerd zou worden voor het con cert en dat zij een aanzienlijk deel van de eilandbevolking met grote aandacht aan zich zou binden. Ter ere van de ju bilea en van het bezoek der kapel ver zocht de burgemeester de aanwezigen een glas op het welslagen van deze mu ziekdag te ledigen. Hetgeen natuurlijk spontaan gebeurde. Kapitein Van Ypereni herinnerde er aan, dat de kapel 'vier jaar geleden ook in Dirksland was, ongeveer in dezefde tijd van het jaar. Heb was op een snik hete dag en 's middags moest men voor de troep naar Middelharnishaven mar sen. De kapel heeft toen in Dirksland gelogeerd en thans krijgt men kans om de banden weer wat nauwer aan te ha len. Spr. betuigde de burgemeester en de gemeenteraad dank voor de hartelij ke ontvangst en na de verzekering, dat het corps het uiterste zou doen om alle luisteraars straks tevreden te stellen be sloot kapitein Van Yperen met harte lijke felicitaties jegens de jubilerende vereniging. Men bleef dan nog een kwartiertje ge zellig bijeen, waarbij de gastheer nog maals raet de wijn en sig8£ren liet rond gaan. Wat ^gespeeld werd Voor het KMK-concert bestond, zoals wij in de aanhef dezes al schreven, een zeer grote belangstelling. Naar schat ting zijn meer dan tweeduizend mensen de kapel komen beluisteren. De muziek liefhebbers hebben tot en met kunnen genieten. Deze kapel biedt nu eenmaal het beste op het gebied van harmonie- muziek, dat er in ons land te beluisteren valt. Het programma was gevarieerd en wij zouden haast zeggen populair, zoals het bestond uit de navolgende werken: „Marche Slave" van Tschaikowsky, ,,In- troctie Elegie en Capriccio" van M. Boe kei, „Finlandia" van Sibelius naar ar rangement van Dr. Walter Boer, „Ein- zugsmarsch der Bojaren van Halvorsen» de ouverture Wilhelm Teil van Rossini, de wals „La Housarde" van L. Ganne en „Balletmuziek" uit de opera Faust van Gounod met als slot de marspotpourri „Passing of the Regiments" van Win ter. Voortreffelijke muziek, die even voortreffelijk ten gehore werd gebracht. De koren In de pauze tussen het spelen van de kapel kon men deze avond tevens genie ten van het gezamenlijk optreden van een aantal Flakkeese koren t.w. onder leiding van de heer J. van deni Heuvel de koren Advendo, Ooltgensplaat, Con cordia, Stad aan 't Haringvliet, Goerees Gemengd Koor en De Volkszang van Middelhamis en voorts onder directie van de heer Gerrit Zoon Con Amore, Me lissant, dameskoor Ons Koortje, Som melsdijk, het mannenkoor Ons Koor en de gem. Zangvereniging Excelsior 'uit Dirksland. Het een met het ander een zanggebeurtenis van belang, zoals ons eiland er tot heden maar weinig heeft beleefd. Het enige dat ons aan deze dag te leurstelde was een deel van het publiek, dat tijdens de concerten van KMK en zangverenigingen niet in staat bleek om de gewenste stilte in acht te nemen, daarmede blijk gevend zich niet tot eni ge aandacht voor een hoogstaand muzi kaal feit te kunnen verheffen en tevens daarmede hinderlijk zijnde voor het an dere gelukkig de overgrote meerder heid publiek. Het bestuur van Excelsior kan met grote voldoening op dit muziekfeest te rug zien. We kunnen het wel beschou wen als de gebeurtenis op gebied van zang en muziek op Flakkee van deze zomer. Aan de Nederlandsche Economische Hoogeschool te Rotterdam zal met in gang van het komende studiejaar de mogelijkheid worden geopend om de candidaats-studie af te sluiten door het behalen van de baccalaureaatsgraad. Deze hogeschool zal daarmee als eerste instelling voor hoger onderwijs een be gin maken met deze verkorte academi sche opleiding, waartoe in het onlangs ingediende nieuwe wetsontwerp betref fende het hoger onderwgs voorstellen zijn gedaan. De verwachting is, dat deze oplei ding waardevol zal blijken voor hen, die maatschappelijke functies willen inne men, waarin geen zuiver wetenschappe lijke arbeid behoeft te worden verricht, maar waarvoor toch de verruiming van kennis en inzicht, die een academische studie kan geven, van groot belang is. De studie voor het baccalaureaat zal worden geconcentreerd in een cur sus, die niet langer dan een half jaar zal duren, zodat de baccalaureaat in totaal na ongeveer drie jaar kan word den behaald. Ook in de doctorale studie" aan de Ne derlandse Economische Hogeschool zul len in het komende studiejaar nog een tweetal veranderingen worden ingevoerd In de eerste plaats is besloten om binnen het kader van de het vorig jaar ingevoerde differentiatie-mogelijk- heden in de doctorale studie in het nieuwe studiejaar ook een weg te openen voor een meer diepgaande studie van organisatorische vraagstuk ken. Men 'Wil in deze richting een be scheiden bijdrage leveren door een aantal economisten scherper bewust te maken van de betekenis van organi satorische vraagstukken in het bedrijf. In de tweede plaats wordt de stu die in de staatkundig-economische rich ting «oigszlns gereorganiseerd. Daarbij is acht geslagen op de eisen, de het sterk gewijzigde karakter van het pu bliek bestuur thans stelt. Het Ministerie van ËconomiscHë Za ken deelt mede, dat binnenkort een al gemene maatregel van bestuur zal wor den ïifgekondigd, waarbij voor de aan staande seizoenopruiming het tijdvak, aanvangende op 12 JuU en eindigende op 9 Augustus 1952, wordt aangewezen voor de navolgende groepen van winkel neringen: de kleinhandel in electrische verbruiks- toestellen; de kleinhandel in glas, porselein en aar dewerk; de kleinhandel in huishoudelijke artike len; de kleinhandel in luxe- en kunstnijver- heidsartikelen; de kleinhandel in galanterieën; de kleinhandel in speelgoed; de kleinhandel in gouden en zilveren werken en juwelen; de kleinhandel in koffers en lederwaren; de kleinhandel in meubelen; de kleinhandel in parfumerieën, cosme tische artikelen en toiletartikelen; de kleinhandel in schoenen; de kleinhandel in textielgoederen in al zijn vormen; de kleinhandel in verwarmings- en kookapparaten; de warenhuizen. In „Ons Maandblad", het orgaan voor de geref. drankbestrijding, troffen we een artikeltje, waaruit weer eens blijkt hoe diep we eigenlijk wel gezonken zijn met onze stijl. Een Nederlands Her vormd predikant uit Amsterdam schrijft nl. het volgende: Moderne reclame „Ook al bent u geen geheelonthouder, dan zult u dit toch maar een rare com binatie vinden. Voor sommige mensen is dit blijkbaar niet zo vreemd. Ik zag een foldertje, voorstellende een zware Statenbijbel met stevige koperen sloten. Op die Bijbel stond gedrukt: Wat de eeuwe trotseerdeAls je zo'n fol dertje ziet, denk je aan iets van het Bij belgenootschap. Want dat klopt allemaal wel: Bijbel en Bijbelgenootschap. Bijbel en wat de eeuwen trotseerde. Maar toen ik dat foldertje opensloeg, zag de binnenkant er allerminst bijbels uit. Een uitstalling van alcoholische dranken keek je aan. De borrel stond in het midden. Wat de eeuwen trotseerde bleek niet de bijbel te zjjn,' maar de bor- ,rel, speciaal de borrel geschonken door de firma Fockink, van wie deze fijnge voelige reclame bleek te zijn. Eerst bent je alleen maar diep veront waardigd over deze lasterlijke reclame. Dan ga j^ je verbazen, dat mensen blijk baar ten enenmale niet voelen: hier gaan we te ver. Dat de jenever geen veredelende uitwerking heeft, is zonder meer duidelijk. Maar blijkbaar heeft de firma Fockink dit nog eens duidelijk wil len demonstreren." MEDDELHARNÏS Beroepen. Bij de Chr. Ger. Kerk al hier is beroepen Ds M. Baan van Dord recht. MIDDELHARNIS—ISOMMELSDIJK P.V. „De Reisduif". Uitslag van Za terdag 5 Juli 1952, Pont St. Maxence, 294 km. Los 9 uur 30, met N.N.O. wind. M. J. Kalkman 1, 2, 4, 5 10. J. Nelis 3. A. Sarelse 6, 17. A. de Gans 7, 9, 15, 20. J. Vijfhuizen 8. D. Wittekoek 11. D. Peeman 12, 13. B. van Eek 14. B. van Es 16, 18, 21. C. Vroegindeweij 19. SOMMELSDIJK Geboren: Maria Helena Cornelia, doch ter van H. Verbiest en C. van Hulst; Jannetje Hendrika Maatje, dochter van Jan Comelus Stoutjesdijk en A. W. Ni- pius; Lydia Kommertje, dochter van L. Vis en K. M. Bijleveld; Jan, zoon van B. A. de Gast en Adr. Goedegebuur', Maartje Johanna, dochter van E. L. Breen en K. Aland; Adriaantje, dochter van B. Doomhein en L. de Groot. Huwelijken: J. Rozenheek, 30 j., land arbeider, wonende alhier en G. Drooger, 26 j., zonder beroep, wonende alhier; Ph Melissant, 27 j., boekhouder, wonende te Herkingen en Joh. Non, oud 22 j., kan toorbediende, wonende alhier; C. F. Jan sen, oud 20 j., monteur, wonende te Hel- levoetsluis, en L. A. van Brussel, oud 20 j., zonder beroep, wonende alhier. Overlijden: Jannetje Dorst, oud 75 j., zonder beroep, wonende alhier. MELISSANT Woensdagavond half zeven hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds Bel van Krabbendijke. STELLENDAM De gehouden collecte voor het Groene Kruis heeft opgebracht 207.' De Chr. Gem. Zangvereeni „Soli Deo Gloria" behaalde op het concours dat gehouden werd in Leiden, een 1ste prijs in de Ie afd. met 321 punten. Het ge heel stond onder leiding van dhr C. C. V. d. Heuvel te Sommelsdijk. OUDDORP Door de garnalenvissers werd de vo rige week 4 dagen gevist. Er werd ge middeld van 50 tot 120 kg garnalen, ge vangen per dag en per vaartuig. '1 MIDDELHARNIS 20 KORTING OP Mantels Japonnten Toppers en MantelcostuUms i Eveneens op: Heren- en Jongenscostuuims Dames- en Herenregenfeleding Op alle andere artikelen 10% KORTING j: A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt D.V. voor de Geref. Gem. voor te gaan Ds Bel van Krabbendijke. OOLTGENSPLAAT 25-JABIG ZAKENJUBILEUM Fa. L. M. DORSMAN en Zn. Tegelijk met hun 25-jarig huwelijks feest herdacht dhr L. M. Dorsman te vens het 25-jarig bestaan van hun zaak, o.a. meubelhandel, timmer- en aanne mersbedrijf. Woensdag had in „Hotel Hobbel" in imtieme kring van familie en kenniseen de viering plaats, terwijl Vrijdagavond in het Vereen, gebouw „'t Centrum" de herdenking werd voortgezet, waarbij di verse verenigingen, waarbij dhr Dors man betrokken is, van hun gevoelen blijk gaven. Gezellig was dit gebouw ingericht, wat mede de intiemiteit van deze avond ver hoogde. Door dhr D. C. van Oostende weiid als tweede voorzitter van het be stuur der Chr. School aan de fam. Dors man een prachtige ingelijste foto van de school aangeboden. Dhr v. Oostende sprak hierbij enkele woorden van waar dering. Dhr Dorsman is nl. penningm. van genoemde school. Namens de Com missie tot wering van schoolverzuim sprak dhr P. Bom zijn mede-commissie- lid dhr Dorsman toe. De heer TJ. v. d. Vliet deed dit namens de Prijzen Com missie en de Chr. Hisjt. Kiesvereen. van welke beide dhr Dorsman voorzitter is. Ook was bijna de gehele Herv. Mannen- vereniging aanwezig en namens deze vereniging sprak Ds J. v. Drenth als voorzitter de fam. Dorsman toe. Allen deden hun gelukwensen vergezeld gaan van cadeaux. Als voorzitter van de plaatselijke Middenstandsvereen. werd dhr Dorsman gecomplimenteerd door de heren P. Hokke en H. v. Beusekom. Een prachtige bloemenmand boden deze he ren de jubilaris aan. Ieder persoonlijk werd door dhr Dorsman dank gezegd voor hun gelukwensen en blijken van er- iMntelijkheid. Als vriend sprak dhr J. de Weerd, hoofd van de Keucheniusschool te Oud Beijerland eni voordien van de Chr. School te Ooltgensplaat. Deze spre ker herinnerde aan de goede dagen in deze gemeente doorgebracht en speciaal de vriendschap ook tijdens de oorlog van allen en niet minder van dhr Dorsman ondervonden. Hierbij werd niet vergeten de spannende tijd van '42 toen 10 gijze laars, waaronder dhr Dorsman, v. Oos tende en Vermaas (ook beiden aanwe zig) werden opgepakt en naar 't Haag- seveer getransporteerd. Het bezoek dat dhr de Weerd aan hun bracht zal hij nooit vergeten. Aan het eind van deze gezellige avond werd nog gezongen „'k Wil U o God mijn dank betalen." Onget'wijfeld zijn deze dagen voor het echtpaar Dorsman en hun kinderen on vergetelijke dagen geworden, niet het minst zullen de vele bloemstukken en cadeaux van zakenrelaties, -vrienden en verenigingen ontvangen, de blijdschap hebben verhoogd. Vermelden -wij nog, dat door de fa. Dorsman ter gelegenheid van dit jubi leum de kinderen der beide lagere scho len en Kleuterschool werden getrac- teerd en een mi'niatuur kistje met sic naasappelen mee naar huis gekregen. Afgemijnd. Onder Notaris Ris van Oude Tonge werd Donderdag jl. afge mijnd ongeveer IVz ha bouwland gele gen aan de Langeweg van de erven Mas tenbroek te Ouddorp. De tegenwoordige pachter dhr Joh. v. Kempen Sr mijnde af voor 2240.per ha. Geref. Gem. Woensdag 9 Juli hoopt voor de Ger. Gem. des sav. 7 uur voor te gaan Cand. Hage van 's-Gravenhage. 25 jaar chauffeur. Donderdag her dacht de heer B. Oorbeek, dat hij 25 jaar als chauffeur in dienst was bij de N.V. Zaadteelt en Zaadhandel v.h. A. Hobbel. Xi^oordien was dhr Oorbeek mon teur bij de fa. A. v. Dam en Zn. alhier. In bijzijn van het personeel vond ten huize van de directeur dhr C. W. Hob bel de huldiging plaats. In deze 25 jaar heeft dhr Oorbeek vele malen ons land doorkruist. Weinig plaatsen in Neder land zullen er zijn waar hij niet is ge weest, want de zaadhandel van Hobb heeft overail zijn agenten en van tijd tijd worden deze bezocht ook door Dageö rectie en (jhr Oorbeek is de privé <)omemen3 feur. Ook naar het buitenland heertje naar in deze loopbaan vele malen gei.m. Dier- (Zie voor vervolg pag. 4 Ie Iszocht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1