Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland De veerdienst van Ouddorp naar Schouwen in gebruik gesteld Het Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs De uitslag van de verkiezing In 1951 veel nuWg en omvangrijk werk verrichi 25ste Jaargang CHR. WEEKBLAD OP GEEEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Y Geeft Uw advertenties vroegtijdig op! Dan kunnen wij die fraai en opvallend verzorgen I Twee eilanden dichter bij elkaar Woensdag 2 Juli 1952 No. 2128 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON 17 GIRO 167930 POSTBOX 8 TELEFOON DRUKKERIJ 19 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De verkiezing voor de leden van de Tweede Kamer behoren weer tot het verleden. We zijn er al zo aan gewoon dat onder het stelsel van de Evenredige Vertegenwoordiging geen grote verande ringen plaats vinden. Dit moge pp zich zelf een verklaring geven voor de lauw heid waarmee speciaal de verkiezingen in 1952 zijn gehouden. Het bijna onmogelijke van grote ver anderingen komt ons voor min of meer fnuikend te werken op de geestdrift. „Ben zetel meer of minder, wat maakt het uit", schijnt de kiezer te bedenlcen. Al de inspanning kan slechts beloond worden met zeer geringe veranderingen. Dat was onder het districtenstelsel gans anders. Toen was er sprake van: De Kamer Is om. Dat gaf bezieling aan de stembusstrijd. Om de Kamer om te kra gen, dat was een doel waarvoor men zich wel uitsloven wou. Maar zo'n enkel zeteltje meer of minder, dat is geen vol doende aansporing tot een hevige in spanning bij de stembusstrijd. Ben eenvoudig staatje zal dat duidelijk maken. We vergelijken even de zetels van de Prot. Chr. partijen met elkaar bij de verkiezingen van 19461948 en 1952 en vinden dan resp. 23 - 24 - 23 zetels. Dat na de bevröding. In drie verkiezin gen slechts een verandering van 1 zetel. En nu voor de oorlog. Nemen we de ver kiezingen 1922, 1925, 1929, 1933, 1937 dan vinden we voor die partijen geza menlijk resp. 28 - 26 - 26 - 27 - en 27 zetels. Ook weer niet meer dan verwisseling van één zetel bij 5 achtereenvolgende Kamerverkiezingen. Door de Evenredige Vertegenwoordiging Is de kans op grote veranderingen zeer klein. Dat Is funest voor het élan waarmede de strijd ge voerd wordt. Vroeger sprak een stembusoverwin ning tot het volk. „De Kamer Is om", gaf stof tot intense besprekingen en tot opgewekt meeleven. Wat uit bovenstaande gegevens ook duidelijk blijkt Is het feit van de door braak. Immers in 1946, het jaar van de doorbraak behalen de Prot. rechtse par tijen slechts 23 zetels waarboven ze nau welijks meer uit weten te komen en waartoe ze In 1952 weer dalen. De werking van de doorbraak. Het feit van de doorbraak kost de Prot. par tijen zeker 4 zetels of een stemmenge tal van rond twee honderd duizend. Daardoor zijn ze gezameniyk van de tweede plaats wat hun stemmenaantal aangaat teruggedrongen naar de derde plaats. Zonder doorbraak zou him ge zamenlijk stemmencljfer zeker volgen na dat van de R.K. Volkspartij. De door braak is in het politieke leven het meest fatale feit na de Bevrijding. Daardoor komt het materiële meer op de voor grond en worden de beginselen afgesle ten. De theologische ontwikkeling van de laatste jaren is daar niet vreemd aan. De Barthiaanse vloedgolf, die over ons land gekomen is, heeft dit verschijnsel al zeer in de hand gewerkt. De losheid van Woord en belijdenis Is de voorwaar de om de doorbraak ruimte te geven. Dat moge door de leiders ingezien wor den. Alleen de vastheid aan Gods Woord en aan de belijdenis Is in staat het door- vloeien naar de materialistische partijen te stuiten. Helaas is onder de Christe lijke partijen veel te klagen over het ver slappen van de beginselen. Marchande ren met de beginselen draagt in zich het verlies van de kracht der partijen en brengt met zich een doorvloeiïng waarop licht de stap volgt naar de doorbraak. De vaste eeuwigdurende beginselen van Gods Woord verlate men niet. An ders volgt zeker in de toekomst de door werking van de doorbraak. Daarvoor zy de uitslag van deze verkiezing het teken aan de wand. Ook in de uitslag van deze verkiezing manifesteert zich een verder gaan in de ontkerstening van ons land, waarin we West Europa op de voet volgen. Het materiële, dat blflkt uit deze verkiezingsuitslag, heeft een grote aantrekkingskracht op ons volk. Het „wat zullen we eten en drinken", over heerst ons volk. Grote dingen, diep ernstige beginselen waren toch by deze verkiezing betrok ken. Daar Is de zaak van Indonesië. We zijn er van overtuigd, dat brede'scharen van ons volk, veel talrijker dan uit de cijfers blijkt het beleid Inzake Indonesië afkeuren. En toch de partij die de sou- vereinitentsoverdracht heeft gedreven gaat in stemmen aantal aanzienlijk voor uit. Hoe is dat mogelijk? Alleen omdat het onmiddellijke voordeel, de guldens van de noodwet Drees overheersen. Over heersen over de beginselen. Indien men naar een verklaring moet zoeken! van de overwinning van de Partij 'van de Ar beid, dan geloven we dat die vlug en naar waarheid gevonden wordt in de noodwet Drees. Met dat flnantlële voor deel stapt men over alle bezwaren heen. Men vraagtS zich niet af of deze op zich zelf rechtvaardige en nodige ouderdoms voorziening niet op betere' w^ze tot stand kon worden gebracht. In de bin ding van de noodwet aan de persoon van Drees en van Drees aan de partij van de Arbeid ligt voor ons de verkla ring van het succes van de Partü van de Arbeid. En daar komt bü het een voudige en patriarchale aan deze per soon verbonden, waaraan we gaarne hul de bewijzen. „Noodwet Drees." „Vader Drees", in de volksmond hebben velen het hokje van deze bewindsman doen in vullen. De persoon van en de nimbus om hem gevormd, hebben hem tot een, stem- mentrekkftr gemaakt, zoals gèer( andere partij naar voren heeft kunnen ,^engen. Het belang van de bezetting van de mi nistersposten Is hiermede wel gedemon streerd. Voor het materiële hebben ho- Maquette van een deel van het uitbrei dingsplan te Nieuwe Tonge. Wij ontvingen van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland het jaarverslag over 1951. Uit dit verslag geven wij een en ander weer, over het omvangrijke werk, dat door dit instituut in onze provincie en ook op ons eiland wordt verricht. Welwillend werden enige foto's uit het archief ter publicatie afgestaan. Tonge. De ene maquette toont een deel van het uitbreidingsplan en de andere het met steun van de gemeente te bou wen woningtype in dit plan. De Monumenten-commissie beklaagt zich In het verslag enigszins, dat het met het behoud van monumenten in ons land mis gaat. Door de zware belastin gen, hoge materiaalprijzen en werklo- nen is het bijna niet mogelijk dat par ticulieren zelf veel aan het behoud kun nen doen. Steun van Overheidswege is Het Instituut Stad en Landschap be weegt zich op veelzijdig gebied; het stedebouwkundig e werk houd ook in het bewaren van cultuurschoon, adviezen voor alle mogelijke bouw- en uitbreidingsplannen, enz. De Landschaps commissie geeft adviezen voor recrea tieve mogelijkheden; de monumenten^ commissie werkt voor het behoud van monumenten. Zo zou er nog veel meer kunnen worden opgenoemd. Uit het verslag bleek ons, dat het 1951 normaal verliep, ook in flnan- tleël opzicht. Op de prettigste wijze werd samengewerkt met het Econ. Technol. Instituut en met de architecten-bureaux Ir. W. A. C. Herman de Groot, Ir. J. Verhey en Jhr. Ir. J. de Ranltz. Niet minder dan 1729 nor male bouwplannen werden be handeld eni 1787 wederopbouw- gevallen. Ook opons eiland werden meerdere gevallen behandeld, niet alleen de gewone lopende zaken betreffende bouw- en verbouw, maar ook inzake het ontwerpen van plantsoenen en groen-objecten. Hiernaast plaatsen we een foto uit de gemeente Dirks- land. Als zelfkant van de dorpsultbrelding gaf het uit breidingsplan aldaar een brede groenstrook aan. Economischer voor de gemeenten en profijte lijker voor de aanwonenden leek een versmalling van de groenstrook ten gunste van de achtertuinen. Een nieuw plan trachtte het effect zo veel mogelijk ge lijk te doen ziJn. Vandaar dat schuurtjes e.d. slechts op het voorste gedeelte van de tuinen gebouwd mogen worden; het achterste gedeelte werkt mee met de smalle rand openbaar groen langs het wandelpad. Alle instanties voelden er voor, het gemeentebestuur schakelde een bekwaam deskundige in voor het beplantingsplan wat vlot tot uitvoering kwam en ieder was voldaan met het re sultaat. De twee andere foto's laten een twee tal maquettes zien, die door een van de Maquette van het woningtype dat In het medewerkers van het Instituut zijn ver- uitbreidingsplan te Nieuwe Tonge zal vaardigd voor de gemeente Nieuwe worden gebouwd. noodzakelijk, doch helaas zijn de van re geringswege uitgetrokken bedragen voor 1952 weer beduidend minder dan in 1951 Wel vrijst men er op, dat er in het al gemeen meer belangstelling van de be volking zelf kan geconstateerd worden. Verschillende oudheidkundige verenigin gen zijn opgericht, die trachten de cul turele erfenis onzer vaderen te bewaren. Zeer zeker mag daarbij ook de Vereni ging Streekmuseum voor Goeree en Overflakkee genoemd worden. In het Groenrobject te Dirksland naar een advies, ■^an het „Inst. Stad bü i_.auüi=>,,iiap". Dit is het Wandelpad langs de Boezem, met'de achterkant van de hulzen van de nieuw aangelegde Oranjelaan. Bij zijn bezoek aan ons( eiland heeft de Com missaris van de Koningin in de Prov. Zuid-Holland, hier bijzondere notitie van genomen. verslag wordt ook aangehaald het her stel van het voorname gebouw van de vml. Schuttersdoelen te Sommelsdljk en de 17e eeuwse huisjes in de Kerkstraat, waar het Streekmuseum zal komen. Door het Instituut Stad en Landschap wordt, ondanks dat er nog wel eens te gen gesputterd wordt, inderdaad nuttig werk verricht, dat bijdraagt tot een har monische ontwikkeling en aantrekkelijk uiterlijk van onze Provincie. Vermelden we tenslotte nog, dat het secretariaat van „Stad en Landschap" is gevestigd Westersingel 46, Rotterdam gere beginselen van trouw en recht, van verantwoordelijkheid en plicht moeten wijken. Dit maakt dat de uitslag van deze verkiezing zoveel aanleiding tot ernstige gedachten geeft. Hoe gemakke lijk vergeet toch het volk. De draaipo- lltlek van de V.VjD. „Het roer moet om" waarmede deze party en met haar de C.H. tegenover Indonesië zo'n indroe- ve politiek hebben gevoerd is op de 25e Jiml totaal vergeten naar het acliijnt. Samenvattend is ons oordeel over de verkiezing van 1952: een onverwachte verschuiving welke onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging zelden voorkomt. Een stap verder in de rich ting van de ontkerstening van ons land. Een demonstratie van het in theologi sche zin losser worden van de band die ons volk bindt aan Schrift en belijdenis. Een manifestatie van de grote invloed van het materiële boven de beginselen. En de toekomst? Zich in sterker ma te binden en funderen op de vaste begin selen van Gods Woord. Niet in 't getal, maar in de diepte van het beleden be ginsel ligt de kracht. Geen verslapping van beginselen om daarmee de grote schare te buiden. Een Gideonsbende is sterker dan de macht van vier konin gen. En ook voor de practische politiek. Een spoedige en rechtstreekse hulp voor nood en armoede. Niet via de weg van ingewikkelde verzekeringswetten e.d. maar zo nodig door rechtstreekse hulp van de Overheid, Deze verkiezing bracht de partijen op de grondslag van de revo lutie de winst. Zy het dan de gematigde revolutionnairen. De communisten leden by vernieuwing een gevoelig vérlies. Dat stemt tot verheuging. Rome en de Party van de Arbeid ge ven in ons land de koers aan. Dat moet tot droefheid stemmen. Dat ons volk terug moge keren tot het Evan gelie. Dat is tenslotte de macht waarop land en volk vertrouwen kan. Maandag 30 Juni is de aangekondigde nieuwe veerdienst vanaf Ouddorp naar Scharendyke (Schouwen en Duiveland) in gebruik gesteld. Voor deze officiële ingebruikstelling was veel belangstelling; te ongeveer half elf arriveerde de on dernemer Jac. Berrevoets Hzn. van Zierikzee met de motorboot „Olga" aan de haven te Ouddorp waar aan boord waren de burgemeesters Nieborg van Dui- vendyke; J. J. de Bruin van EUemeet; Jhr. A. v. Citters van Burgh, Jhr. R Roel van Haamstede, de loco-burgemeester van Zierikzee G. Gerritsen, meerdere dames en de contact-commissie van het V.V.V. te Schouwen en Duiveland Te Ouddorp werd het gezelschap door Burg. Kleynenberg en het Bestuur van het V.V..V ontvangen:. Deze nieuwe veerdienst, waarvan in de dagbladpers Is geschreven dat die niet kon doorgaan wegens het moeiiyk aanleggen by laag water heeft toch zyn beslag kunnen krygen. Van de zyde van de burgemeesters der diverse gemeenten en van het V.V.V was er grote belangstelling voor, omdat hiermee tussen beide eilanden, die ieder zulke mooie vacantie-oorden hebben, een nauwer contact kon worden gelegd. Vóór de eerste afvaart van Scharendyke naar Ouddorp stonden zelfs de school kinderen aan de haven opgesteld, die een toepasseUjk lied zongen en in spreekkoren het welslagen van de nieu we veerdienst uitriepen. Burgemeester Nieborg van Duivendyke prees de on dernemingsgeest van dhr Berrevoets en drukte de wens uit, dat deze veerdienst, waaraan reeds zolang behoefte bestond, een succes zou worden. Te Ouddorp werd het gezelschap ont vangen door Burgemeester J. Kleyneru- berg en het bestuur van het V.V.V. Me de vertegenwoordigd waren Mevr. Kley- neniberg. Burg. en mevr. Knobelsdorff van Goedereede en Burgemeester van Heyst van Dirksland. In gereedstaande auto's werd daarop naar Hotel-Café Plo- hil gereden, die als oud-Zeeuw het ge zelschap ,^pf f ie aanbod. Daarna werd een rondrit gemaakt door Ouddorps' schone dreven, over de nieuwe weg naar het Strand, vervolgens langs de vuur toren naar de Punt, en vandaar weer naar de haven terug. In café Grlnwis werd een eenvoudige kofflemaaltyd ge bruikt, aangeboden door het bestuur van het V.V.V. De café-houder presen teerde het gezelschap een rokertje, ter- wyi over en weer goede wensen werden uitgesproken op het welslagen van deze nieuwe veerdienst. Vaueni en rijden! Te ongeveer 1 uur werd scheep ge gaan op de fraai gepavoiseerde veerboot „Olga", die een Applngendam Bronz- dieselmotor heeft van 60 P.K. en 17 K.M. vaart per uur kan ontwikkelen. In geUjke vaart voer mede op de motor reddingssloep van Z.H.R.M., met dhr Bezuyen als schipper. Het was zeer zon nig en windstil weer en men was vol lof over deze eerste vaart. Te Scharendyke gaf het by het büi- nenlopen door het lage water eerst eni ge moeihjkheden; maar de loods; dhr J. Bezuyen van Ouddorp wist het met vele passagiers beladen vaartuig toch aan de kop van de havendam te brengen. Op het havenplateau stonden weer de schoolkinderen opgesteld, die onder lei ding van hun leraar dhr de Vlaming de Flakkeese gasten het welkom toezon gen met als slot enige coupletten van het Zeeuwse volkslied. In gereedstaande auto's werd inge stapt om de köp van Schouwen langs te rijden. Dit was inderdaad een zeer fraaie tocht. Er werd gereden langs het slot Moermont naar Renesse en thee' gedron ken in „De Schouwse Boer". Jhr. R. Röell, burgemeester van Haamstede, voorz. van het V.V.V. op Schouwen en bestuurslid van het Prov. V.V.V., hield een korte toespraak en zeide dankbaar te zfln, dat de beide eilanden door de nieuwe veerdienst nu gemakkeiyker konden worden bezocht, Hy bracht hulde aan de initiatiefnemer en hy had „Ko" (de ondernemer Berre voets) gaarne meegebracht, maar deze moest by het vaartuig bUjven. Spr. ver wachtte van de nieuwe veerdienst suc ces voor het vreemdelingen-verkeer. Er stond volgens spr. een nieuwe folder voor het V.V.V. op stapel getiteld „Va ren en ryden" zodat bij de Zuid HoU. V.V.V.-ers werd aangedrongen, om by het bestuur van Z. HoU. op financiering aan te dringen om deze veerdienst er in op te nemen. Met de eilanden was er een „dunne" geipeenschappeiyke band door de- R.T.M., maar spr. hoopte zeer, dat door deze veerdienst tussen belde eilan den een sterke band zou komen! (Applaus.) Vervolgens werd Haamstede bezocht, waar de fraaie uitkyktoren van de wa terleiding werd beklommen. Vandaar kon over N. Beveland heen de torens van Veere en Middelburg en noordwaarts de vuurtoren van Ouddorp worden gezien. De Flakkeese gasten waren verrukt over he.t fantastisch mooi gezicht. Burgemeester C. J. Gast van Brou wershaven vertelde daar in vogelvlucht dat het N.V. Waterleidingbedrijf In 1930 was opgericht en men (niet zoals op Flakkee) nooit gebrek aan water had. Al zou het niet regenen was er voor 70 jaar genoeg! De water-onttrekking was 10% van de regenval. Het eiland Schou- wen-Duiveland heeft ook watermeters en ook hier moesten de tarieven met 25% worden verhoogd. Veel bos en fraaie tuinen! De tocht ging daarna terug via een anderet route naar Renesse. Het viel ons op we hebben dat al eens meer ge schreven dat er hier meer bebossing is en fraaiere wandelpaden zyn. De duin rand is breder dan by ons en het strand zelf meer uitgestrekt. De bewoners uit de diverse plaatsen beyveren zich met de aanleg van fraaie tuinen, soms voor eenvoudige huizen ziet men keurige bor ders, mooie gazons en veel bloemen. Be- grypeUjk verschaft dit badgasten en va- cantiegangers veel genoegen. De Ver eniging „Floralia" moedigt dit aan en schrijft soms wedstrijden uit voor de fraaiste tuinen. Ten onzent kan daar wat van worden geleerd! Ook is er in de kop van Schouwen verbazend veel fruitteelt, we lieten ons vertellen, dat er afgelopen seizoen niet minder dan 1 millioen gulden fruit was geëxporteerd! De mooie boomgaarden geven het landschap bovendien veel bekoring. Te Renesse, waar burgemeester en mevr. Lunsingh-Tonkens zich by het ge zelschap voegden, werd op het terras van het grote dorpshotel een verversing gebruikt. Burgemeester Kleynenberg van Ouddorp hield een korte speech en wees er op, hoe in de loop der eeuwen deze eilanden aan het water waren ont worsteld om leder stuk grond in cul tuur te brengen. Ook hem was de fraaie bebossing en de rykdragende boomgaar den opgevallen, wat op Goeree Overflak kee navolging verdiende. Hy was dank baar voor deze dag en verheugde zich in de nieuwe veerdienst, waardoor men tot betere verbinding tussen de twee eilanden kon komen. Burg. Kleynenberg noodde de Schouwenaars uit om spoe ding Ouddorp te bezoeken en noemde de datum van 2 Augustus, waar van half 7 tot 9 uur een Engels muziekcorps uniek in de geschiedenis van Flakkee! een kunst-avond zou geven. Ook op gebied van cultuur moeten wy elkaar zoeken, aldus besloot spr. met een har- teUjk dankwoord zyn betoog. Tenslotte dankte Burgemeester Nie borg de V.V.V. van Renesse voor de or ganisatie van deze dag, de autobezitters voor de rondrit en de Flakkeese bezoe kers voor het contact dat was gelegd. Hy eindigde met de hoop op het welsla gen van de onderneming in het belang van het vreemdelingen- en het verkeer in het algemeen tussen beide eilanden. Daarna werd naar Scharendyke gere den, op de haven afscheid genomen en teruggevaren naar Ouddorp. De tocht werd in 45 minuten volbracht. Tweemaal heen en weer De ondernemer kan zich verheugen in de grote belangstelling van de gemeen te-bestuurders van beide eilanden en van de Vereniging van Vreemdelingen verkeer. Dit geeft moed voor het wel slagen van dit nieuwe veer. In vorige, jaren was er een ietwat meer ongeregelde dienst van Ouddorp naar Schouwen, die onderhouden werd door schipper J. Bezuren met de O.D. 13. In de zomer werd daar druk gebruik van gemaakt, soms voer hy vgf maal per dag. Ook dat geeft den burger moed! Het ligt nu in de bedoeling, dat voor lopig tweemaal per dag geregeld wordt gevaren en wel des voorm. 9 en des nam. 5 uur van Scharendyke en van Ouddorp v.m. 10 en des nam. 6 uur. Zo nodig zal een tussentydse dienst worden ingelast. De tarieven zyn gesteld op 2.50 enke le reis en 3.50 retour. De retours' bhj- ven geldig. Fietsen zyn vry. 's Zondags is er geen dienst. Van dagtochten van Flakkee naar het mooie land van Schouwen kan men veel genoegen beleven. Men moet dan wel per fiets gaan. Te Scharendyke is naen aanstonds In een fraaie omgeving, men kan vandaar een interessante tocht ma ken naar Westen-Schouwen. Andersom geldt dit voor de Schouwenaars, die nu in de gelegenheid zgn om Ouddorps' dui nen en strand te bezoeken. wy wensen de ondernemer veel suc ces. r De Chr. Scholenbond kwam Zaterdag 28 Juni te Middelharnis in de Chr. Ulo byeen. Voor deze byeenkomst waren tameiyk wat onderwyskrachten en school- bestuursleden opgekomen. Mede aanwezig was de heer Vlasblom te Monster, die een lezing zou houden over het V.G.L.O. De heer van Eek van Stellendam, de voorzitter, opende deze vergadering met schriftlezing (Hebr. 12 131 en ge bed. In zyn openingswoord wees hy o.m. op het grote belang van deze vergadering. Er is de laatste tyd een teruggang te constateren in de belangstelling, die het Chr. Onderwijs toch zeker verdient en nodig heeft. Bezoekt wat trouwer de vergaderingen en in het byzonder moe ten hier de onderwijskrachten worden opgewekt, ook als er vergadering is van de afdeling zei spr.-Wy zgn allen diena ren van hetzelfde soort onderwys, daar om geen uitvluchten maar daadwerkeUj- ke interesse! Nu met Harde'garijp een nieuwe phase in onze schoolstrijd is in getreden, is het nodig, dat we alle slap heid en laksheid laten varen. Wy die nen als besturen en onderwyskrachten collectief en persoonUjk de belangen van het Chr. Onderwys te bUjven verdedigen. Biyf het offer hiervoor van onze va deren gedenken. Geve de Heere ons het besef, dat we heilig actief moeten zyn op het terrein, waar we zyn geplaatst. Dan werden enkele huishoudeUjke za ken afgehandeld. Tot bestuurslid werd in plaats van de heer P. v. d. Heuvel van O'Plaat geko zen de heer van Oostenbrugge te Oude Tonge. De heer van den Heuvel werd harteUjk dank gezegd voor alles wat hy gedaan heeft voor de belangen van het Chr. Onderwys op Flakkee. De heer de Jong werd by acclamatie gekozen als bestuurslid van het Alge meen bestuur van de Tandheelkundige Jeugdzorg. Hoofdacte-oursus Ter sprake kwam ook het stichten van een hoofdacte cursus. Er werd een commissie benoemd die de mogeUjkheld en wenseiykheid hiervan nader zal be zien. Commissieleden: De heer van Leeu- wea, Juliana v. Stolberglaan 14, Middel harnis; Mej. C. Verbrugge, Binnenweg, Sommelsdyk, de heer B. A. van Len ten Jr., Oranjelaan 31, Dirksland. Belanghebbenden kimnen by boven genoemde personen inlichtingen vragen. Br wordt gerekend op veel cursisten. Het V.G.L.O. Dan kreeg de heer"*Vlasblom het woord wieas rede vwj in eigen bewoordingen, in hoofdzaak hier weergeven. Onbekend maakt onbemind. Dit geldt ook van de V.G.L.O. school. Van regeringswege is ingesteld het 8e leerjaar. Dit is geen maatregel geweest van de bezetter maar een uitvoering van de plannen die reeds voor de oorlog ten departemente gereed lagen, al zy het dan, dat men in de be- zettingstyd pas tot uitvoering is overge gaan. Kinderen van 13 en 14 jfiar zgn de leerlingen voor het V.G.L.O. en deze eisen een totaal andere aanpak dan jon gere kinderen. Immers, bg deze jonge mensen krijgen we te doen met allerlei rijpingsverschynselen, die het kind een totaal anders gerichte belangsteUing geeft, dan voorheen. Zy komen, wat we in de psychologie noemen in de prae- puberteit. Het kind maakt zich los van de ouders en krijgt zelf een menig (al dan niet goed) over de verschillende za ken, het leven betreffende, zy laten zich niet langer een mening opdringen, doch Willen zelf op onderzoek uit in het volle leven. Hiertoe zijn ze echter niet in staat en behoeven zy een éénhoofdige leiding by hun opvoeding in deze jaren. Dit nu geeft het V.G.L.O. in tegen stelling met andere scholen voor voort gezet onderwijs, waar de kinderen vak- onderwys genieten en dus meermalen iper dag van onderwijzer(es) wisselen. Dat is ook het probleem van de verschil lende vakscholen, omdat men daar de noodzaak inziet van éénhoofdige leiding in de rgpingsjaren. De ouders moeten leren inzien, dat dit van het grootste belang is en niet de kindergeest in de eerste plaats opofferen voor allerlei diploma's of opleiding daar voor. Elk kind is niet geschikt om mi nister of dokter te worden. En of een levenslange kantoorloopbaan nu werke lijk zo geestverrijkend is, staat te be zien. Het is vanzelfsprekend, dat de ouders hun kinderen het beste willen geven, dat te geven valt. Dat is ook juist. Maar dan dienen zy ook inderdaad en metterdaad het beste te geven. Dit nu hoeft lang niet altyd een nyver- heids- of middelbare school te zyn. Spr. gaf een voorbeeld van 10 H.B.Sers gedurende hun leertijd op een bepaalde H.B.S. Twee haalden de eindstreep zon der ongelukken. Twee na één keer dou bleren. Eén na twee keer doubleren en vyf kwamen er helemaal niet. Dat dit een funeste uitwerking heeft op het kind, ook; in z'n latere maatschappeUjke- leven, m.óè:t worden ingezien. Het ökdfervnjs in Nederland houdt grotendeëlfe alleen rekening met het in tellectuele kind en de anderen moeten maar zien. (Vervolg pag. 4 Ie kolom)i o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1