s! Rechtszak szaRen TOTALE UITSLAG DER VERKIEZING TWEEDE KAMER W 25ste Jaargang Zaterdag 28 Juni 1952 No. 2127 Uitslag der verkiezingen op Goeree-Overflakkee Alscheid van Oud-Burgemeester L J. den Hollander als Voorzitter van het Roode Kruis aarschuwiD MEDITATIE Een zalige geloofswetenschap RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON 17 GIRO 167930 POSTBOX 8 TELEFOON DRUKKERIJ 19 CHB. WEEKBLAD OP GEBËFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 een' per mm. Bïj contract speciaal tarjef. Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag De uitslag der verkiezingen vbji het eiland GoereeOverflakke, die over zichtelijk aan de binnenzijde van dit blad is afgedrukt, geeft in het kleüi on geveer eenzelfde beeld te zien, van de uitslag over het gehele land. Wat direct het meest in het oog valt is de winst van de Partij van de Arbeid, die een winst boekte van niet minder dan zes honderd stemmen. Deze winst is in alle plaatsen van het eiland niet even groot; in Dirksland behaalde de P.v.d. A. niet zo'n grote winst, van 413 op 443) evenzo in O. Tonge (van 486 op 499) en te O'Plaat (van 459 op 469.) Andere plaatsen daarentegen vertonen eeni ster ke stijging, bv. Herkingen van 28 op 87 stemmen, dat is een stijging van 234%! De Anti-Revolutlonnairen daarentegen verloren rond 500 stemmen. De schom meling in de stemverhouding, die zich op ons eiland voordoet, openbaart zich hoofdzakelijk in deze twee factoren, de vrinst van de P.v.d.A. en het verlies van de A.R. Daarom rijst aanstonds de vraag, waar zijn die stemmen van de A.R. alle gebleven? Zijn die naar de P. v. d. Arbeid gegaan? Wij vrillen trachten met een enkel voorbeeld hierop een antwoord te geven. We nemen de gemeente Dirksland. De A.R. verloor hier niet minder dan 127 stemmen. Naar welke partij zijn die overgegaan Br is normaal gestemd, maar het aan tal kiezers was 40 minder. 40 P.v.d.A. had 30 stemmen meer 30 C.H.U. had 7 stemmen meer 7 V.V.D. had 10 stemmen meer 10 S.G.P. had 26 stemmen meer 26 Totaal 113 Wanneer men het zo beziet dan zfln dus die 127 stemmen die de A.R. te Dirksland verloor wel voor eeni deel, maar niet geheel aan de P.v.d.A. verlo ren. EenzeSde rekensommetje zou van meer andere plaatsen te geven zfln. Zeker is, dat er in de A.R. partij een zeker deel is, dat niet beginselvast is. Er zit een zekere „zelfkant" aan, die al le kanten heen drijft. Niet het nünst zul len de sociale voorzieningen hierbij een rol spelen; het stoffelijke drijft helaas zo vaak boven het geestelijke. Het is bv, van buitengewoon grote invloed dat de naam Drees aan de ouderdomsvoorzie ning verbonden is! De niet-beginselvas ten steramen dan zo licht op die rich ting, omdat ze er toch maar het meeste profijt vaji hebben en omdat, nu ja, er toch ook nog christelijke mensen en zelfs wel dominé's onder die richting ge vonden worden! De Staatkundig Gereformeerde Partij wist zich te handhaven. In totaal geno men waren er 7 stemmen minder dan bij de vorige verkiezingen. Het komt ons voor dat deze partij goed ingeworteld is op Plakkee, te meer waar er minder pro paganda is gemaakt dan anders placht te geschieden en er ook weinig of geen sprekers zijn geweest. De Chr. Hist. Unie bleef ook vrij sta biel, van 1249 kwam men op 1209 stem men. De V.V.D. daarentegen behaalde een winstcijfer van 158, men kwam van 1552 op 1710 stemmen. De Rooms Katholieken (die twee ze tels verloren) hadden op ons eiland ook verlies. Van 1128 kwamen zij op 1927 stemmen. Welter, (Kath. Nat. Partij) kreeg er 88 stemmen van, zodat de katholieken op het eiland ook van zich doen spreken. Het beleid van de R.K. over Indië zal hier een woordje meespreken. De roomsen op Flakkee hebben dus ook meegeholpen aan de tweede zetel die Welter verkreeg, en betonen hiermee het niet geheel eens te zijn met de gang van zaken in de K.V.P. Wat de overige kleine partijen betreft, die kunnen we verwaarlozen. De com munisten liepen terug van 117 op 72. Het Ger. Pol. Verbond (art. 31) heeft op ons eiland niets te betekenen, in to taal Verkregen zij nog geen 20 stemmen. De Middenstandspartij had in totaal 43 stemmen. Er ligt in deze uitslag, zowel van het hele land als van Goeree^Overflakkee een les te leren. Het verlies van rechts naar links vrijst er op, dat er een ver vlakking komt van de beginselen. Het zal nodig zijn, zowel in Woord als Ge schrift er op te wijzen, dat de loslating van de beginselen, die naar het onver anderlijk Woord van God zijn leiden moet tot een neergang, die uitloopt op een totale ontkerstening van ons volk. In ons artikel vóór de verkiezing heb ben we aangehaald wat Groen v. Prins- terer schreef in zijn „Ongeloof en Revo lutie", dat het Evangelie en de vreze Gods alleen het vermogen heeft om or de, vrijheid ert welvaart te bewerken, wat door de verloochening Gods, wordt tegen gewerkt. Laten degenen, die voor heen hun stem aan rechts gaven en nu op de P.v.d.A. stemden dit eens goed bedenken! Ligt de vreze Gods na aan het hart, is het onmogelgk, dat men een richting kan kiezen, die in feite van God en Zijn Woord, van Zijn Dienst en van Zijn inzettingeni niets moet hebben! De opkomende macht van het onge loof, breekt langzaam aan door en is ook merkbaar in de uitslag van de ver- kiezings-cijfers op ons eiland. Ontmoe digen behoeft Sat geenszins te doen, als er maar in het geloof gezien mag wor den op Hem, die zelfs de macht van dood en hel en graf heeft overwonnen. Onder dat vaandel te mogen strijden, dat zal altijd in de minderheid zijn! mag er onder smaad en hoon nog wel roemtaal worden gehoord, want Hem is geven alle macht üi Hemel en op aar de. Dat waarlgk te beleven geeft rust. PARTIJEN Aantal Kamer zetels 1946 Aantal Kamer zetels 1948 Aantal Kamer zetels 1952 1 2 3 4 3 6 7 8 9 10 U 12 13 Kathoheke Volkspartij Partij van de Arbeid Anti Revolutionaire Partij Christehjk Historische Unie^ Volksp. V. Vrijheid en Democratie Communistische Partij Staatkundig Geref. Partij Lijst Welter Partij V. Recht, Vrijh. en Welv. Socialistische Unie Jong Conserv. Verbond Geref. Politiek Verbond Middenstandspartij 32 29 13 8 6 10 2 32 27 13 9 8 8 2 1 30 30 12 9 9 6 2 2 100 100 100 1948 1946 1.531.145 1.466.582 1.263.058 1.347.940 651.612 614.201 453.226 373.217 391.925 305.287 382.001 502.963 116.937 101.759 62.376 40.949 39.721 48.762 De totale aantallen stemmen uitgebracht op de partijen, welke aan de ze verkiezingen hebben deelgenomen, vergeleken met de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1948 en 1946 zijn als volgt: 1952 Kath. Volkspartij1.529.464 Partij van de Arbeid1.545.414 Anti-Rev. Partij 603.269 Christ. Hist. Unie476.175 V.V.D471.005 Comm. Partij Nederland 328.571 Staatk. Ger. Partij129.134 Kath. Nationale Partij144.435 Recht en Vrijheid18.973 Soc. Unie17.989 Jong Cons. Verbond9.982 Ger. Pol. Verbond35.510 Middenst. Partij25.143 Overige partijen Totaal5.335.064 In perceïiten uitgedrukt wordt de vergelijking: 1952 Kath. Volkspartij28.67 Partij van de Arbeid28.97 Anti-Rev. Partij11.31 Christ. Hist. Unie8.92 V.V.D8.83 Comm. Partij Nederland6.16 Staatk. Ger. Partij2.42 Kath. Nationale Partij2.71 Recht en Vrijheid0.35 Soc. Unie0.34 Jong Cons. Verbond0.19 Ger. Pol. Verbond0.66 Middenst. Partij0.47 Overige partijen Totaal100 4.932.959 4.760.711 1948 1946 31.04 30.8 25.60 28.3 13.21 12.9 9.19 7.8 7.95 6.4 7.74 10.6 2.37 2.1 1.26 0.83 0.81 1.0 100 100 Dinsdagavond werd in Hotel Meijer te Middelharnis de,algemene ledenver gadering gehouden van de Afdeling „Middelharnis" van het Nederlandsche Roode Kruis, die de Gemeenten Middel harnis, Sommelsdijk, Stad aan 't''Ha ringvliet en Den Bommel omvat. De vergadering werd bezocht door 32 leden. In verband met de omvangrijkheid van de afdeling werd in deze vergade ring overgegaan tot een aanzienlijke uitbreiding van het bestuur. Bovendien nam de voorzitter, oud- Burgemeester L. J. dem Hollander, af scheid, na gedurende 28 jaar de leiding te hebben gehad. Uiteraard werden bij dit afscheid vele vriendelijke woorden gewisseld. Uit de jaarverslagen bleek, dat men slechts een 500-tal leden telt, hetgeen veel te weinig is voor deze gemeenten. Binnenkort gaat men dan ook een gro te ledenwerfactie organiseren, waarover men t.z.t. nader in ons blad zal kunnen Met het geringe ledental gaat een niet al te best voorziene kas gepaard, hetgeen uiteraard ook moet veranderen, vooral nu het Roode Kruis in verband met de Bescherming Burgerbevolking zulke grote verantwoordelijkheden, en zulke veel omvattenöe taken er bg krijgt. De voorzitter deelt mede dat het be stuur zich voorstelt het Roode Kruis werk aanmerkelijk uit te breiden, onder meer Jeugd-Roode-Kruis, lectuurvoor- ziening, Welfarewerk en zaken betref fende de burgerlijke verdediging, al het welk nader uiteengezet wordt. Medegedeeld wordt voorts dat aan 28 helpsters en helpers het Herinnerings- kruis 1940—1945 is uitgereikt. Uit het jaarverslag van de secretaris. Mr Hempenius, vingen vrij op dat de in 1951 gehouden actie voor de bloedtrans fusie 294 donors heeft opgeleverd; wij vermeldden reeds eerder dat in Acht- huizen zich dit jaar niet minder dan 80 personen voor de in Juli aanstaande te houden bloedtransfusie meldden, het geen in hoofdzaak is te danken geweest aan de activiteit van de Heer Smeets, die mede deze vergadering bijwoonde. De Roode Kruis-coUecte leverde voor de afdeling 1900.op, waarvan de helft aan het hoofdbestuur moet worden afgedragen. De penningmeesteresse, mej. Zr. Brinkman deed verslag van de stand der geldmiddelen. Over 1950 bedroegen de inkomsten 2762.09 en de uitgaven 2328.16, zo dat 433.93 meer is ontvangen.dan uit gegeven. Over 1951 bedroegen de in komsten 3367.39 en de uitgaven 3267.22, zodat 100.17 meer is ont vangen dan uitgegeven. Bij monde van de heer la Fleur werd namens de Kascommissie verslag uit gebracht, dat alle bescheiden door Me vrouw Visser en hem werden nagezien en in orde bevonden. De heer J. van der Slik zou gaarne zien dat in het vervolg de ontvangsten en uitgaven in een ledenvergadering zouden worden overgelegd. Met de wens van spreker zal in het vervolg rekening worden gehouden. Men heeft thans plm. 2400.in kas, welk geld men hard nodig heeft voor het geval er iets gebeurt waarmede flin ke uitgaven gemoeid zijn, met welke, mogelijkheid men ten alle tijde rekening moet houden. Te Dirksland is in het Ziekenhuis een rampen- en oorlogsdepót gevestigd, ter- vrijl men ook in de R.H.B.S. te Middel harnis over opgeslagen materiaal be schikt. De verslagen ontlokten enige bespre king, waarbij de heer J. van der Slik naar voren bracht, dat z.i. te weinig ledenvergadering worden gehouden, jvaarvan het gevolg is dat de leden maar weinig weten van de ingekomen stuk ken. De voorzitter antwoordde dat een en ander niet gemakkelijk is, omdat de leden meestal maar een) zeer matige be langstelling voor de vergaderingen aan de dag leggen, gemiddeld zijn maar 8 Namens de Heer Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bfl het Kantonge recht te Rotterdam, maken de Groeps commandanten der Rijkspolitie te Mid delharnis, Ouddorp en Oude Tonge be kend, dat in het vervolg, wanneer door de politie wordt geconstateerd, dat door iemand met een tweevrielig motorrijtuig wordt gereden, zonder in het bezit zijn van een voor dat motorrijtuig geldig rij bewijs, dat motorrijtuig onmiddellijk zal worden inbeslag genomen, ook al is de bestuurder in het bezit van één der an dere rijbevrijzen. Eveneens zal het motorrijtuig inbeslag genomen worden, indien de bestuurder voorgeeft, wel in het bezit te zijn van een rijbewijs voor het besturen van een tweewielig motorrijtuig, doch dit te heb ben vergeten, echter met dien verstan de, dat het motorrijtuig weer aan de bestuurder zal worden teruggegeven, indien later aan de politie het vereiste rijbevrijs wordt getoond. MEN ZIJ DUS GEWAARSCHUWD! 9 leden op een vergadering aanwezig. De heer Den Adel had in de versla gen vermelding van de Bescherming Burgerbevolking gemist, maar dat komt volgens de voorzitter later aan de orde. Inzake de plannen wordt met gro te voorzichtigheid te werk gegaan. Met grote waardering gewaagde de voorzitter van het werk van de heer Smeets in Achthuizen, waar een afzon derlijke afdeling te klein zou zijn. In verband met de bestuursuitbreiding had de voorzitter de heer Smeets gaar ne voorgedragsn voor een plaats in het bestuur, maar deze 'ücci'le mede dat hij aangesloten is bij de Katholieke E.H. B.O. en deze wenste niet dat hij een be- stuursfvmctie in de Roode Kruis-afde- ling zal aannemen. De voorzitter wees erop, dat het Nederlandsche Roode Kruis zonder aanzien van politiek of ge zindte werkt, maar hij moest natuurlijk de opvattingen van de heer Smeets eer biedigen, waarna hij Mevrouw Meulen- dijk voordroeg, die zich op verschillende vrijzen al verdienstelijk maakte voor het Nederlandsche Roode Kruis. Bij acclamatie benoemde meni daarop Mevrouw Meulendijk, evenals de burge meesters Krujrff te Den Bommel en Brinkman te Stad aan 't Haringvliet. Door de heer van der Slik werd de reden van de bestuursuitbreiding ge vraagd, waarop de voorzitter antwoord de dat de werkzaamheden zeer vermeer deren, zodat deze uitbreiding wel nodig is. Als nieuwe bestuursleden kregen voorts zitting de Dames Visser-Bree- man van Mijs-Meijer, benevens de heren Mr den Hollander en tandarts Sypkens, terwijl herkozen werden de heren Mr Hempenius en Dr Kuipers, benevens de penningmeesteresse, Mej. Zr Brinkman en Mevrouw Timmers-Mast. Dr Arenids, colonne-commandant en adviserend lid van het bestuur-was niet aftredend. Aan het slot van de vergadering ves tigde de secretaris. Mr Hempenius, de aandacht op het vertrek van de voor zitter uit het bestuur, nadat deze gedu rende 38 jaren het Roode Kruis heeft gediend en geleid waarvan 10 in Axel (Zeeuws-Vlaanderen) en 28 in Middel harnis. Namens het bestuxn- stelde spre ker voor om de heer den Hollander tot erelid bij het Hoofdbestuur voor te dra gen, welk voorstel door de vergadering met applaus werd begroet. De scheidende voorzitter verklaarde zich zeer erkentelijk voor het erelid maatschap. De heer den Hollander werd vervol gens toegesproken namens de vroegere leden van de colonne, door de heer D. Mans. Deze sprak dank en waardering uit voor het liefdewerk, dat de voorzit ter heeft betracht en waarmede hij reeds in Axel, toen de Belgische vluchtelingen uit de eerste wereldoorlog ons land bin nenstroomden, begon. De heer Mans be sloot zijn speech met de aanbieding van een fraaie in leder gebonden schrijfmap, welk blijk van sympathie door de voor zitter onder grote dank werd aanvaard. De heer Den Hollander zei, wel met enige gevoelens van weemoed het be stuur te verlaten. In 1914 heeft hij reeds het zegenrijke werk van het Roo de Kruis lereni beoefenen en gezien hoe deze Instelling saamhorigheid en plicht betracht. Ook in vredestijd is het Roo de Kruis van eminent belang en zeker in een tijd als deze, waarin opnieuw het gevaar dreigt. Veel hulp heeft spreker steeds gehad van de transportcolonne en hij zegde daarvoor allen dank. In het bijzonder prees spreker de heer Bek- ker de tegenwoordige ploegcommandant van de transportcolonne. „Ik vergeet U niet, vergeet U mij niet, en wel kan ik als voorzitter geen werk meer doen, maar toch zal ik nog gaarne helpen, waar het kan", aldus verklaarde spreker. Zouden er aanmer kingen zijn op mijn werk, laat men deze dan maar op het altaar der vereniging leggen. Ook zijn er mensen die allicht critiek hebben, maar toch weet ik ze ker dat zij de eersten weer zullen zijn om te helpen als de nood aan de man mocht komen", zo vervolgde de schei dende voorzitter, die voorts het idealis me van de stichter van het Roode Kruis, Henri Dimant, en van Florence Nightingale voor ogen stelde, om te ein digen met zijn beste wensen voor afde ling en bestuur, terwijl hij het Roode Kruis-werk in het juiste daglicht stel den met het gedicht van „Geloof" van Pierson, dat spr. voordroeg. Nadat spreker nog dank bracht aan de bestuursleden, met wie hij steeds zo aangenaam heeft samengewerkt, werd de vergadering gesloten. De nieuwste foto van Z.K.H. Prins Bernhard die ■Zondag 29 Juni 41 jaar oud wordt. „Want ik weet mijn Verlosser leeft". (Job 19 25a) 1. Job weet, dat er een Verlosser is. 2. Job weet, dat die Verlosser leeft. 3. Job weet, dat die Verlosser zijii Verlosser is. We hebben hier een Oud Testamentisch evangelie, dat we vrillen zien in Nieuw Test. licht. In de wedergeboorte grijpt God de mens aan, ook in zijn bewuste leven, en richt zijn denkwereld in vaste banen. Daarom heeft die mens behoefte om in woorden uit te drukken wat er leeft in zijn hart. Met het hart gelooft men ter recht vaardigheid, en met de mond belijdt men ter zaligheid. Temidden van strijd en aanvechting breekt bij Job het werk der genade door en heeft hij behoefte om de woorden, die hij nu gaat spreken, aan de vergetelheid te ontrukken. „Och, dat mijne woorden werden op getekend, dat ze in een boek werden geschreven, dat ze met een ijzeren grif fel en lood voor eeuwig in een rots ge houwen wierden." Deze woorden van Job bevatten zijn geestelijke nalatenschap die van ge slacht tot geslacht wordt overgeleverd. Menig kind van God heeft in het aan gezicht van de dood de kracht van dat woord mogen ervaren en is de doodsjor- daan ingegaan met het getuigenis: „want ik weet, mijn Verlosser leeft." Als we de verschijningen des Heeren, die ons in het evangelie zijn opgetekend, als een panorama aan ons geestesoog la ten voorbij gaan, dan zijn we geneigd te zeggen: Wat waren Petrus, Thomas, Maria Magdalena en de Emmaüsgan gers gelukkig en wat zijn wij meestal arm. En toch is de waarneming van het geloof vaster dan de waarneming door de zintuigen. 'Zalig zijn ze, die niet zullen gezien, en nochtans zullen geloofd hebben. In de wedergeboorte schenkt God het levenlde geloof dat door de liefde werk zaam is en dat zich richt op de Chris tus der Schriften. Als voor onze ziel dat evangelie wordt ontsloten door de bediening des Heiligen Geestes, al kimnen we dan niets waarnemen met onze lichamelijke ogen, dan kimnen we toch vreugde smaken in het licht van die geloofswe tenschap waarin Job zich mocht ver heugen en dan stemmen we in met Pe trus: „Denwelke gij niet gezien hebt en nochtans lief hebt, in denwelke gij nu, hoewel Hem niet ziende, maar geloven de, U verheugt met een onuitsprekelijke en heerlijke vreugde." Het leven voor Gods volk ligt ge waarborgd in de levende Losser. Eigenlijk staat in onze tekst het woord „Goël". Een Goël is iemand die aan het recht voldoening geeft en als zaakwaarnemer optreedt. Zo mocht de Moabitische Ruth tegen Boaz zeggen: „Gij zrjt de losser, de Goël." Onder zijne vleugelen mocht zij schui len. Met hem mocht ze in een verbond worden opgenomen. Door Zijne opstanding heeft Hij de dood overwonnen. De dood die als een dictator heerst, onder wiens ijzeren greep wij allen moe ten vallen. Die dood ontleent zijn macht aan de zoiide, want de prikkel des doods is de zonde. Achter de zonde staat de wet, want de kracht der zonde is de wet. Waar geen wet is, is geen overtre ding. Maar achter de wet staat een eisend en rechtvaardig God. Zullen we dus uit de macht des doods worden verlost, dan moet er een held zijn, die de wet ontwapent, de schuld betaalt, de kop der slang vermorzelt, en aan het recht voldoening geeft. In de openbaring van Johannes spreekt de ware Goël: „Ik ben dood ge weest en Ik leve tot in alle eeuvrigheid." Troost is niet een aangenaam gevoel, maar een heilige wetenschap. Ik weet, mijn Verlosser leeft. MaaT Job weet ook dat de levende Losser zijn Verlosser is. Het bekommert hart zou zo gaarne vrillen mijnen. In dagen van bange aanvechting breekt het werk des geloofs door, waar naar de oude kerk met heimwee heeft uitgezien en haar verlangen heeft uit gesproken in de woorden: „Geef dat mijn ook het goed' aanschouw, 't Welk Gij, uit onbezweken trouw. Uw' uitverkoor'nén toe vrilt voegen; Opdat ik U mijn' Rotssteen noem', En delend in Uws volks genoegen, Mij met Uw erfdeel, blij beroem." De vorst der duisternis spant aUe krachten in om het licht der waajrheid te doven. De grote massa heeft practisch en formeel met God en Zijn Woord ge broken. Maar het werk des geloofs, dat de Heilige Geest gewrocht heeft in het hart van Zijn volk, zaJ op Gods tijd door de duisternis heenbreken en roemen in die levende Losser, Wiens stem straks over de graven zal klinken: „Ontwaakt gij die slaapt, en staat op uit de doden, en Christus zal over U lichten." Hier door het geloof en straks in zalig aan schouwen. Rotterdam-Z. Ds A. DE BLOIS Rechtbank Rotterdam DIEFSTAI, VAN LOOD Voor de Rotterdamse politierechter waren gedagvaard de 19-jarige landar beider J. G., uit Dirksland en de 28-ja rige opperman S. W., uit Sommelsdijk, die was tenlaste gelegd, dat zij in April te Dirksland een hoeveelheid lood zou den hebben meegenomen, dat toebehoor de aan de aannemer J. v. Hennik, bij vrie zij respectievelijk als steenbikker en op perman in dienst waren. Beide mannen waren echter niet ver schenen en dus werd de zaak buiten hun aanwezigheid behandeld. Zij werden, bg verstek, wegens verduistering in dienst betrekking, ieder veroordeeld tot een boete van 25.subsidiair 10 dagen hechtenis bij niet betaling,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1