De vaste oeververbinding en De vaste oeververbinding en verbetering veerdiensten De vaste oeververbir verbetering veerdit Ook Den Bommel trad toe tot de N.V. Brugverbinding Plaatselijk Nieuws RecKtszaken Een droge lente met veel zonneschijn Zeepost „De Flakkeesche Gemeenschap" sprak over I I „De Flakkeesche Gemeenschap" sprak over „De Flakkeesche Gemeenschap" spra Verbouw „Siad Zierikzee" is lang niei vol doende. Een requesi aan de Minisier. Vrijdagmiddag 13 Juni kwam „De Flakkeesche :.v^ f;;^;** Gemeenschap" in jaarvergadering bijeen. De belangstelling was zeer gering. De hoofdmoot van de besprekingen liep over de vaste oever verbinding en de tijdelijke voorziening op de veren. Een deel van de vergadering was van mening, dat de werkwijze van de P.G. inzake verbetering van de veerdiensten, anders had moeten zijn. Besloten werd, dat de P.G. krachtig zal op treden om tot verbetering te komen. Aan de Minister zal worden gerequestreerd, dat de verbouwing van de „Stad Zierikzee" niet voldoende is. Critiek op het Sociaal Econ. rapport van het E.T.I. Oude baas mishandelde knaapje Hout weggenomen Onvoorzichtigheid veroor zaakte brand WEERPRAATJE Voorzomer en windhoos, vuurbol en hagelval Woensdag 18 Juni 1962 „EILANDEÏN-NIEUIWS" BIz. 3 Burgemeester D. RIJNDERS Voorzitter van „De Fiakkeescfae Gemeenschap" Verslag van het verhandelde in de openbare gemeenteraad van den Bom mel op 10 Juni 1952. Nadat de vergadering door de voor zitter is geopeni^ worden de notulen der vorige vergadering door de heer Munters gelezen en vastgesteld. Enkele besluiten uit vorige vergade ring zijn voorzien van het bewijs van goedkeuring door Ged. Staten enyof de Kroon terugontvangen welke voor ken nisgeving worden aangenomen. Aan een inwoner dezer gemeente wordt een tegemoetkoming uit de ge meentekas verleend ingevolge artikel 13 der L.O. wet 1920. Aan de heer J. de Lint wordt met al gemene stemmen ontheffing verleend van zijn aanslag schoolgeld over het tchoolgeldjaar 19511952 tot een be drag van 20 40 in verband met het feil dat deze gei-a kinderen op school heeft gehad. Vervolgens wordt behande'd het toe treden van dez3 gemeente tot de N.V. Flakkeese Brug. De heer Buth heeft geen bezwaar ter wijl de heer Vervloet het plan tot het verkrijgen van een vaste oeververbin ding zeer toejuicht doch zou de nadruk niet willen leggen op een brug maar op een af damming waardoor grote inpol deringen totstai\d kimnen worden ge bracht. De voorz. zegt dat deze mogelijkheid in de statuteru open blijft en persé niet een brug getouwd behoeft te worden hoewel hij mesnt dat van afdamming in verbêind met de stroming van het Haringvliet niet veel zal kunnen komen hetgeen ook de heer Buth naar voren brengt. De heer Lokker juicht het plan ten zeerste toe en spreekt de hoop uit dat het niet bij praten zal blijven doch dat er daden getoond zullen worden. Ook de heer van Gelder stemt met de plannen in. De heer Mattuysse heeft ook geen be zwaren en zegt nog dat alles beter is dan de thans bestaande veerverbindln- gen. Met algemene stemmen besluit daar- (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel de zomer volgensi de kalender eerst 21 Juni begint, worden door het K.N.M.I. te De Bilt de seizoenen over de volle drie maanden berekend, zodat hier onder de lente wordt verstaan Maart,! y^pril en Mei. De cijfers die het K.N.M.I. over de lente van 1952 publiceerde, verdienen wel een plaatsje in dit overzicht, want behalve droog was het afgelopen voor jaar ook warm en zeer zonnig. De droogte was voor de grasgroei alsook voor de tuinbouwbedrijven minder gun stig, al zullen enkele vroeg© vacantie- gangers enthousiast zijn geweest over het mooie weer. Mei was gemiddeld over het gehele land sedert 1929 niet zo droog geweest, In Groningen was in deze eeuw slechts één nattere Meimaand voorgekomen. Er viel 17 mm regen, in De Bilt en Den Helder 18 mm. De drie voorjaarsmaan den waren belangrijk te droog. In De Bilt viel totaal 119 mm regen tegen 150 mm. normaal. Voor Den Helder bere kenden wij 101 mm, voor Groningen 87 mm, voor Vlissingen 133 mm en voor Maastricht 129 mm. Was de droogte van dit voorjaar minder gunstig, over de temperatuur, die te De Bilt overdag ge middeld 10.9 gr. C (tegen 10.0 gr. C normaal) bedroeg zal vrijwel iedereen meer dan tevreden zijn geweest. Er kwamen zowel in April als in Mei tal van mooie, zonnige dagen voor. Een dik ke winterjas was nodig om ons tegen de felle koude-inval van eind Maart te beschutten, toen op 29 Maart op ver- schiUeade plaatsen nog 6 8 gr. C vorst werd gemeten en in het grootste deel van ons land een dikkere sneeuwlaag lag, dan in de voorafgaande winter is voorgekomen. Het aantal vorstdagen bedroeg te De Bilt 14 (normaal 16). 1 Mei was in De Bilt met ruim 26 gr. C de enige zomer se dag die genoteerd kon worden; nor maal komen er in het voorjaar drie van zulke dagen voor. Over het aantal uren dat de zon scheen niets dan goeds. Te De Bilt wer den totaal 564 uren zonneschijn gere gistreerd tegen normaal over deze drie lentemaanden 501 uren. Meer willeni wij van de achter ons liggende lente niet zeggen, want goede wijn behoeft geen krans en het voorjaar van 1952 was, af gezien van de droogte en de plaatselijk schadelijke nachtvorsten, op 20, 21 en 29 Mei, goed! Een hogedrukgebied, dat van Frank rijk over ons land met zonnig en mooi weer naar Oost-Europa trok, kwam juist even telaat om ons, evenals dit met Pasen en Hemelvaart het geval is geweest, ook met Pinksteren zonnig en stabiel weer te brengen. Pinksterzon dag deden zich in de niiddags- en avond uren zwaren buien voor. Op het Magne tisch station van het K.N.M.I. te Wit- teveen (Dr.) viel in één etmaal 46 mm, bijna evenveel als in de April en Mei maand tezamen. Zaterdag vóór Pinkste ren kreeg Oost-Brabant bezoek van een windhoos, die veel schade aanrichtte, terwijl tijdens een onweersbui in Emmen op Pinkstermaandag een vuurbol (bol- Wiksem) het huis van de familie A. bin nendrong en schade aanrichtte, gelukkig zonder persoonlijk letsel aan de bewo ners te veroorzaken. Op de Loosdrechtsé plassen deed zich een ernstig ongeval voor, veroorzaakt door een sterke windstoot tijdens één dezer buien. Steeds blijkt weer dat men op de raad toe te treden tot de N.V. Flakkeese Brug en deel te nemen voor een aandelenkapitaal van 5000. waarvan een kwart gestort moet wor den en de rest wanneer de vereiste ver klaring van geen bezwaar verkregen is. Tot commissaris wordt aangewezen de burgemeester J. J. A. Kruijff en tot vertegenwoordiger van de aandeelhoud ster de heer L. Jacobs. Beide heren ne men hun benoeming aan. Aan het bestuur van de vereniging tot Instandhouding van lager onderwijs op Gereformeerden grondslag te den Bommel wordt medewerking verleend ingevolge artikel 72 der lager onderwijs wet 1920 tot diverse verbeteringen aan de bijzondere school. Met algemene stemmen wordt beslo ten een stuk grond aan te kopen van mevr. van Delden en mej. G. H. van Weel groot ongeveer 8582 m2 voor de prfls van 1.50 per m2. De heer van «GeMer vindt het wel jam mer dat door de aankoop van deze grond en het bouwen van woningen in de toekomst de volkstmntjes moeten verdwijnen. De voorz. zegt dit ook wel jammer te vinden maar wanneer in de toekomst nogeens een stuk grond vrij komt zal getracht worden dit te bestemmen tot volkstuintjes. Op een verzoek van de voetbalvereni ging den Bommel om een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvanggen wordt zodanig beschikt dat de huur voor het sportterrein wordt herzien met in gang van 1 Juli 1952. Met algemene stemmen wordt het be sluit D 6 van 1952 vastgesteld. In de rondvraag vraagt de heer Mat- thi^sse of de gemeente wil trachten te komen tot betere aansluiting aan de R.T.M, te Numansdorp met de fa. van der Schuijt. Zal worden, bekeken aldus de voorzitter. De heer van Gelder wijst op de slech te toestand van de havenbesohoeiing. De votora. zegt dat de gemeente op zichter opdracht zal worden gegeven deze zaak nader te bezien. Sluiting. door noodweer wordt overvallen, het geen een weerkenner zich moeilijk kan voorstellen, omdat deze steeds opmerk zaam naar de lucht tuurt hoe de buien trekken en bij dreigend gevaar vroegtij dig schuilt. Een zomer met zware on- weders, windhozen, rukwinden enz. zou heel wat minder slachtoffers maken, wanneer tijdens buüg weer wat meer aandacht werd besteed aan de trekrich ting der buien enz. En door niet te wachten met schuilen tot een bui met regen reeds is gearriveerd, maar voor dien een veilige schuilplaats te zoeken. Het K.N.M.I. waarschuwt dikwijls voor buien met windstoten, onweer enz. Slaat die goede raad niet in de wind want dit kan noodlottig zijn. Elk jaar opnieuw eisen onweer en daarmede gepaard gaande verschijnselen, direct of indirect 8 10, ja soms wel 20 mensenlevens in één jaar. Dit alleen in ons kleine land je. Het onweer van vorige week Vrijdag ging in de Betuwe gepaard met heel wat hagel; veel schade aan de vruchtbomen, die er heel goed voorstonden, bleef dan •bk niet uit. Volgens de kalender moet de zomer nog beginnen (21 Juni) maar een onweers voorproef je hebben wij vrij wel overal in het land al gehad. MBLISSANT Het zoontje van de heer P. had het ongeluk zijn been zodanig te verwonden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het zoontje van fam. B. viel van een hooizolder en moest eveneens bij Dr Huisman verbonden worden, - Godsöienstoefeninig. A.s. Zaterdag 21 Jvaii hoopt D.V. voor de Ger. Gem. voor te gaan sav. 6.30 uur Dhr Cabaret van Rotterdam. NIEUWE TONGE Onweer. Tijdens een kort onweer van Vrijdagavond jl. sloeg de bliksem op de telefoonleiding van M. de Bonte, waar door deze geheel werd uitgeschakeld. Collecte. Een collecte gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis bracht 210.— op. Redovd. Ben kip van de landbouwer G. J. Buth die op 20 eieren te broeden werd gezet kwam met 18 kuikens te voorschijn. CoUecte G.Z. In de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de Geref. Zen dingsbond bracht 204.— op. OOLTGENSPLAAT 'Da R. Kok. Vrijdag 20 Juni zal in 't gebouw Centnun, sav. 7.30 uur voor gaan Da R. Kok van Veenendaal. ----------O---------- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. Ampenan (16 Juni) Nieuw Guinea, Ned. Antillen s.s. Raki (16 Juni) Suriname m.s. Stentor (25 Juni) Argentinië, Urugay, Bolivia Chili s.s. Andes (23 Juni) BraalliS s.s. Alnati (ig Ju^t) De Voorzitter Burgemeester Rijnders opende de 6 e Jaarvergadering met een kort openingswoord. Spr. drukte zijn spijt uit, dat de bijeenkomst zo gering was bezocht, te meer daar het Sociaal Economisch rapport onder de loupe zou worden genomen waaruit bepaalde de len zouden worden besproken!. Spr. bezag daarna de werkwijze van de Flakkeese Gemeenschap en releveer de enkele zaken uit haar zes-jarig be staan. Aan veel moeilijkheden moest het hoofd worden geboden en nog zijn ze de wereld niet,uit. Die moeilijkheden wor den groter naar mat^ de bevolking zich op eigen problemen toespitst. Dit klinkt merkwaardig zei spr., maar het feit is er. Er denken steeds meer mensen mee, wat spr. verheugde. Nu is het aan het Bestuur om die werkzaamheden te co ördineren en te bundelen. Een gemak is daarbij, dat Flakkee een afgesloten geheel is. Wij moeten onze eigen peul- tjes doppen' zei spr. De tijd achtte spr, v^oorbij, dat de problemen alleen maar beschouwend werden bezien. Het moet tot daden komen. Spr. riep op tot be reidheid en eensgezindheid om het werk van de Flakk. Gemeenschap te steunen. Nu zijn er veel mensen, die voor som mige zaken direct een oplossing wensen zei spr. Dat is begrijpelijk, maar de Flakkeese Gemeenschap werkt ook voor de toekomst, voor de komende genera ties. Toen de F.G. begon, was haar stem, als een stem des roependen; thans is dat geheel anders zei spr., er wordt naar geluisterd. Komende op het vraagstuk van het verkeer, splitste spr. de oplossingsmoge lijkheden in een tijdelijke en een algehe le voorziening. Want Het laatste betrof, had volgens spr. de F.G. een zoon ge kregen; in de loop van de week was deze geboren^ >door de raadsbesluiten tot oprichting van de N.V. voor de vaste oeververbinding. Wanneer straks de doop van dit kind zou plaats hebben, n.l. wanneer de acte gepasseerd wordt bij de Notaris, zal de F.G. dit kind haar zegeö meegeven! We nemen nu nog geen afscheid van het brugwerk zei spr. maar in de naaste toekomst zal de N.V. de werkzaamheden voor de vaste oever verbinding overnemen. Betreffende de veerverbindingen zei spr. verder, dat, zolang er geen brug is, tijdelijk voorzieningen dienen te wor den getroffen. Spr. schetste wat ten de ze de plannen zijn, nl. verbouwing Stad Zierikzee, en het aanbrengen van nieuwe pontons aan de haven. Het laatste al- leeij zal méér dan een half millioen gul den kosten. Wat de verbouw van de Stad Zierikzee betreft, heeft men van het Mirdsterie van Verkeer en Water staat geschreven, dat deze voorziening voor de tijd van 10 jaar voldoende zou zijn. Spr. betwijfelde dit en was van me ning, dat deze brief niet geschreven zou zijn, na het bezoek van Minister Wemmers aan Flakkee. Met dit bezoek was men volgens spr. wel tot andere ge dachten gekomen. Spr. verheugde zich er over dat de garanties voor de verbouw van de boot door de gemeenten waren verstrekt. Ook de Prov. Staten zouden deelnemen in deze garantie, echter met dien verstan de, dat wanneer er een tekort was, dit tekort zou worden geëffecteerd uit het fonds voor de vaste oeververbinding. Dit achtte spr. onjuist en meende, dat daar tegen aan'het Prov. Bestuur een schrij ven diende te worden gericht. Spr. wierp verschillende meningen in de vergadering, die als een tijdelijke op lossing naar voren waren gebracht. Als eerste een heen- en weerdienst op de Hoornse Hoofden. Hier voor zouden ech ter milUoenen nodig zijn, nl. voor een haven, voor wegenaanleg, met al den aankleve van onteigenen enz. Spr. zei dat hiervoor zulk een enorm bedrag zou moeten worden gevoteerd, dat het eigen lijke plan nooit meer tot uitvoering zou komen. Een andere mening was het in de vaart brengen van een nieuwe boot, wat spr. wel zou toejuichen. Spr. wees er echter op, dat de particuliere Mij. aan de grens is van haar kunnen. Nu reeds zijn er enorme hoge tarieven komt er een nieuwe boot, dan zal van het pu bliek nög een hoger tarief worden ge vraagd! Spr. achtte dit niet verant woord. Bij de inleg van een nieuwe boot moet ook alles weer komen uit de localiteit. De Flakkeesche Gemeenschap is ech ter waakzaam en zal alles doen, om ver betering te brengen. Reeds is gevraagd aan de Minister toe te zien, dat de ver bouw niet wordt uitgesteld tot 1953 of 1954 en ook, dat tijdens de verbouwing voor een goed plaatsvervangend schip wor^ gezorgd. Wat de outillage van de R.T.M, be trof zei spr., dat het mooiste materiaal van vervoer wordt gebruikt voor de richting Oostvoorne. Naar Flakkee ge bruikt men de oudste spullen, zulks om dat men ons lastig vindt zei spr. Hier van is acte opgemaakt en doorgezonden. Toenemende werkloosheid Het tweede vraagstuk dat spr. aan sneed was de toenemende werkloosheid. Spr. wees er op dat de eerste 4 maan den van 1952 evenwel aan steun was uitgekeerd als in 1951 over het gehele jaar. Maatschappelijke en geestelijke achteruitgang is hier op de duur het ge volg Van. Spr. vroeg de aandacht van alle gelederen van de bevolking voor dit vraagstuk. Hij wees er op, dat bij het bezoek van de Prov. Staten aan ons eiland een uitnemend adres van de Flak keese Bestuurdersbond was aangeboden om te zorgen voor meer werkobjecten. Wel drukte spr. zijn spijt uit, dat deze Fl. Bestuurdersbond zich nog altijd ge- distancieerd heeft van de Fl. Gemeen schap. Een) algehele samenwerking is op dit pimt zéér nodig. Gaarne vernam de Flakk. Gemeen schap ook van de diverse instanties, wel ke werkobjecten er liggen, om deze ter hand te kimnen nemen. Vooral de landbouw-organisaties wek te spr. op na te gaan, of de binding aan het bedrijf niet groter kan zijn en meer mensen aan het werk konden worden gehouden. Tenslotte wees spr. er op, dat er een toenemende belangstelling was voor Flakkee. Hierbij doelde spr. op het grote bezoek aan de badplaats te Ouddorp en het voortreffelijke werk dat de V.V.V. te Ouddorp verricht. Het ligt in de be doeling een vergadering te beleggen met de Prov.-directeur voor het V.V.V. we zen in Zuidholland en de plaatselijke V.V.V.'s met de Flakk. Gemeenschap. Wanneer men tot besluiten komt, zei spr toe dat er rekening gehouden zal wor den met de gevoelens van de burgerij ter plaatse. Belkeninig en verslagen Daarna volgde de afwerking van de agenda. Bij monde van burgemeester Kruijff van den Bommel werd geadvi seerd deze goed te keuren, wat geschied de. Dezelfde bracht verslag uit over de rekening 1951, welke eveneens werd vastgesteld. Daarna Kwam het Jaarverslag over 1951 in bespreking. Burgiemeester Hord^k voerde aan dat de Culturele Commissie zo krap in haar kasmiddelen zit, waarop de voorz. ant woordde dat bezien zou worden de cul turele commissie wat ruimer te laten werken. Ir. J. B. Mjs sneed de veerdiensten aan en drukte zijn verwondering uit, dat nu alleen maar een miserabele boot zou worden verbouwd. Hij bepleitte de nood zaak van een tweede boot en verzocht het bestuur te bezien of de localiteit daar de middelen niet voor kon opbren gen. Spr. wees verder op de Irene die opgelegd was in den Briel en de Prin ses Beatrix die geen voldoende werk had op het veer Den Bommel en wilde op de een of andere wijze deze boten hier gebruiken. Hij drong er op aan, dat de F.G. zeer actief op dit punt zou blijven en zich niet in de hoek laten drukken na het bezoek van Minister Wemmers. De voorz. las uit de (woordelijke) no tulen voor, wat tegen minister Wem mers in de raadszaal gezegd was. Een nieuwe boot krijgen we niet, zei spr. tenzij wij die zelf betalen. De kosten zijn tenminste twee millioen, waarvan rente en aflossing moet worden betaald. Het Rijk helpt niet en de R.T.M, kan het niet betalen. Men helpt alleen aan de verbouwing van de Stad Zierikzee, en denkt daarmee een belangrijke daad te doen. Het is echter een druppel op een gloeiende steen zei spr. Persoonlijk wilde spr. alles op alles te zetten voor een vaste oeververbinding om geheel uit de impasse te raken. Wel had spi*. als voorz. van de F.G. een nieu we boot bij de minister bepleit. De heer C, v. d. Melde stelde, wanneer de bru^ er over 20 jaar zou zijn, de ge meenten de garantie niet behoeven te betalen, zodat het er op neerkomt, dat het Rijk voor het eiland niets doet! Spr. achtte het nodig dat de F.G. ging wer ken aan een directe verbetering. Deed men dit niet, kon men onder alles wel een streep geven! „De zaak van de brug ligt in handen van de gemeentebesturen" zei de voorz. We hebben ook maatregelen te nemen om de komende generatie te helpen. Als de F.G. dat niet deed, schoot ze in haar werk te kort. Spr. geloofde niet dat hét twintig jaar zou duren eer er een vaste oeververbinding was. Flakkee had z.i. de keuze tussen een nieuwe brug en géén boot of een nieuwe boot en géén brug, zodat het primair aan de locali teit ligt, wat er gebeurd, riep spr. uit. Wel zal de F.G. paraat blijven voor tijdelijke verbeteringen, hoewel er heel geen zicht Is, dat die verbetering komt, tenzij de localiteit het zelf doet. Er( een nieuwe boot zou de localiteit te zeer be lasten. De heer C. v. d. Melde zeide niet te gen het werk voor de toekomst te zijn, maar tevens dat er nu voor een tijdelij ke voorziening werd gewerkt, in samen werking met de Provincie en het Rijk. De voorz. zeide dat het juist aan het laatste haperde. Deze week is er nog een boot aangeboden zei spr., een boot „oud en der dagen zat" die aan verbou wing zoveel kost, dat net zo goed een nieuwe boot kon worden gebouwd! Ge probeerd is ook verschuiving van de diensten te krijgen: in samenwerking met de R.T.M, en de rederq v. d. Schiiijt De heer Kalisvaart en dhr v. Zuylen waren zeer welwillend, maar tot een op lossing kwam het niet. De heer A. Vis te Sommelsdijk, had de gedachte, dat er geen verbetering zou komen in de eerste jaren. Hij meende dat de vaste oeververbinding er wel zou komen, dit moest groeien, maar de tij delijke verbetering was zo belangrijk dat daar met man en macht aan diende te worden gewerkt. Ook hij achtte een boot er bij noodzakelijk. De voorts, zag geen kans een bedrag op tafel te krijgen voor een nieuwe boot al was die nog zo noodzakelijk. De heer A. A. Mjs zeide enigszins be schaamd te staan voor de vergadering, omdat z.i. nu juist niet met de moed der wanhoop was gevochten voor een nieuwe boot. Spr. wilde zich ook wel op de toekomst baseren, maar het tegen woordige geslacht niet laten verkomme ren voor het nageslacht! Als men dat spelletje volhoud, komt er geen nage slacht meer, riep spr. uit! (Vrolijkheid) U bent zei spr. tot de voorzitter, be gonnen met te zeggen, dat Rijk en Pro vincie zoveel belangstelling hebben voor dit eiland, maar in de practijk komt er niet veel van tot uiting! Het komt er op neer zei spr., daï de overheid zegt, tob ben jullie nu maar met die R.T.M,, je krijgt van ons géén boot! Spr. zei dat het eiland stiefmoederlijk bedeeld werd door de Provincie en vergeleek wat de Staten van Zeeland deden. Al kon er voorhands op Noord-Beveland geen brug komen, men bouwt er steigers en er komt een nieuwe boot, waar de over- zetkosten 40 et. per auto zullen bedra gen! Spr. vond het hemeltergend, (hij ge bruikte een ander woord, verslagg.) dat de Provincie hier zo met ons' handelde. We zijn geheel afhankelijk van de R.T.M. Menl zal nu de boten van de Moerdijk verbouwen voor Zeeland en op de duur krijgen we de Grevelingeni hier voor dit veer vrij. Spr. wist echter niet hoe lang dat moest duren en wilde zich er niet bij neerleggen. Men kan nu wel zeggen dat er hogere tarieven komen, maar dan moet Rgk en Provincie maar ingrijpen! De voorz. was het eenis, dat er wat gedaan moest worden. De F.G. mocht de veerverbindingen nooit los laten. Spr wist ook van de plannen in Zeeland, die echter wel eens lang op uitvoering zou den kunnen wachten. De heer Xjouwerse herinnerde aan het bezoek van Minister Wemmers aan Flakkee. Z.Ex. was ook in Zeeland ge weest en de Zeeuwen hadden gezegd, „hij kan voor ons part wel weg blijven!" Ze komen hier ook kijken, maar ze la ten ons gewoonweg stikken!! Spr. vond dat er geld op tafel diende te komen. Burgemeester v. Hofwegen zeide nu de N.V. was opgericht dat de gemeente konden werken voor een vó,ste oeverver binding en dat de F.G. zich moest speci aliseren op een tijdelijke oplossing.' De positie van de F.G. achtte hij vrijer, dan die van de gemeenten. Spr. zeide dat de localiteit het standpunt van de Minister niet kon delen, dat met de verbouw van de boot voor 10 jaar in de behoefte zou zijn voorzien. De boot wordt nu ver bouwd en dat is de eerste stap. De heer A. A. M^s haalde de schou ders op! „Als ze maar geld hebben om te verbouwen" riep hij uit! Burg. V. Hof wegen wees er verder op, dat er eigenlijk andere mensen in de F.G. zouden moeten ageren namens de bevolking en dat een vurige desnoods felle propaganda zou moeten worden ge voerd voor verbetering. Daar diende de N.V. buiten te staan. De voorz. erkende dat de positie van de gemeentebestuurders moeilijk was. Burig. v. Hof weigen: Elke actie van de Fl. Gemeenschap komt de N.V. ten dien ste voor een vaste oeververbinding. De heer A. A. Mijs zeide dat ook zo te zien. De voorz. was het niet eens met dhr v. Hofwegen. De locale overheid kon ook voor vizier in de F.G. treden. De ge meentebesturen konden z.i. even goed deelnemen aan een actie; iedere organi satie op Flakkee, de kerk incluis, moet werken om hier tot een oplossing te ko men! - Burg. V. Katweigen zette recht dat hij niet wilde dat de gemeentebesturen uit de P.G. zouden treden! De voorz. stelde de conclusie, dat de gemeentebesturen de vaste oeververbin ding ter hand zouden nemen. Hij wenste hen succes! Wat de F.G. betrof, zei hij toe dat die alles zouden doen om tot een tijdelijke verbetering te komen. De heer Ir. J. B. Mjjs stelde dat het zo was, dat de Fl. Gemeenschap iedere veerverbetering opgehangen had aan de brug! Nu Is het zo ver, dat de heer Sie- ling in het midden heeft geworpen dat de localiteit het zelf zal doen en nu is de overheid er helemaal af. De voorz. bestreed dit. Dat was geen juiste voorstelling van zaken. Spr. had een visje uitgegooid op de conferentie met de minister en gezegd: 1/3 voor re kening van gemeente, 1/3 Rijk en 1/3 Provincie! De overheid was er zich ter dege van bewust, dat een vaste oever verbinding de enige radicale oplossing was en er wordt gestimuleerd zéi spr., dat die kant uit moest worden gewerkt. Spr. had als voorz. van de F.G. geen bezwaar, dat men zou tjveren voor een tfldelijke oplossing. Burg,' v. Hofwegen stelde voor dat de F.G. een request zou zenden aan de Mi nister dat de bevolking de voorlopige voorziening niet voldoende achtte. De voorz. onderschreef dit. Spr. las uit de notulen voor, dat hij t.o. de Mi nister de noodzaak van een tweede boot had bepleit. Dit was het doortrekken van de beleidslijn die de F.G. verleden jaar genomen heeft. De heer v. Heest merkte op dat dhr Hofwegen gesteld had, dat de ijver die de F.G. aanlegt om tot een tijdelijke verbetering te komen, de vaste oever verbinding in de hand werkt. De heer A. A. Mijs: Maar dan moeten we ook anders werken in de Flakk. Ge meenschap!! De heer P. D. Siellng wees er op, dat de F.G. los kwam te staan van de N.V. De Flakk. Brug en nu zo hard moge lijk moest werken voor een tijdelijke verbetering. Jaartallen, wanneer de brug er zou komen moest men niet noe men, sdleen aanpakken! Men moet niet zeggen, we gaan het anders doen, zei spr. de F.G. werkt voor een tijdelijke en de N.V. voor een alge hele verbetering. BTirg. V. Hofweigen stelde voor van het te zenden request aan de Minister een afschrift te zenden aan de leden van de Prov. Staten. Dit vond instemming. De voorz. zeide, dat het adres beteken de: wij danken U voor de verbouw van de boot, maar het is lang niet voldoen de I De heer A. A. Wis: We moeten har der vechten! De voorz.: Dat doen we! Er is wel zo gevochten, dat er waren die van de ver gadering wegliepen! Spr. stelde de vraag: hebt U vertrouwen in het be stuur van de F.G. of niet? De heer A; A. MigB: Ik niet! Burg. v. Kofvvegen: Als U weer vecht, valt dan niet in de rug aan.' De voorz. terugkomende op het ver trouwen in het bestuur zei, dat dit dan in de stemming tot uiting zou komen. De heer A. A. Mils: Als belooft wordt, dat hard voor een verbetering op de ve ren zal worden gewerkt, nemen we dat aan. (Zie voor vervolg pag. 4 Ie kolom) RecktLank Rotterdlani De 78-jarige J. T., zonder beroep, uit Melissant, heeft terecht gestaan voor de politierechter te Rotterdam, wegens mishandeling. Hij zou op 6 Mei te Melis sant, de 9-jarige Teunis tegen diens hoofd hebben geslagen en gestompt en bovendien/ met een zijner geschoeide voeten het ventje tegen het lichaam te hebben geschopt. De oude baas had zich boos gemaakt omdat, naar hij' verklaar de, Teunis een van zijn varkens tegen de buik had geschopt. Dat komt natuurlijk niet van pas, aan genomen, dat het knaapje dat inderdaad zou hebben gedaan. Wat echter door ge tuigen werd ontkend. Maar de politie rechter wees er zeer terecht op, dat het dan nog geen pas geeft om een kleine jongen zo onder handen te nemen. De officier van Justitie was van oor deel, dat T. hetgeen hij had gedaan, in zijn, beurs moest voelen en eiste 10. boete, of 5 dagen zitten. De politierech ter was het met deze eis eens en von niste conform. „En dus voortaan han den thuis, anders kom je er niet zo goedkoop meer afraadde de poli tierechter. De 38-jarige chaffeur H. v. 't H, uit Dirksland, was tenlaste gelegd, dat hij in' April te Dirksland een aantal plan ken en plankjes, een eind dakspant, een raamkozijn en stukken latten zou heb ben weggenomen, een en ander toebe horende aan J. van Hennik. De hout liefhebber was echter niet verschenen en dus werd de zaak bij verstek, in snel tempo afgewerkt. Hij werd veroordeeld tot 20.boete, of 10 dagen opsluiting. „Wat verdachte heeft gedaan kan worden betiteld als misdadige onvoor zichtigheid" zei de president bij de Rot terdamse rechtbank, mr. Bloemarts, bij de behandeling van de zaak tegen de 19- jarige automonteur N. W. K. V., uit Ooltgensplaat, die heeft terecht gestaan verdacht van het veroorzaken van brand door schuld. Omstreeks 26 Maart was de zolder van het huis van zijn ouders, waar hij thuis was, behangen, en om dit behang te drogen en de koude te verdrijven, had hij op zolder een petro- leum-blauwbrander aangestoken, zonder daarvan echter zijn ouders in kennis te stellen. Toen deze imitatie-kachel brand de ging V. naar beneden en verliet het huis. Kort daarop brak er brand uit op zolder, die snel om zich heen greep en bijna het gehele huisje in as legde. V. gaf toe niet te hebben gewaar schuwd, dat de vergasser stond te bran den. Hij dacht niet, dat dit gevaar kon opleveren. Wachtmeester C. Verselaar, als ge tuige gehoord, verklaarde, dat de vlam van zo'n blauwbrander wel eens oploopt. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat het behang, als gevolg van de hitte, is losgeraakt eni op de brandende ver gasser terecht gekomen. Getuige zei, dat verdachte thuis een beetje vervelend was en er, als gevolg daarvan, nog al eens onenigheid was tussen hem en zijn ouders. De officier van Justitie achtte hetgeen verdachte was tenlaste gelegd, wat zijn onvoorzichtigheid betrof, wettelijk en overtuigend bewezen. Er was geen opzet in het spel, maar verdachte had zijn ouders moeten waarschuwen, dat de vergasser stond te branden. De officier eiste tegen verdachte twee weken ge vangenisstraf, maar voorwaardelijk, met een jaar proeftijd, Uitspraak op 26 Juni.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 3