Enkele getallen over materiaalvoorziening „Bescherming Bevolking" Schoolartsendienst De vrijwilligers krijgen donkerblauwe „uniform- overall" Schrammetjt Plaatselijk Nieuws 25ste Jaargang Woensdag 18 Juni 1952 Nö. 2124 CHR. WEEKBLAD OP GEREFOKMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Bchx^'ft; Brand te Sommelsdijk RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON 17 GIRO 167930 POSTBOX 8 TELEFOON DRUKKERIJ 19 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bö contract speciaal tarief. Het Jaarverslag van de Commissie van beheer van de Schoolartsendienst „Kring Middelharnis" over het jaar 1951 is verschenen. Er staan zeer nuttige wenken in, die alleszins waard zijn in breder kring te wor den doorgegeven, opdat de ouders van schoolgaande kinderen er lering uit kuimen trekken. Allereerst merken we op, dat thans alle scholen in het district zich heb ben aangesloten. Dit houd echter te- yens in, dat het aantal leerlingen, die de schoolarts dr Diehl moet behan delen, niet minder dan 9200 kinde ren bedraagt. De schoolarts is over belast en terecht wordt er in het ver slag gewezen op de noodzaak van splitsing van deze dienst, waartoe in tussen de eerste stappen zijn gedaan. Bij het doorlezen van het verslag bleek ons, dat er veel tijd is besteed aan het opsporen en onderzoeken van het geestelijk achtergebleven kind, zowel op Goeree-Overflakkee als op Voorne en Putten. Gevolg is geweest, dat ook te Brielle een B.L. School is gesticht, waarvoor een vol doend aantal kinderen in aanmerking komen. Uit het verslag komt duidelijk vast te staan, dat de B.L.O.-School te Mid delharnis de noodzaak van haar be staan heeft bewezen. Het zal zelfs met dit onderwijs tot uitbreiding moeten komen, omdat er een tame lijk groot aantal kinderen is waarvan het intelligentie quotient beneden de plm. 0.65 ligt en deze imbecielen niet tegelijk met de andere kinderen kun nen school gaan. Hiervoor moeten aparte schoollokalen worden ge bouwd. Naar het verslag meedeelt zijn de financiële bezwaren hiervoor overwonnen, zodat er een oplossing voor het imbecielen-vraagstuk op Flakkee spoedig kan worden ver wacht. Wel werd er op gezinspeeld dat na het zeer deskundig onderzoek van de kinderen, er nog ouders wa- ten, die toch maar besloten hun kind op de gewone lagere school te laten, terwijl het buitengewoon lager on derwijs deze kinderen zo ten goede zou komen. Er ligt ten deze inder daad wel eens een beetje valse schaamte; de practijk leert echter, dat tijdig ingrijpen bij leerlingen die nu eenmaal moeilijk of zeer moeilijk op een gewone school meekunnen, de ouders nooit heeft gespeten. Zulke ouders doen het beste eens een kijk je op de B.L.O. school te nemen, om persoonlijk te zien, hoe dit onderwijs werkt. Te laat naar bed! Het systematisch onderzoek van de schoolarts heeft uitgewezen dat er een groot euvel is, dat veel bij school kinderen voorkomt, nl. het te laat naar bed gaan. Dr Diehl schrijft, dat hij daarop langdurig zal moeten let ten en hiertegen zal blijven waar schuwen. We geven hier de betref fende zinsnede in zijn geheel weer: „Het is voor het opgroeiende kind van zo eminent belang om voldoende rust te krijgen. Lichamelijk en gees telijk. Het kind moet leren dat de ouders regel en orde trachten te bren gen in zijn leven. Dat het kind zich daartegen verzet is logisch en nor maal. Maar opvoeden betekent juist dat het kind geholpen wordt in zijn strijd tegen aanpassing aan orde en regelmaat." Deze waarschuwing is van zeer groot belang voor vele ouders. „Te laat naai^bed" en „regel en orde" zijn twee dingen, die nauw samen hangen. Is er regel en orde in het ge zin, zal het kind ook op tijd naar bed gaan. Komt hier de grote hape ring niet om de hoek gluren, dat het kind baas is en niét de oudersDe gevolgen van het niet tijdig naar bed gaan van kinderen, zullen zich onge twijfeld wreken. Uit bijgevoegde staten in het rap port blijkt dat van de 9200 kinderen er in 1951 2311 volledig waren on derzocht. Het onderzoek bracht geen abnormale gevallen aan het licht. Het aantal reagerende kinderen bij onderzoek op t.b.c. met behulp van de reactie v. Pirquet bedroeg 8.67 een gemiddelde, dat over deze leef tijdsgroep* zeker niet aan de hoge kant is. De gevonden afwijkingen ga ven geen verschillen aan, met die van vorig jaar. Wel wordt er door dr. Diehl aan- Het embleem van de Bescher ming Bevolking, waarin ver werkt ztin de twee B's en de Nederlandse Leeuw. Dit em bleem werd uit een groot aan tal ontwerpen gekozen, omdat het enerzijds technisch gemak kelijk te vervaardigen is, an derzijds zowel aesthetisch als heraldisch verantwoord Is. H i4-GEMEENTEN I S-GEBIEDEN Donderdag werd in het fraai gelegen Montfer- land te Bergh (Gld.) een persbijeenkomst gehou den, waarop ir. H. A. Vreeburg, hoofd Materiaal voorziening „Bescherming Bevolking" van het Departement van Binnenlandse Zaken een reeks gegevens verstrekte over de stand van zaken ten aanzien van de materiaalaanschaffing. Het nieuws van de B.B. heeft zich de laatste tijd be paald tot de verslagen over de behandeling van de betrokken wet in de Kamers en menigeen zal zich hebben afgevraagd, of de vrijwilligers, als zij zich over enkele maanden in groten getale kun nen melden, dan kunnen beschikken over het no dige materiaal. Dat zullen zij inderdaad, want juist om na de wervingsactie meteen te kunnen doorzetten, is het kader reeds lang in opleiding en wordt met spoed gewerkt aan de vervaardiging van uniformen en materieel. Het enthousiasme van de vrijwilligers zal dus meteen worden op gevangen, door hun gelegenheid te geven tot oefe nen. De getallen geven bovendien het vertrouwen, dat de regering en deskundigen op dit gebied het nodig en verantwoord vinden, een B..B-orga nisatie op te bouwen. Want we zijn hier niet ge woon om zo maar „voor de leus" tientallen mil- lioenen uit te geven of beslag te leggen op de tijd van enkele honderdduizenden personen. Om de organisatie van de Bescherming Bevolking aan de opbouw waarvan op het ogenblik door Gemeentelijke-provin- ciale- en Rijksinstanties hard gewerkt wordt, zo doelmatig mogelijk te doen zijn, zijn de Nederlandse gemeenten verdeeld in twee groepen, z.g. A.- en B.-gebieden. A.-jienieenten zijn die gemeenten, welke als gevolg van hun strategische ligging of door het bezit van belangrijke bedrij ven en instellingen of beide, kunnen behoren tot de belang rijkste doelen voor eventuele vijandelijke aanvallen. B.-geineenten zijn alle overige gemeenten, welke tezamen in z.g. B.-kringen zijn ondergebracht, terwijl ook enikele A.-ge- meenten in A.-kringen zijn gegroepeerd. Nederland kent 40 A.-gemeenten c.q. gebieden en 72 B.-krin gen. De organisatie B.B. in de A.-gemeenten zal uiteraard omvangrijker worden dan die in de B.-kringen. dacht gevraagd voor de algemeen li chamelijke toestand van het kind. Meerdere kinderen trof hij met ble ke huid en slappe houding, als ge volg van verkeerde voeding, waaraan sommige stoffen ontbreken. Wanneer de schoolarts hierover met de moeders sprak bleek hem, dat als „goede voeding" beschouwd wordt alles wat maar vet is en „van het varken" komt. Als de kinderen hun aardappelen met spek niet eten, maken de moeders zich ongerust. Dr. Diehl wijst er op, dat een dergelijke voeding beshst onvoldoende is en het kind groente zal moeten leren eten en wel dagelijks. Méér groente! Groente bevat_ de „beschermende" vitamine, die de kinderen zo nodig hebben! Behalve deze stoffen worden voor een goede groei eiwitten aanbevolen, o.m. melk', karnemelk, yoghurt en kaas. Een halve liter melk per dag moet min stens worden gebruikt, veel groente en zo mogelijk bruinbrood voor het vitamine B. Sterk veroordeelt de schoolarts het vele snoepen, met de nare gevol gen van slechte eetlust, verkeerde verhouding voedingsstoffen en vroeg een slecht gebit. Zo geeft de schoolarts vele raad gevingen, die het kind ten goede kim- nen komen. Als ze nu door de ouders maar worden opgevolgd! De geldbedragen, 'door ir Vreeburg genoemd, vormen de som' van hetgeen op de begrotingen van 1951 en '52 voor de aanschaffing van materieel is uitge trokken. Ter bevordering van de over zichtelijkheid zijn de getallen gesplitst in onderdelen. Over de organisatie der B. B. hebben wij indertijd reeds geschreven. Men zal zich herinneren, dat door coördinatie van plaatsen, gebieden en provincie's op het ogenblik van rampen een maximale nuttigheid en paraatheid van de hulp diensten is gewaarborgd. Daarvoor is een goede telecommunicatie nodig, zo wel van telex- als van radionetten. Hier voor zijn nodig 212 complete telefoon centrales met reserves, waarop 6000 toe stellen zijn aangesloten. Voor de A-ge- meenten 42 netten; 70 voor de B-ge- meenten en -kringen en 40 hulptafels en 280 aansluitingsnetten voor centrales onderling. De radioverbindingen vragen 3 netten (eeni hoofdnet over het gehele land, provinciale verbinding en verbin ding van plaatsen in A- en B-gebieden) Hiervoor zijn 13 zenders begroot, 570 mobilofoons, 342 van andere types en 1736 „walkie-talkies". Bovendien zijn hiervoor een aantal nood-aggregaten nodig, waarvan reeds zijn gekocht 177 stuks en 513 stroom voorzieningen, 112 inrichtingen voor het laden van accu's, 120 doorverbindingen voor commandoposten enz. Telefoon en radio vragen tezamen 11.200.000. Voor de alarmering zijn 1000 comple te sirenes nodig, behalve die, welke nog intact zijn van de laatste oorlog. Dit vergt 2 millioen. De belangrijkste en duurste post vormt de ïiitbreiding van de brandweer. t5ommige gemeenten mogen hun be staande apparatuur uitbreiden, maar de grootste schep geld gaat zitten in de materiaalvoorziening voor de zgn. mo biele colonnes, die bij rampen snel kun nen worden ingezet. Hiervoor zijn be groot 264 autospuiten, 580 motorspui ten, 132 trekkers, 44 gereedschapwagens enz. In tijd van nood zullen dan nog de nodige wagens gevorderd moeten wor den voor het vervoer van de motorspui ten. Ook zullen er 700 km slangen wor den aangeschaft. Deze post is begroot op 25 ly^ millioen gulden. Het is de hoog ste van alle. De geneeskundige dieqst, waarbij de EHBO wordt ingeschakeld en waarmee 230 mobiele geneeskxmdige groepen wor den gevormd, vergt veel geld voor bran cards, dekens, bedden enz. Hiervoor is uitgetrokken 3.660.000. Voor de oipruimings- en reddingsdienst is ruim 3 millioen begroot en voor de Sociale verzorgingsdienst 1V4 millioen. Deze laatste zal beschikken over 3 rij dende keukens, die elk per dag 20.000 liter voedsel kunnen bereiden. De bouw van kleinere schuilkelders en de beschemüng van monumenten vergt 3% millioen. Gerekend is daarbij pp 600 kelders voor 50.000 personen to taal. Voor de idrinkwatervoorziening zijn 8 grote zuiveringsinstallaties in bestelling en de gasbescherming vraagt bijna 3 miUioen. Over de atoombom maakt men zich nog niet teveel zorgen, maar voor de personeelsuitrusting heeft men ruim 6 millioen ter beschikking. Beide begro tingen tezamen belopen 61 millioen gulden. Wij hebben een reeks cijfers weggelaten, om niet al te cijferachtig te worden, doch vermelden nog, dat tot he den voor 32 millioen aan orders is ge plaatst, voor 29 millioen in voorberei ding is en dat reeds 10% millioen' is be taald. Het verkregen en te verkrijgen materiaal wordt zo over het lan^d ge distribueerd, zodat overal ploegen zo vlug mogelijk met de instructie kunnen beginnen. De uniform Om te besluiten met de uitrusting: el ke man ontvangt een imiform-overall van donkerblauwe krimpvrije sanfor- drill, een helm en een petje. Elke vrouw een blouse en een rok van dezelfde stof en een mutsje met klepje. De manne lijke" overall heeft twee borstzakken en twee zakken op de broekspijpen, en om het middel een ceintuur. Distinctieven worden niet aangebracht. Aan de kleur der epauletten zal men kunnen zien, tot welke afdeling iemand behoort. Blauw is leiding, rood brandweer, groen ge neeskundige dienst, oranje sociale dienst geel reddingsdienst en grijs administra tie en melding. De functie wordt op een strookje voluit aangegeven. Allen krij gen het borstinsinge; een leeuwtje, om kaderd door 2 B's. Dat de uiniformen er keurig en fleurig uitzien, konden wij constateren in de .toonzaal" van de Berghse Confectie Industrie, waar zij voor het eerst aan buitenstaanders wer den getoond, nadat het fabricageproces door allen van snijtafel tot eindfase was gevolgd. Elke 3 minuten kwam er een uniform gereed in dit tot de jonge in dustrie van Bergh behorende atelier. stonden) daar verleden week plotse ling twee politie-agenten bij Trijn aan de achterdeur, terwrfl ze druk bezig was de middagpot te verzorgen. Ze schrok geweldig, hoewel ze zich geen kwaad bewust was. Want als de dienaars van Hermandad aan de deur komen, dan zit daar meestal de een of andere misdaad of overtreding aan vast. „Goeie mor gen, juffrouw Schram" zeiden ze be leefd. „Ook goeie morgen, heren," zei Trijn. „Wat verschaft me de eer de he ren aan de achterdeur te mogen begroe ten?" „We komen zeggen,, dat Schram metje opgepakt is", zei een der geuni- formde mannen. „Hij heeft wat in de krant geschreven dat niet door de beu gel kan en nu zit hij achter slot en grendel. Hij laat U groeten en vraagt of U z'n biefstukje met doperwtjes maar mee wil geven naar de cel. Het speelse lachje om z'n gesnorde neus verried echter, dat het maar een grapje was, wat Trijn natuurlijk rap door had. „Als de heren even willen wachten, zei ze, dan kunnen ze het in een theedoek geknoopt meenemen; ik ben zó klaar." ISTou, het was dan maar gekheid, maar de heren wilden graag even de tuin in, om te kijken of Schram er ook aardappels in had staan. Nou en) of, zei Trijn drie rijtjes „Doré's" en vier rijtjes „Present." Daar waren de herenl niet nieuwsgierig naar. Het ging er om v/éé,r Schram z'n pootaardappelen in de grond geduwd had. De schets van het vorig jaar wees echter uit, dat de pataten op een plek stonden, waar ze mochten staan en er ook geen rijtje té veel stond, „'t Is in orde, juffrouw Schram" zeiden de dienders. „En als er nu per ongeluk eens 'n rijtje teveel gestaan had, vol gens juUie papieren, wat was er dan ge beurd?" vroeg Trijn. „Wel, dan hadden we ze doodeenvoudig uitgetrokken," was het antwoord. Z!o, zo, gaat dat er z6 naar toe, zei Trijn veelbetekenend. Ge lukkig dan maar, dat het hier goed is, want anders hadden jullie een kwaje aan me gehad, hoor! Ik had Schram's met zorg gekweekte aardappeltjes er In de nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit uit in de woning van dhr J. van Dam, aan de Hoek v. Gor- cumstraat. Er ontwikkelde zich rook in de ka mer, waardoor een slapend kind wakker werd en begon te huilen. De ouders wer den hierop ook wakker en zagen, dat de kamer in brand stond. Zij alarmeer den de brandweer maar grepen zelf on middellijk in door een slang op de wa terleiding te zetten, waarmee zij het vuur wisten te doven. De brandweer die vrij vlug verscheen, behoefde geen dienst meer te doen. Het was een hele ravage in de woning, er was tam^elijk veel schade aangericht. Onder de verbrande goederen was een radio en tamelijk veel kleren. De oorzaak wordt gezocht in kort sluiting. Door het flinke optreden van de bewoners is erger voorkomen. MIDDELHAENIS Gevonden voorwerpen: 2 dames por- temonnaies met inhoud. 1 sleutel. Zil veren armband. Damesmantelceintuur. Autovirieldop. Zwarte alpino. Dames por- temonnaie zonder inhoud. Snoeischaar. meisjesfiets. Damesrijwiel. Koffer, in houdende regenjas. 1 paar kinderwant- jes. 1 witte gym schoen. 1 metalen arm band. 1 haarlint (rood.) 1 houten speel goedauto. 1 bankbiljet van 10..1 rode autoped op luchtbanden. SOMMELSDIJK TTltsIaig collecte. De buscollecte voor de Blindenverenigingen „De Fakkels Bij een" heeft opgebracht 130.Harte lijk dank aan milde gevers en geefsters. DIRKSLAND Brandweer haialde 2e pmijs. Het is voor het Vrijwillig Brandweercorps van Dirksland jl. Zaterdag een succesvolle dag geweest. Op de wedstrijd, uitge schreven door de Ned. Ver. van Brand weercommandanten te Rotterdam, wist het corps beslag te leggen op de 2e prijs in klasse 4 met 1324 punten. Van de 5 corpsen welke in deze klasse optraden, wist alleen de Bedrijfsbrandweer der Houtbereidingsinrichting Ned. Spoorwe gen te Dordrecht, met 11 punten ver schil boven het Dirkslandse corps te ko- menv De prestatie is nog zoveel mooier, daar de bevelvoerende commandant de heer C. J. v. Loo, verhinderd was het corps te leiden, welke taak door de waamemeend vomm. de heer J. G. Vreugdenhil werd uitgevoerd. Hulde aan de kranige Vrijwillige Brandweer. Bliksem ingeslagen. Tijdens een on weersbui jl. Vrijdagavond sloeg de blik sem in het dak van de heer K. v. Len ten, de schoorsteen sloeg van het dak met enige pannen, dus is dit nog goed afgelopen. HERKINGEN De leerlingen van de Ned. Herv. School maakten jl. Vrijdag per bus een welgeslaagde schoolreis naar Utrecht. Grebbelberg en omstreken. A.s. Woensdag 18 Juni, hopen de leerlingen der Chr. School, hoofd dhr. Neels, een reisje te doen naar Amster dam, Volendam en omgeving. A.s. Zaterdag 21 Juni hoopt des sav. 7 uur voor de Ger. Gemeente op te tre den Student Hage van Rotterdam. SXELLENDAM Vanwege de Rijkspostspaarbank mo gen van hier vier schoolkinderen een gratis reis maken, daar deze het vlij tigst gespaard hebben. OUDDORP Badsseizoen geopend. Zaterdagmid dag werd door Burgemeester Kleijnen- berg het Badseizoen geopend. De nieu we reddingsvlet werd in gebruik geno men. Tot vaste strandwachter voor dit seizoen werd benoemd dhr P. Mierop Lz Door een der leden was een oefenpop vervaardigd die in gebruik werd geno men. De Burgemeester dankte de leden van de Reddingsbrigade voor hun acti viteit en voor het schone werk om in tijd van nood te kunnen optreden. Do nateurs kunnen zich opgeven bij dhr Jan Plohil. Weer 4 nieuw» landhuisjes! Aan de Gebr. Boelaars werd door dhr van Ant werpen van Monster de bouw van 4 landhuisjes opgedragen. Spreekbeurt. A.s. Vrijdagavond 20 Jimi spreekt D.V. in de Doopsgezinde Kerk alhier M. W. Schakel, Burgemees ter van Noordeloos. Onderwerp „Geen grijze vlag". Aanvang half acht. Gele genheid tot vragen stellen. Visserijbericht. Door de garnalenvis- sers werd de vorige week van 150 tot 300 kg garnalen gevangen per vaartuig. De vissers die te Scheveningem visten hadden een vangst van 180 tot 240 kg garnalen per dag. OUDE TONGE Vaoantie-bonnen. Op Donderdag 19 Juni is er gelegenheid voor de laatste maal vacantiebonnen voor de landbouw van 1951-'52 in te leveren bij Th. de Pen- der, Molenweg 4, Oude Tonge. OOLXGENSPLAAT Collecte. De huis aan huis collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft opge bracht 164.84. Schoolreisje. Dinsdag 24 Juni hopen de leerlingen van de Chr. School met het personeel een schoolreisje te maken naar het vogelpark „Avifauna" te Alphen ad. Rijn. Kerkdiensten Ger. Gem. Woensdag 18 Juni sav. 7 uur Ds J. B. Bel van Krabbendijke. Vrijdag 20 Juni a.s. 7 u. Student Hage van Den Haag. Vereen, gebouw 't Centrum. Maan dag 23 Juni sav. 7.30 uur dhr G. Cam- phens van Oude Tonge. Verkoping. Door Notaris Ris zal op JDonderdag 26 Juni sav. 7 uur in Hotel Hobbel worden verkocht 1.52.10 ha bouw land aan de Langeweg onder deze ge meente, verpacht aan dhr Joh. v. Kem pen. Woensdag a.s. des nam. 4 iiur komt de raad der gemeente in openbare ver gadering bijeen. ACHTHÜIZEN Examens. Voor het eindexamen Gym nasium A slaagde aan het Gertudis Ly ceum te Roosendaal Mej. N. Jacobs. STAD AAN 'T HARINGVLIET Wedvlncht Nylon* J. de Vos 1, 9, 12. Joh. Visser 2, 14, 18. J. Trommel 3, 22. G. Smits 4, 6, 8, 17. Comb. v. Es 5. J. C. Visser 7, 10, 15. Gebr. v. d. Valk 11, 16, 23. W. Bevaart 13. Melaar'd de Gans 19, 21. A. C. Koppenaal 20, 1ste duif 13,52,3. Laatste duif 15,13,20. Bekneld. Tijdens zijn werkzaamheden had de smid D. Ottevanger het ongeluk bekneld te raken tussen een achteruitlo pend paard en de wagen van de gemeen tewerkman waardoor hij zich onder ge- neesktmdige hulp moest stellen. maar niet zonder meer uit laten halen! De marechaussê's keken een weinig ver achtelijk op haar neer. Ze zagen haar zeker niet voor zo'n Kenau aan. „We hebben de wet aan onze kant, juffrouw Schram," zeiden ze. En daar kun je weinig aan doen." Toen Trijn me dit verhaal tussen de middag vertelde heb ik haar gezegd, dat je aan zoiets inder daad niets kunt doen. (Wet is nu een maal wet. Want ik had juist 's morgens gehoord, dat de dienders hier en daar enkele rijen te veel gepote aardappels hadden uitgetrokken. Daarvoor treft deze mensen in het minst geen blaam, want zij hebben slechts op de naleving van de wet te letten en iedereen over dezelfde kam te scheren. Maar Schram metje kan niet nalaten tegen dit arm zalig gedoe te protesteren. Ik vind zulke dingen zo kleinzielig. Of er werkelijk een aardappelmoeheid is, ben ik niet bij machte uit te maken. Daar heb ik als metselaar geen verstand van. Maar goed, we nemen aan dat het zo is, al zijn zelfs de geleerden het over dit punt niet met elkaar eens. Dat daar voor maatregelen getroffen worden voor de landbouw kan dan zijn nut hebben, doch om dan ook alle particulieren, die een paar roeden aardappels in hun tuin tje hebben achter hun broek te zitten, is toch op z'n zachtst gezegd wel wat overdreven. Men moet al een heel dom tuiniertje zijn, wanneer men tweemaal achtereen op dezelfde plaats aardappels zou poten. En al zou het dan gebeuren dat er een per ongeluk een rijtje op de zelfde plaats terecht kwam als het vo rig jaar, welnu, dat is nog geen man overboord! Al de aardappeltjes die Schram en consorten uit him kleine tuintje halen, komen op eigen bord te recht. Daar is geen poter voor de han del bij. Mijns inziens heeft er dan geen enkele instantie mee te maken of ik van m'n eigen grond al of niet aardappel moede-aardappels wil, eten. En komt het zover dat m'n poters niet meer wil len groeien omdat de grond te „moe" is, nou, dan ben ik het ook moe en teel er geen meer. Ik koop die luttele kilo's dan wel bij de groenteboer. Bovendien, welk een geweldige administratieve romp slomp zit hier weer aan vast. 't Hapert er nog maar aan, dat er geen legertje van ambtenaren ingeschakeld is om al die tuintjes te controleren. Nu zit het politie-apparaat er mee opgescheept. Waaruit ik weer zou kunnen conclude ren, dat deze mensen niet veel te doen hebben, want er zit heel wat werk in zo'n controle. Doch daar heb ik niet mee te maken; dat is weer een kous apart.' Nu ik hierover zit te schrijven schiet me weer te binnen, dat 'n paar jaar geleden professor Cleveringa eens op Flakkee geweest is. De man, die het gebruik van kimstmest te vuur en te zwaard be streed. Deze haalde in zijn belangrijke causerie nog aan, dat het een wonder was, dat in de meeste kleine tuinen en tuintjes de aardappels jaar in, jaar uit zo goed gedijen. Hij schreef dit toe aan het gebruik van compost voor bemes ting. Die meneer was helemaal niet overtuigd van een aardappelmoeheid voor kleine tuinen. En ik geloof, dat hij gelijk heeft ook. Evenwel, wat de heren wijzen, moeten de gekken prijzen, zegt het spreekwoord. De wet is er nu een maal, dus daar hebben we ons bij neer te leggen. Wel kunnen we ons protest laten horen. Ik las zojuist, dat 75 Alme lose aardappeltelers zich zelfs verzet hebben tegen een maatregel van de Plantenziektenkundige dienst, die hun bevolen heeft aardappelen op hun per celen te trekken wegens aardappelmoe heid. Ze hebben een „anti-aardappeltrek- comité" gevormd, dat zich met bezwa ren tot B. en W., de politie en de mi nister van Landbouw heeft gewend. Zij besloten de aardappels niet te trekken en indien dit door de politie of anderen zou worden gedaan, schadevergoeding te vragen. De minister heeft spoedig ge reageerd en de Plantenziektenkundige Dienst opdracht gegeven alle maatrege len in verband met de aardappelmoe heid, voorlopig op te schorten. Nu zou Schram zeggen dat dan zéker de kleine tuintjes met rust gelaten kun nen worden. Dan kunnen ze wat uitrus ten van hun moeheid. En ondertussen groeien er door het lekkere regentje aardappels als knollen SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1