Hoog bezoek aan Goeree Overflakkee ,,Als de brug komt, wordt de tram p«r kilo verkocht!" Sanap/rw o^ao^ Korenmolen te Dirksland Tegen pijnenig^j 25ste Jaargang Zaterdag 14 Jtmi 1952 No. 2123' CHR. WEEKBLAD OP GEKEFORMEEEDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Raad Goedereede *^it ket enót 1 er^ Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel Ernstig auto-ongeluk te Oud-Vossemeer op wekkend-p ij nverdr ij vend Rondom de Landbouwschool Hoe het vroeger was j (Afgebroken in 1912) J Inktvissentijd in Zeeuwse wateren MEDITATIE Een stem in het bolst van de nacht RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON 17 GIRO 167930 POSTBOX 8 TELEFOON DRUKKERIJ 19 Verschot tweemaal per week. Woensdag' en Zaterdag' ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Donderdag jl. kreeg ons eiland Goeree-Overflakkee weer hoog be zoek de leden van de Prov. Sta ten met de voorzitter Mr. L. A. Kee per, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland brachten een kort werk-bezoek aan ons eiland. Op gezette tijden van het jaar be zoeken de Statenleden bepaalde de len van de provincie, thans kreeg Goeree-Overflakkee een beurt. Ofschoon het bezoek niet een be paald doel had zoals we eerst ge meend hebben, kan het toch wel enigszins in verband gebracht wor den met de slechte verkeersverbin dingen die Flakkee heeft, wat de laatste tijd wel tot de hogere college's moet zijn doorgedrongen. Althans, de korte rede die Burgemeester Rijn- ders in de raadszaal hield, wees daar ook heen, waarbij nog eens dik werd onderstreept hoe ons eiland econo misch en moreel te lijden heeft, door het gebrek aan een vaste oeverver binding. Wij hadden het genoegen bij dit bezoek met verschillende Statenle den te spreken, die overtuigd waren van de harde noodzaak, dat er voor ons welvarende eiland met zijn ar beidzame bevolking iets gedaan dien de te worden. De Statenleden arriveerden aan het Havenhoofd met de tramboot s.s. Minister van der Sleyden, waarbij zij er een stip van kregen te zien, hoe gebrekkig het vervoer van auto's op dit veer plaats heeft. De auto van de Commissaris die zich ook op de boot bevond, moest zich ten aanzien van het gehele college, ook over de „be ruchte" rijplaten begeven, zodat ze zich een indruk konden vormen, hoe dit met zwaar beladen vrachtwagens toegaat. In het verslag, dat elders in ons blad staat afgedrukt, valt te lezen, hoe de Commissaris op het betoog van Burgemeester Rijnders reageer de. Z. HoogEd. Gestrenge zei onder meer, dat het Provinciaal Bestuur overtuigd was van de noodzakelijk heid en dat zij gaarne de vaste oever verbinding zouden zien, maar zo zei hij er zijn andere instanties die een stem in het kapittel hebben, n.l. de regering. Wel bleek hij ver heugd te zijn, dat de localiteit zelf een besluit had genomen, om tot het gewenste doel te geraken. Al is dus het bezoek van de Prov. Statenleden kort geweest, heeft het ongetwijfeld zijn nut,,sdat zij, zij het in vogelvlucht, de situatie in ogen schouw hebben genomen. Het sorteerde ook effect, dat kon worden medegedeeld, dat deze week vrijwel alle gemeenten van het eiland het besluit genomen hadden toe te treden tot de N.V. Brugverbinding voor Goeree-Overflakkee en Hoek- sche Waard. Daaruit valt te zien dat het de localiteit ernst is, om op dit wel zeer nijpende punt in de naaste toekomst tot een oplossing te ge raken. Bij de rit die naar Ouddorp ge maakt is, heeft het Prov. Bestuur ook kunnen zien, welk een vruchtbaar eiland Goeree-Overflakkee is en hoe fnuikend het voor een goede econo mie moet zijn, dat dit deel van de provincie, waar aan land- en tuin bouwproducten méér geteeld wordt dan in heel de provincie Utrecht, door het water van de vaste wal af gesloten ligt. Er is nog een pxmt, waar wehier de aandacht op willen vestigen. Het gezelschap had bij de rondrit be merkt, dat er op ons eiland zeer goe de wegen zijn. Bij de z.g. „Witte Brug", tussen Ouddorp en Goederee- de moet het wel een ontnuchtering geweest zijn, opeens midden „in de kronkels" te geraken. Zoals bekend, vereist het van de chauffeurs van bussen en grote vrachtwagens vak manschap over dit beruchte brugge tje te rijden en door de S-bochten heen te laveren. Passage is er bijna niet mogelijk en er hadden daar reeds vele verkeers-ongelukken plaats. Misschien dat dit bezoek aanleiding kan zijn dat er op dit punt algehele verbetering komt en de Provinciale weg wordt doorgetrokken. Het Prov. Bestuur heeft ongetwij feld een goede indruk van ons eiland meegenomen. Een bezoek als dit De gemeenteraad van Goedereede kwam Dinsdagavond half negen bijeen. Het enigste agenda-punt bevatte ook hier aansluiting bij de N.V. De Brug. Het ging er erg gemoedelijk naar toe er werden kwinkslagen gegeven op de tram zodat de vrolijke noot er niet aan ontbrak. De voorz. Burg. J. van Knobelsdorff opende de bijeenkomst, waarna de no tulen werden vastgesteld. Alvorens aan het betreffende punt te beginnen, vond beëdiging plaats van de Wnd. secretaris en wnd. ontvanger de heer Hoek, die de vereiste eden in han den van de voorzitter aflegde. Daarna stelde de voorzitter de aan sluiting bij de N.V. Brugverbinding aan de orde en lichtte een en ander toe. Het voorstel was dat Goedereede 3 aande len zou nemen ad 1000.waarvan voorlopig 25 zou worden gestort. De heer Tams Sr. bleek de statuten zeer nauwkeurig gelezen te hebben; hij had tenminste verschillende taalkimdige bemerkingen. Ook vond hij, dat aan de directeur tamelijk veel belangrijke mach tigingen! waren gegeven. Zo had hij een bemerking op art. 7 par. 4, handelend over beschadigde aandelen, die de direc teur kon vernietigen en nieuwe verstrek ken. Spr. zag liever dat dit in de verga dering van commissarissen geschiedde. Hij vond vernietigen en verstrekken van aandelen beide even belangrijk. Bij art. 8, waar sprake was van be noeming van een directeur „op aanbe veling", zag hij liever „op voordracht" en zo had Hij nog enkele bemerkingen. O.m. stond in een bepaald artikel „te harer beoordeling", waarop spr. vroeg, of er dan ook een vrouwelijke directeur kon worden benoemd. De voorz. antwoordde hierop, dat het slechts een ontwerp was en dat later pas de definitieve statuten volgden. Spr. meende, dat de taaifoutjes er wel zou den worden uitgehaald. Wel zou spr. de opmerkingen doorgeven. De heer Goeikotop informeerde of de storting van de 25 der aandelen) no dig waren om. het project te ontwerpen, waarop de voorz. antwoordde, dat dit reeds gereed was. Spr. zei dat er inder tijd een crediet verleend was van 30 et per inwoner, Wfelk bedrag direct verre kend wordt op de aandelen. Er moet dus maar 12% worden bijgestort. De heer GÓekoop betuigde voorts zijn grote ingenomenheid met het voorstel en met veel genoegen zou hij zijn stem geven. Dit werd door de andere heren beaamd. De heer v. 'GeWer miste iedere aanha ling over de R.T.M. Is het de bedoeling vroeg spr. dat de tram ook over de brug zal rijden? De heer Goekoop: De tram? Die wordt per kilo verkocht, als de brug er is!! (Grote vrolijkheid.) De heer v. Gelder zou zeker ook de tram tolgeld laten betalen, als die er over moest. De voorz. antwoordde, dat iedere ver- voers-maatschappij hier buiten stond. Men ging met het voorstel accoord, het werd z.h.s. aangenomen. De voorz, zei dat het een belangrijk besluit was en hoopte, dat de N.V. in samenwerking met het Prov, Bestuur en het Rijlt tot de bouw van een brug zou komen. Er is nu door de gemeente een bescheiden offer gebracht, waaruit de vpil blijkt, om zo spoedig mogelijk tot een vaste oeververbinding te komen. Daarna volgde benoeming van een af gevaardigde en een commissaris. De voorz. zelde dat de stemming ge heel vrij was, maar stelde voor weth. Tanis Jz. als afgevaardigde te benoe men. Weth. Tanis vond op zijn beurt het beste, de Burgemeester tot commis saris te benoemen. Hierover werd gestemd. Als afgevaar digde behaalde Weth. Tanis 4 stemmen, D. Goekoop 2 en C. Westdijk 1 stem. De burgemeester werd m.a.s. als commis saris aangewezen. Direct hierop volgde sluiting. Een predikant over Sowjet-Rius- land. Het zoet gefluit van de vogelaar. Onder iiet fluwelen 'kleed de blaiuw van het roofdier! Enige tijd geleden schreef ik over de reis van twee Nederlandse predikanten naar de Sowjet-Unie, waar een vredes- conferentie zou worden bijgewoond en een reis door Rusland zou worden ge maakt. Dezer dagen zijn deze heren te ruggekomen en wat we voorspeld heb ben is wel uitgekomen: niets dan goed over het gevreesde communistische Rus land! Een vertegenwoordiger van de Prov. Zeeuwse Crt. heeft een onderhoud gehad met de teruggekeerde Ds v. Dalen, die drie weken in Sowjet-Rusland heeft ver toefd en rondgereisd. Hij verklaarde al lerminst Sowjet-Rusland een krans te willen omhangen, doch wel te -wensen, dat het godsdienstig leven in West-Eu ropa even sterk was als daar! Wij geven hier enige indrukken van deze predikant wiens communistische sympathieën ove rigens wel bekend zijn. „Het Russische platteland is echter gebleven bij de groei der steden. Dui delijk zie je de noodzaak van opbouw. Maar er wordt dan ook opgebouwd. Er wordt hard gewerkt. Ook de vrouwen werken hard. Zij zieni er vaak moe uit. Het openbare leven onder gaat daarvan de invloed. Men ziet geen flanerende vrouwen, geen demon straties van „sexe", zoals bg ons. Na tuurlijk hebben ook deze mensen hun verlangens, maar zij leven die uit op een moreel hoger plan. Van de politiestaat heb ik niets ge merkt. De gedachtenwisseling tussen Russen en niet-Russen was volkomen vrij. Ik vesta en spreek voldoende Russisch om het zonder tolk te kun nen stellen. Concentratiekampen? Ik heb een correctiekamp gezien. De mensen wa ren volkomen in het arbeidsproces be- kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smake lijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch.. En onopvallend in te nemen zonder water of wat ook. heeft deze goede zijde, dat wanneer er zaken ons eiland betreffende in de Staten komen, deze met des te meer begrip kunnen worden bepleit. De heer A. v. iS. Klundert autobus-ondernemer aan de gevolgen overleden' Op de Vossemeersedijk tussen Tholen en Oud Vossemeer heeft zich Zondag middag 8 Juni jl. een ernstig auto on geval voorgedaan. De heer A. v. d. Klundert, autobus ondernemer te Oud Vossemeer, is met zijn personenauto tegen een telefoon- paal en een boom gereden, doordat hij de macht over zijn stuur kwijtraakte. Met een dubbele beenbreuk, een gebro ken arm, een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen is hij naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. De auto werd zo goed als geheel vernield. Het slachtoffer is in de nacht van Maandag op Dinsdag aan de bekomen verwondingen overleden. trokken. Zij genoten veel Vrijheid en konden onder meer trouwen. De felle arbeidsinspanning heeft het geestelijk leven niet gedood. God heeft het goed gemaakt met de Kerk. Het geestelijk leven groeit als gevolg van het arbeidsproces. Waarom Rusland zijri grenzen dicht houdt? Waarom er geen persvrijheid is? Amerika sluit zijn grenzen even zeer voor Rusland als Rusland de zij ne voor Amerika. Bovendien koestert men in Rusland een zekere angst voor het kapitalistische systeem, dat im mers vijandig staat tegenover het Sowjet-systeem. Die angst schept wantrouwen terwijl het volk toch tegelijkertijd graag zijn grenzen open zou stellen." Tot zover deze Ds v. Dalen. Men moet maar verblind zijn! Dat is nu het zoet gefluit van de vo gelaar, dat het er in Rusland lang niet zo kwaad uitziet, als men in Nederland denkt. Integendeel: het lijkt er op, of er volkomen vrijheid van .godsdienst zou bestaan! Ze hebben in Moskou wel ge weten, welke „ambtsdragers" zij naar hun „heilstaat in opkomst" moesten af vaardigen! Ik geloof niet dat velen zullen aanne men wat deze satelliet van Stalin de Nederlanders tracht wijs te maken. Het is al te doorzichtig. Maar het is toch zaak om op onze hoede te zijn. Het si nistere spel wordt op alle mogelijke wijzen gespeeld; dan eens met bruut ge weld, dan weer met de palmtak van de vrede, alsof het communisme brengen zal alles wat liefelijk is en wel luidt. Maar onder dit fluwelen kleed bevindt zich de klauW van het roofdier, die on verwacht zal trachteh zijn prooi, bloe dend naar zich toe te slaan. WAARNEMER. 'Het is precies zoals de Voorzitter van onze school, de heer A. A. Mijs opmerk te aan het slot van de Algemene Verga dering van de Vereniging tot bevorde ring van het Landbouwonderwijs, die Vrijdag 6 Juni in Hotel Spee werd ge houden: Het is prettig als een inleiding aanleiding geeft tot een geanimeerde discussie. Of er een dergelijke discussie op een inleiding zal volgen, is gelukkig niet afhankelijk van het aantal aanwe zigen op de vergadering. Indien dit zo was, zouden we op onze Algemene Ver gadering zeker geen kans hebben gehad. Het aantal ter vergadering opgeko- menen was namelijk zeer gering, terwijl onze vereniging toch plm. 800 leden telt. Doch, het komt meer aan op de kwali teit, dan op de kwantiteit van de aan wezigen, wil er een vruchtbare bespre king ontstaan. En over de kwaliteit hadden we niet te klagen. Er waren ver scheidene oudere boeren van ons eiland, de 70 al gepasseerd, doch die nog steeds volop leven in de praktijk van het boe renvak, en die de gave bezitten hun er varingen, opgedaan tijdens hun meer dan 50 jaar boer zijn, op smakelijke en duidelijke vrijze aan de aanwezige jongeren over te dragen. We hebben in één woord genotenen ons afgevraagd: „Zouden de lessen van de heer Van Bij- leveld, die hier meer dan 50 jaar gele den landbouwcursussen heeft gegeven, nog steeds nawerken?" Al deze bejaarde heren zijn n.l. oud- leerling geweest van bovengenoemde, door allen om strijd geroemde oud-land- bouwconsulent. We mogen zeker ver onderstellen, dat zijn lessen, voor deze oudere boeren veel hebben, betekend. De beoordeling van het zaaizaad ge schiedde vroeger volgens andere normen dan tegenwoordig. Zo werd naar voren gebracht, dat algemeen werd ervaren, dat zaaierwten, afkomstig uit Zeeland vroeger veel beter voldeden dan die af komstig uit Noord-Holland. Met bewon dering hebben we zitten luisteren naar de verklaring, die daarvoor door één der aanwezigen, ook reeds de 70 gepasseerd, werd gegeven. Zeeland ligt in het Zui den van ons land, de erwten konden daar vroeg worden gezaaid vroeger dan in het Noorden en waren bij het pikken rijper dan die in N.H. Hoe meer uitgegroeid het zaad is, des te groter zijn de kiemkracht en de kiemenergie, en zoveel te zekerder de opkomst en daardoor de opbrengst. In deze redenering ligt zeker een gro te kern van waarheid en waarschijnlijk werd daarmee de spijker op de kop ge slagen. Vroeger was het resultaat met ori gineel zaaizaad (tarwe) veel minder sprekend dan tegenwoordig, en waren de opbrengsten van eerste en tweede na bouw dikwijls veel beter. Onze veron derstelling is, dat de kweker vroeger zijn gekweekt zaad veel eerder bij de boer bracht, dan tegenwoordig. Het ge kweekte ras was dan nog niet zuiver, eni de boer had handen vol werk het ras te verbeteren. Alleen serieuze en ambitieuze boeren waren daarvoor te vinden. Ze verricht ten eigenlijk kwekerswerk. Vandaar dat het voor een kweker van een nieuw tarweras een zaak van groot gevricht 'was, aan welke boer hij zijn nieuwe ras toevertrouwde. Tegenwoordig houdt de kweker het nieuwe ras langer onder zijn beheer, waardoor de hoeveelheid kwekerszaad groter wordt en het ras zuiverder. Dan pas wordt het afgestaan als elite-zaad aan de vermeerderingsbe- drijven, die de oogst van dit zaad als origineel kunnen afleveren. Wij geven hier nog een plaatje van de korenmolen aan de Boezem te Dirksland, die in 1912 is afgebroken. Van dezelfde molen hebben vsrij enige tijd geleden een foto geplaatst, welke echter niet erg duidelijk was, omdat dit meer een kiekje van de haven was, met aan het eind deze oude molen. Het bouwjaar van deze molen is ons helaas niet bekend, waarschijnlijk is dit zoals we reeds eerder schre ven in het begin van 1800 ge weest. De laatste eigenaar was de heer J. U. van Nieuwenhuizen. Deze molen gaf indertijd een zeer fraai beeld aan de gemeente; het is jam mer, dat men deze niet heeft kun nen behouden. Ze stond op de plaats waar nu het weeghuisje is gebouwd. Aan de enje zijde was de boezem, aan de andere zijde de haven. Boven op de dijk had de molen een grote windvang. Het spijt ons, dat momen teel niet meer gegevens in ons bezit zijn, om er wat meer bijzonderheden over te kunnen schrijven. Onze redactie stelt toezending van oude foto's (liefst van verdwenen ge deelten) zeer op prijs. Wie heeft bv. nog een- goede foto van de postwa gens en van de diligence die met passagiers naar de Middelharnisse boot reed vóór de tram er was? De foto's worden na reproductie terug gezonden. Vroeger en misschien thans nog wel, werd vlaszaad op ons eiland liefst niet betrokken uit Zeeland. Het zou niet goed zijn, vlas gegroeid in polders met brak water weer uit te zaaien in soortgelijke polders, zoals men die op ons eiland aantreft. Vlas uit de Biesbos bv., dus van zoet water, zou beter resultaat op leveren. Een verklaring hierom kon niet worden gegeven. Is één onzer Ie zers hiertoe misschien in staat? Verder is gesproken over Osiristarwe die gevonden heet te zijn in de oude Egyptische graven en die genoemd is naar een Egyptische godheid Osiris, die de voortbrengende kracht der zon aan duidde, welke op de aarde werkt. We hopen op deze tarwe, die één der aan wezigen ook in zijn bezit heeft gehad, op deze plaats nog wel eens terug te komen. Velen der afwezige leden zullen voor hun afwezigheid een geldige reden hebben gehad.' We zijn er echter van overtuigd, dat bij enige goede wil, meerderen onze vergadering hadden kunnen meemaken. Eén maal in het jaar wordt in dit op zicht een beroep op onze leden gedaan. Maakt het vanaf heden 'tot gewoonte, deze éne vergadering van de Landbouw school te bezoeken. Uw bestuur en wij zouden dit zeker op prijs stellen. Inktvissen gooien roet in het eten bij de kreeftenvangst op de Zeeuwse stro men. De kreeftvisserij ging in de eer ste helft van Mei goed, doch onder vindt thans concurrentie van ,,zeekat- ten", zoals ze in de visserstaai heten. De inktvissen komen in de laatste jaren de Zeeuwse stromen op om op kreeft, die in deze tijd van schaal verwisselt, jacht te maken. Het duurt enige dagen, voordat de kreeftenhuid hard is. In deze tijd zijn kreeften weerloos en een gemakkelijke prooi van de veelarmige octopussen, die na de verschalingstijd weer uit de Scheldemondingen verdwij nen. POEDERS-TABLETTEH'CXCKIETS;:: „Maar Paulus riep met grote stem, zeggende: Doe u zelven geen kwaad; want wij zijn allen hier." (Hand. 16 28.) Wat de Heere doet om een zondaar tot waarachtige bekering te brengen wordt in deze geschiedenis duidelijk ge toond. Zie eens hoe de verheerlijkte Za ligmaker van uit de hemel zijn duurge- kochte bruid brengt aan Zijn voeten; dat stemt ons tot aanbidding en bewon dering. Maar ook dé wegen die 's Hee- ren knechten moeten doorleven, om als middel in Zijn hand te worden gebruikt gaat onze berekening verre te boven. Dat had Paulus nooit kunnen denken dat hij daarom in de gevangenis moest komen, om in het holle van de nacht zijn stem te moeten verheffen om een verslagen mens daar het evangelie der zaligheid te verkondigen. Het zal voor beiden een onvergetelijke nacht in heel hun leven gebleven zijn. Die eeuwige liefde Gods, om door middel van de won derlijkste aardbeving die ooit op aarde is waargenomen, geen verwoesting, maar behoudenis te werken voor zulk een harde en verstokte zondaar. Wat zal dat geweest zijn toen in die nacht de deuren der gevangenis openylogen, de ketenen rinkelend neervielen uit de gescheurde muren, de stokbewaarder wakker werd en de defiren zag open staan en naar zijn mening al de gevan genen gevloden waren. O wat een ge waarwording voor hem, die er met zijn leven aansprakelijk voor was, als een van de gevangenen gevlucht was. In de angst zijner ziel trekt hij het zwaard en zal er zich mede te kort doen. Maar Paulus dat ziende, riep met een grote stem: „Doe u zelven geen kwaad, want wij zijn allen hier!" Is niet het voornemen van die stok bewaarder een teken van de tijd waarin hij leefde? Het leven werd weinig ge teld, en in dat opzicht schijnt die hei dense opvatting in onze eeuw terug te keren. Lezen wij bijna niet dagelijks in de bladen van mannen, die als hun za ken verkeerd lopen, als lafhartigeni hun post in het grote leven verlaten en zich de revolver tegen de slapen drukken? Vrouwen, die teleurgesteld worden, grijpen niet zelden naar het dodelijk vergif, want dan (zo men meent) zijn wij van alles af. Zelfs onder de jeugd zien wij dat vreselijke, omdat de waar de van het leven niet gekend wordt. Is niet het leven het kostbaarste bezit? Is het niet de voorbereidingstijd voor de eeuwigheid? De tijd, waarin een diep- gevallen mens nog met God kan ver zoend worden? De tijd waarin de stem nog gehoord wordt, dat er redding en verlossing is in Jezus' dierbaar borg- bloed! Er is in het graf toch geen be zinning meer, en waar de boom valt, daar zal hij blijven liggen. Denk eens, als Judas eens opstond, en al de zelf moordenaren, zouden zij ons niet verha len hoe veel gewetenswroegingen zij in de eeuwigheid lijden? Is het niet de roe ping van Gods knechten, geduriglijk haar stem te verheffen om de mensen toe te roepen: „doe u zelf geen kwaad!" Moet niet de waarde van het leven ge predikt worden en heilmaren gehoord worden dat er verzoening is in Jezus Christus? Gelukkige ongelukkige stok bewaarder, nadat hij licht geëist had, sprong hij in en werd zeer bevende en viel voor Paulus en Silas neder aan de voeten. Wat zalig invallen mijn lezers! Denk eens aan Judas die viel achter over, van Jezus af, maar de stokbewaar der viel in, als gewrocht door de Heilige Geest. Neen, de mens wil niet invallen vanwege zijn vijandschap en eigenge rechtigheid, maar Gods lieve Geest leert dat invallen, en hoort dan wat uit de diepste grond des harten van deze stokbewaarder gehoord wordt: Lieve heren, wat moet ik doen opdat ik zalig worde?" Wat zal dat geweest zijn voor de knechten des Heeren! Diezelfde har de, verstokte stokbewaarder, die hun voeten zo verzekerd had in de stok, waardoor verwondingen waren ontstaan nu zó aan hun voeten aan te treffen! Die stem van een schuldig en ongelukkig mens te vernemen, en dan daar!! Heilig, driewerf heilig zijn 's Heeren wegen! Mijn lezer, kent u daar ook iets van? Zal het niet nodig zijn als zulk een ver legen en verslagen mens aan 's Heeren voeten terecht te komen? O, wat kreeg toen het leven een waarde voor die ver slagene van hart. Maar nu is er ook plaats voor dat dierbaar evangelie! Hoe werd hen Jezus Christus gepredikt als de enige en volkomen Zaligmaker! En dat het bevel van te geloven, een schenr king des Heeren in het hart van deze verslagen stokbewaarder werd. Want dat is het vrije evangelie, dat God schenkt, wat Hij gebiedt. Nu was er plaats in zijn hart gemaakt voor de Heere en Zijn knechten. Ook zijn huis ging voor hen open, en wat zal het voor hen geweest zijn om hun striemen te wassen. In het kort leerde hij iets van de drie stukken die nodig zijn om. bevin delijk te kennenl, namelijk ellende, ver lossing, dankbaarheid. -En als wij be denken hoe menigmaal er gepreekt wordt in schone gebouwen, met vele hoorders, en hier hebben een kerker als kerk, met één hoorder, die door Gods genade van uit de dood tot het leven gebracht werd, dan mocht het gebed vermenigvuldigd worden, dat de Heere de hof Zijner kerk mocht doorwaaien, opdat ook die geestelijke vruchten mochten aanschouwd worden. Lere de Heere door Zijn genade ons de tijd des levens kostelijk te achten, opdat wij in deze indroeve en indrukkeloze dagen, de waarde van het leven leerden kennen om dat heil, dat de stokbewaarder ont ving ook te mogen deelachtig worden. Kampen. Ds A. VERHAGEN.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1