De toekomst van Stellendam De leider der Chr. Hist. Unie sprak voor de partijgenoten op Flakkee Oprichting van de „N.V. De Brug" Noodweer boven St. Maartensdijk N.V. Brugverbinding Goeree-Overdakkee met de Hoekse Waard 25ste Jaargang CHE. WEEKBLAD OP GEREFOEMEEEDE GRONDSLAG VOCE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Voorkeur voor kabinet op zo breed mogelijke basis Binnenlandse politiek nauw af- hankelijlc van de buitenlandse toestand Bezoek van de leden der Provinciale Staten Dodelijk ongeval te Oude Tonge Woensdag 11 Juni 1952 No. 2122 RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON 17 GIRO 167930 POSTBOX 8 TELEFOON DRUKKERIJ 19 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Het opschrift van dit artikel doet mis- scliien een profetie verwachten. Het is ecliter vanzelfsprelcend, dat dit niet het geval zal zijn, omdat het ons nu eenmaal niet vergund is, in de toekomst te blik ken. Maar wel is het mogelijk aan de hand van de huidige feiten en gegevens enige beschouwingen te geven over de richting en de wijze, waarop een ont wikkeling waarschijnlijk is. Met dit voorbehoud willen we dus één en ander schrijven over de toekomst van Stellen- dam. Wie aan Stellendam denkt, ruikt met- eeii de garnalen! Het is nu eenmaal een feit, dat deze plaats haar bestaansmo gelijkheid voor een groot deel dankt aan de garnalenvisserij. Direct of indirect is zeker 35 der bevolking van de vis serij als bron van inkomsten afhanke lijk. Het aantal personen, dat recht streeks in de landbouw werkzaam is, is ongeveer tweemaal zo groot als dat in de visserij, maar met deze laatste hangen diverse nevenberoepen samen. Bovendien bezorgt het pellen der gar nalen aan de kleinste helft der gezin nen, over 't gehele jaar gerekend, een zeer ruime bijverdienste. En zo kan ge zegd worden, dat de welvaart van Stel lendam staat of valt met de visserij. Wat nu deze visserij op zichzelf be treft, men kan niet zeggen, dat dit soort visserij over 't algemeen erg lonend is. Er zijn wel goede en slechte jaren, goe de en slechte perioden, maar over 't ge heel genomen heeft de garnalenvisser maar een sober bestaan. Dit blijkt ook wel hieruit, dat er niet genoeg resei-ves gekweekt kunnen worden om de vaar tuigen te vernieuwen. De gemiddelde ouderdom van de schepen is 50 jaar, wat natuurlijk nergens naar lijkt. Reeds voor de oorlog was het zo; dat de vloot als verouderd moest worden beschouwd. Het motorvermogen is gemiddeld 25 30 p.k., wat ook te weinig is. Voor deze visserij zijn vaartuigen met een motor van 40 p.k. beter te exploiteren. Maar de middelen ontbreken bij de meesten om hierin verbetering te brengen. Met de kottervisserij (kleine trawl-visserij) is meer te verdienen, maar het aantal Stel lendammers, dat hieraan deelneemt, is miniem. Verreweg de meeste vissers voelen daarvoor niets en zijn er psycho logisch niet op ingesteld. Het is daarom te betreuren, dat de regering voor deze tak van visserij niet meer doet. Het buitenland ziet dit be ter. De Belgen hebben prima garnalen- vissersvaartuigen met rijkssteun ge bouwd. Hier te lande is er nog niet eens een Visserijbank. Het Rapport-Tinbergen geeft wel goede richtlijnen, maar de garnalenvisserij neemt er slechts een zeer bescheiden plaats in. De mensen zijn dus op zichzelf aangewezen. Mo menteel zijn er voortdurend moeilijkhe den, zodat van de vissersorganisatie gro te activiteit wordt geëist. Niet alleen de vernieuwing en de fi nanciering van de Stellendamse visse rij is voor de toekomst van deze ge meente van grote betekenis, maeir ook de vraag, hoe het met de haven zal gaan. Het is bekend, dat de plaat Scheelhoek, die zich uitstrekt van de haven van Goedereede tot dichtbij die van Dirksland, de toekomst van Stel lendam zeer ernstig bedreigt. Het ligt in de bedoeling, dat het Oostelijk ge deelte van deze plaat over 7 10 jaar wordt ingedijkt en de rest over 20 jaar. De scheiding tussen beide gedeel ten loopt juist ten O. van de Stellen damse haven, die dus voorlopig open blijft, maar op de duur onherroepelijk van de zee wordt afgestoten.' Men is nu bezig in verband met de landaan winning het Zuiderdiep bij de Kronings polder door dammen geheel af te slui ten, zodat dit water aan de Oostzijde geheel afgesloten is. De Stellendamse vissers vrezen, dat tengevolge van de ze afsluiting ook de andere kant van het Zuiderdiep, die de uitgang naar zee vormt voor de vloot, zal verzanden en dat alzo nog zelfs vóórdat men aan de eigenlijke inpoldering begint de haven van Stellendam dicht zal zgn. Deze vrees is gebaseerd op het feit, dat er nu geen stroom meer gaat docir het Zuiderdiep, zodat dit niet langer daar door op diepte gehouden wordt. Op een onlangs te Stellendam gehou den bespreking met ingenieurs van de Rijkswaterstaat bleken deze de mening te zijn toegedaan, dat deze vrees onge grond is. Zij meenden zelfs, dat de Wes telijke uitgang van het Zuiderdiep eer der dicht zou zijn geweest, als de dam men niet gelegd waren. De ebstroom zal de geul, die wel smaller, maar niet ondieper wordt, blijven openhouden, om dat het dichte gedeelte ervan enigerma te werkt als een spuikom. De baggercij- fers van de haven verbeteren zelfs, en dit zou wijzen op geringer verzanding. Van Stellendamse zijde werd er echter op gewezéa, dat de vissersvaartuigen met hun motoren de haven voor een deel op diepte houden. In elk geval moeli de ze vaargeul in het oog gehouden wor den. Wordt de situatie moeilijk, dan is er wellicht met een baggermolen of zandzuiger nog wel iets te bereiken. Een ander gevaar is het uitlopen van de zgn. Kwade Hoek ten W. van de Goe- reese haven. Dit vormt een bedreiging zowel voor de Goereese als voor de Stel lendamse vissers. Momenteel loopt zelfs de Goereese haven meer gevaar dan die van Stellendam en wanneer de plaat Scheelhoek geheel zal zijn ingedijkt zal de haven van Goeree, zoals die thans is, ook onbruikbaar worden. In het Raf)port van het Econ. Techn. Instituut wordt van deze havens het vol gende gezegd: „De toekomst van de ha ven van Stellendam is weinig rooskleu rig. Zij verzandt nl. in snel tempo en over 10 15 jaar zal het waarschijnlijk niet meer mogelijk zijn de haven open te houden. De garnalenvisserij komt daarmee in ernstig gevaar. Het is niet te verwachten, dat deze in staat is zich staande te houden als zij zou moeten worden overgeplaatst. Enkele van de grotere vissers zullen hier misschien nog toe overgaan, maar bij de kleinere is het bedrijf meestal zo weinig winstge vend, dat men er de voorkeur aan zal geven als landarbeider te werken bv. op de nieuwe gronden van Scheelhoek." Het Rapport wijst er verder op, dat met de garnalenvisserij ook het pellen zou ver dwijnen en dit is voor de bevolking een zeer belangrijke bron van inkomsten. Over het jaar 1951 is, naar wij verno men hebben, in Stellendam ongeveer 100.000 verdiend met garnalenpellen, d.i. gemiddeld per gezin (er z\jn 200 pelgezinnen) dus 10.per week. iDe welvaart van Stellendam staat of valt dus met de visserij. Vast staat, dat over ong. 15 20 jaar de haven afge sloten is. De autoriteiten wijzen een doortrekken van de haven door Scheel hoek beslist af vanwege de kosten en de dan doorgaande verzilting. Wel voe len zij voor een vanuit Stellendam ge dane suggestie om aan de Noordzijde van Scheelhoek een havenkom te ma ken. Op deze wijze zou de visserij voor de gemeente behouden kunnen blijven. Zo men ziet, wordt de toekomst van Stellendam dus ernstig bedreigd door verzanding, inpoldering, situatie in gar- nalenhandel en bovendien doordat het gemeentebestuur met grote moeilijkhe den kampt inzake de financiering van noodzakelijke werken, z.a. huizenbouw, riolering, bestrating etc. Het zal in de toekomst nodig zijn dat zowel het ge meentebestuur als de desbetreffende or ganisaties stevig op de bres staan voor de belangen^ die aan hen zijn toever trouwd. Vrijdagmiddag tussen 2 en 3 uur ont lastte zich boven St. Maartensdijk een hevig onweer gepaard gaande met ge weldige slagregen en hagel. Er vielen hagelstenen als duiveneieren, zodat de arbeiders op het land in allerijl een goed heenkomen moesten zoeken. In de Uiterst Nieuwland polder vluchtten een 30-tal arbeiders naar de landbouwschuur van dhr G. Kloet, waar bij een tweetal arbeiders met de fietsen in elkaar reden. De heer F. d. Heyden sloeg daartój over het stuur heen en kwam in de sloot terecht. Zijn collega's haalden hem in bewus teloze toestand uit de sloot en droegen hem in de woning van dhr G. Kloet. Telefonisch werd Dr Tazelaar van het ongeluk in kennis gesteld, welke met de ambulance wagen van het Ned. Roode Kruis, bemand met dhr D.M. Treur niet en dhr C. Oostdijk ondanks het noodweer uitrukten om de gewonde op te halen. Het bleek dat het slachtoffer sohgndood was. Enige arbeiders waren reeds bezig kunstmatige ademhaling toe te passen. Dr Tazelaar verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar huis werd vervoerd. In allerijl werd een Roode Kruisbed gereed gemaakt, waarna v. d. Heiden van drogei' kleding werd voorzien en on der de wol gestopt. Na bijgekomen te zijn bleek hij geen bijzondere kwetsuren te zijn opgelopen. Het Roode Kruis heeft weer getoond op ieder moment paraat te zijn. Deze week komen vrijwel alle gemeenteraden van het eiland GoereeOver- flakkee en ook in de Hoekse Waard de raden van* Goudswaard en Zuid-Beijer- land bijeen tot oprichting van de „N.V. Brugverbinding GoereeOverflaliee met de Hoekse Waard." Het prae-advies van B. en W. te Sommelsdijk bevatte op dit voorste! een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken die tot de oprichting van deze N.V. hebben geleid. Wij laten deze uiteenzetting hier vol gen onv het niet in ieder gemeenteraadsverslag te moeten herhalen. Op 26 Maart 1952 werd te Middelhar- nis een vergadering gehouden van het Bestuur der Stichting De Flakkeesche Gemeenschap en de Gemeentebesturen van het Eiland. In die vergadering werd besloten om bij de Raden de oprichting voor te beriden van een Naamloze Ven nootschap „De Flakkeesche Brug" ge vestigd te Middelharnis. Reeds vele jaren heeft het vraagstuk van het verkeer naar de overzijde de aandacht van allen, die daarbij op' eni gerlei vsrijze betrokken zijn. Nadat een veertigtal jaren geleden de Rotterdamse Tramweg Maatschappij het eiland met tram en veer verbond met de stad Rotterdam, wat aanvankelijk een enorme verbetering betekende, bleek al spoedig, dat deze Maatschapptj niet vol doende met haar tgd meegroeide. Op de duur Icwam het door de genoemde Maatschappij geëxploiteerde vervoersap- paraat ten achter bij de behoeften van het eUand. Dit had tot gevolg, dat er langzamer hand stemmen begonnen op te gaan over een vaste oeververbinding. Het eiland heeft een vaste oeververbinding nodig. „Een brug", werd de leus. Deze gedachte verkreeg een meer vas te vorm toen de Stichting De Flakkee sche Gemeenschap zich met de zaak ging bemoeien. De Stichting werd van toen aan de strijder voor een Flakkee sche brug. Het gelukte om bij Gedeputeerde Sta ten der provincie belangstelling te wek ken vooi^ een brug ten behoeve van het eiland. Bij besluit van 18/20 Februari 1947 werd door dit College een Com missie ingesteld tot onderzoek van de mogelijkheid om tot een vaste oever verbinding te komen van Goeree en Overflakkee met het vaste land van Zuid-Holland. In de considerans van het besluit staat, dat deze verbinding „voor de ontwikkeling en ontsluiting van een belangrijk gedeelte van de Zuid-Holland se eilanden wenjselijk is." Dit besluit was een bevestiging van een door de Commissaris der Koningin ter gelegenheid van het bezoek, dat de Minister van Binnenlandse Zaken aan het eiland had gebracht, gedane mede deling, dat het Provinciaal Bestuur ernst wilde maken met de bestudering van dit belangrijke vraagstuk. De Commissie is kort daarop samen gesteld en aan het werk getogen. Thans na vijf jaren is door deze Brug- commissie nog geen definitief rapport uitgebracht. De werkzaamheden der Commissie en verschillende besprekingen met het Pro vinciaal Bestuur leidden het Bestuur van de stichting De Flakkeesche Ge meenschap ten slotte in de richting, dat de wenselijkheid moest worden overwo gen de Provincie te bewegen om geza menlijk met Rijk en Localiteit tot bouw en exploitatie van een brug over te gaan. Gedacht werd aan de oprichting van een Naamloze Vennootschap door Gemeenten, Waterschappen, verschillen de organen en particulieren, tot bouw en exploitatie van een brug en tot hef fing van bruggelden. Rijk en Provincie zouden aan de N.V. subsidies moeten verlenen in eeul eventueel exploitatie-te kort en voorts de rente en aflossing moeten garanderen van de door de N.V. te sluiten geldleningen. In de vergadering van 25 Juli 1950 werden deze voorlopige plannen door de Staten der Provincie als basis voor ver dere werkzaamheid aanvaard. Definitief werd dus besloten om medewerldng aan de brugplannen, te verlenien. Het College van Gedeputeerde Staten heeft van dit voor Flakkee zo hoogst belangrijke Statenbesluit mededeling gedaan aan de Minister van Verkeer en Waterstaat. Deze bewindsman nam met belangstelling kennis van de voor stellen der localiteit en van het Staten besluit. Een eventuele bruggeldheffing werd door hem gebillijkt en tegen ver der onderzoek tot uitvoering der plan nen bestond bij de Minister geen be zwaar. Op uitnodiging van Gedeputeerde Sta ten heeft kort daarop een bespreking plaats gehad tussen dat College en het Bestuur der Stichting De Flakkeesche Gemeenschap. Ged. Staten nodigden daarbij het Bestuur uit om de gedane voorstellen nader te preciseren in de vorm van ontwerp-statuten van de op te richten Naamloze Vennootschap en ontwerp-overeenkomsten tussen deze N.V. eni de Provincie Zuid-Holland c.q. het Rijk. Voor het opmaken der Statuten en ontwerpen verzekerde het Bestuur der Stichting zich van de medewerking van de Ned. Handelmaatschappij te Amster dam. Bij brief van 25 October 1950 zijn de Statuten en de ontwerp-overeenkomsten door de Stichting aan het College van Gedeputeerde Staten aangeboden als grondslag voor nadere besprekingen en onderhandelingen. Ondanks herhaald aandringen is door Gedeputeerde Staten op de aangehaalde brief generlei antwoord gegeven. De re den hiervan moet zeker niet gezocht worden tn een verminderde belangstel ling van het College voor de vaste oever verbinding van het EHand, doch in de intussen ingetreden investeringsmoei- lijkheden. Deze werden voor het vervolg voor Rijk en Provincie een hinderpaal om in de brugplannen mede te partici peren. Dat het Rijk en de Provincie zich niet van de brugplannen hebben gedistanci- eerd blijkt wel hieruit, dat door de Di recteur-Generaal van de Rijkswaterstaat opdracht gegeven werd aan de Hoofd ingenieur-Directeur van de Rijkswater staat tot het doen ontwerpen van een voorlopig plan voor een vaste oeverver binding voor Goeree en Overflakkee. Het is ons bekend, dat een zodanig plan thans gereed is en binnenkort bij de Provinciale Brugcommissie ter tafel zal komen. De situatie nauwkeurig overwegende heeft het Bestuur der Stichting De Flakkeesche Gemeenschap gemeend, dat mag worden geconcludeerd, dat van de zijde der Provincie noch van het Rijk binnen afzienbare tijd stappen zijn te verwachten, die leiden zullen tot het bouwen van een brug door die Instan ties. :i Dit is wel opnieuw gebleken bij het bezoek van de Minister van Verkeer en Waterstaat aan het eiland. Zo ook uit het verzoek, dat inmiddels in de Raden der gemeenten is behandeld, om zich garant te stellen voor de verbouw van de oude boot De Stad Zierikzee. Zaterdagmiddag jl. stond ons eiland en in het bijzonder de gemeente Som melsdijk wel zeer in het teken van de verkiezingsstrijd. Er waren twee verga deringen, waarin partijleiders spraken: in de Ned. Herv. Kerk Dr J. Schouten voor de A.R., in het Zondagsschoolgebouw de heer Tilanus voor de C.H.U. De vergadering van de C.H.U. werd gepresideerd door de secretaris der afdeling, de heer Olthof uit Middelharnis, die opende met gebed en lezen van de bijbel woorden uit Romeinen 14, gevolgd door een hartelijk welkom, in het bijzonder tot de spreker gericht. De heer Tilanus onderschreef dat het nuttig is om nu en dan eens locale bezoeken af te leggen. Officiële perso nen kimnen daardoor kennis nemen van wat er ter plaatse leeft. Spr. ver nam van de problemen van de streek, van het vervoersprobleem enz. en uiter aard ook van de zaken van de partij, dat de C.H.-beginselen er leven. Gaar ne was hij derhalve naar het eiland ge komen. Vorige week was spr. in Goes. Toen hg in de trein zat dacht hij aan 7 jaar geleden, toen hij na de bevrijding ook naar Zeeland ging. Welk een ver schil tussen toen en nu! (Ook op Flak kee!) In 1945, vlak voor Pinksteren, ontving H.M. Koningin Wilhelmina spr. Het kabinet in Londen had het besluit genomen om af te treden en de koningin moest een nieuw kabinet formeren. De koningin vroen toen spr. hoe htj er over dacht dat de regering moest worden samengesteld. „Herinnert u zich nog eens hoe het toen tn ons land was!" verzocht de heer Tilanus zijn gehoor. „Men had toen de nasleep van de Nederlandse Unie, de z.gn. „Ne derlandse Volksbeweging". De koningin was zeer onder de Indruk gekomen van die eenheidsbeweging. Spr. heeft toen geantwoord dat hij zich niet kon voor- Vandaar dat door het Bestuur der Stichting De Flakkeesche Gemeenschap de vergadering is belegd van de 26e Maart 1952 met de Gemeentebesturen teneinde te overleggen! wat thans te doen staat. Deze vergadering is tot de conclusie gekomen, dat het eiland moet oveilgaan tot' oprichting ener Naamloze Vennoot schap en zelf moet beginneni met het btmwien van een brug. Deze N.V. in op- riohting dient het werk met betrekking tot de brugplannen van het Bestuur der Stichting De Flakkeesche Gemeenschap over te nemen. In de eerste plaats wordt hier ge dacht aan de aanvrage van de verklaring van „geen bezwaar" af te geven door de Minister van Justitie op de Statuten der N.V. Voorts het aanvragen) van de nodige concessies voor de bruggenbouw en het scheppen van mogelijkheden voor de financiering van het werk. Lange tijd is er geweifeld wie de eigenlijke oprichters van de N.V. dienen te zijn. Zoals uit het voorgaande blijkt leefde aanvankelijk de gedachte om de oprichting te doen geschieden door de Gemeentebesturen, de polder- en water- schapsbesturen, Verenigingen en parti culieren. Het Bestuur der Stichting is daarop teruggekomen en de vergadering van 26 Maart 1952 heeft besloten te bevorde-' ren, dat de N.V. wordt opgericht door de Gemeenten van het eiland plus de beide gemeenten, die bij het eiland Tien Gemeten zijn betrokken, zulks met uit sluiting van alle andere Instanties en or ganisaties. De Gemeentebesturen van Goudswaard en Zuid-Beijerland hebben namelijk te kennen gegeven, dat zij gaarne willen medewerken aan de op richting ener N.V., die tot doel heeft om een brugverbinding te verkrijgen, welke mede van grote betekenis kan worden voor hun gemeenten. De vergadering van 26 Maart 1952 besloot tevens, dat het ontwerp der Sta tuten nog nader zou worden bestudeerd door een Statutencommissie, bestaande uit de Brugcommissie van de Stichting De Flakkeese Gemeenschap en een twee tal leden van de Burgemeesterskring. Daarmede kwam de zaak van de brug definitief in de sfeer der gemeenten. Deze Commissie heeft zich van haar taak gekweten. De resultaten daarvan werden besproken in een vergadering van de Gemeentebesturen van het Eiland op 28 Mei 1.1., waarbij de leden van de Statutencommissie tegenwoordig waren. Ten aanzien van deze ontwerp-Statu-' ten zfl nog het volgende opgemerkt: In verband met de deelneming van de Gemeentebesturen van Goudswaard en Zuid-Beijerland is de naam der N.V, veranderd in „Eragverbinding Goeree en Overflakkee met de Hoeksche Waard." Een andere vorm dan de Naamloze Vennootschap is niet mogelijk aange zien een vergunning tot het heffen van tolgeld niet wordt verleend aan een pu bliekrechtelijk lichaam. Het aantal aandelen is tussen de ge meenten! verdeeld in verhouding tot het bevolkingscijfer. Burgemeester en Wethouders stellen voor om te zamen met de andere ge meenten van dit eiland en de gemeen ten Goudswaard en Zuid-Beijerland op te richten een Naamloze Vennootschap „Brugverbinding Goeree en Overflakkee met de Hoeksche iWaard", volgens het aan de Raad overgelegde ontwerp-be- sluit met bijbehorende Statuten. Voorts stellen zij voor om in het ka pitaal der Naamloze Vennootschap deel te nemen tot een bedrag van 10 maal 1000.—. stellen dat de Katholieken in de een heidsbeweging, evenmin als de posi tief christenen, zouden blijven. Men kon dit ook niet verwachten van libe ralen, socialisten en. Velen zagen het echter anders ea daarbij ook de ko- nigin, die professor Schermerhorn als formateur aanwees. Deze en zijn In tellectuele groep meenden dat het volk nog niet rgp was voor verkiezingen. Zo kreeg men de tijd van de noodge- meenteraden. Deze heren wilden de oude partijen weg hebben en droomden van het Engelse systeem van maar twee partijen: conservatieven en progressie ven. De confessionele partijen hebben dat afgewezen. Maar allerwegen doken „doorbraakbewegingen" op. Op geeste- iflk en op politiek gebied. Eerst toen de Partij van de Arbeid was opgericht mocht ons volk naar de stembus. Onder de kiezers was tien procent nieuwelin gen. Maar de jeugd heeft toen wel dege lijk over de dingen nagedacht. Spr. is toen rustig hét land ingegaan, zonder lawaai en met maar matige propagan da. En toch kwam de C.H.U. ongeschon den uit de stembus. Spr. heeft dat na tuurlijk met dankbaarheid geconsta teerd, ook t.a.v. Flakkee. Men kreeg er nog een zetel bij! En thans zal men weer gaan stemmen. Spr. vertrouwde dat allen, die de C.H.U.-beginselen zijn toegedaan, hen die in twijfel verkeren of die niet op de hoogte zijn met de po litieke dingen, tot steun zullen zijn. In het laatst van deze maand zal het Nederlandse volk een nieuwe Tweede Kamer kiezen, terwijl de le den van Prov. Staten een nieuwe Eerste Kamer zullen aanwijzen. Het gaat thans zowel om de algemene poli tiek als om een grondwetsherziening. De regering had 7 voorstellen tot grondwetsherziening. Daarvan zijn er maar twee overgebleven en spr. zei te hopen, dat het er één zal worden. Dat betreft de buitenlandse politiek! Er is een aanzienlijke samenwerking tot stand gekomen in West-Europa. Spr. attendeerde op het plan Schuman voor kolen en staal. Vier parlementen heb ben het al geratificeerd. Deze overeen komst betekent eeni coöperatie, met 6 landen als leden, met een directorium, een raad van toezicht, een hof van jus titie enz. Dat alles gaat in werking als België en Italië ook getekend hebben! Het is diep ingrijpend. Maar daarbij bleef het niet. Wij kennen nu ook al de Europese defensie! Waartegen zich natuurlijk de communisten verzetten. Spr. vertelde dat hij een en; ander heeft kunnen nagaan, o.a. in het geallieerd hoofdkwartier van generaal Eisenho wer. Gedurende de laatste twee jaar ontwikkelde zich dit en het zal zich verder ontvsdkkelen. Maar vanzelfspre kend gröpt dat in ons staatkundig be stel, met name in onze grondwet. Spr. zei te geloven dat deze internationale samenwerking bevorderd nioet worden. De Amerikanen begrijpen al de Euro pese grenzen] en al die Europese ver wikkelingen niet. Zij weten niet dat nog maar een paar eeuwen geleden hier zeven zeer autonome provincies waren. Een ander voorstel tot grondwets wijziging betreft de uitbreiding van het aantal kamerleden. Spr. verklaarde zich daar tegen! Hij kon niet inzien dat men meer kamerleden nodig zou hebben in verband met de internatio nale samenwerking. Men kan heel snel door Europa reizen: in 1 uür en 10 minuten is men van Amsterdam in Parijs. („Van Den Haag naar Middel harnis duurt de reis langer" merkte spr. lachend op.) Bovendien verwacht spr. geen verbetering van de kwaliteit der kamerleden' door de ledenuitbreiding. En tenslotte zal het per jaar de staats kas 500.000 gulden kosten. Maar hoe de uitslag zal zajn, durfde spr. niet te voorspellen. Misschien levert de Twee de Kamer een meerderheid op, Spr. is er echter volkomen tegen. „Mede uit deze aangelegenheid blijkt, dat het uitbrengen van de stem een kwestie van vertrouwen zal zijn," zo merkte de heer Tilanus op. Sprekende over de algemene toe stand zei de heer Tilanus helaas niet anders dan eeni somber beeld voor ogen te kunnen houden. „Kijkt u de we reld maar eens in!" aldus spr. Er 2njn delen van de wereld waar bloed stroomt, ook Nederlands bloed! In Korea woedt de oorlog. De Verenigde Naties hebben Ingegrepen. Sinds 10 maanden zit men aan de conferentie- tafel, maar de strijd gaat door. In het Zuiden, in Indo-China voert Frankrijk een even felle strijd de Fransen sneu- velenl er een op vier in Perzië, Egypte, overal zijn moeilijkheden, in Tunis ook al. De Oosterse volken aan vaarden geen Europese overheersing meer en daaronder speelt de commu nistische propaganda. Achter het IJze ren Gordijn steekt één groot stuk be wapening. Russen, Polen, Tsjechen, Roemenen, Albaniërs enz. En nu al die prikkelingen rond Berlijn. Zeven jaar na een verschrikkelijke oorlog! Het is nu zaak stevig te staan in deze wereld! Wat moeten wij doen tegen die dreiging? West-Europa be wapent! Wg moeten vijf divisies Ie- Deze week wordt vrijwel in alle ge meenten raadsvergadering gehouden, om tot een beslissing te komen, inzake de oprichting van de N.V. Brugverbinding „Goeree en Overflakkee met de Hoek sche Waard." Maandagavond werd in drie gemeen ten vergadert: te Middelharnis, Melis sant en Stad aan 't Haringvliet. In alle drie werd het voorstel wel na enige gemoedelijke bespreking i zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Te Nieuwe Tonge heeft men verleden week reeds in dezelfde zin beslist. Het wordt door allen aangevoeld, dat er vanuit de localiteit iets gedaan moet worden en dat de toestand, zoals die heden is, -niet zo kan blijven. De N.V. zal het lichaam zijn, die het werk met betrekking tot het brugplan zal uitvoeren. Heden Dinsdagavond zullenj weer drie gemeenteraden bijeen komen, nl. Som melsdijk, Stellendam en Goedereede. Wij twijfelen niet of ook deze raden zullen het grote belang aanvoelen en deelnemen in de oprichting. Dat dit besluit van de raden vóór de 12e Juni wordt gevraagd, heeft tot re den dat Donderdag ons eiland hoog be zoek krijgt, nl. de leden van de Provin ciale Staten, 82 in getal. Zij kunnen dan kennis nemen van de visie van de raden en uit de eenparigheid die aan de dag wordt gelegd bemerken, de grote ernst, die met het ■^^aagstuk van de vaste oeververbinding wordt gemaakt. Het bezoek van de Prov. Staten, dat helaas slechte ^éér kort is, nl. van 10.30 tot 2 uur, is toch zeer belangrijk, om dat van verschillende zaken ons eiland betreffend en inzonderheid ook de ver bindingen, kan worden kennis genomen. Om 10.30 uur "zal het hoge gezelschap aan het Havenhoofd te Middelharnis ar riveren en met autobussen een tocht maken naar Ouddorp. Om 2 uur zal men weer van het eiland vertrekken. De vlag uit! De bewoners uit de gem.eenten op de route Middelharnis Ouddorp worden vriendelijk verzocht de vlag uit te ste ken, om te doen blijken dat men het be zoek van het Provinciaal Bestuur op hoge prijs stelt. Hedenmorgen had de vrouw van de heer M. Kamerling het ongeluk van de zolder te vallen. Ze kwam zodanig te recht, dat ze aan de gevolgen is over leden. veren, hetgeen 1500 millioen gulden kost, geld dat beter besteed kan worden voor woningbouw en voor bruggen bouw enz. Het geld moet er komen en de belastingen zijn zwaar, maar de buitenlandse toestand dwingt er toe. Veel zorg baart ook de handelsba lans. Wij hebben veel nodig en moeten veel invoeren. Maar dan moeten wij ook veel exporteren. In Engeland zit men daar ook voor en men versobert er daai; voor. 't Is de vraag of ons volk dat zou nemen! Onze regering drukte intussen de consumptie ook enigszins. En hiermede kwam spr. op het vraag stuk van lonen en prijzen. Men zegt wel eens: „de regering moet zich ner gens mee bemoeien!" maar dat gaat niet op. Dan zou men een totale ont waarding van het geld krijgen, net als in Frankrijk, waar de franc niets waard is. Met deze vraagstukken zal het nieuwe kabinet ook weer te maken krijgen. Spr. verklaarde dat hij en zijn partij bereid zijn om de verantwoorde lijkheid op de schouders te nemen. Over de politieke muren heen zal men elkaar de hand moeten geven. De sa menwerking kan wel op moeilijkheden stuiten, bv. door het program van de P.v.d.A. maar mede in verband met de zorgvoUe internationale omstan digheden zei spr. aan ons kabinet op zo breed mogelijke basis de voorkeur te geven. Op diverse in de pauze gestelde vra gen ging de heer Tilanus met uitvoe rige antwoorden in. Het vraagstuk der huren moet men zien in het licht van de loon- en, prijs politiek. Na de oorlog heeft men een vrij wilde tijd gehad met bouwen, zo danig dat er ingegrepen moest worden, dat ingrijpen trof de lonen. De gekste toestanden zijn er uit voortgevloeid: men heeft dezelfde typen woningen van 4 en 8 gulden huur. In Juli komt de werkloosheidswet, de premie moet betaald worden, mede door de arbei ders en dat raakt ook weer het loon en er komen weer nieuwe moeilijkhe den. Op huurverhoging volgde al een loonsverhoging! En indirect is de con sumptie al met 5 procent gedrukt. Het nieuwe kabinet zal zich hier zeker me de moeteü inlaten. Op eeiï Vraag hoe het mogelijk is dat minister Stikker in het buitenland hui zen aankocht, naar gemeld werd zon der goedkeuring der regering of ka mer, antwoordde de heer Tilanus, dat i (Vervolg pag. 4, kolom 6)'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1