Europese vraagstukken Helpt uw Rode Kruis helpen! Om het kind y Buitenland Plaatselijk Nieuws 25ste Jaargang Zaterdag 24 Mei 1952 No. 2118 CHK. WEEKBLAD OP GEKEFOEMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN CAMPFENS IJZERHANDEL ^ii kst ^Cykvenót ANDREAS MARINUS WESSELS f V.. Zondagsdiensten Artsen. De zin van het leven GOEDEREEDE Bruine dorpellak RedactiebureauPr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON 17 GIRO 167930 POSTBOX 8 TELEFOON DRUKKERIJ 19 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zatet<dag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BiJ contract speciaal tarief. Toen na de oorlog werd geconstateerd dat vele landen in sommige opzichten in moeilijkheden waren geraakt, moes ten middelen gezocht worden om uit de ze posities te geraken. Zo was dan ook ons land zeer arm ge worden en hebben wij sindsdien gepro beerd aan deze armoede een einde te maken of althans deze armoede te ver minderen. Daarvoor heeft men naar verschillende oplossingen gezocht en is men gekomen tot de poging tot samen smelting van enige landen of gebieden (integratie). Om nu echter zo'n ver smelting tot stand te brengen moet aan bepaalde voorwaarden zijn voldaan. Dan dient de vrijheid in het betalings verkeer te zijn, zodat men bv.- zonder tussenkomst van andere instanties geld kan verzenden naar en ontvangen uit het buitenland; vrijheid in goederenver keer, waardoor dus zonder tussenkomst van douane vrij goederen over de gren zen mogen worden gebracht; vrijheid van de ondernemer, waardoor dus mo gelijk wordt gemaakt dat de onder-ne mer zich in de verschillende gebieden kan vestigen. Hiervoor bestaat nu het Schuman- plan en de Europese betalingsunie. De Europese betalingsunie is in we zen de poging om de vrijheid in het be talingsverkeer te herstellen. Hierbij is een eerste vereiste dat de landen een eigen geldeenheid hebben, die vast is. D.w.z. dat bv. een gulden altijd een be paalde hoeveelheid francs vertegenwoor digt. Dus als er tussen de geldeenheden van de landen een vaste verhouding bestaat, zouden we de toestand hebben die ver eist is om een economische integratie tot stand te brengen. Vroeger was de maatstaf goud, d.w.z. een bepaalde munteenheid vertegen woordigde een hoeveelheid goud, die we konden verkrijgen door deze munt op de bank in te wisselen. Dat is helaas nu niet meer zo. Door deze unie kan nu een land een ander land betalen in goederen terwijl dat land met deze goederen tot grotere welvaart kan komen. Zo zijn er landen die meer in- dan uit- en landen die meer uit- dan invoeren. Ons land is nu hier mee in een credietpositie gekomen d.w.z. dat zij meer in- dan uitgevoerd heeft. Hiermee is ons lan^ in een ongunstige positie gekomen. We zien hier meteen dat een dergelijke imie nu voor een land niet een vooruitgang hoeft te betekenen. Het blijft een kwestie van buitenlandse politiek. Amerika zou graag een eco nomische eenheid zien terwijl zij zelf deze eenheid tegenwerkt. Ons land kon zich zo een gunstiger positie veroveïen door de kaasuitvoer naar Amerika. Op een dag echter werd deze invoer in Ame rika stopgezet doordat een wet was in gegaan, die de invoer van kaas verbood, zodat de toestand voor ons land weer minder gunstig werd. En stel dat er zo'n unie kwam. Dan nog zouden er zeer ve le moeilijkheden op te lossen zijn. Want als er in bepaalde omstandig heden beslissingen zouden moeten wor den genomen, in één land van deze unie, om binnenlandse moeilijkheden te voor komen dan zou het wel eens zo kunnen zijn, dat de andere landen daar nadeel van zouden ondervinden. Moge een voor beeld dit duidelijk maken. Neem aan dat de Belgische mijnbouw in moeilijk heden verkeert; de Belgische regering zal dan bv., om deze moeilijkheden te verlichten de binnenlandse kolenprijs verhogen. Dan zal althans een groot aantal Belgen hun kolen in NederlEind kopen, waardoor de moeilijkheden van de Belgische kolenmijnbouw weer ver zwaard worden. Dus moeten de verhoogde kolenprij- zen in het gehele uniegebied gelden. Dit komt evenwel niet erg overeen met de idealen die we hebben van lage prijzen. Deze moeilijkheden ondervinden we ook bij tot stand komen van het plan-Schu- man, waarmee een Europese integratie op verkleinde schaal wordt beoogd. De ijzer-, kolen- en staalproductie van ver schillende landen worden aaneengesmol- ten. Er is een vrije uitwisseling van gzer- en kolenproducten tussen de landen waarop deze bijeenvoeging betrekking heeft. Er wordt dus een gedeelte uit het eco nomische leven gelicht van die landen, terwijl deze gedeelten aan elkaar wor den gekoppeld. Het plan-Schuman moet nog door ver schillende parlementen worden goedge keurd. Hebben we veel van deze unie te wachten Of we naar een goede oplossing heb ben gegrepen zal de toekomst uitwijzen. CENTRALE VEILING MIDDELHAüNIS Veiling van Woensdag 21 Mei 1953 Bloemkool A 35.iO.Bloemkool B 25.-28.—; Bloemkool C 20.—; Bloemkool D 10.—; Sla A 2.-5.—; Rabarber 9.—11.—Postelein 22.— 23.—; Aardbeien 142.—186.— Gtevaar van de grote stad v oor plattelani^sjongelui Een openr hartig woord tot ouders. Wanneer jonge mensen van het plat teland naar de stad trekken en op eigen benen komen te staan, leert de practijk, dat velen de zuigkracht van de wereld niet kunnen weerstaan en door het mon daine stadsleven worden meegesleept. Zonder toezicht kunnen ze dan eens echt doen wat ze virillen, en vallen soms van het ene kwaad in het andere. Dr J. Overduin, Ger. predikant te Am sterdam, schreef uit zijn ervaring, die hij als grote-stads-predikant heeft, in „Be lijden en Beleven" hier een openhartig stukje over. Hij richtte zich daarin in zonderheid tot de ouders, die uit ge makzucht hun kinderen ontijdig een ze kere vrijheid verlenen en beklemtoonde daarbij dat vele ouders van het platte land niet beseffen, welke gevaarlijke invloed er van de grote stad uitgaat. Hij merkte op, dat dit gevaar veel gro ter is voor jonge mensen die uit de pro vincie komen, dan voor hen, die in de stad geboren en getogen zijn. Velen van hen zo schrijft hij moeten achter na gelopen worden „en als dat niet of voldoende gebeurt, dan hebben ze geen critiek op eigen slapheid, maar alleen op de kerk, de vereniging en de Geref. mensen." Op deze wijze raken ze voor de kerk verloren, schrijft Ds Overduin, zij zoeken contact met vrienden of vriendinnen van hun kantoor, winkel of fabriek. „De bioscoop en de dansvloer zijn gauwer gevonden dan de kerk. Het pikante om een vriend of vriendin op een eigen kamer te ontvangen, lokt. Ze vallen van het ene avontuur in het andere. Het ontstellende is, dat ik meisjes en jongens als evan gelisatie-predikant heb ontmoet, die volkomen gederailleerd zijn, zonder dat de ouders er iets vein weten, of zonder dat de ouders eens schrijven naar een predikant." Ds Overduin legt er de nadruk op dat deze ouders hun kinderen niets meege ven, wat tot enig (geestelijk) verweer kan dienen en geeft ook de schuld aan de kerkeraden, die zich niet op de hoog te stellen, hoe het geestelijk en kerke lijk met de jongen of het meisje gaat, die naar de grote stad trekt. Hij wekt de ouders op, wanneer hun kinderen naar de grote stad gaan, dit niet toe te staan voor ze er enige „geestelijke rijp heid" voor bezitten en er ook voor te zorgen, dat de kerkeraad in de stad ei' van af weet, dat hun kind daarl is. In deze oproep ligt een les, die we niet wilden nalaten in ons blad door te geven. WAARNEMER. Frankrijk Zondag jl. heeft er in Frankrijk een verkiezing plaats gehad voor de helft van de Eerste Kamerleden. Er moes ten 161 leden gekozen worden, 158 zijn hiervan Zondag gekozen, de drie overi ge komen uit de Overzeese gebiedsdelen. Opmerkelijk is het, dat de partij van minister Pinay een grote vooruitgang heeft geboekt ten koste van de Gaul listen. Evenals bij ons wordt de Franse Se naat niet door de kiezers gekozen. In Frankrijk komen daarvoor in aanmer king de Staten en de Gemeenteraadsle den. Verschillende afgevaardigden, die voorheen hun stem gaven aan de Gaul le, schijnen nu wat meer vertrouwen in Pinay te hebben gekregen en hebben daarom hun stem verlegd. Al is het waar, dat deze stemming niet de huidige toestand onder het volk weerspiegelt, toch blijkt het, dat minis ter Pinay meer dan zijn voorganger aan vertrouwen wint. De vooruitgang op financieel gebied is heel goed merkbaar. Een grote vraag blijft het echter, of de leiders der vak bonden ook geduld willen oefenen. De financiën waren zo door en door ziek, dat zij niet in een paar maanden zijn gezond te maken. De waarde van de franc stijgt, de prijzen van de goederen dalen en het vertrouwen keert nieer en meer terug. Toch gaat dit alles veel te langzaam naar de zin der arbeiders en aan Pinay wordt te verstaan gegeven, dat wanneer de prijzen niet nog meer dalen, noodza kelijk een nieuwe loonronde zal moeten plaats hebben. Dit zou het werk van Pinay doorkrui sen, ja zelfs een streep halen door zijn reeds aanvankelijk geslaagde opzet. Daarom blijft men met belangstelling uitzien, hoe het verloop in het Franse parlement is. Tunesië De toestand in Tunesië is gedurende de afgelopen week niet verbeterd. Iede re dag hebben er één of meer bomaan slagen plaats. Gelukkig blijft het aantal slachtoffers gering. Het Franse ministerie schijnt nu van plan te zijn niet langer te praten maar tot daden te vrillen overgaan. De hervormingen, die zfln toegezegd, doch waarover nog geen volledige over eenstemming is bereikt, zullen voorlo pig in daden worden omgezet. Het volk ziet dan, dat het niet blijft bij bespre kingen fen conferenties, maar dat het werkelijkheid is, wat de Fransen voor stellen. De Franse minister Temple is naar Tunesië gegaan. Tijdens de Mohamme daanse vasten die deze week beginnen, zullen de Fransen het uitgaansverbod opheffen, in het vertrouwen, dat de ex tremisten hun eigen vastendagen niet zullen misbruiken voor nieuwe daden van terreur. Overwogen wordt het kabinet te re organiseren, door ministers uit het hui dige en ministers uit het vroegere ka binet op te nemen. Als premier wordt dan genoemd Tahar Ben Amr een gematigd nationalist. De nationalisten zouden dan net even in de meerderheid zijn, doch omdat met Tahar te praten valt, zien de Fransen hierin niet zo'n groot bezwaar. Of de terroristen hiermede genoegen zullen nemen, valt sterk te betwijfelen. De opstandige leiders zien heel goed in, dat zij politiek de wind mee hebben en het ijzer gesmeed moet worden nu het heet is. Geven zij toe, dan is de kans verke ken, doch houden zij vol, dan is de mo gelijkheid groot, dat zij nog meer zul len winnen door de Arabische en Azia tische druk en de vrees voor het Com- nmnisme. Duitsland Het blijkt, dat Dr Adenauer een knap diplomaat is. Een paar weken geleden zouden wfl hebben gezegd, dat er van het vredesverdrag met West Duitsland geen spaan terecht komt. Rusland legde zijn troeven op tafel. Welgekozen en ingang vindend bij een deel van het Duitse publiek. Oost Duits land deed nog een duit in het zakje toe. De Socialisten, die niet tevreden zijn dat zij geen deel uitmaken van de regering en zeer gaarne de regering Adenauer ten val zouden brengen, hebben een ge weldige oppositie gevoerd. Andere klei' ne groepen in het land staken eveneens de kop op en in de regeringscoalitie be gon het te kraken. Wanneer er geen bijzondere omstandigheden zich voor doen, zullen echter de verdragen a.s. week worden getekend en wanneer de teke nen niet bedriegen heeft Dr Adenauer een meerderheid, die zich hiermede ac- coord zal verklaren. Wel is waar zal het pas bij de stem ming blijken, doch na de besprekingen met de parlenientsleden en een openleg ging van de stand van zalren, sch^jneti verschillende afgevaardigden zich er toch wel mee te kunnen verenigen. Het worden spannende dagen en het is te hopen, dat de oppositie partijen hun verzet binnen de perken zullen tot uiting brengen, opdat geen nodeloos bloed opnieuw zal vloeien. Korea Na de opstand in de krijgsgevangen- kampen op het eiland Koje zrjn er ook in een kamp op het vasteland moeilijk heden gerezen. De bewaking van dit kamp bestaat uit Amerikaanse infanteristen, die oorlogs ervaring hebben opgedaan. Aan hun tactisch optreden is het te danken, dat erger is voorkomen 1 com munist werd gedood en 85 gewond. Van de bewakers werd slechts 1 man ge- wondi Na verloop van twee en een half uur, waren de onregelmatigheden de kop ingedrukt en kon het normale le ven weer voortgang hebben. Te Pan Moen DJon zijn in de afge lopen week geen vorderingen gemaakt. Admiraal Joy zal worden vervangen. Het schijnt dat hij aan het einde van zijn geduld is, wat niet is te verwonderen. Herhaaldelijk toont admiraal Joy aan de communistische generaal Nam II aan, dat deze onwaar is in zijn bewe ringen. Soms loopt de schermutseling zo hoog, dat men elkander de grofste verwijten naar het hoofd slingert. Dit moeten vrij toegeven, dat Ooster lingen handige diplomaten zijn. Men staat nu op het dode punt. Wat heeft nu plaats? Geen van beide de partijen wil de verantwoording op zich nemen de onderhandelingen te staken en opnieuw de strijd voort te zetten. De geallieerde leider der delegatie wordt nu vervangen. Wanneer nu straks de communisten een weinig toegeven op voorwaarde dat dö geallieerden ook wat van hun strakke houding laten varen, krijgen zij precies wat zij wensen. Zij kimnen kenrig overvragen en dan door geven en nemen net zolang volhouden tot ze him zin krijgen. China Gedurende vele jaren hebben Engelse ?akenlieden, voornamelijk in Sjanghai en Tientsin kantoren gehad om handel met China te drijven. Thans vermelden de bladen dat de En gelsen uit China verdvrtjnen, omdat hun het leven onmogelijk wordt gemaakt. Voor een waarde van ruim drie dui zend mUlioen gulden laten zij achter en het zal de vraag zijn of zij hiervoor ook maar het allergeringste deel zullen te rugontvangen. Het communisme iS een stelsel. In dit stelsel doet de Overheid alls en is het volk alleen goed om het te verrichten werk uit te voeren. Uit dien hoofde is het vrije zakenle ven in een communistische staat niet wenselijk. Er zijn verschillende factoren, die zeer ten ongunste werken en nog veel te veel herinneringen oproepen aan het vroegere leven met vrij handelsver keer. Daarom moeten al ^die herinneringen uit het overige regiem vrijken. Geen en kel handelshuis wordt gedwongen Chi na te verlaten. Wel echter worden de mogelijkheden om te ktmnen blijven, zo moeilijk ja onmogelijk gemaakt, dat zij het verblijf op moeten geven of zrj wil len of niet. De geboorte van een kind is een blij de gebeurtenis. Maar er zijn ouders geweest, voor wie het een in-droeve gebeurtenis was. Die het jonge leven zagen uitgaan als een flakkerende kaars. En die daarbij nog worden geplaagd door het bitterste zelf verwijt, omdat het hun eigen bloed was, dat het kind doodde.' Wanneer twee mensen, die kunnen worden Ingedeeld in bepaalde „bloed groepen" die men aanduidt als Rhesus- negatief en Rhesus-positief; met elkaar trouwen, kan het gebeuren, dat het le vensbloed van dit kind door de in het bloed van de moeder aanwezige afweer- stoffen zozeer wordt afgebroken, dat het geen levenskans bezit. De oorzaak van deze ellende werd ont dekt door wetenschappelijk onderzoek; men bemerkte dat er mensen zijn (een héél klein percentage maar) die deel hebben aan de bloedsoort die men aan treft in een aapsoort, genaamd de Ma- cacus Rhesus. Vandaar, dat men ging spreken van de Rhesus-factor. Angst en vrees Deze ontdekking heeft bij velen een ongegronde paniek veroorzaakt. Er zijn mensen geweest, die vóór alles wilden weten of hun kinderen een dergelijk ri sico liepen. De Rhesus-factor werd hun tot een schrikbeeld. Zo erg is het inmiddels niet. Men heeft uitgemaakt dat er onder de blanken slechts plm. 15 procent Rhesus-negatie- ven zijn, terwijl slechts een half procent van de kinderenuit zulk een huwelijk geboren, aan de zo gevreesde ziekte lijdt. Het is echter zoals eens een hoogge leerde spreker zei: „Wat op de massa slechts een half procent is, betekent voor de betrokkenen honderd procent!" Daarom negeert men dit verschijnsel ook niet, maar heeft de wetenschap zo Heden Vrijdagmorgen ontvin gen wij bericht, dat zeer plotse ling in de leeftijd van 57 Jaar is overleden de heer A. M. Wessels, bekenld schrijver en kerkhistori cus te Goes. De heer Wessels, van wiens hand op gebied van kerkhistorie, inzonderheid over Zeeland zeer veel is verschenen, was ook con servator van het museum voor Noord- en Zuid-Beveland. In ons blad verschenen van hem een serie artikelen over Zeeuwse predikanten vanaf de tijd der re formatie, een serie, die later door drukkerij Gebrs, de Waal in boek vorm zal worden uitgegeven. Hij was er nog niet geheel mee ge reed. De dood heeft plotseling een einde gemaakt aan het zeer werkzame leveni van deze man, die zijn gaven in dienst stelde ter ere Gods en daarmee de liefde voor de historie van de Kerk van Christus in Zeeland trachtte aan te wakkeren. Op nadere bijzonderheden over zijn werk hopen we later terug te komen. Als directie en redactie betui gen wij de familie Wessels ons medeleven met dit plotselinge verscheiden van hun geliefde man en vader, en bidden hen toe, dat zij getroost mogen worden van Hem, die alleen troosten kan. Regeringsinstanties kopen en verko pen in een communistische staat voor het volk. China blijft wel bereid met Engeland zaken te doen, doch heeft geen Engelse potkijkers nodig. Toch valt deze maatregel bijzonder op. Engeland heeft het Rode China er kend en onderhoud er diplomatieke be trekkingen mede. Juist met het oog hierop is het on verklaarbaar; waarom China nu zulks doet. Het voelt zich onafhankelijk van de Westerse wereld en wil er alleen mee te maken hebben, Eils het dit zelf nuttig acht. Van Zaterdag 24 Mei v.ni. 12 uur t.in. Maantliag 36 Mei v.m, 9 uiur MldidelhamiB-Sommelsdijk Afwezig de artsen C. F. Arends, J. J. Wieringa en P. Knöps. Voor spoedge vallen Tj. Kuipers, arts, Telef. 240, Sommelsd^k. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig dr P. Boot. Voor spoedgeval len G. Huisman, arts, Telef. 1512, Me lissant en B. Elvé, arts, Telef. 262, Dirksland. Oost-FIakkee. Afwezig de artsen E. Bouman, C. W. Kramers en P. J. de Man. Voor spoed gevallen G. J. Buth, ars, Telef. 6, Den Bommel en P. C. J. Voogd, arts, Telef. 59, Oude Tonge. lang gezocht tot zij het middel vond om ook hier reddend te kunnen optreden. Dit kan geschieden door bloedtransfu sie en het Rode Kruis, dat de bloedtrans fusie in Nederland organiseert, houdt dan ook terdege rekening met de Rhe sus-factor en heeft een bepaalde groep donors afgezonderd, die in dergelijke ge vallen kan helpen om levens te redden. Dank zij dit prachtige werk behoeven thans geen kinderen te sterven doordat ze „verkeerd bloed" bij de geboorte heb ben meegekregen! MoedeiWielk Voor het kind minstens even belang rijk is het werk van de Moedermelk- centrale van het Nederlandse Rode Kruis. Zwakke en te vroeg geboren kinderen hebben vaak geringe kansen door het ontbreken van moedermelk. De borst voeding is voor zulke jonge wezentjes een kwestie van al of niet voortbestaan. Eén der medewerkers aan de 'bloed- transfusiedienst van het Rode Kruis, Drs. Mastenbroek, kwam tot de ont dekking, dat men moedermelk precies zo kan „indrogen" als dit met bloedplas- ma geschiedt. i De moeilijkheid is nl. altijd op de juis te plaats en op het Juiste moment over de benodigde hoeveelheid te kunnen be schikken. Dit werd echter mogelijk door de waterbestanddelen door een indroog- proces aan de moedermelk te onttrek ken, zodat de vaste, voedende bestand delen overbleven. Niet volkomen gelijkwaardig aan de natuurlijke moedermelk is dit product. Het heeft een tekort aan vitamine C, dat echter kan worden ondervangen door bijvoeding van citroen- of sinaas appelsap. Nederland miniraier één De Moedermelk-centrale van het Ne derlandse Rode Kruis is de eerste in de gehele wereld. Men' begrijpt dat hier een geweldige organisatie nodig is. De moe dermelk moet overal worden afgehaald, naar het laboratorium vervoerd, via de meest moderne en hygiënische metho den door vakkundig en op gezondheid gekeurd personeel worden behandeld, gecontroleerd en gekeurd op Ziektekie men etc. Voor dit alles is een organisa tie en apparatuur nodig, die veel geld kost, ondanks het feit dat ook hierbij zoveel belangeloze medewerking uit al lerlei kringen openbaar wordt. Het Rode Kruis bepaalt zijn taak niet slechts tot de slagvelden en de hospita len in oorlogstijd. Het vredeswerk van het Rode Kruis is minstens zo belang rijk. Het werkt ook voor onze kinderen. Het redt de levens van pasgeborenen, die anders zéker zouden ten ondergaan. Een klein percentage wellicht op het geheel maar honderd procent verlies, honderd procent verdriet voor hen die er direct bij betrokken zijn. Tienduizenden wenden zich dagelijks tot het Rode Kruis. Het Rode Kruis wendt zich slechts éénmaal per Jaar tot het volk van Ne derland om financiële steun, om zijn prachtig werk ten behoeve van de lij dende mensheid, oud en Jong, te kun nen voortzetten! DIRKSLAND De bazar voor het Groene Kruis zal gehouden worden op 1718 en 19 Juli a.s. in het gebouw der Landbouwvereen. Door het Bazar-comité werd besloten een verloting te houden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen voor het te bouwen wijkgebouw. A.s. Woensdag 28 Mei zal de Ie inza meling gehouden worden bij de burgerij, waarbij de Muziekvereen. „Amicitia" haar medewerking zal verlenen. De volgende straten zullen bezocht worden: B. C. Zaayerlaan, Wemerlaan, Oudewei, Oranjeweg Emmalaan, Wil helminalaan, Julianalaan, Tramweg en P. v. Weellaan. MEUSSANT Eerste nieuwe aardappelen. De heer L. Trommel heeft de eerste nieuwe aardappelen gedolven van de koude grond. HEEKINGEN Uitslag wedvlncht van Mtons (140 km) van P.V. de Luchtbode. J. Kerk hof 1, 3, 12. M. Huizer 2, 7, 9, 14, 15. E. Soeteman 4, 8. J. van der Velde 5, 10, 16 Gebr. den Boer 6, 13. A.s. week vlucht van Quivrain. Lezing met lichtbeelden. Op 27 Mei a.s. zullen door de heren Boomsma uit Middelharnis des avonds om 8 uur in de graanloods van de fa. Witvliet en Best- man een serie lichtbeelden worden ver toond, toegelicht met een reisbeschrij ving over Italië alsmede enige prachti ge films over Indonesië. In de pauze zal een verloting van enige taarten plaats vinden. De entree bedraagt 0.50 per persoon, welk bedrag ten goede komt aan de kas van het Comité „Reis ouden van dagen." Door de burgemeester zal op die avond het woord worden ge voerd. Toont allen uw belangstelling op dat de bejaarden uit de eigen gemeente deze zomer weer een prettige dag kan worden bereid. Heden Vrijdag herdenken J. Oorbeek en K. Bestman de dag waarop zij 40 jaar geleden in de echt werden verenigd. Donderdagavond Hemelvaartsdag trad voor de Ring van Jongelings en Meis jesverenigingen der Geref. Gemeente in het kerkgebouw aan de Chr. de Vries- laan te Middelharnis op, de heer P. Kuyt directeur van de Chr. Kweekschool te Krabbendijke. Hij behandelde een ethisch onderwerp, dat tot titel droeg ,,De zin van het leven" en stond stil bij vier pun ten, nl. een leven dat Christus volgtj dat zichzelf verzaakt, kruisdragend is en uitziet naar een volheerlijke toe komst. Het was een weldoorwrochte rede, waarbij inzonderheid uitkwam hoe ons leven gericht dient te zijn naar Gods Wet en getuigenis en ook, dat leer en le ven in overeenstemming dienen te zijn. Er volgde een ruime bespreking op. De pastor loei Ds G. Zwerus sprak een slotwoord. Er was tamelijk veel be langstelling. Burg. Stand. On<?,ertrcmwd: J. W. de Geus, 24 jaar, metselaar en M. E. Dro ger, 22 jaar, beiden te Herkingen. STELLENDAM Bij H. van Eesteren zijn deze week de eerste aardbeien geplukt van de kou de grond wat wel zeer vroeg is. Bij het collecteren van jl. Zondag in de Herv. Kerk is nog een bankbiljet van 10.ontvangen met als opschrift uit dankbaarheid voor de kerk. Gever of geefster hartelijk dank. Trouwring na 8 jaar terug gevonden De werkman J. van der Wende had 8 jaar geleden het ongeluk zijn trouwring te verliezen. Een dezer dagen was hij zo gelukkig hem bij het wieden weer terug te vinden. Zijn naam stond er nog in. De uitslag van de aanbesteding voor een verenigingsgebouw alhier (Archi tect de heer Labee) is als volgt: Gebr. de Ronde 28905.—, L. Klein 28970.— Glansverf Kwasten Waterverf Vernis Vuurlak Lijnolie Motballen en -Poeder D.T.T. - Flit Borstels en Zemen Ter pentijn Losse en verpakte was. Vraag 't eens in Wed. Kurvinks Drogisterij. OTJDDOBP In de haven alhier is een scheepsla ding met 200 ton fabriekscokes aange komen. Brand. Dinsdag 27 April omstreeks 13.30 uur werd brandalarm gegeven voor een brand bij A. Witte in de Scheerhoek De brandweer die onmiddellijk ter plaat se was, kon weinig meer redden, door dat de brand te laat gemeld werd. Een varkenshok, een opslagplaats en kip penhok gingen verloren. Enig jong vee kwam in de vlammen om. Het woonhuis bleef gespaard. In verband hiermede wordt er door de brandweer met nadruk op gewezen om bij brand steeds voor een vlugge melding te zorgen. Maak gebruik van de telefoon! Zeg bij uw melding direct te gen de telefoniste dat het een brand melding betreft!! OOLTGENSPLAAT Aanbesteding. Woensdagmorgen vond in het Gemeentehuis plaats de aanbe steding van 4 woningen in één blok, te bouwen aan de Esdoornstraat, in op dracht van de heren: A. de Bonte, L. Overbeeke, J. Buscop en J. de Bonte. Ingeschreven werd als volgt: In massa. L. M. Dorsman Ooltgens- plaat 43.441.—,. Perceel I. (timmer- en metselwerk) L. M. Dorsman Ooltgensplaat 37.448 Wed. J. Korteweg Ooltgensplaat 40. 440.—. Perceel II. (smidswerk en sanitair): J. V. Maastricht, Ooltgensplaat 3.488.60 J. Seton, Oude Tonge 2773.G. Hertsenberg, Den Bommel 2.634. Risseeuw en Birkhoff, Ooltgensplaat 2677.—. Perceel UI. (electriciteit)J. v. Maas tricht, Ooltgensplaat 994.W. Over beeke, Ooltgensplaat 960. Perceel IV. (schilderwerk): G. H. Verpoorten, Middelharnis 1980.Ph. Vijf huizen. Oude Tonge 2158.v. Gent, Hobbel, Ras en Kreeft, Ooltgens plaat 2376. Begroting was 43.586.Gunning is aangehouden. Architect dhr J. Lou- werse. ETTENSE VEEMARKT Etten en Leur, 21 Mei 1952. Op de veemarkt werden aangevoerd: 155 stuks waarvan: 64 runderen, 3 paarden en 88 biggen. De aanvoer van runderen was ruim voor de tijd van het jaar, met vlotte handel en staande prijzen. In biggen was de handel levendig, de aanvoer ruim en de prijzen vrijwel on veranderd. De belangstelling was groot. Prijzen: Kalfkoeien 600—1025; kalf- vaarzen 500800; pinken 300550; guste koeien 500750; graskalveren 100—200; paarden 400—700; biggen 30~50; lopers 50—80, vette koeien^ 2.503.00 per kilo geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1952 | | pagina 1